mtiflncfi Star Wars ook hype op Internet Jf-tuino DE ZAAK Ontwikkeling computerchip onstuitbaar Multi Media Stars Wars als familiespel Een oorlog zoals een oorlog bedoeld is Windows 98 Second Edition ZATERDAG 29 MEl 1999 160 27 ^E vol «ft mei SAMENSTELLING FRANK BUUR AAN EN JAN VAN DER NAT 6012 imbi Vai 1466. Dung 4501 )e nieuwe film is uit, dus soft- varehuis LucasArts doet er ook iog maar een schepje bovenop, komen dit jaar meer Star ars-spellen uit dan ooit. Het ZOEI neest recente product is X- 5023 \rjng Alliance, een spel in de iiditie van de ruimtesimula- 145 ors X-wing en Tie Fighter. Met i Phantom Menace-films :eft het spel overigens niets te naken, want het verhaal in dit pel leidt tot de slag om Endor, iet einde van de derde film, Re- urn of the Jedi. In die film rordt een onvoltooide Death ar, het gigantische bolvormi- slagschip van het boosaardi- Keizerrijk, door de Millenni- n Falcon, het schip van Han ilo, aan gruzelementen gebla- n. En dit dan na een helse icht door de ingewanden van e e 'doodsster'. anzelfsprekend zal de speler kenb it huzarenstukje moeten her- alen. Maar voor het zover is 12204 loeten er 50 missies tot een oed einde worden gebracht. 1BUR |e speler neemt de rol op zich an Ace Azzameen, lid van een imilie van Corelliaanse ruim- f iets ;handelaren. Ace is de jongste j oon, die aan het begin staat een wervelende loopbaan, familie Azzameen is in eer instantie neutraal in het rgse onflict tussen imperium en re- ellen, maar wordt zwaar op de jung. uid gezeten door een concur- mt, de familie Viraxo, die ster- Ge bindingen heeft met het kei- I 2 d< errijk. Uiteindelijk worden de a zzameens van huis en haard 399,4 erjaagd en sluiten ze zich aan )ij de rebellenvloot. Als speler t /Wegje in eerste instantie met H6-2i teug bewapende Corelliaanse 116-25 ansportschepen, zusjes van 116-56 e Millennium Falcon, maar __ienmaal aangekomen bij de re- ^-^llen moeten er missies met limtejagers zoals de X-Wings irden gevlogen. Tot zover is S- dus niets nieuws onder de Beter X-Wing Alliance is grafisch weer een aanzienlijke verbetering van de voorgaande delen. Sche pen, ruimtestations en plane ten zien er zeer gedetailleerd uit. Ook zijn er nu fraaie nevels als achtergrond gebruikt, ter af wisseling van de pikzwarte ruimte. Mooi zijn de realisti sche effecten, zoals een zon die in de cabine schijnt en verblin ding veroorzaakt. Muziek en spraak zijn verder verbeterd. Complete discussies worden er nu gevoerd met on der meer de huisrobot die de speler bijstaat. De muziek is de originele filmmuziek, maar die past zich aan aan de situatie. Wordt het spannend bij een ruimtegevecht, dan wordt de muziek ook spannend. Het sterkste punt van X-Wing Alliance is toch weer het ver haal, dat bij voorganger X-Wing versus Tie-Fighter zo node werd gemist (hetgeen overigens door een aanvulling weer ge deeltelijk werd goedgemaakt). De betrokkenheid van de speler wordt er sterk door vergroot en ook is er sprake van onver wachte wendingen, waardoor de speler plotseling zijn doelen moet bijstellen. - Wie de vorige delen heeft ge speeld zal de bediening van de ruimteschepen vertrouwd voor komen. Nieuwelingen moeten even wennen aan de vele toet senbordfuncties, maar echt moeilijk is het niet het spel on der de knie te krijgen. De rela tief dunne gebruiksaanwijzing geeft dat al aan. De Star Wars- veteraan zal het spel waar schijnlijk wel hebben uitge speeld voordat de nieuwe film de Nederlandse bioscopen heeft bereikt, maar hij kan altijd nog gaan vliegen op Internet, waar zeer sterke menselijke te genstanders een nieuwe uitda ging bieden Min. systeemeisen: Pentium 200, 32 Mb Ram, Windows 95/98. 3D-kaart aanbevolen. Prijs: 95 gulden. Een wekelijkse rubriek waarin ongeveer vijf websites worden belicht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. -f YoürP«f»on«lTranatator i jj B^B V L O N I De gekte rond Star Wars neemt ook op In ternet ongekende vormen aan. Honderden websites zijn gewijd aan dit ;-fiction-fenomeen, de een nog dan de ander. Veel informatie, fo to's en video, en natuurlijk het laatste nieuws. Zo doet het hardnekkige gerucht de ronde dat Leonardo DiCaprio de rol van Annakin Skywalker op zich zal nemen in de tweede nieuwe film. Voor alle duidelijk heid: Annakin Skywalker is de slechterik Darth Vader, die in de eerste drie films (ge maakt tussen 1977 en 1983) namens het Imperium dood en verderf zaait, maar in de slotminuten van de film toch nog het kwaad van zich afwerpt en zijn zoon, rebel lenleider Luke Skywalker van een wisse dood redt. In de nieuwe film, The Phantom Menace geheten, gaat Star Wars terug in de tijd en is Annakin nog maar een klein jongetje, dat veel aanleg heeft voor de 'Kracht'. Met de hulp van dit magische verschijnsel kunnen bepaalde wezens telepathie, telekinese en vergelijkbare 'psikrachten' uitoefenen. Zij worden op den duur 'Jedi's', een soort ruimteridders, die zich zouden moeten in zetten voor het welzijn van de verschillen de rassen die het heelal bevolken, maar he laas gaan sommigen het slechte pad op en misbruiken ze hun enorme geestkracht. Dat zijn dan de zwarte Jedi's. In de nieuwe films wordt geschetst hoe de zwarte ridder Palpatine, ooit een senator van een demo cratische republiek, zich ontwikkelt tot kei zer van het malafide Imperium. Annakin Skywalker volgt uiteindelijk ook de weg van het kwaad èn wordt zijn beulsknecht. The Phantom Menace komt pas in septem ber in de Nederlandse bioscopen, maar er er circuleert al een illegale versie op Inter net. Piraten hebben de film in de bioscoop op video opgenomen en in zijn geheel op Internet geplaatst. Wie het er voor over heeft kan dus een gigantisch videobestand naar zijn computer halen (het kost dagen om dit met een gewoon modem te doen) en de nieuwe Star Wars-film op een klein computerbeeldje gaan bekijken. Regisseur George Lucas, die over het algemeen niet zo moeilijk doet over wat zich allemaal op Internet afspeelt (foto- en filmbeelden worden in de VS zwaar beschermd door auteursrecht) is hier niet gelukkig mee en probeert deze piraterij wel stevig aan te pakken. De officiële Star Wars website (starwars- .com) biedt een schat aan informatie die in ieder geval wel legaal is. De makers ston den (net zoals de filmmakers) voor de lasti ge taak om de oude en de nieuwe films te combineren en zijn daar redelijk in ge slaagd. Zo is het makkelijk om keizer en se nator Palpatine bij elkaar in de tijd te zet ten, want zij worden gespeeld door dezelf de acteur. Een goede 'Jedi Knight' zoals Obi Wan Kenobi (gespeeld door Alec Guiness) kan echter niet zo makkelijk terug in de tijd worden gezet. Een prachtige website is het Jedinet, dat vanzelfsprekend in het teken staat van de mystieke graalridders uit een verre toe komst. Maak kennis met Darth Maul, de inktzwarte ridder uit de nieuwe film die er als een duivel uitziet. Er is onder meer een verbinding te vinden naar de website van David Prowse, een reusachige Amerikaan die in de eerste drie films het loodzware zwarte harnas van Darth Vader moest tor sen. Het bleef bij geluidloos acteren, want de acteur James Earl Jones nam het sonore stemgeluid voor zijn rekening. Andere websites: Star Wars Net, waar je heel goed informatie kan zoeken, de Stars Wars Shop, voor alle poppetjes, bekers, t-shirts en alle andere verzamelwaar voor de echte fans, Talk City, waar je met de ma kers van Star Wars kan discussieren. Het is maar een greep uit het gigantische aanbod. Tenslotte verdient de website van Star wars-haters nog een vermelding. Het gaat om een anoniem persoon (kennelijk bang voor represailles) die schoon genoeg heeft van de hysterie in de VS rond Star Wars. Zijn argumenten tegen de film, over racis me, en dat het technisch gezien allemaal niet kan zijn echter weinig overtuigend. Het kan de liefhebbers waarschijnlijk toch niets schelen. Ondanks de kritische recen sies in de Amerikaanse dagbladen (mooie effecten, slap verhaal) heeft The Phantom Menace alle bioscooprecords al gebroken. www.starwars.com www.StarWarsNet.com www.shop.starwars.com www.starwars.talkcity.com www.jedinet.com www.theforce.net www.newsdroid.com www.ihatestarwars.com Niet zonder trots kondigde het Israëlische Babyion aan, dat de gratis software op de internetsi te van het bedrijf inmiddels ruim vier miljoen keer is ge- download. Dat is niet zo ver wonderlijk, want het program ma van Babylon is uitermate handig voor mensen die regel matig iets moeten vertalen. Er zijn tal van mogelijkheden en het werkt uiterst simpel. Je klikt een woord aan en de vertaling verschijnt in een soort tekstbal lon. www.babylon.com Er zijn heel veel dingen om ons heen die 'fout' zijn. VoQr ieder een is dat natuurlijk weer an ders, maar als je het lijstje be kijkt dat is samengesteld door studenten aan de Academie voor de Journalistiek in Zwolle, dan kom je een heleboel zaken tegen die door de grote massa 'fout' worden gevonden: Hans van derTogt, millenniumba by's, Emile Ratelband en oud- Hollandse volksvermaak op Ko ninginnedag. Een Nederlander is niet snel te vreden over het weer. Als het niet te veel regent, dan is het te lang droog. We snakken naar beter weer, maar als de zon een dag schijnt is het 'bloedheet' en 'niet te harden'. Wie echt niet tegen warm weer kan, heeft twee mogelijkheden: verhuizen naar de Noordpool of een kijkje nemen op 'zomertip', een site vol suggesties om de warmte de baas te blijven. www1.tip.nl/~ t977806/zomertip.htm wuiw.tuine.rt.nl Als je niet af en toe iets in de tuin doet, hoor je er niet meer bij, zo lijkt het. De televisie is vergeven van allerlei program ma's over het snoeien van het groen tot en met het aanleggen van vijvers, de cd-roms vliegen je tegemoet in de winkels en boek,en over tuinieren zijn niet aan te slepen. En 'dus' hoort het internet er ook bij. Wij von den zelfs een site met een 'mis sie': een zo breed mogelijk pu bliek interesseren voor tuinen, tuinieren en alles wat daarbij komt kijken. www.tuinen.nl De Zaak is een organisatie die - dat moge duidelijk zijn uit de naam - zich richt op het be drijfsleven en dan met name op het midden- en kleinbedrijf (MKB). De Zaak zit al heel lang op het internet, maar heeft de zeer informatieve site onlangs compleet opgefrist. Er is dage lijks nieuws over financiële en sociaal-economische onder werpen en er zijn ondermeer modelcontracten, voorbeeld brieven, enz. te downloaden. www.zaak.nl Ooit werden oorlogen gevoerd, zoals oorlogen ooit bedacht zijn. Man tegen man gevechten, met grote afstanden die te voet of te paard werden afgelegd en strategieën die werden uitge dacht door echte generaals aan de hand van simpele landkaar ten. Niks computergestuurde bommen en videobeelden om aan te tonen, dat je wel degelijk een militair doel wilde raken. Er ging in een echte landoorlog, want daar hebben we het over, natuurlijk veel meer mis dan nu in een moderne oorlog als die in voormalig Joegoslavië. Een kleine beoordelingsfout en een heel regiment liep in een hin derlaag om vervolgens tot op de laatste man te worden omge bracht. Vooral in de Amerikaan se Burgeroorlog zijn veldslagen uitgevochten, die hun weerga in de geschiedenis nauwelijks kennen. Niet in de laatste plaats omdat de legers van het Noor den en het Zuiden niet bepaald optimaal waren uitgerust, laat staan goed getraind. Wie een geweer kon vasthouden kreeg een grijze of blauwe jas aan en kon aan de slag. North vs South van Interactive Magic is een wargame, dat de geschiedenis blootlegt van de grootste veldslagen in de Civil War, zoals die op 17 september 1862, toen meer dan 23.000 do den vielen op de velden rond de stad Sharpsburg. Maar ook andere befaamde confrontaties als de 1st en de 2nd Bull Run, Antietam en Gettysburg kun nen worden nagespeeld. En ui teraard kan de geschiedenis worden 'vervalst' door andere plannen te bedenken dan de generaals in werkelijkheid de den. In de VS is de Civil War een soort cult. Honderdduizenden hebben hun hobby gemaakt van de Burgeroorlog, dat hele bijzondere stukje geschiedenis van Amerika. Op de cd-rom North vs South staat, zoals op bijna alle multimediale produc ten over deze oorlog, een stukje geschiedenis dat deze wargame net een beetje extra geeft ten opzichte van vele andere. North vs South is in feite het vierde deel in de serie 'Great Battles of...', waarin eerder de heldhaf tige tochten werden beschreven van Caesar, Alexander de Grote en Hannibal. Min.systeemeisen: Pentium 150, Windows 95, 32 Mb ram-geheu- gen, 2-speed cd-romspeler, Di rectX 5. Prijs: 99,95 gulden. Beswchikbaar gesteld door MVSP. Microsoft heeft Windows 98 verbeterd en brengt deze Second Edition op korte termijn op de markt. De tweede editie van Windows 98 bevat onder meer Internet Explorer 5, Windows NetMeeting 3 en Internet Connection Sharing. Verder is de hardware-ondersteuning verbeterd, voor bijvoorbeeld appara ten die gebruik maken van de gebruikersvriendelijke USB- poort. Tenslotte is ook hel Windows 98 Service Pack opgeno men, dat dat enkele problemen met het jaar 2000 oplost. Windows 98 Second Edition wordt het standaard besturingssys teem dat bij nieuwe PC's wordt geleverd. Gebruikers van de eer ste editie kunnen hun versie opwaarderen door middel van een cd-rom die bij Microsoft besteld kan worden. Die cd-rom kost omstreeks 40 gulden. Overigens kan de tweede editie ook van de website van Microsoft worden gehaald: www.microsoft.com /benelux/windows. EuroNet opent aanval EuroNet is de concurrentie aangegaan met de grootste Neder landse internetproviders World Access/Planet Internet en World Online. Sinds afgelopen donderdag biedt EuroNet daar om een halfjaar gratis (daarna 240 gulden per jaar) Wanadoo, internet voor de grote massa. Wanadoo hoopt de gebruiker vooral aan zich te binden door de homepage, die volgens topman J. de Pins compleet is ingesteld op 'meneer en mevrouw De Vries' en voor iedereen 'duidelijk en overzichtelijk' moet zijn. Daarom gaat de nieuwe provider ook in de slag met de tv-gid- sen van de Nederlandse omroepen: zij zet alle programmagege vens drie dagen van tevoren op de internetpagina. ,,Die horen voor iedereen beschikbaar te zijn", aldus De Pins. Het Neder landse internetbedrijf Ilse moest eind maart haar online-tv-gids onder druk van „Nederlandse partijen" binnen een etmaal weer van haar site halen. Computers verouderen nog steeds in een ontzagwekkend hoog tem po. Wie nu bijvoorbeeld een com puter met de Pentium Ill-chip koopt, de meest geavanceerde mi croprocessor, moet er rekening mee houden dat deze in het jaar 2000 alweer achterhaald zal zijn. Dan introduceert chipgigant Intel namelijk een chip voor de PC die informatie twee keer zo snel zal kunnen verwerken, een zogenaam de 64-bits chip. De Pentium III is een 32-bits chip. Natuurlijk is het mogelijk de tech nische ontwikkelingen te negeren en alle programma's op bijvoor beeld een oude Pentium te laten draaien, maar de nieuwste pro gramma's worden meestal gemaakt voor de snelste chips en zullen dus traag zijn op die oude computer. De consument is nog steeds het slachtofferkan de 'Wet van Moore'. Deze mede-oprichter van Intel voorspelde ooit dat dat het aantal transistors dat op een chip kan worden geplaatst iedere twee jaar verdubbelt, door de techniek om alles steeds weer te verkleinen. De ze wet is tot op heden nog steeds van kracht. De allereerste chip, de Intel 4004, had 2300 transistors. De Pentium III heeft er tegen de tien miljoen. De transistors worden ver bonden door draadjes die maar een paar atomen dik zijn. Meer transistors kunnen meer ingewik kelde berekeningen maken en te gelijkertijd wordt de snelheid steeds verder opgevoerd. Een com plete computer (met modem, ge luidskaart, grafische kaart) op een enkele chip is al lang geen utopie meer. Daarbij komt dat door de manier van produceren een nieu we chip uiteindelijk net zo duur is als de oude. Een aardige vergelijking is die van de chips-industrie met de auto-in dustrie. Als de auto zich net zo snel ontwikkeld zou hebben als de mi croprocessor, dan zou een Rolls Royce nu een miljoen kilometer kunnen rijden op een liter brand stof. Ook zou het goedkoper zijn om hem naar de schroothoop te rijden dan hem te parkeren. Het is de grote vraag of de Wet van Moore stand zal houden in de vol gende eeuw. Er zal een grens wor den bereikt bij de huidige manier van produceren van chips. De koe ling van de chip wordt een steeds groter probleem en verdere verklei ning wordt moeilijker. Vandaar dat Intel naarstig zoekt naar nieuwe technieken. Het gebruik van koper in plaats van aluminium kan winst opleveren, evenals het gebruik van 'extreem utraviolet licht' bij het be schrijven van de silicium plakjes, die uiteindelijk de chips worden. Intel verwacht daarmee de Wet van Moore toch in stand te kunnen houden en wellicht te kunnen af schaffen. Een nieuwe revolutionare techniek, zoals de biochip, zou de wereld in de volgende eeuw een heel ander aanzien kunnen geven. PUZZEL KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Ierland; 4. Germaanse godheid: 7. voeg woord; 8. mannelijk dier; 10. tandeloos zoogdier; 13. vereni gingsgebouw; 16. kledingstuk; 17. dierengeluid; 18. niet ge spannen; 19. groen' edelge steente; 20. persoonlijk vnw.; 22. muzieknoot; 23. logo; 25. uitroep; 27. loofboom; 29. bol gewas; 30. dashond; 31. delf stof. VERTICAAL:!. Ooit; 2. voorzet- 11. sel; 3. bijwoord; 4. voorzetsel; 5. dierengeluid; 6. op het kantje; 9. oorlogsgod; 11. ontvoerder; 12. gesticuleren; 14. opgerold wafeltje; 15. elk; 21. nobel; 23. voordeel; 24. verwarde knoop; 26. uitroep; 27. rund; 28. per soonlijk vnw.; 29. grondtoon. Oplossing van vrij dag: Horizon taal: 1. Voorstel; 5. legering; 6. eden; 8. iets; 10. aster; 12. apert- .Verticaal: 1. Vallei; 2. oogwit; 3. serie; 4. einde; 7. dotje; 9. Sara; v "rib -ii -"HSr cpt - A2EV P1JR&AAN R&KFA/ CM AF 72F k*W J£ OM- //V7ek£S£M7£ ttrrtcvF*.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27