l 'Gij zult een dorsende os niet muilbanden' Kerk Samenleving Politie haalt kruisen weg bij Auschwitz ZATERDAG 29 MEI 1999 29 VANDAAG In een poging het leven en lijden van Christus na te volgen, zijn er in de loop van de geschie denis mensen geweest die zich zo vereenzelvig den met hun verlosser, dat zij spontaan wonden kregen op de plaatsen waar ook Jezus verwondingen op liep. Men spreekt dan over 'stigmata'. Maria Magdalena Pazzi (1566-1607), een non van de Carmelitessenorde in Florence, kreeg eerst visioenen en later ook stigmata. In één van haar visioenen beval Jezus haar langdurig te vas ten. Vroom volgde ze het advies en kreeg prompt heftige migraine-aanvallen. Die zag zij als inwendige stigmata die te maken hadden met de doornenkroon van Jezus. On danks haar lijdensweg zag zij kans zieken te verplegen. Voor de boeddhisten is het vandaag Vaisakha Puja/Wesak, het belangrijkste festival op de boeddhistische kalender, Theravada boeddhisten, een orthodoxe stroming uit Laos, Cambodja, Sri Lanka, Birma en Thailand, vieren de ge boorte en verlichting van Gautama Boeddha. De grootste groep boeddhisten noemt zich 'mahayana', en zijn vooral te vinden in Tibet, China, Japan en Nepal. Zij vieren de ge boorte en verlichting van Boeddha op twee verschillende dagen. Op Vaisakha Puja versieren de gelovigen hun hui zen en straten. In veel landen is het gebruik een vogeltje los te laten uit z'n kooi, als symbool voor de barmhartig heid van boeddha. Bahó'is herdenken vandaag de sterfdag, of 'hemelvaart', van Baha'u'llah (1817-1892), stichter van de naar hem ge noemde godsdienst. Een relatief jong geloof, waarvan het streven is alle grote wereldreligies te verenigen. Ba ha'u'llah is de geestelijke naam van de Pers Mirza Hoesain Ali Noeri. Hij schreef het heilige wetboek van de Baha'is, de 'Kitab-i Akdas'. Ondanks een tumultueus leven, waarin hij vaak gevangen zat voor zijn overtuiging, stierf Ba ha'u'llah een natuurlijke dood. 30 Pas in 1920 werd het nationale symbool van Frankrijk, Jeanne d'Arc, heilig verklaard. Dat is 489 jaar nadat ze door de Engelsen werd ge dood. Jeanne werd als boerendochter geboren in 1412. In een visioen dat ze op haar dertiende jaar kreeg, werd haar verteld dat ze Frankrijk van de ondergang moest redden. Engeland en Frankrijk waren destijds ver wikkeld in de 100-jarige oorlog. Na lang aandringen wist ze koning Karei VII te overtuigen van haar missie. In 1429 versloeg ze de Engelsen in Orléans. Een poging Parijs te ontzetten mislukte. Gevangen genomen door Bourgon diërs en tegen een hoog losgeld verkocht aan haar vijan den, de Engelsen, stierf zij een gruwelijke dood op de brandstapel. Ze werd beschuldigd van hekserij en ketterij. Dertig jaar later herriep de toenmalige Paus dit vonnis. En in 1909 volgde een zaligverklaring, die elf jaar later werd omgezet in een heiligverklaring. Klankconcert in Zencentrum leiden Zencentrum Suiren-Ji aan de Hogewoerd 162 organi seert zondagmiddag een concert. De uitvoerenden Kees Kort en Jimmy Fredrikz maken gebruik van japanse fluit, klankschalen, percussie en didgeridoo. De organisatoren spreken van een 'klankreis'. De aanvang is om 14.00 uur. Kaarten, ook in voor verkoop te krijgen tussen 12.00 en 19.30 uur, kosten vijftien gul den. Informatie via nummer 071-5120051. Servische kerk ontkent zuiveringen Amsterdam Servische kerkleiders hebben tegenover dr. B. Plai- sier de etnische zuivering in Kosovo ontkend. Geconfronteerd met het rapport van VN-waarnemer De Mello over verkrachtin gen op grote schaal, gaven zij op een oecumenisch beraad in Boedapest geen commentaar. Ook op andere kritische vragen kwam geen antwoord. Dat zei Plaisier, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, donderdag op Schiphol. Met voorzitter R. Huysmans van de Raad van Kerken keerde hij te rug van een driedaags oecumenisch beraad van kerken in Boe dapest over de Balkancrisis. Zomerzangavond in Katwijk katwijk In de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk begint woensdag 2 juni een reeks zomerzangavonden. Aan de zang avonden wordt meegewerkt door organist Jaap Van Rijn en het gemengd Rijnstreekkoor onder leiding van Jan Verhoef. De kerkdeuren gaan om kwart over zeven open en de samenzang begint om kwart voor acht. Bij de uitgang wordt gecollecteerd voor het evangelisatiewerk op de Katwijkse campings. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Mijnsheerenland, G.J. van der Ende te Spannum-Edens en Kubaard-, te Nijmegen (SoW-gemeente), H. Gols, predikant van de Vrije Evangelische Gemeente te Leeuwarden; te Hillegersberg (toez.), D.M. van de Linde te Gorinchem. Teruggegeven: door dr. A.C. Kooyman te Schoonhoven (Herv. Adventge- meente), het beroep dat hij had aangenomen naar Leeuwarden (Grote of Jacobijnerkerk). redactie aad rietveld, 071-535s Theoloog Sjaak Schenderling: Intensieve veehouderij volgens bijbel moreel onjuist WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Eerst nog wolkenvelden, plaatse lijk regen en veel wind. Daarna rustiger en meer zon. Maxima rond 10 graden, in het zuiden ongeveer 16. Zweden: In het noorden zaterdag regen, zondag droger en wat zon. In het zuiden zaterdag wat zon maar ook een bui, zondag droog en zonnige perioden. Zaterdag veel wind. Maxima vrijdag van 7 gra den in het noorden tot 23 in het zuiden, zondag tussen 11 en 18 graden. Denemarken: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. Tamelijk winderig. In de loop van zondag toenemende kans op regen of onweer. Maxi ma rond 19 graden, zondag iets hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Nu en dan zon, maar ook af en toe regen of onweer. Middagtem- peratuur van 13 graden in het noorden tot 23 bij Londen. België en Luxemburg: Zaterdag eerst zonnig. Daarna meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden maar ook en kele regen- of onweersbuien. Maxima tussen 25 en 30 graden, vlak aan zee minder warm. Portugal: Zonnige perioden en voorname lijk in het noordwesten kans op een bui. Middagtemperatuur van 19 graden bij Porto tot 25 in het zuidoosten. Madeira: Zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje: Zonnige perioden en mogelijk een onweersbui. Maxima aan de kusten tussen 24 en 28 graden, in het noordwesten rond 20 gra den. In het binnenland middag- temperatuur van 27 graden in het westen tot 34 i n het oosten Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilanden ook enkele wolkenvel den, Droog. Maxima tussen 22 en 27 graden. Marokko: Westkust: droog en flink wat zon. Maxima aan de stranden tussen 21 en 26 graden. Tunesië: Veel zon bij maxima van 30 gra den vlak aan zee tot 36 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Veel zon maar vooral in de ber gen ook kans op een onweersbui. Maxima van 25 graden aan de Cote d'Azur en de Atlantische kust tot circa 30 in het binnen land. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden bij maxima van ongeveer 30 graden. Italië: Veel zon maar vooral in de ber gen in het noorden ook enkele verspreide regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur van 25 graden aan zee tot ongeveer 30 in het binnenland. Corsica en Sardinië: Veel zon bij maxima van 25 gra den aan zee tot 33 plaatselijk in het binnenland. Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon maar in het binnenland ook kans op een lokale regen- of onweersbui. Op de Egeische Zee waait een frisse noordenwind. Maxima rond 25 graden. Turkije en Cyprus: Aan zee veel zon en op de mees te plaatsen droog, landinwaarts meer bewolking en vooral zater dag onweersbuien. Maxima aan de kusten tussen 24 en 28 gra den. Duitsland: Veel zon maar vooral in het wes ten en zuiden ook kans op lokaal onweer. Middagtemperatuur tus sen 26 en 32 graden, aan zee circa 21. Zwitserland: Zonnige perioden en enkele ver spreide regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 26 en 31 graden. Oostenrijk: Zaterdag vooral in het oosten en kele onweersbuien, zondag juist in het westen een lokale bui. Verder zonnige perioden bij maxima van ongeveer 28 graden. Polen: Zaterdag vanuit het westen enke le regen- of onweersbuien. Zon dag droog en flink wat zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 27, zondag in het noorden circa 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Zaterdag vanuit het westen enke le regen- en onweersbuien. Zon dag droog en flink wat zon. Maxi ma rond 29 graden. Hongarije: Veel zon maar zaterdag ook kans op een onweersbui. Maxima rond 30 graden. De kerk moet meer opkomen voor de be langen van het dier. Ook als dat christelij ke boeren in de bio-industrie onwelgeval lig is. Die opmerkelijke conclusie predikt promovendus Sjaak Schenderling in zijn proefschrift 'Mens en dier in theologisch perspectief. Hij hoopt op een stevig ker kelijk debat. VARIK MARCEL VAN SILFHOUT De christelijke kerk heeft een diervijandige tradi tie. Althans, zo luidt de kritiek van de Animal Rights-beweging, die haar beschuldig staaft met Genesis 1:28: „Vervult de aarde en onderwerpt haar, heerst over de vissen der zee en over het gevogelte des hemels en over al het gedierte dat op de aarde kruipt." Een groot misverstand, meent theoloog Sjaak Schenderling, die pleit voor een bijdrage aan het debat over dierenethiek vanuit de christelijke tra ditie. De bijbel, zo betoogt hij, moet anders wor den gelezen. Het boek predikt wel degelijk zorg en liefde voor het dier. Met deze boodschap is hij gisteren bij de faculteit Godgeleerdheid in Utrecht gepromoveerd. In zijn studeerkamer in het idyllische Betuwse Varik zegt hij geen ultieme dierenvriend te zijn, noch een agrarische achtergrond te hebben. Nee, het is het Nederlands Hervormd kerkbestuur zelf geweest dat hem op pad heeft gestuurd. „Is het wel verantwoord wat we doen?" vroeg hij zich bij aanvang van zijn promotieonderzoek begin jaren negentig af. Dat was dus nog voor de grote catastrofes als de gekkekoeienziekte en de varkenspest, die de agrarische sector teisterden als waren het bijbelse plagen. Het aardige aan Schenderlings studie is dat hij ook echt antwoor den geeft. Met voorbeelden. Zoals de bijbelse uitspraak „Gij zult een dorsende os niet muilbanden" (Deuteronomium 25:4). Schenderling: „Daarmee wordt aangegeven dat een dier zijn natuurlijke behoeften moet kunnen bevredigen." Een dier mag worden gedood of dienen als economisch nut, maar het mag niet voor financieel gewin worden misbruikt, „Het economisch belang mag niet ten koste gaan van het welzijn van een dier." Nog zo'n voorbeeld is het gebod om geen 'on gelijk span' te gebruiken. „Als je in de bijbelse De eerste lichting maandag de opleiding to telijk verzorger in inrichtingen in af. De negen islamitische telijk verzorgers zijn al acht gevangenissen in vincie werkzaam. De zijn in dienst van de Platform Islamitische ties Rijnmond (Spior). brek aan een landelijke sentatieve moslimorgam Justitie als experiment ii Holland met Spior in gaan. Spior-directeur Y. vindt dat het project, 2000 afloopt, een karakter moet krijgen menwerking van de nisimams met hun en humanistische loopt doorgaans goed, zeg £4 De gevangenisimams er komen, omdat een vacatures voor humanistische zorgers niet werden ver Maar van 'broodnijd' is vol Hartog geen sprake. warschau/oswiecim afp/rtr De Poolse politie heeft gister ochtend de driehonderd krui sen verwijderd, die militante rooms-katholieke nationalis ten bij het voormalige con centratiekamp Auschwitz hadden neergezet. Dat heeft een Poolse regeringswoord voerder bekendgemaakt. Donderdag al maakte een anti-terreureenheid bij het concentratiekamp een aantal explosieven onschadelijk. De politie arresteerde een rooms- katholieke Pool, die luidkeels had verkondigd dat hij de mij nen zou gaan leggen. Onder leiding van deze na tionalist, Kazimierz Switon, zijn sinds 1997 driehonderd kruisen bij het kamp ge plaatst. Aanleiding was een gerucht, dat het zogeheten pauselijk kruis dat op het ter rein staat zou worden verwij derd. Onder dat zes meter grote kruis heeft paus Johan nes Paulus II tijdens zijn eer ste pausbezoek aan Polen in 1979 gebeden. Joodse organisaties wijzen religieuze symbolen bij en in het kamp af. In de bij elkaar gelegen concentratiekampen Auschwitz en Birkenau ver moordden de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog 1,3 mil joen mensen, van wie verre weg de meesten joden waren. Switon had de mijnen aan gebracht rond de caravan, waarin hij al elf maanden bi vakkeerde. Ook plaatste hij ex- plosievén in een kleine houten kapel, die hij onlangs op een grasveld vlak buiten het kamp had gebouwd. Bij zijn arresta tie zei Switon dat „het waard is voor het kruis te sterven". Donderdag kondigde minis ter van Binnenlandse Zaken Tomaszewski per decreet een 'veiligheidszone' rond het voormalig concentratiekamp af. Daarbinnen is iedere com merciële en bouwactiviteit verboden, aldus het Poolse persbureau PAP. De Poolse re gering wil, met het oog op het bezoek dat de paus in juni aan zijn geboorteland Polen brengt, rust rond Auschwitz. Eerste lichting sluit opleiding tijd alleen over een rund en een ezel beschikte, was het niet de bedoeling dat je deze dieren voor een dubbelspan zou zetten. Dat zou mishande ling zijn voor het langzamere dier. Dus een lichte vorm van misbruik wordt in de bijbel al ontmoe digd." Maar hoe kan het dat juist de zo gelovige boe renstand zich heeft overgeleverd aan de intensie ve veehouderij, met een varkensstapel die zich sinds 1980 van vijf naar vijftien miljoen heeft ver drievoudigd en met legbatterijen waarin miljoe nen ontsnavelde kippen wegkwijnen? De bijbel doelt met naastenliefde immers ook op de liefde voor het dier? Schenderling blijft mild in zijn antwoord voor de boeren dié moreel op het verkeerde spoor zit ten. „De veranderingen in de agrarische sector zijn heel sluipend gegaan, met enorme economi sche druk erachter. En ook de overheid stuurde aan op schaalvergroting, terwijl de boer maar een enkeling is." Meer schuld legt hij bij de rooms-katholieke moraalhandboeken uit de jaren twintig, die stel den dat het dier 'zuiver een instrument is van de mens.' Die boeken zaten er „grondig naast." Ver goelijkend: „Maar mogelijk zijn die teksten ge bruikt om de toen door de wetenschap ontdekte vivisectie (dierproeven) in bescherming te ne men." Dat de boodschap wellicht impopulair is voor de christelijke boerenachterban, beseft de Varik- se predikant terdege. „Platteland en christelijk Sjaak Schen derling: „Hei economisch belang mag niet ten kosti gaan van hei welzijn van een dier." foto cr geloof vallen bijna samen, ja. Maar ik prob^ eerlijk te zijn. En individueel twijfelen de boe^" heus wel. Ik ken in deze buurt een fruitteler 'ie vanwege zijn bedrijfsvoering bestrijdingsmiczu'' len gebruikt, maar zich afvraagt of hij daar See) goed aan doet. Zijn kinderen lopen er ook ron^oe Of de protestantse synodes het debat zuons aangaan, weet hij nog niet. „Het laatste 'heri^ lijk schrijven' had plaats in de jaren tachtig °P c ging over de plaatsing van kruisraketten. Aanbad politieke uitspraken heeft de kerk haar ""u' gebrand." Toch hoopt hij dat de kerk het zal aangaan. Al was het maar om de boer morele steun in de rug" te geven bij het voor een voor de consument duurdere, voor het dier vriendelijker manier van boer De driehonderd kruisen die militante rooms-katholieke nationalisten bij het voormalige concentratiekamp Auschwitz hadden neergezet, worden verwijderd. foto ap* romen koszowski csa bewolkt onweer ragen sneeuw aük opklaringen hagel mist windrichting zonnig 19 temperatuur W warmtefront V koufront L lagedruk hogedruk LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) MAANDAG 31 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.27 Zon onder 21.47 Maan op 22.42 Maan onder06.37 _Waterstand IJmuiden Katvrijk Hoog 05.21 17.41 04.54 Laag 01.04 13.14 00 15 0.0 0.0 1.0 0.1 0.0 0.0 0.0 0.0 0.5 0.0 0.0 0.1 ZONDAG 30 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.28 Zon onder 21.46 Maan op 21.45 Maan onder06.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.49 17.09 04.22 16.42 Laag 00.34 12.54 00.15 12.35 REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio i Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstr< het automatisch afschrijven v, abonnements- geld, ontvangen 1,- kor betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binner worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag, LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB* Voor mensen die moeilijk lezen, slechtt hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenval van het regionale nieuws uit het Leidsc Dagblad op geluidscassette beschikbê informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra ca Auteursrechten voorbehouden! Dagbladuitgeverij Damiate Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. 23 26 26 33 12 22 25 18 31 25 29 23 15 15 15 25 10 18 12 15 23 17 20 20

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14