Paars ziet uitweg in crisis Bolkestein geeft Wiegel veeg uit de pan Zilveren Kruis op de vingers getikt KPN Telecom dreigt GSM-masten weg te halen 1 erdachte kuikens imiddels opgegeten Binnenland fc>m naar de Leidse Zomerdagen Trein komt gegarandeerd te laat in Tilburg 'KLM-vogels' voorlopig gespaard voor onderzoek Meer aanhoudingen na granaataanslagen \TERDAG 29 MEI 1999 w haag Minister Klaas de Vries en FNV-voorzitter Lodewijk e Waal wandelen samen over het Binnenhof dat bezaaid ligt net schoolborden. Die zijn daar gisteren neergelegd bij een de- nonstratie tegen kinderarbeid. Zo'n 200 organisaties hebben ts ip de borden verklaringen tegen kinderarbeid ondertekend. foto anp marcel antonisse genïpntsnapte man opgepakt g pro<SSEN Een 48-jarige man, die op 15 mei was ontsnapt uit een der sychiatrisch ziekenhuis in Assen, is gisteravond opgepakt in avon otterdam. Dat gebeurde nadat de politie het signalement via itoesti nke'e NOS-journaals had verspreid. De politie in Rotterdam Ik! rerd getipt door de verhuurder van een etage, die door de man defas gehuurd. De politie beschouwt de man als gevaarlijk. Zon- r via Ier medicijnen kan hij in toenemende mate gewelddadig wor- 1 Hei!en- Ook vormde hij vanwege zijn pedofiele neigingen een ge le ondaar voor kinderen. inde" Monument voor vermisten ;st uil trecht Er komt een monument voor vermisten in Utrecht, gepro iet beeld is een initiatief van de Vereniging Achterblijvers na 'ograi ermissing (VAVJ. Deze organisatie wil daarmee familie en rienden een plek geven waar ze hun vermisten kunnen her- lenken. Het monument wordt vrijdag onthuld in het Moreelse- inneniark bij het Centraal Station in Utrecht. De vereniging heeft bo- endien de vierde juni uitgeroepen tot De Dag van de Vermis- rerdn en. Het monument is gemaakt door kunstenares Marianne van boe fen Heuvel en symboliseert een halteplaats, wa Automobilist doodgeschoten jts s(j en haag Een 30-jarige man uit Den Haag is gistermiddag rond uur achter het stuur van zijn auto doodgeschoten. Volgens politie werd de man vermoord toen hij in de Beeklaan in zijn ionplaats voor een stoplicht stond te wachten. Hij overleed plaatse. De toedracht van de schietpartij is nog niet duide- t De dader is voortvluchtig. Volgens een woordvoerster van politie Haaglanden hebben getuigen direct na de moord een uto hard zien wegrijden. Dat voertuig is later leeg aangetroffen Den Haag en voor onderzoek meegenomen naar het politie- ureau. als1 bij d voci ië haalt kip uit winkels gin den lyo ave jopula De bben Rol kans is groot dat veel van de eskuikens die mogelijk dioxi- in hun veevoer hebben ge- gen, inmiddels zijn opgege- zo stelt het Nederlandse tisterie van Landbouw. En- tientallen kuikenfokkerijen Nederland hebben het he ette voer in januari uit België regen. Doorgaans groeien kuikens in zes weken op tot gewenste gewicht. dooi iet ministerie onderzoekt need nje, Pa Duits- nland iu nee< inden, rer de revue de 'I haag anp/gpd in hoeverre het'voer inder- ogramid met het gevaarlijke dioxi- is vervuild. Daartoe zoeken uitze btenaren naar eventueel in- roren kuikens en naar resten r. Ook loopt een onderzoek loeverre varkensvoer met di ne is besmet. Dat zat in af- dat in het voer terecht zijn gekomen. Volgens het t gefel ïisterie van Volksgezondheid itenlai er momenteel geen gevaar zendii ir de volksgezondheid. Consumentenbond zegt onderzoekingen af te wach- Consumentenbond: Stiptheid NS steeds slechter ruswuk anp Reizigers die de trein naar Tilburg nemen, weten haast één ding zeker: ze komen te laat aan. De Brabantse stad voert de rang lijst aan van stations met de meeste vertra ging, op de voet gevolgd door Zoetermeer, Breda, Leeuwarden, Nijmegen en Voor burg. In al deze plaatsen arriveert ruim 40 pro cent van de treinen zeker drie minuten na het beloofde tijdstip. Volgens de Consu mentenbond gaat het steeds slechter met de stiptheid van de NS. Net als een jaar ge leden rijdt eenderde van de treinen met vertraging, maar daarvan meldt 5,6 procent (1998: 4,1 procent) zich tien minuten of meer te laat aan het perron. Het onderzoek is gebaseerd op 24.000 ritten in de maand oktober. De bond liet vertragingen minder dan drie minuten buiten beschouwing. Die drie minuten zijn trouwens voldoen de- om een aansluitende trein te missen. Bijna zeventig procent van de deelnemers aan het onderzoek meldde de Consumen tenbond dat ze in het halfjaar voor oktober 1998 een of meer keren de aansluiting niet kon halen. Een gemiste aansluiting bete kent ruwweg dertig minuten extra wachten. Ook een zitplaats wordt een luxe, zeker als je in Zaandam woont. Zo'n 23 procent van de Zaandammers die de trein neemt, moet staan. Veertig procent zegt bij vertrek niet de Partijen willen wijziging van grondwet omzeilen In hun pogingen een uitweg uit de kabinetscrisis te vin den onderzoeken de fracties van PvdA, WD en D66 nu ook andere vormen voor het referendum. Het gaat daar bij om een volksraadpleging die niet bindend is. ziging. De verwachting is dat ook de WD ermee kan instem men, omdat het aan de achter ban verkocht kan worden als een voorstel dat minder krach tig is dan het wetsvoorstel dat vorige week in de Eerste Kamer werd weggestemd. De fractieleiders Melkert (PvdA). Dijkstal (WD) en De Graaf (D66) spraken gisteren voor het eerst samen met de in formateur. Volgens Melkert hebben zij een 'heleboel varië teiten en spitsvondigheden ver kend' met betrekking tot het re ferendum. Het kabinet viel vo rige week over het correctief re ferendum, nadat WD-senator Wiegel met zijn tegenstem de den haag gpd Om dat voor D66 aantrekkelijk te maken, zouden er meer on derwerpen in aanmerking moe ten komen voor een referen dum. Ook zou het aantal men sen dat nodig is om zo'n refe rendum af te dwingen omlaag moeten. Een niet bindend correctief referendum valt door het grote draagvlak dat daarvoor nodig is nauwelijks terzijde te leggen door de politiek. Qua uitwer king zou het daarmee nauwe lijks verschillen van een in de grondwet vastgelegd correctief referendum. Voordeel is dat het snel kan, zonder grondwetswij- benodigde tweederde meerder heid voor het wetsvoorstel dwarsboomde. De volksraadpleging is wel het eerste punt dat op het lijstje van de onderhandelaars staat, maar niet het enige. Als daar overeenstemming over is, ko men andere staatsrechtelijke vernieuwingen aan de beurt. D66 zou meer nodig hebben om de achterban ervan te over tuigen dat de doorstart van Paars goed is voor de partij. Ge dacht wordt aan het sneller mogelijk maken van de gekozen burgemeester en de invoering van een ander kiesstelsel met regionale vertegenwoordiging. Ook het verlagen van het aantal stemmen dat nodig is voor het verkrijgen van een voorkeurze tel staat op het verlanglijstje. Volgende week debatteert de Tweede Kamer met het kabinet over het rapport van de enquê- ten. Een woordvoerster neemt de zaak niet heel ernstig. „De stof was waarschijnlijk ver dund. In Nederland zijn name lijk geen zieke kuikens aange troffen, zoals bij de Belgische kuikenhouders die de zaak aan het rollen brachten." In België is grote onrust ont staan over de gang van zaken. Minister van volksgezondheid Colla heeft gisteren alle kip en eieren uit supermarkten laten weghalen, in verband met mo gelijke besmetting. Consumen ten laten kippenvlees massaal links liggen. Supermarkten bie den hun klanten aan kip weer terug te nemen. In België heb ben 350 pluimveebedrijven het verontreingde voer gebruikt. Pas deze week zou duidelijk zijn geworden dat dioxine via het voer ook in eieren en vlees terecht is gekomen. Het VRT- televisiejournaal stelt echter over documenten te beschik ken waaruit blijkt dat de over heid pas laat in actie is geko men. VVD-senator Hans Wiegel verkeerde tijdens het congres van zijn partij in gezelschap van demissionair minister Bram Peper (PvdA). De twee kon den het kennelijk goed met elkaar vinden. foto anp hans steinmeier den haag gpd Voormalig WD-leider Bolke stein heeft tijdens een toe spraak op de jaarvergadering van zijn partij in Rotterdam zijn partijgenoot senator Wiegel in voorzichtige bewoordingen een veeg uit de pan gegeven. Vol gens Bolkestein is de WD groot geworden door 'oprecht te ope reren'. „De WD moet altijd staan voor zijn handtekening." De oud-partijleider, die tij- xamen gedaan en twijfel over je studiekeuze? «ip 3, ïo, 17 of 24 juni meel Love rdt du zeilen ïun ha 1 ver- entt RIJ! ndeai en iders ink me likt tel jeizofl erhale ven na |ecr informatie kijkje ?nvan ilotwil kijk op Internet: k vw.leidenuniv.nl/studiesite/zomerdagen mm tl de Studielijn 071 52711 11 Maak kennis met de Leidse opleidingen en het Leidse studiesysteem Doe een gratis studie- en beroepskeuzetest Studenten vertellen over het Leidse studentenleven, op kamers gaan en Leiden als studentenstad Meld je op de door jou gekozen donderdag 3,10,17 of 24 juni tussen 10 en 10.45 uur op station Leiden Centraal Universiteit Leiden dens de vergadering het erelid maatschap van zijn partij ont ving, verwees met die woorden naar de opstelling van Wiegel vorige week in de Eerste Kamer. Hoewel de WD in het regeerak koord had afgesproken het cor rectief referendum in te voeren, stemde Wiegel tegen waardoor het wetsvoorstel strandde. Bolkestein herhaalde zijn eer dere uitspraak dat de liberale partij kan uitgroeien tot de grootste van het land, maar voegde daar aan toe: „Alleen als we over ijdelheid kunnen heen stappen." Scheidend partijvoorzitter Hoekzema liet weten dat hij de afgelopen dagen overleg heeft gevoerd met de WD-fractie- voorzitter in de Eerste Kamer, Ginjaar, en die in de Tweede Kamer, Dijkstal, om te bespre ken in hoeverre de senatoren zijn gebonden aan het regeer akkoord. „Het is goed dat we na de te genstem van Wiegel niet zijn vervallen in verwijten naar per sonen", zei hij. „Maar de posi tie van de Eerste Kamer moet bespreekbaar worden binnen onze partij." Dijkstal herhaalde nog eens het stemgedrag van Wiegel te betreuren, maar het nog erger te vinden dat D66 daarom uit het kabinet is gestapt. Hij sprak de 'goede hoop' uit dat de po ging hét kabinet te lijmen vol gende week gaat lukken. „Het is in het landsbelang dat deze co alitie verder gaat', zei hij. „Er is nog veel te veel beleid uit te voeren. Bovendien staan we de komende tijd voor enkele be langrijke beslissingen omtrent de oorlog in Kosovo." ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti gewenste plaats te kunnen bemachtigen. De cijfers van de Consumentenbond geven een somberder beeld dan de officiële NS- gegevens. In het jaarverslag over 1998 meldden de Spoorwegen dat zeventien procent van alle treinen niet op tijd reed. Dit jaar hebben de NS dat cijfer weten te beperken tot twaalf procent. Het streven blijft om eind dit jaar 89 procent van de treinen stipt te laten rijden. Dat percentage moet volgend jaar op 92 liggen. De cijfers van de Consumentenbond en van de NS wijken al jaren van elkaar af. De Consumentenbond telt een beperkt aantal treinen in een beperkte periode, de NS meet ze allemaal. tecommissie Vliegramp Bijl mermeer. Vooral D66-minister Borst ligt onder vuur. De minis ter zelf heeft gezegd dat zij op stapt als de Kamer ook na haar verdediging de conclusie van de commissie over haar rol blijft steunen. Fractievoorzitter De Graaf verklaarde gisteravond op een bijeenkomst in Maastricht dat een eventueel gedwongen ver trek van Borst niet gevolgd hoeft te worden door het ver trek van de twee andere be windslieden die in deze kwestie onder vuur liggen. Jorritsma en Kok. Premier Kok wil dat het Bijl merdebat volgende dinsdag en woensdag los wordt gezien van de lijmpoging van het paarse kabinet. „Het zijn beide belang rijke kwesties en het is niet goed als ze worden verward." Kamenragen over gang van zaken schiphol hans jacobs/anp De twee dwergpapegaaien en acht zangvogels die woensdag op Schiphol in beslag zijn ge nomen. zijn gisteren naar een onderzoeksinstituut van het ministerie van landbouw in Lelystad gebracht. Daar wordt onderzocht of ze ziek zijn. Eerder gaf de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW) opdracht ze te doden. De KLM weigerde dat. Inmiddels is de gang van zaken al aanleiding voor ka mervragen van de SP en de RPF. Wat er na het onderzoek met de dieren gebeurt, is nog on zeker. Als ze een ziekte onder de leden hebben, worden ze waarschijnlijk alsnog omge bracht. Als dat niet zo is, wordt later bepaald wat er met de vogels moet gebeuren. Particulieren probeerden de dieren illegaal Nederland bin nen te brengen. De papegaai en komen uit China, de zang vogels uit Suriname. De juiste papieren voor invoer ontbre ken. Na ontdekking van de il legale invoer schakelde de KLM woensdag de douane in. Toen duidelijk werd dat de RW de vogels wilde doden, riep de luchtvaartmaatschap pij de hulp in van stichting AAP, die zich inzet voor op vang van uitheemse dieren. De KLM maakte begin april bekend dat zij 440 eekhoorns in een hakselmachine had af gemaakt, omdat de papieren ontbraken. Ook toen handel de de luchtvaartmaatschappij in opdracht van de RW. Dat leidde tot grote verontwaardi ging. De KLM erkende publie kelijk een grove fout te heb ben gemaakt en beloofde be terschap. De Kamerleden Poppe (SP) en Stellingwerf (RPF) hebben staatssecretaris Faber (land bouw en veeteelt) inmiddels opheldering gevraagd. Ze vin den het gek dat de dieren- smokkelaars geen proces-ver baal krijgen, maar slechts af stand hoeven te doen van de dieren. Poppe en Stellingwerf vinden het rechtvaardig dat alle kosten worden verhaald op de smokkelaars, in dit ge val op twee toeristen. Verder willen ze weten of Faber goed keurt dat de RW een dieren arts langs stuurde om de vo gels af te maken, alleen omdat ze zonder geldige reisdocu menten niet verder mochten worden vervoerd. De Kamer leden pleiten voor betere op vang van dieren op de lucht haven zodat 'illegale' dieren niet gedood hoeven te wor den. noordwijk anp Zorgverzekeraar Zilveren Kruis is op de vingers getikt door de Ziekenfondsraad. De verzeke raar kreeg enkele weken gele den een 'aanwijzing', omdat de telefonische verbindingen on dermaats waren. Ook was de administratie niet op orde, zo heeft een woordvoerder van de Ziekenfondsraad gisteren be vestigd. Dat een verzekeringsmaat schappij van een toezichthou der een aanwijzing krijgt, komt niet vaak voor. De controleur geeft ermee aan dat de verzeke raar zijn zaken niet op orde heeft. Zilveren Kruis, dat al lan ger met administratieve proble men kampt, rapporteert nu elke maand de laatste stand van za ken aan de Ziekenfondsraad. Normaal gebeurt dat één keer per jaar. Daarnaast verschijnt de verzekeraar één keer per drie maanden voor een speciale commissie die bekijkt of Zilve ren Kruis voldoende vorderin gen maakt. Volgens een woordvoerder van de Ziekenfondsraad waren er signalen van ontevreden consumenten over de verzeke raar. Zo was de telefonische be reikbaarheid slecht. „Sommige mensen hingen wel twintig tot 25 minuten aan de telefoon voordat ze iemand konden spreken." Ook de administratie was niet op orde. Zo kon het voorkomen dat de nabestaan den van overleden verzekerden alsnog een aanmaning kregen. Bij de zorgverzekeraar uit Noordwijk wordt volgens een woordvoerster 'keihard ge werkt' aan oplossingen. Ze geeft toe dat er problemen wa ren bij de tijdige verwerking van de mutaties en de afhandeling van de klachten. Inmiddels heeft het zieken fonds extra mensen aangetrok ken. Ook is het aantal opleidin gen omhoog gegaan en worden de contacten met de achterban verbeterd. In februari werd bekend dat de administratieve achterstand te wijten was aan de invoering van een nieuw computersys teem. den bosch anp De politie heeft gisteren nog drie verdachten aangehouden wegens een reeks aanslagen in Tilburg, Den Bosch en Eindho ven. Eerder deze week hield de politie daarvoor al de 34-jarige profbokser Eddie Smulders uit Eindhoven aan. De aanslagen zijn gepleegd met handgrana ten en een molotovcoctail. De nieuwe verdachten zijn een 39-jarige Eindhovenaar en twee Tilburgse broers van 37 en 47 jaar. In de woning van de Eindhovenaar vond de politie een handgranaat, zes vuurwa pens en enkele honderden ko- gels. De aanslagen zijn gepleegd op een woning en een auto in Tilburg, een garagebedrijf in Eindhoven en een café en het politiebureau in Den Bosch. Niemand raakte gewond, maar de materiële schade was groot. Justitie vermoedt dat de meeste aanslagen zijn gepleegd bij wijze van afrekening. „We denken dat het te maken heeft met het incasseren van open staande schulden", aldus offi cier van justitie G. Bos. Waarom de aanslag op het politiebureau in Den Bosch' is gepleegd, is volgens hem nog volstrekt on duidelijk Datzelfde geldt voor een ver gelijkbare aanval op het hoofd bureau van politie in Eindho ven, vorig jaar. Of de verdach ten daarmee iets te maken heb ben, is nog een vraagteken, zegt Bos. Justitie heeft enkele weken ge leden voor elke aanslag een be loning uitgeloofd van 25.000 gulden voor de gouden tip. Dat heeft echter niets opgeleverd, aldus Bos. „Kennelijk leeft er bij mensen die er iets van zouden kunnen weten, de nodige angst wegens het grove geweld." Uitspraak over Haarlemmermeer 'van nationaal belang' haarlem dimitri walbeek Schiphol en omgeving dreigt jarenlang onbereikbaar te worden voor mobiele telefoons. KPN Telecom en andere pro viders halen hun gsm-zendmasten uit de gemeente Haarlemmermeer weg als de Haarlemse rechtbank ze dwingt om daar alsnog een bouwvergunning voor de zenders aan te vragen. Dat zei KPN- advocaat C. Adriaansens gisteren tijdens een zitting voor de Haarlemse bestuurs rechter. Het is volgens KPN en Libertel juist 'van groot nationaal belang' dat dc rechtbank Haarlemmermeer een voorlopig halt toeroept in haar 'overhaaste' poging de bouw van zendmasten middels bouw vergunningen aan banden te leggen. Adriaansens: „Zo niet, dan wordt de ge meente jarenlang een witte plek op de kaart voor mobiele telefoons, waaronder heel Schiphol. Een klap voor de mobiele telefonie. Dan zijn we terug in de Mid deleeuwen." KPN Telecom en concurrent Libertel vroegen bestuursrechter A. Terwiel om schorsing van een dwangsom van mil joenen guldens die Haarlemmermeer de telecom-bedrijven heeft opgelegd. Als KPN niet binnen enkele weken vergun ning vraagt voor de masten, dient de aanbieder 4,4 miljoen gulden te betalen. Libertel hangt een claim van 2,4 miljoen gulden boven het hoofd. De raadsheren van de twee partijen stel den voor om eerst een landelijk proef proces, eventueel tot aan de Raad van State aan toe, af te wachten. Nadat rech ters zich over de letter van het bouw recht hebben gebogen, moet voor-eens en voor altijd blijken of voor het plaat sen van zendmasten voor zaktelefoons een bouwvergunning nodig is. Als pre cedent voor heel Nederland. Voordat de zogeheten bodemprocedure is afgerond, weigeren de bedrijven 'prin cipieel' bouwvergunningen aan te vra gen. En de hoge dwangsom betalen ze niet, waardoor de masten weg moeten. Vertegenwoordigers van de vijf aanbie ders van mobiele telefoons, met duizen den zendmasten in het hele land, volg den de zitting dan ook met angst en be ven. Als Haarlemmermeer niet gestopt wordt, is volgens Libertel-advocaat H. Lamers 'in het hele land het hek van de dam'. De bedrijven kunnen nu nog zonder overheidsbemoeienis zendmasten plaat sen. Als daar in elke gemeente een ver gunning voor nodig is, kost dat de aan bieders en uiteindelijk ook de klanten, tijd, geld en energie; Leges moeten wor den betaald, bezwaarprocedures afge wacht en diverse bouwvoorwaarden na gestreefd. Voor Haarlemmermeer is het nadeel van zo'n procedure dat de afwikkeling jaren kan duren. De gemeente is de eerste in Nederland die beleid over zendmasten heeft ontwikkeld om zo de explosie aan masten te reguleren. Met die regelgeving is er een voortrekkersrol die vele ge meenten volgen. Met zo'n langdurig ju ridische schaakpartij voor de boeg moet dat beleid voorlopig weer in de ijskast. Haarlemmermeer stelt dat de zendmas ten zo groot zijn dat er bouwvergunning voor moet worden aangevraagd. De aanbieders vinden dat echter dat de ge meente de bouwwet verkeerd hanteert en onrechte de zendsprieten wil snoei en. De juristen van de gemeente ontweken vragen over de schade die de zendmas ten aan lijf en leden zouden berol 1 e- nen. Irene Ubbink, de vrouw die Haar lemmermeer onder druk zette vanwege die gezondheidsklachten, deed onge vraagd een emotionele oproep aan rech ter Terwiel. „Zo'n bodemprocedure duurt veel te lang. Dan moet heel Ne derland jaren wachten. De psychische druk op alle mensen met zo'n ding bo ven hun hoofd groeit. Er zijn al genoeg gezondheidsklachten." Uitspraak uiter lijk maandag 14 juni.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3