19 RE I ISKTh TE het Friesland van Groot-Brittannnië ls alleen voor fietsers Brussels café nu monument NAAKT I 30 5Hmcs het nauwelijks beken- ook onbeminde broer- Schotland, (Noord-)Ier- Engeland, er uitziet weet ta. |geen Europeaan. Vakantie- die de Noordzee overste- ijven meestal hangen in imwall of de regio Lon- ^loeristen laten Wales - half 595ot als Nederland - over het ;-Afr-en links liggen. En dat is tc. 0 jk doodzonde. Wie de R/Slf neemt na de overtocht le oostkust van Engeland tje of vijf door te rijden, 45Tb een prachtige wereld, Cymru, Welkom in Wales, 'het dun bevolkte noorden rotskusten, stranden en is adembenemend mooi. Jeelte is bovendien gemak- In goedkoop te bereiken - Slen honderd gulden voor 'tele reis - sinds Easy Jet ïverbinding onderhoudt 'erpool. De stad van de ligt op 50 minuten vliegen I ïiphol en op een half uur- irijden van de grens met j Wales. 34ii Midlands (Leeds, Birming- j 24lanchester) achter zich laat 53 rens met Engeland pas test omt in Wales, het Fries- NVR n Groot-Brittannië. De En- vinden de bewoners maar lletje barbaren, omdat ze - eigen, volstrekt onver- keïar taaltje met elkaar brab- Maar de uitleg op verkeers- menukaarten en dergelij- 'eetalig. Het is niet verstan- I «ilaatsnamen uit te spre- L erstuikt onherroepelijk je oor de Welshman geen re- te wijzigen. Het land is we- ,data Vraag aan de gemiddelde Nederlander wat hij weet van Wales en de kans is groot dat een lang stilzwijgen volgt- De drie miljoen inwoners in de achtertuin van Engeland spelen volgens onze algemene opvatting allemaal rugby, drinken stuitende hoeveelheden bier, zijn lid van een koor en werken tussen het zingen en zuipen door in de mijnen. Veel Nederlanders denken ook nog dat kroonprins Charles de beroemdste Welshman is. Hij heeft echter net zoveel Welsh bloed in zich als diens Oranje collega Willem-Alexander. De prins van Wales is'namelijk net zo Engels als de Big Ben. reldberoemd om de zowel mallo tige als lange dorps- en stadsna men. Wie op het schiereiland An glesey uit de trein stapt, moet niet vreemd opkijken als hij zich in Llanfairpwllgwyngyllgoge- rychwyrndrobwlllantysüiogogog- och. blijkt te bevinden. Geen wereldre cord overigens. De naam van een dorp in Nieuw-Zeeland heeft nog meer letters. Wales is ook befaamd om zijn kastelen. Je stuit er om de haver klap op 1 vanhoe-achtige vesting werken, die bijna allemaal rond 1300 zijn gebouwd door King Ed ward 1Vooral de Amerikanen zijn dol op deze burchten. Ook al omdat er sappige sages, mythen en legendes aan zijn verbonden. De 'Alice in Wonderland' verha len vinden hun oorsprong in Llandudno en wat te denken van King Arthur en de 'Ronde Tafel'? Een land vol verhalen. Maar ook een land vol liedjes. Je moet wel heel veel pech hebben, wil je tij dens je rondreis door Cymru (zo als de lokale bevolking het land noemt) geen koor tegenkomen. Of een meisje met een harp. Vol gens de verhalen stamt de zang traditie uit de tijd, dat veel man nen hun boterham ondergronds verdienden. Nu zijn de meeste mijnen zijn gesloten. Of - zoals de Llechwedd-mijnen bij Blauenau Ffestiniog - in gebruik als toeristi sche attractie. Je kunt er met een lift of treintje de donkere mijnka- mers in en krijgt dan uitleg over het werk. De mijnen van Blauenau zijn on dermeer te bereiken met een stoomtreintje van de Ffestiniog Railways. Daarin kan vorstelijk worden gedineerd. Terwijl een moot zalm wordt weggespoeld met een glas witte wijn glijden de hellingen en valleien van Snow- donia voorbij. Het natuurpark is genoemd naar de Snowdon, met 1085 meter de hoogste berg van Wales en Engeland. Veel vakantie gangers zijn er dagen, soms we ken, zoet. Je kunt er wandelen, mountainbiken, bergbeklimmen, en vissen. Niet zelden tijdens een mals re genbuitje, want de hemel boven Wales is zo lek als een mandje. Dat is meteen ook het grote pro bleem. De vele vakantiegangers, die het puur en alleen om de zon te doen is, moeten vooral niet naar Wales gaan. Maar wie is uit gekeken op de Spaanse Costa's is hier aan het goede adres. Er is zo veel te doen en zoveel te zien, dat je een paar sombere dagen moei teloos doorkomt. Bovendien is er nog altijd de pub om te schuilen. Of een boekhandel om in te snuf felen. Surprise, surprise: in een winkeltje in het centrum van Ca ernarfon lag voor een paar pond een (Nederlandstalig) boek over Barcelona-speler Johan Cruijff. Zo'n kwart eeuw geleden geschre ven door Frits Barend en Henk van Dorp. Wales is niet goedkoop. Maar kamperen dan wel logeren in een Bed Breakfast maakt het land toch betaalbaar. Zodat het wel licht kan gebeuren, dat je aan het eind van je reis toch nog zoveel geld overhebt, dat je een nacht kunt doorbrengen op één van de vele adellijke landgoederen. Neem Plas Bodridis Hotel in Llandegla. Terug in de tijd, een eeuw of vijf. De krakende trap mag dan flink zijn uitgesleten door de voetstappen van vele ge neraties Lords en buüers; een ka mer kost er toch zo'n vier hon derd gulden per nacht. Niet voor niets staat in het gastenboek een aardig woord van de familie Bren- ninkmeijer (C&A), die hier af en toe een luchtje komt scheppen. Wales is 256 kilometer lang en ongeveer 96 kilome ter breed. Het heeft bijna 3 miljoen inwoners. Een- tiende daarvan woont in de hoofdstad Cardiff. De gemiddelde temperatuur in juli en augustus is 20 graden Celsiüs en er valt in die maanden door de bank genomen 102 millimeter regen. Toeristen mo gen geen huisdieren meenemen. De KLM vliegt rechtstreeks van Amsterdam naar Cardiff. Een retourticket kost ongeveer 500 gulden (open retour rond de 1100 gulden). Met Easy Jet kan eventueel vanaf Schiphol naar het niet ver van Wales gelegen Liverpool worden gevlogen. Prijs voor een retour bijna 200 gulden. Ook met de trein is Wales goed bereikbaar. Zo rijdt de Eurostar vanuit Brussel via Lille en de Kanaal tunnel naar Waterloo Station in Londen waarna vanaf de stations van Euston of Paddington kan worden doorgereisd naar Midden- en Noord-Wales. Vanaf Heathrow rijdt bus 201 van National Express rechtstreeks naar Newport, Cardiff en Swansea en vanaf London Victoria Coach Station gaan er bus sen (nummers 522 en 545) naar Midden- en Noord- Wales. Wie met de boot naar het Verenigd Koninkrijk wil reizen kan kiezen voor onder meer de Stena Line (Hoek van Holland-Harwich of Calais-Dover), P&O North Sea Ferries (Rotterdam-Hull en Zeebrugge- Hull), Scandinavian Seaways (IJmuiden-Newcastle) en Hover Speed (Calais-Dover en Boulogne-Folks- tone). De prijzen variëren sterk van seizoen tot sei zoen maar gemiddeld moet rekening worden ge houden (2 personen plus. auto) met een prijs van om en nabij de 900 gulden. Ook kan de auto op Le Shuttle worden gereden. De rit van Calais naar Folkstone door de Kanaaltunnel (40 keer per dag) duurt ruim een half uur. Prijs: zo'n 600 gulden. Af standen: Harwich/Dover naar Noord-Wales: ruim 500 km. Vanuit Newcastle is het 100 km minder. Er zijn in Noord-Wales campings te over. Redelijk betaalbaar (gemiddeld 80 gulden per nacht) is Bed Breakfast. Meer informatie: British Tourist Authority, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, telefoon 020- 68.55.05.1 of Wales Tourist Board in Cardiff, telefoon 00.44-12.22.49. Op het internet is Wales te vinden onder www.tourism.waIes.gov.uk. watÊÊtmi REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN N DEN DOBBELSTEEN nati ,gp Hal uit de Ronde van jk vermaarde cols in de 13 -Alpes zal de komende 196! ap meerdere ochten- ^rden gereserveerd voor v Bend en alleen toerfiet- ibide betreffende passen erkeer gedurende 2,5 toegestaan. Het initia- uit van de organisatie ires Partagés', die zich voor een betere verde ^ets~ en gemotori- Jllrkeer op de Franse ;en. Ook zijn er door 1 Je club vijftien, in een J [I fgedrukte routes uitge- ler meer naar de top Col du Galibier) en is nwerking gezocht met J igtal hoteliers in de Jij bieden de fietsers arrangementen en fa- anl! 0.800 n (zoals een reparatie- passen die in juni en augustus van 9 tot 11.30 uur worden afgesloten zijn de Col du Granon bij Briancon (21 en 28 juni en 5, 23 en 30 augus tus), de Col de l'Izoard bij die zelfde plaats (de dag daarop volgend), de Col de Moissière bij Gap (de dag daarop vol gend), de Col du Noyer even eens bij Gap (de dag daarop volgend) en de Col de Froma- gére niet ver van Nyons (de dag daarop volgend). Op ge noemde dagen krijgen de fiet sers boven op de pas van de organisatie een brevet uitge reikt. Wie erin slaagt in één en dezelfde zomer alle vijf cols te bedwingen, treedt toe tot wat met enige bombarie de 'club van de legende van de cols des Hautes Alpes' wordt ge noemd. Meer informatie: Maison de la France in Amsterdam, telefoon 0900.11.22.33.2 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN 'La Mort Subite', samen met het momen teel overigens gesloten 'FalstafF, het be roemdste café van Brussel, is door de over heid van de Belgische hoofdstad op de lijst van beschermde monumenten geplaatst. De op een oude stationswachtkamer lij kende kroeg aan de Warmoesbergstraat (vlak bij de onlangs geheel gerenoveerde Koninginnegalerij) is niet alleen vermaard om het schitterende interieur, maar meer nog misschien wel om de in zwart/wit ge klede dienstertjes, die er een sport van ma ken klanten (of het nu studenten, hippies, zakenmensen of oude dametjes zijn) op humoristische wijze af te katten. De naam van het café is ontleend aan een kaart- of dobbelspelletje waarbij de verlie zer een instant-dood stierf en een rondje moest geven. Ofwel, er werd gespeeld a la mort subite, tot de dood intrad. Het eta blissement werd - op een andere plaats - al in 1910 opgericht door Teophile Vossen en is nu in handen van één van zijn naza ten Bernard Moucharte. Naast een enorm aantal verschillende bieren (waaronder de speciaal gebrouwen gueuze La Mort Subi- Het interieur van La Mort Subite heeft veel weg van een ouderwetse stationswachtkamer. te) worden er ook aparte gerechten uitge- serveerd, zoals - zeer populair - kaas met selderijzout en een bruine boterham met 'pottekaas' (een stevige Belgische smeer kaas). De prijskaart staat met grote hanen poten vermeld op de enorme spiegels FOTO BELGISCH VERKEERSBUREAU waarmee het café zo ongeveer is behan gen. Café La Morte Subite, Warmoesbcrgstraat (Rue Montagne aux Herbes Potagères) 7 in Brussel, te lefoon 513.13.18. Spanje Bij het Spaans Verkeersbureau in Den Haag zijn drie Neder landstalige brochures verschenen. Ze gaan over de Costa Blanca, Tenerife en de Costa Brava. De folders bevatten niet alleen tips voor uitstapjes naar musea, steden, dorpjes, na tuurschoon en attractieparken en dergelijke, maar ook een waslijst aan nuttige adressen. Informatie: Spaanse Verkeersbureau, telefoon 070.346.59.00. Noordkaap Vanaf 15 juni hoeven auto's, motoren en autobussen geen ge bruik meer te maken van een veerverbinding om op de op het eiland Mageroy gelegen Noordkaap te komen. Op die datum namelijk opent koning Harald van Noorwegen de langste (8,6 kilometer) onderzeetunnel ter wereld. Op de Noordkaap zelf zijn ook tal van verbeteringen aangebracht. Zo is in de rots een 36 meter brede en 5 meter hoge panorama-ruit aange bracht. Het noordelijkste puntje van Europa is g april tot begin oktober. 2 Kunststeden Bij het Brits Verkeersbureau (BTA) in Amsterdam verscheen onlangs een brochure met daarin een overzicht van onder meer dans-, muziek- en theater-evenementen die in elf vooraanstaande Britse kunststeden worden gehouden. Daar onder Manchester, Brighton, Edinburgh, Newcastle, Leeds, Birmingham en Glasgow, dat dit jaar UK City of Architecture Design is. De folder, met daarin ook aanwijzingen over op welke wijze er kan worden geboekt, is aan te vragen bij ge noemd bureau, telefoon 020.689.00.02. Arnoweg In het Salzburgerland is zojuist de Arno-wandelweg geopend. De 1200 kilometer lange, eenvormig bewegwijzerde route werd genoemd naar de eerste aartsbisschop van Salzburg en zal - zo wordt gehoopt - wandelaars er toe aanzetten Salzbur gerland te voet te ontdekken. Het langs allerlei belangwek kende bezienswaardigheden voerende traject is zo aangelegd dat ook wandelaars zonder ervaring in het hooggebergte geen problemen zullen ondervinden. Informatie: Oostenrijks Toeristenburo, telefoon 020.468.47.93. Ledenwijzer Bij de ANWB verscheen de nieuwe ledenwijzer 'Veilig op reis in Europa'. De uit drie delen bestaande brochure geeft onder meer informatie over de juiste voorbereiding (achterlaten van de woning, gezondheidszaken), de reis op zich zelf (verkeers regels in het buitenland) en het verblijf. Ook bevat de brochu re een lijst belangrijke adressen en telefoonnummers en een kaart waarop de waterkwaliteit in grote vakantiegebieden wordt aangegeven."Veiligop reis in Europa' kan door de le den gratis worden afgehaald op de ANWB-kantoren. Uitvindingen In het Museum van de Twintigste Eeuw aan de Bierkade 4 te Hoorn staat nog tot 31 oktober een expositie 'Uitvindingen, ouder dan je denkt'. De tentoonstelling staat stil bij bekende trouvailles als de ritssluiting, de paperclip en de afstandsbe diening, maar ook bij minder bekende als het verkeerslicht, het aspirientje en de knijpkat. Speciale aandacht is er voor de broers Schaper uit Hoorn die eerst de eerste volstrekt ronde voetbal uitvonden (wordt nu over de hele wereld mee ge speeld) en vervolgens het condensvrije motorhelmvizier. Informatie: Museum van de Twintigste Eeuw, telefoon 0229.214.00.1. IM Vroeger werd de snelweg Amsterdam-Utrecht door iedereen de snelweg Amsterdam-Utrecht genoemd. Nu hebben we het over deA2. Zoals Rotterdam-Den Haagde Al 3 Ls geworden en Haar lem-Alkmaar de A9. Namen maakten - wellicht onder invloed van de file-berichten - plaats voor nummers. Wel zo makkelijk. In Amerika doen ze het al sinds jaar en dag zo. Mcuir daar hebben veel wegen bijnamen. Tsjoh, wat was hel stil op highway 50 van Salt iMke City naar Reno. Logisch, bleek la ter. We bevonden ons volgens een bord langs de weg op 'the lo neliest rood in America'. Door een pomphouder bij Cold Springs gemakshalve afgekort tot 'the loneliest'. Sinds die tijd ben ik er op gaan letten. En ja hoor, als je in Flori da over highway 75 door de van alligators vergeven Everglades rijdt, dan zit je op de Alligator Alley. En wie in (Janada via de '99' van het op zeeniveau gelegen Vancouver naar het in de ber gen gesitueerde ski-oord Whistier reist, doet dat over de Sea to sky-highway. Dat highway 6 in Tupelo de Elvis Presley Boulevard heet, ligt zeer voor de hand. De autoweg voert je tenslotte tot vlak bij het huisje waar de King of Rock&Roll werd geboren. En hetzelfde geldt voor de langs de Mississippi slingerende '1die werd omgedoopt tot Great River Road. Maar waarom een weg op Long Is land - het nummer ben ik vergeten - Naked Izidy wordt genoemd, dat moet ik toch nog eens een keer uit zoeken. O flf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29