Optimisme over subsidie Rijnfront Voorschoten wil niet in regionale milieudienst Ouderenwerk in Voorschoten door met kleiner bestuur Regio Oegstgeest verwijdert 70 1 ondergrondse olietanks MM 'Lange teksten maken examen Duits extra moeilijk' EXAMENS DE 'CRACK 99' NU MET 500,- KORTING fkoê{ voorschoten jan preenen ge' ts, 7.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071 -5356416 Brug Poelgeest niet in 2000 af De brug die nieuwbouwwijk Poelgeest moet verbinden met de rest van Oegstgeest ligt er niet in 2000. De gemeente heeft nog geen overeenstemming bereikt met Jachthaven Poelgeest- /Fishingboats over verplaatsing. Vorig jaar beloofde de gemeente toekomstige bewoners van Poelgeest, dat de brug in 2000 klaar zou zijn. Door de aanleg van de brug, in het verlengde van de Lange Voort, zou Jachtha ven Poelgeest/Fishingboats enkele meters moeten opschuiven en in een andere vorm moeten doorgaan. Vanwege de gesprekken met de jachthaven wil de gemeente wil niet veel kwijt over de planning van de bouw van de brug. Een woordvoerder zegt alleen dat 'is gebleken dat de brug niet in 2000 af zal zijn'. 'We hebben al genoeg financiële problemen voorschoten Voorschoten wil geen deel uitmaken van de regionale milieudienst. De ge meente vindt de bijdrage aan het sa menwerkingsverband te hoog en gaat voorlopig zelfstandig verder. ,,We heb ben al financiële problemen. Die zou den door deze uitgave alleen maar groter worden. We kennen het defini tieve bedrag nog niet, maar we hebben een indicatie gekregen en daaruit blijkt dat het voor ons niet haalbaar is", al dus wethouder A. Draijer van milieu. Alkemade twijfelt nog. Deze ge meente heeft twee weken bedenktijd gekregen. De overige gemeenten, Lei den, Leiderdorp, Zoeterwoude en Oegstgeest, hebben besloten om in elk geval op 1 januari volgend jaar van start te gaan. De milieudienst gaat zich bezig onder meer bezighouden met het controleren van de milieuregels bij bedrijven en particulieren. Naar een kantoor in Leiden voor de ongeveer 45 personeelsleden wordt nog gezocht. Wellicht trekt de dienst in bij de ge meente Leiden. Naast het financiële motief hebben nog twee zaken een rol gespeeld bij de beslissing van Voorschoten. Draijer: „We wilden, voordat we zouden toe treden, eerst het bedrijfsplan zien. Het is toch belangrijk om te weten hoeveel precies nodig zijn voor een milieudienst en welke taken moeten worden verricht. Dat plan is er nog niet. Toch zouden we nu ja moeten zeggen. Dat is niet juist. Verder vinden wij, net als overigens de andere ge meenten, dat het georganiseerd over leg van ondernemingsraden normaal aan de besprekingen zou moeten deel nemen en ook voldoende tijd zou moeten krijgen. Dat is niet het geval. Men voelt zich overvallen en onder druk gezet. Daarom is door het overleg een negatief advies uitgebracht. De Oegstgeestse wethouder G. van Eisen, voorzitter van de stuurgroep re gionale milieudienst, vindt het jammer dat Voorschoten niet meedoet. „Wij hebben echter respect voor deze moeilijke beslissing. Voorschoten wil de los van de andere gemeenten drie ton minder uitgeven het zij nu doet. Als we aan dat verzoek zouden vol doen, zou er bij voorbaat geen sprake zijn van een solide basis. Alle gemeen ten moeten in eerste instantie juist wat meer uitgeven vanwege de aanloop kosten. maar op langere termijn wel degelijk minder. Van Eisen vindt het logisch dat er op dit moment nog geen bedrijfsplan is. „We moeten eerst weten hoeveel ge meenten deelnemen. Anders moet je het stuk steeds aanpassen. En wat de ondernemingsraden betreft: we gaan wel degelijk met hen in overleg om al les goed op elkaar af te stammen." Zowel Draijer als Van Eisen hoopt dat de gemeente in een later stadium alsnog toetreedt. Van Eisen: „Inhoude lijk verschillen we niet van mening." Draijer beaamt dat. Onlangs wees hij er echter nog op dat het 'niet meer mogelijk is om je als afzonderlijke ge meente met milieuwetgeving bezig te houden'. „Daarvoor is de materie te ingewikkeld geworden", zei hij toen. Nu Voorschoten toch zelfstandig ver der gaat, gaat Draijer kijken hoe dat dan moet. „We zullen de balans gaan opmaken." Het aantal bestuursleden van het Gecoördineerd Ouderen werk Voorschoten 1GOV) wordt teruggebracht van 22 naar tien elf. Met een kleiner bestuur wil het overkoepelend orgaan slagvaardiger te werk gaan. Volgens voorzitter H. Veld kamp is het hoog tijd voor een andere aanpak. „Er zijn organi- binnen het GOV die met elkaar verwant zijn. Die kunnen gemakkelijk namens elkaar pra ten. Een kleiner bestuur is goed voor het GOV, maar ook voor de vertegenwoordigers. leder- heeft het al druk genoeg. En het is heel opvallend hoe ge makkelijk mensen in zo'n grote groep wegblijven." Het GOV bestaat nu nog uit ;n dagelijks en een algemeen bestuur. Het is de bedoeling om die twee groepen één team „Nu al les ten minste twee keer be spreken." Met name de klanten zullen de verandering opmerken. Be slissingen kunnen sneller wor den genomen, bijvoorbeeld over Tafeltje Dekje. Op dit mo ment voorzien vijftig vrijwilli gers van 't Hofflants Huys zo'n 110 huishoudens van maandag tot en met vrijdag van warme maaltijden. Het GOV wil die service uitbreiden met koel vers-maaltijden (diepvries), waardoor voor meerdere dagen tegelijk kan worden besteld. De prijs van de maaltijden gaat omhoog van 7,50 naar 8,50 gul den. Uit de stijging (vorig jaar elf procent) van het aantal deelne mers aan Tafeltje Dekje en de Alarmering blijkt, dat steeds meer ouderen zo lang mogelijk thuis blijven wonen. Veldkamp: „Dat betekent dat er steeds meer een beroep wordt gedaan op de vrijwilligers. Zij moeten allerlei klusjes opknappen, maar moeten vooral naar men sen luisteren. Daarbij kunnen ze best wat adviezen gebruiken. Voor die begeleiding willen we een professionele kracht aan trekken. We hebben een be roepskracht, maar die komt daar niet toe." Er zijn nog zo'n zeventig plek ken in Oegstgeest waar vermoe delijk olietanks in de grond zit- Het gaat om tanks bij parti- :;ON cuJieren, die ernstige bodem- nt verontreiniging kunnen veroor- "nT zaken. De gemeente gaat met metaaldetector alle tanks opzoeken. De tanks worden [verwijderd op kosten van de ei- a genaar. Vóór de controle krijgen de ligenaren eerst een dringend verzoek om zelf in actie te ko men. Sinds 1 januari van dit jaar is het verplicht om ongesa- neerde tanks in zijn geheel te verwijderen. Wie zijn olietank piet aanmeldt en wacht op de gemeentelijke controle krijgt een rekening van 75 gulden. De meeste ondergrondse tanks in Oegstgeest zijn een paar jaar geleden al gesaneerd. Zo'n 300 tanks zijn toen schoongemaakt en gevuld met zand. Zo'n sanering is niet meer toegestaan. leiderdorp Een 'kunstveiling' voor Kosovo op Montessori-basis- school de Elckerlyc heeft gisteravond 4558,75 opgebracht. De school houdt er rekening mee dat die opbrengst, volgens een woordvoerster boven verwachting, de komende week zelfs nog stijgt. Onder de hamer kwamen onder meer moderne kunst (door leerlin gen beschilderde autodeuren en spiegels), T-shirts en tekeningen. Ook werd door de leerlingen beschikbaar gesteld speelgoed verkocht. Topstuk op de veiling was een schilderij van een middenbouw- groep, geïnspireerd op het werk van de Franse impressionist Monet. Dat kunstwerk bracht 190 gulden op voor het goede doel. FOTO HENK BOUWMAN Lage plaats deert Oegstgeest niet Oegstgeest maakt zich geen zorgen over het feit dat de provincie de subsidieaanvraag voor de ontwikkeling van bedrijventerrein Rijnfront onder aan haar prioriteiten lijstje heeft gezet. Het lijstje, waarop de Leidse Oostvliet- polder bovenaan staat en Rijnfront op vijf, geeft wel de voorkeur van de provincie aan. Maar het is een advies aan de staatssecretaris. En die beslist. staan, na de Leidse Oostvliet- polder, achtereenvolgens Hoef- weg in Bleiswijk, Gouwepark in Moordrecht, Klei-Oost in Rijns burg en Rijnfront. In Zuid-Hol land zijn dat de enige terreinen waarvoor subsidie is gevraagd. Uit de prioriteitenlijstjes van al le provincies kiest staatssecre taris van economische zaken G. Ybema projecten die hij het be langrijkst vindt. Voor de ontwikkeling van nieuwe bedrijventerreinen heeft het rijk 25 miljoen gulden te verdelen. Oegstgeest heeft circa 3,8 miljoen gulden aange vraagd om de eerste tien hecta re van Rijnfront te ontwikkelen. Deze eerste fase levert naar ver wachting 1100 nieuwe arbeids plaatsen op. Uiteindelijk moet Rijnfront een omvang krijgen van 29 hectare en 5400 nieuwe arbeidsplaatsen opleveren. Bij de gemeente hebben zich al di verse bedrijven gemeld die in teresse hebben voor het terrein. Wethouder M. Smitsloo (finan ciën) verwacht dat de aanvraag voor 3,8 miljoen gulden subsi die 'gewoon' gehonoreerd zal worden. „We voldoen aan de normen. Het heeft niks met een wedstrijdje te maken waarbij geldt: de bovenste altijd en de onderste niet. Zo werkt het niet", aldus Smitsloo. Volgens provinciewoordvoer der M. van der Maas is de volg orde op de lijst inderdaad niet heilig. „Het is wel eens voorge komen dat een staatssecretaris voorrang gaf aan de nummer twee op een lijstje". Ook is het volgens Van der Maas 'niet on denkbaar' dat Zuid-Holland subsidies voor alle vijf de pro jecten binnenhaalt. „Ik denk dat dat niet erg waarschijnlijk is, maar het is een mogelijk heid", zegt Van der Maas. Op het lijstje van de provincie ^aam: Albert Bosman Leeftijd: 47 Beroep/functie: leraar li chamelijke opvoeding in :iden en mede-eigenaar een kleding- en :hoenenwinkel in Zoe- irwoude lurgerlijke staat: ge- uwd, twee kinderen oonplaats: Zoeterwoude Velke van uw twee beroepen is met leukst? --k vind beide beroepen juist -9 euk. De combinatie spreekt me Het omgaan met leerlin gen in het mbo en met klanten, jj üs leraar heb ik me als doel ge- a teld jongeren van 16 en 17 bij z e brengen dat ze goed voor 1 lun lichaam moeten zorgen. 2 Us winkelier vind ik het leuk ^>m mensen adviezen te geven kleding, schoeisel en het vegen in het algemeen. Op "a lie manier draag ik er ook toe lij om die mensen sportmin- 2 led te maken, voor zover dat literaard dan nog nodig is. ■«rei i 'ijn leerlingen lastiger dan lanten? J lee, Ik heb niet echt lastige eerlingen. De ene keer hebben t meer zin dan de andere j eer. Je moet je in hun gedach- i en kunnen verplaatsen, weten rat ze doen en daarop inspe- en. Dat kost tijd, maar dat heb oor over. Klanten zijn kri- ischer. Ze krijgen steeds meer jnformatie over producten en i iten zich niet zomaar iets ver- i, maar dat vind ik zeker J liet vervelend. hu naarste ervaring als leraar? op een gegeven moment ink gesneden in het aantal ren voor lichamelijke opvoe- ing. In de voortgezette oplei- ing van het mbo wordt sinds ïven a acht jaar zelfs helemaal ïen lichamelijke opvoeding leer gegeven. Dat vind ik- heel Vak: Duits Havo slecht. Niet alleen voor mezelf, maar ook voor leerlingen. Er is al volop sprake van bewegings- armoe. Mensen zitten de hele dag achter computers en in au to's. Ik wijs daar vaak op en houd hun voor dat ze hun li chaam moeten verzorgen. In dat licht gezien is lichamelijke opvoeding een heel belangrijk vak. Het is alleen zo jammer dat je dat elke keer moet benadruk ken. Het zou iets vanzelfspre kends moeten zijn. Wie is uw grote voorbeeld? Ik ben sportleraar geworden door Tom Pleij in Zoeterwoude. Toen ik zelf op de hbs zat, was hij docent. De manier waarop hij lesgaf, sprak mij aan. Erg en thousiast, helemaal met zijn vak bezig. Ik dacht toen met een, dat wil ik ook doen. Wat is uw favoriete plek in de regio? Het Groene Hart. Zondagmor gen stap ik altijd met twee vrienden op de racefiets. Om met een lekker gangetje door Alphen, Nieuwkoop en al die andere plaatsen en het groen te fietsen. Heerlijk. Waar heeft u een hekel aan? Aan onnodig agressief gedrag om indruk te maken en het kwetsen van anderen. Ik vind dat je respect moet tonen en ie dereen in z'n waarde moet la ten. Dat houd ik ook altijd aan m'n leerlingen voor. Waarom moet iemand in Zoe terwoude wonen? Ik ben geboren in Zoeterwou- de-Dorp en woon sinds 23 jaar in Zoeterwoude-Rijndijk. Het leven is hier nog heel aange naam. Als ik de straat uitfiets, zit ik in de polder. Daarmee zeg ik echt niet dat iedereen nu maar in Zoeterwoude moet gaan wonen. Laat het hier maar lekker rustig en lieflijk blijven. Hier hebben de mensen nog tijd voor elkaar en groeten ze elkaar. Wat is het verschil tussen Dorp en Rijndijk? Het Dorp heeft 5.500 inwoners en Rijndijk drieduizend. Het Dorp is nog wat dorpser. De onderlinge band is wat sterker. Men leeft nog wat meer met el kaar mee. Het voordeel is dat er meer winkels zijn en dat de mensen elkaar daar vaak tref fen. Controverses zijn er geluk kig niet meer. Vroeger waren voetbalwedstrijden tussen SJZ uit het Dorp en Meerburg van de Rijndijk altijd beladen duels. Dat is niet meer zo. Hebben plaatsen met 8.500 in woners, zoals Zoeterwoude, be staansrecht? Zonder meer. Mensen hebben er bewust voor gekozen om hier te wonen of te blijven tussen het groen. Ze zouden zeker niet blij zijn als ze plotseling bij een grote stad zouden horen. Het zou veel onpersoonlijker wor den. Het is ook niet nodig. Zoe terwoude kan zichzelf gemak kelijk bedruipen. Het bestuur is goed. Het is een gezonde ge meente met een behoorlijk in dustrieterrein. Verder is er een bloeiend verenigingsleven, waarop menige gemeente ja loers kan zijn. Welke winkels moeten er in Zoe- terivoude bij komen? Het winkelbestand dat we heb ben, voldoet. Dat moeten we koesteren. Je kan zeggen dat we een Hema of een Blokker wil len, maar dat is voor Zoeter woude te hoog gegrepen. foto taco v De kwelling zit er voor veel mensen op. Gisteren ston den nog Duits en Handelswe tenschappen op het program ma. Komende maandag moe ten nog slechts enkele VWO- ers examen in Muziek en Fi losofie afleg gen. Het exa men Duits var gisterochtend bestond uit acht teksten. De onderwerpen liepen uiteen van 'bier' en 'Vermeer' tot 'de verhouding tussen kinderen uit Oost- en West-Duitsland' „Er waren zes grote teksten waar veel vragen over werden ge steld," vertelt Ellen Schoonder- woerd op het schoolplein van het Aquino College in Leiden. „Die lange teksten maken het extra moeilijk voor mensen die niet zo goed Duits kunnen le zen. Zelf vond ik het wel te doen." Haar voorbereiding op het exa men liet een beetje te wensen over. „Echt veel heb ik er niet aan gedaan. Ik heb wel een Duitse krant gekocht en die ge lezen." Ze hoopt in elk geval dat ze de 7,2 gehaald heeft die ze nodig heeft voor een 8. Maar als ik een 7 heb op mijn eindüjst maakt dat ook niet uit." Hoewel Duits haar laatste vak was verkeert Maartje, die niet met haar achternaam in de krant wil, niet direct in een feeststemming. Vermoeidheid is daar de oorzaak van. „De he le examenweek was best wel zwaar," vindt ze. „Soms zat je van negen tot vijf op school. Daarna moest je nog leren." En dat heeft ze gedaan de afgelo pen dagen. ..Ik weet niet zeker of ik het ga halen, maar ik heb best hard gewerkt om er iets van te maken." Naast duimen voor een goede aflioop heeft ze nog niet veel gepland. „Ik ga straks naar Suzanna. Ze heeft een ongeluk s valt e aardig wat te vrij snel klaar en r moeten wach- het klagen. „Ik v\ heb dus een ten. We mogen namelijk niet eerder dan een half uur voor het einde weg," vertelt Ellen. „Ik heb deze week best veel zit ten wachten." Maartje heeft ook nog iets te klagen. „Het is echt belachelijk dat we geen thee of koffie krij gen. Ze hebben een enquête ge houden en volgens een kleine groep verstoort dat de tratie." Volgens de twe gevolg nu juist, dat de concen tratie werd verstoord door het openen van zelf meegebrachte consumpties. Ellen zal de school niet missen. „Het is wel jammer dat je som mige mensen nooit meer in je leven ziet." Ze denkt wel dat ie dereen toe is aan verandering. „De meeste mensen op de Havo zijn hier ook iets ouder dan normaal is in 5 Havo." Voor Maartje is het dus niet he lemaal zeker of ze dit jaar de school al kan verlaten. Als ze zakt blijft ze in elk geval op het Aquino College. „Als ik voor een jaar ergens anders heen ga en dan weer naar een vervolg opleiding, dan zit ik elk jaar er gens anders." lesley grieten Oost mei west, exotisch mei modern design... de woonwereld von Mob Designlabel Crack, zitmeubelen met karakter en duurzaam comfort. Voor het tijdloze model geldt bij Mobi nu een speciale actieprijs! 2zits op matchroom pootjes J[ in stof 'Dreom' van W5T- nu 1495,-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17