Gusmao rekent op goede wil van Oost-Timorezen Strijd om de kleurlingen-kiezer begint in de huiskamer Buitenland Proces tegen Öcalan laat Koerdische kwestie onopgelost rERDAG 29 MEI 1999 Ex-rebellenleider positief over toekomst Het drama Oost-Timor na dert zijn ontknoping. Be gin augustus kan de bevol king zich in een referen dum uitspreken over zijn toekomst. De spanning in het omstreden gebied in het uiterste zuidoosten van Indonesië neemt met de dag toe. Gewapende pro-Indonesische milities proberen met geweld en intimidatie afscheiding te gen te houden. De voor malige rebellenleider Gus mao, die in Jakarta onder huisarrest staat, gaat er niettemin van uit dat het pleit is beslecht en toont zich opmerkelijk positief over de toekomst. JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT De voormalige Timorese guer rilla-commandant José Alexan dre 'Xanana' Gusmao (52) zakt ontspannen onderuit in de wo ning waar hij sinds februari on der huisarrest staat. Hij heeft net voor het eerst Amnesty In ternational op bezoek gehad. Een dag eerder sprak hij verte genwoordigers van zes landen die op verzoek van de Indonesi sche president Habibie helpen bij de organisatie van de volks raadpleging die het lot van Oost-Timor moet bepalen. Gusmao (52) schenkt mier zoete zwarte koffie in piepklei ne kopjes en is zeer te spreken over zijn mogelijkheden bij te dragen aan het vredesproces op Oost-Timor. ,,In de Cipinang- gevangenis had ik twee keer per week vier uur gelegenheid met bezoekers te praten. Hier kan ik veel meer doen." Helemaal zonder problemen verloopt het contact met de buitenwereld niet. De woning - met uitzicht op de blinde muur die een an dere gevangenis omringt - is voorzien van telefoon, maar die werkt maar in één richting. Zelf bellen of een fax versturen kan hij niet. Wel mocht Xanana het huis al een paar keer verlaten voor ge sprekken met Oost-Timorezen die zich verzetten tegen onaf hankelijkheid en juist integratie nastreven met Indonesië. „Die wilden hier niet naar toe ko men", glimlacht hij. Uitstapjes uit gevangenschap zijn niet he lemaal nieuw voor de rebellen- 'Xanana' Gusmao. leider die tot twintig jaar werd veroordeeld, maar vrijkomt zo dra er een oplossing is voor Oost-Timor. Met pretogen ver haalt hij over Nelson Mandela, die met een verwijzing naar zijn eigen jarenlange detentie bij voormalig president Soeharto een etentje met hem wist af te dwingen. De Verenigde Naties wil met vijfduizend man een vreedzaam en eerlijk verloop van de volks raadpleging op 8 augustus. Er is al begonnen met het overvlie gen van mensen en materieel. Gemakkelijk gaat het echter al lerminst. Rond de datum zelf heeft zich alweer een contro verse ontwikkeld omdat de In donesische regering het evene ment een dag naar voren wil halen 'uit respect voor de over wegend katholieke bevolking die op zondag ter kerke gaat'. Bisschop Belo heeft echter la ten weten dat het best op zon dag kan. Gusmao steekt zijn zoveelste Marlboro-filtersigaret op en be nadrukt dat het van het groot ste belang is dat de internatio nale gemeenschap druk blijft uitoefenen om de volksraadple ging tot een succes te maken. Vooral het leger moet tot de or de worden geroepen. De separatisten gaan er zon der meer van uit dat de bevol king voor onafhankelijkheid kiest en autonomie binnen het Indonesische staatsbestel af wijst. Gusmao richt het oog daarom op de toekomst. Hij is blij dat het bloedvergieten van de afgelopen maanden het overleg met degenen die aan sluiting bij Indonesië nastreven niet heeft getorpedeerd. „De contacten zijn intensiever dan ooit." Dat er van een volkomen burgeroorlog sprake is, bestrijdt hij met klem. „De doden van de laatste 23 jaar zijn allemaal het resultaat van acties van het le ger. Ook de laatste maanden gaat het om geweld van één groep. Het Indonesische leger wakkert dat geweld aan." Deze opvatting wordt fel bestreden door minister Alatas van bui tenlandse zaken. Maar ook de VN hebben Indonesië bij her haling opgeroepen de verant woordelijkheid te nemen voor orde en veiligheid zodat de be volking straks in alle rust zijn stem kan uitbrengen. Het geweld is opgelaaid sinds president Habibie verklaarde bereid te zijn Oost-Timor te la ten gaan. Tientallen mensen zijn vermoord; duizenden zijn op de vlucht geslagen. Toch ge looft Gusmao in verzoening. „Ik vertrouw op de goede wil van de bevolking, zelfs van de men sen die vrienden en familie ver loren." Zodra de zaken formeel zijn geregeld, moeten volgens hem de leiders van de rivalise rende partijen de boer op om de mensen te overtuigen van de noodzaak van verzoening, die nodig is om het land op te bou- FOTO CPD THEO HAERKENS wen. Met de leden van de mili ties hoeft wat Gusmao betreft niet te worden afgerekend. „Ve len van hen hebben geen idee wat ze doen. Tijdens de slacht partijen verkeren ze onder in vloed van drank en drugs. Die maken hen ongevoelig, ze her kennen zelfs hun eigen familie niet. Er zijn mannen bij die hun eigen zoon vermoordden of het huis van hun moeder in brand staken. Die mensen zijn kapot als ze ontdekken wat ze hebben gedaan, in die context past het niet hen persoonlijk te veroor delen." Dat betekent niet dat alles kan worden vergeven en vergeten. „Schending van de mensenrechten moet grondig worden onderzocht", betoogt hij. „Maar het zijn de Indonesi sche generaals die zich tegen over een internationale rechter moeten verantwoorden." Gusmao, die geen ambitie heeft om president te worden, denkt dat een overgangsperio de van drie tot vijf jaar genoeg is om het geteisterde eiland om te smeden tot een natie. Zo lang zal ook de aanwezigheid van de VN wenselijk zijn. Hoe het land op den duur economisch het hoofd boven water moet hou den, is nog niet duidelijk. „Daar studeren we nog op. We heb ben onze natuurlijke hulpbron nen en met ruim 600.000 zielen maar een kleine bevolking. Maar we moeten wel helemaal van de grond af aan beginnen." fürkije begint maandag het proces tegen leider van de Koerdische Axbeiderspar- [PKK, Abdullah öcalan. Dat zal zeker bijdragen tot een oplossing van de dische kwestie. Want öcalan is het ibool van de Koerdische guerrillastrijd kije en niets wijst erop dat de Turkse (t ook maar iets terugneemt van zijn le lijn tegenover de elf miljoen Koerden et land. ficieel bestaat er voor Turkije helemaal i 'Koerdische kwestie', maar is er alleen probleem van 'terrorisme' dat econo- che oorzaken heeft: de onderontwikke- x van het in meerderheid Koerdische l *V°ioost-Anatolië, waar de Koerdische Ar- lerspartij sinds 1984 haar strijd voert. -bit proces zou een gelegenheid kunnen om het Koerdische vraagstuk te gaan ijpen en rationeel te benaderen", jföO nt prof. Dogu Ergil van de stichting To- 3rte<? die problemen van de samenleving doorlicht. „Maar deze kans gaat verloren. De gevestigde belangen willen hun stand punt niet wijzigen, omdat de wetgeving en overheidsdiensten dan ingrijpend moeten worden veranderd." öcalan kan de doodstraf krijgen wegens zijn leidende rol in de veertien jaar duren de gewapende strijd om een zelfstandig Koerdistan in het zuidoosten van Turkije. De guerilla-oorlog van de PKK leidde tot 31.000 doden. Zo'n drieduizend dorpen werden op last van de Turkse staat ont ruimd wat een uittocht van Koerden naar het westen van het land tot gevolg had. De strijd heeft Turkije inmiddels al honderd miljard dollar gekost en heeft haar boven dien internationaal in diskrediet gebracht, wegens schending van de mensenrechten. „De regering wil öcalan geen gelegen heid geven de rol van vredesbrenger te spe len. Zij is vastbesloten hem te laten ophan gen", aldus Ergil. Hij wijst op een recente blijk van verstarring: het ministerie van binnenlandse zaken heeft kort voor het proces een lijst met uitdrukkingen uitgege ven om het woord 'Koerdisch' uit het offici ële vocabulaire te schrappen, vooral in de staatsmedia. „Dat druist gewoon in tegen hoe de situatie in de samenleving zich ont wikkelt, het zal de mensen niet verhinderen Koerdisch te spreken. En er was na öcalans arrestatie midden-februari juist een discus sie onder de burgers op gang gekomen over verlening van 'culturele rechten' aan Koerden. Bij de autoriteiten heeft die dis cussie blijkbaar geen enkele weerklank ge vonden." De Koerdische partij HADEP, die bij de verkiezingen in april 4,7 procent van de stemmen kreeg, dreigt verboden te worden wegens haar banden met de PKK. Ook de gisteren gevormde regering lijkt geen ver betering voor de situatie van de Koerden te gaan brengen. Premier Bulent Ecevit, van de Democratische Linkse Partij, heeft een coalitie gesloten met de extreemrechtse Nationalistische Actie Partij (MHP) en de conservatieve Moederlandpartij. ANC probeert de Westkaap in Zuid-Afrika te veroveren jur: n le 2/7 PETER TER HORST van Gadieja Dag een bescheiden ruimte bij vijf meter, met aan jpkantoand platen van Mekka en IB^fken uit de Koran. Er staan banken en houten stoel- 3ORTV\uit de kleuterschool. Het itsklimc r niet zo fraai uit, maar dit /Duitsla slagveld waar de strijd om jrden™ eurlingen-kiezer in Zuid- jeren. i moet worden gewonnen. Sumn gentien mensen zijn afge- ,7° :n op de verkiezingsbijeen- bij Dagrass thuis. Het nwoners van de kleurlin- 3 mwj ijk Bonteheuwel bij Kaap- al wv( ,jie voor zichzelf een cru- vraag moeten beantwoor- item ik, net als in 1994, op 0252-2! 'tionale Partij of loop ik op i in het stemhokje over het Afrikaans Nationaal res? Voor veel kleurlingen, ïddengroep die tijdens de heid altijd ingeklemd zat i de blanke baas en de loze zwarte, komt het oiye^Pii ltijd neer op een simpele, P 075-6 e vraag: stem ik blank of ik zwart? verkiezingscampagne in estkaap is de spannendste 'le negen provincies in Afrika. Vijf jaar geleden n de conservatieve, religi- kleurlingen die in deze ncie in de meerderheid «Dokgeï, Ie Nationale Partij, de par- ïw roer, de apartheid die hen tot 7*1/06-50 'e-rangsburgers had uitge- n, hier aan de macht. De ;aap is de enige provincie m het ANC niet in de rege- :it en het enige deel van teken md dat volgens het ANC liet 'bevrijd' is. Daarom de Westkaap voor het le hoogste prioriteit in de- pen en in het stof van de town ships. In Bonteheuwel gebeurt het deze avond in de huiskamer van Gadieja Dagrass. Buiten is het donker, binnen spreekt Fer- lon Christians, die onlangs zelf als vice-voorzitter van de NP in het gebied overliep naar het ANC. Hij probeert de negentien sceptische gezichten in de huis kamer over te halen hetzelfde te doen. En hoewel het ANC offi cieel een niet-racistische partij is, schuwt hij daarbij het huids kleur-argument niet. De NP, die tegenwoordig Nieuwe Nationale Partij heet, is geen partij voor 'bruinmense', zo heeft Christians de afgelo pen jaren uitgevonden. Een blanke elite regeert nog steeds de partij en de bruine premier van de provincie en diens brui ne ministers zijn niet meer dan 'marionetten'. Daardoor is er in de Westkaap in tegenstelling tot de rest van het land vrijwel niets veranderd. „De blanken krijgen nog steeds de banen bij de provinciale overheid", zegt Christians, meer op kerk- dan huiskamervolume. „Onze kin deren die hun eindexamen hebben gehaald, zijn niet goed genoeg om die banen te vul len." Geknik in de huiskamer. „Precies, precies", wordt ge fluisterd. „Wij zijn ons hele le ven geïndoctrineerd door de Nationale Partij", houdt Chris tians de huiskamer voor, terwijl hij het zweet van zijn voor hoofd veegt. „Wij zien onszelf als kleurlingen en zwarten noemden we kaffers. Zo zijn we opgegroeid. Maar voor het ANC is iedereen gelijk. Het ANC heeft ons bevrijd." De spreker somt op wat het ANC in vijfjaar heeft bereikt: de nieuwe huizen die zijn ge bouwd, de apartheidswetten die uit de wetboeken zijn ver wijderd. Hij mijdt de negatieve kanten niet en spreekt over de misdaad en de corruptie waar het ANC tegen vecht, ook al verwijt de oppositie de rege- ANC-aanhangers luisteren naar een toespraak van president Mandela. Het ANC probeert in de provincie Westkaap kleurlingen over te halen de komende verkiezingen op het ANC te stemmen. Westkaap is de enige provincie in Zuid-Afrika waar de partij niet aan de regering deelneemt. FOTO EPA YOAV LEMMER ringspartij laksheid. „Ik zeg niet dat het ANC perfect is. Ze zul len niet alles doen wat jij wilt. Maar je moet je afvragen of je je met de partij kunt identifice ren." De ruim drie miljoen kleur lingen, christenen en moslims, stammen af van de oorspronke lijke bewoners van de Kaap, de Khoi- en de San-stammen, van Europese immigranten en sla ven uit de Oost, van blank en van zwart. In de verdeel- en heerstraditie van de apartheid werden ze beter behandeld dan zwarten. Ze wonen in de Kaap al ruim drie eeuwen samen met blanken, en spreken dezelfde taal, het Afrikaans. Kleurlingen identificeren zich meer met de Europese dan de Afrikaanse kant van Zuid-Afrika. Die ach tergrond bezorgde de NP in 1994 hier de overwinning. „Wij hebben altijd van onze ouders geleerd dat de 'witman' de baas is", zegt Yvonne Brandt, een van de bezoekers in de huiska mer. „De blanke had altijd ge lijk. Het ANC was voor ons een zwarte partij. Dus stemden we NP." Het ANC in de Westkaap staat deze keer onder leiding van een moslim, Ebrahim Ra sooi. Hij verspreidt de bood schap dat de NP de stem van de kleurlingen heeft misbruikt om de blanken aan de macht te houden. Het ANC probeerde in de aanloop naar de verkiezin gen om zoveel mogelijk NP-lei- ders over te halen naar het ANC over te stappen, in de hoop dat kiezers zullen volgen. Deze operatie werkte, de ene overlo per na de andere sloot zich aan bij de regeringspartij. Of de kie zers volgen, zal nog moeten blijken. De grootste buit was Patrick McKenzie, een gekleur de NP-minister in de provincia le regering. Hij was zelfs nog korte tijd minister van welzijn in het kabinet van president Nelson Mandela, toen de NP nog op nationaal niveau meere- geerde. McKenzie's achterban is de kleurlingenwijk Bonteheu wel. Het ANC verwacht van hem en andere overlopers dat zij nu de stemmen van kleurlin gen leveren. McKenzie is uitermate opti mistisch. Iedere avond houdt hij zelf twee tot drie huisverga deringen en na afloop lopen al le bezoekers over naar het ANC, zegt hij. Hoewel sommigen hem een 'Judas' noemen, vol gen de kiezers hun leider. „Ver kiezingen in de Westkaap zijn altijd persoonlijk georiënteerd", zegt McKenzie. „De mensen onthouden wat jij in het verle den voor hen hebt gedaan. Daarom volgen ze je. Ze den ken niet dat hun leider fout zal zitten." De Nieuwe NP gelooft dat het ANC-plan averechts zal werken. „Voor de gewone kiezers zijn mensen als McKenzie puur uit eigenbelang overgelopen. Ze zien hen als verraders", zegt Tommie Immelman, eerste se cretaris van de NP in de West kaap. De strategie van de NP is om de Westkaap voor te stellen als de 'modelprovincie' van het land, 'het enige ware succesver haal van Zuid-Afrika', zoals een partijfolder beweert. De econo mische groei is een procent ho ger dan het nationale gemid delde, de werkloosheid is het laagste van het land en vooral de Kaap plukt de vruchten van de groei van het toerisme. De uit de hand lopende misdaad en de terreuroorlog tussen gangsters en de antidrugs mos limgroep Pagad schrijft de NP op het conto van de nationale regering, die volgens haar de provincie en de politic te weinig macht geeft om het geweld te lijf te gaan. Omdat naar schatting dertig procent van de kiezers nog twij felt, zal pas op 2 juni blijken welke strategie succesvol is. In de opiniepeilingen krijgen NP en ANC tot nu toe ieder dertig procent en de liberale Demo cratische Partij tien procent. Het is goed mogelijk dat de NP na de verkiezingen verder kan regeren in de huidige coalitie met de DP, maar er is een in vloedrijke stroming binnen de partij die met het ANC een pro vinciaal kabinet wil vormen. In de huiskamer van Dagrass denkt niemand nog zo ver. De bezoekers leggen de ANC-verte- genwoordiger het vuur na aan de schenen. Ze zijn bezorgd over de liberale abortuswet die het ANC heeft aangenomen en over de banen die onder het ANC naar zwarten gaan, en niet naar kleurlingen. En wat denkt het ANC te doen aan de corrup tie pf aan de illegale vreemde lingen uit de rest van Afrika? Ferlon Christians gaat er nog meer van zweten. Maar hij zeilt kundig om de rotsen heen en is niet bang om impopulaire standpunten te verkondigen. Als een vrouw klaagt dat haar water is afgesloten, zegt hij ronduit dat ze moet betalen. „Je gebruikt water, dan moet je er ook voor betalen. Het ANC is voor betalen." Aan het eind van de sessie gaat een papier rond. Het resul taat: zes mensen die vorige keer ANC stemden, zullen weer op het ANC stemmen, twaalf men sen die vorige keer NP stemden zeggen nu ANC te gaan stem men, en een NP-aanhanger weet het nog niet. Ferlon Chris tians kan tevreden zijn. Twaalf nieuwe zielen in anderhalf uur, dat is een snelle bekering. Maar de vraag blijft knagen wat er ge beurt wanneer de NP hier voor de verkiezingen nog eens langs komt. geklede Koerdische vrouwen demonstreren in Duitsland tegen de arrestatie van Öcalan. Maandag begint het proces tegen de Koer- FOTO EPA MARTIN ATHENSTAEDT

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9