Allergieën teisteren huisdieren Gebruik hartdefibrillator door leken kan levens redden Gezondheid Ballenkaart MAANDAG 31 MEI 1999 REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-51 Bij mijn bezoek aan een van de net bevallen moeders in mijn praktijk, laat de kraamverzorg ster mij de kaart zien van de pe riode na de bevalling. „Jan is al weer bijna op zijn geboortege wicht, en we zijn pas op dag ze ven", zegt ze. Het is een gulzige baby, die graag drinkt, de borst voeding van zijn moeder komt goed op gang. Ik bewonder Jan en zijn stralende moeder. Alles is goed gegaan. Dat is toch een geschenk. Net als ik wil vertrekken, komt de vader binnen. Nadat ook hij zijn verhaal heeft verteld, over handigt hij mij het verslag van de bevalling en de zo genaamde ballenkaart. Dat is een groen kaartje, waarop wordt geno teerd staat of na de bevalling beide testikels waren ingedaald in de balzak. „Met Jan is alles dik voor elkaar", glundert hij. Het bewuste kaartje wordt wel vaker beschouwd als een bewijs van goed gedrag, maar het is geen garantie dat beide testikels ter plekke blijven. In de balzak zitten drie ophangpunten, waaraan de ingedaalde ballen verankerd zijn. Bij een aantal jongens schieten de ballen te rug. Ze zijn dan niet meer voel baar. Dit is het gevolg van een reflex, die ontstaat als bij voor beeld bij het wassen of verzor gen langs de binnenzijde van de dijen wordt gestreken. Ja panse worstelaars maken daar van dankbaar gebruik door tij dens de wedstrijd de ballen ac tief op te trekken, zodat ze min der kwetsbaar zijn. Ze binden ze daarna strak op. Bij kinderen zakken de testikels uiteindelijk weer terug. We spreken dan van een retractiele testis. Als een kind gehurkt in een warm bad zit, is de testikel weer goed te voelen. Soms is de testikel wel inge daald, maar trekt hij zich terug in de liesplooi. Dat kan geen kwaad, maar toch zal dikwijls om esthetische redenen ge vraagd worden deze testikel operatief terug te brengen waar hij hoort, in de balzak. Als het onderste ankerpunt niet goed is ontwikkeld, kan de tes tis gaan draaien. Dat leidt tot heftige pijn en is voor de be handelend arts reden de boel operatief te laten vastzetten, liefst aan beide kanten om zo hetzelfde euvel aan de andere zijde te voorkomen. Testikels die buiten balzak ver blijven, zijn reden voor ver hoogde aandacht. Tot op latere leeftijd wordt aangeraden ze één keer per jaar zorgvuldig te controleren. In verband daar mee is het van belang de ou ders daarover goed voor te lich ten. Als een kleine ingreep no dig is, hoeven ze bij voorbeeld niet te vrezen dat de vrucht baarheid erdoor wordt beïn vloed. Jan wordt in zijn eerste levens jaar regelmatig gezien door de consultatiebureau-arts. Daar is ons land tamelijk uniek in. Het netwerk van consultatiebureaus vormt een voortreffelijk preven tief controlesysteem. Het ver zorgt tevens kosteloos de nodi ge vaccinaties. Hel biedt ouders de gelegenheid kleine en grote re verzorgings- en opvoedperi- kelen te bespreken. Opvoeden is een kunst, met alle veranderende waarden van de maatschappij, mede door de multiculturele invloeden. Vroe ger stelden jonge moeders hun vragen in de regel aan hun ou ders of zusters, tegenwoordig is iedereen meer op zichzelf te ruggeworpen. Het gevolg is dat het wiel nogal eens opnieuw wordt uitgevonden. In zuidelijke landen is het ge bruikelijk dat de kinderen 's middags rusten en later op de dag langer op zijn en spelen. Dat houdt verband met het kli maat, vooral met de hitte. Dat heeft dus een heel zinnige ach tergrond. Na verhuizing naar onze streken blijft dit leefpa troon soms aanwezig. Dat leidt tot onbegrip bij de omgeving. Wat is wijsheid? Binnen de thuiszorg is er nu een mogelijk heid hulp van vrijwilligers te vi agen in moeilijke situaties binnen het gezin. Deze vrijwilli gers coachen de ouders bij het bespreekbaar maken en zoeken naar een oplossing voor de pro blemen die erin geslopen zijn. Door samen over de kinderen te praten wordt de verantwoor delijkheid gedeeld, en minder zwaar gevoeld. Ik vind het een geweldig initiatief, en ik hoop van harte dat ouders de moed opbrengen er gebruik van te maken. De ouders van Jan beginnen in middels vol verwachting en ver trouwen aan hun grote avon tuur. Ik heb er alle vertrouwen in dat het hun zal lukken een gelukkig gezinsleven op te bou wen. Maar het kan nooit kwaad wat moge- ALEX VAN HOOF Honden en katten hebben in Nederland dorgaans een goed leven. Te goed zelfs: die- rensnacks, die in toenemende mate op het menu staan, door fokken, en bepaalde medicijnen zouden het immuunsysteem kunnen ontregelen. Hierdoor krijgen steeds meer viervoeters last van allergieën, met als ge volg haaruitval, korsten op de huid en ontstekingen. Voor de ze huid- en vachtproblemen bestaan verschillende reme dies. Rita Zuidijk, eigenaresse en trimster van beautysalon voor honden en katten 'De Trouwe Vriend' in Arnemuiden, krijgt geregeld viervoeters met huid en vachtkwalen onder ogen. De dieren hebben last van ontste kingen, schilfers, rode bultjes, korsten, kale plekken en een vette vacht. „Bovendien kam pen ze met verschrikkelijke jeuk", vertelt Zuidijk. „Om ze er weer zo fris en gezond mogelijk uit te laten zien, worden de die ren gewassen met shampoo waarin klei uit de Dode Zee zit." Vervolgens krijgen ze ook nog een massage met deze klei, omdat dit materiaal uit bepaal de mineralen bestaat die een diepreinigende werking belo ven. Voor een behandeling van een uur moet, inclusief de klei, tus sen de 50 en 75 gulden worden betaald. Een paar bezoekjes aan de salon is echter al voldoende: wie de techniek afkijkt, kan thuis zijn huisdier twee tot drie keer per week onder handen nemen. Na ongeveer anderhal ve maand moeten de huid- en vachtproblemen sterk zijn ver minderd. Hond of kat is echter niet helemaal van zijn klachten verlost, want ondanks het was sen en masseren blijft bij veel dieren de ellende regelmatig te rugkeren. Dat komt, omdat bij voorbeeld vlooien, huisstof en voedsel bij een groeiend aantal viervoeters allergische reacties oproepen. „In mijn salon ko men steeds meer honden en katten met korsten, ontstekin gen, bulten en kale plekken op de huid. Die kwalen zijn dan het gevolg van een allergie", vertelt Zuidijk. Ook dierenartsen constateren in toenemende mate allergi sche reactie bij viervoeters. „Onder meer graspollen, don zen dekbedden die als manden dienst doen, bepaalde planten, de cavia, huidschilfers van het baasje en vlooien kunnen een overgevoelige reactie teweeg brengen", vertelt dierenarts en dermatoloog Margreet Vroom. De dierenarts kan weliswaar in Haaruitval bij een dertien jaar oude terriër. Een kat met kale oogleden vol korsten: het gevolg van voedsel allergie. foto qpd sommige gevallen achterhalen waarvoor honden en katten overgevoelig zijn, maar over de achtergronden van een hape rend immuunsysteem, dat een allergie veroorzaakt, bestaan al leen vermoedens. „Er zijn aan wijzingen dat snacks van in vloed zijn. Misschien ook het toenemen van het aantal vacci naties. En vooral door het fok ken met honden die aan hooi koorts leiden, wordt een groot aantal nakomelingen met deze erfelijke ziekte belast." Vroom is als enige dierenarts in Nederland gespecialiseerd in huid- en vachtproblemen bij honden en katten. „Op de fa culteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht wordt wel iswaar aandacht aan dermato logie besteed, maar het leeu wendeel van de studenten doet nogal lacherig over het vak. Zij vinden chirurgie boeiender: opereren levert meer status op." De dermatoloog verricht daar om pionierswerk om het groei ende probleem onder honden en katten aan te pakken. „Een diagnose van allergie stellen is een lastige klus. Bijna elke huidziekte begint met rode bultjes ofwel ontstekingen. Die kunnen ook een eerste signaal van een allergische reactie zijn. Deze ontstekingen veroorzaken ontzettend veel jeuk, zodat de viervoeter aan zijn huid gaat krabben en bijten. Hierdoor ontstaan kleine bloedende wondjes waardoor vervolgens korsten, haaruitval en kale plek ken ontstaan." Bovendien kun nen infecties van.bijvoorbeeld schadelijke bacteriën via de wonden makkelijker het li chaam binnendringen. Om huid- en vachtkwalen tegen te gaan, moet eerst worden be paald waarvoor het dier aller- gisch is. Overgevoeligheid voor voedsel komt vrij vaak voor; een test kan dit duidelijk maken. Daartoe gaat de hond of kat mi nimaal zes weken op een streng dieet van rijst en lamsvlees: ontstaan na die periode geen klachten meer, dan is voedsel de bron van alle kwaad. Het menu vervolgens stapsgewijs aanvullen met onder meer brood, brokken, kluiven en snacks, maakt duidelijk voor welke hap de hond of kat over- Na een dieet zonder enig resul taat, moet de dierenarts wor den ingeschakeld om nader on- JAN VAN DIJK De stichting Medizon in Gro ningen gaat cursussen organi seren voor leken en bedrijfs hulpverleners om te leren re animeren met een nieuw type hartdefibrillator. Het gebruik van dit apparaat kan jaarlijks het leven van honderden men sen redden, stelt directeur drs. Harry Palsma van Medizon. Met dit initiatief steekt de stich ting zijn nek uit, omdat er vraagtekens zijn of niet-medici het apparaat mogen gebruiken. „Het wettelijk kader is nog on duidelijk. Vast staat dat leken en bedrijfshulpverleners het apparaat mogen gebruiken, als zij goed zijn opgeleid", stelt Palsma. Hij is ervan overtuigd dat het gebruik van het apparaat abso luut veilig is en wijst op het feit dat het in de Verenigde Staten, met zijn strenge regelgeving, steeds vaker wordt toegepast. De American Heart Association is de grote animator van het op grote schaal toepassen van de defibrillator. In Europa hebben grote vliegmaatschappijen als Lufthansa en British Airways het apparaat zelfs geïnstalleerd in hun vliegtuigen. Tijd is de allesbepalende factor wanneer het gaal om het red den van iemand die door een hartinfarct is getroffen. Uit cij fers van de Nederlandse Hart stichting blijkt dat wanneer am bulancepersoneel binnen vijf minuten het slachtoffer defi- brilleert, deze 72 procent kans heeft de hartstilstand te overle ven. Die kans is al gedaald tot 20 procent wanneer tussen de 5 en 12 minuten na de hartstil stand wordt gehandeld, en be draagt minder dan tien procent als het nog langer duurt. Het zijn onder meer deze gege vens die de arts Palsma een beetje boos maken als hij ziet hoe terughoudend de overheid en medische wereld reageren op nieuwe ontwikkelingen. Nog onlangs deed de Inspectie Ge zondheidszorg moeilijk bij de aankondiging van een experi ment van de Nederlandse Hart stichting. De stichting wil enke le honderden mensen opleiden in het gebruik van het nieuwe type hartdefibrillator. Palsma: „Volgens mij kunnen leken veel meer medische handelingen verrichten, waarmee ze de ei gen gezondheid en die van an deren kunnen verbeteren, dan nu door de autoritaire medi sche wetenschap wordt toege laten. In dit geval gaat het zelfs om een handeling die levens reddend kan zijn." Het apparaat dat Medizon wil introduceren is een automati sche hartdefibrillator, een sim pel, gebruiksvriendelijk appa raat. Het apparaat herstelt door middel van een stroomstoot het door een infarct verstoorde hartritme en zorgt ervoor dat het bloed weer normaal kan circuleren. Uniek is dat het ap paraat door middel van twee op de borstkas te plaatsen senso ren eerst controleert of er daad werkelijk sprake is van een le vensbedreigende hartritme stoornis. In dat geval waar schuwt het de gebruiker via een ingebouwde stem afstand te houden en de levensreddende schok toe te dienen. Palsma staat in ons land niet al leen met zijn pleidooi om het apparaat snel in te voeren. De cardioloog R. Koster, werkzaam in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, brak in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde van februari een lans voor het toepassen van de automatische defibrillator. Vol gens hem is het apparaat 'prak tisch 100 procent veilig' en kan toepassing het succes van re animatiepogingen buiten het ziekenhuis verhogen. Koster leidt ook een drie jaar durend onderzoek, waarbij politieagen ten in Noord-Holland worden getraind in het gebruik ervan. Palsma: „Maar dan zijn we weer minstens drie jaar verder. Daarom begin ik er nu mee." De stichting Medizon, die als derzoek te verrichten. Is de al lergisch makende stof eenmaal vastgesteld, dan moet de vier voeter zijn hele leven lang gere geld worden geïnjecteerd met een overdosis van de stof waar voor hij gevoelig is. Vroom: „Die overdosis zet het im muunsysteem aan om extra af- weerstoffen te maken, zodat huid- en vachtklachten worden verminderd. Over het nut van wassen en masseren met klei uit de Dode Zee heb ik zeer gro te twijfels." Een definitieve behandeling van allergische reacties bij die ren is nog niet mogelijk. Zelfs bij mensen ligt een oplossing nog niet in het verschiet. Een gezonde, normale voeding en vlooienbestrijding kunnen ech ter veel ellende voorkomen. Ook geregeld de vacht borste len en controleren helpt. Dat geldt niet alleen voor een aller gische reactie, maar ook voor andere huid- en vachtproble men die door bijvoorbeeld schimmels en mijten worden veroorzaakt. Deze minuscule lastpakken veroorzaken min of meer dezelfde symptomen als bij een allergische reactie. Schimmels bij katten en hon den zijn bovendien overdraag baar op mensen. De sporen kunnen meer dan jaar lang in huis overleven en dan alsnog het dier of zijn baasjes besmet ten. Schimmels en mijten zijn echter na een zeer grondige rei nigen van de woning en de viervoeter uit te schakelen, aan een allergie-zit de hond of kat voorgoed vast. doelstelling heeft om medische hulpverlening in de samenle ving te integreren, houdt zich onder meer bezig met het ge ven van reanimatie- en EHBO- cursussen. Harry Palsma - te vens eindredacteur van het leerboek voor gevorderden van het Oranje Kruis - kent maar al te goed de nadelen van de klas sieke reanimatie. „Daarbij is de kans op fouten groter. Het is veel moeilijker om een juiste diagnose te stellen. En ook al heb je leren reanimeren, de angst om iets fout te doen leidt er vaak toe dat mensen niks doen. Sommigen raken in pa niek of verstijven van angst, als er iemand voor hun ogen in el kaar zakt. Dit apparaat kent geen emoties en verricht pre cies de goede handelingen." Palsma denkt dat cursisten in een paar uur kunnen leren met het apparaat om te gaan. Om dat hij, gezien de onduidelijke regelgeving, voorzichtig moet opereren heeft Medizon een kwaliteitssysteem voor medisch onderwijs ontwikkeld. Via een registratiekaart kan een cursist aantonen dat hij bekwaam is om het apparaat te gebruiken. Als er binnen vijf minuten op elke plaats in Nederland zo'n apparaat voorhanden is, kan er elk uur een leven extra worden gered. De vraag is alleen hoe veel de samenleving er voor over heeft om dat te bereiken." Haarverf Het staat niet vast dat haarverf kankerverwekkend is, blijkt uit Amerikaans onderzoek. Een groep van 2.544 mensen, on der wie ook kanker-patiënten, is onderzocht op het gebruik van haarverf. In de gezonde groep gebruikte 56 procent van de vrouwen wel eens een kleurtje in het haar. In de groep wouwen met kanker verschijnselen was dit percen tage even hoog. Daaruit blijkt dat het gebruik van haarverf kennelijk geen invloed heeft op de ontwikkeling van kan< ker. Bij de mannen waren de percentages 9 en 10 procent Het onderzoek werd gehou den naar aanleiding van een verbod op een aantal haarvei fproducten in Amerika. Vol- [- gens de uitslag van het ondei zoek is het gevaar voor de volksgezondheid echter te ve waarlozen. .30 .00 Snijden in kunststof De menselijke onderdelen die uit handen komen van dr. Ni- gel Watkin, expert in kunst stoffen, zeg maar 'plastics', worden steeds echter. Nog even en het onderscheid met de werkelijkheid is nagenoeg verdwenen. Watkin, leider van de afdeling 'plastics' van de Britse firma Hillway Surgical Ltd (HSL) in Seisey-Chichester in het gewest West Sussex, staat op het punt bloedvaten aan te brengen in zijn li chaamsdelen. Door te mani puleren met de moleculaire structuur van plastics zijn Watkin en zijn team erin ge slaagd gemakkelijk modellee bare kunststoffen te ontwikk len met eigenschappen niet te onderscheiden zijn v menselijk weefsel. Volge Watkin biedt dat 'ongeken mogelijkheden' voor chin gen in opleiding. Die kunni naar hartelust in het kunstst snijden in de wetenschap d fouten niet tot menselijke dr ma's leiden. „En we onde zoeken nu de mogelijkhedt van het langs synthetiscl weg aanbrengen van bijvoo beeld bloedvaten in dat kuns weefsel. Want wat is iinme chirurgie zonder bloed?' Met een chirurgisch instrument drukt dr. Watkin in de 'huid' van een kunstknie om te laten zien dat het verschil met een 'echte' kni nagenoeg verdwenen is. De andere uitgestalde lichaamsdelen zijr van hetzelfde kunstofmateriaal gemaakt. foto Last van schouders Bekeken over een aantal jaren blijkt er geen verschil in het effect van fysiotherapie, ma nuele therapie en injecties met bijnierschorshormonen (corticosteroïden) bij de be handeling van schouderklach- ten. Dat blijkt uit een onder zoek van de Vakgroep Huis artsgeneeskunde van de Rijks universiteit Groningen en het Revalidatiecentrum Bea- trixoord in Haren, dat deze week in het British Medical Journal is verschenen. In een eerder onderzoek bij 172 pati ënten met schouderklachten die gedurende elf weken wa ren gevolgd, was gebleken dat bij patiënten met klachten in het schoudergewricht injec ties met corticosteroïden be hielpen dan manuele theraj of fysiotherapie. Bij patiënte met klachten van de schou dergordel die verband hield met spierspanningen vanuit de nek en de rug, bleek man ele therapie effectiever dan siotherapie. Deze patiënten kregen geen corticosteroïde Twee tot drie jaar na dit on derzoek is aan de betrokken patiënten een vragenlijst op gestuurd, die is ingevuld do 130 mensen. Daaruit blijkt c er op de langere termijn gee verschil in effectiviteit tusse de verschillende behande lingsvormen bestaat. Te dmk voor schouderpijn Uit het Groningse vervolgon derzoek naar schouderklach ten blijkt, dat de helft van de behandelde patiënten jaren later weer last van de schou der heeft. Overigens wordt die last door de betrokkenen ver schillend beoordeeld. Slechts een klein aantal patiënten gaat vanwege de pijn terug naar de huisarts. De Gronin ger onderzoekers vinden het opmerkelijk dat het meren deel van de patiënten die het opgestuurde vragenformulier niet heeft teruggestuurd, een betaalde baan had. Wil dat zeggen, zo vragen ze zich af, dat zij het te druk hadden om werkelijk last van hun schot der te hebben? De onderzot kers achten het daarom van belang in vervolgstudies na gaan welke factoren een rol i spelen bij blijvende schoud 1 klachten. Het onderzoek wi '7 NC overigens niet zeggen dat ei id/ »i)7 NC geen voorkeursbehandeling WTiJ bij schouderklachten. Eén v de betrokken onderzoekers, huisarts dr.J.C. Winters: „V(|ta'jfe de behandeling van de acut n klachten blijven de corticoïi injecties voor de gewrichts problemen en de manuele therapie voor de schouderg, delklachten de voorkeur ho den." 14 tot s-10/ KRUISWOORD-M IN-EEN Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van bet gevraagde woord in dezelfde volgor de min 1 letter. (B.v. Omschrijving 'die renverblijf. Antwoord zou zijn 'stal', maar ingevuld moet worden 'sta' of 'tal'. Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Cijfer; 4. kleinigheidje; 7, droevig; 9. vluchtige stof; 11. voertuig; 12. stap; 13. vleesgerecht; 15. koffiedik; 16. denkver mogen; 18. bodem; 19. koude valwind; 20. met elkaar; 22. inbraakvrije bewaar plaats; 25. kleur; 27. keukengerei; 28. pad; 29. kus; 31. schuw dier; 32. vocalist; 34. gil; 35. prent. VERTICAAL: 1. Wapen; 2. cijfer; 3. raap; 4. deel v.e. trap; 5. withandgibbon; 6. deel v.e. vlieg tuig; 8. vis; 10. sfeer; 12. eerste vertoning; 14. gesteente; 15. soort hond; 17. interval; 18. roofvogel; 20. opnieuw; 21. bron; 23. energie; 24. gauw verslijtend; 26. taaie lekkernij; 29. landgoed; 30. vlug; 32. grote watervlakte; 33. bontgekleurde papegaai. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Eire; 4. Odin; 7. en; 8. ram; 10. ai; 13. sociëteit; 16. bh; 17. be; 18. slap; 19. jade; 20. ik; 22. re; 23. beeld merk; 25. ah; 27. olm; 29. ui; 30. taks; 31. erts.Verticaal: 1. Eens; 2. in; 3. er; 4. om; 5. ia; 6. nipt; 8. Ares; 11. schaker; 12. ge baren; 14. oblie; 15. ieder; 21. edel; 23. baat; 24. klis; 26. ha; 27. os; 28. me; 29. ut.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14