I 9 India zet strijd in Kashmir voort Solana: kans op EU-topbaan Jules Wijdenbosch heeft zichzelf totaal geïsoleerd Buitenland Leger van Nigeria draagt macht over aan president I RDAG 29 MEI 1999 ivel heeft ziekenhuis weer veriaten De Tsjechische president Havel heeft het ziekenhuis gis- verlaten. Hij moet nog wel een week thuis worden ver- ei. Havel werd ruim een week geleden met een zware ichitis opgenomen. In het ziekenhuis kreeg hij antibiotica ediend om te voorkomen dat de infectie zich zou ontwikke- ot een longontsteking. De gezondheid van Havel, tot een jaar geleden kettingroker, is geregeld reden tot grote onge leid. Vorig jaar balanceerde hij op het randje van de dood en ingrijpende darmoperatie. In 1996 moest een deel van rechterlong wórden verwijderd wegens longkanker. enten verzwegen verkrachting 0; Twee agenten in de Spaans-Baskische stad Bilbao zijn on-actief gesteld, omdat ze geen melding hadden gemaakt ■erkrachting door een collega van een arrestante. De drie iten werden in 1998 vrijgesproken van de verkrachting, die et hoofdbureau van Bilbao plaatsvond. De provinciale [bank stelde dat er geen twijfel over was dat de vrouw was racht. De verdachte kon echter niet worden veroordeeld. me collega's, die toezicht hielden op het cellenblok, wei en de betrokken agent als dader aan te wijzen. De vermoe ke dader is nog steeds in dienst. Er kunnen tegen hem geen ere maatregelen worden genomen, omdat hij inmiddels het Hooggerechtshof is vrijgesproken. 3 BBL), volwa#1 ;duwe Schindler wil meer geld hen De weduwe van Oskar Schindler, de Duitse industri- ie tijdens de Tweede Wereldoorlog honderden joden het heeft gered, wil 6 procent van de opbrengst van de film indlers List' van regisseur Steven Spielberg. De 91 jarige ie Schindler, woonachtig in Argentinië, zegt in een Duits iieprogramma dat de film zonder haar medeweten werd nomen. Achteraf heeft zij 50.000 dollar van Spielberg ge in. De vrouw voelt zich daarmee tekort gedaan. Schindler jn vrouw hebben er tijdens de oorlog voor gezorgd dat zo'n joden niet naar concentratiekampen werden gedepor- door hen werk te geven in hun fabriek.. sen vallen Tsjetsjeense basis aan Twee Russische helikopters hebben gisteren een com- ftopost van Tsjetsjeense strijders met raketten bestookt. De - bevond zich op de grens tussen Tsjetsjenië en Dagestan, indere Russische republiek. Het bombardement is een ver- ng voor de aanval van de Tsjetsjeense guerilla's op een po ost in Dagestan. Ongeveer zestig Tsjetsjenen zouden de in de nacht van donderdag op vrijdag zijn binnengedron- im wapens te roven. Daarbij zouden zeker tien personen edood, onder wie een Russische officier. Er vielen dertien nden. ysische vice-premier stapt op hj_ï De Russische vice-premier Zadornov, die begin deze V werd benoemd, legt zijn taken neer. Zijn vertrek volgt op van ruzie binnen het nieuwe kabinet over wie de jole krijgt over de belangrijkste gebieden van de economie, ijerale Zadomov liet weten dat hij bij zijn benoeming de ivaarde had gesteld dat hij ook zijn vroeger functie als mi- tvan financiën kon behouden. President Jetlsin benoemde Ir Zadornovs plaatsvervanger Kasyanov op deze positie, ins Zadornov heeft Kasyanov te veel tijd in het buitenland gebracht om goed op de hoogte te zijn van het budget. tje van politicus valt verkeerd Li De aankondiging van een jonge Belgische politicus dat de Senaat een joint zal opsteken, is volstrekt verkeerd ge- bij zijn gesettelde collega's. De leiding van zijn partij )21 nam vrijdag onmiddellijk afstand van het idee. Vin fan Quickenborne, nummer twee op de senaatslijst, had n uit de doeken gedaan in het populaire dagblad Het 1 Nieuws. Met het opsteken van een joint wil hij een na il debat over vrij gebruik van cannabis uitlokken. De kop en van zijn partij reageerden echter gebeten op het be- ,We mogen mensen niet aanzetten tot het gebruik van liet voorzitter Anciaux weten. - -T- le jaar voor agressieve passagier Een rechtbank in Londen heeft een 36-jarige Brit giste- iroordeeld tot drie jaar cel, omdat hij in januari drie perso- eden van British Airways tijdens een vlucht heeft verwond >te schade in het toestel heeft aangericht. De man raakte handgemeen met de purser, die hem tijdens een vlucht inden naar Johannesburg had gevraagd op te houden met zoeken van een pornografische site op zijn draagbare uter. De dronken passagier was zó geïrriteerd door het :k dat hij meteen ging slaan, en voor 90.000 gulden schade :htte. Uiteindelijk zag de bemanning zich genoodzaakt de :en kalmerend middel toe te dienen. Vliegtuigen en helikopters voeren voor de derde dag aanvallen uit op guerillastrijders in de bergen Indiase vliegtuigen en heli kopters hebben voor de derde achtereenvolgende dag aanvallen uitgevoerd op islamitische guerilla strijders in de bergen van Kashmir. De beschuldigin gen tussen New Delhi en Islamabad vlogen over en weer. Het eerste telefoon gesprek dat de leiders van de landen gisteren over de strijd hebben gevoerd, leek geen soelaas te bieden. NEW DELHI-ISLAMABAD.» Rtr-AFP De Pakistaanse premier Nawaz Sharif zei dat hij tijdens het on derhoud met zijn ambtgenoot Atal Behari Vajpayee heeft ge zegd dat het probleem rond Kashmir alleen met besprekin gen kan worden opgelost. Tege lijkertijd zei Sharif ook dat Pa kistan elk Indiaas vliegtuig bo ven Pakistaans grondgebied zal neerschieten. Vajpayee zou op zijn beurt Sharif hebben meegedeeld dat Pakistan een 'onacceptabele' si tuatie heeft geschapen, door steun te geven aan de guerilla's in Kashmir. Volgens India gaat het om Afghaanse huurlingen die geleid worden door Pakis taanse militairen. Toch zijn er misschien een paar openingen in het conflict. Uit een verklaring blijkt de Pa kistaanse premier voorgesteld heeft zijn minister van buiten landse zaken naar India te stu ren voor gesprekken over het Kashmir-conflict. Ook zou Sha rif een brief naar de secretaris generaal van de Verenigde Na ties Kofi Annan hebben gezon den, met het verzoek een VN- gezant naar het omstreden ge bied te sturen. New Delhi heeft intussen de strijd in het bergachtige Golkar vraagt huisarrest voor Soeharto JAKARTA DPA-EFE De voorzitter van de Indo- nesche regeringspartij Gol kar heeft president Habibie gevraagd voormalig presi dent Soeharto onder huis arrest te plaatsen. Het ver zoek komt, terwijl er een onderzoek naar het ver meende reusachtige ver mogen van Soeharto aan de gang is. Tijdens een verkiezings bijeenkomst in Solo zei Ak- bar Tanjug gisteren dat de regering Habibie met grote spoed uitsluitsel moet zien te krijgen over de beschul digingen die tegen Soehar to worden geuit. De geloof waardigeheid van de rege ring is in het geding, zei hij. ,Als de kwestie niet is uitgezocht voordat het vol gende Volkscongres bij eenkomt, zou de kandida tuur van Habibie voor het presidentschap in het ge drang kunnen komen."' De meeste Indonesiërs wantrouwen de bereidheid van de regering om Soe harto te vervolgen. Habibie wordt gezien als een proté gé van de vroegere presi dent, die alleen lippen dienst bewijst aan een ver volging van Soeharto. Bo vendien zouden veel hoge regeringsfunctionarissen boter op het hoofd heb ben. Pakistaanse militairen bekijken de resten van een donderdag neergehaalde Indiase MiG, die volgens Islamabad het Pakistaanse luchtruim zou hebben geschonden. foto epa Kashmir niet zonder verliezen voortgezet. Gisteren zeiden de moslim-rebellen in Kashmir twee Indiase helikopters te heb ben neergeschoten met Stin- gerraketten. India spreekt dit tegen, en zegt slechts één heli kopter te hebben verloren. In dat toestel zaten vier beman ningsleden, die allen om het le ven kwamen. Donderdag verloor India al twee vliegtuigen die luchtaan vallen op de strijders in Kashmir uitvoerden. Volgens New Delhi stortte er een neer door een technisch mankement en werd het andere toestel door Pakistan boven India neerge haald. Pakistan heeft India er giste ren van beschuldigd een nieu we aanval te hebben ingezet bij de plaats Bhimber. Volgens Is lamabad heeft India daarbij de demarcatielijn, die Kashmir in tweeën deelt, overschreden. In dia geeft toe in het gebied een aanval van guerillastrijders te hebben afgeweerd, maar de grens niet te hebben geschon den. India en Pakistan hebben sinds hun onafhankelijkheid in 1947 al twee keer oorlog ge voerd over Kashmir. Tweederde van de provincie wordt door In dia bestuurd, eenderde valt on der Pakistan. Benoeming Spanjaard volgende week verwacht BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT NAVO-secretaris-generaal Sola na wordt vrijwel zeker de speci ale vertegenwoordiger van de Europese Unie voor het buiten lands- en veiligheidsbeleid. Brusselse diplomaten verwach ten dat de EU-regeringsleiders de Spanjaard volgende week zullen benoemen. De Neder landse kandidaat - Eurocom missaris Van den Broek - maakt geen schijn van kans. Solana, wiens termijn bij de NAVO op 1 januari afloopt, wordt alom gerespecteerd als een kundig onderhandelaar, met ruime kennis van buiten landse politiek en veiligheidsza ken. Dat hij in zijn nieuwe EU- baan te maken krijgt met tegen standers van de huidige bom bardementen op Kosovo en Servië (Moskou, Peking, Belgra do) wordt niet als probleem ge zien. „Solana zal straks het EU-be- leid uitdragen, en de EU staat pal achter hetgeen de NAVO nu doet", aldus een diplomaat. De functie van hoge verte genwoordiger vloeit voort uit het Verdrag van Amsterdam. Tot nog toe heeft de EU op dit politiek gevoelige terrein geen 'gezicht' naar buiten, wat een slagvaardig optreden niet ten goede komt. De speciale verte genwoordiger wordt dit 'EU-ge- zicht', maar moet het beleid wel in overleg met de betrokken Eurocommissaris en de tijdelij ke EU-voorzitter vormgeven. Bovendien hebben de EU-lid- staten veelal het laatste woord over hun buitenlandse en vei ligheidspolitiek. Juist deze moeizame struc tuur maakte dat er achter de schermen maanden naar een geschikte kandidaat voor de nieuwe functie is gezocht. Sola na wordt als sociaal en politiek zeer behendig gezien, getuige het feit dat hij na ruim twee maanden oorlog met Joegosla vië de negentien NAVO-leden nog steeds op één lijn weet te houden. Het Nederlandse kabi net is dan ook 'ingenomen' met de kandidatuur van Solana. Einde aan dictatuur van vijftien jaar Zaterdag wordt Olusegun Obasanjo (62) in een plechti ge ceremonie in de hoofdstad Abuja als nieuwe president van Nigeria gehuldigd. Daar mee komt een eind aan meer dan vijftien jaar militaire dic tatuur in het West-Afrikaanse land. Staatshoofden en hoge vertegenwoordigers uit circa veertig landen wonen de plechtigheid bij. Tijdens de dictatuur wer den in Nigeria de mensen rechten ernstig geschonden en beleefde de economie een grote neergang. De laatse mi litaire regering, onder gene raal Abubakar, ontbond zich zelf woensdag. Abubakar riep de strijdkrachten op zich nooit meer met regeringsza ken te bemoeien. Sinds de onafhankelijkheid in 1960 werd het land, met uitzonde ring van tien jaar, voortdu rend door officieren geleid. De nieuwe president was zelf tussen 1976 en 1979 chef van een militaire regering. Obasanjo legde echter als enig militair heerser het ambt vrijwillig neer en verliet het leger. Macedonië wil geld van NAVO De Voormalige Joegoslavische Republiek Macedonië wil alleen maar nieuwe NAVO-troepen op haar grondgebied accepteren als het bondgenootschap daar voor een financiële compensa tie betaalt. Dit heeft minister Nikola Kljusev van defensie gis teren laten weten tijdens een persconferentie in Skopje. „De noodzakelijke economi sche mechanismes moeten van toepassing zijn, en financiële afspraken moeten worden ge maakt voor het stationeren van nieuwe troepen", aldu^ de be windsman. De NAVO, die al 16.000 man in Macedonië heeft, wil nog eens 14.000 soldaten in de Bal kanrepubliek stationeren. De soldaten maken officieel onder deel uit van een strijdmacht die de NAVO naar Kosovo wil stu ren zodra daarover een akkoord is bereikt met Joegoslavië. Macedonië wil niet dat zijn grondgebied wordt gebruikt als uitvalsbasis voor een grondoor log in Kosovo. De Macedoni sche regering neemt volgende week een besluit over de statio nering van extra NAVO-troe pen. Koop voor 20 juni een Telfort Pak&Bel® en profiteer van landelijk bereik voor 25 cent per minuut, dag en nacht. Koop en activeer voor 20 juni een Telfort Pak&Bel met abonnement en profiteer van: GEEN AANSLUITKOSTEN (f 88,-) OVERSTAPPEN MET BEHOUD HUIDIGE MOBIELE NUMMER (Eén telefoontje naar Telfort en 't wordt gratis voor u geregeld.) Telfort Pak&Bel is nu al vanaf f 149,- te koop. Vraag in de winkel naar de actie- en abonnementsvoor- waarden. Kijk op www.telfort.nl voor meer informatie en verkooppunten. Telfort n stuk makkelijke1 PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De Surinaamse president Jules Wijden bosch heeft zich onder druk van de be volking in een onmogelijke positie ge manoeuvreerd. Terwijl vrijwel iedereen in Suriname om zijn aftreden roept, ont bindt hij zijn kabinet en doet hij verder alsof zijn neus bloedt. Het is een raadsel hoe hij ooit een nieuwe regering wil vor men, want hij heeft de steun van het volledige parlement verspeeld. Maar ge ïsoleerd als hij is, geen wet in Suriname dwingt hem op te stappen. De koppigheid van Wijdenbosch is bijna bewonderenswaardig. Oppositie, coali tie, vakbonden, bedrijfsleven, ambtena ren en andere maatschappelijke groepe ringen hebben zich als één blok tegen over hem opgesteld, en het openbare le ven is volledig stil komen te liggen als gevolg van stakingsacties. Maar hij wei gert op te geven en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Wijdenbosch beroept zich aldoor op de grondwet, en stelt zich op het standpunt dat hij voor vijf jaar is gekozen en die periode ook vol zal maken. Dat frus treerde tot voor kort zijn tegenstanders, die sinds het aantreden van de regering in oktober 1996 regelmatig zonder suc ces de straat op gingen om het aftreden van de president en consorten te eisen. Wijdenbosch regeerde onverstoord en met de trekken van een dictator, waarbij hij zijn ministers in de rol drukte van loopjongens en secretaresses, die nau welijks iets in de melk te brokkelen had den. Corruptieschandalen en financieel en economisch wanbeleid deden het weinige vertrouwen dat er in de samen leving nog was snel slinken. Dat wanbeleid leidde twee weken gele den tot een drastische waardedaling van de Surinaamse gulden, met als gevolg dat de koopkracht in één klap met vijftig procent daalde. Dat betekende het begin van het einde van de regering. Wijden bosch gooide olie op het vuur door on danks de problemen het vliegtuig naar Ghana te pakken voor een conferentie waar niemand enig nut in zag. Bij terug keer, afgelopen zondag, negeerde hij de volkswoede die daarover was ontstaan Jules Wijdenbosch tijdens zijn persconferentie van gisteren, foto anp ed oudenaarden en maakte hij zichzelf volstrekt belache lijk door te stellen dat er van een crisis in het land eigenlijk geen sprake was. Wat anderhalve week geleden begon als een protest van hooguit 3.000 ontevre den Surinamers, liep na zijn gewraakte uitspraken uit op de meest massale de monstraties die Suriname sinds het be gin van de jaren tachtig heeft beleefd. Gisteren waren naar schatting 30 tot 40.000 mensen op'de been om het aftre den van Wijdenbosch te eisen. Bijna aandoenlijk was daarom de verkla ring die de president vrijwel gelijktijdig voorlas, waarin hij stelde dat de vooruit zichten voor het land hoopvol zijn, en dat hij met een nieuw beleidsplan bin nen twee maanden voor verbetering wil gaan zorgen. Soortgelijke beloftes van de zijde van het staatshoofd bleken in de afgelopen jaren slechts teleurstelling op te leveren, dus die twee maanden wor den hem door zijn eigen volk niet meer gegund. Opmerkelijk is de rol van Desi Bouterse. Iedereen dacht in de afgelopen maan den dat zijn invloed op het politieke vlak was weggeëbd, zeker na zijn tamme re actie nadat hij begin april door Wijden bosch was ontslagen ais Adviseur van Staat. Maar het is juist de ex-dictator ge weest die, in zijn rol als voorzitter van regeringspartij NDP, deze week met een cruciale zet voor een even verrassende als dramatische wending heeft gezorgd. Wat tienduizenden demonstranten en de oppositie in de afgelopen weken niet lukte, forceerde hij in een dag door ook het aftreden van Wijdenbosch te eisen. De man die hij bijna drie jaar geleden op het pluche van de presidentszetel hielp, dwong hij uiteindelijk tot het maken van een knieval. Daarmee betaalde Bouterse Wijdenbosch op ondubbelzinnige wijze terug voor zijn pijnlijke ontslag als Advi seur van Staat. Maar hoewel Bouterse zich nu probeert op te werpen als redder van het volk, heeft hij bij datzelfde volk nauwelijks krediet meer. De Surinamers eisen een regering van deskundigen met schone handen, waar zeker geen bloed aan kleeft. Bouterse is te besmet om ook nog maar één positie op politiek gebied te kunnen bekleden, zo menen politieke insiders. Het besluit van de coalitie om Wijden bosch af te vallen mag voor velen als een verrassing zijn gekomen, het is in elk ge val een stap geweest die te laat is geno men. Door de tienduizenden betogers wordt het opzeggen van het vertrouwen gezien als een poging het bijna gezon ken schip te verlaten, in een verwoede poging de schade voor de betrokken partijen zoveel mogelijk te beperken. Maar het woedende volk laat zich niet meer bedotten, zo weten de organisato ren van de straatacties. Mocht Wijdenbosch alsnog de eer aan zichzelf houden en aftreden, dan wacht Suriname waarschijnlijk een crisiskabi net, waarbij de naam van de ex-presi dent van de Centrale Bank, André Tel- ting, wordt genoemd als tijdelijk presi dent. Onder leiding van Telting keerde de monetaire stabiliteit tussen 1994 en 1997 terug. Maar hij werd door Wijden bosch naar huis gestuurd en vervangen door NDP'er Henk Goedschalk. Die was voor 1994 medeverantwoordelijk voor de onverantwoordelijke monetaire fi nanciering die de Surinaamse gulden in een vrije val deed belanden. De interim-regering krijgt een jaar de tijd om enigszins orde op zaken te stel len en de levensstandaard van de aan de bedelstaf geraakte Surinaamse bevol king te verbeteren, waarna er verkiezin gen zullen worden uitgeschreven. Maar dan moet wel eerst Wijdenbosch, en met hem vice-president Pretaap Radha- kishun, het veld ruimen. De motie van wantrouwen die dinsdag in het parlement tegen het duo zal wor den ingediend - en zeer waarschijnlijk door een grote meerderheid zal worden ondersteund - dwingt de president ech ter nog niet om af te treden. De wet geeft hem de ruimte om te blijven zitten. Het spreekt voor zich dat dit geen ver standig besluit zal zijn. Want Wijden bosch zal vrijwel niemand bereid vinden om in een door hem nieuw te vormen kabinet zitting te nemen, omdat daar in het ineengestorte Suriname geen enkele eer meer aan te behalen valt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7