Impuls biotechnologie Arbeidsbureaus in concurrentieslag Economie Achteruitgang niet geheel onverwacht Harde euro verdraagt Italiaanse souplesse Grote onrust onder personeel Martinair Hotels worden luxer en luxer Heineken opent bottellijn voor speciaalbier 'Ik ben Ben' mag van rechter ERDAC 27 MEI irecht Niet alleen huizen moeten wijken voor de snelle oute naar Duitsland, de Betuwelijn. In de regio Rotterdam bijvoorbeeld het kwekersbedrijf van ondernemer M. Roe- aan geloven. De Barendrechtse agrariër heeft zijn onder- g, die sinds 1939 bestaat, aan de NS verkocht. Theore- lad Roeling elders kassen kunnen neerzetten, maar daar- iceft hij niet gekozen. Slopers zijn zoals op de foto te zien in de weer om de kassen van Roeling te ontmantelen. foto anp jos westdijk it venture Acordis/Lenzing in VS in Acordis, de vezeldochter van Akzo Nobel, wil samen e Oostenrijkse branchegenoot Lenzing een joint venture herenigde Staten opzetten. De nieuwe combinatie zal zich I gaan richten op viscosevezels en een omzet draaien van 40 miljoen. De gebundelde vezelactiviteiten van Akzo No- het voormalige Britse Courtaulds brengen meer in dan ïg: 264 miljoen tegen 176 miljoen gulden. ,,In september chten we uitsluitsel te kunnen geven", licht een zegsman ordis toe. antie Electrolux en Toshiba Het Zweedse concern Electrolux en het Japanse Toshi- )ben gisteren nauwe samenwerking bekendgemaakt op bied van huishoudelijke apparaten. Het is voor het eerst ote producenten in deze branche een alliantie vormen, olux is de grootste fabrikant van huishoudelijke apparaten opa. Het concern heeft ook een goede positie in Noord- ka, maar speelt in Azië geen rol van betekenis. Bij Toshiba t precies andersom. De twee concerns denken daarom irfecte combinatie te vormen. Over gezamenlijke onder- igen of deelneming in eikaars aandelenkapitaal is niet ge- n, maar de bedrijven sluiten niet uit dat dat in de toe- wel gebeurt. naar WTO over cafémuziek in VS De Europese Unie daagt de VS voor de Wereldhandels- isatie (WTO) omdat over muziek in Amerikaanse cafés en rants geen rechten worden afgedragen. Volgens Brussel dat in tegen internationale overeenkomsten, waarin de ng van royalties is geregeld. Een woordvoerder van de* die dit gisteren bekendmaakte, liet weten dat een geschil- nmissie van de handelsorganisatie de zaak gaat bekijken. Amerikaanse wet, die vorig jaar van kracht werd, is het itaan muziek van radio en tv te laten. horen in openbare twen zonder dat er rechten over wordt betaald. i reiniging staakt massaal dam In Rotterdam wordt vanaf vandaag geen huisvuil opgehaald. In Amsterdam laten de stqkende vuilnisman- sinds dinsdag het vuil staan. Komt er niet snel een CAO- ird voor de 180.000 gemeenteambtenaren<<dan legt de rei- in Utrecht ook het werk neer. Om het begin van de Rot- nse acties te markeren, heeft het openbaar vervoersbedrijf andaag vier uur lang een werkonderbreking gehouden, lat om bussen en trams, niet om de metro. rle Europe koopt Italiaanse keten iDAMPearle Europe koopt een meerderheidsbelang van nilie Avanzi in de gelijknamige Italiaanse optiekketen. Met ivername zal Pearle met 545 winkels de grootste optiekke- Europa zijn. Pearle is eigendom van de investeringsmaat- pij HAL Investments, voortgekomen uit de vroegere Hol- Imerika-Lijn. Avanzi is een Italiaanse winkelketen in op- let 23 filialen. Het hoofdkantoor is gevestigd in Bologna, is marktleider in de Benelux met 233 optiekwinkels. ielingen recreëren in de stad Stedelingen maken vooral dagtochten in de eigen stad :en ander stedelijk gebied. Veel minder voert de tocht naar is, hei of platteland. Dat blijkt uit een marktverkenning oerisme Recreatie AVN onder stadsbewoners. Op ;is maken Nederlanders ongeveer 378 miljoen dagtochten, 'an tachtig procent naar stedelijk gebied. Ierland optimistisch over economie !urg» De Nederlander is minder pessimistisch over de imie. Bij de jongste peiling van het consumentenvertrou- i mei noteerde het Centraal Bureau voor de Statistiek dat de pessimisten weliswaar in de meerderheid zijn, dat de optimisten aan het inlopen zijn. De pessimisten reffen de optimisten met 13 procentpunt. In april was dat procentpunt. Economische Zaken trekt 100 miljoen uit voor stimuleren bedrijvigheid den haag anp Het ministerie van economische zaken trekt de komen de vijf jaar 100 miljoen gulden uit om de bedrijvigheid in de biotechnologie te stimuleren. Het geld is bedoeld om wetenschappers over te halen een onderneming op te richten. tal beginnende bedrijven in 'life sciences', zoals het ministerie het zelf uitdrukt, staat Neder land tiende in Europa. Aan het wetenschappelijk on derzoek ligt het niet. De publi caties van Nederlandse onder zoekers over biotechnologie worden internationaal hoog aangeschreven, al jarenlang. Na een vliegende start in de ja ren tachtig, toen vooral Ameri kaanse bedrijven in Nederland een dochteronderneming stichtten, loopt Nederland nu in de Europese achterhoede bij het ondernemerschap in deze sector. Als het gaat om het aan- Maar volgens een rapport van de adviesorganisatie Ernst Young, opgesteld in opdracht van het ministerie, ontbreekt het aan ondernemersgeest. Ook de brancheorganisatie Niaba heeft dat altijd als belangrijkste oorzaak genoemd. Bijvoorbeeld in de Verenigde Staten zijn pro movendi eerder geneigd hun vindingen commercieel uit te buiten. Het ministerie gaat van 2000 tot 2004 jaarlijks 20 miljoen gul den beschikbaar stellen, 12,5 miljoen meer dan tot nu toe opzij was gezet. Een kwart van brussel marc peeperkorn correspondent Over een opmerkelijker debuut had de kersverse Italiaanse minis ter van financiën G. Amato niet kunnen dromen. Koud vier uur aanwezig op zijn éérste Brusselse vergadering of hij overtuigt met een emotioneel betoog zijn EU- collega's ervan de euro-eisen voor Italië te versoepelen. Als spaghetti in heet water gingen ze door de knieën, inclusief 'il duro' (de har de) minister Zalm. Dit is het begin van het einde, suggereerden verontruste critici, het einde van de harde euro wel te verstaan. Als de ministers van fi nanciën van de Europese Unie im mers de teugels al laten vieren, wie waakt er dan nog over de kracht van de nieuwe eenheidsmunt? „Paniekgedrag", bezweerden Brusselse diplomaten gisteren toen de rook enigszins was opgetrok ken. Het simpele feit dat alle EU- ministers vrijwel zonder discussie hun zegen aan de Italiaanse sou plesse gaven, toont volgens hen al aan dat de critici schromelijk over drijven. Afgesproken is nu dat Italië dit jaar zijn financieringstekort mag laten oplopen tot 2,4 procent van het bruto nationaal produkt (totaal omzet aan goederen en diensten). Dat is ruim onder de 'ijzeren' drie- procentsnorm, die de elf eurolan den hebben afgesproken. Maar de 2,4 procent is wel meer dan de twee procent waar Italië zich begin februari op vastlegde. Afzwakkende economische groei, mogelijk nog verergerd door de dip in het toerisme als gevolg van de Kosovo-oorlog, maakte dat Amato een emotioneel beroep deed op zijn collega's. „Als u mij niet steunt, ben ik nu al politiek dood", zou Amato zijn nieuwe 'vrienden' hebben voorgehouden. Gevoelig als ook financiën-ministers zijn voor politieke overwegingen, werd de 2,4 procent als maximale grens akkoord bevonden. De kersverse Italiaanse minister van financiën G. Amato wijst tij dens een persconferentie een journalist aan, die aan de beurt is om een vraag op hem af te vuren. foto ap* punio lepri ECB-president Duisenberg: Euro nog nooit zo laag geweest amsterdam anp-krf frankfurt afp-anp De koersdaling die de euro sinds begin dit jaar heeft laten zien, is niet onverwacht en ook niet 'onnatuurlijk', zegt presi dent W. Duisenberg, president van de Europese Centrale bank (ECB). De bankpresident sprak in Frankfurt op een bijeen komst van buitenlandse finan ciële journalisten Hij deed zijn uitlatingen op de dag dat de eu ro met een koers van 1,0490 dollar een dieptepunt bereikte sinds de munteenheid begin dit jaar werd geïntroduceerd. Het koersverloop van de euro is het gevolg van het verschil in economische ontwikkelingen tussen de Verenigde Staten en de Europese Une, aldus Dui senberg. Een sterke economi sche groei in de VS levert een sterke dollar op, terwijl de wat minder florissantie economie in de EU de euro niet bepaald om hoog haalt. De bankpresident ziet de economie van de EU weer wat aantrekken, ook al gaat het langzaam. Het vertrouwen van het bedrijfsleven neemt niet langer af en ook dat van de consument zakt niet verder. Bovendien zijn er tekenen van stabilisatie in Latijns-Amerka en gaat het in Azië ook weer be ter. Ook de oorlog rond Kosovo, die drukkend werkt op de be grotingen van de EU-landen, is tot nu toe maar weinig van in vloed geweest, zei de bankpre sident verder. Hij ziet de econo mische groei in de eurolanden volgend jaar aantrekken tot on geveer 2,5 procent. De euro is gisteren op de Euro pese wisselmarkten op het laag ste peil tot nu toe terechtgeko men. In Amsterdam werd aan het slot van de handel een koers opgegeven van 1,0490 dollar tegenover 1,0625 dollar aan het eind van de handel van dinsdag. De Europese munteenheid ging op 1 januari van start op 1,16675 tegenover de dollar. Dat betekent dat de koers giste ren zo'n tien procent lager was dan bij aanvang. Alleen vlak na de introductie heeft de koers even boven het aanvangspeil gelegen. dat bedrag gaat naar een inves teringsfonds, dat beginnende bedrijfjes aan geld moet hel pen. Verder komt er een fonds voor de aanschaf van dure ap paratuur. Ook is het de bedoe ling dat er bedrijfsruimtes ko men voor jonge biotechnolo- gen. Daarnaast is er geld voor de allereerste fase van een nieuw bedrijf: het onderzoek. Alleen onderzoekers aan de universi teit wier speurwerk eindigt in een 'businessplan', kunnen daar aanspraak op maken. Na afketsen overname door KLM schiphol» richard mooyman Onder het personeel van Martinair is volgens de Vak bond voor Nederlands Cabi nepersoneel (VNC) grote on rust ontstaan. Reden is de be slissing van de KLM om af te zien van de volledige overna me van de luchtvaartmaat schappij. De toekomst van Martinair is daarmee ongewis geworden. De KLM (50 procent aan deelhouder) kocht vorig jaar van Nedlloyd de rest van de aandelen Martinair. Dit on der voorbehoud van goed keuring door Brussel. De Eu ropese Commissie vindt ech ter dat de combinatie een te dominante marktpositie zou krijgen op routes naar be paalde vakantiebestemmin gen. Reden voor de KLM om uiteindelijk maar af te zien van de transactie. De VNC vindt het afketsen van de overname een 'uiter mate zorgelijke ontwikkeling', zo stelt vice-voorzitter H. Po pelier. De vakbond is met na me bevreesd dat de beoogde samenwerking tussen de KLM, volledige KLM-dochter Transavia en Martinair niet van de grond zal komen. Er was reeds onderzoek gaande naar mogelijkheden om geza menlijk kosten te besparen en de concurrentiepositie op de vakantiemarkt te verster ken. „De toekomst van Mar tinair moet worden gezocht binnen een groter geheel", aldus Popelier. „Een samen werking tussen maatschap pijen in Nederland heeft daarbij onze voorkeur. Bin nen de KLM-groep zou de continuiteit van Martinair zijn gewaarborgd, met be houd van de eigen identiteit." Nu is het volgens hem onge wis hoe de toekomst van Martinair eruit zal zien. De VNC gaat zich inspan nen om de samenwerking alsnog van de grond te doen komen. Verder gaat de vak bond proberen Brussel op andere gedachten te brengen. Ook de KLM en Martinair sluiten niet uit dat later op nieuw een poging wordt ge daan om de transactie goed gekeurd te krijgen. Popelier is verbolgen over de houding van Brussel. Vol gens hem dwarsbomen enke le grote landen de groei van Schiphol en de KI.M. die voor het kleine Nederland als een maatje te groot zouden wor den beschouwd. Hij noemt het 'onzin' dat de combinatie KLM/Martinair de Neder landse markt zou gaan be heersen. De grote Britse en Duitse touroperators met ei gen vliegmaatschappijen ma ken volgens Popelier de dienst uit in de Europese va kantie-industrie. zoetermeer anp De hotels in Nederland worden steeds luxer. In het eerste kwar taal van dit jaar hadden vier- sterrenhotels al zes procent meer bedden dan in dezelfde periode vorig jaar, bijna 50.000. In vijfsterrenhotels groeide het aantal naar bijna 13.000. In de goedkopere één- en tweesterrenhotels neemt het aantal bedden langzaam af. Driesterrenhotels behouden hun positie. De eenvoudige één-ster-verblijven hebben sa men 9.600 bedden, de twee sterren (met bedverlichting, ba gagerek voor de koffer en radio) tellen bijna 23.000 bedden. De gunstige economie zorgt hiervoor, aldus het bedrijfschap Horeca en Catering. De luxe hotels profiteren daarvan. Be drijven leggen werknemers meer in de watten, bijvoorbeeld door een verblijf in een luxe ho tel tijdens een zakenreisje of een bezoek aan een congres. Kosten moeten worden gedrukt den haag anp De arbeidsbureaus gaan banen schrappen in de staf en meer mensen inzetten in het daad werkelijk bemiddelen van werk zoekenden. Volgens algemeen directeur A. Troost van Arbeids voorziening Nederland, de cen trale organisatie, moeten de ar beidsbureaus de kosten druk ken en zich wapenen tegen concurrentie van commerciële uitzendbureaus. Minister De Vries van sociale zaken zal mogelijk in juni dui delijkheid verschaffen over de gedwongen winkelnering van gemeenten en UVI's (organisa ties als het GAK die sociale wet ten uitvoeren) bij de arbeidsbu reaus. Indien alle gemeenten en alle UVI's hun contracten zou den opzeggen, zou de arbeids voorziening 500 miljoen gulden minder binnen krijgen. Troost gelooft niet dat dit somberste scenario werkelijk heid wordt. Bovendien ligt er 225 miljoen in het verschiet, als de arbeidsbureaus voor iedere uitkeringsgerechtigde een plan mogen opstellen om hem of haar aan een baan of opleiding te helpen. Minister De Vries stelt dat de financiële problemen begon nen in 1991. Toen werd de ar beidsvoorziening een gezamen lijke verantwoordelijkheid van overheid en sociale partners, maar de arbeidsbureaus had den destijds financieel gezien weinig mogelijkheden. Toen in 1994 de bijdrage van het Rijk daalde van 1,9 miljard gulden naar 1,4 miljard gulden, gaf dat nieuwe problemen. Pas in 2001 zal de balans van de arbeids voorziening gezond zijn, aldus de bewindsman, die toezegde de vinger strak aan de financië le pols te houden. itel aanpak istingfraude Visserijbiologen: Haringvangst op zelfde niveau igfraudeurs, die hun een buitenlandse reke- - stallen, wordt voorlopig i de weg gelegd. De Eu- Unie tilt een besluit om aude aan te pakken we- yote meningsverschillen zeker over de jaarwisse- en. Eenzelfde uitstel treft schaffen van concurren- alsende fiscale voordeel- gen voor bedrijven, tssecretaris Vermeend ciën) erkende gisteren na met zijn EU-collega's akkoord over de Brus- elastingplannen nog lang zicht is. De streefdatum i november zaken als eldbelasting en fiscale rentie te regelen wordt haald. Gemikt wordt nu tomer van 2000. liplomaten onderhande- sinds najaar '97 over een grijk pakket belasting en. Zo stelt de Europe- nmissie - het dagelijks ir van de EU - voor mini- twintig procent belasting op de rente over bui- spaartegoeden om zo itlopen van de nationale remmen. •""en dse s maastricht anp Met een nieuwe bottellijn gaat Heineken-dochter De Ridder zich nog meer storten op de groeiende markt van speciaal bier. In Maastricht vond giste ren de feestelijke ingebruikna me plaats van een machine die flessen in allerlei vormen en formaten kan vullen. De machine is voor Heine- ken-begrippen een dwerg. Het apparaat vult slechts zesdui zend gewone flesjes per uur, waar de vulmachines van de grote pilsfabrieken de 80.000 nalen. De bottellijn is dan ook niet gemaakt voor de grote aan tallen, maar voor de specialitei ten. Zo kunnen flessen tot 40 centimeter hoog (meer dan een liter) worden gevuld, maar ook afwijkende maten voor speci aalbier en pils. Speciaalbier (niet-pilsener bier) is een groeimarkt in Ne derland. Vorig jaar viel 7,7 pro cent van het verkochte volume onder het kopje speciaalbier, terwijl dat in 1997 nog 7,1 pro cent was. Consumenten heb ben voor speciaalbier meer over dan voor pils, reden waar om Heineken extra investeert in genoemde bottellijn. De nieuwe bottellijn maakt deel Uit van De Ridder, de umuiden govert wisse Europese vissers kunnen in 2000 ongeveer dezelfde hoe veelheid voor de consumptie bestemde haring vangen als dit jaar. Dat is de conclusie van de visserijbiologen die de Europe se Unie adviseren over de vis bestanden in de Noordzee en de Noord-Atlantische Oceaan. Namens Nederland zit het RI- VO in IJmuiden in dit adviesor gaan. Dit jaar mag 254.000 ton ha ring worden gevangen. In 2000 adviseren de biologen een vangst van 250.000 ton. Volgens de wetenschappers herstelt de haringstand in de Noordzee zich, al verloopt dit proces iets langzamer dan in 1998 werd aangenomen. In '96 en '97 zijn de haringquota verlaagd van- weg het geringe bestand. Door die verlaging is het haringbe stand toegenomen. Om het herstel te laten doorzetten, houden de biologen vast aan vangstbeperking. Zij adviseren Brussel eind dit jaar over schol, tong en kabeljauw. KPN heeft geen exclusief recht op slogan Met deze relatief kleine, nieuwe bottellijn gaat Heineken bij dochter De Ridder uit Maastricht zich verder specialiseren op de groeiende markt voor speciaalbier. De machine is geschikt gemaakt voor diverse flesfor- maten. foto anp arnaud nilwik brouwerij in het centrum van Pils sterk beperkt; het is alleen Wieckse Witte, Maltezer De Maastricht die in 1982 door in Maastricht verkrijgbaar. Ridder en Vos, een amberbier Heineken is ingelijfd. Heineken De Ridder maakt nu al enkele dat enigszins op Palm lijkt. De gebruikt De Ridder steeds meer speciaalbieren die door Heine- Belgische brouwer hiervan is als maker van speciaalbieren. ken in de markt zijn gezet als veruit het meest succesvol met Om daar ruimte voor te maken, tegenhanger van Belgische speciaalbier in Nederland, is de productie van De Ridder merken. De Ridder mas&t nu den haag anp Aanbieder van mobiele telefo nie Ben mag van de rechtbank in Den Haag blijven adverteren met de slogan 'Ik ben Ben'. Concurrent KPN vond de kreet teveel lijken op 'Ik ben KPN', waarmee het bedrijf personeel werft. In kort geding eiste KPN dat Ben de reclameslogan niet meer zou gebruiken. De president van de recht bank in Den Haag oordeelde gisteren dat de twee slagzinnen wel op elkaar lijken, maar dat er geen gevaar bestaat dat het pu bliek ze met elkaar verwart. Ben wilde zich voorstellen aan het publiek en had daarmee een goede reden de slagzin te ge bruiken, aldus de president. Bovendien heeft Ben volgens hem geen afbreuk gedaan aan de reputatie van KPN, die overi gens zeer teleurgesteld en ver rast is door de uitspraak. Of KPN verder procedeert is nog onduidelijk. Ben vindt het jammer dat het zover heeft moeten komen. „Het heeft een hoop tijd en geld gekost. Het is onzin dat we dit voor de rechter moesten uit vechten. Het gebruik van de slogan 'Ik ben Ben' is nu een principekwestie geworden. We kunnen het gebruiken als we ons voorstellen in gebieden waar we nog niet operationeel zijn." Klanten van telecombe drijf Ben hebben de afgelopen weken overigens grote moeite gehad om met hun mobiele toestel te telefoneren. Volgens een woordvoerder van Ben had dat te maken met capaciteits problemen van KPN dat lijnen beschikbaar moet stellen. Volgens Ben-woordvoerder H. van der Heiden zijn alle pro blemen inmiddels opgelost. Om dergelijke moeilijkheden in de toekomst te voorkomen wil Ben de capaciteit van het net werk snel vergroten. Ben is op dit moment actief in de Rand stad en een deel van Noord- Brabant.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9