I India en Pakistan gaan praten over Kashmir 4ff GOED KOOP -99 li9 Nieuwe Slowaakse president wil verzoening Buitenland Franse politie op spoot* mogelijke moordenaar Proces-Öcalan zet Turkije op scherp Dodental tunnelbrand nog niet duidelijk BAA NDAG31 MEI 1999 b Zeker 54 doden na popconcert Minsk In de Wit-Russische hoofdstad Minsk zijn gisteravond zeker 54 bezoekers van een popconcert na afloop van dat eve nement om het leven gekomen, doordat ze in een voetgangers tunnel naar een metrostation in het gedrang werden doodge drukt of vertrapt. Meer dan honderd anderen raakten gewond. Volgens het persbureau Itar-TASS vluchtten zo'n 2.000 bezoe kers van het concert, georganiseerd ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van de radiozender Mir, allemaal tegelijk de tunnel naar het metrostation in, toen het hevig begon te rege len. De meeste slachtoffers waren tieners. 0° ÜÜjlrak verwerpt Brits-Nederlands plan Granaat doodt VN-soldaat in Libanon m» Bij een aanslag op een post van de VN-vredesmacht in Li- anon (Unifil) is vanmorgen een Ierse VN-soldaat gedood en en ander gewond geraakt. Dit heeft een officier van Unifil be- endgemaakt. Onbekenden beschoten de wachtpost van het irse contingent in het dorp Barashit met een granaat. De VN- ïacht zoekt de daders. De Libanese politie zegt dat zij granaat uur heeft waargenomen vanuit de door Israël bezette zone in et zuiden van het land. De Hezbollahmilitie en het door Israël esteunde Zuid-Libanese leger vechten om controle van het ge- ied. ioeharto klaagt weekblad Time aan ikarta De advocaten van de Indonesische oud-president Soe- arto gaat het Amerikaanse tijdschrift Time aanklagen, omdat et blad er niet in is geslaagd ondersteunend bewijs te leveren Dor de beschuldiging dat Soeharto's familie 15 miljard dollar eeft vergaard in de 32 jaar dat de president aan de macht was. ime had dit onlangs beweerd in een veertien pagina's lang ar- kel. Naar aanleiding hiervan hadden Soeharto's advocaten het jdschrift gewaarschuwd dat ze actie zouden ondernemen als et blad er niet in zou slagen bewijs te verstrekken, zoals een jst van de banken waar Soeharto's familie het geld zou hebben eparkeerd. 'haos dreigt door nieuwe netnummers )nden Door de derde netnummerwijziging binnen tien jaar in •n aantal grote steden in Groot-Brittannië en Noord-Ierland reigt morgen een chaos te ontstaan. Bedrijven zeggen enorme :hade te hebben geleden en te zullen lijden, omdat de over- ing pas drie weken geleden is aangekondigd. Het Britse be- rijfsleven zal volgens deskundigen vele miljarden guldens loeten neertellen om de nummerwijziging voor Londen, Ports- louth, Southampton, Cardiff, Coventry en Noord-Ierland op te mgen. In 1995 werden de begincijfers 01 geïntroduceerd om ïiljoenen nieuwe nummers te kunnen samenstellen. Er blijkt u echter al zó veel vraag naar aansluitingen te zijn dat de co- es 02 tot en met 09 nodig zijn. Gevechten duren onverminderd voort India is akkoord gegaan met het voorstel van Pakistan om te praten over het conflict om Kashmir. Een woord voerder van premier Vajpayee zei vanmorgen dat de on derhandelingen over een datum voor gesprekken kun nen beginnen. Pakistan bood al enkele dagen geleden aan zijn minister van buitenlandse zaken Aziz voor over leg naar New Delhi te sturen. NEW DELHI AP-DPA-Rtr De regering van Vajpayee zei eerder steeds dat Pakistan eerst de demarcatielijn in Kashmir moest respecteren voor er kon worden gepraat. India beschul digt het buurland ervan groe pen infiltranten te hebben ge stuurd naar het Indiase deel van de betwiste grensprovincie. Pakistan onkent dit. Vlaams Blok blijft groeien in opiniepeiling BRUSSEL ANP Het extreemrechtse Vlaams Blok zou bij de Belgische ver kiezingen van 13 juni kunnen rekenen op 15,6 procent van de stemmen in Vlaanderen. Daar mee zou de partij een winst boeken van 3,4 procent ten op zichte van de laatste verkiezin gen in 1995, zo blijkt uit de driemaandelijkse opiniepeiling van dagblad La Libre Belgique. Het is voor het eerst dat het Blok in'de peiling boven de 15 procent uitkomt. Eerder meldde het weekblad Knack dat de partij zou kunnen rekenen op 19,8 procent van de stemmen. Vooraanstaande Bel gische politicologen noemden de onderzoeksmethode van Knack echter volslagen onbe trouwbaar. De peiling van La Libre Belgique is de enige die structureel wordt gehouden on der 2.000 kiesgerechtigde Bel gen. In maart kreeg het Vlaams Blok in die peiling van La Libre Belgique nog 14,7 procent. In Brussel, waar de partij de vor ming van een regionale rege ring wil blokkeren, gaat de par tij er ten opzichte van de laatste partij weer 0,4 procent op ach teruit tot 4,4 procent. De - Vlaamse - regeringspartijen CVP en SP zouden er allebei en kele procenten op achteruit gaan, en hun meerderheid ver liezen. VERSE WORST OF SAUCIJZEN De Indiase strijdmacht zet in tussen wel het offensief tegen de infiltranten voort. Vanmor gen gingen extra troepen naar het gebied, en ook is opnieuw de luchtmacht ingezet. De on enigheid tussen de twee kern machten laaide vorige week op toen Pakistan twee Indiase ge vechtsvliegtuigen neerschoot die de grens zouden hebben geschonden. Gisteren leek alles nog op een onverzoenlijke houding van In dia te wijzen. Vajpayee wees een voorstel van de Verenigde Naties om te bemiddelen af. VN-topman Annan had aange boden een speciale gezant naar de regio te sturen, om verdere escalatie tegen te gaan. Ook de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Albright liet in een telefoongesprek met haar Indiase ambtgenoot Singh we ten dat ze zich zorgen maakt over de situatie. Singh sprak eerder ook met de Britse minis ter van buitenlandse zaken Co ok. Hoewel Pakistan het ontkent, zijn volgens India eerder deze maand zo'n 600 strijders vanuit Pakistan het Indiase deel van Kashmir binnengedrongen. Bij na de helft van hen zou inmid dels zijn gedood. Aan Indiase zijde zijn 30 doden en 128 ge wonden gevallen. Twaalf mili tairen worden vermist, aldus de autoriteiten. Pakistan zegt niets van doen te hebben met de gu errillastrijders. Moslimrebellen in het India se deel van Kashmir vechten sinds 1989 voor onafhankelijk heid of aansluiting bij het isla mitische Pakistan. India be schuldigt Pakistan ervan de re bellen te steunen en op te lei den. Pakistan ontkent dat. India en Pakistan voerden eerder al twee oorlogen om Kashmir, van 1947 tot 1949, toen het gebied tussen beide landen werd ver deeld, en in 1965. toulouse afp Er zijn steeds meer aanwij zingen dat de Duitse 'waan zinnige moordenaar' Dieter Zurvvehme op 20 mei betrok ken was bij de moord op twee Nederlandse echtparen in het Franse Monfort. Zur- wehme is door verscheidene mensen herkend, onder an deren door twee bankem- ployées in het centrum van het in de nabijheid gelegen Montauban. Zurwehme zou afgelopen week hebben ge probeerd reischeques te ver zilveren. Bovendien is in een geld automaat van een bank el ders een gestolen pasje ge vonden, dat volgens be trouwbare bronnen waar schijnlijk eigendom was van een van dc vermoorde Ne derlandse vrouwen. Het pas je is door de automaat 'inge slikt'. De politie heeft de vi deoband waarop Zurwehme mogelijk bij de geldautomaat te zien is in beslag genomen. Zurwehme is sinds decem ber vorig jaar voortvluchtig. Hij zat in een gevangenis bij Bielefeld in Duitsland en zat levenslange celstraf uit we gens roofmoord, en geldt als hoofdverdachte van de twee moordaffaires. De Duitser spreekt perfect Nederlands en Frans. Nadat de politie een ver band had gelegd tussen deZe slachtpartij en de moord in maart op twee Duitse echtpa ren in het Duitse Reniagen, werd de foto van de 'waan zinnige moordenaar' in de kranten gepubliceerd. Een Nederlandse vrouw die be vriend was met de slachtof fers, zegt Zurwehme tijdens het paasweekeinde in een auto te hebben gezien. Istanbul De moeder van een in de strijd tegen de Koerden gesneu velde Turkse soldaat demonstreerde vanmorgen in Istanbul voor het opleggen van de doodstraf aan de Koerdische leider Abdullah Öca- lan. Het proces tegen de voorman van de Koerdische Arbeiderspartij PKK is vanmorgen begonnen. Hij wordt beschuldigd van hoogver raad, en kan de doodstraf krijgen. Het proces vindt onder strenge vei ligheidsmaatregelen plaats op het gevangeniseiland Imrali in de Zee van Marmara. De 50-jarige öcalan werd twintig minuten voor aan vang van de zitting binnengeleid door militairen en zit in een glazen kooi van kogelvrij glas. Hij verontschuldigde zich tegenover de nabe staanden van de soldaten die door de PKK zijn gedood in de vijftien jaar lange campagne voor een onafhankelijk Koerdistan, en pleitte voor vrede. Öcalan wordt door Turkije verantwoordelijk gehouden voor de dood van bijna 30.000 mensen, foto reutfr<, Tauemtunnel in Oostenrijk voor tenminste drie maanden dicht FLACHAU DPA-ANP HERSCHI all? smaken fles 1,5 liter van V& nedmgen geldig van ma 31 mei t/m a 5 |uni 1999 A&P Services BV tel 035-5483333 O 'JÊ ELKE DAG GOED NIEUWS Si De brand als gevolg van een botsing in de 6,4 kilometer lange Tauemtunnel in Oos tenrijk heeft zaterdag aan zeker één Duitse vrachtwagenchauffeur het leven gekost. Twee andere mensen worden nog vermist, maar het aantal doden zal pas morgen of woensdag duidelijk worden. Tientallen mensen raakten bij het ongeluk in de tun nel gewond, vrijwel allemaal Oostenrijkers en Duitsers. Van hen moesten er 31 in zie kenhuizen worden behandeld. Het is vrijwel uitgesloten dat de twee ver misten, een Griek en een Oostenrijker, nog leven als zij op het moment van de brand in de tunnel waren. Door de brand liep de temperatuur in de tunnel op tot duizend graden. Vijftig koeien in een veewagen overleefden het niet. De brand brak in de nacht van vrijdag op zaterdag uit, nadat een auto en twee vrachtwagens op elkaar botsten. Eén van de vrachtwagens had een zeer brandbare lading verf aan boord. De brandweer was tot zaterdagnamiddag bezig om het vuur te doven. Om het aantal slachtoffers met ze kerheid vast te stellen moeten eerst de 24 voertuigen worden verwijderd, die nog in de tunnel staan. Dat kan pas als de tunnel is afgekoeld. Bij een soortgelijke brand in de Mont- Blanctunnel tussen Frankrijk en Italië kwa men twee maanden geleden 41 mensen om het leven. De catastrofe van afgelopen weekeinde heeft het debat over de veilig heid van autotunnels opnieuw doen op laaien. De Oostenrijkse bondskanselier Kli- ma heeft zich inmiddels uitgesproken voor de bouw van een tweede tunnelbuis, wat de veiligheid zou vergroten. Hierop werd in Oostenrijk al jaren aangedrongen. Ook zou het ventilatie-en afzuigsysteem in tunnels moeten worden verbeterd. Zo is de nieuwe autotunnel door de Zwitserse Jura. die de stad Neuchatel verbindt met Le Locle en La-Chaux-de-Fonds tot nader or der gesloten, omdat het ultramoderne vei ligheidssysteem bij een gesimuleerde brand volledig faalde. De Zwitserse autori teiten hebben ook een onderzoek gelast in een aantal andere yerkeerstunnels, die met hetzelfde ventilatiesysteem zijn uitgerust. In Noorwegen zijn de afgelopen maan den proeven gedaan met stof- en vuilfilters van Clean Tunnel Air International, waarbij in een tunnelbuis een auto geladen met au tobanden in brand was gestoken. Geduren de de eerste tientallen minuten kon veel rook worden weggezogen, voordat de in stallatie het begaf. De Noorse autoriteiten gaan er van uit dat betrokkenen door ver beterd zicht in de eerste minuten van een tunnelbrand nog extra kans hebben een goed heenkomen te zoeken, terwijl red dingswerkers in de eerste minuten vol doende zicht houden om te zoeken naar slachtoffers. De Tauemtunnel, op één van de belang rijkste vakantieroutes van Noord- naar Zuid-Europa, gaat voor drie of vier maan den dicht wegens herstelwerkzaamheden. Over zeker twaalf meter is het plafond van de tunnel ingestort, en er zijn barsten van 200 meter lang. Nederlandse toeristen en vrachtwagen chauffeurs die in de zomer via Oostenrijk naar Italië, Slovenië of Kroatië willen, moe ten rekening houden met hinder wegens de sluiting. De ANWB waarschuwt voor extra lange files op de alternatieve routes. BOEDAPEST HANS CERTSEN CORRESPONDENT De nieuwe Slowaakse president Rudolf Schuster streeft naar het overbruggen van de diepe politieke kloof in zijn land. De 65-jarige ex-communist, die zaterdag de eerste directe verkiezingen voor het presidentschap in de Slowaakse geschie denis won, benadrukte dat hij zichzelf als president van alle Slowaken ziet. Schuster haalde tijdens de tweede, be slissende ronde van de presidentsverkie zingen ruim 57 procent van de stem men. Zijn directe tegenstander, de vroe gere premier Vladimir Meciar, bleef op ruim 42 procent van de stemmen ste ken. Een resultaat dat in het Meciar- kamp als 'zeer hoopgevend' werd be groet. De opkomst was met ruim 75 pro cent zeer hoog. De autoritaire ex-pre mier Meciar kondigde afgelopen najaar na een dramatische nederlaag tijdens de parlementsverkiezingen zijn vertrek uit de politiek aan. Vorige maand evenwel stelde Meciar zich onder druk van zijn partij, dé Beweging voor een Democra tisch Slowakije (HZDS), op het laatste nippertje toch kandidaat voor het presi dentschap. Volgens politieke analisten in Bratislava was op voorhand duidelijk dat Meciar kansloos zou zijn tegenover Schuster, de populaire burgemeester van Kosice, de tweede stad van Slowakije. De vroegere premier iou de presidentsverkiezingen vooral hebben gebruikt als een test voor zijn eigen populariteit. „Met ruim 42 procent van de stemmen kan Meciar voor de dag komen. Hij heeft laten zien dat hij nog altijd over veel aanhang beschikt en dat hij persoonlijk veel populairder is dan zijn partij. Als de huidige regerinsgcoalitie uiteen valt, keert Meciar geheid terug op het eerste politieke plan", aldus Jan Skoda, een po litiek commentator van de gezagheb bende Slowaakse krant Pravda. De centrum-linkse regeringscoalitie leg de de duidelijke winst van haar kandi daat Schuster daarentegen uit als een nieuw bewijs dat een meerderheid van de Slowaken genoeg heeft van de autori taire Meciar en zijn extreem-nationalis tische koers. Door toedoen van Meciar en zijn regering raakte het kleine Cen- traal-Europese land de afgelopen jaren in een diep politiek isolement. Zowel de NAVO als de EU wees Slowakije als kan didaat-lid af. vanwege het gebrek aan respect voor de democratische spelre gels dat Meciar en de zijnen voortdu rend aan de dag legden. In tegenstelling tot Meciar is Rudolf Schuster vóór het Slowaakse lidmaat schap van de EU en de NAVO. Tijdens de verkiezingscampagne probeerde Me ciar Schuster af te schilderen als een ou de communist. De burgemeester van Kosice was inderdaad tot de Fluwelen Revolutie' van 1989 een prominent lid van de toen nog Tsjechoslowaakse com munistische partij. De man die vorig jaar de Partij voor Burgerlijke Toenade ring oprichtte, een van de vier regerings partijen, verdedigde zich tegen dat soort aanvallen door te stellen dat hij zijn po sitie nimmer heeft misbruikt, en dat hij dankzij zijn partijcontacten zinvol werk kon doen voor veel mensen. Nelson Mandela na campagne voorgoed weg KAAPSTAD ANP-Rtr Dc Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela heeft gisteren in Soweto afscheid genomen van de politiek, en zijn Afri kaans Nationaal Congres (ANC) een grote triomf voor speld voor de verkiezingen yan woensdag. Het vyorden de tweede algemene verkiezingen sinds het einde van de apart heid. Alle partijen sloten gisteren hun campagnes af met grote bijeenkomsten, maar het ANC spande met 80.000 man in het voetbalstadion bij Soweto de kroon. Naar verwachting zal dc partij verreweg de grootste blij ken, ondanks vijf moeizame re geringsjaren en felle kritiek. Mandela draagt de partijlei ding op 16 juni over aan Thabo Mbeki (56), die naar verwach ting de volgende president wordt. Mandela riep de ANC- aanhang op naar de stembus te gaan, en Mbeki het mandaat te geven om de transformatie van het land te versnellen. Ondanks de grote problenfen waarmee het land kampt, ver wachten voor- en tegenstan ders van het ANC dat dc panij toch circa 60 procent van de stemmen krijgt. Dc rivalen van het ANC hebben zich vooraFop de misdaad en de corruptie ge stort. Deze twee onderwerpen vormen samen met de werk loosheid de belangrijkste items in de stembusstrijd. De leider van de Zulu-partij Inkatha, Mangosuthu ButhdJe zi, zei gisteren dat veel ge meenschappen door de mis daad 'in een staat van terreur' leven. Ook de overwegend blanke oppositiepartijen De mocratische Partij (DP) en Nieuwe Nationale Partij (N$P) hameren vooral op deze pro blemen. DP-leider Tony de Le on sprak gisteren in Johannes burg voor een opvallend grote zwarte aanhang. De Leun claimt dat alleen zijn DP het le gen het overheersende ANC kan opnemen. Rebellen Aceh doden soldaten en politiemensen JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Rebellen in de Indonesische provincie Aceh hebben zater dag vanuit een hinderlaag lie gen soldaten en politiemen&en gedood Zeven anderen raakten gewond. Het is al enkele weien onrustig in de meest noordelij ke provincie van Sumatra, waar al jaren een beweging actief is die acties voert voor afschei ding van Indonesië. Eerder in de week werden] bij twee incidenten in de regio «es personen gedood, onder wie twee politiemensen. Ook dfeze aanslagen worden aan de rebel len toegeschreven, al hebben die de verantwoordelijkheidjaf- gewezen. De jongste schietpartij vqnd plaats in Sawang, een plaats",op honderd kilometer ten zuidcros- ten van Banda Aceh, de hoofd stad van de provincie. Gisteren speurden honderden militairen naar de daders van de aanslqg. De opstandelingen in Aceh hebben opgeroepen de verkie zingen, die voor 7 juni op de agenda staan, te boycotten en in plaats daarvan een referen dum te houden over afschei ding. De roep om zelfstandig heid is sterker geworden sihds de militairen ordeverstoringen hardhandig de kop hebben in gedrukt en de regering-Habibie bereid is Oost-Timor los te la- e, vrief' zren. 1AGDADIrak ziet niets in het Brits-Nederlandse voorstel om in- Dnzei resteringen in het land toe te staan om de ergste armoede te erlichten. De Iraakse minister van olie noemde het voorstel :en 'vertragingstactiek' om het embargo tegen zijn land in itand te houden. Irak vindt dat de sancties, die de VN in 1990 ia de invasie in Koeweit instelde, volledig dienen te worden op- ;eheven. Het land zegt te hebben voldaan aan zijn verplichting massavernietigingswapens te ontmantelen. Een groot aan landen heeft hier zijn twijfels over. Het Brits-Nederlandse dat op 19 mei werd gepresenteerd aan de VN, bevat en- cele versoepelingen van de huidige sancties. l ««(Herinneringen aan oorlog Vietnam liate Washington Vandaag is het in de Verenigde Staten Memorial jay, de dag waarop de gevallenen uit de oorlogen worden her- lacht. Het mooie weer en de vrije zondag brachten gisteren chter al veel mensen naar het Vietnanvmonument in Was hington, waar de namen van alle Amerikaanse slachtoffers in en muur staan gegraveerd. foto afp william philpot Netanyahu sprak een jaar met Syrië iruzalem De scheidende Israëlische premier Netanyahu heeft oegegeven dat hij in het geheim contacten heeft gehad met Sy- ië. De besprekingen hebben een jaar geduurd, maar geen ioorbraak opgeleverd. Het Israëlische dagblad Ha 'aretz onthul - b ie het geheime overleg vorige week, en beweerde dat de pre ster en Damascus het eens waren overeen 'omvangrijke terug- lekking' van Israël uit de bezette Golan-hoogvlakte. Netanyahu ;gde gisteren in een kabinetsberaad echter uit dat hij Damas- us niets heeft toegezegd over een terugtrekking. De Golan is inds 1967 in Israëlische handen. Volgens Netanyahu bewijst iet geheim overleg dat Damascus, in tegenstelling tot wat het ltijd roept, bereid is te onderhandelen, ook al is zijn conditie an een onvoorwaardelijke terugtrekking niet vervuld. i^eel geweld bij Armeense verkiezingen ■revan De parlementsverkiezingen van gisteren in Armenië ijn overschaduwd door géWeld en verwarring over fouten in de ieslijsten, omdat niet alle kiezers waren ingeschreven. Enkele ren nadat de stembureaus waren gesloten, vroegen zeker twee artijleiders de verkiezingen daarom ongeldig te verklaren. Van e bijna 2,2 miljoen kiesgerechtigden was volgens schattingen an het eind van de middag ongeveer 40 procent zijn stem ko ten uitbrengen. Om de 131 zetels in het parlement streden in Jtaal 21 partijen en bewegingen. De verwachting is dat de coa- tie van de populistische oud-communist Demirtsjan en de ïachtige minister van defensie Sargsjan een grote overwinning aat behalen. De communisten worden waarschijnlijk tweede. )oden bij gijzelingsactie in Colombia OGOTA Een gewapend commando van het communistische lationale Bevrijdingsleger (EL'N) in Colombia is gisteren een erk in een dure wijk van Cali binnengevallen. Bij een daarop olgende schietpartij kwamen drie mensen om het leven, een erkganger en twee guerrillastrijders. Daarna namen de onge- eer vijftig rebellen zo'n honderd kerkgangers, onder wie een antal kinderen, als gijzelaars mee. Later lieten zij 74 mensen rij. Over het lot van de overige gijzelaars is niets bekend. De LN-strijders hebben hen waarschijnlijk meegenomen de ber en in. Het Colombiaanse leger zette direct na de gijzelingsactie e achtervolging in. Dit leidde tot zware gevechten, waarbij vol- ens het leger twee guerrilla's zijn omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5