Sport Lang leve Catalonië Nog één keer dronken worden van de melk O 02 ël< [ATERDAG 29 MEI 1999 991 23 HEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 ilte „Wakker worden met de zon. Mooie avonden op een terrasje. Altijd korte mouwtjes. Altijd een strakblauwe hemel. Bedenk eens wat dat voor het humeur van een mens betekent." Voor Ronald de Boer uit Grootebroek is het geluk in Barcelona buitengewoon. Het is inderdaad van een iets andere allure dan een stacaravan in Garderen. De ex-Ajacied woont in een villa van Arantxa Sanchez- Vicario, z'n buurvrouw. De locatie is fraai, op een heuvel aan de rand van de stad, met adembenemend uitzicht over de glinsterende metropool. Het wit-marmeren paleisje van de tennisster telt alleen al zeven air conditioned slaapkamers en dito badkamers, een zwembadje voor de twee kinderen en een, met dank aan een waterinstallatie, weldadig bloei ende tuin. Een tuinman en twee dienstertjes doen het onderhoud. Ronald ziet rond en glimlacht. „Tja, het blijft behelpen hier." Voorlopig voor de duur van ander half jaar heeft de voetballer het op trekje gehuurd. Koop is afhankelijk van z'n prestaties bij FC Barcelona. Het eerste succes is binnen: de Spaanse titel. „Indrukwekkend was de busrit door de stad, zó veel mensen langs de kant, zó veel enthousiasme. Het deed denken aan de ontvangst in Amsterdam nadat we met Ajax de Champions League hadden gewon nen. Heel speciaal. Hoewel: zo'n rondvaarttocht door de Amsterdam se grachten blijft toch het sum mum." Vanaf het balkon van het stadhuis op het Plaza de San Jaime richtte ook deze Nederlander zich tijdens de huldiging tot de supportersschare. Lang leve Catalonië, riep de Noord hollander in het Catalaans. De zin netjes had z'n lerares er bij hem in gestampt. „Het is gebruikelijk als je nieuw bent dat je iets zegt. Ik zei dat ik heel trots ben om bij deze club te mogen spelen, bij de beste club ter wereld met de beste supporters ter wereld." Kolossale ijstaart Z'n buurvrouw is er vandaag niet. Arantxa speelt op Roland Garros. Z'n schoonvader uit Abcoude is er wel. Hij wordt gevraagd op deze ochtend wat verse broodjes te halen met de gezinsauto, een Seat. Moeizaam hijst hij het bourgondische lijf met het vriendelijk over de broekrand bollen de buikje in het kleine karretje. Tri omfantelijk keert hij even later terug, met een kolossale ijstaart. „Het brood was op." Ronald de Boer lacht. „Wat ik hier nu meemaak zou ik voor geen goud willen missen. Mijn transfer naar Barcelona is een hoogtepunt in mijn carrière. Ik ben er nog maar net, maar het is een levenservaring die niemand me kan afnemen. De taal, de cultuur, de club, de politiek, de media. Het is een ongelooflijk spel." „Ik voel me thuis, in de stad en in de ploeg, hoewel ik me nog wel een beetje aan het haasten ben. Zo van: dit moet ik nog doen en dat moet ik nog doen. De vreugde met de spe lersgroep is intiem en oprecht. We zijn maatjes. Je voelt dat. Terloops merk je het respect voor elkaar." „De Nederlandse inbreng was een belangrijke bijdrage aan het kampi oenschap. Het ziet er nu vrij stabiel uit wat de ploeg doet. Kort voor onze komst, in januari, ging het al iets be ter. Maar met Frank en mij erbij, en niet te vergeten Guardiola, zijn de puntjes op de i gezet. In het spel is meer rust en duidelijkheid gekomen, vooral achterin. Normaal gaf Barce lona per wedstrijd tien tot vijftien kansen weg en nu hooguit nog één of twee en zo hoort het ook. Er is veel meer controle en dat is de grote winst." Ronald prijst z'n tweelingbroer. „Zeker de rol van Frank achterin in het centrum is van belang. Hij voelt perfect aan wanneer er rust moet zijn, wanneer er gebeukt moet wor den of wanneer spelers moeten wor den geholpen in moeilijke situaties. Hij let niet alleen op z'n eigen man, hij let op iedereen." „De waardering van de socio's voor Frank was al heel groot, maar nu beginnen ze ook door te krijgen hoe gemakkelijk hij het allemaal doet. Ze zien hem bijna nooit een overtreding of een sliding maken. Vaak "vraag ik het me na een wed strijd af: wat heeft Frank nou eigen lijk gedaan? Hij heeft dan alleen alles Ronald de Boer (achter, derde van rechts) viert met Barcelona het kampioenschap. „De vreugde met de spelersgroep is intiem en oprecht." Ronald de Boer geniet van het leven in korte mouwen Z'n eigen rol is aanzienlijk be scheidener. „De trainer had het me op voorhand gezegd: het zou voor mij niet gemakkelijk worden om in het elftal te komen. Mijn plek is in principe die van Luis Enrique en Co- cu en aan de posities van die twee wilde Van Gaal niet zomaar tornen. Ik moest het in invalbeurten laten zien. Maar door de blessure van Rei ziger speelde ik alle wedstrijden di rect mee. Rechtsback, rechtshalf, zo als bij Ajax. En dat ging me goed af, höewel ik nog niet echt een stempel op het spel kon drukken. Het was jammer dat ik toen geblesseerd raak te." „Mijn definitieve positie is nog van veel factoren afhankelijk: van m'n vorm, van de ontwikkeling van het team. Ik vind dat we op het ogenblik een elftal hebben dat van een heel hoog niveau is. Het is een team dat de wedstrijden kan controleren en dirigeren. Dat heeft er geruime tijd aan ontbroken. De voortdurende dreiging van een tegengoal bestaat niet meer. Soms spelen we slecht, zonder overigens kansen weg te ge ven." „Met wat versterkingen in de breedte kunnen we er alleen nog maar sterker op worden. Een topclub als Barcelona moet topspelers achter de hand hebben. Er moet een team staan dat niet gedupeerd mag wor den door blessures of vormverlies. Of Jari Litmanen komt, weet ik niet. Dat zweer ik op m'n kinderen. Hij heeft me één keer gebeld, hoe het was hier. Ik heb in de krant gelezen dat hij komt, maar uit zijn mond heb ik het nog niet gehoord." Stralen Onder Louis van Gaal veroverde FC Barcelona twee landstitels op rij en één nationale beker. De club wacht volgend seizoen, het laatste vermoe delijk van de Nederlandse trainer, een grote uitdaging: de Europese troon van Manchester United. Zo ver is die niet weg. „Vergeet niet dat Barcelona dit sei zoen in de Champions League al twee keer van Manchester United had kunnen winnen. Het was twee maal 3-3. United is een goede ploeg. Je ziet de spelers stralen, maar om nou te zeggen dat ze de besten van Europa zijn? Ik bedoel, Lazio Roma en Parma kunnen ook zomaar van dit Manchester United winnen en normaal had Juventus afgelopen woensdag natuurlijk in de finale moeten staan." „Barcelona is één keer Europees kampioen geweest, in 1992 met Ro nald Koeman, en dat succes smaakt naar meer. Voor al die mensen hier. Die moesten er niet aan denken dat Real Madrid woensdag in Barcelona in de Champions League-finale had gestaan. De uitschakeling van Ma drid in Kiev was daarom een enorme opluchting. Het vuurwerk ging af hier. Het bewijst hoe groot de presti- gestrijd is tussen Madrid en Barcelo na. Verlies van Madrid vergoedt hier bijna alles." Van Ajax zal Barcelona voorlopig niet veel meer te duchten hebben. „Normaal zou je zeggen: de Europe se top is voor Ajax onbereikbaar ge worden. Anderzijds: in 1995 lukte het ons ook ineens met een jonge groep. Bovendien: Gronkjaer is een speler die van grote waarde kan zijn. En misschien staat de grote Benni op, of laat Arveladze de grote vorm weer zien. Ik hoop voor de club dat het er binnen twee jaar weer bovenop is, maar ik zou mijn geld er eerlijk ge zegd niet op zetten." Nuchtere Brabander Arie Luyendijk werd beroemde Amerikaan 0 slijle tgebrei idacht. naa Gentlemen, start your engines." Het is de traditio nele openingszin van de Indy 500, plechtig uitge- sproken door de vaste speaker Tom Carnegie. Arie Luy endijk zal het morgenavond voor het laatst vanuit de cockpit van zijn Sprint PCS/Meijer té horen krijgen. De Flying Dutchman stopt ermee en wat is toepasselijker dan een afscheid op de baan die hem zoveel voorspoed en roem heeft gebracht. De Brickyard van Indianapolis, waar de overwinningsmelk pas echt zoet smaakt. Hij won twee keer in 1990 en in 1997 en start morgen op pole-position. ize klant 'riendeli js bij on het per Luyendijk, bij leven al een legende. Een nuchtere Bra bander die furore heeft gemaakt in de Verenigde Staten, een man die z'n afkomst nooit verloochent. Want Luy endijk blijft gewoon Nederlander, met een zoon die zondag nog reed in de Formule Ford op het circuit van Zandvoort. Wat een contrast. In Indianapolis verzame len deze week honderdduizenden race-fans voor 's we relds grootste eendaagse sportgebeurtenis, hét auto sportevenement van het jaar, het evenement ook van Arie Luyendijk. Als je de Indy 500 hebt gewonnen, dan ben je iemand in de VS. Voor een autocoureur is elke triomf bijzonder, is een Indy-zege uniek, maar is twee keer winnen een levens werk. Altijd en overal zal de Indianapolis 500 verbonden zijn aan Arie Luyendijk, de Nederlander die het begrip Flying Dutchman een nieuwe dimensie heeft gegeven. Op race-day vormen de oud-winnaars het rijke decor van het feest, worden toegejuicht door de menigte die Indianapolis - toevallig ook de woonplaats van basket balmiljonair Rik Smits - al een week lang in bezit heeft genomen. 'Flyendijk' wordt-ie ook wel genoemd. Hij kwam naar Amerika met niets meer dan zijn racetalent en schopte het tot een 'FA' een Famous American, die in de talk show van David Letterman wordt uitgenodigd. Het mo dieuze hoofd, nu zonder lange manen, maar wel grij zend aan de slapen, staat op covers van talloze magazi nes. Zeker nu, als de Indy 500 weer even het brandpunt van de Amerikaanse sport is, als zelfs de NBA even naar de tweede plek verbannen. Snelheid Snelheid, het is een relatief begrip, maar voor Luyendijk is het de brandstof geweest van zijn autosportcarrière. Hij is eraan verslingerd op een manier die alleen colle ga's kunnen begrijpen. „Dat gevoel, rondrijden op bijna de helft van de snelheid van het geluid. Dat is onbe schrijfelijk." Onbeschrijfelijk gevaarlijk ook, zoals hij re cent heeft moeten ervaren. Want alle triomfen ten spijt, Luyendijk ontsnapte vorig jaar op het nippertje aan de dood. Toen zijn vader in Rosmalen de verschrikkelijke crash op de baan van Fontana Californië steeds maar weer, herhaling na herhaling, te zien kreeg wist hij het zeker en zei tegen zijn vrouw: „Maak je geen illusies, het is over." Arie Luyendijk maakt een fan blij met zijn handtekening. De Maar Arie overleefde het ongeluk, waarbij hij met een snelheid van driehonderd kilometer per uur tegen een andere deelnemer botste (de Duitser Arnd Meier) en vervolgens tegen de beruchte muur. Van de auto was niets meer over dan een geblakerd pakketje schroot. Luyendijk kwam er van af met een lichte hersenschud ding en wat kneuzingen. Nog op de brancard naar de ambulance stak hij zijn duim op, ten teken aan de fans dat alles goed was. Racen zit in het bloed van de familie. Vader Jaap. ei genaar van een garagebedrijf, reed ook. Samen prepa reerden ze de wagen waarmee Arie op 12 maart 1972 zijn debuut maakté op Zandvoort. Toch zal Arie Luyen dijk altijd verbonden blijven aan de Amerikaanse auto sport. Zijn vertrek uit Europa - in 1983 - had veel weg van een vlucht naar voren. Z'n loopbaan in Nederland zat muurvast. Als leeftijdgenoot van Jan Lammers ver toefde hij in de schaduw vein zijn landgenoot, die net in de Formule 1 stapte. In eerdere interviews zei hij: „Ik had moeite om nog sponsors te vinden. Nederland is een klein land. Ik heb twee jaar Formule 3 gereden, het was een ramp. Het materiaal was niet goed genoeg om wedstrijden te winnen en dan val je al gauw stil." In Amerika, veronderstelde de jonge Arie, maakte hij meer kans op gelijkwaardige competitie. En hij kreeg Nederlander start morgen van pole position. foto ap gelijk. In tegenstelling tot de Formule 1 mogen Indy's geen hoogwaardige techniek aan boord hebben. Dat houdt de budgetten binnen de perken. Met - toen - een miljoen dollar kon al een behoorlijke renstal draaiende worden gehouden. Luyendijk viel op in illustere klas sen, zoals de Mini Indy's Super V's en werkte zich stap je voor stapje omhoog. In alle interviews komt zijn steun en toeverlaat in die dagen terug: Aat Groenevelt, een landgenoot en eigenaar van het vleesverwerkende bedrijf Provimu Veal Company. De successen regen zich aaneen en het was duidelijk dat de Brabander zijn draai in Amerika had gevonden. In L985 debuteerde hij in de Indycar competitie, werd gelijk zevende en Rookie van het jaar. Met vallen en op staan krabbelde hij naar de top, onderweg kleine - maar zeer respectabele - prijzen meepikkend. Tweede in de 24 uurs van Daytona (1986), winst in de 12 uur van Se- bring (1989). Het waren vingeroefening voor zijn groot ste succes, dat in 1990 zou volgen en waarmee hij zijn naam vestigde. De Indy 500-zege. Het was een memorabele dag. 36 Jaar was hij al. De Indy 500 was op haar hoogtepunt. Indianapolis was ra ce-gek, 450.000 kijkers waren toegestroomd en hadden plaatsgenomen op de grootste tribune ter wereld. Ame rika leeft van zijn superlatieven. The Speedway is legen darisch, heeft al veel slachtoffers geëist, waaronder een jongetje dat in 1931, spelend in de tuin van zijn ouder lijke woning door een weggevlogen wiel werd getroffen. In 1992 stierf de Filippijn Jovy Marcello voor de ogen van zijn vader. Ongelukken die allemaal werden toege schreven aan de hoge snelheden. Vorig jaar reed Luyen dijk .rond met een gemiddelde snelheid van bijna 350 kilometer per uur. De Nederlander heeft ook het baan record: 381,310 km/uur in de kwalificatie van 1996. Ed dy Cheever, voormalig Formule 1 coureur noemde de Indy 500 een wedstrijd voor 'prettig gestoorden.' Hij betekende niets, een coureurtje uit Holland. Stond weliswaar op de eerste startrij, maar dat was folk lore. Leuk voor het imago van de Indy 500, dat ook een buitenlander een partijtje mee mocht blazen. Als de ra ce eenmaal op gang was, dan zou de macht wel worden overgenomen door de routiniers. Luyendijk was die dag nog een nobody. Enkele uren later was de Nederlander een superster. Hij liet zich de overwinningsmelk, ook zo'n traditie, bijzonder goed smaken. Geen champagne Wellicht is dat één van de redenen dat Luyendijk zo ver groeid is met de Indy 500. De Nederlander drinkt geen druppel alcohol en champagne zou niet aan het be steed zijn. Nog steeds niet trouwens, hoewel hij in een onbewaakt ogenblik aan zijn vrouw liet weten een keer dronken te worden als-ie de Indy nog eens won. In 1997 was Arie Luyendijk die belofte kennelijk vergeten, want toen hij opnieuw als eerste over de streep ging zat hij 's avonds in de bar weer gewoon aan de ijsthee. Toch was die tweede overwinning veel minder aan sprekend, want de grote coureurs hadden de wijk geno men naar een andere serie, de Championship Auto.Ra cing Teams (CART's) en er was een conflict ontstaan met de andere bond, de Indy Racing League (IRL), die alleen op ovals wilde rijden. Luyendijk, die zijn grootste successen op ovals kende, bleef bij de IRL. „Rijden op deze ovals is fantastisch, heel spectaculair", zei hij eens. „Er zijn crashes aan de lopende band en de tactiek is zelfs afgestemd op ongelukken. Ia, er is ook vaak licha melijke schade, zeker in vergelijking met de Formule I Ook ik heb mijn deel gehad. In 1989 had ik ook een ge broken been. Maar je rijdt gewoon door. In een rolstoel of op krukken in de pits staan is hier heel gewoon. Dat maakt deze sport kleurrijk." De Brabander is nooit terughoudend geweest. Nog al tijd beantwoordt hij - voor zover mogelijk - zelf z'n E- mails, en neemt hij de tijd om z'n fans te woord te staan. De multi-miljonair, de kunstliefhebber (hij bezit een collectie van Salvador Dali)de verzamelaar van mi ni-Ferrari's. Nog één keer gaat hij het gevecht aan met de aanstormende rookie's en de moordende concur rentie. „Als je dit weer meemaakt allemaal, is het toch heel erg leuk. M'n geest is nog jong." Eigenlijk wilde de Nederlander vorig jaar al stoppen, toen hij in Las Vegas het 1998 Fep Boys Indy Racing League seizoen had gewonnen. Maar zei hij toen; „Ik wil de Indy '99 als mijn vaarwelrace beschouwen, van wege mijn speciale band met de Brickyard. In de tus sentijd kan ik mooi nog persoonlijk afscheid nemen." Glimlach T v-presentator is hij ook nog even geweest. Op één van de HMG-kanalen. Nooit gezien, dus geen oordeel. Toen hij daar al weer vrij snel een punt achter zette, werd er vermoed (maar niemand die het wist) dat hij dit deed omdat-ie weldra ook een punt achter Ajax zetten zou. Geen woord over an dere factoren. Misschien vond hij bij nader inzien wel dat in hem geen Ivo Niehe schuilging. (Zou kunnen. Want laten we eerlijk zijn, een groot filosoof is hij nooit geweest. Niet in de tijd dat Nederlands nog de voertaal was bij Ajax. Nddien pas liepen verslaggevers naar hém en hdd hij soms wat te melden ook.) Toch namen we al voor vast staand aan dat ook Edwin van der Sar zou gaan. Lazio. Liverpool. Manchester United. Galatasaray. Barcelona. Inter. Borussia Dortmund. (Uit gezonderd Willem II is de hele Champions League genoemd als zijn nieuw werkterrein.) De halve wereld zoekt keepers. Alleen al met 'United' zijn 48 Europeanen in verbatid ge bracht. Plus 1 Zuid-Amerikaan. Roa, van Real Mallorca. Roa ge looft dat de wereld in 2001 ver gaat. Maar voor één - en als de big boom pas in de tweede helft van het jaar is - of twee seizoe nen is United daarmee toch ge holpen. Doen dus. De ene gek of de andere, een beetje raar zijn keepers toch. Maar we hadden het over Van der Sar. Wat me het meest be nieuwt is: hoeveel nachtjes heeft Van der Sar erover geslapen eer hij eruit was? Gelukkig is het niet Barcelona geworden. Dortmund was de ideale move geweest denk ik. Gewone mensen, liarde werkers. Ruhrgebied. Staalfabrieken en bratwurst. Maar mijn hoop was sterk gevestigd op Galatasaray, een club die ik zeifin dit rijtje verzonnen heb. Van der Sar in Istanbul. Van der Sar op Turkse les. Edwin in de moskee. Zo al drie hoofdstukken uit een span nend jongensboek! Jan Boskamp in Georgië is er niks bij. Eergisteren sprak de keeper het verlossende woord. Juventus. Je gelooft je oren niet. Alle topclubs zijn het afgelopen half jaar ge noemd, alleen Juventus niet. Je sluit je ogen. Van der Sar uit Voorhout in de Serie A. Je hoopt dat hij nooit meer dan een mondje Italiaans leert, zwijgend de ballen vangt, met een enkel armgebaar zijn defensie neerzet en af en toe na weer schitterend de nul te hebben gehouden als uiterste communicatiemiddel met pers en publiek: een glim lach Gillende tifosi die een erehaag voor hem vormen en Van der Sar die glimlacht en onhoor baar si en grazie zegt. Na een paar wedstrijden doopt Italië hem 'De Stille'. De Stille mag dan inmiddels als een natuurtalent gelden, hij is dat niet altijd geweest. Louis van Gaal heeft zich laten overtuigen dooreen vriend uit het onderwijs, die 'iets' deed bij Noord wijk, de club waar Van der Sar in Al keepte. ,,Je moet die lange de kans geven. Je zoekt een derde keeper, toch? Je valt je dus geen buil. Voor één keer, zeer tegen zijn ge woonte in, nam Van Gaal een beslissing die tegen zijn eigen idee in druiste. Ilij nam die lan ge aan als derde keeper en niet veel later was Van der Sar vaste reserve achter Menzo en niet veel later was Menzo vergeten en niet veel later was Van der Sar de nr. I van de wereld. Of hij écht de beste is, daar kun je over twisten, maar bij Juven tus denken ze het. Dat is een meevaller voor Ajax. want Van der Sar had nog een contract dat twee jaar doorliep. 20 Miljoen voor een keeper! Me dunkt dat behalve Van der Sar ook Ajax in de wolken moet zijn. Hoe gaat Ajax dit fortuin besteden? Het beste advies is niet. Niet aan een keeper. Waar om zou Ajax met miljoenen smijten om Moens, Boschker, Vonk of Westerveld in te lijven? Onverstandig. Dit kwartel is geen haar beter dan Ered Grim. Sterker nog, Grim, 33 pas en nooit ziek, zwak of misselijk, is beter. Ajax heeft de opvolger voor Van der Sar zonder het te weten vijf jaar geleden al ge kocht. Wie Grim op moet volgen? Ja. kijk. dól wordt pas lastig. Zo'n uitstekende reservekeeper als Grim vind je niet gauw. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35