'1 Het 'familiegevoel' van HSV Adegeest GEU[f Sport de guus van de week SLOOS sport 'De ontzuiling begon als eerste in de sport' MAANDAG 31 ME11999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 0 y\, PLV.-CHEF IANET VAN DIJK, 071-5356-l<>.- Het is zaterdagmiddag, even na twaalven. Hoewel een felle zonneschijn het kwik naar tropische waarden jaagt, wordt aan de Admiraal de Ruytersingel in Voor schoten door een handjevol mensen geschept, gegraven, geschuurd en geverfd. Want na de velden en de kleed ruimtes is nu het clubhuis aan de beurt om opgeknapt te worden. Het is de thuisbasis van honk- en softbalvereni- ging Adegeest, een club die zich graag als 'familievereni ging' laat omschrijven. Terwijl vaders en moeders een team hele kleine softballertjes geestdriftig aanmoedigen, ki zoeken we de koelte van de kantine op voor een gesprek met Jan van Leeuwen en Ronald Akkerman. De eerste: „Het is een prestatie dat we dit van de grond hebben ge kregen. Maar het is ook een enorme prestatie om het draaiende te houden." CLUB van de WEEK HSV Adegeest Toch gaat ze dat wel goed af. Ongetwijfeld vanwege dat fami liegevoel dat de club omhelst. „De zelfwerkzaamheid is hier echt heel groot", verzekert dj voorzitter Van Leeuwen. „Dat is al van het begin af aan zo ge weest. Na de oprichting in 1986 hebben we bijvoorbeeld zelf de velden aangelegd, want hier la gen vroeger het veld van voet balvereniging Randstad en een fietscrossbaan. De eerste vier jaar van ons bestaan hebben we dan ook gebruik gemaakt van het clubhuis van Rand stad." In 1990 werd dit gebouw afgebroken en maakten de le den zelf een nieuw clubhuis. Van hout, want permanente be bouwing is niet toegestaan, omdat dit gebied is aangewe zen voor het tracé van Rijksweg 11. Waar ze bij Adegeest overi gens niet zo bang voor zijn, want dat plan stamt al uit 1956. Met zo'n tweehonderd namen op de ledenlijst kan de Voor- schotense club zich bij de vijf entwintig grootste van het land rekenen. „Het mooie is dat ie dereen bij ons een team kan vinden, of je nu vijf of vijfenzes tig bent", verklaart Ronald Ak- tkerman, lid van de accommo datie-commissie. „Hele families zijn hier lid. Vandaar dus onze stelling dat soft- en honkbal echte familiesporten zijn. Het zijn natuurlijk ook teamspor ten, en het klinkt misschien wat ouderwets, maar ik denk dat vooral voor kinderen erg C datv Leden genoeg dus, maar net als veel andere sportverenigingen kan de club nog wel wat meer vrijwilligers gebruiken. „We wil len dat ieder jeugdteam opti maal begeleid wordt. Maar daar moeten we een hoop mensen voor hebben", zegt de voorzit ter. Akkerman vult aan: „Voor elk team willen we een coach, een trainer, een scorer en een scheidsrechter. We hebben zes jeugd- en zeven seniorenteams, dus dat zijn al 52 mensen die je nodig hebt." Over de in het c clubhuis opgeprikte 'nood- i kreet' voor een nieuwe wed strijdsecretaris maken de twee zich niet zo veel zorgen: „Wat dat betreft gaan we er vanuit Idat we snel iemand gevonden hebben." Sinds een paar jaar is vooral het aantal jeugdteams sterk toege nomen. „En het is opvallend im elk jaar weer te zien dat er én of twee spelers tot de Ne- lerlandse jeugdtop doordrin gen", zegt Akkerman. „Maar door veel tijd in onze spelers te investeren en voor iedereen een goede sfeer te creëren, probe ren we de talenten binnen onze club te houden. En wederom vanwege de grote binding tus sen families en club, gaan ze ook niet zo snel weg. En als ze vanwege een studie naar een studentenstad moeten verhui zen, hopen we uiteraard dat ze daarna weer terugkomen." En vervolgens met nadruk: „Dat geldt voor iedere speler. Want we willen niet alleen maar tijd besteden aan de sterspelers, maar aan iedereen. Want ze ko men allemaal een keer aan slag." Het eerste team van HSV Ade geest speelt in de eerste klasse van de regio West. Wat betreft de sportieve ambities van de club, houdt de voorzitter er een duidelijke mening op na: „Die ambitie is zeker aanwezig. Ik denk dat we volgend jaar wel eens kampioen zouden kunnen worden. Er is voldoende talent, alleen moet dat er nog even echt uitkomen. Ook onze ande re teams hebben de gezonde instelling om te willen winnen. Maar je ziet daarnaast ook dat we een echte recreatievereni- ging zijn: als de tegenstander iets heel goeds doet, wordt daarvoor óók geapplaudis seerd." Maar naast een fysiek inspannende, is honkbal tevens een e$t«:e denksport, vindt Ak- L^rrhanyHe-moet altijd blijven opletten. Het is niet zoals bij voetbal dat je bijvoorbeeld als verdediger kunt uitrusten om dat de bal bij het andere doel is. Het aantal slagen, het aantal wijdballen en het aantal spelers uit, je moet het allemaal bij houden." Nu de nieuwe kleedruimtes zijn gebouwd, heeft de club haar verlanglijstje voor de toekomst moeten aanpassen. Met op nummer één: „Lichtmasten. Die honk- en softballen zijn na melijk zo klein en worden met zo'n hoge snelheid geworpen, dat je 's avonds gewoon niet zonder licht kan trainen. Trou wens, veel andere sportclubs hebben ze ook via de gemeente gekregen. En voor hen'zijn we al een goedkope club, omdat we zoveel dingen zelf doen." Waarmee we weer terug zijn bij het begin: terwijl de rest van de regio de verkoeling van het zee water opzoekt, wordt bij HSV Adegeest geschept, gegraven, geschuurd en geverfd. TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S HENK BOUWMAN n MRonald Akkerman, Nico Bak, Jan van Leeuwen, Casper Seijn en Cor Pot [v.l.n.r.) van de honk- en softbalvereniging Adegeest. Naam: HSV Adegeest. Oprichtingsdatum: 17 fe bruari 1986. Ledenaantal: Tweehonderd, van wie de helft junioren. Contributie per jaar: 133,50 gulden (tot en met 9 jaar), 184 gulden (10 tot en met 17 jaar) en 269 gulden (18 jaar en ouder), inclusief bonds- contributie. Ledenaanmelding: 071- 5768289 (Danielle Bavelaar). Hoogtepunt: De realisatie van de nieuwe kleedruimtes. Dieptepunt: De recentelijke vernieling van een deel van het dak van diezelfde kleed ruimtes. krijgt Isportmaleriaal aangeboden I Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 TEAM van de WEEK Aspiranten A honkbal De aspiranten A van HSV Adegeest spe len dit jaar voor het eerst in de zoge heten inter-regiocompetitie. „Vorigjaar zijn we in de competitie tiveede gewor den", vertelt coach Harrie Borst. Dan mag de club aangeven of je interregio naal wil spelen of niet. Omdat we over twee aspirantenteams beschikken, heb ben we besloten om dit team mee te la ten doen. En we draaien nu leuk mee, we staan vierde. Eén van die talentvolle spelers is Sil Wa genaar: „In het begin, in april, ging het echt heel goed", zegt de vijftienjarige, die al eens werd voorgeselecteerd voor het Nederlandse jeugdteam. „Maar de laat ste twee wedstrijden ging het wat min der. Toch hebben we voldoende kwali teit in dit team. Elke speeldag worden er twee wedstrij den van ieder vijf kwartier afgewerkt. Tegen dezelfde tegenstander wel te ver staan. Dan hoeft de reis voor de uitspe lende club niet twee keer gemaakt te worden, want een interregionale compe titie houdt wel grotere reisafstanden in. „De tegenstanders zijn ook sterker, dus is het bestuur bezig met het zoeken naar een professionele traineren coach", zegt Borst. „Op dit moment is Menno Hoek stra de trainer. Dat gaat ook best, want hij speelt zeifin het eerste. „Ik denk wel dat het ook een beetje veel gevraagd is om het eerste jaar gelijk bo venaan te willen eindigen", vertelt de coach. Maar we moeten zeker met de beste ploegen mee kunnen draaien, vooral gezien het feit dat we veel talen ten bij de ploeg hebben.Dat het met de aanleg voorde honkbalsport wel snor zit bij deze aspiranten, kan de coach goed staven: „Dit team heeft de leuke bijkom stigheid dat vier spelers zijn geselecteerd voor het Haagse team, waarvoor de bes te honkballers in deze leeftijdcategorie worden uitgekozen. Vier spelers van het zelfde team op een totaal van twaalf, dat is extreem veel. Leidenaar Lars Ulrich onderzocht de invloed van de kerk op het voetbal De voetbalvereniging WSB heeft een flink deel van zijn geschiedschrijving op een pre senteerblaadje aangeboden ge kregen. Lars Ulrich, student maatschappijgeschiedenis aan de Rotterdamse Erasmusuni- versiteit, koos de Noordwijker- houtse Voetbal Vereniging Sint Bavo als onderwerp van zijn af studeerscriptie, dat als centraal thema 'Verzuiling en ontzuiling in de voetbalsport' meekreeg. De Leidenaar werkte twee jaar aan zijn onderzoek, dat een aardig beeld schetst van de paarsgele geschiedenis vanaf de oprichting tot 1981. Ulrich dook in de archieven om er achter te komen, hoe het komt dat de van oorsprong katholie ke voetbalclubs dat Roomse stempel meer en meer zijn kwijtgeraakt. Hij zette de be vindingen af tegen de maat schappelijke ontwikkelingen in dezelfde periode. Dat de afstudeeropdracht iets met voetbal van doen zou heb ben lag in de lijn der verwach tingen. De Leidenaar is al sinds 1990 als voetbalverslaggever verbonden aan de sportredac tie van het Leidsch Dagblad. Daarnaast is hij selectiespeler bij zaterdagderdeklasser Oegst- geest. „Voetbal heeft sowieso mijn interesse", aldus Ulrich. „Dan zoek je een onderwerp dat past in de maatschappijge schiedenis. Ik wilde precies uit vinden hoe het komt dat echte katholieke clubs dat nu alleen nog in naam zijn." Ulnchs keus om juist WSB als onderwerp te nemen, lag voor de hand. „Ik kende de club goed, doordat ik vaak verslag had gedaan van de wedstrij den. En WSB heeft een goed archief, evenals de Bavo-stich- ting. Bovendien heeft Noord- wijkerhout altijd een beetje achtergelopen op het gebied van maatschappelijke ontwik kelingen. Het was een erg ge- isoleerd dorp, dat niet ver bui ten de grenzen keek." WSB werd'in 1931 opgericht door de broeders van de in richting Sint Bavo. De club was rijk, enerzijds door de steun van de stichting, anderzijds doordat de psychiatrische pati ënten van de Bavo bergen werk verzetten. „Met de gedachte ff"- étftw mt' x - Lars Ulrich: „Hoe ouderwets een dorp ook is, op sportgebied kan het behoorlijk vooruitstrevend zijn." dat hard werken goed voor de geest is, werden ze aan het werk gezet. Zo groeven ze de duinpan af om het voetbalveld aan te leggen." Door het katholieke karakter van WSB ressorteerde de club automatisch onder de in 1916 opgerichte RKF (de rooms-ka- tholieke federatie van rooms- katholieke voetbalverenigin gen). „In 1916 werd sport een belangrijke factor in de samen leving", aldus Ulrich. „Tijdens de mobilisatie in dat jaar van wege de Eerste Wereldoorlog, gingen soldaten onderling voetballen. Tot die tijd was voetbal 'vies' voor de katholie ken. Pas later erkende de kerk 'de opvoedende kracht van voetbal. Maar de kerk wilde wel invloed gaan uitoefenen op het voetbal, omdat men bevreesd was voor de gevaren die ont stonden als katholieken met niet-katholieken omgingen. Sport werd zo een onderdeel van de verzuiling. Katholieken mochten alleen tegen katholie ken spelen." Hoewel de kerk, via de bij elke katholieke club aangestelde geestelijk adviseur, een grote invloed uitoefende, merkte Ul rich tijdens zijn onderzoek dat WSB zelf zich niet altijd iets aantrok van de bisschoppelijke bepalingen. Met name na de Tweede Wereldoorlog liep WSB voorop in bepaalde ont wikkelingen. „Het is opvallend dat de sport zo anders was dan de samenleving. Zo was er de bepaling dat er op zondag niet voor 12 uur gevoetbald mocht worden, omdat iedereen eerst de Heilige mis moest bijwonen. Maar als er bijvoorbeeld uit bij DOSR werd gespeeld, mocht iedereen wel al om 11 uur gaan fietsen." Ronduit revolutionair was in 1957 de oprichting van de za- terdagtak met overwegend pro testantse leden. Ook al hadden deze hospitant-leden geen stemrecht en werd er door de Noordwijkerhoutse bevolking (voor 85 procent katholiek) met een schuin oog naar gekeken, echt opgetreden werd er niet. „Voordien werden al wedstrij den georganiseerd tegen pro testanten. WSB was op dat punt alweer vooruitstrevend, want de toestemming werd pas achteraf gegeven. De kerk moest op steeds meer punten FOTO HENK BOUWMAN toegeven." Belangrijkste conclusie in het historische onderzoek van Ul rich is dan ook dat de sport in grote mate heeft bijgedragen aan de ontzuiling en dat de kerk nooit een even grote in vloed heeft kunnen krijgen op de georganiseerde voetbalsport als bijvoorbeeld op het onder wijs. „Je merkt dat sport een aparte positie inneemt in de samenleving. Het eerste terrein waarop de ontzuiling toesloeg is de sport. Een boerenge meenschap als Noordwijker- hout is over het algemeen con servatief. Maar hoe ouderwets een dorp ook is, op sportgebied kan het behoorlijk vooruitstre vend zijn." GERTJAN VAN GEEN - Ajax-trainer Jan Wouter in Vrij Ne- derland: Vroeger kon ik hels worden op ploegge noten die een verre reis niet zagen zitten. Ik vond het juist fantastisch om wat van de wereld te zien. Als een speler mij vraagt of hij nou echt mee naar Vietnam moet, staat mijn verstand stil. Wat bezielt zo'n jongen?" Idem: „De onderlinge coaching was dit seizoen een ramp. buitenland haalt, maar het moet geen gewoonte worden. Idem: „Ik weet dat sommige voetbal lers Jan Wouters maar een chag rijnige zeveraar vinden. Maar als ze mij eens meemaken als echtgenoot en vader zullen ze anders over me gaan denken. Freek van der Lee, voormalig speler van Sparta, over de toe komst van de club in de Volks krant: „De sponsors willen niet op een houten bankje zitten. Ze willen met champagne achter het glas. En sponsorgeld heeft elke club tegenwoordig nodig. Dan ko men prestaties en misschien be langstelling uit de wijk. Tinus Bosselaar, eveneens oud-Spartaan in de Volks krant: „Ik word hier gefotografeerd. Komen er drie van die apen naar me toe. 'U bent toch me neer Bosselaar van Sparta?', zeggen ze. Drie van die apen. Da's toch niet gek vooreen linksbuiten met kunstheupen. Autocoureur Arie I.uyendijk in het Algemeen Dagblad: „Het gaat erom dat je op de juiste momenten net even wat langer je voet op het gaspedaal blijft houden. Vaak is dat een psychologisch spelletje. Je moet elkaar daarvoor ook kennen. Er is een rangorde waarin je je langzaam moet opwerken. Een rookie (debutant) laat je niet zo maar voorbij gaan. Dan houd je het gas erop. Roeier Nico Rienks in Trouw: „Er zijn jongens die harder aan de riem trekken dan ik. Acht Ni co'? zouden niet winnen. Dan kom je vermogen te kort. Idem: „Je zet je toekomstgeluk op het spel door alleen maar te spör- ten, door eenzijdig bezig te zijn. Een aantal van de eerste Hol land Acht had moeite een baan te vinden. Bij sommigen is de relatie op de klippen gelopen door het roeien. Ik heb sport al tijd met studie en werk gecom bineerd. Misschien dat ik het me daarom nu nog steeds kan ver oorloven. Atleet Marko Koers In De Tele graaf: „Ik wil niets aan het toeval overlaten, maak alles onderge schikt aan mijn sport. De men sen in mijn omgeving weten en respecteren dat. En als dat an ders zou zijn, zou me dat niets kunnen schelen. Zo egoïstisch moet je als topsporter zijn. Idem: „De term 'vakantie' ken ik niet zo goed meer. Een normaal mens werkt zich 45 weken per jaar te pletter en gaat er dan even tussenuit. Ik leid een heel ander leven: heel relaxed, een jaar lang. Keeper Sander Westerveld in Sportweek: Als clubs als Sheffield Wednes day of Everton mij een contract hadden aangeboden, dan was het een ander verhoed geweest. Dat zou ik niet hebben gedaan Maar Liverpool, wie ben ik dan om daar nee tegen te zeggen. Idem: „Spanning doet me niets. Uit te gen AEKging ik m'n warming- up zelfs vijf minuten eerder doen dan gebruikelijk. Een sta dion vol gekken die me massaal uitfloten. 30.000 Grieken die het op jou hebben gemunt. Fantas tisch. Ik kreeg bijna de slappe lach en ook kippenvel over m'n hele lichaam. Trainer Louis van Gaal in Sportweek: „Als ik hier in de toekomst weg ga, is dat maar om één reden: vanwege de media. Zij versprei den leugens die invloed hebben op mijn familieleden. Feyenoorder Patrick Paauwe in Sportweek: „Toch heb ik mijn waarde voor hel team gehad. Hans van Breukelen zei het pas geleden wel mooi. Hij vormt het cement tussen de W

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23