Leiden moet wellicht extra toeslag geven 'Hij is voor mij een onplezierige man' Wijkraad Stevenshof hoopt op meer "Specialisten ontkennen sjoemelen Off J Leiden Regio GERECHT INSDAG 1 JUNI 1999 'ns IVIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, >taa| uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt tizel naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden laar gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, r q Fax; 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl de] de EERBURG Kinderen van 9 tot 13 jaar kunnen morgen van 14.00 it 15.30 uur samen met kinderen van het asielzoekerscentrum nutselen in buurthuis Matilo, Zaanstraat 126. Alle kinderen mo- jen een T-shirt beschilderen en daarna meenemen. Kosten één ulden. AERENWIJK Ook meisjes in de leeftijd van 8 tot 12 jaar kunnen ae- obics doen. In de sportzaal aan het Broekplein is op vrijdag van 5.45 tot 16.45 uur de gelegenheid voor kidsaerobics. Voor drie 'naanden zijn de kosten 36 gulden. ls KOOI Bekkeninstabiliteit of symfysiolyse komt steeds vaker "re oor. Meestal als gevolg van zwangerschap, maar soms ook door en ongeval. Vrouwengezondheidscentrum HARA houdt morgen en voorlichtingsbijeenkomst hierover. Wilma van Tongeren, erva ringsdeskundige en begeleidster van de zelfhulpgroep bekkenin stabiliteit vertelt haar persoonlijk verhaal, Annemarie Niemöller- 'pol, fysiotherapeute, vertelt over de klachten, oorzaken en hoe zij "ebatiënten behandelt. Deze bijeenkomst is in het centrum aan de ?n Bonairestraat 4, van 19.45 tot 22.00 uur. Toegang kost vijf gulden. <e PANCRAS De hobbycomputerclub houdt morgen van 19.00 tot 19Ü1.00 uur een clubavond in Buurthuis De Pancrat. De kosten zijn eitier gulden per avond. Het buurthuis staat aan de Middelstegracht BiiB5 (5126243). CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Uitkering ook voor thuiswonenden Leiden moet een groep uitkeringsgerechtigden waar schijnlijk een extra uitkering geven. Dat is het gevolg van een eerdere uitspraak van de Centrale Raad van Beroep. Volgens die uitspraak hebben meerderjarige bijstandsge rechtigden die bij hun ouders of grootouders inwonen recht op een toeslag van 295 gulden op hun uitkering. Zelfs thuiswonenden die nu geen uitkering genieten, maar deze wel voor 1 januari 1996 hebben genoten, heb ben recht op een aanvullende uitkering. De aanleg van een rotonde op het punt Stevenshofdreef/Dobbedreef is bij de wijkraad Stevenshof ii i aarde gevallen, foto henkbouwman De wijkraad Stevenshof is tevreden dat het Rijk zeven ton beschikbaar heeft gesteld voor de aanleg van een rotonde op de Dob- bedreef/Stevenshofdreef. Maar daarmee zijn de problemen in de wijk nog lang niet opgelost, vindt voorzitter T. van Houten van de wijkraad. „We zijn gelukkig met die maatregel en hopen ook dat die snel wordt uitgevoerd. Maar tegelij kertijd hopen we dat de Dolle Minabrug en de Spinbrug snel worden aangepakt." De Spinbrug, die over de Dobbewetering ligt en uitkomst op de Dobbedreef, is vol gens Van Houten veel te steil en eindigt bo vendien pal op de weg. De Dolle Minabrug, die iets verderop over de Dobbewetering ligt, is volgens Van Houten eveneens gevaarlijk. Het fietspad verdwijnt er plotseling en het zicht is voor fietsers slecht. Van Houten: „Ik begrijp dat de maatrege len veel geld kosten. Toch hopen we dat de gemeente er in slaagt snel een oplossing te vinden." LEIDEN PIETER VAN SCHIE De Centrale Raad van Beroep deed de uitspraak na een be zwaarschrift van een inwoner van Rotterdam, tegen een rege ling die die stad hanteerde en die ook in Leiden geldt. Tot nu toe ontvingen alleenstaande bijstandsgerechtigden de wet telijke bijstandsnorm van vijftig procent van het minimumloon. Gemeenten mogen daarnaast zelf bepalen of iemand een toe slag op de basisnorm krijgt. In Rotterdam en Leiden geldt die toeslag slechts voor mensen die zelfstandig wonen. Door de uit spraak van de Centrale Raad van Beroep moet dat beleid nu 'Onjuiste nota 's zijn vooral administratief probleem PlETER VAN SCHIE ril ij Medisch specialisten ontken en dat ze frauderen met ziek- enkostennota's. Zorgverzeke- aars constateren een toename de fraude met nota's, ichreef deze krant begin mei. 4aar dergelijke berichten zijn it de lucht gegrepen, aldus C.J. ^renkman, KNO-arts in het ^piaconessenhuis in Leiden en estuurslid van de landelijke NO-vereniging. „Als je over 'fraude praat, dan declareer je ,,'lgeld dat je niet verdient. Dat is Iniet het geval." Zorgverzekeraars zien een "Verschuiving van fraude met °?reis- en schadeverzekeringen n naar ziektekostenverzekerin- "Igen. Naast verzekerden zouden j%ok medisch specialisten zich i daaraan schuldig maken. Ze j brengen werk in rekening dat ^r(|niet is gedaan, declareren tarie- ven die hoger zijn dan wettelijk "r toegestaan of vermelden fictie- ^jve behandeldata op nota's om op die manier een zo hoog mo- gelijke vergoeding van de verze il kering te krijgen, k Uit een in 1997 gehouden eë steekproef van de Werkgroep 'd. Declaraties aan Zorgverzeke- va raars Nederland onder KNO-artsen bleek dat bijna de helft van de nota's niet klopt. „Ja, maar dat is verkeerd geïn terpreteerd". zegt Brenkman. „Er is geen specialist in dit zie kenhuis die zelf de rekeningen stuurt. Dat doet namelijk de ad ministratie." Het hoofd van de administra tieve dienst, M. Draak, springt Brenkman bij. „Ik weet op wel ke dagen de arts een operatie doet. De specialist kan nooit iets declareren bij de admini stratie als hij op dat moment niet daadwerkelijk opereerde." Ook met de ingreep valt niet te sjoemelen, stelt Brenkman. „Theoretisch kun je altijd wel wat bedenken, maar dat kun je alleen doen als je te weinig pa tiënten hebt. Wij hoeven niet te adverteren om patiënten te krij gen. In dit systeem wordt drie dubbel, vierdubbel gecontro leerd. Je kunt bijna nooit frau deren." „Er zijn zoveel voorschriften waaraan een nota moet vol doen", vult Draak aan. „De ad ministratieve rompslomp is gi gantisch. Dan worden er wel eens fouten gemaakt. Maar al die fouten leiden niet onmid dellijk tot het verrijken van de medische specialisten." Zo zijn recentelijk negenduizend nota's betreffende aanvragen radiolo gie de deur uitgegaan. In plaats van het honderd procentstarief werd er slechts negentig pro cent berekend. De telefoon heeft de afgelo pen weken in het ziekenhuis roodgloeiend gestaan. Veel pa tiënten dachten dat hun ziekte kostennota's niet klopten. De veranderde tarieven per 1 janu ari 1999 voedden de al bestaan de argwaan van de patiënten over de nota's. „We hebben al les uitgezocht", aldus Draak. „En de meeste nota's klopten." „Ook al zou een medisch specialist het in zijn hoofd ha len meer te declareren, hij heeft er niets aan", stelt voorzitter H. Stigter van de medische staf van het Diaconessenhuis. „Voor elk jaar is een vast hono rarium vastgesteld voor de spe cialist. Dus al declareert een arts meer, zijn honorarium blijft hetzelfde. Iedereen is aan zijn maximum aan opnamen gebonden. Daarom zijn er ook zoveel wachtlijsten in Neder land. Die budgetdiscipline is bedoeld om in Nederland de zorg controleerbaar te houden. Alles loopt via de administratie en wordt gebudgetteerd. Er valt niks te frauderen." Dat bijna de helft van de no ta's niet klopt, is volgens Brenk man. Draak en Stigter dus voor al een administratief probleem. Toch betrapte de economische opsporingsdienst twee jaar ge leden 72 medische specialisten, die in totaal voor 22 miljoen gulden hadden gefraudeerd. De helft van hen werd daadwerke lijk vervolgd. „Dat kunnen we niet ontkennen, dat feit ligt er. Maar één ding is zeker: Hier ge beurt het niet." Kinderen staan centraal op ontmoetingsdag 'Wie ben ik?' is het thema van de ontmoetingsdag voor kin deren die een ouder hebben met psychiatrische proble men. Juist omdat het leven in hun gezin dikwijls volledig draait om de zieke ouder staan zij ditmaal op zaterdag 5 juni centraal in het school gebouw van het Visser 't Hooft aan de Kagerstraat. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de Riagg, de GGD, Labyrint Perspectief en de Stichting Familieleden van psychiatrische patiënten. tijdens de ontmoetingsbij eenkomst vertellen kinderen hun eigen verhaal. Er is een theatervoorstelling en 's mid dags kunnen de deelnemers in kleine groepjes ervaringen uitwisselen. De bijeenkomst begint om 10.00 en eindigt rond 15.30 uur. Belangstellenden kunnen contact opnemen met José van Helden van de GGD Zuid- Holland Noord, telefoon 071- 5163337. Pastafino Italiaanse deegwaren v. merk MasterSign. Kies of Fusilli Tricolore Zak 500 gram van L67voor i worden aangepast. De raad vindt namelijk dat gemeenten er niet zo maar van mogen uit gaan dat thuiswonenden min der kosten hebben dan mensen die zelfstandig wonen. De kans bestaat dat de extra toeslag met terugwerkende kracht wordt toegekend tot 1 ja nuari 1996. Hoeveel dit Leiden precies gaat kosten, is nog niet duidelijk. Maar de uitspraak van de Centrale Raad van Be roep kost de gemeente Den Haag, dat ook de 'Rotterdamse regeling' hanteerde, volgens in gewijden 1.5 miljoen. Wethouder J. Laurier ver wacht niet dat het allemaal zo'n vaart loopt. „Het is volgens on ze juristen nog maar de vTaag of het gehonoreerde bezwaar schrift nu meteen voor alle ver gelijkbare uitkeringsgerechtig den geldt. En wij twijfelen er ook sterk aan of het wel met te rugwerkende kracht wordt toe gekend. Maar zelfs al is dat zo, dan hoeven wij maar zo'n tien procent van die kosten te dra gen." Al met al verwacht de wethouder, zeker ook gezien het volgens hem betrekkelijke kleine aantal uitkeringsgerech tigden dat aanspraak kan ma ken, dat de kosten voor de ge meente tot zo'n 15.000 guide beperkt blijven. Persvoorlichter Asselberg van het Ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid wil nog niet zeggen of het Rijk ook inderdaad het grootste deel van de kosten voor zijn rekening neemt. „Het ministerie is nog in gesprek over de financiële gevolgen die de uitspraak van de Centrale Raad voor bepaalde gemeenten heeft. Over enkele weken kunnen wij meer duide lijkheid geven." Zonnebloemloten Burgemeester J. Postma geeft vanavond het startsein voor de verkoop van de Zonnebloemlo ten in Leiden. Hij doet dat door het eerste lot aan te schaffen. Dat wordt hem aangeboden door afdelingssecretaris van de Zonnebloem in Leiden, het aankomende SP-raadslid Hans van Dam. De Zonnebloem is een landelijke vereniging van vrijwilligers. Zij proberen met persoonlijk contact te voorko men dat zieken, gehandicapten en ouderen in een maatschap pelijk isolement komen. Ze ging maar door, de officier van justitie. De lijst leek einde loos. Ruiten, muren, deuren, de gevel van het politiebureau, de Alphense brug, een touringcar, een pilaar, een reclamebord en een toegangspoort. En de lijst van benadeelden was zo moge lijk nog langer. Zijn tag ofwel zijn merknaam was SB, letters uit zijn achternaam en tevens afkorting van zijn bijnaam Seabird. De 21-jarige Alphenaar had meteen bekend toen hij die nacht in de kraag werd gevat door de politie, zijn spuitbus nog in de hand. De grafïtti, zijn tag, was kersvers op gevels en puien in het centrum van Al phen aangebracht, met knalro de verf. Schuldbewust zat hij daar. Maar de officier en de rechter van het Leidse kantongerecht kenden geen genade. „Ik was dronken en het was ontzettend stom wat ik deed. Het was de eerste keer en ik weet heel zeker dat het ook de laatste keer was." Schoonmaken kostte bij na 4000 gulden en de spuiter had de benadeelden niet aan geboden die schade te vergoe den. „Dat neem ik u heel erg kwalijk", zei de officier. „Ik heb wel aangeboden de gevel van het politiebureau schoon te maken, maar dat mocht niet", probeerde de Alphenaar nog, maar hiervan was niemand on der de indruk. De officier eiste twee weken on voorwaardelijke gevangenis straf, en het betalen van een deel van de schade. De ver dachte stamelde bedremmeld: „Ik had eigenlijk alleen een flin ke boete verwacht." De rechter: „Dus u hebt gespaard?" De ver dachte: „Nou nee, dat niet. Ik sta rood." De rechter: „Dat is wel héél toepasselijk!" De rechter was toch mild voor de verdachte die geen strafblad had. „Ik maak er een voorwaar delijke straf van, met een proef tijd van twee jaar. Je mag dus geen rottigheid meer uithalen." Ze gaf hem ook huiswerk mee. „Je stapt vandaag op je fiets met je dagvaarding, het is mooi weer. en je gaat bij alle mensen langs die zich hier hebben ge meld, en je biedt hen aan die schade te vergoeden." De Al phenaar beloofde dat. Schooljongetjes „We hebben totaal verschillen de ideeën over manieren van doen", sprak een 50-jarige man uit Voorschoten eufemistisch. Hij bedoelde dat hij zijn buur man al jaren niet kan luchten of zien en dat die hem op zijn beurt ook wel kan schieten. De Voorschotenaar was met zijn buurman slaags geraakt en die had dat moeten bekopen met een gebroken pols en gebroken handwortelbeentje. „Hij is voor mij een onplezierige man", leg de de man uit die zich moest verdedigen voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met een stuk hout. De verdachte zei het vreselijk te vinden dat hij na de vechtpartij geen aangifte had gedaan en zijn buurman wél. „Niet Ik ben begonnen met slaan, maar hij. Ik heb hem niet opzettelijke met die plank geslagen. Ik heb er wel mee gezwaaid, maar dat was om zijn klappen af te we ren. Tijdens een worsteling is hij op de grond gevallen en daar komt dat letsel natuurlijk vandaan. Ik ben niet agressief, nooit geweest ook", zei hij met trillende stem. „Ik heb bewust niet meteen aangifte gedaan omdat ik niet wilde dat de zaak zou escaleren, en heb de politie gevraagd mij te informeren als mijn buurman aangifte zou doen. Dat is niet gebeurd! Ver volgens heb ik mij beroepen op mijn zwijgplicht." Dat laatste was niet erg verstan dig, oordeelde de rechter. „Soms is het beter te praten dan te zwijgen, zelfs voor een verdachte." De man uit Voor schoten pinkte een traantje weg. En dat werd er niet beter op toen zowel de rechter als de officier schaarden zich achter de verklaringen van het slacht offer en diens - bevriende - ge tuige. De verdachte kreeg de wind van voren. „Kijk meneer, dit verwacht je niet van volwas sen mensen, dat ze elkaar als schooljongetjes op het school plein te lijf gaan. Je verwacht dat volwassenen elkaar in dit soort situaties mijden en zeker niet dat dit zo escaleert", sprak de rechter streng. De officier eiste twee maanden brommen, waarvan één voor waardelijk. De advocaat van de aangeslagen Voorschotenaar vroeg om aanhouding en ver volgens om omzetting van de straf in een boete. „Meneer is een respectabel iemand en dat wil hij graag zo houden." De verdachte haalde opnieuw zijn zakdoek tevoorschijn, maar de rechter had een verrassing in petto. „Ik acht mishandeling niet wettig en overtuigend be wezen. Uit de verklaring van het slachtoffer blijkt namelijk dat het letsel ook door de val kan zijn veroorzaakt. Ik spreek u daarom vrij. Maar doe me een lol: laat dit een les zijn!" Snik kend verliet de Voorschotenaar de rechtszaal. CAROLINE VAN OVERBEEKE Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 1 Juni ROELOF-ARENDSVEEN - Zeer ten gerieve der wiel rijders is hier bij den heer Marinkelle, het bekende koffiehuis en uitspanning tusschen Oude- en Nieu- we-Wetering aan den Langenweg bij de brug, een kist met hulpmiddelen voor sportmannen geplaatst, door de ijverige bemoeiingen van den heer P.A. Wermnk, te Oudshoorn, consul van den Algemeenen Ned. Wielrijdersbond. CHINA - Op den Sikiang is de Engelsche rivierboot 'Joon' door piraten aangevallen. Zij sleepten geld en ander eigendom ter waarde van 7000 dolars weg. De door Engeland nieuw verworven eilanden heb ben te lijden van gewapende rooverbenden. De poli tie is niet in staat voldoende bescherming te waar borgen. ANNO 1974 LEIDEN - Ontwerper Philip Uythoven heeft in de Breestraat en Haarlemmerstraat wimpels opgehangen, zonder opdruk en enkele met gaten. Waarvoor is dat? Het is een voorbereiding van het 400-jarig be- staansfeest van Leidens Ontzet in oktober. foto archief leidsch dagblad i Zaterdag 1 juni LEIDEN - Vanmorgen even na tien uur was de Haar lemmerstraat in Leiden nog autovrij, ondanks de aankondiging dat de winkeliers in deze winkelstraat „harde acties" zouden ondernemen uit protest te gen de komst van het lustrum-lunapark dat een groot aantal parkeerplaatsen in de directe omgeving zal opslokken. Na tien uur mocht met meer op de promenade geparkeerd worden. In de Haarlemmer straat surveilleerdeerden op het vroege uur drie poli tieagenten. Men haalde borden weg die boze winke liers bij het lunapark en op de kruising Pelikaan straat-Haarlemmerstraat hadden geplaatst Daarop werd op de mogelijkheid gewezen om in de Haarlem mersraat te parkeren. De winkeliers van het Leids Ci ty Centrum overhandigden journalisten een verkla ring, waarin op scherpe toon de woorden van wet houder Kret, gisteren in het Leidsch Dagblad, als Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar hel Leidseh 1 Dagblad, t.a,v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AR leiden of door contante betaling aan de balie van bet l^ldscb j Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. „onwaarheden" worden afgedaan. De heer Kret zei in onze krant dat de winkeliers van het L.C.C. op de hoogte waren van de komst van de kermis. De winke liers ontkennen dat en beschuldigen de wethouder ervan zich achter pertinente leugens te verschuilen. „De macht is hem naar het hoofd gestegen", aldus de verklaring. LEIDEN - Op de Pink-ln van maandag zal een nieu we Leidse formatie worden geïntroduceerd: "Boolus". Nieuw is maar een betrekkelijk begrip, want drie van de vier leden zijn afkomstig uit de voormalige vijfmansgroep Brave New World, die vo- rig jaar ontbonden werd vanwege, zo gaat dat, uit eenlopende muzikale ideeën. Kees Nix, Casper Ha- geman en Peet Heemskerk zijn gedrieën opnieuw begonnen en als vierde man hebben zij drummer John Luttik aangetrokken, die in diverse groepen er varing heeft opgedaan, o.a. in het trio Pim Hegema. Het viertal zal op Pink-ln voor het eerst optreden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17