Roep om terugkeer vakjury 215 Uitslag MAANDAG 31 MEI 1999 COMMENTAAR 'Slimme' spaarder buiten schot Het begint zo langzamerhand een gebed zonder eind te worden, het invoeren van belasting op buitenlands spaargeld binnen de Europese Unie. De EU-landen kunnen het al jaren niet eens wor den over een voorstel van de Europese Commissie om belasting te heffen over rente-inkomsten van buitenlanders. Vorige week werd pijnlijk duidelijk dat overeenstemming nog wel een halfjaar of langer op zich kan laten wachten. Dat is een slecht signaal aan nette spaarders, die hun rente-inkomsten braaf opge ven en op verjaarsfeestjes horen van 'slimme' lieden die hun geld buiten bereik van de fiscus op een Luxemburgse bank hebben ge zet. Het rendement vergeet men uiteraard op te geven. Je hoeft name lijk niet bang te zijn dat de fiscus iets te weten komt van rente-in komsten 'in den vreemde'. Daarnaast roomt de buitenlandse bank, behalve in Portugal, Griekenland en Frankrijk, geen bronbe lasting af, in dit geval belasting op beleggingsopbrengsten bij de 'bron' geheven. Het jongste compromisvoorstel van Europees commissaris Mond laat de EU-landen de keus; wanneer de banken in de EU-landen geen bronbelasting heffen over rente op buitenlandse spaarreke ningen, kan de informatie over de rente-inkomsten worden door gegeven aan de fiscus in het thuisland. Die kan alsnog tot heffing overgaan. Dat doorgeven van informatie valt slecht bij Luxemburg en Oos tenrijk, die hun bankgeheim niet kwijt willen. Deze landen, maar ook Groot-Brittannië met Londen als financieel centrum voor in ternationale obligaties, vrezen dat spaarders massaal richting Zwitserland vluchten als de plannen doorgaan. Ook Nederland staat niet te juichen. Waar landen als België en Luxemburg twintig procent bronbelasting al veel te veel vinden, vindt Nederland twintig procent juist weer te laag. Een Nederlan der betaalt immers na aftrek van de rentevrijstelling van duizend gulden veel meer. Volgens schattingen van Den Haag staat minimaal 30 miljard aan Nederlands geld in het buitenland uit op 'onbekende' spaarreke ningen. Duidelijk is dus dat veel belasting wordt ontdoken. Rede nen genoeg om in EU-verband haast te maken met de aanpak van 'vreemdsparen'. De belastingmoraal is in het geding. Dat betekent dat men naar el kaar toe financieel water in de wijn moet doen, zodat geen land hoeft te dreigen met zijn vetorecht. Het uitblijven van overeen stemming kan verdere harmonisering van Europese belastingen nog jarenlang frustreren. Eurosongs: vrouwenwerk Mannen zien volgens mij geen heil meer in het Eurovisie Songfesti val. Van de 23 landen die met hun versjes vrijwel de gehele zater dagavond in beslag namen, zonden maar een stuk of vier, vijf een vent de arena in, de rest deed het met vrouwen. Die tendens, meer zangeressen dan zangers, is al langer gaande, maar ik vermoed dat het verschil nooit zo groot was als nu. Dat de muziek dit keer via de band liep en niet door een echt orkest werd verzorgd, stemde me droefjes. Typerend voor deze tijd: gemak zucht. Het peil van de liedjes was draaglijk. Echt wat bijzonders zat er niet tussen, maar het is wel eens armzaliger geweest. Onthutst was ik door de inzending van Frankrijk. Gestrengelde vruchtenpap op mu ziek gezet en gezongen door een vrouw met:een nachtmerrie-achtige voordracht. Het land van Piaf, Gréco, Patachou, Aznavour, Bécaiid en Fugain en dan dit. Gecharmeerd was ik van 'Like the wind' van België. Gebracht door stijlvolle dame in mooie robe. Maar ja, subtiele melodie, zacht, ge voelvol gezongen. Zoiets reikt niet ver in een profane wereld waarin lawaai en gestamp de boventoon voeren. Van het door Marlayne ge zongen Nederlandse lied, 'One good reason', werd ik eerlijk gezegd niet warm of koud. Deze krant mikte voor haar op een vierde plaats, het werd een gedeeld achtste, wat me heel redelijk leek. Zwe den won het gevecht met 'Take me to your heaven'. Hemels kon ik het niet vinden. Het enige dat me er op dit moment nog van bijstaat is dat de zangeres een opmerkelijk 'rijke natuur' had. Bij de jurering bleek weer allerlei raar gedoe, maar dat schijnt te horen bij dit cir cus. Nog even wat kanttekeningen: het beroerdste gewaad van alle deel neemsters droeg de Spaanse Lydia. Dat ding moet gemaakt zijn door een levensmoede ontwerper die er vervolgens in opperste wan hoop de verfdoos uitzijn jeugd op moet hebben omgekeerd. Wat een draak. Goede tweede waren in deze categorie de beide Ierse meisjes. Zelfs vogelverschrikkers doe je dat soort kleren niet aan. Van de diverse dames die hun naveltje aan Europa toonden, vond ik dat van een Malteser zangeres het mooist. Nou, sjaloom en tot volgend jaar maar weer, in Zweden. wil buys Juni begint zonnig Het is echt op en af dezer dagen. Vorige week donderdag was het zomers warm, vrijdag weer een stuk minder, zaterdag werd het op nieuw meer dan 25 graden en gisteren was het inde middag rond uit kil. Vandaag zat het kwik opnieuw in de lift en juni lijkt morgen van start te gaan met warm en zonnig weer. Onder invloed van een hogedrukgebied boven de Noordzee is het nagenoeg de hele dag zonnig en stijgt de temperatuur tot 22-23 graden. De wind waait uit het oosten tot noordoosten en is zwak tot matig van sterkte. Op het strand kan de wind 's middags even naar het noorden tot noordwesten krimpen. Morgenavond neemt de wind aan de kust toe tot vrij krachtig. Op woensdag krijgen we te maken met het lagedrukgebied dat de afgelopen tijd steeds boven de Golf van Biskaje heeft gelegen. Het systeem beweegt zich naar onze omgeving en doet de kans op buien toenemen. Het is niet uitgesloten dat een en kele bui al in de nacht van dinsdag op woensdag tot onze streken weet door te dringen. Tijdens de tweede helft van week wordt het minder warm en wisselvalliger. Afgelopen zaterdag was het tot aan de avond voortreffelijk zomerweer. De zon scheen vrijwel onafgebroken en het kwik steeg tot boven de 25 graden. In Bloemendaal aan Zee werd het 27,5, op Valkenburg 27,3 en op Schiphol 26,6 graden. In het zuiden van Limburg werden maxi ma tot 31 graden geregistreerd. Tijdens de avond schampte een onweerscomplex, dat vooral boven Bra bant ongemeen fel was, ook onze streken. In Bloe mendaal vielen rond 19.30 uur brokjes ijs uit de lucht. In dé nacht werd het weer droog en rustig. Gisteren kwam tijdens de ochtend de zon nog even tevoorschijn hetgeen resulteerde in maxima tot rond 20 graden. Daarna werd het somber en kil. Vlak aan zee was het 's middags veelal niet warmer dan 12-13 graden en aan het einde van de middag en avond kregen we opnieuw te maken met regen en onweersbuien. In Stompwijk viel nog 18 mm. jan visser Zware kritiek op televoting na winst Zweedse Abba-kloon Na Abba in 1974, de Herrey's in 1984 en Carola in 1991 heeft Zweden zaterdag voor de vierde keer het Euro visie Songfestival gewonnen. Het vrolijke, door de 24-jarige Charlotte Nilsson gezongen 'Take me to your heaven' van Lars Diedricson en Gert Lengstrand bleef bij de verdeling van de punten IJsland en Duitsland net voor. De Nederlandse inzending 'One good reason' door Marlayne bleef steken op de negende plaats, in punten gelijk met Denemarken dat dankzij meer hoge scores als achtste werd geklasseerd. Zoals het hoort op het Eurovisie Songfestival barstte direct na de - door een charmante valpartij van Dana International opge vrolijkte - huldiging van het Zweedse liedje de kritiek op de keus van televotend Europa los. Vooral de imitatie van de zo ka rakteristieke Abba-sound in het winnende liedje bleek velen een doorn in het oog. Michael Te- schl, zanger van het opvallend- succesvolle Deense liedje: ,,Dit is belachelijk. Het festival is zo maar 25 jaar terug in de tijd ge stapt. Ik snap hier helemaal niets van. Je zou bijna denken dat de mensen alleen op be paalde fysieke kwaliteiten van de zangeres hebben gelet." Vergelijkbare geluiden waren in het Nederlandse kamp te ho ren. Zangeres Marlayne hield zich, zoals dat bij de deelne mers hoort, nog keurig op de vlakte: „Er is geen enkele reden voor een grafstemming. Ik heb altijd al gezegd dat Zweden zou winnen, ik vind het een leuk liedje. Ik heb er geen proble men mee." Maar een paar meter verderop stonden Tjeerd van Zanen en Alan Michael, de schrijvers van 'One good reason', zich mate loos op te winden. Alan Mi chael: „Dit heeft niets meer met muziek te maken. Het is echt waanzin. Als de kijkers voor zo'n Abba-kloon kiezen, dan wil ik dit festival al niet eens meer winnen. Ik zend wel weer een liedje in als het systeem van televoting is afgeschaft." Collega Tjeerd van Zanen, niet minder laaiend: „Deze uitslag haalt het festival enorm naar beneden. Ik denk dat Europa heeft gestemd op de niet eens zo echte borsten van Charlotte Nillson. Het lijkt verleden jaar wel, met Dana International: verbouw iets en het wint. Voor af was ik van plan te zeggen: ik ben niet boos, alleen maar te leurgesteld. Draai het maar ge rust om: ik ben niet teleurge steld, maar wel heel erg kwaad. Deze uitslag bewijst dat we weer terug moeten naar een vakjury." Voor de roep om herinvoering van een vakjury viel na de stemming van zaterdagavond wel wat te zeggen. Nog meer dan anders werd er zeer 'poli tiek' gestemd, waarbij veel buurlanden uitermate vriende lijk voor elkaar waren. Slovenië en Kroatië gaven elkaar de volle mep van twaalf punten, Noor wegen koos voor Zweden, Zwe den voor IJsland en IJsland voor Denemarken. Ook Nederland (kreeg twaalf punten) en België (tien terug) waren opvallend lief voor elkaar, terwijl de twaalf punten van Nederland, waar schijnlijk vooral dankzij het Turkse deel van de bevolking, naar het Turkse liedje van Duitsland gingen. Onnodig te zeggen dat ook Turkije en Duitsland elkaar bovenaan de lijst hadden staan. In het begin van de stemming leek IJsland met achtereenvol gens 8, 8, 10 en 10 punten heel voortvarend op weg naar de eerste festivalwinst ooit. Maar nadat Slovenië IJsland géén en foto reuters Dana International: charmante valpartij. foto reuters Zweden wél punten toekende, was duidelijk dat het wel eens heel spannend zou kunnen gaan worden tussen deze twee landen. Duitsland mengde zich nog even in de strijd; na de Is raëlische uitslag stonden de drie landen binnen vijf punten van elkaar. Duitsland viel weg toen het zelf punten moest ge ven. Aan de spanning kwam een plotseling einde, toen Bos nië als voorlaatste land Zweden twaalf en IJsland geen punten gaf. Toen de rook van het slagveld was opgetrokken, stond een uitslag vol verrassingen op het bord. Opmerkelijk was aller eerst dat de landen op de eerste drie plaatsen niet in hun lands taal zongen: Zweden en IJsland in het Engels, Duitsland in het Turks. Verder zouden de num mers 5 t/m 8 daar volgens de polls helemaal niet mogen staan: respectievelijk Israël, Est land, het zeer verrassende Bos- nië-Herzegovina en Denemar ken. België, vooraf een van de favorieten, stelde teleur met een twaalfde plaats. Opmerke lijk was de score van Portugal; het land werd bij de puntentel ling slechts een keer genoemd, maar kreeg van Frankrijk wel prompt twaalf punten. De grootste verrassing was mis schien wel Cyprus, dat in bijna alle voorspellingen in de top drie werd geplaatst. Uiteindelijk moest Cyprus genoegen nemen met twee schamele puntjes van Groot-Brittannië, goed voor de 22e plek. Hekkesluiter was Spanje, dat met het ene puntje van Kroatië eigenlijk schandalig werd bedeeld. Wat een verkeer de jurk al niet kan doen. Wat de toekomst betreft mag Nederland blij zijn met de 71 punten van Marlayne, want die zijn ruim voldoende om vol gend jaar in Stockholm, Göthe- borg of Malmö - de Zweedse festivalsteden in het verleden - van de partij te zijn. Dat geldt hoogstwaarschijnlijk niet voor onze zuiderburen, die zaterdag niet genoeg punten kregen om de tegenvallende scores van de vorige vier edities een beetje op te krikken. Ook Bosnië, dat het toch zo goed heeft gedaan, zal Een echt mannenproduct De meeste onderzoeken bevestigen wat je al weet. Dat haring met een hoog vetgehalte een echt mannenpro duct is, bijvoorbeeld. Net als zware shag, het ribbel condoom en de afstandsbediening. Als morgen de eerste Hollandse Nieuwe weer aan de kraampjes te koop is, zijn het vooral kalende 35-plussers die het rauwe visvlees tot aan de staart naar binnen werken. Toen wij ons in het midden van de jaren tachtig in scheepten voor wat toen nog de haringrace was, heerste het misverstand dat haring een product voor echte mannen was. (En dat is fundamenteel iets an ders clan een echt mannenproduct.) Het was enige tijd na het opheffen van het vangstverbod dat een internationale groep verslaggevers in de rij stond om de zoektocht van de vloot naar en de vangst van de Hollandse Nieuwe op de voet te volgen. Er was een televisieploeg uit Duitsland, een gezelschap Belgen en verte genwoordigers van elk geregeld verschij nend periodiek in Nederland dat het zich kon permitteren een verslaggever in vaste dienst te hebben. (Indachtig het spreek woord 'Een vrouw en een klip zijn de pest voor je schip' waren er geen verslaggeefsters aan boord). Ons echte-mannen-imago kreeg een eerste knauw toen we niet werden ingescheept op één van de vissersschepen, maar moesten aanmonsteren op het hospitaal-kerkschip De Hoop. Met dit schip zouden we de ha ringvloot volgen en binnen enkele dagen, zo luidde de planning, overstappen op de eerste schepen die hun vangst weer naar de haven zouden brengen. DICK VAN DER PLAS De Hoop was een klassiek gelijnde vrachtvaarder, zo weggestoomd uit de romans van K. Norel. Zo'n schip dat zich niet gestabiliseerd door de golven ploegt, maar ze berijdt. Dat de boeg verheft op een breker en dan majestueus een golfdal inglijdt. Een schip waar geharde zeebonken zich met een ingescheurde teen nagel aan boord poliklinisch lieten behandelen, om binnen een halfuur met de moeder aller zeeziektever schijnselen in het hospitaalgedeelte te worden opge nomen. Met windkrach t zes verlieten we die middag de haven van IJmuiden en zodra we de pieren verlieten, kwam het schip in zijn element. Van de eerste maaltijd aan boord herinner ik me nog dat die uit macaroni be stond en dat we die nuttigden in de kombuis in het achterschip. Aan de houten tafels deinden we met el ke hap anderhalve meter op en neer. Ik weet weinig van de Italiaanse keuken, maar wat me fiappeerde was dat de pasta die de kelen van de aanwezigen ver liet aanmerkelijk rijker van samenstelling was dan het gerecht dat eerder naar binnen was gegleden. Ma caroni is geen echt mannenproduct. Het was weer zo'n jaar waarin de haring zich minder makkelijk liet vangen dan de marketingmanagers hadden berekend. De schippers van de Iiaringvloot kregen staar van het onafgebroken turen op de visop- sporingsapparatuur, maar de Hollandse Nieuwe hield zich schuil als een senator na de Nacht van Wiegel. Vijf dagen duurde de zoektocht op een be paald moment en nog steeds voeren we noordelijk. De Shetland-eilanden waren gepasseerd, de midzo mernachtzon hield het duister op afstand en de schipper vergeleek op de scheepskaarten zijn koers met die van de Titanic. In een aantal havens langs de MILLENNIUM nog dagen er om die reden volgend jaar niet bij zijn, net als Turkije, Oostenrijk, de tegenvallende (20e) debutant Litouwen, Po len, Portugal en Slovenië. Mocht Italië, zoals de laatste ja ren de gewoonte, de voorkeur geven aan het eigen San Remo- festival en geen deelnemer naar Zweden sturen, dan doet Tur kije alsnog mee. België moet er als tweede reserve op hopen dat een ander land niet op de uitnodiging zal ingaan. tom ruijfrok Britse kust hadden we een spoor van aan wal gezette filmploegen en individuele verslaggevers achter ons gelaten die, uitgeput door zeeziekte, drank en het lange wachten, gedesillusioneerd de thuisreis hadden aanvaard. Het drama was compleet toen ergens na bijna een week een kottertje de haven van IJmuiden uitvoer, nog onder de rook van de Hoogovens een verdwaalde school haring in de netten kreeg, rechtsomkeer maak te en de race op zijn naam schreef. Vele honderden zeemijlen noordelijk lag de zilvervloot nog steeds doelloos te dobberen. De kans dat een schip (kostprijs 55 miljoen gulden) met twee emmers haring voor de eer naar de thuishaven zou stomen, was verkeken. En datzelfde gold voor onze hoop op een snelle lift naar huis. Pas toen alle schamele vangsten waren overgeslagen op één van de grootste vriestraivlers en op dat schip door omstandigheden ook nog eens twee kooien vrij kwamen, werd het rendabel geacht om met ons (ik zelf en de enige andere verslaggever die nog aan boord was) naar de thuishaven te varen. Na een dag of acht kwam de haven van IJmuiden weer in zicht, waar mijn echtgenote mij als een eigentijdse Kniertje stond op. te wachten. Het vaatje Hollandse Nieuwe (met een hoog vetgehalte) dat ik als trofee voor me uit hield, negeerde ze volkomen. „Je bent afgevallen constateerde ze tevreden. Op dat moment wist ik al wat veertien jaar later we tenschappelijk zou worden bewezen. Vrouwen houden niet van haring. Ze willen mannen met een laag vetgehalte. Nog 215 dagen en het nieuwe millennium breeLarti aan. Reden voor deze kn pp1 om in een dagelijkse seri terug te kijken op belang rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de gelopen 1000 jaar. Deze week: 31 mei 1859: Big B slaat voor eerste maal; 1 juni 1864: Oprichting eeifcA2 ste Nederlandse vakboii 2 juni 1904: Tarzan gebo J,0f ren; 3 juni 1098: Antioch m re prooi kruisvaarders; 4 ju eerp 1798: Giovanni Casano overleden; 5 juni 1568: Executie Egmont en Hooibad 31 MEI 1859 ler d „Het moet een edele klokwo ^tef den. De koning der klokken, grootste en beste ter wereld Een klok die door heel Londi and gezien en gehoord moet woi n. den." De oproep van de Eng^ b'( se minister van publieke wei n h( ken aan architect Charles Ba |j is even uitdagend als opwin dend maar de minister kant n d( mogelijk voorzien welke elle 0j lange lijdensweg moet word afgelegd. Dat op 31 mei 185! ,ip| ten slotte de klok in werking wordt gesteld mag een wont $g heten. Bij de bouw van de Bi Ben is er zoveel ruzie gewee]ar tussen makers, ontwerpers i opdrachtgevers dat velen de e hoop al hebben opgegeven, Aan de forsgebouwde minis wac| Benjamin Hall - naar hem is ltcje] beroemde klok vernoemd komt de eer toe dat LondenXde fameuze uurwerk toch krijg et w, Met grote vasthoudendheid ecjjs, gaat hij door, ook als blijkt t de oorspronkelijke klok van g veertienduizend kilo in twei stukken barst. Slechts zelden staat de nieuwe klok nadien nog stil. Dat gebeurt bijvoor beeld in 1941 als een arbeids !te zijn hamer in het uurwerk^ m 73 liggen. Zonder speciale pen ^ve sie kom je anno 1999 niet m boven in de toren. Maar wie n or geluid van de Big Ben wil hi n va zonder ter plekke te zijn, ka |^sei de BBC aanzetten. De omrtfn laat de stem van Londen e dag horen. henk ruul» Marlayne in gedachten verzonken na het festival: „Er is geen enkele reden voor een grafstemming. Ik heb al tijd al gezegd dat Zweden zou winnen." foto anp }m iri.li bi es eb Volledige uitslag Songfestva 1 - 2weden - 163 2 - IJsland -146 3 - Duitsland -140 4 - Kroatië -118 5 - Israël - 93 6 - Estland - 90 7 - Bosnië-Herzegovina - 86l0rd 8 - Denemarken - 71 9 - Nederland - 71 10 - Oostenrijk - 65 11 - Slovenië - 50 12 - België - 38 13 - Groot-Brittannië - 38 14 - Noorwegen - 35 15 - Malta - 32 16 - Turkije - 21 17 - Ierland -18 18 - Polen -17 19 - Frankrijk -14 20 - Litouwen -13 21 - Portugal - 12 22 - Cyprus - 2 23 - Spanje -1 geplaatst voor Eurovisie Songfestival 2000, op basis ilen e de scores bij de laatste vijfe 'sch ties, of dankzij vrijstelling allen i' belangrijk EBU-land (Frank >b~~ Duitsland, Sparjje, Groot-B an t tanië). Verder zijn de acht li 'dist den geplaatst die dit jaar nil - mee mochten doen: Finlan Griekenland, Hongarije, Ita Macedonië, Roemenië, Rus iihl en Zwitserland. nd 00 an ee lc ia u k haa twee egi TE ijk scha (ione Bove MENSELIJK ee iii De Franse zangeres VANESS PARADIS en de Amerikaans! filmacteur JOHNNY DEPP ben een dochter, Lili-Rose ten. Paradis is bevallen in Amerikaans ziekenhuis aan' rand van Parijs. Depp, die v( filmopnamen in de Verenigd Staten was, is meteen naar Frankrijk gevlogen. „Moeder kind maken het goed", citee si Journal du Dimanche de arts Het 'glamourstel' leerde kennen toen Depp vorig jaar mer meewerkte aan een film Polanski in Parijs. Tot maart den zij hun relatie voor de wereld verborgen. de lach trok fós»

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2