Leiden Regio X Aannemer zet Rijnland voor het blok 'Zijhebben vorige week het vuile werk gedaan Grip- en sliples in Lelystad Ontploffing op kajuitjacht Voorjaars schoonmaak in Noord Voetbalclubs slaags na ruzie om vuilniszak 'Vrijstaande Waag historische blunder' MAANDAG 31 MEI 1999 1-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. C Steekpartij op Beestenmarkt leiden Een 34-jarige man is zaterdag op de Beestenmarkt om nog onbekende redenen met een mes in zijn zij gestoken. De dader behoorde tot een groepje jongeren dat zich daar ophield. De politie heeft vijf Leidenaars in de de leeftijd van 18 tot 22 jaar opgepakt. Het slachtoffer bloedde hevig, maar verkeert buiten levensgevaar. Agressie tegen agenten leiden De politie heeft in de nacht van zondag op maandag tot driemaal toe mensen opgepakt die zich agressief gedroegen te gen agenten. Op het station hielden ze een 15-jarige aan die zich stoer gedroeg nadat hij was betrapt op vernielingen. Even later pakten twee surveillanten op de Turfmarkt een 17-jarige op die beledigingen aan hun adres uitte. In de vroege ochtend eiste een vrouw op de Nieuwe Beestenmarkt dat de bemanning van een politieauto een taxi voor haar belden. Toen de agenten dat weigerden vloog zij één van hen aan, in de rug gedekt door een vijftal mannen in de leeftijd van 18 tot 25 jaar. Die beletten het de agenten ook om de vrouw te arresteren. Nadat de politie mannen assistentie hadden gekregen van collega's, namen ze alle zes de belagers mee naar het bureau. Taxichauffeur opgelicht leiden Een Amsterdamse taxichauffeur bleef in de nacht van zaterdag op zondag met een onbetaalde rekening van 112 gul den zitten. De klant zou het geld even gaan halen in zijn huis, maar verdween in plaats daarvan in een brandpoort bij de Bea- trixstraat om niet meer boven water te komen. De taxichauffeur had de man opgepikt bij het Centraal Station in Amsterdam. In het water geslagen leiden Een 27-jarige Leidenaar belandde zaterdagavond rugge lings in het water van de Rijn nadat een onbekende hem op het terras van Annie's aan de Hoogstraat onverhoeds een klap gaf. Aan het incident ging een woordenwisseling vooraf. Het slacht offer heeft aangifte gedaan van mishandeling. Amnesty verkoopt 6000 boeken leiden De boekenmarkt die de Leidse afdeling van Amnesty In ternational op vrijdag en zaterdag heeft gehouden in sociëteit De Burcht heeft 7500 gulden opgeleverd. Zo'n 6000 boeken vonden een nieuwe eigehaar. Van de boeken die niet werden verkocht is een deel naar het opvangcentrum voor vluchtelin gen aan de Willem van der Madeweg gegaan. leiden Bewoners van de wijk Groenoord werden zaterdagavond rond 22.00 uur opgeschrikt door een luide knal. Vermoedelijke oor zaak van de ontploffing - want dat was het - was een gaslek aan boord van een kajuitjacht dat lag aangemeerd aan de kade van de Haarlemmerweg ter hoogte van het treinviaduct. Ondanks inspanningen van de brandweer brandde de boot volle dig uit foto f det 75 ton afval was de groot te schoonmaakactie in Leiden afgelopen zaterdag bijzonder iuccesvol. Aan het einde van de ictie Wijk te Kijk in Leiden «loord waren perken en plant - i vrij van zwerfvuil, on- ruid verwijderd, de straten ge leegd, containers weer leeg en ren schoon. Ruim hon- érd gele kaarten staken in de an dfe dag onder de rui- enwissers van foutgeparkeerde Zestig medewerkers van de jemeentelijke dienst milieu en teheer trokken zaterdag gewa- iend met bezems, schoffels en eegkarretjes door Leiden loord voor de voorjaars- choonmaak die de finale ormde van het project Wijk te ïjk. Sinds januari reden al ex- vuilniswagens door de wijk grofvuil naast de containers Vrijdagavond werd 35 ton af- al verwijderd, voornamelijk af- omstig uit de sloten en water- artijen, zaterdag kwam daar leiden robbert minkhorst Bij de grote schoonmaakactie in Leiden-Noord is vrijdag en zaterdag zo'n 75 ton Vuil van straat gehaald. foto henk bouwman nog eens veertig ton aan illegaal gedumpt afval, zwerfvuil en on kruid bij. Diverse inwoners van Noord gingen zelf aan de slag om hun eigen straatje schoon te vegen. Een schoonmaakbe drijf spoot graffiti van muren en brandgangen en de politie liet een gevaarlijk opgestelde cara van weghalen van de Willem de Zwijgerlaan. Jongeren surveil leerden samen met de politie langs bekende overlastplekken en door zwembad De Zijl. Gemeente, politie, LWO en woningbouwverenigingen heb ben gezamenlijk de strijd aan gebonden met de verloedering: zwerfvuil, hondenpoep, vanda lisme, hinderlijk neergezette fietsen en foutgeparkeerde au to's. Overtreders worden aan gesproken op hun gedrag. Eer der gebéurde dat al in de stads delen West en Zuid en in Slaaghwijk. „Wat een drukte", constateert Fons Delemarre, woordvoerder van milieu en beheer van de ge meente. „En dan zul je net zien dat op een dag als deze een vuilniswagen stuk gaat." Dick Par don was met twee collega's net onderweg maar keert maandagmorgen al na een kwartiertje te rug. De stiptheidsacties van de reinigingsdienst voor een betere CAO zijn voorbij en vandaag gaan er extra ploegen op pad om al het achterge bleven vuil van vorige week mee te nemen. „Jammer dat de wethouder er niet is om te hel pen", zeggen twee vuilnismannen. Zestien - van de 1300 - gemeenteambtenaren hebben zich wel als vrijwilliger aangeboden. Sjaak van Rijn is een van hen. Hij zit bij wijkbeheer en is betrokken bij het wijkontwikkelingsplan Leiden-Noord. 'Van zelfsprekend' heeft hij gehoor gegeven aan de oproep om bij te springen voor collega's die over het algemeen veel minder verdienen en met wie hij meeleeft. „Bovendien vind ik op straat werken leuk. Je hebt toch een soort eer van je werk", vertelt hij, terwijl zijn collega Fred Laman de volle laadbak boven een container leeg stort. Alles wat naast de wijkcontainers in Leiden-Noord staat, moeten we weghalen. Je ruimt het op, je kijkt om je heen en het ziet er weer goed uit. Samen op de wagen hebben we dan een gesprekje van 'goed gedaan Als het winter is en het is glad, dan wil menig bezitter van het rijbewijs nog wel eens bang zijn in de auto te stappen. Slippen, rondjes draaien van 360 graden en de controle over het stuur verliezen is immers alleen leuk de botsauto's op de kermis. Maar niet iedereen kan zomaar besluiten thuis te blijven of de bus te pakken. Voor het perso neel van Milieu en Beheer is dat bijvoorbeeld heel erg moei lijk. Zij zorgen er namelijk voor over een gestrooide weg kunt rijden. Wel handig dus als het personeel zelfvan wanten weet op een gladde weg. Dat dachten de bazen van de gemeentelijke dienst ook. Dus organiseerden zij afgelopen za terdag een tripje voor de man nen (en een enkele vrouw). Niet alleen de strooiers gingen mee. Ook het personeel van de vuilniswagens mocht mee op schoolreisje. Ruim een half jaar rijden zij nu op de nieuwe vuil niswagens, en hoewel er de af gelopen winter geen berichten kwamen van omgekantelde vuilniswagens, leek het ze toch handig eens wat lesjes 'grip eri slip' te krijgen. Zo'n anderhalfjaar geleden trok de groep er ook al eens een dagje op uit. Toen ging het om een behendigheidscursus sturen die plaats had bij vlieg veld Ypenburg. Inmiddels zijn dë oefenbanen daar gesloten. Maar de ANWB vond ergens De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. anders nog een paar hectare grond, dit keer bij vliegveld Le lystad. Dus togen 52 man per soneel en zo'n 20 wagens zater dagochtend in alle vroegte naar de Flevopolder, om daar om half negen aan te komen. De Leidse milieubeheerders hadden zich geen betere plek kunnen wensen om op deze hete zaterdag over te moeten werken. Wie denkt dat ze de dag vast en zeker liever op bal kon, achtertuin of strand had den doorgebracht, heeft geen idee hoe het eruit ziet, daar in Lelystad. En vooral: hoeveel water er bij het spektakel komt kijken. Voor de slip- en gripoefeningen is namelijk een hele bende wa ter nodig. De rijbanen waar over gereden moet worden, worden allemaal voortdurend besproeid door een heleboel uiterst fijne fonteintjes. Door dat het water er zo rijkelijk vloeit, is het op een warme dag toch heel aangenaam toeven bij het trainingscentrum. Speciaal voor de vuilnis- en an dere grote vrachtwagens zijn er twee oefenbanen. Op de ene baan wordt een spekgladde weg gesimuleerd. Deze weg loopt naar beneden en wordt continu natgehouden door de sproeiertjes. De chauffeurs moeten met een snelheid van 30 kilometer per uur naar be neden rijden. Zodra de mede werker van de ANWB 'stoppen!' schreeuwt door de mobilofoon, moet de chauffeur op zijn rem trappen. Maar niet te lang. Als je remt wordt je stuur geblok keerd, weten de chauffeurs. Het geluid van piepende ban den schalt over het hele terrein. „Dit is hartstikke leerzaam", vindt een van de mannen. „Normaal probeer je zelf maar wat als het glad is, maar hier leer je hoe het precies moet." „Als je nooit geoefend hebt, doe je gekke dingen", vult zijn baas Wim van der Vlugt aan. „Nu weet je hoe je moet han delen." Op een andere oefenbaan wordt de zogenaamde pland- test uitgevoerd. Werkt overi gens niet alleen als er plots een eland voor je neus opdoemt, maar ook als er bijvoorbeeld een kind midden op straat staat. Terwijl de wagen over de baan rijdt, springt er ineens een watermuur omhoog die ontweken moet worden. Dit is een handige test voor de nieu we vuilniswagens, laat een aan tal medewerkers weten. De MSTS-wagens hebben namelijk een meesturende achteras, waardoor er scherpere bochten gemaakt kunnen worden. „Wat wel weer lastiger is, is dat je niet kunt remmen op de kop peling omdat het een automaat is", laat één van de bestuurders weten. Behalve de twee banen voor de grote wagens, rijn er ook nog twee oefeningen voor perso nenauto's. Daar wordt ook op geoefend, hoewel de meesten er voor hun dagelijkse werk niet veel aan hebben. „Ze had den geld over", grijnst een werknemer. De meesten rijn aanzienlijk behendiger met de grote wagens. „De grote gaan me beter af', bekent iemand. „Kleine auto's ben ik niet ge wend." Voor de meeste Leidenaars is deze zaterdag niet alleen leer zaam. „Het lijkt wel een ker misattractie", klinkt uit veel monden. „Alsof je in een bots auto zit", joelen anderen. John Bosma, teamchef van de afde ling inzameling, merkt op dat zo'n dag ook heel goed is voor de onderlinge verhoudingen. „Dat weten ze nog niet, maar il heb nog een paar kratjes bier voor ze staan. Nee, niet hier. We gaan eerst naar huis. Dat is ook het principe van de jon gens, hoor. Daar zijn ze heel stellig in." lelystad janneke de jonge Verbouwing hoogheemraadschap veel duurder De uitbreiding van het nieuwe pand van het Hoogheem raadschap van Rijnland aan de Plesmanlaan pakt 650.000 gulden duurder uit dan was begroot. Volgens het schap heeft de aannemer de prijs van de uitbreiding flink opgeschroefd, wetende dat Rijnland niet de moge lijkheid heeft om met een andere aannemer in zee te gaan. Het werk aan de fundering van de uitbreiding is inmiddels begonnen, omdat het anders niet mogelijk is om het pand rond de jaarwisseling op te leveren. leiden ruud sep feit dat voor de uitbreiding een compleet nieuwe luchtbehan delingsinstallatie nodig bleek. De rest van de overschrijding (nog altijd één miljoen ten op zichte van de oorspronkelijke begroting van 4,1 miljoen) ver klaren dijkgraaf en hoogheem raden uil prijsopdrijving. In hel voorstel aan de verenigde ver gadering schrijven zij: 'Alle par tijen zijn er zich van bewust dat Rijnland geen enkele mogelijk heid heeft om in de onderhavi ge situatie voor een andere De verenigde vergadering (W) van Rijnland stelde eind vorig jaar 4,8 miljoen beschikbaar voor de uitbreiding van de nieuwbouw. Nog tijdens de bouw was gebleken dat de nieuwbouw zonder uitbreiding al bij oplevering te klein zou zijn. Het oorspronkelijke ge bouw is berekend op 350 werk nemers en kost 53 miljoen. Ei genlijk was de verwachting dat de uitbreiding voor 4,1 miljoen neergezet zou kunnen worden, maar voor de zekerheid was niet minder dan zeven ton 'on voorzien' opgenomen De aannemer kwam pas een paar weken geleden over de brug met een prijs van 5,45 mil joen. Een deel van de over schrijding (bijna drieënhalve ton) werd veroorzaakt door het ende i raden Dijkgraaf en hooghe bestempelen de situatie als 'buitengewoon vervelend', maar zien geen andere moge lijkheid dan de W te vragen om een extra krediet van 6,5 ton op tafel te leggen. De W vergadert op 16 juni over het voorstel. jongens'." De oogst van amper een uurtje rond rijden: vier televisies, tuinmeubilair, kleding, een stereo-installatie en ander restafval. Dat illegale grofvuil moet na zaterdagmiddag nog bij de con tainers neergezet, omdat er in het weekeinde nog een schoonmaakactie van de gemeente is ge weest. „Ik doe uit solidariteit mee", zegt Laman. „Zij hebben vorige week het vuile werk voor ons op geknapt." Dat er zo ontzaglijk veel naast de con tainers wordt gedumpt, valt tegen. „De mentali teit van die mensen vind ik slecht." Delemarre: „Er is een teleurstellend grote hoeveelheid zwerf vuil en illegaal grofvuil neergezet." De nu al over volle containers bij de reinigingsdienst aan de Admiraal Banckertweg vormen het trieste bewijs. Normaal hoeven ze pas tegen het eind van de dag te worden geleegd. Fred van der Wal, van de afdeling gemalen bij milieu en beheer, assisteert Arif Erkoca aan de Langegracht. Erkoca is 'de rotzooi tot nu toe meegevallen'. Toch vindt Van der Wal het werk zwaar. „Het valt me tegen. Er staan zweetdrup pels op mijn voorhoofd. Dat is niet normaal voor een ambtenaar, schijnt." Hette Quispel, voorlich ter op het stadhuis, rijdt mee in een van de extra kleine wagens. „Wat hulp kunnen ze wel gebrui ken, anders moeten ze dagen overwerken. Ik doe ook mee omdat ik het goed vind dat de i ook voor ons hebben gestaakt." Een ruzie om een vuilniszak is gistermiddag op de Boshui- zerkade uitgelopen in een kloppartij tussen twee clubs waarbij drie lichtgewonden vielen en vooral de ruiten en het meubilair van VNA het moesten ontgelden. De poli tie, met flink wat manschap pen aanwezig, had grote moeite om de gemoederen bij het aangrenzende Gol Sport en bij VNA weer tot bedaren te brengen. Het conflict ontstond toen twee leden van Gol Sport een vuilniszak in de container van VNA wilden deponeren en een lid van die club daar wat van zei. De woordenwisseling liep uit de hand en er vielen klappen. Met inderhaast op geroepen versterkingen be stormden mensen van Gol Sport de kantine van de buren en wierpen daarbij tafels en stoelen door de ruiten. Een groot deel van het raamwerk ging aan splinters. Over en weer werd er gevochten. Drie leden van VNA moesten met lichte verwondingen naar het ziekenhuis. Nadat zelfs bijstand van collega's uit leiderdorp was opgeroepen, slaagde de poli tie er.uiteindelijk in de partij en te scheiden. Aanhoudin gen zijn nog niet verricht. De gemeente Leiden begaat een historische blunder wanneer wordt besloten om achter de Waag een plein te creëren. De Waag is nooit bedoeld als vrij staand gebouw, en het plein slaat een gat in de hoofdstruc tuur van de stad die het belang rijkste kenmerk is van het be schermd stadsgezicht. Dat be toogde de Utrechtse hoogleraar architectuurgeschiedenis Koen Ottenheym gisteren tijdens een themamiddag over het Aal marktgebied. De hoogleraar, tevens voor malig lid van de leidse monu- spaan heel van wat lang het minst omstreden onderdeel van het Aalmarktproject was. Hij betoogde dat een vrijstaan de Waag 'als het ware met zijn billen bloot' komt te liggen. Toen architect Pieter Post in 1657 het gebouw ontwierp, zat het vorige waaggebouw, dat op dezelfde plek stond, al aan twee kanten ingebouwd. Daardoor heeft hij nooit een ontwerp ge maakt voor de tweede zijgevel en de achterkant. Wanneer er in de lijd dat de Waag werd gebouwd wel een 'Waagplein' was geweest, dan had de Waag andersom ge staan, zo liet Ottenheym vervol gens zien door de Leidse Waag te vergelijken met de Goudse. Deze vrijstaande Waag, een op dracht die Post een paar jaar na het gereed komen van de leid se Waag kreeg, staat met de achterkant naar het water en met de voorkant naar het plein. „Een plein achter de Waag is in strijd met de architectuur van de Waag", concludeerde de hoogleraar. Het ontwerp van de Waag is op meer punten specifiek toe gesneden op de situatie waarin het aan twee kanten staat inge- 'cl waarop het aan alle kanten Post erin ge- de binnenkant /okken dat de bouwd. De ka1 gebouw staat is scheef. Toch i.« slaagd om aan de illusie te Waag een mooie rechthoek is Een vrijstaande Waag wordt volgens Ottenheym aan de bui scheef gebouw. De hoogleraar kreeg een luid applaus uit de zaal toen hij zijn laatste argument tegen een Waagplein te berde bracht. Vol gens hem is de I-eidse binnen stad met name zo bijzonder door de structuur waarin twee dijken langs de Rijn - de Haar lemmerstraat en de Breestraat worden verbonden door een fijn netwerk van steegjes. „Als je daarin een plein aanlegt, is het alsof het stadsbestuur van Venetië zou besluiten om van de smalle steegjes in de stad brede alleeën te maken om al die toeristen wat meer ruimte te geven", aldus Ottenheym. „De historische waarde van leiden ligt in de fijne steegjes structuur. We moeten niet pro beren daar een Koopgoot-lijn in aan te brengen." Wethouder monumenten zorg Alexander Pechtold toon de zich tijdens de discussie die volgde niet erg onder de indruk van het verhaal van Ottenheym. Hij stelde zich voor dat Post de Waag wanneer die indertijd had vrijgestaan net als de Goudse waag twee gelijke zijkanten en een eenvoudige achterkant had gegeven. Zo zou de Leidse Waag straks alsnog kunnen worden. „Is het architectuur heid te geven terkant een nieuw ven", vroeg hij aa raar. Die was heel de mogelijk de oude ach i smoel te ge de hoogle clliK zijn overtuiging dat er niet gerom meld mag worden aan de Waag: „Hier moet niemand meer aankomen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9