Leiden Regio Camera's in Terweetunnel Roeitocht voor minder-validen 'Moeten er eerst soms doden vallen?' duin Voorjaarsschoonmaak levert tonnen afval op ■KW ifi Informatiemarkten in Leidse wijken VJSDAC1 JUNI 1999 wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 Controle op bromfietsen .eipenBij een verkeerscontrole in de Stevenshof waarbij vooral >p bromfietsen werd gelet, kregen 15 bestuurders een bekeu ring. Zes omdat zij geen helm droegen, drie omdat zij door rood rv-iicht reden, twee omdat zij niet over een certificaat beschikten, J Ijwee omdat de verzekering was verlopen, één omdat hij te hard :eed en één omdat hij nog geen 16 jaar was. >58 Drugshandelaar opgepakt reidenDe politie hield gisteren in een pand aan de Morsweg ?en 25-jarige Leidenaar aan op wie de verdenking rustte dat hij pandelde in drugs. Die veronderstelling bleek juist te zijn. Bij de |nan werd een aantal grammen drugs en enkele joints aange troffen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens over reding van de opiumwet. arktVerhuiswerk leiden Het kantoor van Leiden Promotie/VW verhuist mo- menteel van het Stationsplein naar de Stationsweg. Omdat die twee locaties zich slechts op een steenworp afstand van elkaar bevinden, doen medewerkers van het bureau een deel van het verhuiswerk zelf. Ook directeur Tjeerd Scheffer (links) is niet te ""—beroerd om de handen uit de mouwen te steken. Als alles mee zit is het nieuwe kantoor - naast de ANWB - morgen weer ge- ppend voor het publiek. oto henk bouwman Vrouw betrapt inbrekers leiden Een bewoonster van de Charley Tooropweg zette het gistermiddag op een gillen toen zij bij thuiskomst drie vreemde NJ mannen in haar woning aantrof. Het drietal zette het op een lo- jHpen, met achterlating van enkele tassen. De woning in de Ste- q venshof bleek doorzocht. De drie waren binnengekomen door O1 het zogenaamde 'flipperen' met de brievenbus. Uit de inhoud van de tassen leidt de politie af dat de rttannen al elders hun slag hadden geslagen, vermoedelijk in Voorschoten. KLAAR MET JE STUDIE? KOM NAAR DE BANENMARKT OP DUINRELL WOENSDAG 2 JUNI VAN 18.00 TOT 21.00 UUR Duinrell zoekt nog enthousiaste collega's voor werk in het attractiepark, het Tikibad, de verblijfsreceptie, de schoonmaak, de reserveringen, de ingangscontrole, de buitendienst en de camping. Ook is er volop vakantiewerk beschikbaar. Ben jij servicegericbt, minimaal 17 jaar, ga je graag met mensen om, spreek je naast goed Nederlands ook een woordje over de grens en heb je geen bezwaar tegen werken in het weekend, dan is werken op Duinrell iets voor jou! Kom voor meer informatie naar de banenmarkt of vraag een sollicitatieformulier aan: 070-5155155 Wassenaar DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP! leiden robbert minkhorst Een heuse voorjaarsschoon maak van de stad. Zo mogen we het wel noemen, zegt woordvoerder Fons Delemarre van de dienst milieu en beheer. Vanaf afgelopen vrijdagavond tot maandagmiddag stond Lei den in het teken van afvalinza meling. Duikers doken vuil op uit de grachten, in Leiden- Noord was vrijdag en zaterdag een speciale schoonmaakactie en gemeentepersoneel hielp met met het opruimen van de rommel die was achtergebleven na de stiptheidsactie van de rei niging. In totaal is er de afgelo pen dagen meer dan 200.000 ki lo afval opgehaald. „Er is maandag zeker eender de tot de helft meer ingeza meld", schat Delemarre. Nauw keuriger schattingen kan de voorlichter niet geven. De dienst milieu en beheer zette gisteren bijna het complete wa genpark in. Doel was om een begin te maken met de grote schoonmaak na de acties van de vuilnismannen vorige week. Her en der in de stad hoopten zich bergen afval op: alles wat niet volgens de regels aan de straat was gezet, werd immers niet meegenomen. De stad is nog niet zo schoon als voor het begin van de stiptheidsacties. Delemarre belooft dat dat voor het weekeinde wel het geval is. Delemarre heeft verschillen de redenen om de vuilophaal- dag van gisteren een succes te noemen. Op initiatief van een ambtenaar van sociale zaken trokken zestien vrijwilligers maandagmorgen een overall aan om mee te helpen. Uit soli dariteit, en omdat de medewer kers van de reinigingsdienst tij dens de onderhandelingen over de nieuwe cao 'het vuile werk deden'. „De mensen waren blij dat collega's de moeite hebben genomen om mee te helpen. Dat heeft een goede indruk ge maakt. Tegelijk hebben zij aan den lijve eens ondervonden hoe het werk was: er werd met ont zag over gesproken." Aan de andere kant is Dele marre 'geschrokken' van de grote hoeveelheid grofvuil die illegaal aan de straat is gezet. „Een aantal mensen heeft mis bruik van de situatie gemaakt. Televisies en koelkasten ston den tussen de rest, terwijl het wit- en bruingoed bij Het Wa renhuis hoort worden aangele verd." De komende twee zaterdagen houdt de dienst milieu en be heer een extra grote schoon maakactie in de binnenstad. Behalve (grof)vuil ophalen ple gen medewerkers ook achter stallig onderhoud. Scheve paal tjes worden rechtgezet, prullen bakken geleegd en openbaar groen onderhouden. leiden ruud sep Vertrouwenspersoon ziet toe op integriteit werknemers Rijnland gaat gelden. De gedragscode is een reactie op de discussie over de integri teit van het openbaar bestuur die al enkele jaren op verschil lende fronten gevoerd wordt. Onder andere de ministeries van Algemene Zaken en van Economische Zaken gingen het hoogheemraadschap voor in het opstellen van eèn gedrags code voor het personeel. De gedragsregels komen op 16 juni aan de orde in de Ver enigde Vergadering (W) van het schap. In een toelichting aan de leden van de W stellen dijkgraaf en hoogheemraden dat het niet de bedoeling is dat de code gaat werken als een 're gulerend keurslijf. Ale bijbaantjes en alle cadeau tjes moeten worden gemeld, en voor cadeaus met een waarde van meer dan honderd gulden moet speciaal toestemming worden gevraagd. En medewer kers die twijfels hebben over de integriteit van hun collega's kunnen dat melden bij een spe ciaal aangestelde vertrouwens persoon. Alle meldingen van cadeaus en van twijfels aan de betrouwbaarheid van collega's worden jaarlijks verzameld en aangeboden aan de directeur. Dat is in het kort de gedrags code die binnenkort voor alle medewerkers van het Hoog heemraadschap van Rijnland Camera's moeten er voor zorgen dat de Terweetunnel louter alleen nog maar door bussen en ambulances wordt gebruikt, foto henk bouwman De gemeente gaat nog dit jaar camera's plaatsen bij de Terweetunnel om een eind te maken aan het illegaal ge bruik van de tunnel die het busstation verbindt met het LUMC-terrein. De Terweetunnel is uitsluitend bestemd voor bussen en ambulances, maar wordt sinds de open stelling ook geregeld gebruikt door taxichauffeurs en au tomobilisten die treinreizigers komen afleveren. aangeeft welke bus van welk platform gaat vertrekken. Ver der leidt het sluipverkeer vooral in de spits tot opstoppingen en vertragingen op het busstation. Volgens Connexxion-woord- voerder G. van der Zalm leidt dit tot 'levensgevaarlijke situa ties'. „Dankzij de oplettendheid leiden carlos ponit Het plaatsen van de camera's gebeurt op verzoek van streek vervoerder Connexxion, die flink last heeft van het illegale tunnelverkeer. Auto's die door de Terweetunnel rijden ontre gelen het DRIS-systeem, dat van onze chauffeurs is het nog niet voorgekomen, maar het gaat geheid een keer mis. De taxiondernemers die ille gaal gebruik maken van de tun nel zijn er inmiddels door de gemeente op gewezen dat ook zij zich aan de verkeersregels moeten houden. „Ik ga ervan uit dat dat ook zal gebeuren", vertelt projectleider Leiden Centraal Project P. Prudhom- me. „Maar er zijn ongetwijfeld enkele chauffeurs die zich daar niets van aantrekken." Met de camera's wordt de Teiweetunnel de tweede plaats in Leiden waar een inrijverbod wordt afgedwongen door een L fototoestel dat alle overtreders f automatisch op de gevoelige I plaat vastlegt. In de Breestraat I leidde het systeem tot een dra- S matische daling van het aantal I overtreders. De verwachting is I dat hetzelfde effect bij de Ter- weetunnel zal optreden. Zo lang er bij de tunnel nog fc geen camera's staan, zal de po- f litie de situatie 'steekproefsge- wijs' in de gaten houden, zo I' laat een woordvoerder weten, f De politie is niet bij machte continu bij de tunnel te contro-1 leren. Elektronisch referendum over Paars leiden wekelijks herhalen, telkens over een ander thema. Het plaatse- De PvdA in Leiden houdt op lijke referendum over Paars haar website een elektronisch loopt tot 2 juni. referendum over de toekomst De website is te bereiken on- van Paars, De partij-afdeling wil der: http://www.pvda.nl/~- dit soort volksraadplegingen leiden. De roeivereniging Rijnland houdt zaterdag 5 juni een roeitocht voor mindervaliden in de omgeving van Leiden, Voorschoten en Leidschendam. Uit het gehele land komen die dag ongeveer 70 lichamelijk of geeste lijk gehandicapten, met hun roeiboten naar de Roeivereniging 'Rijnland'. Het vertrek punt is het botenhuis van de roeiverniging aan het Rijn-Schiekanaal. Een ploeg geoe fende deelnemers, onder wie enige wed strijdroeiers en een ploeg uit Frankrijk, va ren 's ochtends via de Korte Vliet, de Rijn, Witte Singel en Trekvliet. 's Middags gaan ze richting Leidschendam en vervolgens via het Vlietmeer weer terug. Een tweede, wat minder sterke ploeg, be gint en eindigt bij roeivereniging Die Ley- the en maakt via het Galgewater, Nieuwe Rijn, Steenschuur en Rapenburg een rond je Leiden. Alle deelnemers zullen bij Die Leythe worden ontvangen door de Leidse wethouder van Onderwijs en Zorg H. Baaij- ens, die hen naar goed schippersgebruikl een oorlam zal aanbieden. Teneinde files I op het water te voorkomen zullen de deel-l nemers niet allemaal tegelijk dezelfde tochtl kunnen varen, daarom zal een deel vanl hen in de morgenuren het smalspoormu-1 seum in Valkenburg bezoeken en zich pasl in de middag op het water begeven. De eerste boten gaan tegen 09.30 uur tel water. Het botenhuis bevindt zich in het re-I creatiegebied 'Vlietland' bij het parkeerter-l rein Pijlkruid. Het allereerste ritje over de nieuwe busbaan langs de A44 is nog maar net gemaakt, of een woedende lezer hangt al aan de lijn. „Een schande, me neer', roept ze door de tele foon. „Doe er wat aan voor het te laat is. Moeten er eerst soms doden vallen, voor ze in de ga ten hebben wat voor blunder ze hier begaan?" Rustig aan, mevrouw Van Eg- mond uit de Topaaslaan, wdt is er precies aan de hand? „Nou, het gaat om die nieuwe busbaan die van het transferi um langs de A44 en via de brug over de Rijn aansluit op de weg die langs het Valkenburgs Meer naai' Wassenaar loopt." Daar achter restaurant Het Haagsche Schouw, bedoelt U? „luist, daar." Wat is daarmee? „Daar is van alles mee. Luister goed, ik heb niks tegen het openbaar vervoer, maar wat ze hier met die busbaan hebben uitgehaald, slaat helemaal ner gens op. Die baan kruist het fietspad waar dagelijks 600 kin deren langskomen die vanuit de Mors en de Stevenshof schoolgaan op het Adelbert College in Wassenaar. U kent die school toch wel?" M'n dochter zit er op. „Nou, de mijne toevallig ook en dat wil ik graag zo houden. Wat ik niet wil is dat zij, of andere kinderen van die school, of wie dan ook die daar voorbijkomt, straks onder een bus ligt. Ze hebben er een levensgevaarlijk punt gecreeërd waar geheid doden gaan vallen als er geen stoplichten komen. En die ko men er niet, zoveel is wel zeker. Het is daar echt vragen om moeilijkheden. Hoe hebben ze het in vredesnaam kunnen ver zinnen, de verantwoordelijke mensen? Bel ze alstublieft op, want ik krijg ze niet aan de lijn. Wat ik ook probeer. Eerst zelf maar even de situatie aan de grens van Leiden met Valkenburg in ogenschouw ne men. En inderdaad, je hoeft geen planoloog te zijn om in één oogopslag te zien dat me vrouw Van Egmond hier een punt heeft. De nieuwe busbaan over de Rijn loopt behoorlijk steil af en maakt ook nog eens een flauwe bocht naar rechts. De fietsers en bromfietsers, die onder het viaduct uitkomen, zien de bus pas op het laatste moment voor zich opdoemen. Dat is: bij helder weer. Onder mindere omstandigheden, zo kost het weinig verbeeldings vermogen, is het zicht nog ver der beperkt. Zeg maar, ronduit belabberd. Maar dat is nog niet alles. Waar de fietsers dus voor de bus moeten stoppen, daar moet de bus als die het fietspad een maal is gepasseerd op zijn beurt onmiddellijk voorrang verlenen aan de auto's op de Ommedijkseweg. Zo op het oog past de bus maar net tussen fietspad en weg. Ook al een ra re, gevaarlijke situatie. Bijzon der onlogisch allemaal. Een kruising kortom, die als geen ander waagt om extra veilig heidsmaatregelen. En die zon der die noodzakelijkheden di rect in aanmerking komt voor een motie van afkeuring. Of niet soms, wethouder Van Rij van de gemeente Leiden op wiens grondgebied dit staaltje van weinig doordacht hande len heeft plaatsgevonden? „Is dat nog Leiden daar? O, juist, als u dat zegt. Ik weet niets van die situatie af. Dit is voor rekening van de provincie. Die gaat over de busbaan en over de eventuele aanleg van stoplichten. Informeert u daar eens." „Dat klopt", zegt voorlichter Je roen Disco van de provincie Zuid-Holland. „Die busbaan valt onder onze verantwoorde lijkheid." Hij kent de situatie maar moet eerst ruggenspraak houden met de medewerker verkeersveiligheid. Een paar uur later is hij terug met de volgende verklaring. „Er rijden met ingang van deze week drie lijnen over de bus baan. In de spits komt er om de tien minuten een bus. Daarbui ten is de frequentie nog lager. Dat. betekent een vrij lage in tensiteit. Juist daarom is de zaak daar omgedraaid en moe ten de fietsers voorrang verle nen aan de bus. De ervaring heeft geleerd dat stoplichten neerzetten die maar eens in de tien minuten op rood gaan, ook geen hoge attentiewaarde hebben. Kinderen hebben dan de neiging om die te negeren. Nu moeten ze goed opletten. Dat geldt natuurlijk ook voor de buschauffeurs. Maar omdat die moeten stoppen voor het autoverkeer op de Ommedijk seweg zullen ze het kruispunt vanzelf ai langzaam naderen. Toch zijn ze er bij de provincie, na de noodkreet van mewouw Van Egmond, klaarblijkelijk niet helemaal gerust op. „Onze medewerker gaat nogmaals zorvuldig kijken", belooft de voorlichter. „Want natuurlijk heeft dit punt onze aandacht. We houden de zaak bijzonder nauwlettend in de gaten." Omnummeren In het artikel van donderdag 27 mei over de Gele Tram stond dat boekhandel Van Stockum - waar de videoband is te verkrijgen - is gevestigd aan de Breestraat 54. Dat num mer is niet correct. Van Stock um is een tijdje geleden ver huisd naar 113. ad van kaam leiden Bewoners van Leiden-Noord, Merenwijk/Slaaghwijk en Vo gelwijk, Poelgeest, Leiden Zuid- West en Houtkwartier kunnen de komende maand kennisma ken met tal van plannen en plannetjes voor hun wijken. De gemeente, politie en welzijnsor ganisatie LWO houden een reeks wijkinformatiemarkten, waar deze organisaties uit de doeken doen wat ze het ko mende jaar in de buurten wil len ondernemen. De Merenwijk en Slaaghwijk bijten op maandag 7 juni het spits af. De informatiemarkt daar is in buurthuis Op Eigen! Wieken aan het Valkenpad. Be l woners van Vogelwijk, Poel I geest -en Houtkwartier volgen! op donderdag 10 juni met een* informatiemarkt in pedologisch! instituut De Brug aan de Was I senaarseweg 499. Noorder I' kwartier, Groenoord en De Koo zijn dinsdag 15 juni aan d<| beurt in buurthuis 't Spoortje! aan de Bernhardkade. Leidei j Zuid-West staat eveneens ojl het programma voor 15 juni] buurthuis Vogelvlucht aan d(l Boshuizerlaan 5. De aanvand hier is 19.30 uur. De overige bij I eenkomsten beginnen on I 20.00 uur. Een tweemaandelijkse special met alle belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw. Vandaag deel 3. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad 100 JAAR DE WERELD OM JE HEEN. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Honderden schoolkinderen passeren dagelijks de nieuwe kruising bij het Valkenburgs Meer. Pas op het laatste moment zien zij de bus, komend van het Transferium aan de andere kant van de Rijn, aankomen. De fietsers moeten voorrang verlenen aan de bus die op zijn beurt moet stoppen voor de auto's op de Ommedijkseweg. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15