Domme pech kan Pantani niet stoppen •ranje overleeft iet veel moeite Carolijn Brouwer moet keuze maken Met Peng valt niet te spotten Va ter polos ter s plaatsen ich voor OS in Sydney nai Sport Nederlaag volleybalsters Hakkinen wint GP Spanje Droom Arie Luyendijk eindigt bruut tegen beton Het begint te kriebelen bij de hockeyers BANDAG 31 MEI 1999 >- vveede record Van den Hoogenband 1 iüGGE rS;S Bij internationale zwemwedstrijden in Brugge heeft van den Hoogenband zijn tweede Nederlandse record ehaald. Hij kwam gisteren op de 50 meter vrij tot 22,43 secon- >n en verbeterde daarmee het één jaar oude record van Mark ns, die 22,52 zwom. Van den Hoogenband verbrak zaterdag record op de 50 meter vlinderslag in de wereldtoptjd van ,09 seconden. Dat was een verbetering van zijn oude record, op 24,36 stond. Ldmirals laatste door nederlaag ^sterdam Waarheen, waarvoor? De Amsterdam Admirals aan onderaan in de NFL Europe League na de 28-17 nederlaag jen de Barcelona Dragons. De kans op een plaats in de World dwI is daardoor uitgesloten. De Admirals wonnen maar twee de zeven wedstrijden. De Dragons staan bovenaan, met vijf onnen wedstrijden. De Admirals stonden met nog vier mi lten te gaan met 17-14 voor. Er leek niets aan de hand, totdat agons-quarterback Todd Bouman receiver Brian Finneran in eindzone vond voor een touchdown. Dezelfde Finneran oorde een minuut later opnieuw. onden kunnen soms lang :n, minuten een eeuwig- 1. Voor Ellen van der Weij- duurde het waterpoloduel en Australië en Hongarije I) veel te lang. Vier minuten r het einde kon de aanvoer- van de Nederlandse vrou- ïploeg haar emoties niet ger de baas. verborg haar gezicht in de ouder van Karin Kuipers en haar tranen de vrije loop. zat helemaal stuk." Haar tgenoot zat aan haar andere maar de emoties deelde ze haar ploeggenoot. „Dit was van de ploeg." an der Weijden en haar ;g verdiende door de zege Australië in de halve finales de World Cup in Winnipeg olympisch startbewijs voor ney 2000. Het ticket ver- i ide de ploeg omdat Oranje r de uitschakeling van de ïgaarsen er al voor de finale van was als beste Europe- ïloeg te eindigen. Door de rwinning in de halve finale :n Italië (7-4) stond Oranje le twaalfde World Cup voor elfde keer in de eindstrijd, waterpolo was tegen Italië i sprake. „Harder en geme- dan ooit", vond Gillian van den Berg het slopersbedrijf Ita lia. „Beuken, schoppen, intimi deren en provoceren, ze ver oorloofden zich alle middelen om ons uit ons spel te halen", keek Van den Berg terug. „Ze voelden zich kansloos en pro beerden het daarom op die ma nier. Gelukkig lieten we ons niet gek maken. We hielden ons hoofd er bij. Dat was onze kracht." „Onze missie was door de plaatsing voor Sidney al ge slaagd", vond Mensink met zijn speelsters. „Tegen Australië gaan we in de finale lekker ont spannen ballen." Dat scenario werd keurig gevolgd tot vier mi nuten voor het einde. Australië waande zich met de voor sprong van 6-4 zeker van de Cup. In die laatste minuten werd Oranje opeens opper machtig. In vier minuten boog Oranje de achterstand om in de winst met 7-6. Op 1.38 van het einde schoot Van der Weijden de winnende treffer via de bin nenkant van de paal en het hoofd van de Australische doel- vrouw Weekes in „het net. Door de zege veroverde Nederland voor de achtste keer de World Cup. De speelsters vierden de Cupwinst ingetogen. De avond ervoor waren ze al volledig uit hun dak gegaan. n me lerlaajSTR|CHTGPD van j. g0ecj jat Rubén Acosta de chenj|i0pen (yygg dagen niet in tstricht verbleef. Anders had persoonlijk het Vrijthof leeg /\Ml en zonaanbidders r het MECC gesleurd. Als de rzitter van de internationale hpybalbond FIVB namelijk ins een hekel aan heeft, dan iet lege plekken. En die wa- er volop tijdens het ope- nië gsweekeinde van de World g op feue, waarin Nederland eerst n de ploos verloor van Spanje (1- ónkeln een dag later slechts met :inatiarootste moeite won (3-2). ïstralïe kleine Acosta wil overal ook Wereld volle hallen. Telkens ijk. meer hij wakker wordt, ver- zeken de Mexicaan daarom iets i vooi. Voor dit weekeinde had t dit I mondiale volleybal de pri- missr van twee verplichte time- verwi van elk anderhalve minuut aar hjset en tien minuten pauze l meien het tweede en derde be ng op. Kunstmatige ingrepen om ^epialuur van wedstrijden te rek- iets ni want door het nieuwe ral- :etten|int-systeem worden de rien pis korter dan Acosta lief is. pon Gerbrands en zijn spe- t)ij de moesten er behoorlijk aan niet wnen om voor het eerst met e aamieuwe puntentelling en an- ;eëne| poespas te spelen. „Ik lui rouwaiegentig seconden echt niet onrnHet is veel intensiever coa- Mah op deze manier, maar ik Bald in die time-outs zo klaar, ams NOS klaagt er al over", ver- :hien p de bondscoach na afloop edig gend. Hij had reden om Nico Bgemutst te zijn. De zege in defcren had de nederlaag van ;ressiaur eerder vergoed. „Door- en de Brazilië en Canada allebei en we keertje hebben gewonnen, om di we in onze poule allemaal te h^én overwinning en één ne- uit. Bag. We hebben dus fantas- je hejt overleefd dit weekeinde." i wei om overleven ging het ei- lijk in Maastricht. Immers. Ierland trad behoorlijk ver- CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 medemblik gpd Goud voor Roy Heiner en Mar griet Matthijsse, zilver voor Mark Neeleman en Carolijn Brouwer tijdens de Spa regatta. Een mooie score voor de Oran je-ploeg, maar desondanks wa ren er tranen. Bij Europe-zeil- ster Carolijn Brouwer, die op het IJsselmeer niet bij machte was om het olympisch ticket uit de handen van rivale Mat thijsse te grissen. De Voorhoutse begon met een achterstand aan de door 1350 zeilers uit 52 landen be- Voorhoutse zeilster ziet concurrente olympisch ticket bemachtigen zochte regatta bij Medemblik en was niet in staat het gat van 20 punten te dichten. Matthijs se was ook in de derde selectie serie de sterkste en kan zich nu in alle rust voorbereiden op de jacht op de gouden medaille te Sydney. Ze toonde zich uiter aard blij en opgelucht: „Er is een last van me afgevallen." Carolijn Brouwer lachte als een boerin met kiespijn. „Ik heb m'n goeie en slechte mo menten". aldus de zeilster. „Maar ik baal hoofdzakelijk en wel op een ongelooflijke manier. Ik moet nu keuzes ma ken, maar ik wil eerst tijd om één en ander te laten bezinken. Ik wil weten wat er fout is ge gaan. Margriet was duidelijk sterker, maar daarbij komt dat ik me te veel heb laten beïn vloeden door dingen om me heen waar ik verder niet over wil uitweiden." Brouwer gaat bekijken of er andere wegen naar Sydney lei den. Eén weg sluit ze echter ge decideerd af. „Ik ga niet trou wen met m'n vriend. Dan word ik Belgische en kom ik in het vaarwater van Min de Zillie, m'n Belgische vriendin die hier derde is geworden. Dat wil ik absoluut niet. Zet door die mo gelijkheid dus maar een dikke streep." Wellicht dat Brouwer via een door het KNWV geregelde 'om weg' langs Aruba naar Sydney kan. Of via Brazilië, het land waar ze in haar jeugd heeft ge woond. „Maar hoe zoiets zou moeten, ik weet het niet." Verder is er de mogelijkheid over te stappen naar een ande re boot, de 470. Nederland heeft hier geen koppel van we reldklasse. 'Probleem' is dat Brouwer dan op zoek moet naar een partner. „En ik zal van pure soliste moeten omschakelen naar het teamwerk. Maar het is wel een uitdaging om te laten zien dat ik dat kan." Marco Pantani heeft dit weekeinde een voorschot geno men op zijn tweede achtereenvolgende eindzege in de Ronde van Italië. De Italiaan nam zaterdag de roze lei derstrui over van de Fransman Jalabert en schreef een dag later op indrukwekkende wijze de vijftiende etappe in de Alpen op zijn naam. oropa anp Tijdens de slotklim van de bergetappe koesterden de con currenten van de Italiaan heel even de gedachte dat de Ronde van Italië nog helemaal niet ge lopen was. De ijdele hoop bij renners als Salvoldelli, de win naar van de etappe van zater dag, Jalabert en Gotti werd in geblazen door een defect aan de fiets van Pantani. De win-* naar van de laatste editie van de Tour de France zag zijn mede vluchters acht kilometer voor de finish wegrijden toen een wiel van zijn fiets moest wor den vervangen. Tijdens zijn achtervolging maakte Pantani al snel duidelijk welke renner het beste tegen de berg op kan rijden. De Italiaan achterhaalde zijn belagers één voor één en liet hen vervolgens ook zijn rug zien. Aan de finish in Oropa had Pantani 21 secon den voorsprong op Jalabert. Via de tweede plaats revancheerde de Fransman zich voor de ne derlaag die hij zaterdag leed. Jalabert, die het weekeinde nog in de roze leiderstrui start te, gaf in de veertiende etappe ruim drie minuten toe op win naar Savoldelli. De beste daler van het peloton won de bergrit van Bra naar Borgo San Dal- mazzo over 187 kilometer. Pan tani finishte op 1.46 minuten als tweede en mocht daardoor zondag de roze trui over zijn schouders trekken. Met nog een week te gaan, mag Pantani in het algemeen klassement 1.54 minuten toege ven op naaste belager Salvol delli. Jalabert volgt op ruim twee minuten als derde, Gotti en Clavero bezetten de vierde en vijfde positie in het alge- nog op het programma staan, week zondag tijdens de laatste meen klassement. Met het oog twijfelt er in Italië niemand etappe in de roze trui over de op de drie zware bergritten die meer aan dat Pantani volgende eindstreep fietst. ^logfld êölzBd na leb'anp OOV U9JÏ9W 99WJ I19i jsterej n (2-1 Nederlandse vrouwen volleybalteam heeft zaterdag haar één A Cujlaatste wedstrijd in de European League verloren. In Zagreb de td het 3-1 voor Kroatië. De jonge formatie van bondscoach Pier- in hllathieu was niet kansloos tegen de Kroatische vrouwen. Na de ezelf4te set te hebben verloren met 15-10, ging de tweede met 15-11 mder(r Nederland. De derde en vierde fase gingen krap verloren (15- voor In 15-13). Komende zaterdag speelt Nederland in Den Bosch de sen Ljste wedstrijd tegen Roemenië, koploper in poule 2 van de Eu- Dondean League. Bij winst is Nederland definitief zeker van deelna- e 0-0 aan het EK. De ploeg kan zich zelfs zeer waarschijnlijk een ne- Turijlaag permitteren. barcelona anp Mika Hakkinen heeft gisteren de Grote .Prij^ v|in, Spanje op zijn' naam géscfireven. De Fin se wereldkampioen was in zijn McLaren sneller dan zijn Schotse teamgenoot David Coulthard. Voor McLaren was het de 33ste dubbeltriomf in de formule 1 sinds 1968. Michael Schumacher werd derde na een mislukte start, zijn teamgenoot Eddie Irvine vierde. Dat was. sneu voor de Ferrarj-coureur, die de vorige twee races won (San Marino en Monaco) en in Spanje afstand wilde nemen van zijn concur renten. Toch verkeerde 'Schu- mi' in een jubelstemming. „Bij de start was ik inge klemd tussen Irvine en Coul thard en moest ik remmen om op de baan te blijven. Als ik be ter was weggekomen, was de race heel anders verlopen." Schumacher had ondanks een imponerende opmars wei nig kans op de eerste plaats. Wel blijft de Duitser eerste in het klassement met 30 punten, vóór Hakkinen die 24 punten heeft. De Fin had weinig moei te de weinig verheffende race te winnen. Hakkinen: „In de laatste race, in Monaco, kon ik mijn zenuwen niet in bedwang houden. Nu bleef ik wel rustig en geconcentreerd. Gelukkig maakte ik nu geen fouten. Door deze zege is de spanning helemaal terug. Ik zie nu al uit naar de volgende race, op 13 juni in Canada." Ook vorig jaar won Hakkinen in Barcelona. Hij was op het circuit van Catalunya opper machtig in de vijfde formule-1 - race van het seizoen. Wat ook opviel was het sterke rijden van Coulthard. Hij kreeg de laatste tijd veel kritiek van zijn teambazen. „Maar hij heeft nu aangetoond een echte formu le-1-rijder te zijn", aldus McLaren-baas Norbert Haug. indianapous anp Arie Luyendijk had een droom. De 45-jarige Nederlandse autocou reur wilde nog één keer de Indy 500 winnen. Tijdens de 83ste en zijn laatste editie van de populairste Amerikaanse autorace zag hij zijn 'American Dream' bruut uiteenspatten tegen de betonnen boarding. Het afscheid van de Indy kwam vrij onverwacht. Luyen dijk, gestart op pole position, reed vanaf de start met de beste cou reurs mee en voerde de race over tweehonderd ronden ook regel matig aan. Totdat hij in de 114de ronde het beton raakte. zwakt aan. Zonder Bas van de Goor, Richard Schuil, Albert Cristina en Marko Klok. Vier 'buitenlanders' die pas later klaar waren met hun club en recht hadden op vakantie. Drie van hen zijn er komend week einde weer bij wanneer Oranje in Canada aan de volgende World League-duels begint. Al leen Van de Goor heeft nog een weekje om te luieren en bij te tanken. De absentie van het kwartet betekende automatisch kansen voor jonge honden. Voor Mar- tijn Dieleman bijvoorbeeld. De net twintig jaar geworden spe ler maakte nog wat 'ervarings foutjes' zoals Gerbrands het noemde, maar debuteerde niet onverdienstelijk als plaatsver vanger van libero Schuil. „Ik wist dat ik niemand ach ter me had staan, dat ik dus niet mocht falen. Deze kans moest ik gewoon grijpen. Als ik nu had gefaald, had Uc de Olympische Spelen volgend jaar ook kun nen vergeten. Niet dat die ge dachte me bang maakte, maar het legt toch een bepaalde druk op je. Daardoor maakte ik in het begin zoveel fouten. Al met al ben ik redelijk tevreden." Met name de tweede partij tegen de Spanjaarden speelde Dieleman naar behoren. Hoe wel hij er in de vierde set hele maal doorheen zat en met de tong op de schoenen over het veld zwalkte, scoorde hij toch nog enkele winnende punten. Zijn coach: „Martijn bracht een stukje jeugdig enthousiasme in de ploeg, sleepte de rest er zelfs een paar keer doorheen. Daar ben ik blij om. Aan de andere kant, dit was maar Spanje. Mar tijn heeft laten zien wat hij kan, deed dat heel aardig tegen een subtopper, maar mag als Schuil er weer bij is terug in het hok om een paar jaartjes aan zijn progressie te kunnen werken." Ook over Sander Olsthoorn was Gerbrands te spreken. rotterdam gpd De nationale hockeyploeg be gint langzamerhand warm te draaien voor de strijd om de Champions Trophy, die 10 juni van start gaat in het Australi sche Brisbane. Na de 3-2 zege vrijdagavond, werd ook de tweede krachtmeting met Enge land gisteren in winst (7-2) om gezet. „Het begint weer te krie belen", zei Stephan Veen. De selectie van bondscoach Maurits Hendriks heeft nog tien dagen om toe te leven naar de Champions Trophy. Hendriks ervoer dit weekeinde nog de naweeën van het zware slot van de topclubs. Zo zijn Remco van Wijk en Diederik van Weel nog niet helemaal hersteld van hun blessures en dreigt Jeroen Del- mee het derde slachtoffer te worden. De middenvelder van den Bosch heeft last van een spierscheuring, ontstaan door vermoeidheid. Gisteren liet Oranje al een veel betere indruk achter dan vrijdag. Zelfs zonder de gebles seerde Jeroen Delmee, Ronald Jansen en Wouter van Pelt, die niet meegaan, bleek Nederland in staat het verschil met Enge land in cijfers uit te drukken. Met nieuwkomer Marnix van Rijn op het middenveld naast Jacques Brinkman in een meer controlerende rol kon Oranje het accent op de aanval leggen. Stephan Veen en Teun de Nooijer switchten voortdurend van positie en doken veelvuldig op in de voorste linie. Op de eerste tien minuten na bleek hoeveel rendement deze gelief koosde speelwijze opleverde. Tegen Engeland ging Oranje voluit wat voor de rust resul teerde in treffers van Jaap Derk Buma en Teun de Nooijer. In de tweede helft liep Nederland verder uit tot 5-1 door doelpun ten van Tycho van Meer, Teun de Nooijer en Bram limans. Bij die stand, dertien minuten voor tijd, brak er noodweer los. Na de onderbreking van een kwartier gingen de ploegen ver der en finishten op 7-2, waarbij Stephan Veen en Bram Iximans de zeven completeerden. Chinese debutante verrast op NK schaken rotterdam gpd De Spanjaard Jiminze Juan Jo Salvador scoort. Het Nederlandse blok is van Mike van de Goor. „Een nuttige speler, pakte de nodige bloks. De slag om de tweede middenpositie kan nog heel leuk worden." Minder po sitief was de oefenmeester over verdedigende libero Jochem de Gruijter, die bij afwezigheid van Klok aan het grote werk mocht snuffelen. „Mislukt vind ik een te zwaar woord. Niet goed ge noeg voor het Nederlands team, zo zou ik het willen noe men. Jochem gaat terug naar de C-selectie." De mindere fases die de lan ge mannen in Maastricht nog te vaak hadden, mogen natuurlijk niet volledig op het conto ko men van de nieuwelingen. Te gen Spanje bleek eens te meer dat Nederland een waar leider ontbeert. Ervaren pionnen als Misha Latuhihin, Guido Gört- zen en Reinder Nummerdor konden de ploeg op moeilijke ogenblikken nooit dat beetje extra geven. Een enkele training en een lange vliegreis naar het Cana dese Calgary heeft Gerbrands om het positieve gevoel, over gehouden aan de winst van gis teren, te bewaken. „Veel kan ik niet doen dezer dagen." Eén ding weet hij zeker: „Deze wed strijden zijn stuk voor stuk een 'struggle for life'. Niemand is zeker van zijn plaats. Iedereen moet knokken." De deelnemers aan het Nederlands kampioen schap schaken zijn er al rap achter gekomen dat met Zhao Qin Peng niet te spotten valt. De Chi nese debutante, die zovele ogen op zich gericht weet, heeft in het eerste het beste weekeinde la ten zien dat zij niet als Kop van Jut wenst te fun geren. Na een marathon partij van ruim zes uur behaalde zij gisteren - met zwart - haar eerste succes in de Rotterdamse gemeentebibliotheek: winst op grootmeester Dimitri Reinderman. De excentrieke Noordhollander, die deze keer zijn haren blond heeft geverfd, wordt weliswaar niet tot de meest aansprekende grootmeesters van het gezelschap gerekend, als het erop aan komt staat hij zijn mannetje. Dat bewees hij vorig jaar onder meer door zich in Escaldes (Andorra) te plaatsen voor het komende WK-toernooi in Las Vegas, een opgave die bij dezelfde gelegen heid voor mannen als Jeroen Piket en Loek van Wely te moeilijk bleek. Reinderman trok ook in de eerste NK-ronde de meeste aandacht. Op een uurtje meer of minder kijkt hij kennelijk niet, want ook toen, tegen de regerend kampioen Ivan Sokolov, was hij pas klaar toen vrijwel alle toeschouwers en de com mentator al naar huis waren. Maar Reinderman, die de partij met een knap kwaliteitsoffer had opengebroken, maalde er niet om; in een zeer scherpe stelling toonde hij zijn grote kracht en gaf hij de Bosniër geen schijn van kans. Hoe anders liep het een dag later in Reinder- mans partij tegen Peng. Na een Engels begin gin gen beiden al gauw hun eigen weg, waarbij zwart (Peng) opvallend genoeg haar loperpaar opgaf. Er werden links en rechts de nodige wenkbrau wen gefronst, maar de Chinese Rotterdamse bleek de stelling goed te hebben getaxeerd. Ze kreeg actief spel, vervolgens prachtig spel, miste een ogenschijnlijke winstvariant, maar in de 'kleine' uurtjes zou alles nog goed komen. Met een fraai kwaliteitsoffer besliste ze de partij. John van der Wiel was de eerste grootmeester die Zhao Qin Peng aan de tand mocht voelen. Die klus in de eerste ronde was de Ix-idenaar wel toevertrouwd. Toch had de winnaar waardering voor zijn opponente. „Zij heeft een goed gevoel om de stukken op de juiste plaats neer te zetten. Maar zwakke punten zijn haar tactiek, fantasie en rekenen." Loek van Wely en Pedrag Nikolic, die elkaar vandaag in de derde ronde ontmoeten, waren de grote winnaars van het eerste weekeinde. Van Wely, die nog nooit Nederlands kampioen is ge weest, versloeg achtereenvolgens Nijboer en de butant Ruud Janssen, die als enige nog met lege handen staat. Nikolic, de kampioen van twee jaar geleden, startte zijn laatste NK met zeges op Van der Sterren en Cifuentes. Nikolic' landgenoot So kolov heeft net een mislukt toernooi in Sarajevo achter de rug en hij blijkt zijn vorm nog niet te hebben gevonden. Zijn nul tegen Reinderman in de openingsronde liet de Bosniër volgen door een halfje tegen Paul van der Sterren. De laatste forceerde de remise met een elegant dameoffer. Marco Pantani stuift voorbij de verbaasd toekijkende Laurent Jalabert op weg naar de zege in de vijftiende etappe van de Giro.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19