DINGEN ^VOORBIJGAAN Dansende onderwijzeressen Leiden Regio ZATERDAG 29 MEI 1999 chef wim wegman. 071-5356414. plv -chef herman joustra, 071 5356430 Agnes Omtzigt werd samen met haar tweelingzusje Corry geboren op 2 oktober 1909 in Zoeterwoude-Rijndijk. Hun vader voerde een goedlopende brandstoffenhandel naast hun huis aan de Hoge Rijndijk. Dat de zaak goed liep, was wel nodig ook want Agnes en Corry hadden nog acht broers en zussen. Van hun veertiende tot hun achttiende zaten de twee meisjes op kostschool in Amsterdam waar ze werden opgeleid tot onderwijzeres. Toen ze terugkwamen naar Leiden, brak hun volwassen leven aan: dansen, verkering, maar ook 's ochtends in het donker door de polder fietsen naar werk. Daarover vertelt Agnes in deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan'. Leidenaars blikken terug op hun verleden Dat was het nieuwste in 1 i hel 1929: leren dansen. Mijn zus en ik dansten bij dansclub Top aan de Hoge Rijndijk, op- jericht door mijn broer. De club had veertig leden: allemaal jongeren uit de buurt. We dans ten de wals, de step, de foxtrot. Dat deden we in het patronaat, een katholieke vereniging. De dansclub heette ook Rooms Ka- boi tholieke Dansclub Top. Zelfs eler het dansen was in die tijd ver- mi, zuiid. Niet-katholieken werden geen lid van onze dansclub. Al- ïoewel dansleraar Van Wijk die lesgaf, geen katholiek was. j^ej Van Wijk had een dansinstituut ip de Hogewoerd. Mijn broer iad enige tijd daarvoor een on- yjn gebruikelijke keuze gemaakt d door bij hem op les te gaan in plaats van bij de katholiek Evert kif Castelein op de Langebrug. Maar hij vond de school van Van Wijk beter. Toen hij een tijd lang les kreeg bij Van Wijk, richtte hij zijn eigen dansclub op en vroeg Van Wijk ook daar les te komen geven. Naast de lessen hadden we om de zoveel weken dansavonden. De dames droegen een zijden jurkje of een avondjapon, als het een officiële balavond was. Het verschil was: op een bal avond speelde er een strijkje en op een gewone dansavond al leen een piano. De heren had den een gestreepte pantalon aan met een zwart jasje zonder slip. Op zo'n avond zaten de dames en heren niet gezellig bij elkaar, hoor. Elk vermaakten ze zich aan een andere kant van de zaal. De heren zaten wel met hun been uitgestoken zodat als de muziek begon, ze zo snel mogelijk bij de gewenste dame waren. Maar veel kon er niet gebeuren, want er zat altijd een sigarenrokende vader bij, die zwijgend toezicht hield: mijn heer Van der Poel. Kan je na gaan, ik was al onderwijzeres en nog steeds hield een ouder in de gaten wat wij uitspookten. Soms gingen Corry en ilc met een paar vriendinnen naar de Stadsgehoorzaal om te dansen. Op een keer kwam Piet van Zaal, een ambtenaar uit Wou- brugge, op de fiets naar de Stadsgehoorzaal om mij, de on derwijzeres uit Hoogmade,*ten dans te vragen. Maar hij wierp één blik op mijn zuster en werd verliefd. En dat terwijl Corry en ik een eeneiige tweeling waren. We leken zo sprekend op elkaar dat we zelfs onze moeder in de maling konden nemen, maar Piet zag meteen een verschil. Corry wilde ook graag trouwen, hoor, en ik niet. Dat straalde ze misschien uit. Als kind hielden we onze moe der graag voor de gek. Onder weg van school naar huis knik kerden we altijd. Soms bleef er eentje treuzelen. De ander ging dan snel naar huis en kreeg een babbelaar van onze moeder. Vijf minuten later deed ze nog maals alsof ze net was thuisge komen en kreeg er nog een. Pas als de ander daarna thuis kwam en ook weer om een babbelaar vroeg, kreeg onze moeder iets in de gaten. Maar als Cony's verloofde op 's zondags op visi te kwam en ik deed de deur open alsof ik Corry was, dan zei hij meteen: 'Zeg, hou me niet voor de gek'. Het huis waar we woonden aan de Hoge Rijndijk was gebouwd door mijn opa. Het was een heel typisch huis. Slechts over de helft van het huis was er een bovenverdieping. Daar waren twee kamers. De vier jongens sliepen in de ene kamer in twee twee persoonsbedden en de zes meisjes in de andere in twee tweepersoons- en twee eenper soonsbedden. Mijn ouders slie pen beneden in een kleine slaapkamer achter de huiska- nen voor ons zessen. Doorde weeks stond mijn vader 's och tends vroeg op en ging naar buiten om te voelen in welke richting de wind blies. Dan riep hij: 'Corry moet het eerste aan de wastafel!' Of: 'Agnes moet als eerste wassen!' Diegene had de meeste tegenwind. Dat was belangrijk om te weten, want allebei moesten we een flink stuk fietsen naar ons werk. Onze broers en zussen hoefden dat niet. Onze oudste zus werk te bij mijn moeder in de huis houding. Mijn andere zus was verloskundige en kon op elk moment van de dag opgehaald worden door nerveuze vaders in spe. Weer een andere liep te voet naar het kantoor van nota ris Ruizeveld aan de Hoge Rijn dijk. De jongste naaide in het atelier van Mack op de Bree- straat, de sjiekste zaak van Lei den. Dat was maar een kort eindje fietsen. De drie oudste broers werkten bij onze vader in de zaak. Toen de vierde de mulo had gehaald, zei mijn va der: „Ga jij maar iets anders doen." Hij werd ambtenaar in de buurt van Enschede. Eén week in de maand moest ik een uur eerder op school zijn voor de heilige mis. Dat vond ik vreselijk. Vooral 's winters wan neer ik alleen in het donker door de polder moest fietsen. Eng was dat. In die tijd stonden er nog geen huizen in de pol der. Het enige wat ik tegen kwam, was de molen van Bor- reman. Als ik van huis naar school fietste, moest ik twee tollen door. De eerste was bij de Leiderdorpse brug, waar ik een cent betaalde aan de brug wachter. De tweede was aan het begin van de polder. Daar was de 'Heerlijkheid Hoogma- de', land dat toebehoorde aan een baron, wiens naam ik ben vergeten. De boerderijen in dat gebied waren eigendom van de boeren, maar de grond was van de baron. Om daardoor tc mo gen fietsen, betaalde je vijf cent. Ik denk dat de baron de weg onderhield van dat geld. Behalve dat Corry en ik onder wijzeressen waren, studeerden we in die tijd voor de 'hoofdac- te'. Als je die haalde, kon je hoofd van de school worden en kreeg je een hoger loon. Ie ver diende dan tweehonderd gul den meer per jaar. Zestien gul den per maand, dat was heel veel in die tijd. Die zomer zaten we iedere dag in de achtertuin aan de Rijn te studeren. De schippers die langs voeren, zei den tegen onze vader: 'Die dochters van u slagen wel'. En dat deden we ook: op 19 augus tus. Dat was heel bijzonder, want maar weinig mensen haalden de hoofdacte in één keer. We hadden alle tijd om te stu deren, want in het huishouden helpen, hoefden we nauwelijks. Dat deed onze oudere zus. Op maandag werd de hele dag ge wassen. Wij hadden voor die tijd een hele moderne wasma chine. Het was een machine zo als je nu ziet, waarin de was ronddraait, maar de trommel werd met de hand aangedre ven. Als mijn zus riep, kwamen de jongens uit de schuur om honderd slagen te doen. In de meeste huishoudens, deden ze de was nog met een stamper en een teil. Ook ging de was naar de bleek. Dat hield in dat het witte wasgoed bij de overburen in de achtertuin werd gelegd om in de zon te bleken. De overburen hadden een grasveld en wij niet. Moeder stond de hele ochtend in de keuken voor twaalf men sen aardappels te schillen, groente schoon te maken en vlees te braden. Er was ook al tijd soep vooraf en, gelukkig, een grote schaal met pudding. Daar was ik gek op. Chocolade pudding, vanillevla - allemaal zelf gemaakt. Moeder werd daarbij geholpen door Jo van Noord, ons dienstmeisje. Na een aantal jaren verliet zij ons voor het klooster. Ze wilde haar leven geven om goed te doen. Als non heette ze Soeur Policar- pa. Die naam had ze overgeno men, toen mijn tante Agnes, die ook non was, overleed. Tot mijn verdriet is Corry zes jaar geleden overleden. We hebben een mooi leven gehad. Ik ben nooit getrouwd, maar heb het ook niet gemist. Ik heb als schoolhoofd gewerkt in het Voortgezet Lager Onderwijs (VGLO). Corry en Piet hebben vier zoons gekregen en Corry heeft ook nog gewerkt. Toen haar jongste kind zes jaar oud was, kwam de pastoor van Stompwijk samen met het schoolhoofd bij haar thuis en smeekte haar les te komen ge ven. Er was een schrijnend te kort aan leerkrachten. Ze heeft toen advies gevraagd bij vader. Hij zei: ../ij houdt toch niet van huishoudelijk werk? Laat je dienstmeisje de hele dag ko men. Dan kan jij voor de klas staan." esther barfoot t r-. -• - ■«*- eethovenlaan. FOTO JAN SCHEERDER Leidsch DagbladARCHIEVIiïV ANNO 1899 Maandag 29 Mei LEIDEN - De Katholieke Leidsche Matigheids-ver- eeniging heeft dezer dagen haar bestuur gekregen. Of dat noodig was? Wij hebben hieromtrent juist weer nieuwe gegevens. Onlangs toch is verschenen het verslag der rechterlijke vonnissen van heel Ne derland, over het jaar 1897-1898. Uit dat verslag blijkt, dat de veroordeelingen wegens publieke dron kenschap waren toegenomen, onder de vrouwen met elf procent, onder de mannen met één procent. En dat betreft nu alleen de dronkenschap in het pu bliek! Men moet hier dus o.a. nog bijrekenen die moeders, welke stilletjes te huis te veel jenever schenken uit thee- of kofflepotje; verder enkele jon gedames, welke, zonder long- of borstkwaal, toch den cognac tegen die kwalen zóó copieus nemen, dat zij de Tramontane kwijt raken; die lieve opoes eindelijk, welke zich, door de werking van den aller wonderlijkst slaapmutsje, des avonds, zoowel aan Bacchus als aan Morpheus toevertrouwen. ANNO 1974 Donderdag 30 mei LEIDEN - Met ingang van 1 september zal een geheel nieuw college van wethouders functioneren. Dat mag geconcludeerd wor den uit de uitslag van de verkiezingen van gisteren enerzijds en de afspraken die de linkse partijen in de afgelopen periode hebben gemaakt anderzijds. Er zal een col lege gaan regeren, dat zal bestaan uit ver tegenwoordigers van de PvdA en de combi natie PPR/PSP/D'66, de oppositiepartijen van thans. De vier partijen, die zich verza meld hebben in het PAK, zijn met negen tien zetels uit de bus gekomen: vijftien voor de PvdA en vier voor de andere drie. De overige achttien zetels zijn toegevallen aan CDA (negen), WD (zeven), CPN (een) en de combinatie van SGP en GPV (een). DS'70 keert niet in de raad terug, een po ging daartoe van de Boerenpartij (lijst Kop pen) slaagde evenmin. Ook de newcomers Socialistiese Partij en de Progressieve Her vormingspartij verzamelden onvoldoende zielen-om hun intrede in de raad te doen. De PvdA behaalde 15 zetels, een winst van 2, terwijl het CDA van 13 terugging naar 9. De VVD ging van 6 naar 7. PPR/PSP/D'66 bleef met 4 zetels gelijk en de CPN leverde een zetel van de twee in. SGP/GPV komt met een zetel in de raad, terwijl DS'70 zijn plek verloor. De opkomst bedroeg 62.6 procent, dat is 2.9 procent meer dan in 1970. LEIDEN - De gemeenteraad van het West- duitse Krefeld heeft met algemene stem men besloten om met Leiden een jumelage aan te gaan. Dit houdt in dat de beide ge meenten, die al enkele jaren ambtelijke contacten onderhouden, de banden nog nauwer gaan aanknopen, m die zin dat er bv. wederzijds geld beschikbaar wordt ge steld voor bepaalde projecten. De gemeen teraad van Leiden zal waarschijnlijk in de vergadering van 24 juni in principe tot een jumelage besluiten, hetgeen op 3 oktober, wanneer de Duitsers hier te gast zijn, for meel bekrachtigd zal worden. LEIDEN - Voor de kleuters van de Prinses Marijkeschool aan de Anthony Duiklaan was het gisteren groot feest. Hun leidster mejuffrouw M. Hack (23) trad in het huwelijk met J. Bruintjes, een gebeurtenis die de kleuters mochten opluiste ren met bloemen en erebogen. Als beloning maakte het bruidspaar met de kinderen een tochtje over de Kagerplas- sen. roro ah> iiiu kidS( HDAGBLAD Foto's in deze rubriek kunnen worden nal>csteld door binnen veertien dagen overschrijvingskaari j ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij I Dagblad, t.aLV. Ix-idsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door Dagblad aan de Roosevellstraal 82. IJ ontvangt de foti plaatsing een Ingevulde cheque (geen II /W-art Wit) op te sturen naar liet i I iiIm Ii betaling aan de balie van het leidsch drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15