14.99 Onderzoek: Engelendaal eenbaansweg 'Een dwaas plan' Rijnland verlaagt vaargeld Regio 4 FLESSEN 1,5 LITER EEN ORIGINELE (m£c& AIR-TOWEL brandweer Oegstgeest joekt nieuwe vrijwilligers Katwijk, Noordwijk en Wassenaar nemen deel aan milieu-estafette Golfers slaan 10.000 gulden bij elkaar MANDAG 31 MEI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071 -5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-53564 H 'geldt ook voor Coco Colo light on CocoCola light caffeine I ALLEEN BU SUPER DE BOER samen voor Zwemnacht Leiderdorp: 431.050 meter leiderdorp Afgelopen zaterdag hebben achttien zwemploegen uit het hele land - op één na allemaal reddingsbrigades - de Nacht van Leiderdorp 'gered'. De zwemmarathon was het enige onderdeel dat doorgang vond, nadat het grootscheepse sport evenement wegens gebrek aan belangstelling was afgeblazen. De totale gezwommen afstand bedroeg 431.050 meter. Red dingsbrigade Oss won de marathon met 30.600 meter, DKD uit Leiderdorp werd tweede met 29.900 meter. Alle ploegen beston den uit acht zwemmers. De marathonwedstrijd duurde acht uur. Liefdespaartje geschaakt voorschoten Een stenen liefdespaartje van 112 centimeter hoog is zaterdagnacht uit een Voorschotense tuin ontvreemd. Het elkaar omhelzende jongetje en meisje hadden nog maar een week geleden hun stekje in de tuin aan de Leidseweg ge vonden. De waarde van het beeld van het paar bedraagt 950 gulden. Pizza-bezorger mishandeld leiderdorp Een 18-jarige pizzabezorger kreeg gisteravond klap pen, nadat hij zich beklaagde bij een fietser die hem de pas af sneed op de Loevestein in Leiderdorp. De man belandde in de struiken toen hij een tegemoetkomende 32-jarige fietser ont week. Na een opmerking over het rijgedrag van de fietser kreeg de pizzabezorger enkele klappen op zijn hoofd. Man mishandeld in Leiderdorp leiderdorp Een 26-jarige man is gistermorgen zonder aanlei ding door een voorbijganger geschopt op de Statendaalder in Leiderdorp. De Leiderdorper fietste over de Statendaalder en werd aangevallen door een jongen uit een groepje dat rondhing bij de Winkelhof. njen sportkantines. Ook hebben [onnie van uffelen we een informatieavond gehou den, maar je bereikt de mensen pe Oegstgeestse brandweer is op de een of andere manier jaarstig op zoek naar nieuwe niet", zegt commandant A. Irijwilligers. Vier van de 31 vrij- Stam. „Daarom hebben we nu frilligers verlaten binnen kort bewust voor gekozen om men- let korps. Om de vacatures zo sen gericht aan te schrijven." nel mogelijk op te vullen heb- In de brief legt de brandweer len alle inwoners van Oegst- uit waarom de actie op deze (eest tussen de 20 en 35 jaar manier wordt gevoerd en wat er len brief ontvangen met het daarna met de adresgegevens ierzoek zich als vrijwilliger te gebeurt. „Die gaan-de prullen- U» pelden. bak in", aldus.Stam. Door mensen persoonlijk aan De Oegstgeestse brandweer schrijven hoopt de brand- krijgt per jaar zo'n 175 verzoe teer mensen sneller over de ken om hulp. De helft daarvan treep te trekken. De brand- bestaat uit vragen naar hulp bij teer heeft de adressen van de onder meer het schoonmaken emeente gekregen.„Bij eerdere van een wegdek na een onge- 'fdenwerfacties hebben we luk, het verhelpen van water- losters opgehangen bij scho- overlast en het redden van i in, winkelcentra, zwembaden ko^ipn en paarden uit sloten. JUIVENBERICHTEN Je duiven vlogen dit weekeinde vanuit Chantill: '.V. Leiderdorp d. Reijerse 1, 10; W. de Roode 2, 5; J. Koolmoes 3; T. Schoenmaker 6, 9; comb. Hartevelt 7; J. Knijnenburg 8. !.V. De Vriendenclub I. v.d. Nieuwendijk 1, 6, 7, 9; comb, van Weeren/Pracht 2, 8; F. v.d. lieuwendijk en zn. 3, 5,10; comb. Óiersman/Kramer 4. '.V. De Rijnklievers L Ladan 1, 2, 8; P. Bink 3; H. v.d. Star 4, 10; T. Kraan 5; G. v.d. Poel M. Hogenboom 7,9. '.V. Blauwkras I. v.d. Geer 1, 7. P. Landesbergen 2, 4, 5, 6, 8, 9; F. v.d. Wetering 3; omb. v.d. Blom 10; .V. Het Oosten de Groot 1, 2; P. Mooten 3, 4; B. van Putten 5, 7, 10; W. Kop 6r8, Terwijl Zoeterwoude 'm knijpt voor het millenniumprobleem, maakt Oegstgeest zich zorgen om een ander gevaar: het leger van microben in de GFT-bak. Natuurwandeling en discussie over vliegveld in zee noordwijk maruke den hollander Stichting De Noordzee houdt dit jaar in samenwerking met de Stichting Duinbehoud en het NIVON de milieu estafette 1999. Aan de vierde etappe op 12 juni neemt, behalve Wassenaar en Katwijk, ook Noordwijk deel. Het is de bedoeling dat beleidsmakers uit Den Haag en plaatselijke politici die dag tijdens een wandeling door het duingebied en over het strand in ge sprek raken met bewoners over onder werpen als waterinfiltratie in het duin gebied en de bouw van een vliegveld in zee. De burgemeesters van de drie plaat sen hebben hun medewerking inmid dels toegezegd. „Het belooft een leuke, en vooral mooie wandeling te worden langs de fraaiste stukjes van de Neder landse kust", zegt M. Langendijk van de milieu-organisatie De Noordzee. Al wandelend wordt in groepjes gedis cussieerd over actuele thema's. Het voordeel van deze aanpak is volgens Langendijk dat de deelnemers tijdens het lopen door de natuur zelf kunnen zien waar het allemaal om gaat. „Wat wij willen is een eerlijke uitwisseling van meningen op gang brengen tussen 'Den Haag', de provincies - die zich tenslotte ook steeds meer gaan be moeien met landelijke problematiek -, de plaatselijke politiek en de mensen die in het betreffende gebied wonen." Burgers hebben door middel van de milieu-estafette de kans rechtstreeks het debat aan te gaan met de beleids makers. maar ook later zal volgens de woordvoerder van De Noordzee hun mening nog doorklinken. De organisa toren noteren zoveel mogelijk denk beelden, suggesties en ideeën, om die op 25 november te gebruiken bij een politiek debat dat door de milieu-orga nisaties wordt gehouden. Gerekend wordt op deelname van tussen de 100 en 250 deelnemers. De estafettewandeling begint op 12 juni om elf uur bij Duinoord in Wasse naar. De lunch wordt gebruikt bij pa viljoen Willy Zuid op het Katwijkse strand, waarna burgemeester Van Wouwe van Katwijk rond kwart voor drie bij het uitwateringskanaal het es tafettestokje doorgeeft aan de Noord- wijkse burgervader J. van der Sluijs. Daar kunnen Noordwijkse belangstel lenden aansluiten. In het strandpavil joen van hotel Huis ter Duin wordt de dag afgesloten. De Vliegerwinkel uit Leiden geeft de deelnemers vliegerles geven. Als extra- tje krijgt burgemeester Van der Sluijs de Blauwe Vlag uitgereikt van zowel de Europese organisatie FEEEN als van Water te Kust en te Keur. De estafette wandelaars kunnen na afloop per bus naar het NS-station in Leiden. De Engelendaal, door velen dé racebaan van Leiderdorp genoemd, wordt wellicht een eenbaansweg. De gemeen te gaat dit verrassende idee nader onderzoeken. Het on derzoek heeft te maken met de plannen die de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) heeft met haar uitgebreide flatcomplex langs de Engelendaal. leiderdorp afke van der toolen Zaterdag presenteerde de AWL voor het gebied een steden bouwkundige visie, die samen met de gemeente Leiderdorp en architectenbureau Groep 5 is ontwikkeld. Deze visie is geen vaststaand plan, maar dient als uitgangspunt voor de 'onder handelingen' met de bewoners. Zeker is dat een deel van de flats wordt gesloopt om plaats te maken voor - duurdere - nieuwbouw. De versmalling van de Enge lendaal tot eenbaansweg - al leen de twee rijstroken aan de overkant van de flats blijven lig gen - is om verschillende rede nen in het voorstel opgenomen. Er komt meer ruimte tussen de flats en de weg, met als voor deel minder verkeerslawaai voor de bewoners, meer groen, en meer ruimte voor langzaam verkeer. Bovendien worden de afzonderlijke 'hoven' via drie rotondes in de weg directer be reikbaar. Het gaat om een serieus plan, laat wethouder V. Molkenboer (verkeer en volkshuisvesting) weten. „Maar als in het kader van het verkeerscirculatieplan blijkt dat het anders moet, dan gaat het niet door." Het ge meentelijke verkeerscirculatie plan dient om te bepalen welke wegen in Leiderdorp doorgaan de routes moeten zijn en welke niet. Het streven is het door gaande verkeer zoveel mogelijk om de bebouwde kom heen te leiden. Ook tegenover de rest van de stedenbouwkundige visie staat Molkenboer 'in principe heel positief. „Het is beter de toe komstige ontwikkelingen op de huurmarkt vóór te zijn." Het idee achter de visie is het creë ren van drie lichte, overzichte lijke hoven, die open zijn aan de kant met het meeste groen, en nagenoeg gesloten aan de kant van de Engelendaal. Drie flats gaan daarvoor tegen de vlakte. De flats direct langs de Engelendaal en daar haaks op blijven staan. De Iepenschans en de Beukenschans worden trapsgewijs afgevlakt. Al met al verdwijnen 165 van de 690 woningen. Daar komen 95 nieuwbouwhuizen voor in de plaats, voor een deel koop appartementen. Het meest in het oog springt daarbij een ron de woontoren van twintig ver diepingen. Bovenop en aan de kop van bestaande flats komen dure woningen van een bijzon der karakter. Ook de bergingen, garages, parkeerplaatsen en het openbaar groen zullen ingrij pend veranderen. De bewoners kunnen de ko mende tijd invloed op de plan nen uitoefenen via planteama. De AWL wil eind 2001 met de ingrepen beginnen. leiderdorp afke van der toolen „Dit is een dwaas plan", roept een bewoner tijdens de presenta tie van de plannen van de AWL met de flats langs de Engelen daal. Directeur T. Verdoes houdt het hoofd koel. „Dat klopt. Het is een dwaas plan. Maar we zijn ervan overtuigd dat een ingreep nodig is." Er zijn bewoners die, soms tot hun eigen verbazing, enthousi ast zijn. Maar vooral de mensen die op de nieuwe plattegrond hun eigen flat niet terugvinden zijn geschrokken. „Ja hallo!" „Daar wonen wij!" Verdoes begrijpt die gevoelens. „In de plan teams mag u meepraten over het uiteindelijke plan." Maar één ding staat vast; gesloopt wordt er. Van dat laatste snappen sommige bewoners niks. „Ik woon er al 30 jaar lang tevreden." Dat is mooi, zegt Verdoes; „Maar moet u eens kijken naar de verhuis-neiging binnen uw flat." Verdoes toont zich na afloop van de eerste van drie sessies tevreden. „De reacties vielen mij mee, als je bedenkt dat je praat over slo pen." Hoewel het kabinet demissionair is, zou het ons niks verbazen als binnenkort in Den Haag toch nog een belangrijke beslissing wordt genomen. Dat er wel degelijk tol- punten rond Zoeterwoude komen. Naar verluidt worden ze op oude jaarsavond geplaatst. Niet voor het rekeningrijden, maar voor contro le. Het zou ons evenmin verbazen als Zoeterwoude zelf op deze tijdelijke vorm van bewaking aandringt. De gemeente zorgt zelf wel voor con troleurs. Zodra 2000 enkele uren oud is, worden de punten weer verwijderd. Alleen op deze radicale wijze denkt het gemeentebestuur verzekerd te zijn van rust rond de jaarwisseling. Er is al genoeg onze kerheid over het feit of de compu ters al dan niet op tilt zullen slaan. Men zit dan echt niet te wachten op buitenstaanders die in Zoeter woude zonodig het millennium willen vieren. En dus wordt de ge meente hermetisch afgesloten. Tja, het liefst hadden burgemeees- ter en wethouders iedere inwoner geadviseerd ramen en deuren te sluiten, de gordijnen te laten zak ken en vooral op tijd naar bed te gaan. Dan was in elk geval volledi ge rust verzekerd. Zover komt het echter niet. Er is ingestemd met een millenniumfeest in de Klaver hal. Verder heeft de gemeente er geen bemoeienis mee. Er wordt geen cent subsidie aan gegeven. Automobilisten op de kruising van de Persant Snoepweg en Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp worden sinds enige tijd gewaarschuwd voor rood licht-controles. Alsof je wel door rood mag rijden op kruisingen waar zo'n bord ontbreekt. Gek eigenlijk. Echt een bordje om eens even bij stil te staan. foto henk bouwman Andere feesten worden net niet verboden, maar wel sterk afgera den en de gemeente zal ook zelf niets organiseren, omdat politie en brandweer in de nacht van oud op nieuw al genoeg te doen hebben. In de Klaverhal kunnen maar dui zend mensen terecht. Hoe de an dere 7.500 Zoeterwoudenaars het nieuwe millennium zullen ingaan, is totaal onduidelijk. Het is kenne lijk de tol die voor de zelfstandig heid moet worden betaald. Luchtjes Je hebt atoomenergievrije gemeen ten. Je hebt kernwapenvrije ge meenten. En je hebt autovrije ge meenten. Er is echter maar één luchtjesvrije gemeente, en dat is Oegstgeest. Tenminste, dat is het streven. De gemeente laat niets na in haar onvermoeibare kruistocht tegen het ongewenste geurtje. Vorig na jaar nog stopte ze miljoenen in stankfilters voor de Leidse water zuiveringsinstallatie. Let wel: de Leidse waterzuiveringsinstallatie. En niet om dat stelletje beneden windse geurvreters in de Meren- wijk een frisser leven te bezorgen. Louter eigenbelang. Voor als de wind onverhoopt eens uit het oos ten mocht blazen. Amper een half jaar later dient zich alweer een nieuw gevaar aan. Dit keer niet van buiten, maar van bin nen de gemeentegrenzen. Er is een vijfde colonne actief. Een onzicht baar leger van microben en ander engs, dat in de GFT-bakken nijver werkzaam is en daarbij ongewens te luchtjes produceert. De gemeente heeft maar weer eens diep in de buidel getast, ditmaal om haar burgers te voorzien van gratis GFT-geurtjesbestrijdende sprayflacons. Je stéét ergens voor of niet, nietwaar? Luchtjesvrije gemeente. Mocht buurgemeente Leiden nog annexa tieplannen koesteren, dan ligt het wapen voor de hand. Stinkbommetje gooien. jan preenen afke van der toolen leiden/regio ruud sep Het varen met een motorboot wordt met ingang van volgend jaar een beetje goedkoper. Het Hoogheemraadschap van Rijn land verlaagt met ingang van het jaar 2000 de tarieven voor de algemene vaarvergunning. De verlaging is mogelijk doordat het schap een behoor lijke reserve heeft opgebouwd voor het herstel van beschadig de oevers. Bovendien is de ver wachting dat de kosten van het oeverherstel de komende jaren zullen meevallen. Het schap ge bruikt de opbrengst van de vaargelden voor het herstel van oevers. Een algemene vaarvergun ning is verplicht voor bezitters van motorboten die gebruik willen maken van een aantal kwetsbare wateren binnen het gebied van Rijnland. Onder an dere de Drecht en de Leidsche Vaart vallen onder deze rege- ling. De ANWB pleit overigens al enkele jaren voor het afschaffen van de vaarvergunningen. De regeling belemmert de vrije doorvaart door het 'blauwe net werk' in het Groene Hart. Rijn land houdt echter vast aan de regeling, met als argument dat de opbrengsten van de regeling nodig zijn om de oevers in stand te houden. De vaarvergunning voor een compleet kalenderjaar wordt volgend jaar vijf gulden goed koper. Wie een boot heeft lan ger dan zes meter of met een motor van meer dan vijf pk gaat 60 gulden betalen. Wie een klei nere boot heeft en een lichtere motor is 35 gulden kwijt. Een vergunning voor zes weken wordt twee gulden goedkoper en komt volgend jaar op veer tien gulden. Auto te water naast A44 oegstgeest Een 62-jarige vrouw uit Au stralië is zaterdagavond re gelrecht met haar auto het water in gereden. Ze reed over de A44 richting Wasse naar, toen ze ter hoogte van de Flora plotseling naar rechts uitweek en via de berm en de ventweg op de sloot afkoerste. De politie vermoedt dat de vrouw even versuft is ge raakt. Een automobilist die achter haar reed stond op het punt het water in te dui ken om haar te redden, toen ze zelf opdook en de kant op klauterde. De Australische is naar het LUMC (Leids Uni versitair Medisch Centrum) gebracht, maar heeft dat niet veel later met slechts een buil op haar hoofd weer ver laten. voorschoten In het Voorschotense Berkhoutpark deden de deelne mers aan het Voorschoten Open Golftoumooi zaterdag hun best om een superscore te halen. Maar het lukte niemand om een hole-in-one te slaan en een door een autobedrijf beschikbaar gestelde auto te winnen. Eén deelnemer kwam er wel dichtbij, maar zijn bal bleef op vijf centimeter van de hole liggen. Het toernooi, dat zich afspeelde in diverse Voorschotense parken, bracht 10.000 gulden op. Het geld gaat naar de Stichting Fibrosekin- deren Op Kamp. Aan het toernooi deden ruim 120 golfers mee. De eerste prijs, een paar handgemaakte golfschoenen ging bij de dames naar mevrouw Van Driel. Haar echtgenoot werd eerste bij de heren. Succes was er ook voor Aad Geve van de Voorschotense Golfclub. Hij vestigde een nieuw Voorschoten Open-record, door in 31 slagen het 9-holes parcours af te werken. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13