Leidsch Dagblad Weer bommen op burgerdoelen 11 Leiden 'schoont' grootste fietsenstalling 'Ik dacht dat ik een sterke kerel was' Dési Bouterse eist aftreden van Surinaamse president 'rofessor Heertje: fouten vwo-examen economie TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Leidsch Dagblad MANDAG 31 MEI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 42014 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Gesprek van de Dag Eurovisiesongfestival: 2 zware kritiek op televoting Kerk en Samenleving Leiden en Regio Allochtonenparochie wil mensen weerbaarder maken Burgemeestersambt voor 'rebelse meid' één groot feest Venus Williams uitgeschakeld Ook Venus Williams moest het afgelopen weekeinde het tennistoernooi van Ro land Garros in Parijs verla ten. De als vijfde geplaatste Amerikaanse verloor in de vierde ronde met 6-2, 6-7, 3-6 van de Oostenrijkse qualifier Barbara Schwartz, in de tweede ronde bed- wingster van Kristie Boog- ert. Venus' zusje Serena Williams verdween al in de derde ronde uit het Franse grandslamtoernooi. Pagina 17: Sprookjes be- Venus Williams. staan nog in het tennis foto ap lionel cironneau Voorlopig geen Topklasse Zeist anpde Topklasse ingaan. De Topklassen zouden bo vendien regionaal worden sa mengesteld, waardoor de clubs meer publieke belang stelling zouden trekken. Wel wil de KNVB de amateürclubs in de Topklasse een reeks van verplichtingen opleggen, zo als het contracteren van mi nimaal vijf profs en een vol waardige accommodatie. Een meerderheid van de clubs uit de hoofdklassen liet begin maart, weten weinig te voelen voor de Topklasse. De meerderheid van de ver gadering amateurvoetbal wil eerst alle deelrapporten be studeren: topklasse, licentie- voorwaaiden, jeugdopleidin gen en bestuurlijke herinrich ting. De algemene vergadering amateurvoetbal neemt voor lopig geen beslissing over de invoering van een Topklasse. Dat bleek zaterdag tijdens de voorjaarsvergadering, Het bondsbestuur van de KNVB deed een voorstel in te stem men met een nieuwe compe titiestructuur, waarbij de doorstroming van het ama teur- naar het profvoetbal via de Topklasse mogelijk wordt. De Khn/B ontwikkelde een [plan om vanaf 2001 twee Topklassen in te voeren. [Daarbij kunnen amateur clubs promotie maken naar Ide eerste divisie en anders lom. De prömotieregeling zou [twee jaar na de invoering van Laatste overschrijvingsdag Voor veel amateurclubs is het [vandaag een spannende dag. Komen er nog spelers bij, |gaan er nog steunpilaren Areg? Voor middernacht moe ten de overschrijvingsformu lieren in de bus liggen bij het KNVB-kantoor in Leiderdorp. Morgen zet deze krant weer alle verschuivingen op een rijtje. NAVO-raketten op sanatorium Surdulica Bij NAVO-aanvallen op Joegoslavië zijn de afgelopen nacht opnieuw burgerslachtoffers gevallen. Volgens de Joegoslavische overheidszender Radio Servië kwamen zeker elf mensen om toen twee raketten een sanatorium in de Zuidoost-Servische plaats Surdulica troffen. Bij een bombardement op een brug in Varvarin vonden gisteren elf personen de dood. belgrado-londenRtr-afp-dpa-efe gen waren ondergebracht. De lokale autoriteiten zeggen dat In Surdulica kwamen de NAVO- er veel gewonden zijn gevallen, projectielen rond middernacht De reddingsdiensten denken neer op een bejaardentehuis en dat er nog mensen onder het een paviljoen waar vluchtelin- puin liggen. Gevreesd wordt dat het dodental van de aanval nog zal oplopen. Gisteren werden volgens het Joegoslavische persbureau Tan- jug zeker elf mensen gedood toen NAVO-raketten een brug troffen in het plaatsje Varvarin. Volgens de jongste berichten zijn zeker veertig mensen in het ziekenhuis opgenomen. Ook hier bestaat de vrees dat het aantal slachtoffers nog zal stij gen. Op het moment van de aanval stond de brug vol voer tuigen die op weg waren naar een kerkfeest en de markt. De NAVO bevestigde zondag dat de brug is aangevallen. Het ging volgens de alliantie om een 'le gitiem militair doel'. Ondertussen lijkt de Joego slavische top toch een compro mis met de NAVO te zoeken. Zelfs de ultranationalist Vojislav Seselj, de Servische vice-pre mier, zag gisteren plotseling mogelijkheden voor NAVO- troepen in Kosovo. „Joegoslavië kan best een beetje inbinden als dat de oorlog beëindigt", vindt Seselj, voorheen een van de meest fanatieke tegenstan ders van elke buitenlandse troepenmacht op Joegoslavisch grondgebied. Vrijdag liet presi dent Milosevic al weten ak koord te kunnen gaan met de uitgangspunten van de zoge noemde G8 voor een vredere- geling. De NAVO beklemtoonde gis teren echter dat zij steeds meer geweld zal gebruiken zolang Milosevic niet duidelijk ver klaart alle eisen van de NAVO in te willigen. NAVO-woordvoer- der Shea zei dat de president zijn ernst nu eerst maar eens moet tonen door te beginnen zijn Uoepen uit Kosovo weg te halen. HET WOORD IS AAN Aldo Cammarota Politiek heeft wel iets weg van ramen lappen: aan wel ke kant je ook bezig bent, het vuil zit altijd aan de an dere kant. letermeer gpd fet ministerie van onderwijs Rkijkt vandaag of het eindexa- Jen economie voor het vwo in- Irdaad fouten bevat en of erlingen daarvoor compensa- moeten krijgen. De fouten Jjn aangekaart door professor ■eertje, schrijver van een aan- standaardwerken voor het Ulortgezet onderwijs. Ze kun- j®n de leerlingen een vol punt jhelen in het eindexamencij- IDe kritiek van Heertje betreft ■der meer een vraag over wel- j uitgavenposten tot de over- lachtsuitgaven van de over- lid behoren. Het antwoord It rente en aflossing hierin Jnen te worden begrepen, is ffllgens Heertje fout. THoofd nationale rekeningen tuning van het Centraal Bu- bu voor de Statistiek bevestigt 2^0t dat al tientallen jaren niet er gebeurt. ^erderop in het examen waar het vragen betreffende de betalingsbalans betreft. Keu- ning: „Ik verbaas met over deze fouten. Er hangt zo ontzettend veel vanaf voor deze leerlingen, dat dit gewoon niet mag voor komen". leiden» ruud sep Het begint bijna een jaarlijks ri tueel te worden. Nadat ze vorig jaar september met 170 duikers vele tonnen afval naar boven haalden uit de grachten, waren de vrijwilligers van Duik Hol land Schoon gisteren opnieuw actief in de grootste fietsenstal ling van Leiden. Rond de vijftig duikers haalden gisteren tussen de 30 en 35 ton afval naar bo ven. De buit bestond voorna melijk uit fietsen, maar ook een stalen rolcontainer, een twintig meter lange boomstam en een zilveren beeldje werden op het droge gebracht. De stichting Duik Holland Schoon organiseert ieder jaar in een andere stad een duikactie om de aandacht te vestigen op de grote hoeveelheden afval die zomaar Ln het water verdwij nen. De actie van gisteren was een 'tussendoortje', in septem ber houdt de stichting grote schoonmaak in Groningen. Hoewel er vorig jaar al veel afval uit de Leidse grachten was gehaald, was het gisteren geen probleem nog iets te vinden. „Op de Nieuwe Rijn liep je niet over de bodem, maar stapte je van een fiets op een winkelwa gentje en weer op de volgende fiets. In vijf miputen had ik drie fietsen, een winkelwagentje en een ijzeren buis van een meter of zes te pakken", vertelt voor zitter Mike de Jong van 'Duik Holland Schoon'. „En op het Rapenburg lagen de fietsen soms twee, drie, vier hoog." De opkomst van duikers bleef nogal achter bij de verwachtin gen. Er hadden zich ongeveer honderd vrijwilligers aange meld, maai- de helft kwam uit eindelijk niet opdagen. Volgens igggap 720° 10719° 40% 60% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur25 Economie6,7 Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips14 Kerk en Samenleving10 Regio 9,11,12,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 24 Uitgaan27 Duikers haalden gisteren tussen de 30 en 35 ton afval uit de Leidse grachten. De Jong was het mooie weer van zaterdag daar de oorzaak van. „Dan zeggen veel jongens: we gaan lekker in Zeeland dui ken. Die hebben dan geen -zin ook nog hierheen te komen." Wethouder Jan Laurier mocht om twaalf uur op de Vis markt het startsein geven voor de actie. Als het aan hem ligt, zijn de duikers ieder jaar wel kom in Leiden. „Het blijft een belangrijke actie. Er komt veel rommel boven water en het maakt mensen bewust van het feit dat er zo veel in de grachten wordt gegooid", zei de wethou der. Of de duikers inderdaad jaar lijks naar Leiden komen, wil De Jong niet zeggen. „Als je wilt, kun je tien keer in Leiden ko men duiken zonder dat het moeite kost iets te vinden. Maar hetzelfde geldt voor Amsterdam en Utrecht. We hebben nu ook maar weer een vrij klein stuk foto dick hogewoning schoongemaakt. In ieder geval willen we volgend jaar nog een keer langs komen om dim op een stuk te duiken dat we al eerder hebben schoongemaakt. Dan kun je heel goed zien hoe veel er in één of twee jaar is bij gekomen." De kortingsbon betreft de jeugdvoorstelling 'Pietje Bell en De Zwarte Hand' in De Schelft in Noordwijkerhout. Gewelddadige klant ontvoert prostituee den haag/oegstgeest afkevan dertoolen Een 44-jarige Haagse prostituee is gistermorgen vroeg in Oegst- geest ternauwernood aan een gewelddadige klant ontkomen. De man had haar ontvoerd, na dat hij de vrouw in haar woning had verkracht. De vrouw wist te ontsnappen bij het BP-benzinestation langs de A44. De verdachte - een 27- jarige Hagenaar - is inmiddels aangehouden. De man werd in de woning van de prostituee plotseling erg agressief. Daar vergreep hij zich aan haar. Beverwijkse vrachtwagenchauffeur ontkomt aan vuurzee in Tauerntunnel beverwijk ed blaauw Ruim twee dagen na de ramp in de Oostenrijkse Tauerntunnel staat Cor de Jong nog altijd te trillen op zijn benen. „Ik heb al tijd gedacht dat ik een stérke kerel was", zegt de 50-jarige Be verwijkse vrachtwagenchauf feur, „maar dat blijkt toch niet helemaal zo te zijn." De Jong wist zaterdagochtend vroeg als ten de leerlingen aanneme- *door een wonder aan de vuur zee in de tunnel te ontkomen. „Ik heb voor mijn leven moeten rennen. Die tunnel, er kwam geen eind aan, het duurde wel een eeuwigheid." Nietsvermoedend reed De Jong met zijn vrachtwagen za terdagochtend de tunnel in, richting Salzburg. Hij kwam uit Villach, met een lading ijzer. „Net voor ik de tunnel inreed, passeerde ik een tankwagen met gevaarlijke stoffen. Die wa gens rijden, zo is mijn ervaring, langzaam. Mijn beslissing die wagen in te halen, heeft achter af gezien mijn leven gered." De Jong was de andere vrachtwagen nog maar nauwe lijks gepasseerd of hij hoorde een immense knal „Ik schrok me wild. Mijn truck stond hele maal te trillen door de lucht druk. Rennen, wegwezen, lauf- en hoorde ik en ik zag een enorme vuurbal op ons alko men. Het was verschrikkelijk. Allemaal gillende en huilende mensen, kinderen. De paniek, de chaos. Het zal altijd op mijn netvlies blijven. Aan het einde maken dat Lovers Rail de Incurrentiepositie van de NS li heeft aangetast met de Innemerstrand-expres. Zo lit als wat, meent Heertje, «nt Lovers concurreert na- airlijk wel degelijk met de Ne- Irlandse Spooiwegen op dit Iject door reizigers een keuze ■geven tussen de twee trein- latschappijen. pij een andere opgave wordt Jneld dat er oorzakelijke ver- Jnden bestaan tussen econo- Ische begrippen. Dat is vol- Heertje niet bij allemaal It geval. De fouten kunnen de Irlingen tien van de negentig ■behalen punten kosten, wat 'ïkomt op een vol eindexa- Jnpunt. leuning vraagt zich af waar- 1 de vraag over de overheids- Jgaven niet bij het CBS is ge pekt. „Wij hebben een strikt prijfsgeheim, dus men be- Jeft niet te vrezen dat de exa- Énopgaven op straat komen liggen". Volgens Keuning zou Nederlandsche Bank weer hnen worden ingeschakeld Ten minste één persoon kwam afgelopen zaterdag om het leven bij de brand in de Tauerntunnel in Oosten rijk. van de tunnel stonden hulpver leners me op te wachten. Ik was wonder boven wonder onge deerd en ze brachten me naar een wegrestaurant om een beetje bij te komen." Zijn vrachtwagen waarin ook tal van persoonlijke bezittingen zaten, is geheel uitgebrand. De Jong probeerde in eerste in stantie nog iets te redden, maar zag dat dat zinloos was. De Jong reed voor het transportbe drijf Schutte uit Noorden (Zuid- Holland). Hij keerde via Salz burg met het vliegtuig terug in Nederland. „Ik was nog eerder thuis dan verwacht", zo zei hij vanmorgen. Het liefst zou hij vandaag al weer vertrekken. „Maar ik heb geen wagen. En ik weet ook dat foto reuters ik deze ramp eerst moet ver werken. Ik ben iemand die de zaken het liefst in zijn eentje op een rij zet en verwerkt. Dat zal niet makkelijk zijn, maar ik weet dat ik een hoop steun van mijn vrouw zal krijgen." Pagina 5: Dodental tunnel brand nog niet duidelijk paramaribo gpd Voor de Surinaamse president Jules Wijdenbosch lijken de da gen geteld. Zijn partijgenoot en voorzitter van de Nationale De mocratische Partij (NDP), Dési Bouterse, eist het aftreden van het staatshoofd en van vice- president Pretaap Radhakis- hun. De NDP-fractie in het par lement zal morgen, evenals de voltallige oppositie, een motie van wantrouwen tegen het tweetal indienen. Volgens Bou terse heeft het beleid van de re- gering-Wijdenbosch volledig gefaald, wat de aanleiding is ge weest voor de huidige ernstige crisis en sociale onrust. Bouterse werd zaterdag her kozen als voorzitter van de NDP. Duizenden uitzinnige aanhangers waren afgekomen op de verkiezingsbijeenkomst, waar de ex-dictator werd verge leken met historische Suri naamse volkshelden als Anton de Kom en de slavenopstande- lingen Boni en Marron. Bouterse haalde fel uit naar partijgenoot Wijdenbosch, met wie hij sinds zijn ontslag als ad viseur van Staat twee maanden geleden, in onmin leeft. „Ik heb hem gewaarschuwd dat - als hij de kritiek vanuit de samenle ving negeert - er op langere ter mijn problemen zouden ont staan. Er is een vergaande pola risatie ontstaan die heeft geleid tot politieke manipulatie. De massale acties van het volk in de afgelopen weken zijn een duidelijk teken van het falen van de regering en het parle ment." De motie van wantrouwen die morgen wordt ingediend door de NDP, met zestien van de 51 zetels de grootste fractie in het parlement, is eigenlijk overbodig. De oppositie heeft al weken geleden aangekondigd dat te zullen doen. Indien de motie wordt aangenomen, is dat nog geen garantie dat Wij denbosch het veld ruimt. Pas als het parlement besluit om de procedure te starten voor de verkiezing van een nieuw staatshoofd, komt het einde van zijn presidentschap in zicht. Wijdenbosch heeft niet op de aankondiging van Bouterse ge reageerd. Hij zegt deze week koortsachtig te zullen werken aan de vorming van een nieuw kabinet. Afgelopen vrijdag stuurde hij onder druk van de massale stakingen en protest demonstraties de voltallige mi nistersploeg naar huis. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Adres: 1 i i Postcode: 1'lauts: 'Tel: -(l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: (O Per maand Per kwartaal QgiwioniatKch (f. 96.90] i automatisch (f, 33,70) Oaccepiglro (f. 97.90) i Nr. bank/giro:Handtekening: DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad, Abo r 10050,2300 VB Leidei OF BEL 071-51 28 030 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1