De rehabilitatie van cannabis Training voor ouders hyperactief kind r Studiedag naar gevaar mobiele telefoons Binnenland Wetenschappelijk onderzoek naar geneeskrachtige werking Mondriaan in zeecontainers Natte tijden breken aan voor Noord- en Zuid-Holland Workshops voor leren ontspannen ZATERDAG 29 MEI 1999 Onder Nederlandse auspiciën wordt een groot internationaal en wetenschappelijk onderzoek uitgevoerd naar de geneeskrachtige werking van cannabis. Bij 448 kankerpatiënten in Eu ropa (waarvan ruim 60 in ons land) die ernsti ge eet- en gewichtsstoornissen hebben, zal vanaf volgende week het middel Cannador worden getest. Het medicijn is vervaardigd uit de cannabisplant, de grondstof voor marihua na en hasj. De cannabisplant, in de volksmond beter bekend als hennep, heeft een twijfelachtige re putatie. Het gebruik ervan als medicijn is tot nu toe dan ook zeer omstreden. Wetenschap pelijk is een heilzame werking van marihuana nog niet aangetoond, al zijn er in ons land al patiënten die 'mediwiet' als pijnstiller gebrui ken. Het onderzoek wordt geleid door prof. dr. R.W. Gorter, de Nederlandse directeur van het Europees Instituut voor Oncologisch en Im munologisch onderzoek in Berlijn. Het medi cijn, dat hij heeft ontwikkeld, zal door het ho meopathische farmaciebedrljf Weleda worden gedistribueerd. Volgens Gorter bestrijdt Can nador misselijkheid en bevordert het de eet lust van kankerpatiënten. Een probleem met cannabis was steeds dat het in Nederland niet legaal mocht worden in gevoerd. Weleda heeft daarvoor als eerste goedkeuring gekregen van het ministerie van VWS (volksgezondheid). Minister Borst heeft de Zoetermeerse producent toestemming ge geven gedroogde en uit Zwitserland geïmpor teerde hennepplanten in te voeren en in cap sules te verspreiden. Aan het onderzoek van Gorter werken drie Nederlandse ziekenhuizen mee (Utrecht, Nij megen en Harlingen) en twee Amsterdamse huisartsen, die het natuurlijke geneesmiddel in hun praktijk zullen uitproberen. Bulten Ne derland wordt het onderzoek uitgevoerd door artsen in Duitsland, Oostenrijk en Zwitser land. De resultaten van het onderzoek komen eind 2001 beschikbaar. zqetermeer» cock runeveen Robert Gorter ondervond bij zijn onderzoek nog weer eens hoe gevoelig cannabis ligt. De cannabisplant, hennep, wordt vooral gekweekt om geestver ruimende middelen als hasj en marihuana te produceren. Dat ook een geneeskrachti ge werking heeft, wil er tegen woordig maar moeilijk in. ,Voor ons onderzoek hebben veel ziekenhuizen aange schreven. Óf we hoorden niks óf ze zeiden: cannabis, lat gaat bij ons niet." De hoogleraar, die sinds 1983 verbonden aan de medische liversiteit van Californië in San Francisco en de laatste vijf jaar ook directeur is van het Eu ropees Instituut voor Oncolo gisch en Immunologisch on derzoek in Berlijn, kan deson danks van start. Na jaren van vooronderzoek en voorberei ding krijgt hij de kans aan te to nen dat een geneesmiddel op basis van cannabis daadwerke lijk helpt. Vier ziekenhuizen en twee ge zondheidscentra in Nederland werken mee aan het experi ment. Gorter is ervan overtuigd, al sinds hij in de jaren zeventig huisarts was in Amsterdam, dat cannabis een positieve invloed heeft op patiënten die kanker, MS en aids hebben. Volgens hem kan zijn medicijn, Canna dor, het gewichtsverlies bij ern stig zieken sterk tegengaan en hun levensverwachting daar door verlengen. Vele eeuwen lang, zegt hij met een Engelse tongval en een Duitse onder toon, werd de plant in Europa en ook in Nederland gebruikt vanwege zijn geneeskrachtige werking. Wat Gorter beoogt is dan ook maar één ding: de re habilitatie van cannabis als ge neeskundig kruid. De discussie daarover loopt in Nederland al jaren. „Voor de politiek is het een heikel punt", heeft hij ervaren. De Opiumwet verbiedt namelijk de invoer en verwerking. In middelgrote hoeveelheden wordt het be schouwd als een drug. In kleine hoeveelheden, doceert Gorter, is het een belangrijk medicijn dat tot nu toe geen kans kreeg zich officieel - wettelijk en we tenschappelijk - te bewijzen. Maar vorig jaar zette Paars-2 het licht ineens op groen door het Zoetermeerse geneesmid- delenbedrijf Weleda een 'opiumverlof te geven. Dat was nadat in augustus 1997 com motie was ontstaan over het verstrekken van marihuana op doktersrecept. Bij steeds erger wordende ziektes wordt het ge bruik namelijk oogluikend toe gestaan. Minister Borst redde zich toen door een nader on derzoek toe te staan. Deze week was dan eindelijk de grote dag dat Gorter zijn on derzoeksplan wereldkundig kon maken. In Duitsland gaat hij volgende week aan de slag. In Nederland begint het onder zoek half juli, Zwitserland en Oostenrijk volgen daarna. Binnen anderhalf jaar denkt hij te kunnen bewijzen dat Can nador misselijkheid bestrijdt en de eetlust van kankerpatiënten bevordert. Buiten de rehabilita tie wil Robert Gorter bewijzen dat Cannador 'beter verdraag baar is' dan Marinol. Dat is een vooral in de Verenigde Staten gebruikt medicijn dat alleen het belangrijkste bestandsdeel, THC of dronabinol, bevat. De door hem ontwikkelde capsu les, stelt de professor, worden van de cannabisplant gemaakt. „En die maakt 65 stoffen." Gorter is blij met de mede werking van de Nederlandse re gering. Wel voegt hij er een tikje geprikkeld aan toe verder 'geen rooie cent te hebben gekregen'. Tefwijl, vertelt hij, zijn onder zoeksinstituut in Berlijn een non-profit organisatie is. „Het experiment zou naast de 450 kankerpatiënten ook zo'n 450 aidspatiënten bevatten. Omdat we zo lang hebben moeten wachten voor we aan het on derzoek konden beginnen, is het geld voor die groep op." In de Verenigde Staten wordt cannabis al langer voorgeschreven. Hier toont Frank Kitchen uit het Califomische Eureka de speciale vergunning die hij van de plaatselijke politiecommandant heeft gekregen om hasj bij zich te hebben. foto ap ben margot Jan van Gils niet gerust op gevolgen terdam In de Rotterdamse haven is met rode, gele en blauwe zeecontainers een metershoge 'compositie' gebouwd naar het schilderij 'Composition in Red, Yellow and Blue' van t Mondriaan. De reuzen-'Mondriaan', wellicht de grootste ter wereld, werd gisteren opgestapeld op het terrein van Seabrex aan de Marconistraat, Haven 375, waar het 'kunstwerk' eind augustus te bezichtigen is. Er waren 36 containers voor nodig, waarvan de helft voor de stevigheid van de constructie. Het geheel is 18 meter hoog en 18 meter breed. FOTO ANP MOTRAC/LINDE rotterdam hans sonpers Zijn ze nou wel of niet gevaar lijk, de gsm-telefoons en de zendmasten? De Rotterdamse voormalige natuurkundele- raar Jan van Gils is heilig over tuigd van het gevaar van mo biele telefoons. Volgens hem kunnen radiogolven ver moeidheidsverschijnselen, ge heugenverlies en spraakpro- blemen veroorzaken en uit eindelijk zelfs kankertumoren in het hoofd. Binnenkort orga niseert hij een gsm-studiedag. Een onderzoek van TNO en het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) concludeerde onlangs dat de huid en de her senen 0,2 graden Celsius war mer worden bij gebruik van een mobiele telefoon. „Wie in de zon zit of een beetje jogt wordt veel warmer", stelde professor J. Lagendijk van het AZU bij de presentatie van de resultaten. Bovendien werd geconcludeerd dat het warmte-effect het enige effect van een gsm is. Jan van Gils verwijst het ge ruststellende onderzoek naar de prullenmand. „Daarin is al leen maar naar de temperatuur van de hersenen gekeken. Die bleken tijdens lange telefoonge sprekken inderdaad slechts ver waarloosbaar warmer te wor den. Maar er is er meer aan de hand. Hoe het precies werkt, is onbekend, maar de elektro magnetische straling doet iets met de hersenen. Daarvoor zijn inmiddels voldoende aanwij zingen", aldus een besliste Van Gils. Hij baseert zich op tientallen andere onderzoekingen, waar onder een Zweeds onderzoek waarbij tweehonderd patiënten met een hersentumor zijn on derzocht. Hierbij zou blijken dat de tumoren' veelvuldig voorkwamen op de plek, rechts of links in het hoofd, waar de betrokkene de gsm-telefoon te gen het oor had gehouden. Uit Amerikaans onderzoek bleek onlangs dat de DNA- structuur bij ratten (in het DNA ligt alle erfelijke informatie) ernstig wordt aangetast door blootstelling aan elektromagne tische straling. De uitkomsten van dit onderzoek werden on langs gepresenteerd in het Brit se televisieprogramma Panora- De programmamakers lieten ook een technicus van de Britse telefoonmaatschappij aan het woord. Hij had in zijn werk da gelijks vele uren achtereen van zijn gsm gebruik gemaakt. De man was inmiddels afgekeurd vanwege geheugen-, concentra tie-, en spraakproblemen. Vol gens hem waren die klachten te wijten aan het gebruik van de telefoon. Van Gils heeft op 18 juni in Utrecht een studiedag belegd die antwoorden moet geven op de vele vragen die over het on derwerp leven. Milieuhoogle raar L Reijnders en de secreta ris van de Gezondheidsraad dr. E. Van Rongen zullen inleidin gen houden. Van Gils vindt in elk geval dat de overheid striktere regels moet hanteren voor de straling die de gsm-zendmasten mogen uitzenden. Technisch hoeft dat volgens hem geen enkel pro bleem te vormen, want in lan den als Italië, Zwitserland en Oostenrijk gelden ook lagere normen. Volgens Van Gils han teren die landen deze norm „om mogelijke gezondheids klachten voor te zijn". De initiatiefnemer van du studiedag naar de schadelijk heid van gsm-telefoons zegt dat een klein ijzeren plaatje op de telefoon aan de kant van de an tenne het binnendringen van straling in de hersenen al zou. kunnen voorkomen. De reden dat de fabrikanten van de appa die i vol gens hem omdat ze daarmee dan openlijk de mogelijke scha delijke effecten zouden toege- De fabrikanten van de tele foons wijzen de gezondheidsri sico's bij gebruik van de tele foons van de hand. De Neder-J landse Gezondheidsraad stelde in 1997 in een rappórt dat er geen aanleiding is speciale, maatregelen te treffen. Wereld- wijd worden op dit moment, naar schatting zo'n half miljard gsm-telefoons gebruikt. Waterpeil in de sloten gaat omhoog arlem-leiden monica wesselinc kers en weilanden in Noord- Zuid-Holland worden de ko- ende jaren natter. Het water-^ in de sloten gaat omhoog daardoor wordt het land chtiger. De sloten worden ivendien allemaal tien centi- eter dieper gemaakt. Het logheemraadschap van Rijn- de waterschappen Wiericke, Groot-Haar- De Oude Rijn omen stellen dat voor in hun iterbeheersplan voor de pe lde 2000-2003. Het plan van Rijnland en de iterschappen voorziet ook in aanleg van waterbekkens, in tijden van extreem hoog ter (na regen) te voorkomen de rivieren de afvoer niet nkunnen en dus overstro- :n. Waar die bekkens moeten men is nog onbekend. Mie maatregelen in het deze ek gepresenteerde plan kos- bij elkaar 133 miljoen gul- De lasten voor burgers en- drijven zullen daardoor met n drie tot vijf procent stijgen. nogal wat op de lop. Noord- en vooral Zuid- Uand verdrogen. Het water de sloten wordt kunst- tig heel laag gehouden: re- iwater wordt snel afgevoerd, is prettig voor de boeren want een droog land is vroeg in het jaar bewerkbaar. Een laag peil leidt echter ook tot bodem daling: veengrond dat boven water staat, klinkt in en oxi deert. Als de bodem daalt tnoet het peil ook weer omlaag en die vicieuze cirkel willen de water schappen nu doorbreken. Nog meer maatregelen op het platteland: alle sloten worden de komende tien jaar uitgebag gerd. Er is niet voldoende ruim te om alle bagger in depots op te slaan en dus willen de water beheerders bagger die vroeger vanwege vervuiling niet op de kant mocht, nu daar wel op uit spreiden. De bagger is licht ver ontreinigd, maar er is volgens de waterbeheerders zo'n groot tekort aan baggeropslag en - verwerkingscapaciteit dat het noodzakelijk is deze relatief schone bagger op het land te gebruiken. In het beheersplan staat ver der het idee om de sloten (grote en kleine) zo veel mogelijk na tuurlijke, en dus glooiende en begroeide, oevers te geven. Diepere sloten en een hoger peil bieden volgens de waterbe heerders nog niet voldoende ruimte aan het water. Na een tijd van flinke regen, wordt het water nu nog zo snel mogelijk via de sloten weggewerkt. Dat betekent dat, als het een tijdje droog is, water van buiten het gebied moet worden binnenge haald om verdere verdroging tegen te gaan. Dat is niet goed want dit zogeheten 'gebieds- vreemd' water (meestal rivier water) heeft allerlei stoffen als mest en verontreinigingen in zich. In het gebied moet dus meer wateropvang komen. Na tuurgebieden worden her en der ingericht als moeras en de komende tijd studeert hoog heemraadschap en water schappen op mogelijkheden om laaggelegen stukken land voor wateropslag in te richten. Niet alleen de kwantiteit, ook de kwaliteit van het water laat te wensen over. Zo hebben Noord- en Zuid-Holland last van verzilting: door de bodem daling en de lage waterstand, mengt het zoute water dat van nature diep in de grond zit, met het zoete water in de hogere la gen. Planten, maar ook oever beschoeiingen en dergelijke worden daardoor beschadigd. Het hogere waterpeil moet die verzilting tegengaan. Er zitten ook te veel mest en te veel be strijdingsmiddelen in het water. De rijksoverheid maakt hier voor regels en de waterschap pen gaan die de komende jaren strenger controleren. Het waterbeheersplan ligt drie maanden ter visie. Gezin levert dagelijks uitputtingsslag Ze zijn overbeweeglijk, snel afgeleid, willen tien dingen tegelijk doen, luiste ren slecht of kunnen zich heel moeilijk concentreren. En dan nog zijn alle symptomen niet opgenoemd waarmee kinderen kunnen kampen die lijden aan de hersenfunctiestoornis ADHD. .Als zo'n kind bij dit gesprek zou zijn, kwam het er voortdurend als een stoor zender tussen", zegt psychosociaal werker Hanneke Houkes. „Natuurlijk doen alle kinderen dat wel eens, maar bij deze kinderen is het extreem. Ik ver gelijk het wel met een kapotte hand rem: ze zijn niet in staat om te rem- Zo'n kind is voor ouders een uitput tingsslag, weet zij uit eigen ervaring. De Schiedamse, moeder van een (inmid dels volwassen) ADHD-zoon, organi seert daarom komende zomer in het Gelderse Hattum een vakantieweek voor ADHD-gezinnen. Zij heeft vroeger zelf ondervonden hoeveel baat ouders en kinderen daarbij kunnen hebben. Speciaal getrainde mensen nemen een week lang dag en nacht de taak van de vaders en moeders over. Terwijl de kin deren worden beziggehouden, kunnen de ouders in het vakantiecentrum De Christina-hoeve onder meer zwem men, tennissen of een boek lezen. Wie dat wil, kan ook workshops volgen die er vooral op zijn gericht orp te leren ontspannen. Hanneke Houkes heeft, zoals zij zegt, van 'haar klacht een kracht gemaakt'. Ze stapte uit de journalistiek en opende als hulpverlener de Praktijk voor Psy chosociale Therapie. Zij ontwikkelde een training die ouders bijbrengt hoe zij hun kind moeten begeleiden. Bo vendien krijgen de vaders en moeders handvatten aangereikt om ook voor zichzelf te leren zorgen. Houkes: ,,Je hebt het zwaar als ouder. De familie bijvoorbeeld begrijpt er niets van. Als het kind bij hen logeert is het volstrekt normaal, want het kan zich een korte tijd goed aanpassen. Dan wordt al snel de conclusie getrokken dat het aan de ouders ligt. En hoe blijf je zelf gezond? In feite verkeren de ouders voortdu rend in een crisis. Het hele gezin lijdt mee. Een moeder die bij mij de training volgde, zei eens: 'het leven is nooit meer normaal De term ADHD staat voor Attention Deficit Hyperactivity Disorder, concen tratieproblemen en hyperactiviteit. Het ene kind heeft voornamelijk concentra tieproblemen, het andere is vooral hy peractief, en een derde heeft beide. Volgens Houkes is ADHD in 70 tot 80 procent van de gevallen erfelijk. Het betekent dat de stoornis vaak van gene ratie op generatie is doorgegeven. Vol wassenen ontdekken soms door hun kind dat ook zij ADHD hebben. Bij de overige 20 tot 30 procent is de oorzaak meestal een probleem in de ontwikke ling van het kind tijdens de zwanger schap of bijvoorbeeld zuurstoftekort tijdens de bevalling. ADHD kan ook ontstaan zijn door hersenziekten in het eerste levensjaar. De stoornis, eerder bekend onder steeds andere namen, zoals minimal brain damage (mbd), is tegenwoordig goed te behandelen met het medicijn Ritalin. „Dat is geen geneesmiddel maar het onderdrukt de symptomen. Het impulsbeheersingscentrum in de hersenen van deze kinderen is onder- actief. Het middel zorgt ervoor dat het harder gaat werken waardoor bijvoor beeld het gedrag verandert en ze beter gaan leren. Bij 75 procent helpt Ritalin. Je ziet dan vaak een verbetering op alle fronten, hoewel de resultaten per kind kunnen verschillen." Naast medicijnen is er begeleiding nodig. Houkes baseerde de training die ze ontwikkelde op een onderzoek dat zij hield onder ouders van ADHD-kin- deren. „Ik wilde weten waarom het in het ene gezin redelijk goed afloopt, ter wijl het in een andere familie echt mis gaat." Zij ontdekte dat ouders die de zorg voor hun kind combineerden met bijvoorbeeld een hobby, beter bere kend waren op de taak. „Ze waren ook heel zorgzaam geweest maar hadden voor een deel een eigen leven geleid. Dat blijkt heel waardevol te zijn." In de training, die uit twaalf bijeen komsten bestaat, komt het belang van vrijetijdsbesteding aan bod. Wat ouders zoal krijgen aangereikt in de begelei ding van kinderen? „Ik vertel bijvoor beeld dat zij het negatieve gedrag moe ten negeren. Verbieden heeft geen zin als je kind op de bank staat te springen. Al zeg je dat honderd keer, het gaat het ene oor in en het andere uit. Veel beter is het om iets vervangends voor te stel len, zoals spelen met lego. Dit kind kan dat zelf niet verzinnen, je moet het er echt toe aanzetten." Even later: „ADHD is niet het einde van de wereld. Je kunt het ook zien als een nieuwe levensfase als je eenmaal weet waar je aan toe bent. Met goede begeleiding kun je weer plezier beleven aan je kind. Want het meest pijnlijke is dat sommige ouders niet meer van hun kind genieten." Voor meer informatie over de vakan tie die per persoon 475 gulden kost, of wie zich wil aanmelden als vrijwilli ger: 010 2477898.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5