'Scholen blijven dicht voor probleemkinderen' VERBIJSTEREND* Regio wil 8.000 huizen inbreiden 'Zwerfvuil gedumpt in Vlietwijk' ik A i Regio ct Illegale zender uit de lucht Reinigen vervuilde grond Oegstgeest was niet nodig 'olitie: meeste overlast an jongeren tijdelijk 66 tegen verstrekken ^adressen van ouderen 'Je kunt ook gewoon gaan zitten en luisteren' EXAMENS bezorgdheid over verloop personeel ifgstgeest De fracties van CDA en Leefbaar Oegstgeest (LO) ✓C uiken zich zorgen om het grote verloop onder het gemeente- »ersoneel. Er zijn bovendien veel problemen bij het vinden van lieuw personeel. Vorig jaar waren er zeventien openstaande va- atures. Volgens burgemeester E. Timmers is er echter geen re ien tot paniek: het verloop is volgens haar 'normaal': „Veel nensen zien Oegstgeest ook als opstap naar een andere baan." iet verloop heeft volgens haar ook niets te maken met de aan- taande reorganisatie binnen de gemeente. Die reorganisatie as echter wel de reden dat de ontstane vacatures tijdelijk zijn ;rvuld door uitzendkrachten. Timmers: ..Het is even doorbij en." Gemeentesecretaris J. Keman meldde dat er van de zeven- ien vacatures al twee waren vervuld en dat er zes op het punt taan vervuld te worden. Voor vier andere lopen nog sollicitatie- jrocedures. inbreker op de loop voor vrouw /oorschoten Een inbreker in een huis aan de Prins Bernhard- iall aan in Voorschoten schrok gistermiddag zo toen de bewoon- ;ter opdook, dat hij er de sokken in zette en verdween. De be woonster was haar baby aan het voeden toen er werd aange- >eld. Toen ze naar de voordeur liep zag ze de inbreker in de i>0j ïuiskamer staan. Later zag de vrouw de inbreker met twee an- yej lere mannen wegrennen richting Marijkelaan, waarna ze in een 30j jude witte Volkswagen Golf wegreden. De politie vermoedt dat iet om dezelfde mannen gaat die kort daarvoor in Leiden actief /ee varen' /oorschoten De politie heeft gisteren in Voorschoten voor de weede keer de illegale zender 'Vlietstad' uit de lucht gehaald. Mie apparatuur op een dak van een flat aan de Curielaan is in jeslag genomen. Eerder was 'Vlietstad' actief vanuit een woning tan de Martinus van der Stoelstraat, tot aan een inval in oktober 'orig jaar. Leiderdorpse basisscholen houden hun deuren dicht voor kinderen met leer- en opvoedproblemen. Deze kin deren zijn daardoor aangewezen op het speciaal onder wijs, terwijl dat eigenlijk niet nodig is. Ouders van deze probleemkinderen hebben hierover een klacht inge diend bij het gemeentebestuur. leiderdorp afke van der toolen basisscholen meer geld te ge ven om de begeleiding van deze kinderen te bekostigen. Het 'verdriet' van de ouders, zoals Kolman het noemt, is naar voren gekomen als gevolg van een bezuiniging op het leerlingenvervoer van en naar de speciale scholen. Er zijn bij de gemeente zeventien brieven van ouders binnengekomen, en ook op een informatieavond kwam de klacht over de te hoog ervaren drempel prominent WD-wethouder P. Kolman (onderwijs) neemt de klacht van de ouders serieus. Ze vindt echter niet dat de scholen veel valt te verwijten. „'Deze kinde ren hebben extra zorg nodig. Ik kan mij voorstellen dat de scho len zeggen: ik wil wel, maar ik kan geen drie of vier kinderen plaatsen. Dat zet een ontzetten de druk op de onderwijscapaci teit." Kolman denkt erover de naar voren. „Veel ouders heb ben bij de verwijzing van hun kind naar het speciaal onder wijs het gevoel gekregen dat hun kind niet meer welkom was in het regulier onderwijs, omdat het meer aandacht vroeg dan anderen. Ook na een paar jaar speciaal onderwijs, als het kind in principe weer terugge plaatst zou kunnen worden, blijft de deur van de Leider- dorpse school vaak dicht", al dus een samenvatting van de gemeente. Kolman overweegt nu een overgangsregeling in te stellen, door een deel van de 40.000 gulden die ze bespaart op het leerlingenvervoer te besteden aan faciliteiten op gewone ba sisscholen. „Als scholen een 'bredere voordeur' krijgen zal ook de behoefte aan leerlingen vervoer afnemen is daarbij de gedachte. Directeur H. van Dijk van de openbare basisscholen in Lei derdorp kijkt overigens op van het verwijt van de ouders. „Het hele verhaal komt mij onbe kend voor." Het omgekeerde is volgens hem eerder het geval: „De speciale scholen komen juist met het verwijt dat de ge wone scholen deze kinderen te lang vasthouden. Die zeggen: joh, dokter niet te lang, wij kun nen daar veel meer mee." Het aantal Leiderdorpse kinderen dat naar een speciale school wordt verwezen ligt ver onder het landelijk gemiddelde: één procent tegen vijf procent. CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV.-CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 oegstgeest afke van der toolen De bijna een ton kostende schoonmaak v&n een partij vervuilde grond nabij het Oegstgeestse gemeentehuis was achteraf onnodig. Een veel simpeler en goedkoper remedie had volstaan: de ver vuiling bestond uit materiaal dat gemakkelijk kan worden uitgezeefd. De gemeente kan de strop op niemand verha len. De grond is in september vorig jaar door de aannemer van de gemeente gemonsterd en kreeg daarop de kwalifica tie 'zwaar vervuild'. De ge meente heeft wel een contra- expertise laten uitvoeren, maar die kwam net een dag te laat. Het grootste deel van de grond was reeds afgevoerd naar een gespecialiseerd be drijf, zoals bij zware vervuiling verplicht is. De gemeente kan de kosten van de schoonmaak niet ver halen. De grond waar het om gaat bestond uit twee partijen: het grootste deel kwam van rondom het gemeentehuis, de rest van het even verderop ge legen Endegeest. De gemeente kan niet hard maken dat de vervuiling van de partij van Endegeest kwam, en ook niet dat het de aannemer van het werk bij dat psychiatrisch zie kenhuis was die de twee par tijen heeft vermengd. De bijna honderdduizend gulden bedragende strop drukt op de begroting van de verbouwing van het gemeen tehuis. De gemeente wil her haling voorkomen door dit soort werkzaamheden voort aan te laten begeleiden door een externe milieudeskundi- e 3nnie van uffelen e meeste overlast die Oegst- •estse jongeren veroorzaken is iet alarmerend, vindt de poli- e. Veel klachten van volwasse en betreft gedrag dat van tij- elijke aard is, zei districtschef van Ooik van de politie Hol- nds Midden gisteravond tij- ens de raadscommissie open- ire orde. Het aantal meldingen van ugdoverlast in Oegstgeest rijgt niet, maar de politie gaat 'el vaker toezicht houden op llekken waar jongeren verblij- •n. Al te veel zorgen moet de olitiek zich echter niet maken [ver de klachten, vindt van Ooik. Veel incidenten zijn vol gens hem te onschuldig voor een ingewikkelde aanpak. „Een draai om de oren, een geldboe te, en je ziet ze niet meer te rug", zei hij na afloop van de commissievergadering. Aan het verzoek van het CDA en Progressief Oegstgeest om meer 'zichtbaarheid' van de po litie kan Van Ooik niet voldoen. „Als Oegstgeest uit zo'n vijftien kilometer openbare weg bestaat en je je tijdens een surveillance met zo'n vijf kilometer per uur verplaatst, moet je als bewoner wel drie uur. voor het raam staan om een diender te zien. Wil je het toezicht echt zicht baar maken dan moet je tien extra agenten hebben." Toekomstschatting tot aan 2030: FOTO LOEK ZUYDERDUIN 1egstgeest connie van uffelen De troep rondom afvalcontainers in Vlietwijk is aanzienlijk. Voorschotenaren beklagen zich bij gemeentebestuur: ~)(i6-raadslid A. Koningsveld is 'iet er niet mee eens, dat de ge- 111 neente Oegstgeest alle adres- en van 50-plussers aan de ou- lerenbonden heeft verstrekt m leden te kunnen werven. Nu is dit een sympathiek doel, naar waar is het eind", vroeg ij burgemeester E. Timmers [isteravond tijdens de raads- ommissie openbare orde. Koningsveld vertelde, dat zij loor twee ouderen was gebeld lie bezwaar maakten tegen de 'erstrekking van hun adressen, lij was het daar wel mee eens •n vroeg zich af hoe een en an- ler in zijn werk was gegaan, 'immers stelde, dat er in heel lederland dergelijke adressen bestanden zijn. „Nu ging het om mensen van boven de vijf tig. We hebben hier in het colle ge een uitvoerige discussie over gehad en in dit geval toestem ming gegeven." Koningsveld bleef echter te gen: „Ik vind dat het eigenlijk niet kan. Het privacyreglement beschermt hiertegen. Ik denk dat het reglement is overschre den." Timmers antwoordde, dat zij dacht dat niet de hele lijst met adressen was gegeven, maar dat de gemeente de brie ven zou versturen. Maar ze wist dat niet zeker en beloofde het uit te zoeken. De bonden stel den eerder in deze krant, dat zij adresstickers hebben gekregen, die zij zelf op enveloppen heb ben geplakt. VOORSCHOTEN WITOLD KEPINSKI Grofvuil, bouwafval en GFT-af val. Vrijwel elke dag ligt de di recte omgeving van de vuilver- zamelcontainers bij de flats in de Voorschotense Vlietwijk er mee bezaaid. Vooral op de Prof. Lorenztlaan. het Eijckmanhof, de Rembrandtlaan, het Govert Flinckplantsden en de Prof. Eindhovenlaan stapelt het vuil zich geregeld op. Het gedumpte vuil komt niet alleen van de be woners uit de wijk, maar ook van buiten de wijk, zeggen be woners. „Laatst heb ik nog een vrachtwagenchauffeur aange sproken die slooponderdelen van wasmachines in de contai ners propte", zegt G. Schellin gerhout. voorzitter van de be wonersorganisatie Vlietwijk. „Ik zei dat hij dat grofvuil naar het MOK-terrein kon brengen." Oplettende Vlietwijkers note ren soms de kentekenplaten van auto's waarin mensen rij den die vuil dumpen. „Maar de politie doet er niks aan", zegt Schellingerhout. „Zelfs als er brieven in die zakken zitten met een adres, is dat geen bewijs voor de rechter, wordt gezegd. Die kunnen er net zo goed door de buurman in gestopt zijn." Veel bewoners zijn het zwerf vuil meer dan zat. „Ik stop de rotzooi die her en der ligt ivel- eens in de containers en dan veeg ik de boel een beetje bij. Maar dan merk ik dan andere omwonenden mij vanuit hun raam uitlachen". Schellingerhout denk dat dit probleem maar op één manier is op te lossen: met onder grondse vuilcontainers. „Maar ik heb de indruk dat de ge meente daar geen geld voor over heeft." Volgens hem trek ken de bovengrondse contai ners automatisch vuil aan. Bij ondergrondse containers zou het zwerfvuil aanzienlijk afne men. Zeker als de flatbewoners, waarvoor de vuilcontainers zijn bedoeld, een eigen sleutel krij gen om hun afral in gesloten containers kwijt te kunnen, net zoals in Rijnsburg. De 'burgemeester van Vliet wijk' is ook bang dat de nieuw bouwwijken Starrenburg II en III alle moderne voorzieningen voor het inzamelen van huis vuil krijgen, zoals ondergrondse containers, terwijl Vlietwijk met de oudere bovengrondse con tainers blijft zitten. Wethouder openbare werken A. Drayer (CDA) erkent dat er een probleem is in Vlietwijk, maar heeft niet direct een op lossing. .Afvaltoerisme is niet de bedoeling, dat kan gewoon niet." Op termijn biedt het we gen van afval mogelijk uit komst. Flatbewoners krijgen dan een pasje waarmee de hoe veelheid gestort afval elektro nisch wordt geregistreerd. Dit systeem is echter nog in ont wikkeling. Voor ondergrondse containers, voor zowel in Vliet wijk als in de andere wijken, heeft de gemeente geen geld, zegt Drayer. regio erna straatsma Maximaal 75 procent van de benodigde nieuwbouw denken de Leidse regiogemeenten de komende decennia een plaats te kunnen geven binnen de be staande gemeentegrenzen. Het gaat daarbij om 55 procent van benodigde woningbouw en 25 procent van de gewenste be drijfsterreinen. Die schattin gen maken de gezamenlijke gemeenten in een rapport, dat ter advies naar minister J. Pronk (ruimte lijke ordening) gaat. Het Samen werkingsor gaan Leidse Regio (Leiden, Voorschoten, Zoeterwoude, Alkemade, Lei derdorp) heeft in het rapport een voorlopige schatting ge maakt van de benodigde nieuwbouw in de periode 2010- 2030. Die cijfers gaan naar Pronk, die bezig is met de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Op korte termijn willen de ge meenten de schattingen nader onderzoeken in een 'beleids plan wonen'. In totaal schat de Leidse regio de behoefte aan extra wonin gen voor de periode 2010- 2030 op minimaal 10.000 en maxi maal 16.000. Voor nieuwe be drijfsterreinen denken de ge meenten 190 tot 260 hectare nodig te hebben. Voor de perio de tot 2010 is overigens nog be hoefte aan ruimte voor onge veer 4.000 woningen. De ge meenten hopen dat die een plek kunnen krijgen op vlieg veld Valkenburg. In totaal den ken de regiogemeenten daar overigens zo'n 9.000 huizen kwijt te kunnen. In het gisteren vastgestelde, gezamenlijke rapport pleiten de regiogemeenten verder voor het openhouden van polderpark Cronesteyn. Dit gebeurt op ver zoek van Leiden, dat het stads park wil behouden als recrea tiegebied voor Leidenaars. Leiden denkt trouwens wel dat de j maakte schatting voor 'inbrei- dingsloca- ties' aan de optimistische kant is. „Ik moet nog zien dat we dat redden", zegt wethou der T. van Rij over de ge schatte breiding van zo'n 8.000 'Ik moet nog zien dat we dat redden woningen. „Het is maar zeer de vraag of we dat halen tot aan 2030." Op verzoek van Zoeterwoude is in het rapport opgenomen dat deze gemeente tegen be bouwing van de eigen, Grote Polder is. De overige gemeen ten zijn hier niet principieel te gen. Oegstgeest pleitte gisteren als enige regiogemeente voor een snelle aanleg van rijksweg Al 1 - west, die de A44 met de A4 moet verbinden. Wethouder G. van Eisen verwacht niet dat de aanleg van de Rijn-Gouwelijn (sneltram van de kust naar Gouda) voldoende is om het oost-westverkeer in goede ba nen te leiden. De overige ge meenten hebben niet zo'n haast met de aanleg van de weg. Voorschoten is zelfs tegen stander van de weg, die volgens plan dwars door dit dorp zou moeten lopen. Vak: muziek (vwo) atuurlijk nemen ze na afloop met hun leraar de goede ant- oorden door. „Yes", roept de '"]een. „Ik word echt niet goed", erzucht de ander. 'Vaktermen' Js secunde, orgelpunt en basso ontinuo vliegen over tafel. Niet 'at het er nog veel toe doet. Op t friuziek zullen Gm Ver- ilancke (17) :n Marieke en Holt (18) lit Noordwijk liet zakken. 'laar ze zijn eerste leerlingen van het 'l-Teylingen College, vestiging De .eeuwenhorst in Noordwijker- Jiout, die examen doen in mu- Dziek. En dan wil je ook een Bmooi cijfer op je eindlijst! [..Dit is wel een gekke afslui- Iting", zegt Kim. „Je moet de he lle tijd geconcentreerd blijven", ]vult Marieke aan. Kim: „Ik denk idat iedereen onderschat hoe zwaar dit is, want je moet steeds goed luisteren. Ook als er iemand binnenkomt en dat gebeurde nogal eens." Marieke: ,Die cd loopt door. Je kunt niet even terug naar de vorige vraag, zoals dat bij andere examens kan." Muziek voor het vwo was het allerlaatste vak in de examens van 1999. Gisterochtend stond filosofie op het programma, maar dat vak wordt nog bijna nergens gegeven. Muziek is evenzeer exentriek. al is het al sinds 1976 mogelijk daar exa men in te doen. „Het is een duur vak, dat door velen wordt beschouwd als een randver schijnsel", legt leraar S. van Leeuwen uit. „Bij de herprofile ring als gevolg van de basisvor ming hebben wij hier op school beslo ten te doen waar we goed in zijn: toneel en muziek. Kim en Marie ke zijn de eerste examenkandi daten, de volgende lichting, die nu in de vijfde zit, bestaat uit elf leerlingen." „Ik vind muziek leuk. ik ga er ook in verder, ik ga muziekwe tenschappen studeren", zo ver klaart Kim haar keuze voor dit vak. „We hebben het nu vier jaar gehad en het scheelt wel dat we een zeer enthousiaste le raar hadden." Beiden zaten ze op een kinderkoor, Kim speelt altsax en ze zingt. Marieke speelt al 'ik weet niet hoeveel jaar' viool. Marieke: „Logisch dat je dan muziek erbij neemt op school. Door de theorie gin gen ook de stukken die ik speel met het Jeugdsymphonieorkest van de Bollenstreek meer le ven." Kim: „Het maakt wel een verschil of je met muziek bezig bent. Als je ziet hoeveel moeite anderen hebben om te leren BIJENKORF IÜ noten te lezen..." Marieke: „Je kunt ook beginnen als je geen instrument speelt, maar het is wel een groot voordeel als je dat wél doet. Ik heb al stukken uit een bepaalde periode ge speeld. kan dit dus makkelijker herkennen." Het examen is pittig. In 2.5 uur moeten Kim en Marieke 51 vra gen beantwoorden, waarin di verse muziekstijlen de revue passeren. Langdurig (vragen 14 tot en met 28) staan de makers van het examen stil bij het lied Erlkönig van Schubert, naar een gedicht van Goethe, over een vader die met zijn ijlende kind te paard naar huis jakkert. Wer reitet so spat durch Nacht und Wind? Es ist der Valer mit sei- nem Kind. Marieke heeft er wel plezier in. wijst leraar Van Leeuwen in de partituur (no tenschrift) een mooi deel. „Dit stukje vond ik zo lief." Kim is blij met de vragen over het lied je Polly van Nirvana, dat zingt ze immers moeiteloos mee. Marieke heeft wel gedacht aan het conservatorium, zegt ze. „Maar dan moet je zes uur per dag studeren en ik vind een half uur per dag nu al veel." Ze wil spelen voor haar plezier, in het orkest dat uit louter jongeren bestaat. „Wij zijn één geheel, dal is tof." Haar toekomst ziet ze voor de klas. Volgend jaar gaat ze naar de Pabo. „Ik ben wel van plan om de kinderen later veel muziekles te geven, dat vind ik belangrijk." Kim is het daar roerend mee eens. „Muziek is een van de be langrijkste manieren om je emoties uit te drukken. Televi sieprogramma's, films, overal zit muziek onder, puur om ge voelens los te krijgen. In win kelcentra zet muziek aan tot ko pen, maar mensen hebben vaak niet eens door hoe belangrijk muziek is. Om van muziek te genieten hoef je niet zelf te kunnen spelen." Marieke: „Je kunt gewoon gaan zitten en luisteren." leiden onno havermans Pak, 100% katoen, met of zonder bandplooi. in diverse kleuren. 46 t/m 56 en 47 t/m 55. Van 399,- voor 299,- Shirt, 100% katoen, in diverse kleuren en dessins. 37 t/m 44. Van 69,95 voor 49,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf j^) Kim Verplancke (I), naast Marieke ten Holt. „Ik denk dat iedereen onderschat hoe zwaar dit is. FOTO DICK HOCEWONINC

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19