Bibliotheek: hoger tarief boekenwurm to'n pruttelende teerpan hoort niet in een wijk' Rijn Veenstreek ove amokmaker eer op vrije voeten Waterschap legt eendenjacht aan banden Sportclubs Hoogmade werken nauwer samen BESTUURS- EN KADERLEDEN 'ERDAG 29 MEI 1999 chef tim brouwer de koning. 071 -5356417. plv -chef marieta kroft. 071-5356411 litstel vertrek manegehouder jiTHUizENManegehouder Wim Huguenin mag nog tot augus- ^■vande gemeente Rijnwoude zijn activiteiten in Benthuizen Hjven uitoefenen. Enkele maanden geleden schreef de ge- ^«ente hem dat hij onmiddellijk moest stoppen met het geven rijlessen. Het bestemmingsplan laat de activiteiten niet toe jde gemeente was niet bereid het te wijzigen, omdat het ntwoud op die plek is gepland. Het gedwongen vertrek leidde een storm van protest van ouders van kinderen die er les jgen. Huguenin krijgt nu nog enkele maanden om zijn activi- ten te verplaatsen naar de nieuwe wijk Oosterheem in Zoe- meer. uimte voor tien kindergraven iwoude Rijnwoude wijst ruimte voor tien kindergraven aan het rooms-katholieke deel van de algemene begraafplaats in zerswoude-Dorp. De gemeente geeft hiermee gehoor aan n verzoek van de kerken. ijnwoude weigert bouw loods ithuizen VQF Van der Meer mag geen opslagloods bouwen li de Hoogeveenseweg in Benthuizen. Het klemmend beroep n advocaat Mens op de raad om zijn cliënt toch toestemming geven, heeft niet mogen baten. De advocaat vroeg zich af larom zijn cliënt, die al meer dan tien jaar een bouwvergun- ïg probeert te bemachtigen, anders wordt behandeld dan an- re ondernemers. Hij doelde op de gebroeders Hofman, die loods mochten bouwen in Hazerswoude-Dorp. Burgemees- M. Boelen weigerde echter antwoord te geven op die vraag, deed dat wel in beslotenheid aan de raad. Die schaarde zich de openbare vergadering achter het voorstel van B en W. orgen om verkeerssituatie !ERSWoude-rijndijk Rijnwoude hoopt heel snel 30-kilometer- rden binnen te krijgen. Die worden dan meteen rond basis- 100I De Tweeklank in Hazerswoude-Rijndijk geplaatst. Door grote vraag in het hele land naar deze borden, waren ze nog ïjd niet binnen. Dat deelde wethouder Gerda Geenjaar in de idsvergadering mee. De school maakt zich zorgen over de rkeersveiligheid. Doordat de omgeving een 30-kilometerzone jeworden, zijn de zebrapaden verdwenen en is er bij ouders kinderen veel onduidelijkheid over de verkeersregels. De thouder hoopt dat na plaatsing van de borden meer duide- heid ontstaat. Alpheuse 'biebwil meer zijn dan boekenuitleen alleen De Alphense bibliotheek wil volgend jaar verschillende woonruimte, gezondheidszorg tarieven invoeren voor leden die veel boeken lenen en leden die slechts weinig lezen. De 'bieb' hoopt daarmee de terugloop van vooral jonge lezers tegen te gaan. Dat zegt voorzitter J. Dierdorp van de stichting Openbare Bi bliotheken Alphen aan den Rijn in een toelichting op het jaarverslag van de bieb. alphen aan den rijn* saskia buitelaar De bibliotheek van de toekomst moet meer zijn dan een boe kenuitleen, vindt Dierdorp. „Een soort gemeenschapshuis, een makkelijk binnen te lopen informatiepunt, waar je te- rechtkunt met vragen ovér en uitgaan in Alphen. We zijn vorig jaar begonnen met de ver koop van VW-bonnen. Daar is veel animo voor. Net als voor de zes internetcomputers. Want informatieverstrekken gaat niet meer alleen via geschreven en gedrukte media." Voor een dergelijk informa tiepunt in de vorm van een ba lie, liefst met een speciale vraagbaak voor jongeren (JIP), is extra ruimte nodig. Uitbrei den op de huidige locaties (Thorbeckeplein en De Bron) is onmogelijk. De stichting volgt de ontwikkelingen in het nieu we stadshart daarom op de voet. „We hadden graag in het Service Centrum van de ge meente willen komen, maar dat is niet gelukt. Misschien is de dependance van het Scala Col lege in het Burgeméester Vis serpark wel wat voor ons. In 1998 nam het aantal inge schreven leden met ruim hon derd af tot 23.866. Daar staat te genover dat de leden, ongeveer eenderde van de Alphense be volking, 13.000 materialen meer leenden dan het jaar ervoor. „Het is niet verwonderlijk dat jongeren opzeggen, wanneer ze zestien worden en hun lidmaat schap niet langer gratis is. Ze hebben bovendien zo veel an dere dingen je doen, dat er wei nig tijd overblijft voor een boek. Maar als ze ervoor kunnen kie- Komend jaar gaat de bieb de contacten met de scholen uit breiden. Het studiehuis in het voortgezet onderwijs vereist van leerlingen kennis over en vaardigheid in het zoeken van informatie. Met de school Het Castellum worden plannen uit- zen om voor een lager bedrag af gewerkt om in de school via in- en toe iets te lenen, houden we ze misschien binnen." Een ge differentieerd prijzensysteem is ternet te kunnen kijken en re serveren in de bibliotheekcol lectie. Echte kunst sluit atelierstages in Alphen af alphen aan den run* ag «persbureau cerberus daagse rechtbank heeft gis- een 19-jarige dove en (begaafde Alphenaar naar gestuurd. Dat wil zeggen: de probleemjongeren- •rderij van Effata in Zwam- dam, waar hij een paar keer k had gemaakt. De jonge- kreeg acht maanden cel ilegd, waarvan vijf voor- delijk. Omdat hij al drie nden in voorarrest zat, 1 hij meteen in vrijheid ge- rechtbank nam de beslis- meteen, omdat zij niet wil- iat de dove Alphenaar nog 'er in het huis van bewaring ff. Hij is daar extra geïso- door zijn handicap. :n maand geleden stond de lenaar voor het eerst te recht, maar toen werd de zaak aangehouden omdat men wilde onderzoeken of de dove in Hoeve Boschoord behandeld kon worden. Dat bleek niet mo gelijk. De boerderij in Zwam- merdam kon de jongen wel herplaatsen in een speciaal programma. Daar is de Alphe naar nu aan begonnen. De Alphenaar had met ande ren in de boerderij van Effata voor veel problemen gezorgd. De jongens hadden geld gesto len om weed en XTC te kopen. De jongens hadden telkens ge weld gebruikt als ze werden be trapt. Eén keer werd een kader lid met een stuk glas bedreigd. De Alphenaar had de rechtbank ook al een brief geschreven, dat hij het zo erg vond in de gevan genis, omdat niemand hem daar begreep. ewout van der dussen Werken met een echte kunste naar, op een atelier, gevolgd door een echte expositie, ge opend door de burgemeester. Die ervaringen hebben de ne gentien leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs in Al phen die mee mochten doen met een atelierstage. Tijdens de stage, die zeven weken duurde, begeleidden zes Alphense kunstenaars de leeer- lingen een dag per week op hun atelier. „Er gaat een wereld voor je open", zei Leon Hoogeveen van het Groene Hart Lyceum opver het atelier van Petra Job- se. „Alle materialen die er zijn!" Hij maakte een bloederige ro bot, met een menselijke hand op de grond ervoor, op een kleine grafsteen. Een andere bedoeling dan 'wat shockeren' had hij niet. „De mensen moe ten dat zelf ervaren." FOTO ENOEL LAMEIJER 'Jubelientje ontploft' krijgt Kroontjespen alphen aan den rijn Een kinderjury heeft de Al phense Kroontjespenprijs toegekend aan het boek 'Ju belientje ontploft' van Hans Hagen. Zo'n 300 kinderen beoordeelden nieuwe kin derboeken. Schrijver Hagen neemt de prijs volgende maand in ontvangst. De kinderen die meede den aan de jurering konden dit jaar voor het eerst elek tronisch stemmen. De stem computer registreerde 1400 stemmen. De kinderjury wordt woensdag 9 juni be loond voor haar inzet. Dan kunnen zij gratis de film 'De reuzenperzik' bekijken in het Parkfilmhüis. De uitreiking van de prijs is woensdag 23 juni om" 14.00 uur plaats in de hoofd bibliotheek aan de Thorbec- kestraat. Hans Hagen vertelt die middag over de boeken die hij heeft geschreven. langeraar/leiderdorp marieta kroft Het waterschap De Oude Rijnstromen legt het onbeperkt afschieten van eenden in het plassengebied van Langeraar aan ban den. Het waterschap gaat de jacht aan re gels binden. Zodra een jachthuurovereen- komst is beëindigd, bekijkt De Oude Rijn stromen of die opnieuw voor zes jaar wordt verlengd en zo ja, onder welke voor waarden. Het waterschap heeft in zijn gebied zes jachthuurovereenkomsten lopen. Ze gel den allemaal voor de Langeraarse Plassen. De jagers schieten daar vooral op eenden. Vanwege de grote maatschappelijke weer stand tegen de jacht, staat De Oude Rijn stromen voortaan alleen het jagen op een den toe als ze schade veroorzaken. Eenden schieten louter om ze te verko pen of op te eten, kan niet meer als de ver enigde vergadering op 9 juni instemt met het voorstel van dijkgraaf en heemraden. Het schap sluit zich aan bij het jachtbeleid Volgens secretaris D. de Blaeij van De Oude Rijnstromen verandert in de praktijk niet veel. „Jagers houden nu ook al reke ning met de eendenstand. Ze schieten echt niet de laatste eend dood, want dan hebbep ze niets meer om op te jagen. Het is alleen goed om regels vast te leggen om dat je niet weet hoe de jacht zich in de toekomst ontwikkeld." Sporters slaan handen ineen Twintig jaar zorgen om Alphense asfaltfabriek naan den run* ichts piekerde hij en avon- g sprak hij erover met 'ilon, in leven huisarts en ouwer in Alphen. Aanlei- voor die bezorgdheid: de irlandse Asphalt Fabriek langs de Oude Rijn. De :k, die ooit aan de Prins Irikstraat stond, is al jaren Zo niet de rotzooi, die de achterliet. En dan met na- Ie zestien meter diepe teer- waarover de gemoederen altijd niet zijn gesust. Ze n nu weer op, omdat de ?ente op die plek huizen touwen. De teerput wordt lelemaal opgeruimd, zoals de bedoeling was, maar lekt. En daar komt ir. ten Woerlee, medisch-fy- opnieuw tegen in op- jijlj I. Zoals hij al twintig jaar het lsteert te8en 'iet vervuilde >99 3* lerlee werkte twaalf jaar als nt mathematische biologie de Rijksuniversiteit van :ht en was vele jaren on- >eker bij het Nederlands uut voor Preventieve Ge- heidszorg van TNO in Lei- Alphenaar Woerlee maakt zoals gezegd, al twintig torgen: eerst over de NAF en nu over de vervuiling, iet bedrijf langs de Oude in Alphen veroorzaakte, g robbertje knokte hij al de provincie en de ge- ïte uit. Tot aan de Raad itate toe. lerlee meent, dat wat op vroegere NAF-terrein ge niet kan. „Dit mag je ge niet laten passeren als r. Wat er ligt moet alle- worden opgeruimd. Eer- ïogen er geen huizen wor- gebouwd. Ik herinner me 5oed dat rond 1980 die fa al enorm veel rommel uitr Ie. We werden 's morgens wakker met een dikke keel. ebeurde meermalen dat er :n ochtend een hele dikke laag stof in de tuin lag. Ja, ommel kwam bij de NAF aan. Zeker, er werd heftig geprotesteerd. Niet alleen mij, maar ook anderen uit lurt trokken aan de bel. De :s Pilon maakte zich gro- veiligd. Toch ging het mis." Een ding is zeker: Woerlee heeft zijn laatste robbertje met de provincie en de gemeente voor de Raad van State uitge vochten. De uitspraak, die hij nu doet, is bindend voor hem. De Alphenaar vindt het'welle tjes. „Ik heb alles uit mijn eigen zak moeten betalen. Je wordt ertoe gedwongen geld te geven als je iets wilt bereiken. Veel geld. Dat is toch een gotspe? Het enige dat ze nog mogen doen is een straat naar me ver noemen in die bewuste wijk. Maar dat mag alleen als alle rotzooi is opgeruimd. Anders geef ik daar geen toestemming voor", zegt hij met een glimlach om zijn mond. TIM brouwer de koning Drie sportverenigingen uit Hoogmade slaan de handen in een. Voetbalvereniging MMO (Met Moeite Opgericht), de ge lijknamige handbalvereniging en tennisvereniging Hoogmade richtten deze week een geza menlijke werkgroep op. Met het samenwerkingsverband, waar mee de leden van de voetbal vereniging al hebben inge stemd, hopen de clubs aan de Vlietkade sterker te staan in on derhandelingen met de ge meente Jacobswoude en grond- verhuurder Charitas. Voetbalvoorzitter en woord voerder Ruud van Emmerik be nadrukt dat het samenwer kingsverband niet per se op een fusie hoeft uit te draaien. „Bij de nieuwe besturen van de ver enigingen bestaat de wens om deze eerste stap te zetten", zegt hij. „Er komt zoveel werk af op een voetbalclub als de onze, dat is niet alleen te doen. Vandaar dat ik bij MMO het voorzitter schap deel met Joop Volwater." Samen maken zij deel uit van de werkgroep, die bestaat uit de voorzitters en secretarissen van de drie clubs. Bij de handbal en tennisvereniging moet nog blijken of de achterban nauwe re banden met de buurvereni- gingen wenst. Van Emmerik: „Ook wij hebben massagewerk moeten verrichten bij onze le den. Elke vereniging heeft haar eigen cultuur. Leden moeten wennen aan de nieuwe ontwik keling, die overigens al was aangekondigd. Er waren kriti sche kanttekeningen, maar dat vind ik op zich een goede zaak. En mocht een club de samen werking niet zien zitten, dan kan zij nog terug omkeerbaars geb Als de drie verenigingen met in totaal zo'n 600 leden akkoord gaan met het samenwerkings verband, dan sluit Van Emme rik niet uit dat Hoogmade een voorbeeld neemt aan Stomp wijk '92. Bij die succesvolle om nivereniging gaan leden van de Hoogmadese werkgroep bin nenkort hun licht opsteken. „Ik denk dat de tijd rijp is voor sa menwerking op bestuurlijk en organisatorisch gebied", zegt Van Emmerik, „liet is nog pril, maar ook leuk. Zo zijn we uitge nodigd door de voorzitter van de tennisclub om te komen tennissen." Maarten Woerlee strijdt al twintig jaar tegen het vuile NAF-terrein langs de Oude Rijn in Alphen. „Soms werden we 's ochtends wakker met een hele dikke keel of er lag een witte laag stof in de tuin." te zorgen over de gezondheid van de NAF-werknemers. Hij was ook bedrijfsarts van de fa briek." Twintig jaar wordt er nu al gebakkeleid. Wat is er nog mis op dit moment? Woerlee: „Alles draait om die enorme teerput, die zestien meter diep de grond ingaat. Het was eerst de bedoe ling, dat die helemaal zou wor den opgeruimd. De kosten daarvan waren niet gering: 22 miljoen gulden. Nu gaan er stemmen op om die put alleen maar af te dammen. Dat kost 'slechts' acht miljoen gulden. Ik twijfel of die methode voor honderd procent veilig is. De onzekerheden, die daarover be staan, zijn gewoon te groot. Dus zeg ik: opruimen die rom mel." Om de risico's te berekenen werd er gebruikgemaakt van een methode, die het Rijks In stituut Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) ontwikkelde. De provincie en de gemeente kwa men tot de conclusie, dat er geen reden tot bezorgdheid was. Daar heeft Woerlee als deskundige grote moeite mee. Zeker nu een medewerker van dit instituut eerder dit jaar de formules waarmee dit soort be rekeningen worden gedaan in twijfel trok. Beroepsgevoel De protesterende Alphenaar: „De randvoorwaarden waar het RIVM in zijn berekeningen van uit gaat zijn niet correct. En dat druist tegen mijn beroepsge voel in. Het instituut moet hier over niet alleen in eigen kring praten, maar er ook mee naar buiten gaan. Als dat niet snel gebeurt staat het instituut straks echt in zijn hemd." De rekensom, die op het NAF-terrein is losgelaten, is be stemd voor een zeer rustige omgeving. Woerlee: „Maar daar is in het geval van het fabrieks terrein, absoluut •geen 'sprake van. Er is bijvoorbeeld geen re kening gehouden met de in vloed van de verontreiniging op zwangere vrouwen, ouderen en kinderen. Dat is voor het schat ten van risico's op een veront reinigd terrein waarop huizen moeten worden gebouwd, toch wel erg slordig." De gezondheid van de men sen die op het terrein komen te wonen is in het geding als de FOTO ENGEL LAMEIJER rommel niet rigoureus wordt opgeruimd, meent Woerlee. „Onder die teerput zit grond water, dat omhoog en omlaag gaat. Het is net een pruttelende pan. Die hoort zeker niet in een woongemeenschap thuis. Hier door stijgen er dampen op. Dampen, die zo goed als zeker tot in de kruipruimten van de huizen komen. Dat geeft risi co's dus moet je uiterst voor zichtig zijn. Ook die strook troep, die nog langs de Oude Rijn ligt: weg ermee. Opge ruimd staat netjes. Pas dan kunnen we onze kinderen recht in de ogen kijken en hoeven ze straks niet te zeggen: waarmee hebben jullie ons nou toch op gezadeld? Bewaken? Nee, dat werkt niet. Er zijn kerncentrales die tot in de puntjes waren be- OPROEP AAN SENIOREN IN ZUID-HOLLAND KBO ZUID-HOLLAND De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Zuid-Holland is een dynamische, snel groeiende provinciale vrijwilligersorganisatie met 28.500 leden. Onze organisatie maakt deel uit van de landelijke koepel, de Unie KBO, die als grootste ouderenbond in Nederland (232.000 leden) intensief samenwerkt met de andere landelijke ouderenbonden. De KBO komt op voor de materiële en immateriële belangen van 50-plussers op de volgende beleidsterreinen: wonen, gezondheidszorg, inkomen, pastorale zaken, educatie, emancipatie en verkeer en vervoer. Op deze beleidsterreinen werken commissies t.b.v. de 66 afdelingen en 6 regio's. Door de ontwikkelingen van de laatste jaren op provinciaal en regionaal niveau wordt een steeds groter beroep op de KBO gedaan. Daarom zoeken wij ter versterking van de regiobesturen en de bondscommissies Wat wordt van de kandidaten verwacht? - 50-plussers, woonachtig in Zuid-Holland, met belangstelling voor de belangenbehartiging van ouderen; - bij voorkeur met bestuurlijke/praktische ervaring op één van de terreinen: wonen, gezondheidszorg, inkomen, pastorale zaken, educatie en public relations; - affiniteit hebben met de identiteit van de KBO; - gemiddeld 1 dagdeel per week beschikbaar zijn; Wat biedt de KBO Zuid-Holland? - zinvol en bloeiend vrijwilligerswerk in een dynamische organisatie: - ondersteuning door het Dagelijks Bestuur en enkele beroepsmedewerkers op het bondsbureau; - een reis- en onkostenvergoeding. Heeft u interesse? Uw telefonische/schriftelijke reactie zien wij graag binnen 10 dagen tegemoet bij de KBO in Zuid-Holland, Postbus 4. 2660 AA Bergschenhoek (t.a.v. de Werkgroep Kaderwerving). Telefonische informatie bij de voorzitter van de werkgroep Kaderwerving, de heer A. J Tukker of de beleidsfunctionaris de heer J. A. G. Sterk (beiden op tel. 010-5218299 van 9.00-12.00 uur of na 18.30 uur tel. 070-3855025).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19