iSport Noordwijk rekent nergens meer op ipS' Sprookjes bestaan og in het tennis \ndre Agassi hoeft nog maar negen sets te winnen Feyenoord boort geldbronnen aan ten Bod Ajax: Machlas voor Sibon, Benni en 15 miljoen HAAN DAG 31 MEI 1999 hef willem spierdijk, 071-5356464, plv -chef janet van dijk, 071-5356463 is th Vijftien miljoen voor Boateng coventry George Boateng, anderhalf jaar geleden door Feyen- oord voor 750.000 gulden verkocht aan Coventry City, verandert deze week voor een bedrag van ruim vijftien miljoen gulden vein werkgever in de Engelse Premier League. Aston Villa heeft het bestuur van Coventry officieel medegedeeld dat het twintig keer zoveel wil betalen als het bedrag waarvoor Feyenoord Boateng liet gaan. Vorige week had het naar de Premier League gepro moveerde Sunderland al 12,5 miljoen gulden geboden voor de verdedigende middenvelder. Ook Liverpool heeft belangstelling voor de ex-international van Jong Oranje. Luyendijk neemt afscheid met crash indianapolis Arie Luyendijk is er gisteren niet in geslaagd met een zege afscheid te nemen van de Indy 500 race. De geboren Nederlander, die Amerika's populairste autorace al twee keer op zijn naam schreef, raakte in de 114de ronde de betonnen muur. Luyendijk, die voor zijn crash nog enkele keren op kop reed, stapte ongedeerd uit de auto. De race werd gewonnen door de Zweed Kenny Brack. NAC gered van faillissement breda» NAC is door de verkoop van het stadion gered van een dreigend faillissement. Een groep van vijftig aandeelhouders, verenigd in NAC Investments BV, heeft daarover een akkoord bereikt met de naar de eerste divisie gedegradeerde club. De deal levert de noodlijdende club 32 miljoen gulden op. Volgens NAC Investments BV was het 'over en sluiten geweest' voor de club als de stadionverkoop geen doorgang had gevonden. Slechte start Indiana Pacers indianapolis De Indiana Pacers, de ploeg van Nederlander Rik Smits, is de finale van de Eastern Conference van de Ameri kaanse basketbalcompetitie (NBA) slecht begonnen. De thuis wedstrijd tegen de New York Knicks werd met 93-90 verloren. Patrick Ewing was de bepalende factor, hij maakte in de slotfase van het duel zes punten. Smits had een matige start, maar kwam in het laatste kwart los. Hij kwam op een totaal van 12 punten. Breekpunt was het vertrek van Smits na diens zesde fout. ,,Ik was blij dat hij eruit moest", zei Ewing. Het gaf de New Yorker de ruimte om de laatste anderhalve minuut te domine- Morgen is de tweede wedstrijd in Indianapolis. Ie Williams-show op Roland iarros is na gisteren niet meer an een bijnummer. Na Serena ook Venus in Parijs niet lan- er een hoofdact. De oudste I^illiams, favoriet voor de open ranse tennistitel, verloor giste- 1 n volkomen onverwacht in de prde ronde van de qualifier irbara Schwartz (2-6, 7-6, 6- De Oostenrijkse moet haar rnd ophouden om de eindjes an elkaar te kunnen knopen, lenus was al miljonair voordat ïerslfe in het profcircuit werd toe- platen. In het tennis bestaan prookjes nog. Van Barbara Schwartz had- len tot gisteren weinigen ge oord. Kristie Boogert wel. De lederlandse verloor in de* -ü Idltfeede ronde van de 20-jarige lostenrijkse, die vorige maand pg in Boedapest van Amanda lopmans verloor. Schwartz valt sinds kort niet lieer onder de bescherming kn de Oostenrijkse tennis- rSOOhnd. Ze werkt samen met ernd Wetter en ook daar is ze 1 een half jaar tijd niet slechter gOd&n geworden. Omdat school ti blessures het tennis nog een eetje in de weg stonden, wilde bt tot een half jaar terug niet vlotten met Schwartz. Nu is e nummer 125, die tegen Wil- ams op wonderbaarlijke wijze i de tweede sets drie matcht- oints overleefde, klaar om de lp te bestormen. Roland Garros kon ze gis- iren al een beetje wennen aan e aandacht die haar dan weke- ks zal overvallen. Het leger U d|urnalisten was uitgerukt om jet meisje uit Brunn Am Gebir- uit te horen. Haar T-shirt ld ze volgeplakt met stickers, e Amerikanen dachten aan grap, maar Barbara legde olijk uit dat die bedrijfjes nog :n beetje helpen. Schwartz ag het nu tegen Martina Hin- s proberen. Bang is ze niet. U e(Pet wordt mijn achtste wed- frijd hier. Ik heb niets te verlie- fen. Ik geniet er gewoon van." Het Oostenrijkse succes werd Isteren gecompleteerd door j'lvia Plischke. De 21-jarige Iieelster uit Innsbruck schakel- iemé in twee sets (6-3. 7-6) de (immer vier geplaatste Tsje- hische Jana Novotna uit. Het ^beurde nooit eerder dat Oos- i na Zaterdagkampioenschap ver weg na 1-1 tegen IJsselmeervogels Het wordt rekenen voor Noordwijk na het 1-1 gelijkspel tegen IJsselmeervogels. Zelf beschouwen de Noordwij- ker zich als kansloos in de strijd om de zaterdagtitel in het amateurvoetbal. Zeker is dat de kampioen van de hoofdklasse A de zaak niet meer in eigen hand heeft. Merkwaardig genoeg biedt niet een overwinning volgen de week op DOVO, maar een gelijkspel Noordwijk de beste mogelijkheden op de titel. noordwuk willem spierdijk Als Noordwijk zaterdag van DOVO wint, zijn de Veenenda- lers uitgeschakeld in de strijd om de titel. De verwachting is dat die ploeg er in dat geval in de laatste wedstrijd uit bij IJs selmeervogels niet veel meer aan doet. Noordwijk-trainer Ruud Bröring vergeleek het met het laatste competitieduel dat zijn elftal bij Scheveningen speelde, toen de titel al op zak was. „Je kan je dan nog wel voornemen om er alles aan te doen, maar je merkt dat dat toch niet lukt. Als DOVO is uit geschakeld, kan IJsselmeervo gels de nacompetitie op doel saldo winnen. Dat is het voor deel als je de laatste wedstrijd speelt" Als Noordwijk volgende week gelijkspeelt, behouden DOVO én IJsselmeervogels kans op de titel. Als in dat geval ook het slotduel gelijk eindigt, wordt Noordwijk toch nog kampioen op doelsaldo. Het rekenwerk zou allemaal niet nodig zijn geweest, als Noordwijk zaterdag gewoon had gewonnen. Daar kreeg de ploeg vooral in de tweede helft alle kansen voor. Maar het elftal van Bröring scoort de hele competitie al niet zo gemakke lijk en zette die lijn zaterdag door. Daar kwam bij dat IJssel meervogels zich aanmerkelijk feller verzette dan tijdens de thuiswedstrijd. Toen verweet trainer Erik Assink zijn team veel te slap te hebben gespeeld. Vooral in de beginfase gingen 'de Vogels' fel de duels in. Noordwijk liet zich niet intimi deren en bleef ook nog voetbal len. Binnen tien minuten kre gen de Noordwijkers al twee kansen. Lucas ten Brinke kon een lage voorzet van Geerlig Azier net niet intikken en Pa trick van Dam kwam alleen voor de keeper, maar miste. Gaandeweg de tweede helft kreeg IJsselmeervogels steeds meer vat op het spel en kwam Noordwijk verdedigend echt in de problemen. Martin van Kins had z'n handen vol aan Dennis Bos en Cees Smit verloor dit seizoen nog niet zoveel duels als zaterdag van Melrik Beu kers. Toen de bezoekers in de 30ste minuut op 0-1 via Beu kers, verzuimden zij om de wedstrijd af te maken. Beukers kwam alleen voor Korff, maar schoot naast. Bos stuurde Smit de verkeerde kant op, maar mikte ook al naast. Wim de Jong (rechts) en Rob Hopman hebben meer oog voor elkaar dan voor de bal. foto loek zuyderduin Vlak voor rust kwam Noord wijk weer terug in de wedstrijd. En één van de meest curieuze doelpunten uit deze competitie leverde de gelijkmaker op. Azier mocht op 18 meter van het doel een vrije trap nemen. De boomlange Rob Hopman be sloot om in de verre hoek zijn keeper te assisteren. Patrick van Dam stelde zich vervolgens op voor keeper Reiié Stemerink en probeerde hem druk armzwaai end het zich te benemen. „De afspraak is dat als iemand ach ter de muur gaat staan, Hop man zich weer in het muurtje opstelt", zei Stemerink. Maar de verdediger deed dat niet en Azier krulde de bal in de hoek, terwijl de doelman helemaal niets deed: 1-1. De tweede helft had Noord- 'enus Williams struikelt over qualifier tenrijk in de kwartfinales nog twee ijzers in het vuur had. Voor Steffi Graf is het heilige moeten er al een tijdje vanaf. De Duitse zegt nog louter voor haar plezier te spelen. Toch zat er een pikant tintje aan de acht ste finale Graf-Kournikova, of tewel 'Fraulein Graf tegen 'Bar bie Anna'. Beide speelsters staan onder contract bij Adidas, maar dat merk afficheert zich al enige tijd niet meer met de Duitse, die over twee weken dertig jaar wordt. Ook in Parijs is er op het uithangbord slechts plaats voor Anna Kournikova, zeventien jaar nog maar. Over de tieners wordt veel ge praat, maar vooral de 'oudjes' doen het in Parijs nog best. Naast Graf plaatsten Sanchez- Vicario (27), Conchita Martinez (27) en Monica Seles (25) zich ook al voor de kwartfinales. Martina Hingis (18), Barbara Schwartz (20) en Lindsay Da venport (22) vertegenwoordi gen op Roland Garros de jonge generatie. Kuerten heeft geen kind aan Schalken Je doet Sjeng Schalken geen plezier met een partijtje te gen Gustavo Kuerten. Na de confrontatie op het court central van Roland Garros (6-2, 6-4, 6-3) is de stand 0-5 in het voordeel van de Brazi liaan. Schalken had graag Kuer ten, twee jaar terug uit het niets winnaar in Parijs, meer partij willen bieden. Het kwam er niet van. De Lim burger brak weliswaar drie keer de service van de Brazi liaan, maar leverde vijf keer zijn eigen opslaggame in. Kuerten is in Parijs nog de enige speler die de nummer één van de wereld kan wor den. Hij moet dan wel het toernooi winnen en in de fi nale uitkomen tegen Marcel lo Rios. Dat zou de tennisser uit Florianopolis, nu nog nummer zeven van de we reld, dan genoeg bonuspun- ten opleveren om de positie van- de Rus Yevgeni Kafelni kov te kunnen overnemen. Andre Agassi de koning op de knie- (i heeft gekregen, voelt hij zich goed Inoeg om in Parijs alle andere kans- tbbers op het gravel onderuit te kun- tn halen. De 29-jarige Amerikaan pokte gisteren Roland Garros met (je Mn triomf op Carlos Moya, de win bar van vorig jaar (6-4, 5-7,5-7,1-6). Met Agassi had tot gisteren eigenlijk Iemand rekening gehouden. Vorige (eek trok de 'Kid from Vegas' zich te lg uit het World Cup toernooi in fisseldorf. Hij staakte na zeven games de partij tegen de Fransman Ni colas Escudé, omdat een schouder blessure hem te veel hinderde. Toen nog zei Agassi te twijfelen aan zijn deelname in Parijs, waar dit weekein de ook het doel viel voor de Australiër Patrick Rafter en de Brit Greg Rusedski. Agassi vloog terug naar de Verenigde Staten om een dokter op te zoeken. Na vier sets tegen de Argentijn Squillari, vijf tegen de Fransman Amoud Cle ment en drie tegen de Amerikaan Woodruff klaagde Agassi nog wel over lichte irritatie, maar na gisteren weet Moya ook dat de Amerikaan ook een kampioen is in het optrekken van rookgordijnen. Na de vroege uitschakeling van Pete Sampras, Jim Courier en Michael Chang was Agassi nog de enige Ameri kaanse hoop in Parijs. Twee keer was Agassi dicht bij de winst op Roland Garros, in 1990 en 1991. Het is de eni ge Grand Slam-titel die nog op zijn palmares ontbreekt. „Ik hoef nog maar negen sets te win nen", rekende hij gisteren uit. Hij be doelde er niet mee te zeggen dat hij zich zeker voelt van zijn zaak. „Ik ge- - loof in mijn kunnen, maar ik denk pas aan de titel als ik voor het laatste punt serveer." Moya, die nog nooit tegen Agassi had gespeeld, kon misschien als ex cuus aanvoeren dat hij deze editie al heel wat langer op de baan had ge staan dan vorig jaar in twee ronden. Toen namen zijn twee eerste partijen in totaal 5 en 31 minuten in beslag. Nu had hij al drie uurtjes meer tennis in de benen. Maar volgens Moya lag het daar niet aan. „Ik maakte gewoon de domste fouten. Als ik op mijn normale niveau was blijven tennissen, was er niets aan de hand geweest." Graag had Moya het voorbeeld van zijn landgenoot Sergi Bruguera willen volgen. Die won na 1993 ook het vol gende jaar in Parijs. Moya, vierde op de wereldranglijst, is door zijn vroege uitschakeling ook een stuk verder ver wijderd geraakt van de nummer één- positie. Hij wordt op de wereldranglijst zelfs voorbijgestreefd door Richard Krajicek. De Nederlander (5) kan op zijn beurt ook nog een paar spelers, die op Roland Garros nog actief, zijn worden gepasseerd en zakt waar schijnlijk ook minimaal een plaats. wijk pech niet tenminste één keer te scoren. Azier stifte in de 50ste minuut op de lat, Van Dam mikte op het houtwerk toen Stemerink een vrije trap van Azier had losgelaten. Het spel van Noordwijk werd met het verstrijken van de tijd steeds oportunistischer en min der vernuftig. In de as van het elftal moesten Ten Brinke en Reinders de lijnen uitzetten, maar hun kwaliteiten liggen eerder op het verdedigende dan op het aanvallende vlak. Toch leverde ook het opportunisti- cher spel Noordwijk kansen op; de beste was weer voor Van Dam die uit vrije positie naast schoot. In de slotfase probeerde Bröring met drie wissels de winnende treffer te forceren. De veranderingen hadden ech ter geen effect, in de slotfase was zelfs IJsselmeervogels nog een paar keer dreigend in de buurt van Marco Korff, terwijl in het andere doel Stemerink niet meer op de proef werd ge steld. De llsselmeervogels-kee- per was wel vol lof over de te genpartij. „Noordwijk verdien de te winnen. Het is de beste ploeg uit de nacompetitie", zei hij. Maar mooie woorden leve ren geen titel op. Noordwijk - UssclmivrvoRcIs 1-1 il II 30 Beukers 0-1, 45 Azier 1-1. Toe schouwers: 1500. Scheidsrechten Paeshuyze. (iele kuurtcn: Van Kins. Kleijn (Noordwijk), Hopman. Koele wijn Ilsselmeervtjgcls). Noordwijk: Korff; Van Kills, Smit ren Brinke, Patrick de long: Wim de long, Reinders, Azier (83. Van der Laan); Kieijn (74. Korbee), Van Dam; Pilti (H(> 'Huidig succes mag geen incident zijn rotterdam anp Het kampioenschap van Feyen oord is geen incident. Zo werd voorzitter Jorien van den Herik geciteerd na het behalen van de veertiende landstitel. Een maand na de huldiging op de Coolsingel wenst hij zijn woor den te nuanceren. „Het huidige succes mag geen incident zijn", benadrukt de Rotterdamse pre ses, scherp als altijd. Een ambitieus en revolutio nair plan moet Feyenoord fi nancieel het nieuwe millenni um inhelpen. Het gaat om een bijzondere obligatielening voor particulieren en bedrijven. Het bestuur hoopt met het 'Feyen oord Premie Effect' een bedrag van ten minste 50 miljoen gul den te genereren. „Maar er zijn ook deskundigen die het dub bele voor mogelijk houden. Dat wachten we uiteraard in span ning af', geeft Van den Herik te kennen. Feyenoord hoopt eind juni de prospectus algemeen beschik baar te stellen. Tot aan het be gin van de competitie op 14 au gustus is dan inschrijving mo gelijk. Een obligatie voor een particulier annex supporter gaat 500 gulden kosten, een on derneming moet minimaal 25.000 gulden neertellen. Voor beide partijen is de looptijd 25 jaar. Daarna wordt het bedrag van de lening terugbetaald De jaarlijkse rente voor de obliga tiehouders bedraagt 2 procent. Daarnaast is er een progres sief premiestelsel. Hoe beter Feyenoord internationaal pres teert, hoe hoger de uitkeringen (maximaal 6 procent in de UEFA-Cup, maximaal 8 procent voor de Champions League). „Het gaat om een uniek pro duct, zowel voor de voetbalwe reld als voor de financiële we reld", meent Van den Herik. „Feyenoord wordt daardoor meer dan ooit van het publiek. Een club van en voor iedereen. Juridisch ben je weliswaar geen eigenaar van de club, maar ge voelsmatig is die dan toch een beetje van jou." Volgens Van den Herik wordt de behoefte aan geld voor de A selectie van Feyenoord steeds groter. „Maar dat mag niet ten koste gaan van de kwaliteit. We willen niet meer in de situatie komen dat we gedwongen zijn een speler te verkopen wegens financiële druk. Bij de transfer van Van Bronckhorst vorig sei zoen naar Glasgow Rangers was dat bijvoorbeeld nog wel het geval. Dat willen we niet meer meemaken. We willen het mo ment van verkoop zelf bepalen, uiteraard wel in overleg met de betreffende speler. Een serieus voorstel zullen we altijd bekij ken." Met het extra geld uit de obli gatieactie wil Van den Herik Feyenoord in alle opzichten versterken. De A-selectie, de or ganisatie van de club, de jeugd opleiding, de internationale sa menwerkingsverbanden; alles moet meegroeien. „In Europa zijn momenteel veel verschui vingen en ontwikkelingen gaan de. Het tempo van de verande ringen is hoog. Feyenoord wil bij de Europese top aanklam pen. We horen er nu weliswaar ook nog wel bij, maar dan wel heel hijgend. We willen Euro pees een grotere rol gaan spe ien. Dat kan vooral door meer financiële armslag. Daarmee kun je op de internationale markt makkelijker zaken doen." Van den Herik noemt de hui dige financiële positie van Feyenoord -gezond. Toch heeft de landskampioen ondanks of misschien wel dankzij alle spor tieve successen een 'duur' jaar achter de rug. „De uitschake ling door VfB Stuttgart in de eerste ronde van de UEFA-Cup was een bittere pil", erkent Van den Herik, sinds 1991 aan het bewind in Rotterdam-Zuid. „We hadden twee rondjes Eu ropa begroot. Daarnaast heb ben we dit seizoen heel veel premies moeten uitbetalen Met alle genoegen uiteraard, maar we moesten dit luxepro bleem wel binnen onze begro ting van zestig miljoen gulden opvangen." arnhem cpd voor op de twee EK-kwalifica tieduels van de nationale ploeg van Griekenland tegen Georgië (zaterdag) en Letland (volgende week woensdag). Vorige week ontving zijn zaakwaarnemer twee nieuwe concrete aanbie dingen, nadat eerder Ajax, FC Bayern München en Atletico de Madrid al een bod hadden uit gebracht op de onttroonde Eu ropees topscorer. Machlas heeft altijd aangege ven dat zijn voorkeur uitgaat naar een Zuid-Europees land, vanwege de op Griekenland lij kende (voetbal)cultuur. Bij Ajax ziet hij echter meer mogelijkhe den om opnieuw topscorer van Europa te worden. Ajax heeft een bod uitgebracht op Vitesse-spits Nikos Machlas. De Amsterdammers bieden 15 miljoen gulden plus de bij Ajax overbodige spelers Gerald Si- bon en Benni McCarthy. Machlas beraadt zich deze week over de aanbiedingen van vijf Europese topclubs. De aan valler van Vitesse zal zijn huidi ge club zeker verlaten, ondanks een nog tot medio 2001 doorlo pend contract. Ajax. FC Bayern München, Atletico de Madrid en Fiorentina behoren tot de vijf gegadigden. Machlas bereidt zich sinds eind vorige week in Athene Andre Agassi balt zijn vuist na zijn verrassende overwinning op Carlos Moya. foto ap

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17