'KPN dicteert hoge prijs mobiel bellen' 0000 Economie Noodplan voor stroom en gas bij eeuwwisseling Bankbiljetten zonder Soeharto Goeddraaiend SFB wil net als GAK ook subsidie >*50000 Twijfels over steun stroomsector EU stelt beslissing over import bananen weer uit Bouw uitgaanscentrum bij ArenA Hanengekraai en 'Für Elise' niet vrij voor elke gebruiker INSDAG1 JUNI 1999 11 Aantal werklozen in Japan blijft stijgen fokyoEr komt nog geen eind aan de stijging van het aantal .verklozen in Japan. Vandaag werd bekend dat er in april 3,42 miljoen Japanners zonder werk waren tegenover 3,39 miljoen in je maand ervoor. Het aantal is sinds Japan in 1958 met de hui- jige registratiemethode begon, nog nooit zo hoog geweest. Ge lneten aan de beroepsbevolking bleef de werkloosheid van maart op april staan op 4,8 procent. In april vorig jaar werden er 520.000 werklozen minder geteld. De regering komt dan ook jteeds meer onder druk te staan om opnieuw maatregelen te nemen waarmee de economie in het goede spoor kan komen. Dp de financiële markten in Japan gingen vandaag geruchten jat de regering met nieuwe stimuleringsmaatregelen komt. Een japanse krant meldde dat de BTW tijdelijk buiten werking wordt gesteld om de consument tot kopen aan te zetten. De regering Ivas er snel bij om dat gerucht te ontzenuwen. President Nigeria schort contracten op ^buja-rotterdam De nieuwe president van Nigeria, Olusegun Dbasanjo, heeft gisteren de opschorting gelast van alle contrac ten, benoemingen en andere belangrijke beslissingen die het forige bewind sinds het begin van dit jaar heeft beklonken. Dbasanjo werd zaterdag beëdigd als eerste burgerpresident na (neer dan vijftien jaar militaire dictatuur. Zijn besluit tot op schorting geldt voor overeenkomsten die zijn gesloten tussen 1 januari en 28 mei. Alleen rechterlijke besluiten zijn uitgezon derd. De opgeschorte contracten hebben een waarde van hon derden miljoenen dollars. Het was gisteren niet meteen duide- ijk in hoeverre er gevolgen zullen zijn voor Shell, dat grote be langen heeft in Nigeria. Soedan zet eerste oliekraan open heglig De Soedanese president Omar el-Bashir (rechts), ex- president Gaafar Nimeiri (midden) en Hassan Turabi (links) stelden gisteren in Heglig in centraal Soedan een nieuwe olie- bijpleiding in bedrijf. Soedan verwacht daarmee de komende maanden zo'n 150.000 barrels ruwe olie (vaten van 159 liter) te leveren. Het is voor het eerst dat Soedan de grote oliereserves waarover het land beschikt gaat exploiteren. foto ap buro raouf Ziekteverzuim rijksambtenaren stijgt voorburg Het ziekteverzuim bij de rijksoverheid is vorig jaar gestegen van 6,2 tot 6,8 procent. De ambtenaren bij de ministe ries zijn vaker ziek dan hun collega's in het bedrijfsleven. Het ziekteverzuim in de marktsector kwam vorig jaar uit op 5,6 pro cent. Ook hier is na een jarenlange daling sprake van een toena me, aldus het CBS. Ambtenaren in de Tweede Kamer en bij het ministerie van justitie meldden zich in de laatste drie maanden van 1998 het meest ziek (8,9 procent). Gezonder waren hun col lega's bij het ministerie van algemene zaken (4,8 procent). In het vierde kwartaal nam het ziekteverzuim bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen snel toe nam van 5,8 procent in 1997 naar 7,7 procent vorig jaar. Ook bij de belastingdienst en het ministerie van landbouw steeg het aantal zieken boven gemiddeld. Faillissement Groninger Vleeshandel Groningen De directie van de Groningse vleesleverancier De Groninger Vleeshandel heeft gisteren het faillissement voor het bedrijf aangevraagd. Het betekent ontslag voor de 55 medewer kers. Volgens districtsbestuurder H. van der Meer van de vak bond FNV Bondgenoten is het bedrijf in de problemen geko- pen door de daling van de vraag naar rundvlees in het Midden- Oosten. Dat was mede het gevolg van de gekkekoeienziekte in Nederland. Ook het overschot aan rundvlees op de internatio nale markt zat het bedrijf dwars. Volgens Van der Meer werd er sinds het najaar hard gewerkt om de ondergang van het bedrijf te voorkomen, maar dat leverde niet het gewenste resultaat op. en haag anp |e energiesector verwacht bij je eeuwwisseling weinig tot een problemen. Eind juni zijn ij alle bedrijven de belangrijk- te systemen millenniumbe- tendig. Om niets aan het toe- al over te laten, werkt de sec- br aan een vangnet voor on- oorziene problemen. Alle elektriciteitscentrales en aswinningspunten draaien op udejaarsnacht of staan in de tartblokken om in nood bij te pringen. Er worden ruim dui- erid mensen extra ingezet bo- enop de honderden die nor- jiaal 's nachts werken. De NAM Ti de Gasunie zijn in staat drie agen onafhankelijk van de rest an de wereld gas te blijven rinnen en te verspreiden. Op een centraal punt wordt amen met het ministerie van conomische zaken de eeuw wisseling in de energiesector pcoördineerd. Dit Nationaal jnergie Continuïteitsplan (Ne ep) gaat op 31 december om Ivaalf uur 's middags van start. Dan begint in Nieuw-Zeeland iet nieuwe millennium. We lebben dan nog twaalf uur de lid om van die ervaringen te le en aldus voorzitter Selman an het Energie Millennium llatform (EMP). „We hebben alle vitale syste- hen getest en maatregelen ge nomen waar dat nodig was. Maar je moet nooit uitsluiten dat je iets over het hoofd hebt gezien", zegt projectmanager Meijer. Het EMP nam tiendui zend systemen onder de loep en vond een paar duizend pro blemen. Die zaten vooral bij de sub-kritische systemen, te ver gelijken met het dashbord in een auto. „Je kunt nog wel rij den, maar je ziet niet wat er ge beurt in het proces. De opera tor is dan blind en kan niet in grijpen. Dat leidt op den duur tot stilleggen", aldus Meijer. De sector koos vanwege de wederzijdse afhankelijkheid voor een gezamenlijke aanpak. Zonder gas is er geen stroom, maar zonder stroom kan er geen gas gewonnen en gedistri bueerd worden. Het millenni umprobleem kost de sector 200 miljoen gulden. Het EMP heeft besloten dat het Nederlandse net aan bui tenlandse netten gekoppeld blijft. In internationaal verband is afgesproken dat elk land tij dens de eeuwwisseling zoveel mogelijk de eigen energiebroek omhoog houdt. In geval van nood kunnen landen terugval len op de reservecapaciteit in buurlanden. Nederland impor teert normaal vijftien procent, maar heeft in de oudejaars nacht genoeg capaciteit om de vraag aan te kunnen. Libertel haalt uit naar concurrent bij beursgang De uitzonderlijk hoge prijs voor het bellen naar een mo biel nummer vanaf een vast toestel wordt 'gedicteerd' door KPN Telecom. Dat stelde concurrent Libertel giste ren bij de gang naar de beurs. Volgens Libertel is er geen enkele technische reden waarom het tarief zo hoog is. amsterdam gpd Wie in Nederland vanaf een vast toestel een mobiel 06- nummer belt, betaalt voor de verbinding negentig cent per minuut. Dat is een veelvoud van een verbinding met een vast toestel. Omdat KPN als 'dominante partij' zijn tarieven moet baseren op de gemaakte kosten met daarop een 'redelij ke winstopslag' is toezichthou der Opta een onderzoek begon nen van het vast-mobiel tarief. Twee jaar geleden signaleer de Europees commissaris Van Miert al dat telecombedrijven het bellen naar gsm-telefoons als een soort onzichtbare melk koe gebruiken. De gsm-opera- tors noemen in hun adverten ties doorgaans alleen wat het kost om met de gsm te bellen. Omgekeerd zijn de 'gewone' huisabonnees duur uit wanneer Swedish Match verkoopt belang sigarettensector stockholm krf-anp Swedish Match heeft zijn siga- rettenactiviteiten voor 1,18 mil jard gulden verkocht aan Au stria Tabak. Het gaat onder meer om de merken Blend, Right en John Silver die in Zwe den een marktaandeel van 48 procent hebben. Swedish Match wil zich door de verkoop nog meer gaan rich ten op zijn kernactiviteiten, de fabricage van sigaren en luci fers. Het Zweedse concern maakt de sigaren (waaronder de merken Willem II en La Paz) onder meer in Valkenswaard. Met een productie van onge veer 1,1 miljard stuks per jaar is Swedish Match Cigars een van de grootste sigarenproducenten ter wereld. De sigarettenactiviteiten van Swedish Match hadden tot nu toe plaats in Malmö en Stock holm. Austria Tabak wil dat zo houden. De Oostenrijkse siga- rettenproducent wil door de Zweedse aankoop nieuwe markten aanboren en verder expanderen. Tot op heden ope reerde Austria Tabak vooral op zijn thuismarkt Oostenrijk, en in Duitsland en Hongarije. zij iemand moeten bereiken op een gsm-nummer. Volgens algemeen directeur De Wit van Libertel dicteert KPN het tarief aan zijn kleinere concurrenten en strijkt daar ook zelf de winst van op. Vol gens Libertel is het leggen van een verbinding van een vast toestel naar een gsm niet duur der dan van een gsm naar een vast, of van een gsm naar een gsm. Pannekoek wees erop dat de negentig cent vooral duur lijkt in verhouding met de 'actieta rieven' waarmee nieuwe con currenten stunten. Bij KPN en Libertel kost het nog altijd 1,40 gulden per minuut om tijdens kantooruren met een gsm te bellen, aldus Pannekoek. De veel lagere tarieven van Ben en Dutchtone gelden vooralsnog alleen in de Randstad en Bra bant. Vanaf 15 juni moet er op de Amsterdamse beurs kunnen worden gehandeld in aandelen Libertel. Daartoe verkoopt bank/verzekeraar ING Groep de bulk van zijn aandelen (22,5 procent van de totale 30 pro cent die de bank heeft, en bij voldoende belangstelling nog eens 2,5 procent). De koers is afhankelijk van de interesse van de beleggers vastgesteld op tus sen 18 en 23 euro (39,60 gulden en 50,60 gulden). De beursgang levert ING zo'n 3,9 miljard gul den op. De beurswaarde van Li bertel ligt volgens ING tussen 12,4 en 15,6 miljard gulden. Grootaandeelhouder Vodafone houdt zijn zeventig procent van de aandelen vast. Libertel heeft inmiddels bijna 1,6 miljoen van de 4,2 miljoen mobiele aansluitingen, 170.000 meer dan twee maanden gele den. Op termijn denkt De Wit dertig procent van de markt te kunnen houden. „Sinds er in februari vijf netwerken actief zijn en met de prijzen stunten, hebben we 270.000 nieuwe klanten kunnen noteren, nog meer dan in de maanden daar voor." o o o o vn BANK INDONESIA A8MO048OO ABM084800 LIMA PULUH R~BÜ RUPIAH Voor meer marktwerking sociale zekerheid amsterdam anp Het Sociaal Fonds Bouwnijver heid (SFB) overweegt om bij het Landelijk Instituut Sociale Ver zekeringen (LISV) subsidie aan te vragen voor automatisering. SFB doet dit omdat toekomstig concurrent het GAK 72 miljoen gulden steun heeft gekregen. „Hierdoor kan concurrentiena deel ontstaan", aldus voorzitter Schouten van de raad van be stuur gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. De uitvoeringsinstanties soci ale zekerheid (uvi's) bereiden zich voor op de marktwerking. Vanaf 2002 kunnen bedrijven zelf bepalen door wie zij de uit voering van de sociale wetten (WW en WAO) laten uitvoeren. Zij hebben de keus uit al be staande instanties als SFB, GAK en Cadans, maar kunnen ook terecht bij nieuwe aanbieders. ABN Amro en Aegon hebben zich al gemeld. Deze bedrijven hebben ook een subsidieaan vraag bij het LISV ingediend. Schouten wil de concurrentie graag aangaan. „Wij zijn klaar", zegt hij. Het steekt hem alleen dat de ingangsdatum is ver schoven. „Je verplaatst de fi- nish-vlag niet halverwege de ra ce." De uvi's houden zich niet meer alleen bezig met de uit voering van WW en WAO. De helft van de omzet van SFB komt uit andere activiteiten, als het uitvoeren van CAO-afspra- ken, het voeren van de loonad ministratie voor bedrijven en verzekeringen om het WAO-gat te dekken. SFB wil de omzet van beide poten (in 1998 562,3 miljoen gulden) de komende jaren vergroten. De omzet steeg vorig jaar met 78 miljoen gulden. De winst voor belastingen steeg met 2,8 miljoen tot 26,4 miljoen gulden. Na 2002 hoopt Schouten niet alleen de sociale verzekeringen voor de bouwnijverheid te ver zorgen, maar ook van andere bedrijven in het midden- en kleinbedrijf. Om beter aan de weg te kunnen timmeren gaan onafhankelijke verzekerings agenten de producten van SFB aan de man brengen. Samen met uitgever Wolters Kluwer wil SFB op internet opereren. BANK INDONESIA LIMA PULUH RIBU Jakarta De voormalige presi dent Soeharto prijkt niet meer op de nieuwe Indonesische bankbil jetten van 50.000 roepia die van daag in omloop zijn gebracht. De centrale bank meldt dat op de bil jetten het gezicht staat van Soepratman, de schrijver van het Indonesische volkslied. De oude biljetten van 50.000 roepia met een lachende Soeharto en de tekst 'Vader van de Indonesische Ont wikkeling' blijven voorlopig in roulatie, aldus de bank. Maar het is de bedoeling dat de afgetreden president uiteindelijk van alle bankbiljetten en postzegels ver dwijnt, om plaats te maken voor 'Indonesische helden en afbeel dingen van flora en fauna'. foto ap firdia usnawati den haag anp De miljardensteun om de elek triciteitssector een kans te ge ven op de vrije stroommarkt, is voor de Eerste Kamer moeilijk te slikken. Een meerderheid vvil dat bepalingen in de wet die deze steun regelen, voorlopig nog niet van kracht worden. De senatoren willen dat Tweede en Eerste Kamer nog kunnen de batteren voordat de steun defi nitief bij wet wordt geregeld. Overigens denkt de meerder heid te kunnen instemmen met de Elektriciteitswet. Dat bleek gisteren tijdens de plenaire behandeling van de wijziging op de Elektriciteitswet in de Senaat. Tijdens de schrif telijke behandeling heeft minis ter Jorritsma van economische zaken al toegezegd alsnog bij de Raad van State advies te vragen over de steun. PvdA, WD, D66, Groenlinks en klein rechts vin den de onderbouwing te ma ger, zien te veel onduidelijkheid over het definitieve steunbe drag. Daarbij komt dat de stroombedrijven meer waard lijken te zijn. Een commissie van wijze brussel anp De EU-lidstaten hebben ook gisteren geen akkoord bereikt over een nieuwe importregeling voor bananen. Alleen Italië, Zweden, België en Luxemburg steunen Nederland. Woord voerders verwachten dat pas na een speciale EU-VS-top eind ju ni een definitieve keuze wordt gemaakt. Europa moet de huidige voorkeursbehandeling voor voormalige kolonies opgeven. Dat gebeurt op last van de We reldhandelsorganisatie (WTO), na protesten van de VS en Ecu ador. De EU moet kiezen uit drie opties. De WTO moet deze keuze vervolgens goedkeuren. Nederland is voorstander van een systeem waarin alleen op grond van importtarieven een voorkeur wordt gegeven aan voormalige kolonies en andere Afrikaanse en Caribische lan den. De andere EU-lidstaten willen echter ook een voor deze landen voordelige quotarege ling overeenkomen. De EU moet haast maken met een besluit, omdat de VS dreigen in juli extra importhef fingen in te voeren op Europese producten. Deze heffingen zor gen op jaarbasis voor 400 mil joen gulden aan extra kosten voor Europese exporteurs. Ne derland en Denemarken zijn echter vrijgesteld van deze extra heffingen, omdat deze twee landen zich binnen de EU altijd hebben verzet tegen de speciale importregeling voor bananen.- Óver een maand zal ook pas duidelijkheid ontstaan over de Amerikaanse dreiging om im portheffingen in te voeren op Europees rundvlees. De VS dreigen hiermee, nadat Europa de grenzen heeft gesloten voor Amerikaans rundvlees dat met hormonen is bewerkt. Volgens Europese studies zijn vijf van deze groeihormonen schadelijk voor de volksgezondheid en in sommige gevallen zelfs kanker verwekkend. De EU zou het vlees eventueel willen toelaten als de VS compensaties betalen. Amsterdam De komende maanden ondergaat het Centrumgebied Amsterdam Zuidoost, de omgeving van het Ajax-stadion ArenA, een ware metamorfose. Inmiddels wordt er gewerkt aan de zogeheten uitgaansdrie- hoek. Daarin is onder meer het bioscoopcomplex Pathé Cinema opgenomen. Als het bouwwerk volgend jaar klaar is kunnen er 3.250 bezoekers tegelijkertijd naar de film. Tot 2007 zullen bouwkranen een dominante plek in dit deel van de hoofdstad innemen. foto dijkstra peter brom Klanken kunnen volgens gerechtshof niet worden gedeponeerd den haag anp Het gekraai van een haan en een stuk je uit Beethovens 'Für Elise' kunnen niet worden gedeponeerd als be schermd merk. Toch kunnen bedrij ven niet zonder meer overgaan tot het gebruik van deze klanken als die al bij een andere onderneming als herken ningsteken in gebruik zijn. Dat blijkt uit het arrest dat het Haagse hof gisteren wees in een proefproces over merkenrecht. Klan ken zijn geen tekens in de zin van de Benelux Merkenwet, luidt de belang rijkste overweging van het hof. Aan de andere kant kan een geluid door lang durig en frequent gebruik in een be paalde verband wel degelijk een on derscheidend Vermogen krijgen. Dat betekent dat niet iedere concurrent zich mag presenteren met dezelfde klankcombinaties. Het Haagse bureau Shield Mark heeft de eerste negen tonen van Beet hovens beroemde pianostuk gedepo neerd bij het Benelux merkenbureau. Ook hanengekraai, onder de omschrij ving 'kukelekuuuuu', heeft Shield Mark voor zichzelf willen reserveren. Om de hardheid van deze claims te honoreren heeft Shield Mark een proefproces aangespannen tegen con current Memex, die ook 'Für Elise' en de kraaiende haan wilde toepassen. Het Haagse hof wijst erop dat in het Benelux-merkenverdrag klankmerken zijn uitgesloten, omdat er destijds geen technisch juiste wijze van depo nering bestond. De rechter acht zich niet bevoegd hierin eenzijdig verande ring te brengen. De depots van Shield Mark zijn daarom ondeugdelijk, stelt het arrest. Directeur Kist van Shield Mark, ge specialiseerd in merkenbescherming, toonde zich maandag desondanks in genomen met het arrest. Hij vindt dat het hof wat betreft de praktijk vol doende bescherming geeft aan onder nemers die geluidsfragmenten voor bedrijfsherkenning willen gebruiken. Hij gaat er vanuit dat een formele er kenning als merk bij het merkenbu reau slechts een kwestie van tijd is. Shield Mark gebruikt de eerste negen noten van 'Für Elise' bij softwarepro gramma's en de telefooncentrale. mannen moet nog met een de finitief oordeel komen over de verdeling van de bakstenen. Dat zijn de investeringen die de sector mede op verzoek van de overheid deed om maatschap pelijk gewenste doelen na te streven, zoals stadsverwarming en een experimentele kolenver- gasser. De schatting van deze kosten loopt uiteen van twee tot zeventien miljard gulden. De steun zou afhankelijk van de stroomprijs tussen de twee en acht miljard uitkomen. De mi nister antwoordt de Eerste Ka mer vandaag. Oce stapt in de Japanse markt venlo anp Kopieer- en printerconcern Oce gaat de Japanse markt op. Het bedrijf heeft een meerderheids belang van 85 procent gekocht in het Japanse NS CalComp Corporation. Hpt bedrijf, dat straks Oce Japan Corporation gaat heten, heeft een jaaromzet van ongeveer honderd miljoen gulden. Er werken ruim 150 mensen. Oce ziet deze stap als een goede mogelijkheid om de be langrijke Japanse markt met een goed toegeruste verkoop- en serviceorganisatie 'te betre den. Naast het bestaande assor timent gaat de Japanse organi satie straks ook grootformaat digitale printsystemen aan de man brengen. De NS CalComp Corporation richt zich op hoog waardige tekensoftware. Het Nederlandse bedrijf had al wel een distributeur voo.r Japan. De Shacoh Corporation richt zich uitsluitend op de reprografi- sche markt en concurreert vol gens een Oce-woordvoerder daarmee niet met NS CalComp Corporation. Oce boekte vorig jaar een omzet van zes miljard en een nettowinst van 284 mil joen. CAO voor sociale werkvoorziening den haag Bonden en werkge vers hebben gisteren een ak koord bereikt over de nieuwe CAO voor de 90.000 werkne mers in de sociale werkvoorzie ning. De werknemers kunnen de komende anderhalf jaar re kenen op een loonsverhoging van in totaal 4,5 procent. De eindejaarsuitkering gaat met 0,5 procent omhoog. Ook hebben de sociale partners afspraken gemaakt over de aanpak van het ziekteverzuim, de werkdruk en invoering van een toeslagre- geling.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11