Elke bubbel wordt zichtbaar Trends Auto steeds vaker op stal Digitale kleermaker zorgt voor maatpak Nieuw wooncentrum DINSDAG 1 JUNI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-51} Dit model (de Daytona) kan door een zeer handige klusser aan de bui tenmuur van het huis worden vastgemaakt. foto cpd ALEX VAN HOOF De carport is bezig aan een ste vige opmars: leveranciers van deze afdaken voor auto's boe ken steeds hogere verkoopcij fers. Om de vaart erin te hou den brengen ze geregeld nieu we exemplaren op de markt, zodat het aanbod inmiddels uit honderden typen bestaat. De eerste overkapping verscheen al zo'n dertig jaar geleden op de Nederlandse markt. Daarvoor bouwden handige klussers al wel overkappingen, maar die noemden ze nog geen carport. De naam carport ontstond in de jaren vijftig, toen er in de Verenigde Staten bouwpakket ten verschenen waarmee klus sers het bouwen van een afdak voor de auto makkelijker, snel ler en veel degelijker konden klaren: alle materialen keurig op maat gezaagd en de noodza kelijke schroefjes en moeren in de verpakking. De bouwpakket ten vonden gretig aftrek, wer den na enige tijd naar Scandi navische landen geëxporteerd en veroverden van daaruit ook Nederland. Dirk Ravelingien van Plus Belgi um uit Kortrijk verklaart het succes: „Carports beschermen auto's veel beter tegen weersin vloeden dan de gewone garage. Een afgesloten garage is vrij vochtig, waardoor damp ont staat en het gevaar voor roest- vorming toeneemt. De open constructie van een carport daarentegen zorgt voor con stante luchtcirculatie, zodat de auto als het ware droog wordt geblazen en damp minder kans krijgt om de wagen aan te tas ten. Bovendien voorkomt de luchtcirculatie dat ruiten bij temperaturen ver onder nul graden bevriezen. Er bestaan weliswaar geen keurmerken voor carports, maar de veilig heid is gegarandeerd. Dat komt, omdat de modellen vrij stevig in de grond zijn te verankeren. Zelfs een fikse windvlaag kan het afdak niet uit de bodem til len." Niet alleen houten carports worden voordeliger, ook de prijzen van transparante kunst stof daken die op stalen palen rusten worden lager. Deze car ports worden door het bedrijf Polylight uit Wijk bij Duurstede in de vorm van bouwpakketten voor ruwweg tussen de vier- en achtduizend gulden aangebo den. Het staal maakt deze car ports duurzamer dan de hou ten variant, maar het materiaal oogt killer. „Een bijzonder vaak verkocht bouwpakket is de Nürburg- ring", zegt manager Hennie Warmerdam van Garden Pleas ure, een importeur van houten carports. „De Nürburging heeft een dak met een lange over steek dat deels door gebogen balken wordt ondersteund." Die fraaie gewelven maken het type wel prijzig: zonder dakbe dekking komt de eenvoudigste Nürburgring-uitvoering op 2700 gulden. Goedkoper is Le Mans, dat voor onder de duizend gulden wordt verkocht. Het exemplaar is vijf meter lang, drie meter breed en ruim twee meter hoog. Twee zijden zijn met een soort hou ten schutting dichtgemaakt, twee zijden zijn open en zes staande palen dragen een tien tal balken waarop polyesterpla ten kunnen komen te liggen. Meldingsplicht Vrijwel alle soorten houten car ports worden via hovenier of tuinwinkel in een bouwpakket aan huis afgeleverd. De klusser kan vervolgens zelf aan de slag gaan of tegen betaling van mi nimaal enkele honderden gul dens het karwei laten opknap pen. Zeer belangrijk is om voor de aanschaf informatie bij de gemeente in winnen en om bouwtekeningen van de carport bij de tuinwinkel of hovenier aan te vragen. Die bouwteke ningen zijn nodig, omdat het bouwplan van grote carports in veel gemeenten eerste langs de zogenoemde welstandscom missie moet. Eenduidige regels zijn er niet; elke gemeente houdt er zo zijn eigen voor schriften op na. Een telefoontje naar de afdeling bouw- en wo ningtoezicht van de gemeente biedt uitkomst. Wordt er ge bouwd zonder vergunning, dan kan de gemeente de carport op kosten van de eigenaar laten af breken. Het Engelse straatje gezien vanaf het theaterpodium. Het ruikt er niet meer naar cho cola, maar de ramen en de vloeren van de voormalige cho coladefabriek van De Baronie zijn wel voor een groot deel in de originele staat gehandhaafd. Dat geeft een bijzonder cachet aan Woon Thema Centrum De Havenaer, aan de haven in Nij- kerk. Hier presenteren zich in totaal 17 woon- en lifestyle win kels, variërend van een één-the- ma-speciaalzaak tot een ruim gesorteerde woonwinkel, elk met hun eigen kijk op wonen. Geen twee winkels zijn 'van 't zelfde'. Een brede trap voert naar de eerste etage van het winkelcen trum, die geheel in beslag wordt genomen door een im porteur van antiek en woonde coratie uit Azië. Weer beneden kan men een vaste route volgen langs alle andere winkels, van kurk en parket, via kastwand systemen, tuin- en woonacces soires, slaapsystemen, meube len, gordijnen en karpetten tot badkamers. Tenslotte belandt men in het Engelse straatje, waaraan kleine boetiekjes met geschenken en accessoires zijn gevestigd. De Havenaer ligt aan de Westkadijk 10, Nijkerk. FLORIEN VAN REES Nooit meer passen en toch al tijd een maatpak aan. En dat voor de prijs van confectie. Welke pakkendrager wil dat niet? Met de tweedimensionale 'bodyscanner' is het sinds kort mogelijk. En dat is nog maar het begin: over een aantal jaar zal de 'bodycard' intrede doen. Dan zijn de mogelijkheden on begrensd. Bij Hout-Brox Mode in Uden loopt het storm. Sinds bekend werd dat deze zaak de eerste Nederlandse winkel is met een bodyscanner, wordt vanuit het hele land gebeld. Door mannen met verhoudingsgewijs te lange armen, te smalle schouders, te korte benen. Of gewoon door mannen die een maatpak wil len. Ze staan in de rij voor een afspraak met de scanner. Op af spraak gaat de man in zijn on derbroek in een hokje staan. Een laseroog 'meet' het hele lijf: de breedte van de borstkas, de binnenmaten van de benen, de lengte van de armen. Die gege vens worden opgeslagen in de computer. Vervolgens kiest de klant de stof en kan hij nog eventuele extra wensen opge ven. Via Internet gaan de gege vens naar het naaiatelier in Duitsland. De sessie in de win kel duurt ongeveer een uur. Ze ven weken later hangt het op maat gemaakte pak bij de klant in de kast. En dat vanaf zo'n duizend gulden. Een maatpak van een kleermaker, kost op z'n minst het dubbele. In Uden zijn in twee maanden tijd 135 mensen gescand en zijn er 45 pakken geleverd. Volgens woordvoerder J.Jans van Hout- Brox zijn de klanten laaiend en thousiast. „Ze hoeven geen concessies meer te doen. Er is keuze uit 800 stoffen, een groot aantal voeringen, knopen, bin nenzakken en nog veel meer. En dat in elke gewenste combi natie." Over ongeveer een half jaar ver wacht D.Dijkstra van Hout- Brox in Utrecht, ook een scan ner. „Dan hoeven we de klan ten niet meer naar Uden te stu ren. Het zal nog wel even duren voor er een digitale kleermaker voor vrouwen komt, denkt Dijkstra. „Er is een groot ver schil tussen dames -en heren mode. Heren kleden zich vol gens vaste patronen: pak, over hemd, das. Dat is een soort in ternationale code. Heren pas sen zich aan aan de situatie waar ze de roebels moeten ver dienen. Dames willen juist géén standaardkleding. Daarom is er voor dames elk seizoen een heel nieuwe lijn, met nieuwe modellen, kleuren en patro nen." De bodyscanner van Hout-Brox is nog maar een voorproefje van wat ons te wachten staat, denkt Michiel Scheffer. Hij is adjunct-directeur van Fenecon, de organisatie van kledingleve- ranciers. Want er gebeurt nog veel meer op het gebied van bodyscanning. De Hout-Brox- scanner is tweedimensionaal. Hij meet een tamelijk beperkt aantal gegevens en kost daarom 'slechts' 30.000 gulden. Maar TNO Technische Menskunde in Soesterberg, beschikt al over de veel geavanceerder Nedscan, die driedimensionaal gegevens meet en 100.000 gulden kost. Deze Nedscan is niet voor de modewereld ontwikkeld. Hij dient een breder doel: door het meten van zo'n 20.000 Neder landers moet hij een actueel maatbeeld van de gemiddelde Nederlander maken. Nederlan ders worden per decennium meer dan een centimeter langer en ze groeien ook in breedte. Maar overal worden nog maat- tabellen van vijftien jaar gele den gehanteerd. Dat leidt tot te korte bedden, te lage aanrech ten, krappe bioscoopstoelen, klemmende schoenen en ande re hinderlijkheden. Kledingorganisatie Fenecon heeft grote plannen met het driedimensionale apparaat. Mi chiel Scheffer: „Ik denk dat er, verspreid over het land, onge veer honderd meetpunten moeten komen. Bij zwembaden Een laseroog meet het hele lijf: de breedte van de borstkas, de binnenmaten van de benen, de lengte van de armen. foto anp bijvoorbeeld, daar ben je toch al bijna bloot. Je gaat hetmeet- hok in, gooit er een muntstuk in van vijf gulden en je wordt gescand." „Dat scannen gaat dan echt van top tot teen, elk ribbeltje en plooitje. Van wreefhoogte tot polsomvang. Die gegevens gaan naar een centrale databank en tegelijkertijd krijg je je persoon lijke bodycard, nationale kle- dingpas, of hoe het ook gaat he ten." Meten zal wel een paar keer per jaar moeten gebeuren, want niemand blijft lang pre cies hetzelfde. Zo zijn de mees te mensen 's zomers iets slan ker dan 's winters. Met de bodycard is alles denkbaar. Het wordt ook gemakkelijker om zelf de stofprint te bepalen. Heeft een van de kinderen een leuke tekening gemaakt en wilt u daar een stofje voor een jurk van? Tik het nummer van uw bodycard in de computer, haal de tekening door de scanner, kies een model jurkje en stuur de opdracht via Internet naar de fabrikant. Garderobebeheer Aan de andere kant van de lijn staan de inktprinter, stoffensor- teerder en snijder klaar om de opdracht te verwerken. Het is ook handig voor vrouwen die twee verschillende borsten heb ben. En dat geldt voor de mees ten. Bh-fabrikanten leveren standaardmaten. Met de body card komt de betaalbare bh op maat binnen handbereik. Hebt u een mooi pak maar is er geen bijpassend overhemd bij te vin den? De dame in de kleding zaak scant een stukje stof van het pak en kan een maatover- hemd van net een paar tintjes lichter bestellen. En natuurlijk kan de computer ook laten zien hoe het nieuwe pak zal staan. Er kan worden gespeeld kleuren en modellen. Misschien is rood toch leuker? Of misschien moet de rok net iets langer? De databank kan ook interactief zijn. Dan komt er bijvoorbeeld een e-mail met de melding dat het tijd is voor een nieuwe bodyscan, dat u toe bent aan een nieuwe jas of dat de kleding nodig naar de sto merij moet. 'Garderobebeheer', noemt Scheffer van Fenecon dat. „Technisch is het allemaal al mogelijk, alleen moeten de partijen elkaar nog vinden. Fe necon treedt daarbij op als ma kelaar. We zijn nu bezig met in formele gesprekken. De ko mende maanden willen we een consortium vormen, zodat we er echt mee aan de slag kun nen." Zo is er samenwerking gezocht met TNO voor het bodyscanap paraat en met Stork voor inkt- printers. Verder worden con tacten gelegd met Internetaan bieders, winkels, plaatsen waar de scanners komen te staan, fa brikanten en andere partijen. „Nog twintig jaar en dan winke len we heel anders", voorspelt Scheffer. Het voordeel voor de kledingbranche zit 'm in het verdwijnen van de restanten. Nu blijft ongeveer twintig pro cent van de voorraad over. Daarnaast moet aan twintig procent van de klanten 'nee' worden verkocht. De digitale kleermaker kent geen 'nee' en houdt niets over. Alleen voorra den stoffen. Toch zullen er al tijd winkels blijven, is de ver wachting. Michiel Scheffer van Fenecon: „Er zijn altijd mensen die de dingen willen voelen en die het contact met de verkoper op prijs stellen." Survivalkaart voor portemonnee^ De survivalcard heeft de afmetingen van een creditcard. d-op[ Menig portemonnee puilt in middels uit van de talrijke passen die erin zitten, maar er kan vast nog wel wat bij. zo bedacht de Nederlandse im porteur van het bekende Zwit serse zakmes Victorinox. De firma komt daarom met de zogenoemde Trouble Shooter op de markt. Het exemplaar heeft dezelfde functies als een Zwitsers zakmes, maai' bezit het formaat van een credit card en is daardoor geschikt om in de portemonnee mee te nemen. Verpakt in een be- waar-etui zitten in de dik uit} gevallen survivalkaart twaalf?' verschillende gereedschapp N zoals een blikopener, schroe vendraaier, mes, priem, mot sleutel, liniaal, spiegel en vei grootglas. De Trouble Shoot wordt onder meer in doe-he zelfzaken voor ongeveer vee tien gulden verkocht. Er zit jaar garantie op. Voor meer informatie: Homeij Oisterwi BV, Oisterwijk, telef. 013- 528.2804. Verwijderbijdrage apparaten Op 1 januari volgend jaar gaan de prijzen van alle elektrische apparaten met enkele guldens omhoog. Ook producten die op batterijen of een accu wer ken zoals draagbare cd-spe lers, walkmans, grasmaaiers en boormachines worden duurder. De prijsstijging is een gevolg van de wettelijk verplichte verwijderingsbij drage die in 2000 voor elektri sche producten van kracht wordt. Deze verwijderingsbij drage is bedoeld voor onder meer het innemen en recyclen van oude apparatuur om daarmee de vervuiling van h milieu tegen te gaan. De be doeling is dat oude appara tuur zoveel mogelijk door de fabrikant wordt teruggeno men. Voor zogenoemd wit- bruingoed zoals wasmachi nes, tv's en computers besta al een verwijderingsbijdrage e< sinds 1 januari dit jaar. In bruin- en witgoedwinkels worden daarom bij het nor male prijskaartje doorgaans de extra kosten voor de ver wijderingsbijdrage vermeld. Vouwbare trap als steiger Er dienen zich de laatste jaren geregeld alternatieven aan voor de bekende aluminium keukentrap. Kenmerkend voor die nieuwe modellen is, dat er meer klussen mee zijn uit te voeren dan slechts ramen wassen of een muurtje schil deren. De Varitrex-Outdoor bezit een tweedelig platform en is op drie manieren uit te klappen, waardoor de noviteit als ladder, trap of steiger dienst kan doen. De steiger stand in combinatie met het platform is bedoeld om veilig een hoge heg te knippen, want dankzij twee zogenoem de stabiliteitsbaiken zakt de aluminium vouwladder niet weg in zachte grond. Ook de automatische afsluiting van scharnieren biedt extra zeker heid. De Varitrex-Outdoor is behandeld met een spéciale vuilafetotende beschermlaag, weegt ruim veertien kilo en is sterk genoeg om een forse vol wassen man te dragen. In stei gerstand is het exemplaar bijO na een meter hoog hoog, als rechte ladder tegen een muui wordt een werklengte van 4,SEi meter bereikt en in de vorm van een keukentrap meet het^ exemplaar maar liefst drie m^e ter. De prijs is misschien aan de hoge kant. De Varitrex- .0' Outdoor wordt in doe-het- |e zelfwinkels voor ongeveer 50tn gulden verkocht. Voor meer x informatie: Altrex BV, Nun- j^. speet, 0341-27.44.44 Stanleymes met extra Dit hulpmiddel kan worden ingezet als trap, ladder, steiger en werkLi bank. foto*prjee Sommige producten raken zo ingeburgerd dat hun merk naam een soortnaam wordt. Het Stanleymes bij voorbeeld. Andere klusmessen verwerven zich maar moeilijk een plekje. Toch verdient een mes als The Nack een kans. Dit op de markt verschenen gereed schap is bijna identiek aan het Stanleymes, maar heeft een opvallend extraatje. Een bot mes kan door een eenvoudige draai aan een knop worden M gewisseld voor een vlijm- cc scherp exemplaar. Het mes tig bevat een wisselpatroon met m dertig mesjes: botte exempla- Ki ren worden in het patroon oppl geslagen. Hierdoor kan veili- jer ger en sneller worden gewerktjte The Nack is in onder meer bi doe-het-zelfwinkels voor bijnéni veertig gulden te koop. Meer [M informatie: Smart Products, dt Nieuw Vennep, 0252 - 62090 l.'Tt P U Z ANAGRAM Op elke verticale regel dient een woord van vier, een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord van zes letters bestaat uil de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijn de kolom een woord. 1. Onverschrokken - roofvis - niet fimgevoelig; 2. zwak - rijgsnoer - straathandelaar: 3. babybedje - ho rens v.e. hert - altijd durend;4. bloem - benauwde walm - zomer se Iekkernij;5. ontkenning - naaid- boom - mixer;6. taaie lekkernij - fraai grasveld - eerbied;7. slijtplek - jam - dooier;8. cijfer - ooievaar - mannetjesduif;9. middelpunt zuidvrucht - tijdelijk verblijf; 10. knijpwerktuig - politieman - be schamend. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Zeen; 4. rats; 7. so ber; 9. as; 11. lee; 12. pa; 13. Ate; 15. dra; 16. rein; 18. voer; 19. ora; 20. amen; 22. luis; 25. lil; 27. tel; 28. eg; 29. zon; 31. te; 32. zager; 34. reet; 35. laat.Verticaal: 1. Zwaar; 2. es; 3. nol; 4. ree; 5. ar; 6. staar; 8. bei; 10. stemmig; 12. premier; 14. ei; 15. do; 17. non; 18. val; 20. aleer; 21. el; 23. ut; 24. sleet; 26. nog; 29. zat; 30. nel; 32. ze;33. ra. HEINZ wAA/e &/-'JFtp/e viq&ig <SA 'e PÉU£/V.\ tvAAB D/£ WWSk *10b/£le atol/ 7/

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18