Leiden Regio Oude Vest-kerk te koop 3 Driestar eist tonnen van Leiden T)e Stemming duinreU C m1 Celstraf geëist tegen eigenaar coffeeshop Bus verbindt transferium met centrum jan bentveld/interieur euetj icülW... De iwo-gg-lijk-he-den voor heL schep-pe/i Vdn Woon-ruim-fce ih de v Leid-re eeH- ag-gfo-me-rsL. AH Universiteit verhuist i cr\i_//-\vj z.z*/viei i ief wim wegman, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 FOTO HENK BOUWMAN Naar de nieuwbouw leiden De peuters van De Gouden Poort en de kleuters van juf Paulien hebben sinds gisteren hun eigen plekje bij Vrij School Mareland aan de Maresingel. De leerlingen trokken vrijdagmid dag in een feestelijke optocht naar de nieuwbouw. Naast eigen ruimtes voor peuters en kleuters beschikt de school nu ook over een lerarenkamer en een ouderruimte. Aan de uitbreiding van de school is tien jaar van voorbereiding vi De Vries opent transferium leiden Demissionair staatssecretaris J. de Vries opent woens dag 2 juni het transferium 't Schouw bij de A44. Het transferium is vooral bedoeld voor automobilisten die vanuit de Bollen streek en de Amsterdamse regio naar Den Haag willen reizen. Ze kunnen hun wagen gratis parkeren op het terrein en dan met het openbaar vervoer naar Den Haag. Voorafgaande aan de opening voert de staatssecretaris een ronde-tafelgesprek met vertegenwoordigers van de provincie Zuid-Holland, McDo nald's, busmaatschappij Conexxion en de gemeente Leiden - de deelnemers in het project. De Oude Vest-kerk, thans in gebruik als cultureel-religi- eus centrum, wordt verkocht. De eigenaar, de Gerefor meerde Kerk Leiden, is op zoek naar een nieuwe eige naar voor het gebouw dat sinds 1994 geen dienst meer doet als kerk. Het kerkgebouw is vijfjaar geleden omge doopt tot een Centrum voor Cultuur en Religie, waar le zingen en discussies worden gehouden over ethiek en moraal. Maar volgens de beheerscommissie van de Ge reformeerde Kerk Leiden wordt van de ruimte, met 250 zitplaatsen, te weinig gebruik gemaakt. werd toen het gebouw niet te verkopen en de Werkgroep Ou de Vest op te richten met als doel van de kerk een cultureel- religieus centrum te maken. De werkgroep kreeg van de Gere formeerde Kerk een proefperio de van ruim een jaar om te be- andre vanhaelen De Leidse Binnenstadsgemeen te besloot vijf jaar geleden de geloofsgemeenschap van de wijkkerk over te hevelen naar de Hooglandse Kerk. Besloten wijzen dat er voldoende be langstelling voor haar activitei ten bestond. In eerste instantie leek er vol doende animo te bestaan voor de vele activiteiten. De Oude Vest-kerk deed dienst als repe titielokaal voor koren en orkes ten, als expositieruimte en er waren zelfs tentamens voor stu denten. Verder vonden er lezin gen en discussies plaats, vooral bedoeld voor kerkelijk betrok kenen, maar waar ook buiten staanders op af kwamen. Marga de Rooij, praeses van de Kerkenraad van de Gerefor meerde Kerk en lid van de Werkgroep Oude Vest: „Drie jaar geleden hebben we beke ken of we door wilden gaan. Ons draagvlak bestaat uit onze eigen geloofsgemeenschap en mensen die niet gelovig zijn, maar bijvoorbeeld wel bereid zijn een discussie aan te gaan over ethiek. Dan heb je het over een groep van zo'n 40 a 50 man en dat is te weinig om het ge bouw met 250 zitplaatsen vast te houden. We kunnen met on ze activiteiten net zo goed bij de Leidse Studenten Ekklesia of in de Hooglandse Kerk terecht." Over twee weken komt de werkgroep bij elkaar om kno pen door te hakken. Voor welk bedrag het gebouw wordt verkocht wil De Rooij niet zeggen. Volgens haar be staat er voldoende belangstel ling, onder meer van mensen die al huurder van het pand zijn. Morgen: gratis zondagmiddag lezing Aalmarkt toekomst? Aalmarkt historisch! Wat Is de waarde van de Aalmarkt, de Waag, Minerva en Rl/nlandi' Hoor en vraag hi morgenmiddag aan de deskundigen Bart Rijsbergen (gem. Leiden), Koen Ottenheym (R.V. Utrecht) en Ab Peetoom (architect). De Waag, aanvang 14.00 uur, toegang gratis Inclusief zondagmlddagborrtL n. Dienst Bouwen en Wonen Wij lijk Leiden ROBBERT MINKHORST De Goudse reformatorische school De Driestar, die deze zo mer een dependance in Leiden opent, eist geld van die ge meente. In totaal rekent de scholengemeenschap op een investering van 1,5 miljoen gul den, maar vooralsnog volstaat een bijdrage van zo'n 700.000 gulden. Dat geld is nodig om een schoolgebouw van het ROC Leiden aan de Dieperpoellaan (vlakbij De Leidse Hout) te ver bouwen. De Driestar heeft daar voor twee jaar onderdak gevon den. Gistermiddag verschenen een delegatie van De Driestar en een driekoppige vertegenwoor diging van B en W van Leiden voor de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften. Daar betoogde advocaat J. Ver hoeven dat de stad alsnog met spoed medewerking moet ver lenen aan de vestiging van de scholengemeenschap. De Driestar betrekt op 1 au gustus tien lokalen in het ge bouw aan de Dieperpoellaan en moet daarvoor bijna 250.000 gulden huur betalen aan het re gionaal opleidingscentrum. De rest van de in totaal 715.500 gulden is nodig voor de verbou wing en voor de aanschaf van lesmateriaal.De laatste hinder nis voor vestiging in Leiden zijn burgemeester en wethouders van deze stad. Zij hebben steeds de dependance tegenge houden, ondanks steun van de provincie Zuid-Holland voor De Driestar. Vorig jaar zomer volgde de toestemming van het ministerie van onderwijs. Mede op grond daarvan meent de school recht te hebben op een voorkeursbehandeling. Leerlin gen uit de Bollenstreek moeten nu nog elke schooldag een ver re en dure reis naar Gouda ma ken, stelt De Driestar. B en W menen dat het spoed eisend belang alleen geldt bij calamiteiten, bijvoorbeeld wan neer geen adequaat onderwijs gegeven kan worden. En de leerlingen van De Driestar kun nen gewoon les krijgen, onge acht of dat nou in Leiden of in Gouda is. Advocaat R. Lever van de gemeente: „We praten hier over een zak met geld. Leiden heeft in de eerste plaats hele maal geen belang bij een de pendance. De prognose is dat slechts enkele scholieren uit Leiden naar de school zullen gaan. Dat betekent dat Leiden wordt opgezadeld met een groot bedrag voor leerlingen die niet uit Leiden komen." B en W willen dat De Driestar de gewone procedure volgt. Daarin nemen zij de uiteindelij ke beslissing. Dat betekent dat de huisvesting op z'n vroegst vanaf het schooljaar 2000-2001 kan worden bekostigd. Overi gens is de gemeente wél in be roep gegaan tegen de erkenning van het ministerie voor de school. De commissie brengt binnen zes weken advies uit aan B en W. rijsd EOT Onder de loep, tegen het licht ij BVR, een bureau van advi- urs voor stedelijke ontwikke- ng, landschap en infrastruc- ïur, werkt een mevrouw Bak- r die voor de somma van erduizend gulden per dagdeel aar medewerkers controleert, ie medewerkers, de heren L. erbeek en R. Witbraad, hou- n voor het luttele bedrag van 500 gulden per dagdeel rap- ortjes tegen het licht. Dat zijn us de onderknuppels, ierduizend gulden per dag- eel! En dan moet je maar ho en dat een dagdeel inderdaad, »als je veronderstelt, een och- ind, middag of avond is. Dat ochtend niet in twee dagde- n uiteenvalt bij de doorbetaal- koffiepauze. s je een probleem hebt komt levrouw Bakker daar voor iets ieer dan duizend gulden per ur wel even naar kijken. Als je in minuutje moet nadenken 'er de omschrijving van het :obleem ben je zeventien gul- in lichter. Effe naar de wc tij- ns de vergadering kost bij be- tdering drie geeltjes - inclusief oortrekken, dat wel. juist dat bureau moest de meente Leiden inhuren om bekijken, of de stad inder- aad gebrek aan ruimte heeft. 7R gaat tien weken lang aller- ambtelijke rapporten lezen naar aanleiding daarvan zelf eer een rapportje schrijven, at kost 314.077,50 gulden, de daarop volgende twaalf eken verwerkt BVR de infor- latie in een mooi boekje met 'n glanzende kaft. Wethouder eerd van Rij durft de kosten larvan nog niet te schatten. Er ;t nog geen offerte. Wij durven ;t wel: vier ton of daarom- ent. En dan ligt fase drie in ft verschiet, waarvan nog in !t geheel niet duidelijk is wat tarin moet gebeuren. Dat ordt dus helemaal onbetaal- lar. ethouder Van Rij heeft de af- flopen jaren, met een stellig- fid die geen ruimte liet voor tijfel, betoogd dat Leiden eer ruimte nodig heeft. Lei- 'n gooit er nu meer dan een ilf miljoen tegenaan om te iderzoeken, of de wethouder et al die jaren uit zijn nek heeft lopen kletsen. De conclu sie dat de gemeente geld teveel heeft ligt voor de hand. Intussen geeft Leiden met dro ge ogen toe, dat mensen die bij de gemeentelijke kringloopwin kel Het War enhuis werken nog minder verdienen dan toen ze in de steun liepen. De gemeen te zal die hongerloontjes 'onder de loep nemen', belooft een woordvoerder. Personeel van Het Warenhuis verdient ongeveer 45 gulden per dagdeel. Dat is iets meer dan een honderdste van het sa laris van mevrouw Bakker. Voor je het onder je loep hebt is het al uitgegeven. Excuses Als wethouder moet je in Lei den op je tellen passen. En je moet goed beschikken over een rijk assortiment aan excuses in de trant van 'Dit had niet mo gen gebeuren', 'We zullen hier in het vervolg rekening mee houden'. 'Ik betreur deze gang van zaken evenzeer' en 'Dit ver dient inderdaad niet de schoonheidsprijs'. Nee, wanneer je als wethouder verzuimt te vertellen dat de bouw van een sporthal door bouw- en woningtoezicht is stilgelegd, en de gemeenteraad komt daar maanden later toch nog achter, dan heb je een pro bleem. Dan is het betreuren, geen schoonheidsprijzen en be terschap beloven geblazen. We zullen u in het vervolg beter op de hoogte houden, dat beloof ik. Maar wat gebeurt er wanneer een wethouder - we hebben het hier natuurlijk over Alexander Pechtold - in diezelfde vergade ring weer van alles zit te ver zwijgen, of laten we zeggen: vergeten. Wanneer hij het niet de moeite waard vindt om te melden dat de 'beheersmaatre gelen' die bij de Meelfabriek op stapel staan onder andere bete kenen dat er flink gesloopt gaat worden? Dan krijg je het aan de stok met Alexander Geertsema. Deze andere Alexander was er deze week als de kippen bij om die eerste Alexander het vuur na aan de schenen te leggen toen hij vernam dat er stiekem werd geknabbeld aan de Meel fabriek. Opnieuw had die Pechtold belangrijke informatie onder de pet gehouden! Een politieke doodzonde! Weg met die man! (Dat had Geertsema kunnen zeggen. Maar in werke lijkheid merkte hij blijmoedig op dat hij het gevoel had er voor 'Jan met de korte achter naam' bij te zitten. Het is maar een detail). De volgende dag kreeg Geertse ma de kans om een andere hoofdrolspeler in het drama rond de Meelfabriek onder handen te nemen. Tjeerd van Rij moest tegenover zijn com missie uitleggen hoe het toch mogelijk was dat de aannemer zonder dat daar vergunning voor was verleend de slopers hamer kon gaan hanteren. Van Rij bromde iets van een misver stand. van betreuren en van niet de schoonheidsprijs. Om er aan toe te voegen dat alle ophef met één lullig telefoontje voor komen had kunnen worden. Met andere woorden: waar ma ken jullie je weer druk om. Geertsema had natuurlijk een vlammend betoog kunnen hou den over incompetente be stuurders. Hij had kunnen zeg gen dat het nou verdomme eens een keer afgelopen moet zijn met dat ge-sorry en dat ge- geen-schoonheidsprijs. Maar dat deed hij niet. Hij was blij met de excuses van het college en ging over tot de orde van de dag. Ja, als wethouder moet je in Leiden op je tellen passen. En iedere avond voor het slapen gaan even je rijtje excuses oefe nen. tekst: aad rietveld en ruud sep leiden Tot middernacht waren de verhuizers gisteren in de weer om het Bureau van de Universiteit Leiden naar zijn nieuwe onderko men over te brengen. De hele dag reden verhuiswagens van de kan toorflat aan het Stationsplein naar het statige nieuwe kantoor aan het Rapenburg. Om zo min mo gelijk hinder van de verhuizing te ondervinden moest het personeel donderdagmiddag het eigen bu reau ontruimen, waarna de com puters werden afgesloten en de telefooncentrale ontkoppeld. Maandagmorgen moet alles weer functioneren: de universiteit is dan weer op het vertrouwde nummer bereikbaar. Afgelopen nacht lag de hele operatie nog op schema. Bestuur en stafmedewer kers, samen al gauw zo'n drie honderd mensen, beginnen de nieuwe werkweek maandag op hun nieuwe werkplek. De voor malige universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg plus een be lendend pand zijn verbouwd tot kantoorruimte, waarmee het hart van de universiteit terug is in het hart van de stad, schuin tegen over het Academiegebouw. „Het is schitterend verbouwd", aldus voorlichter Diny Hogenelst. „Het gaat natuurlijk om historische panden, die met respect voor de geschiedenis zijn behandeld, waarbij alles zoveel mogelijk in tact is gelaten, zelfs de middel eeuwse kapel en het oude boe- kenmagazijn met hun wat lage plafonds." FOTO MARK LAMERS tekening: maarten wolterink In de nieuwe dienstregeling van d^ stadsbussen zijn verschillen de nieuw te openen lijnen op genomen. Zo gaat er een nieu we bus (lijn 26) rijden tussen het nieuwe transferium bij de rijksweg A44 en de Nieuwe Beestenmarkt. Deze bus rijdt op donderdagavond en op za terdag iedere tien minuten en is bedoeld om mensen uit de Bol lenstreek een gemakkelijke ver binding te geven met de Leidse binnenstad. Om die verbinding extra aantrekkelijk te maken, is de zonegrens hier aangepast. Een ritje naar de binnenstad kost hierdoor slechts twee strippen. Op zaterdag kunnen reizigers ook gebruik maken van het speciale kaartje waar mee een retourtje maar twee gulden vijftig kost. Een andere nieuwkomer is lijn 27, een spitsbus die gaat rij den tussen de Lange Voort en Poelgeest in Oegstgeest en het NS-station in Leiden. Buiten de spits rijdt de bus op bestelling. Lijn 29 wordt als spitsbus geïn troduceerd tussen station Lei den en de Verbeekstraat. Op 1 november krijgt de wijk Roomburg weer een reguliere aansluiting met Leiden Cen traal. Lijn 28 vervangt vanaf die datum de R-bus die tot de slui ting van het opvangcentrum voor asielzoekers de verbinding met de wijk onderhoudt. Naast de invoering van nieuwe lijnen zijn er ook bij bestaande lijnen veranderingen doorgevoerd. Zo is bij de bussen 30, 43, 45 en 49 de route gewijzigd. De verande ringen gaan zondag 30 mei in. VLUCHTELINGEN De Cen trale Bibliotheek in Leiden staat de maand juni in het teken van vluchtelingen. Er is een fototen toonstelling van de Stichting Vluchteling te zien en de biblio theek exposeert boeken die hebben te maken met migratie en vluchten. Op 16 juni is er een speciale dag over het on derwerp. Van 14.00 tot 16.00 'uur is er een middag voor kin deren van zes tot twaalf, die kunnen knutselen en kleuren, 's Avonds is er van 19.45-20.30 uur een lezing over de opvang van vluchtelingen uit Soedan en Kosovo. den haag/leiden persbureau cerberus „Ik had meer in huis dan nor maal omdat de leverancier op vakantie ging en ik kan het me niet veroorloven dat ik geen hasj heb in mijn coffeeshop". De 29-jarige eigenaar van een Leidse coffeeshop verklaarde zo voor de Haagse rechtbank zijn drugsbezit. Verspreid over di verse panden van zijn familie in de Morsstraat werd op 26 juni 1997 bij politie-invallen zo'n vijftig kilo hasj aangetroffen. Officier van justitie mr. E. Ko- le ging voorbij aan het verweer van de verdachte over die leve rancier die op vakantie was; Bij een gedoogbeleid horen richtlijnen, en de hoeveelheden die meneer bewaarde zijn in strijd met die richtlijnen". De politie vond ook nog een ploertendoder en een pistool. „Ik voel me soms niet veilig", verontschuldigde de Leidenaar zich. Hij had op z'n 22ste zijn eerste 'pandje' gekocht, 'wat geïnvesteerd' en toen begon 'het te lopen'. De fiscus weet dat laatste nu ook. Na de poli tie—inval volgde er een aanslag van vier ton. De Leidenaar had geen straf blad op dit gebied. De aan klaagster eiste een celstraf van tien maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk. Die eis laat voor de rechtbank ruim te voor omzetting van het on voorwaardelijk deel in een werkstraf. De aanklaagster is daar voor, bij wijze van strafver mindering omdat er veel tijd is verstreken tussen de plecgda- tum en de zitting. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. KLAAR MET JE STUDIE? KOM NAAR DE BANENMARKT OP DUINRELL WOENSDAG 2 JUNI VAN 18.00 TOT 21.00 UUR Duinrell zoekt nog enthousiaste collega's voor werk in het attractiepark, het Tikibad, de verblijfsreceptie, de schoonmaak, de reserveringen, de ingangscontrole, de buitendienst en de camping. Ook is er volop vakantiewerk beschikbaar. Ben jij servicegericht, minimaal 17 jaar. ga je graag met mensen om. spreek je naast goed Nederlands ook een woordie over de grens en heb je geen bezwaar tegen werken in het weekend, dan is werken op Duinrell iets voor jou! Kom voor meer informatie naar de banenmarkt of vraag een sollicitatieformulier aan: 070-5155155 Wassenaar' DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP! nieuwe rijn 24/2312 JD leiden/telefoon 071 5134671 Maondog gesloten/donderdagavond koopavond. fne-ra-tte

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13