Op 11 augustus bedenkt de dag zich EGSEL ZATERDAGS Umbra- ZATERDAG 29 MEI 1999 rGOED 'dereen die het heeft meegemaakt kan het beamen: een totale zonsverduistering is het meest irukwekkende natuurverschijnsel dat je op aarde kunt zien. ienduizenden mensen kijken dan k al jaren uit naar de ochtend van augustus 1999. Sterrenkundigen, nheilsprofeten, eclipsjagers maar <k gewone belangstellenden zullen lan samenstromen op een strook land die van west naar oost over ■uropa loopt. Alle hotels langs dit traject, dat nauwelijks honderd kilometer breed is maar mduizenden kilometers lang, zijn nu al volgeboekt. Want op de chtend van 11 augustus is hier de otale zonsverduistering e zien; heel even valt de K'dden op de dag. \en spectaculair mw*Mwjnsel, dat altijd WWiwne indruk maakt. Totale zonsverduistering: alsof God het licht uitknipt Penumbra gedeeltelijke= verduistering totale zonsverduistering Zonsverduisteringen brachten in vroeger tijden koningen en dynastieën aan het wan kelen en hele volkeren in paniek, zoals jn Split in 1239: 'Zo'n grote angst kwam er over de mensen, dat ze gillend en schreeuwend heen en weer renden als gekken, denkend dat het einde van de wereld nabij was'. Vier duizend jaar geleden liet de keizer van Chi na zijn hofastronomen onthoofden omdat zij de verduistering van 2134 voor Christus niet hadden zien aankomen. 'Niets kan ons nu nog verbazen, nu Zeus midden op de dag nacht heeft gebracht', verzucht de Griek-' se dichter Archilochus in 648 voor Christus, 'er is angst onder de mensen gekomen Ze kunnen nu alles geloven en verwachten. Niemand zal meer verbaasd zijn als de land dieren van plaats ruilen met de dolfijnen en gaan grazen op hun zoute weiden'. Ook tegenwoordig zijn er mensen te vin den die de verduistering met onheil en doem associëren. Zo adviseerde de Indone sische regering in 1983 zwangere vrouwen orrt vooral binnen te blijven en onder het bed te gaan liggen. Dit jaar zal de onrust er in bepaalde kringen niet minder om zijn: het jaar 1999 is toch al zo beladen door aller lei astrologische constellaties en voorspel lingen van Nostradamus. Het is wel te begrijpen dat mensen met angst en ontreddering op het hemelver schijnsel reageren. Het is tijdens de minu ten van totale verduistering, door sterren kundigen de totaliteit genoemd, alsof een kwade macht even al het leven en het licht uit de natuur zuigt. Over het landschap daalt een staalblauw duister. Midden op de dag komen sterren aan de hemel Honden beginnen te blaffen, vogels zoeken hun nest op. Bloemen sluiten zich. De toeschouwers beginnen te roepen en te wijzen -veel mens en krijgen tranen van ontroering in hun ogen als de laatste zonnestraal verdwijnt achter de gitzwarte maanschijf. Het is alsof God het licht uitknipt. Na een paar minuten schuift de zon weer achter de maan van daan: de totaliteit is voorbij, het daglicht keert terug. Het openbare leven, dat gedu rende die paar minuten volledig stil ligt, komt weer op gang. Slagschaduw Wat gebeurt er precies bij een zonsverduis tering? Een lamp, een voetbal en een ping pongbal volstaan om het verschijnsel na te bootsen. Een zonsverduistering is een sa menspel tussen drie hemellichamen: de zon, de aarde en de maan. De maan draait in vier weken rond de aarde, die óp zijn beurt rond de zon draait. Van tijd tot tijd gebeurt het dat aarde, maan en ZOn toevallig op één lijn staan zo dat de pingpongbal (de maan) zijn kleine slagschaduw op een deel van de voetbal (de aarde) werpt Dat zwarte vlek je, nauwelijks honderd kilometer in door snee, raast over het aardoppervlak met een snelheid van 2700 kilometer per uur. Op de Atlantische Oceaan bij Canada begint de to tale verduistering. Daar duurt hij slechts een paar seconden. In Boekarest is de eclips op zijn hoogtepunt: hij duurt daar 2 minu ten en 23 seconden. In de Golf van Benga len verdwijnt de verduistering en kan je een verduisterde zonsondergang zien. Zonsverduisteringen worden vaak ver ward met maansverduisteringen, maar daar bij is er iets anders aan de hand. Ook bij een maansverduistering staan aarde, maan en zon op één lijn -alleen staat de maan nu achter de aarde in de schaduw. Als je op de maan zou staan zou je een zonsverduiste ringzien. Een zonsverduistering is niet zo zeld zaam als sommige mensen denken. Min stens twee keer per jaar komt het voor dat de maan tussen de zon en de aarde in staat. Meestal slaagt de maan er dan niet in de zon helemaal af te dekken. Totale verduiste ringen, waarbij dat wel gebeurt, komen iets minder dan één keer per jaar voor: die zijn dus ook niet echt zeldzaam. Maar het lasti ge is dat de smalle strook waar geen enkel zonlicht de aarde meer bereikt zich op de meest onmogelijke plekken kan bevinden: in de Stille Oceaan, in Mongolië, in Afrika -de hemellichamen hebben geen enkel ge voel voor toeristische marketing. Vorig jaar was er een totale verduistering op Aruba die veel bekijks trok. De laatste totale verduiste ring in Nederland was in het jaar 1715. Oe eerstvolgende kans om in Europa een ver duistering te ervaren is pas weer over twee ëntachtig jaar Reden te meer om naar het zuiden af te reizen voor de laatste eclips van dit millennium. Luguber Het schouwspel begint als de maanschijf de zonneschijf raakt. Heel langzaam eet de maan de zon op, lijkt het. Het langs elkaar schuiven van de hemellichamen is alleen te bekijken door een speciaal eclips brilletje of een lasbril, want wie onbeschermd recht in de zon kijkt, riskeert onherstelbare scha de aan het netvlies. Ook CD's, fo to-negatieven en beroete glaasjes (door sommige bronnen als veilig aangemerkt) zijn niet aan te ra den. Tot en met het laatste ogen blik -na tachtig minuten als er nog maar een kleine afgeknipte vingernagel scherp zonlicht over is en het begint te schemeren- is het gevaarlijk om met het blote oog naar de zon te kijken. De laat ste seconden zonlicht zijn het mooist. Omdat de maan niet glad is maar spitse bergen en diepe kraters heeft, scheert het laatste licht als diamanten druppels De zonsverduistering moet met langs het onregelmatige maanop- wie onbeschermd recht in de zc pervlak. Dit snoer van lichtende aan het netvlies. Boven de zon 1 fonkelingen staat bekend als de Parels van Bailey. Ze zijn maar een paar seconden zichtbaar, want dan is het grote moment daar: een muur van duisternis komt als een donderbui over het land aanrollen met de snelheid van een straaljager. Dan is al het zonlicht weg. De temperatuur daalt, de ril lingen lopen de toeschouwer langs de rug. Sommigen beschrijven dit moment als 'lu guber'. Er is een stalen schemering en het landschap ziet eruit als bij een heldere maannacht, spookachtig blauw. Op het al lerlaatste moment voor het licht weg is, zie je de chromosfeer van de zon, de buitenste schil waaruit de zogenoemde protuberan sen ontspringen. Dit zijn krulvormige vlam men die de zon uitspuugt, tienduizenden ki lometers hoog. Dan is het echt donker en achter het zwarte gat in de lucht ontvouwt zich traag een subtiele stralenkrans met lange uitlopers, als een heiligenschijn: de corona. Het is deze lichtkrans die het meest mystieke en betoverende deel van de ver duistering is. Deze lichtzwakke lichtkroon is normaal nooit zichtbaar, omdat het licht van de zon veel feller is. Toch heeft de coro na een veel hogere temperatuur dan de zon zelf. tussen de één en de twee miljoen gra- Waarnemers omschrijven de maan zoals die er dan uitziet als intens donker, een inkt vlek, alsof de satelliet een zwart licht uitstraalt. De corona daarom heen in geluid loze schoonheid, een uitwaaiering van ragfijne magnetische draden. De totaliteit varieert in duur van enkele seconden tot iets meer dan zeven minuten. Als die voor bij zijn en het eerste zonlicht langs de ande re kant van de maan scheert, ontstaat een verschijnsel dat de diamanten ring wordt ge noemd. De omtrek van de maan is zilver grijs en de eerste lichtstraal is een verblin dende briljant, purper en wit. Het daglicht is snel terug en doet pijn aan je ogen, de co rona is verbleekt, maar pas na een minuut en speciaal brilletje bekeken worden. 1 kijkt, riskeert onherstelbare schade et corona, gefotografeerd door NASA. of tachtig heeft de maan de zonneschijf weer helemaal vrijgegeven en is de zonsver duistering achter de rug. Het is die dag op nieuw ochtend geworden. De slagschaduw trekt verder over de aarde, miljoenen adem loze toeschouwers achter zich latend. Gedeeltelijk Gezien vanuit Nederland is de zonneschijf op 11 augustus niet helemaal afgeschermd door de maan. In Groningen en Friesland is nog tien procent van de zon te zien en in Zuid-Limburg vijf procent. De gedeeltelijke verduistering is in een veel bredere strook zichtbaar dan de totale. Vrijwel heel Europa en Zuid-Azië zien de maan een deel van de zon opslokken. Hoewel een gedeeltelijke zonsverduistering ook het bekijken waard is, is deze niet te vergelijken met een totale verduistering. Hiervoor m'oet je naar de to- taliteitszone, want zelfs een procent zon licht is nog zo fel dat er geen schijn van kans is dat je de majestueuze corona kan zien. Bij een gedeeltelijke verduistering zoals in Nederland wordt het iets donker der. zoals op een sombere dag. Maar de on heilspellende duisternis van de totaliteit blijft uit. Is het aan te raden om af te reizen daar de totaliteitszone? ,,Ja, je moet zelfs op reis", zegt Govert Schilling, sterrenkundige en we tenschapsjournalist. Hij is één van de ecli- psoholics die de hele aardbol afreizen om totale verduisteringen te scoren. „Bij een to tale verduistering is het alsof de natuur een groot geheim onthult, heel even maar -de openbaring van een ongekend mysterie." Maar ook voor de achterblijvers in de zo genoemde halfschaduw is er iets te beleven. In Leiden wil Vincent Icke, hoogleraar ster renkunde het winkelend publiek laten zien wat er gebeurt. Icke: „Het is mijn plan ofn een projectie te maken op een scherm op het Stadhuisplein. Het voordeel van een pro- jectie is dat mensen niet recht in de zon hoeven te staren." Icke is niet, zoals zijn collega Schilling, een eclipsfanaat. Hij pakt dus niet zijn koffers in augu stus. „Ik heb in Ganada al een keer een totale zonsverduistering meegemaakt. Het is prachtig, je moet het zeker gaan bekijken als je de kans hebt, maar ik vind het belangrijk dat mensen hier ook iets te zien krijgen." Een eclips is voor sterrenkundi gen niet zo interessant meer, vol gens Icke. Het raadsel hoe de co rona vele malen heter kan zijn dan de zon zelf is al lang geleden opgelost. „Je moet het je voorstel len als een zweepslag. Als ik een circuszweep in handen heb die ik laat knallen, dan gebeurt eigen lijk hetzelfde. Ik geef een zwiep zodat er een lus ontstaat in de zweep, een golf die zich voortplant naar het puntje. Alle energie komt dan samen in de punt van de zweep. Die paar gram leer krijgt dan een snelheid die hoger is dan die van het geluid. Dat zorgt voor de knal. In de corona ge beurt hetzelfde, daar wordt heel veel ener gie 1 1 gestoken en dar krijg je iets heftigs." Een eclips maakt veel los bij mensen. Schilling: „In 1990 was ik in Helsinki, waar een totale verduistering bij zonsopgang zou plaatsvinden. Het weer was niet veelbelo vend, er hing een hele dikke wolkenhand boven de oostelijke horizon. De verduiste ring zelf heb ik dus niet gezien, die zal ach ter de wolken. Maar indrukwekkend dat het was! Ik had midden in de nacht een goede plek uitgezocht. Langzaam maar zeker werd het licht. Venus verdween van de he mel, de vogels werden wakker, het werd dag. En toen stelde ik me voor dat ik hier dui zend jaar geleden woonde als boer. Je ziet dat het dag wordt als je 's ochtends aan het werk gaat. En dan opeens denk je: er is iets geks. Het wordt weer donker. De dag be denkt zich. Venus komt weer tevoorschijn, de vogels worden onrustig en de schaduw van de maan was zichtbaar als een donkere muur die als een buitenaardse, boze adem over je heen komt. Ik kan me voorstellen dat dat veel angst heeft veroorzaakt in het verleden." "Het is heel erg spannend en indrukwek kend, zelfs bij bewolkt weer. Het is natuur lijk mooier om de pracht en de grandeur van de corona te zien maar ook als het be wolkt is, kan een zonsverduistering heel in drukwekkend zijn. Het is een verschijnsel dat op je gevoel speelt. En het mag wel eens gezegd worden: we leven in een tijd waarin alles koel en zakelijk benaderd wordt. Maar misschien ben ik wel wat romantischer dan de gemiddelde Nederlander. Ik word erdoor geraakt en geroerd." Ook Fred Kspenak, werkzaam bij de Na- sa, raakt telkens weer betoverd door het ver schijnsel. Met zijn gezaghebbende site op Internet staat de Amerikaan bekend als de grote eclipsgoeroe. Espenak was vorig jaar ook op Aruba. „Ik had aan deze eclips dui zenden computerberekeningen verricht", vertelt hij in sterrenkunde-tijdschrift Zenit, „ik had er een boek over geschreven, er een internetsite van bijgehouden, en nu gebeur de dus wat de wetten van de hemelmechani ca hadden bevolen. Ik ervaar mijn veertien de eclips, en ben getuige van het uurwerk van het universum. Ik voel me vereerd, vol ontzag. Tranen rollen over mijn gezicht, mijn stem klinkt verstikt van emotie. Op het eind roept een klein meisje: 'Papa, ik wil nog niet dat de zon weer gaat schijnen', Ze verwoordde treffend wat we allemaal dach- SILVAN SCHOONHOVEN Haarlems Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 45