'Emotie, sap, daar draait het om' TT ZATERDAG 29 MEI 1999 ij komt zo uit de repe- titie van India Song JÊm weggelopen. „£a va", zegt hij, gevraagd naar de laatste vorderingen. Gaat wel. Maar zijn ge zicht zegt iets anders: vraag vooral niet door. Ivo van Hove heeft het dezer da gen druk, erg druk. Volgende week zaterdag begint het tweeënvijftigste Holland Festival, het tweede waar over hij de artistieke leiding voert. Luttele dagen daarna vindt op dat zelfde festival de première plaats van zijn voorstelling India Song, een to neelstuk van Marguerite Duras op gevoerd door zijn eigen gezelschap Het Zuidelijk Toneel. Amper zit hij aan de lunchtafel, wordt hij alweer geroepen. Een dringend telefoontje. Mag hij even? En Van Hove is alweer weg. Dik twee jaar geleden werd hem gevraagd het Holland Festival uit het slop te trekken. Geen gemakkelijke opgave, zelfs niet voor een Vlaams wonderkind als hij. Wat prijkte er, ver voor zijn veertigste, al niet op zijn curriculum? Artistiek leider bij het Vlaamse gezelschap De Tijd, ge volgd door een inmiddels bijna tien jarig directeurschap bij Het Zuidelijk Toneel. Daar in Eindhoven maakte hij bejubelde voorstellingen als Het zuiden, Het begeren onder de olmen (met heuse koeien op het toneel) en het met de jaarlijkse Theaterprijs be kroonde Caligula. Eervolle gastregies bij andere gezelschappen volgden. Maar toch. De baan bij het Hol land Festival was van een geheel an dere orde. Het meest prestigieuze culturele evenement van Nederland werd acuut in zijn voortbestaan be dreigd. Het Holland Festival, zo vond een groeiend aantal criticas ters, onderscheidde zich amper van de reguliere seizoensprogrammering in schouwburg en concertzaal. Het concentreerde zich te veel op mu ziek (vooral modern-klassiek) en wist het publiek onvoldoende aan te spreken. Grof samengevat: een duur, maar weinig spraakmakend festival, gemaakt voor een kleine elite uit Amsterdam-Zuid. Binnen de ge meenteraad van de hoofdstad gin gen zelfs stemmen op om de subsi diekraan maar helemaal dicht te draaien. Korte metten - Niettemin: Van Hove hapte toe.- Sinds twee jaar combineert hij zijn fulltime baan bij Het Zuidelijk To neel met de programmering van het Holland Festival. En, het moet ge zegd, met een aanzienlijk deel van de kritiek op het festival heeft Van Hove inmiddels korte metten ge maakt. Hij programmeert', behalve meer theater, ook toegankelijke kunstdisciplines als popmuziek, tap- dance en fotografie. Het Holland Festival werkt samen met bestaande festivals als Amsterdam Roots (we reldmuziek) en het Internationaal Theaterschool Festival (waar de jongste generatie regisseurs en ac teurs haar kunnen toont). Verder legt Van Hove een voorkeur voor bij zondere locaties aan de dag. In het komende Holland Festival wordt de opvoering van Wagners Ring des Ni- belungen in het Muziektheater inte graal, vier avonden lang doorge straald naar een reusachtig video scherm in het Amsterdamse Ooster park. Normaal gesproken het privé- -domein van Pakistaanse families, voetballende jeugd en een enkele jogger. Zo haalt Van Hove het Holland Festival uit z'n ivoren toren. Ophef fing? Dat woord is al twee jaar niet meer gehoord. Kritiek is er wel. Wat heeft de cerebrale pop van Brian Eno te zoeken op het Holland Festi val? En: wat resteert er nog als geza menlijke noemer bij zo'n divers fes tival? De privé-grabbelton van Van Hove? „Voor mij was essentieel dat het festival weer een duidelijke plek in de stad kreeg", zegt hij als hij na be ëindiging van zijn telefoongesprek weer aan tafel is teruggekeerd. „Daarom hebben we in de entree van de Stadsschouwburg op het Leidseplein vorig jaar een Festival centrum ingericht. Een simpele in greep, maar het werkte wonderwel. Een festival zonder hart kan ook geen hartslag krijgen. Eenmaal uit de voorstelling konden bezoekers hun boosheid of lyrische reactie vroeger nergens ventileren. Dus stapten ze met al hun emoties en herinnerin gen in arren moede op de fiets naar huis. Op zo'n manier bloedt een fes tival bij voorbaat dood. In de tweede plaats heb ik het theateraanbod fors uitgebreid. Bijna alle vormen waarop in Europa theater wordt gemaakt, waren vorig jaar in het Holland Fes tival te zien. Een klassieke Kersen tuin door Peter Zadek, het extreme theater in Giulio Cesare (gespeeld door soms ernstig zieke patiënten) en de avantgarde van de Wooster Group. Maar denk niet dat dat festi val een blauwdruk is voor de volgen de jaren. We zullen elke keer samen met de deelnemende kunstenaars naar andere kleuren, andere vormen moeten zoeken. Ik zie het festival als een kameleon, maar wel met eerbied voor het verleden. Ik geloof heilig in het verlichtingsidee van de vooruit gang, de voortplanting. Uit het oude moet het nieuwe voortkomen. In die zin ben ik eerder een traditionalist dan een revolutionair." Hij praat snel en gedreven. Geef hem een vraag en je bent zo een kwartier verder. Oprechte, on-Nederlandse passie. Soms ook toneelspel. Dan spreekt de glimlach, nadat hem in een van zijn bloed- doortrokken beeldspraken weer eens een hart werd uitgerukt of een arm afgehakt, boekdelen. Ach, hij houdt nu eenmaal van grote woorden. Van emoties. En als festivalleider heeft hij, wat dat betreft, de tijd mee4 „Er is geen behoefte meer aan academi sche festivals. Emotie, sap, daar draait het nu om. Risico's nemen, Ivo van Hove over zijn Holland Festival Sinds twee jaar leidt de Belg Ivo van Hove het Holland Festival. Hij wil Nederlands meest prestigieuze culturele evenement meer onder de mensen brengen door een toegankelijker programmering op toegankelijker locaties. Aan de vooravond van 'zijn' tweede festival licht Van Hove zijn - soms omstreden - keuzes toe. „Ik vind Berio niet hoger staan dan Fred Astaire. met een stevige kans dat je faalt." Want, zegt hij: „Ik heb alleen de ga rantie van de kwaliteit van de kun stenaars waarin ik geloof. Niet dat ze ook dit keer weer een prachtige pro ductie maken." - Wat zie je als onderliggende the ma's of motto's in bet komende festi-. val? „Ik merk dat veel kunstenaars de grenzen opzoeken van hun genre, of samenwerken met mensen uit ande re disciplines. Zoals de grafisch ont werper Jaap Drupsteen met de com ponist Peter Eötvös. Dat morrelen aan de grenzen, krabben aan de on derkant van de bodem, dat is ken merkend voor dit festival. De vraag die mij daarbij sterk bezighoudt is: hoe kijken we over pakweg vijftig jaar naar onze cultuuruitingen. Ge rard Mortier, boegbeeld van de tra ditionele opera, stelt zich deze week in Die Zeit de vraag: zijn mensen nog wel geïnteresseerd in de zoveel ste interpretatie van een Mozart-opera? Kunnen concerten pur sang nog wel een groot publiek trekken. In Salzburg, het mekka van het concertwezen, was de kaartver koop bij de reguliere concerten afge lopen seizoen niet honderd maar tachtig procent. Langzamerhand wordt de hifi in de huiskamer zo goed, dat je thuis dezelfde ervaring kunt beleven als in de concertzaal. Waarom zou je dan nog veertig gul den neertellen voor een klassiek concert? Moeten optredende musici niet naar andere meerwaarden op zoek?" - Wat zien we daarvan terug op het festival? „Sommige kunstenaars verlaten de concertzaal en zoeken het publiek elders op. De muziek van onze hoofdgast Brian Eno wordt gespeeld op drie locaties. Een daarvan is Schiphol, in een omgeving waar het leven gewoon zijn gang gaat. Vorig jaar vormde een geluidsinstallatie van Harry de Wit de opening van het festival. Gesitueerd midden op het Leidseplein. En (lachend:) te horen tot ver daarbuiten." Pedant Van alle veranderingen die Van Hove doorvoerde, is zijn muziekprogram- mering het meest omstreden. „Tuur- lijk" zegt hij, ,ik weet dat er in Ne derland een grote gevoeligheid be staat voor seriële, mathematische muziek. Mag je best een knuppel in het hoenderhok werpen door mini malisten als Gavin Bryars of Brian Eno aan bod te laten komen." Op de vraag wat de Limburgse popbands De Heideroosjes en RowWen Hèze op het Holland Festival te zoeken hebben, ontsteekt hij in woede. „Wat is dat voor pedante houding? Daar moet de pers eens goed over nadenken. Er vinden in Amsterdam elke week vijf concerten plaats met eigentijdse muziek. Waarom moet dat eigenlijk ook nog eens in het Holland Festival staan? Dat pro grammeer je om de diversiteit van het cultuur te laten voelen. Dit jaar eindigen we met de Belgische pop formatie Deus in Carré. Dat is een statement. We eindigen niet met de Negende van Beethoven, maar met popmuziek. Door dergelijke muziek op te nemen in de moeder van alle festivals krijgen deze cultuuruitin gen, vaak bestempeld als low art, in ieder geval de kans zich te meten met high art. Prima. Ik vind Berio niet hoger staan dan Fred Astaire." Concurrentie De veranderingen die Van Hove doorvoerde, hebben ook tot reactie geleid. Volgende maand gaat in Am sterdam het grootschalige muziek evenement American Adventures van start, opgezet door directeur Martijn Sanders van het Concertge bouw. Naar verluidt omdat het Hol land Festival onder Van Hove te wei nig muziek programmeert. Van Ho ve vindt de suggestie onzin. „Er be staan absoluut geen vijandelijkhe den over en weer. Het idee voor een dergelijk festival bestond al lang voordat, o schande, een theaterma ker het Holland Festival zou gaan leiden. Zij maken een festival rond een thema, wij programmeren veel breder. Ik zie daar geen concurrentie in. Alleen voor het publiek vind ik het niet zo gelukkig. De maand juni is al vijftig jaar Holland Festivalm- aand. Daar hebben we, dunkt me, inmiddels enig recht op." Ruim drie miljoen gulden ont vangt het Holland Festival jaarlijks aan overheidssubsidie. Een schamel budget, klaagt de festivaldirectie re gelmatig. Is het dan niet een beetje ijdel en egoïstisch om voor het twee de achtereenvolgende jaar een pro ductie van hemzelf te programme ren? „Nee. Ik ben door het Holland Festival gevraagd op grond van mijn verleden als theatermaker. Vanwege mijn nieuwsgierigheid naar andere disciplines. Niet vanwege mijn kwa liteiten als programmeur, want dat had ik nog nooit gedaan. Dan moet je ook de guts, het lef hebben om op het festival je eigen werk te tonen. Jezelf niet willen verstoppen. En daarin ben ik allesbehalve een uni cum. Kijk maar de voorstellingen van Peter Sellars óp zijn eigen festi val in Los Angeles. Het heeft niets te maken met het feit dat ik Neder lands beste regisseur zou zijn." La chend: „Dat vind ik wel, maar dat is niet de reden om India Song te pro grammeren. Er zijn overigens veel contacten met andere Nederlandse theatergroepen. De komende jaren zullen die verder worden geëffectu eerd." - Wat kan het Holland Festival meer bieden als het budget van 6,5 miljoen gulden wordt opgekrikt naar, zeg, tien miljoen? „Nu is het festival geconcentreerd in de maand juni. Het krijgt daardoor onvermijdelijk iets eenmaligs. Maar de rest van het jaar is er ook vol doende internationaal aanbod. Met meer geld zou je het Holland Festival gedurende het seizoen al een beetje kunnen opbouwen. En zelf meer voorstellingen produceren. Nu zijn we altijd aangewezen op samenwer kingsverbanden met anderen." - En het festival, zoals vroeger, uit spreiden over meerdere steden? „Dat zie ik voorlopig niet gebeuren. Veel mensen ervoeren het Holland Festival de laatste jaren als kleurloos, onopvallend. We moeten het nu eerst in Amsterdam weer laten leven, even een duidelijk stempel zetten. Pas daarna kun je gaan praten over andere steden." Hij heeft haast, moet verder. De lunchpauze van de acteurs loopt ten einde. De repetitie wacht. Waarom heeft hij het zich de afgelopen twee jaar eigenlijk zo moeilijk gemaakt door zijn baan bij het Zuidelijk To neel aan te houden naast het Hol land Festival? „Dat is vanaf de eerste besprekingen de deal geweest. Het Holland Festival zocht iemand die naast zijn bestaan als festivalleider iets in de praktijk deed. Ik ben nooit voor de keuze gesteld. Maar ik had het ook niet anders gewild. Ik ben regisseur. Ik moet mijn werk kunnen blijven doen. Het is het hart van mijn lichaam. Hak er een hand af en mijn lichaam blijft wel in tact, maar ruk het hart eruit en ik ben dood. Het betekent wel dat ik nu zeven da gen per week werk. En dat is okee." - Maar niet iets wat je jareidang kunt volhouden. „Dat hoeft ook niet. Ik heb voorlopig een contract voor drie festivals." - Een Belg als leider van het Holland Festival. Heeft dat nog een speciale betekenis voor je? „Daar sta ik geen seconde bij stil. Ik werk inmiddels al negen jaar in Ne derland. Voel me veel meer verwant met het culturele klimaat hier dan met het Vlaamse. Een eer? Dat bete kent niets voor mij. Het gaat erom of ik de dingen kan doen die ik zelf graag wil, anders kun je het niet vol houden. Vanaf mijn twintigste ben ik door het buitenland getrokken om voorstellingen gezien van groothe den als Peter Stein. Als een wildebras heb ik me, met m'n weinig centjes, toen al op het peperdure vakblad Theater Heute geabonneerd. Bij de opera heb ik me door de dienstgan gen naar binnen gewrongen. De knowhow die ik daardoor heb opge bouwd, kan ik nu goed gebruiken. Je ziet het aan de manier waarop ik theater maak: met de blik naarbui- ten, over de grenzen heen." - Wat rest er voor iemand die voor zijn veertigste dit allemaal heeft be reikt, nog in de tweede helft van het leven? Lachend: „Dood gaan." Weer seri eus: „Ik'ga nu iets zeggen wat heel choquerends is: ik ben niet ambiti eus. Ik heb mezelf geen doelen voor ogen gesteld. Tot nu toe, afkloppen hè, werd me op de juiste momenten iets nieuws aangeboden. Een zon dagskind. Okee, succes wil ik. Heel graag geliefd worden, ook. Maar ik ga daar niet bewust naar op zoek. Neem mijn regie van Romeo en Julia. Ik had ervoor kunnen kiezen om er een mooie, romantische voorstelling van te maken. Iedereen tevreden. Maar nee, het werd een bikkelhard, zwart, ijzingwekkend stuk. In het re petitielokaal denk ik niet aan pu bliek. Dan is de autonomie van de kunstenaar totaal. Dat geldt, in zeke re zin, ook voor het Holland Festival: ik wil niet voldoen aan wat een festi val in de ogen van anderen zou moeten zijn. Mijn grote, misschien mijn enige kracht is dat ik vrij com promisloos ben. Mezelf gebleven." MARTIN HENDRIKSMA Ivo van Hove: „Ik zie het festival als een kameleon, maar wel met eerbied voor het verleden. Ik geloof heilig in het verlichtingsidee van de vooruitgang, de voortplanting. Uit het oude moet het nieuwe voortkomen. In die zin ben ik eerder een tra ditionalist dan een revolutionair." fotq cpd cees zorn

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 49