Kamiel Maase geeft APM glans Afscheid in betrekkelijke stilte voor Gerald Vanenburg Sport Excelsior de schlemiel in stadsderby Vi ic Bologna na UEFA-Cuie Doek valt voor FC Nürnbe Nederlandse roeiejS hebben top in zie MAANDAG 31 MEI 1999 '1-5356464, PLV.-CHEF JANET V Top weekend voor Dick Advocaat Glasgow Dick Advocaat blijft twee jaar langer bij Glasgow Rangers. De Hagenaar ondertekende zaterdag een nieuw con tract tot 2002 bij de club van voorzitter David Murray. Het was sowieso een 'topweekend' voor Advocaat. De manager van Glasgow Rangers voegde zaterdag na de landstitel en de League Cup ook de FA Cup toe aan de al flink gevulde erelijst van de Schotse veelvraat. In de finale tegen aartsrivaal.Celtic was een treffer van Rod Wallace vlak na de rust voldoende voor de natio nale beker. Als klap op de vuurpijl werd Advocaat gisteravond gekozen tot 'manager van het jaar'. Oud-Feyenoorder Henryk Larsson van Celtic, met 29 competitie- en 9 bekertreffers top scorer van het seizoen, werd gekozen tot speler van het jaar in Schotland. Lierse verovert Belgische beker Brussel» Lierse Sk heeft gistermiddag de Belgische beker ver overd. De ploeg, met Stanley Menzo in het doel, versloeg Stan dard Luik voor 37500 toeschouwers in het Koning Boudewijn Stadion met 3-1. Spiteri en Cavens (twee keer) scoorden voor Lierse. Lukunku maakte de Luikse treffer. In de slotfase kreeg Standard-speler Ernst rood. Op de foto wordt Liersecoach Wal ter Meeuws gejonast door zijn spelers. foto reuters Real wint topduel van Mallorca madrid Real Madrid heeft zichzelf een uitstekende dienst be wezen in de Spaanse competitie. In de strijd om een plek in de Champions League versloeg de nummer drie rivaal Mallorca, dat tweede stond, met 2-1. Daardoor wisselden de ploegen van plaats. Kampioen Barcelona behaalde zaterdag een kleine week na het kampioensfeest in de Spaanse competitie een eenvoudi ge zege op Atletic Bilbao. In Bilbao werd het 1-3 voor de ploeg van trainer Louis van Gaal. Patrick Kluivert opende de score al na zes minuten. Vier minuten na rust kwam Bilbao op gelijke hoogte via Ferreira, maar Rivaldo scoorde in het vervolg twee maal. PSV speelt gelijk in erewedstrijd Montevideo PSV heeft zaterdag in Uruguay 1 - 1 gelijkgespeeld tegen Nacional de Montevideo. Meer dan 65.000 toeschouwers waren naar de feestelijke wedstrijd gekomen. De tweekamp is gehouden ter herinnering aan de finale van de intercontinenta le cup van Tokio waar in 1988 de Uruguyaanse club van PSV won. De Bilde scoorde voor PSV. Bordeaux kampioen in thrillerscenario parus Girondins de Bordeaux is zaterdag voor de vijfde maal in de clubhistorie kampioen van Frankrijk geworden. De ploeg won uit bij Paris Saint Germain door een doelpunt één minuut voor het eind: 2-3. Daardoor hield Bordeaux achtervolger Olym- pique Marseille van het lijf. Na twintig minuten bracht Sylvain Wiltord de bezoekers op voorsprong. Nadat Rodriguez na 57 minuten de gelijkmaker had aangetekend, zorgde Wiltord per soonlijk drie minuten later voor opnieuw de voorsprong. Tot twaalf minuten van het einde bleef de ploeg voor staan, maar Adailton leek op dat moment alles te bederven: 2-2. Ten tijde van zijn goal stond concurrent Marseille namelijk uit bij Nantes met 0-1 voor. Die score zou volstaan om het verschil op de ranglijst van één punt te overbruggen. Bordeaux-speler Feindu- non was het die de bal over de doellijn kreeg en daarmee de ge vierde held werd. rotterdam anp De kansen en complimenten voor Excelsior, de punten voor Sparta (3-2). In een zinderende Rotterdamse derby behield de eredivisionist nog een kans op lijfsbehoud in groep B van de nacompetitie. In een krankzin nige slotfase maakte Sparta een 2-1 achterstand goed via Van der Linden en Noorlander. Groningen behoudt door een afgetekende zege (6-1) op Hel mond Sport, en door winst af gelopen donderdag tegen Sparta (3-2), de beste papieren om na één seizoen terug te ke ren naar de eredivisie. Voor Helmond Sport is de nacom petitie na de nederlagen tegen Excelsior (5-2) en Groningen De Rotterdamse derby kende een flitsend begin. Binnen vier minuten nam Excelsior een 2-0 voorsprong via Breetveld en Turay (zijn vierde doelpunt in de nacompetitie). De verbijste ring op de Sparta-bank was groot, maar tot grote opluch ting van de geplaagde trainer Jan Everse maakte Krijgsman in de zesde minuut 2-1. Via Tammer en Van der Laan kreeg Sparta nog kansen om voor rust langszij te komen, maar beiden misten. In de tweede helft was het voor Sparta alles of niets. Het werd alles. Excelsiortrainer Adrie Koster zag zijn ploeg schlemielig ver liezen. In de tweede helft had den Breetveld, Turay en vooral De Waard het lot van Sparta kunnen bezegelen, maar zij faalden alleen voor Jansen. „We hadden moeten winnen. Door zoveel kansen te missen, hebben we de nederlaag aan onszelf te wijten", aldus een te leurgestelde Koster. De voormalig PSVer en in ternational wond zich nogal op over de 2-2 van Sparta. Excelsi or schoot de bal over de zijlijn wegens een blessure van een Spartaan. De thuisclub kreeg die echter niet terug na de spelhervatting, maar Sparta koos meteen de aanval. Via Tammer kwam de bal bij Van der Linden, die doelman L'Ami met een lage schuiver kansloos liet. „Onsportief gedrag. In En geland spelen ze om zoiets een wedstrijd over." Everse gaf Koster gelijk. „De bal niet te ruggeven, dan kan niet. Maar het kwam doordat mijn spelers zich ergerden aan het tijdrek- ken van Excelsior." Het gevolg van deze onspor- tiviteit was dat de gemoederen na afloop flink opliepen. Tam mer ging bijna op de vuist met enkele boze Excelsior-spelers. Trainer Everse kon zich met moeite verdediger Rij aard van het lijf houden. Koploper Groningen kende in diezelfde groep B geen par don met Helmond Sport. Na een ruststand van 2-0 werd het uiteindelijk 6-1 voor de ploeg van trainer Jan van Dijk. Streppel van Helmond kreeg bovendien rood (2 keer geel). In groep A bezet eredivisio nist RKC de eerste plaats, al morsten de Waalwijkers uit bij FC Zwolle twee punten (0-0). Donderdag won IIKC thuis van Emmen (4-2), dat nu tweede staat na winst op Dordrecht'90 (5-3). nacomp Groep A: Emmen - Dordrecht'90 5- 3. Stroeve 1-0, 30. Hofstede 2- Stroeve 3-0, 54. Drent 4-0, 56. Onv 1, 82. Sandvliet 4-2, 83. Drent Onyeike 5-3. Scheidsrechter. Van Toeschouwers: 4400. FC Zwolle - RKC Waalwijk 0-0. rechter. Wegereef. Toeschouwers: Rode kaart 60. Wijnands (Zwol geel. Gele kaart: Nascimento, (RKC). ujcca 1 T ehaa in er iiJeens et rei ,09: 2 110 4 2 10 13 2 0 2 0 2 2 0 111 Leidse atleet samen met RobinKorving smaakmaker in Hengelo Emmen FC Zwolle Dordr.'90 Groep B: FC Groningen - Helmond 6-1 (2-0). 38. Broerse 1-0, 38. Hi 2-0, 52. Kooistra 2-1, 54. Hugo 3 (strafschop), 68. Ommel 4-1, 78. se 5-1, 85. Averdijk 6-1. Scheidsr Bossen. Toeschouwers: 6700. Ror^t kaart: 60. Streppel (Helmond) 2 75. Ommel (Groningen) 2 xgeel. kaart: D. Schreuder (Helmond). Excelsior - Sparta 2-3 (2-1). 1. Bri 1-0, 4. Turay 2-0, 6. Krijgsman 2- Van der Linden 2-2, 88. Noorland Scheidsrechter: Van der Ende. To< schouwers: 3963. Gele kaart: Van Kruis, Polak, Turay (Excelsior), Kri man, Tammer (Sparta). idr Groningen Excelsior Sparta Helm.Sport 2 2 0 0 6 2 10 13 2 10 13 2 0 0 2 0 In een wedstrijd zonder veel nationale uitschieters stal Kamiel Maase gisteren de show van de Adriaan Paulen Memorial in Hen gelo. Zeven weken na zijn WK-kwalificatie en zes we ken na zijn weergaloze marathondebuut in Rot terdam, scherpte de 27-ja rige Leiden Atletieker zijn eigen nationale re- cordlO.OOO meter met an derhalve seconde aan tot 17.34,02. hengelo wilmar kortleever De enige prestatie van vergelijk baar niveau was de winst van Robin Korving op de 110 meter horden. Net terug van een trai ningsstage en zonder wedstrijd- rimte snoerde Maase gisteren alle sceptici en critici de mond. „Blijkbaar heeft die Rotterdam Marathon mijn seizoen hele maal niet verpest", klonk het droog uit de mond van de Lei den Atletieker. „Het is juist be moedigend dat ik dit al loop zonder veel specifieke snel heidstraining." Vormbehoud De manier waarop Maase zes weken geleden de marathon als gangmaker uitliep naar een toptijd van 2.10, heeft waar schijnlijk bijgedragen tot zijn opmerkelijke vormbehoud. Juist de vele kilometers in de voorbereiding gaan vaak ten koste van de snelheid. „Ik denk dat ik goed heb geluisterd naar mijn sportarts Peter Vergouwen en naar mijn trainer Bram Was senaar. Pas de laatste weken hebben we in Font Remeux weer echt meer getraind." Maase kon in de eerste helft Robin Korving op weg naar zijn overwining op de 400 meter horden. Links Jonathan Senga, die voor België uitkwam. N foto anp van de wedstrijd goed meeko men met een groep Afrikanen die vertrok op een tijd van 27.20. Hij moest echter halver wege het antwoord schuldig blijven op de versnelling die de Ethiopische winnaar Habte Jifar toch nog naar een beste we- reldseizoensprestatie van 27.06,45 bracht. „Ik had het eigenlijk opgege ven, maar Bram bleef maar schreeuwen dat het er nog in zat. Pas bij het ingaan van de laatste ronde dacht ik dat ook Sevilla Over zijn olympisch program ma blijft Maase vaag, maar tot en met de wereldkampioen schappen in Sevilla kiest hij voor de 10.000 meter. „Daar draait het nu om, hopelijk loop ik dit seizoen nog twee keer een 10.000 meter - in de serie en de finale van de WK. En daarvoor nog een keer een goede 5000, voor een aanval op het Neder lands record." Tijdens de afsluitende pers conferentie gooide Maase het vervolgens op een akkoordje met de Ethopische superkam pioen Haile Gebrselassie, die de Rotterdamse stunt van Maase MÜNCHEN gpd 'Er war ein richtig Guter'. Met die woorden nam de verslagge ver van het televisiestation Sat 1 zaterdagmiddag afscheid van Gerald Vanenburg. Om tien voor half zes kwam aan de prof carrière van de 35-jarige Utrechtse voetballer definitief een einde. In betrekkelijke stil te. In dienst van 1860 München zwaaide Gerald Vanenburg za terdag voor 27.500 toeschou wers in het broeierige Olympia Stadion af. Met 5-4 werd verlo ren van Schalke '04, de ploeg van de Nederlandse trainer Huub Stevens maar zonder het geblesseerde trio landgenoten Marco van Hoogdalem, Johan de Koek en Youri Mulder. Zijn laatste actie zal Vanen burg misschien wel het langst bij blijven. Hij veroorzaakte de penalty waaruit Schalke in de laatste minuut de winnende treffer scoorde. „Volgens mij de eerste keer dat me zoiets over komt. Maar ook dat moet je hebben meegemaakt", zegt de scheidende baltovenaar. Uitgerekend in het stadion waar het Nederlandse voetbal historie schreef, kwam een ein de aan een indrukwekkende loopbaan. In die voetbaltempel nam de laatste speler van een unieke generatie afscheid. Een lichting voetballers die Oranje in 1988 in München met de Eu ropese titel een plaats in de ge schiedenisboeken gaf. Marco van Basten, Frank Rijkaard, Ruud Gullit, Jan Wou ters en Hans van Breukelen, zij stopten al eerder. Vanenburg, basisspeler van Oranje in de mooie jaren tachtig, deed het zaterdag. Zonder tromgeroffel, zonder mediahype. Een etentje met de selectie op de zaterdag avond. Mooie woorden van de president, dat was het. Negentien jaar speelde Va nenburg betaald voetbal, waar- Gerald Vanenburg met zijn jongste kind Phillis en zijn vrouw Mariël. van twaalf seizoenen in de ere divisie. Op 5 april 1981, precies een maand na zijn 17de ver jaardag, maakte hij zijn debuut in Ajax 1. Als vervanger van Frank Rijkaard. „Eén van de vrienden die ik aan de voetbal lerij heb overgehouden." Twaalf maanden later volgde zijn debuut in Oranje, op 14 april 1982 in de oefeninterland tegen Griekenland. Er zouden 41 caps volgen. Zes jaar Ajax, zeven jaar PSV, drieëneenhalf jaar Japan öubilo Iwata), een half seizoen FC Utrecht, een jaar Frankrijk (Cannes) en een jaar München. 372 Nederlandse competitie duels waarin 'Geraldhino' 128 keer scoorde, acht landstitels veroverde, vijf KNVB-bekers, een Europacup 1, Europees goud met Oranje en een degra datie met Cannes. „Dat laatste was de reden om nog een jaar door te gaan. Zo wilde ik geen afscheid nemen." De palmares misstaat niet. „Ik heb het niet slecht gedaan." Toch blijft bij Vanenburg het gevoel hangen dat hij meer uit zijn carrière had kunnen halen. „Het komt dus waarschijnlijk voort uit het gevoel dat ik ervan overtuigd ben dat ik met mijn had opgemerkt: „Als jij nu de marathon doet, doe ik de tien." Al grappend werd de afspraak voor 2000 zo al vastgelegd. Ge brselassie verkondigt namelijk al tijden dat hij zich na 2000 op de marathon zal gaan concen treren. Bijrol Behalve Maase speelden regio nale atleten bij de Adriaan Pau len Memorial niet meer dan een bijrol. Alphenaar Christian Tamminga kon van zijn eerdere resultaten van 5,50 en 5,55 geen serie maken en strandde op 5,40 meter als zevende bij het polsstokhoogspringen. Ramses Bekkenk hoopte op een tempo dat hem naar 8.35 op de 3000 meter steeple chase kon bren gen, maar kwam na een snelle start al vroeg alleen te lopen en eindigde met 8.56,01. De andere regionale atleten startten in het bijprogramma Twente Atletiek. Op de 800 me ter verbeterde Donna DeWitt haar beste seizoentijd tot 2.14,58, iets sneller dan de Al- phense Femke Rietveld in een speciale APM-jeugdserie (2.15,16). De middenafstand van Lei den Atletiek was toch al goed vertegenwoordigd, want Iris Wullems was opnieuw sneller dan ooit met 4.27,17 op de 1500 meter. Ook Stefan Hulisz (1.55,37) en Saskia Engels (58,30) deden twee weken voor de eigen Gouden Spike goede zaken op respectievelijk 800 en 400 meter. Iets verder van huis slingerde Renate Beunder (Leiden Atle tiek) de kogel in de Europa Cup voor clubs als gastlid voor het Amsterdamse AAC. Ook haar overwinning met 56,83 meter kon niet voorkomen dat de Am sterdamse landskampioen als laatste eindigde. bach-Dortmund 0-2, Stuttgart- 0, Hertha BSC-HSV 6-1, Nürnbei burg 1-2, Bochum-Rostock 2-3, l sen-Bayern M. 1-2, Eintracht-Kals 1. Stand aan kop: Bayern M. 34-78 Kalsersl. Leverkusen 34-63 Wolfsburg Hertha BSC 34-62 HSV Dortmund 34-57 Duisburg Bayern M. kampioen, M'gladbacl hum en Nurnberg gedegr. frm ïploi ;er d e vei oude haa Laatste speeldag: Auxerre-Renne Lens-Toulouse 3-1, Metz-Le Hav Monaco-Lorient 1-0, Montpell.-Bas1 Nantes-Marseille 0-1, Lyon-Strasb t 2, Paris SG-Bordeaux 2-3, Sochaui[ 1-1. Stand aan kop: 34-72 Monaco 34-71 Rennes 34-63 Lens Zesendertigste speeldag: Bilbao-B; 1-3, Valencia-Oviedo 3-0, Betis-V; 2-0, Celta-Tenerife 2-0, Espanyo 3-0, Extremad.-Atl.Madrid 2-1, der-Deportivo 1-1, R. Madrid-Mal 1, Salamanca-Sociedad 0-1, Zaragei larreal 4-0. Stand aan kop: Barcelona 36-76 Valencia R. Madrid 36-65 Deportivo Celta 36-64 Espahyol Mallorca 36-63 Sociedad eg v Aus de olyT ney ide r d< ir va )loe{ rwin :n It le tv\ elfde Barcelona kampioen. bologna anp Bologna heeft zich gistere koste van Inter Milan (2- plaatst voor de UEFA Cu laats Milanezen hadden de dhe beslissingswedstrijd in hlath: gen San Siro met dezelfcitese fers verloren. De ander r F competitiewedstrijd voor n 15 pees voetbal gaat tussen l ste v se en Juventus. Doncjean bleef het bij Udinese 0-0, avond is de return in Turij 'Johan Cruijff heeft me een negatief stempel opgedrukt' hamburg anp capaciteiten twee of drie keer de beste van de wereld had kunnen zijn. Neem het jaar dat ik naar AS Roma had kunnen gaan. Het was in 1989. Ik was rond voor vier jaar, de transfer som van twaalf miljoen was geen probleem. Kwam ineens PSV met dat contract voor het leven. Roma trok Thomas Hass- ler volgend seizoen mijn opvol ger bij 1860 München als mijn vervanger aan. Die werd na dat seizoen uitgeroepen tot beste speler van de wereld. Ik bedoel maar." Hij was onherstelbaar be schadigd, geeft hij toe. Door Cruijff. 'Hoe kan iemand met zo'n stemmetje leider zijn van een elftal', zei Cruijff ooit. Va nenburg: „Hij heeft een stem pel op me gedrukt met iets dat niets met mijn kwaliteiten als voetballer had te maken. Als speler was hij de beste van de wereld. Als mens was hij totaal anders." Het laatste jaar in München maakte veel goed. Er was de fantastische reeks voor de win terstop waarin de tweede club van de hoofdstad van Beieren ook tweede in de Bundesliga stond. Het verval kwam na het winterreces. Uit de laatste ze ventien wedstrijden werden tien punten gehaald. Een reeks die nog beroerder was dan die van degradant Borrusia Mön- chengladbach. Toch was er het plezier op de piste die 1860 deelt met de roemruchte plaatsgenoot Bayern. Zoals er na elk doelpunt van de thuis club de wisselwerking is tussen speaker en publiek. Dat gaat zo: Speaker: Spielstand 1860? Publiek: drei. Speaker: danke. Publiek: bitte. Vanenburg: „Ik heb een carri ère gehad waarop menige ere divisievoetballer jaloers zou zijn. Al zullen de meesten dat niet toegeven." Nee FC Nürnberg speelt volgend seizoen in de tweede Bunde: De ploeg verloor thuis in een rechtstreekse degradatieki van SC Freiburg (2-1). Eintracht Frankfurt redde zich in de ste speelronde ternauwernood door FC Kaiserslautem me af te drogen. Kaiserslautem verspeelde door deze nederiaaLR|C| vierde plek die recht geeft op het spelen van de ChampiP Leaguevoorronde. Borussia Dortmund profiteerde van L „0 misstap. De ploeg won bij degradant Borussia Mönchenf0pe bach (2-0). j,strjc persc hazewinkel pim van bakel Voor de roeisters Piëta van Dis- hoeck en Eeke van Nes is het niet langer eenzaam aan de top. Het duo scullsters zorgde voor het tweede jaar op rij voor de enige Nederlandse overwinning in het Belgische Hazewinkel, tijdens de eerste van de drie jaarlijkse wereldbekerwedstrij den. Maar waar bij de vorige editie van de internationale re gatta geen enkele andere Oran je-ploeg een rol van betekenis kon spelen, kreeg het vlaggen schip dit keer in de finales van de olympische disciplines ge zelschap van liefst zeven ande re Hollandse boten. Naast het goud van de impo nerende dubbeltwee waren in Vlaanderen podiumplaatsen voor de vrouwen-acht en de lichte vier-zonder-stuurman. Die laatste ploeg, de 'Twente Vier', dwong met de behaalde bronzen medaille een opwaar dering van zijn status af. Was het viertal lichtgewich ten dik tevreden met de eind rangschikking, ook René Mijn- ders -opvolger van Adriaan Iieszner als coach van de vrou- wen-acht- was best te spreken over het zilver van zijn pupillen. Een onverwachte zege eerder deze maand in Essen had voor euforie gezorgd in het Neder landse kamp. De lengte achter stand die de door Nelleke Pen- ninx voorgeslagen boot gister middag aan de meet op wereld kampioen Roemenië ;swe bracht het octet terug op i >ue, Terecht, zeker gezien de >loos zigheid in Hazewinkel n ee vooraanstaande roeinatitroot: de VS, Canada, Australië kl< opvallend genoeg, ook were land, Italië en Frankrijk, neer Mijnders: „Drie weken de den had ik getekend voon. Vc uitslag. Nu ging het dit mor end zo goed, dat ze misurva stiekem aan een overwi van hebben gedacht. Maar h set t we hier gewonnen me en h bootlengte voorsprong ojKuj menië, was het te gepialluur gegaan. Dan had er iets nj war klopt. We gaan ontzetten|int-s vooruit, maar beginnen p|s koi aan de top te ruiken." pon De grootste boot bij del moe nen reikte gisteren niet tinen ereplaats. De eerste aaiieuv kende zege in tweeëne^ poe jaar had het zelfvertrouwhegei de Holland Acht II onmlHet baar doen toenemen. Mah op

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18