V oedseldroppings voor Koso varen al- -- Buitenland Klucht van ruimtereis naar MIR lijkt voorbij Walvis blijft beschermd Nederlanders stierven in orgie van geweld Kunst in het water U(^K probeert tweede corridor te openen Surinaamse economie zucht onder aanhoudende protestacties 1DERDAG 27 MEI 1999 rthodoxen boos over Songfestival gALEMDe Israëlische ultra-orthodoxe gemeenschap is woe- [id, omdat er zaterdag overdag, op de Shabbat (de traditione- oistdag van de joden), nog repetities voor het Eurovisie Song- üval plaatshebben. Het streng-religieuze volksdeel dreigt het uzalemse congrescentrum, waar zaterdagavond direct na de eindiging van de Shabbat het Eurovisie Songfestival wordt liouden, voortaan te zullen boycotten. De organisatie is te- irgesteld over de houding van de orthodoxen. Zaterdag vindt chts een besloten technische repetitie plaats, waarbij het ca- irawerk, de belichting en de geluidsinstallatie worden getest, zaterdag aanwezige werknemers hebben speciale toestem- g gekregen te werken op de Shabbat. iende dode seriemoord gevonden laide» Opnieuw heeft de Australische politie een lichaam ge iden dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde. Het let werd aangetroffen in een tuin waar ook eerder deze week ffelijke resten waren opgegraven. Met de negen lijken, die n werden aangetroffen in vaten zoutzuur in een oude bank- is, komt het aantal slachtoffers in de ernstigste seriemoord in Australische geschiedenis op tien. Drie Australiërs zitten vast verdenking van de moorden. Mogelijk hadden de daders fi- nciële motieven. Volgens de politie zijn de uitkeringen van de chtoffers na hun dood nooit stopgezet. elegatie zoekt naar geld Soeharto ieve De Indonesische procureur-generaal Andi Muhammad ialib en minister van justitie Muladi worden zondag in Zwit- land verwacht voor een onderzoek naar de vermeende Soe- rto-miljarden. Bern heeft tot op heden steevast geweigerd meende Soeharto-gelden in Zwitserland te blokkeren. Indo- sië heeft daartoe nooit een verzoek ingediend, zegt Bern. On- igs publiceerde het Amerikaanse weekblad Time een gerucht- kend onderzoek naar de financiën van de familie Suharto, arin werd onder meer gemeld dat vlak na de val van zijn be id in mei 1998, negen miljard dollar vanuit Zwitserland was irgeheveld naar een 'veiliger' bankrekening in Oostenrijk. olombiaanse minister afgetreden iota De Colombiaanse minister van defensie, Rodrigo Llo- la, is gisteren onverwacht afgetreden. Hij kan zich niet vin- n in het besluit van de regering om een deel van het grondge- d ter grootte van Zwitserland 'voor onbepaalde tijd' over te igen aan de marxistische rebellen, waarmee president Andrés itrana over vrede onderhandelt. Velen beschouwden Lloreda de meest bekwame bewindsman in de regering. Het stuk d was al in november min of meer aan de rebellen overgela- Alle regeringstroepen werden uit het gebied teruggetrok- i. De maatregel werd voorgesteld als een manier om de re ien van het FARC te stimuleren onderhandelingen te begin- [ont-Blanctunnel niet voor 2000 open us» De tunnel onder de Mont Blanc blijft waarschijnlijk nog hele jaar dicht. Dit zei de Franse minister van verkeer, Jean- mde Gayssot, gisteren tijdens een persconfrentie""in Parijs. In tunnel was op 24 maart brand uitgebroken, met 41 doden als volg. Volgens Gayssot 'gaat het niet alleen erom de tunnel er in de staat te brengen waarin hij was op het moment van ramp, maar ook om verbetering van de veiligheid. Er is veel rk aan de winkel.' rouw verkiest dood boven analfabeet RO Een 22-jarige Egyptische studente heeft zelfmoord ge- egd nadat haar ouders haar hadden dwongen met een anal- lete neef te trouwen. De vrouw zou volgende maand afstude- in Arabische studies aan de universiteit van Sohag, zo'n 500 imeter ten zuiden van de Egyptische hoofdstad Caïro. Negen landen geleden werd de modelstudente uitgehuwelijkt aan neef, schilder van beroep, die lezen noch schrijven kan. Zij akte een eind aan haar leven met het geweer van haar echt- ïoot. Zo'n 50 procent van de 61 miljoen Egyptenaren is anal- eet. De meerderheid van hen leeft in het arme zuiden van land. ingen verkracht acht kinderen pad juarez» Een 14-jarige Mexicaanse jongen heeft in Ciudad irez, een plaats aan de grens met de Verenigde Staten, acht deren tussen de drie en twaalf jaar in een weeshuis ver- cht. Hij zei geïnspireerd te zijn door de moordzaak in Ameri- waarbij twee jongens twaalf schoolkinderen en een leer- cht in Litteton om het leven brachten en vervolgens de hand zichzelf sloegen. De jeugdige dader bekende vier jongens vier meisjes te hebben verkracht. Om zijn doel te bereiken Ireigde hij de kinderen met een mes. Daarbij liet hij hen ook intenberichten lezen over de massaslachting in Amerika. erkiezingen in Aceh uitgesteld mrta» De verkiezingen in de onrustige Indonesische provin- Aceh worden mogelijk om veiligheidsredenen uitgesteld, t heeft de Indonesische minister van binnenlandse zaken mid gisteren gezegd. Het uitstel zou drie regio's in de provin- ten noorden van Sumatra betreffen, te weten Pidie, Noord ih en Oöst Aceh;. In deze regio's zijn sterke geluiden te horen een referendum over zelfbeschikking. Volgens het leger rdt de bevolking van Aceh geïntimideerd door aanhangers de organisatie Vrij Aceh die de verkiezingen willen boycot- ,,Het is onmogelijk om verkiezingen te houden als mensen h niet veilig voelen", zei Hamid. idia zet luchtaanvallen Kashmir voort /Delhi Het Indiase leger heeft de luchtaanvallen in de nsprovincie Kashmir voortgezet. Met zes MiG gevechtsvlieg- gen en twee gevechtshelikopters werden vanuit Pakistan bin nengedrongen Afghaanse huurlingen bestookt. In de afgelo- n nacht vonden ook hevige gevechten plaats tussen Indiase Pakistaanse grenstroepen, waarbij granaten werden ingezet, iteren escaleerde het vijftig jaar oude conflict tussen India en Üstan over de provincie Kashmir, toen volgens New Delhi nderden huurlingen onder leiding van Pakistaanse officieren binnendrongen. oechst erkent verantwoordelijkheid Vark-frankfurt Het Duitse farmaciebedrijf Hoechst, dat deze land in de Verenigde Staten door overlevenden van nazi-con- itratiekampen is aangeklaagd, erkent 'morele verantwoorde- heid' te hebben. De andere aangeklaagde bedrijven Bayer en lering wilden nog niet reageren. De bedrijven zijn ervan be- ïuldigd dat zij hebben deelgenomen aan experimenten van npartsen als de 'Engel des Doods' Joseph Mengele, of dat zij irvan hebben geprofiteerd. Hoechst gaf een verklaring uit arin niet wordt ingegaan op de medische experimenten. Het drijf verwijst slechts naar de steun die het geeft aan meerdere janisaties en projecten, die de herinneringen aan de wreed- den van het nazi-regime bewaren. oeren boos over vegetarische minister üden Dominees exploiteren geen bordelen, atheïsten wor- geen aartsbisschop, geheelonthouders geen kroegbaas. Zo- inde vinden kippenmesters, varkenshouders en vleesveeboe- in Wales het op zijn zachtst gezegd vreemd dat de nieuw- ':en landbouwminister van Wales, de 36-jarige Christine ier vegetarisch is. Landbouw.in Wales staat voor negentig :ent in dienst van de vleesproductie. Schapenboer Bryan Jo- zei dat het te gek voor woorden is dat iemand die geen idee "t hoe vlees smaakt, beslissingen over de sector moet ne- i. En voorzitter Bob Parry van de Boerenbond van Wales zei 'en onverzoenlijk: „Zij moet weg. Iemand die geen vlees eet ons niet vertegenwoordigen." De nieuwbakken eerste mi- ter van Wales, Alun Michael, gaf echter geen krimp: „Ik heb leth benoemd omdat ik haar de beste voor deze baan En dat vind ik nog steeds." Opnieuw burgerslachtoffers in Joegoslavië Hongerende vluchtelingen diep in Kosovo, sinds 24 maart verstoken van elke hulp, kunnen binnenkort voedseldroppings tegemoet zien. Dit is het gevolg van een opmerkelijke afspraak tussen de NAVO, de VN en Belgrado. De Alliantie heeft zich bereid verklaard 's och tends gedurende twee uur zijn bombardementen te sta ken, om zo hulpvluchten van de Zwitsers/Russische- Griekse organisatie Fokus mogelijk te maken. Belgrado belooft op zijn beurt de toestellen niet aan te vallen. heeft beloofd 'al het mogelijke' te zullen doen om de hulpco lonnes van het ICRC te ontzien. Zes Zwitsers kwamen gisteren in Pristina aan in een eerste konvooi van zes trucks met le vensmiddelen en medicamen ten. Het is de bedoeling een permanente aanvoerlijn vanuit Hongarije of Kroatië op poten te zetten. Gisteren werd ook bekend dat het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) dat op 29 maart als laatste hulporganisa tie Kosovo verliet, daar ook weer als eerste is teruggekeerd. Met toestemming van Milosevic en gedoogd door de NAVO, die Ruim een maand geleden sloeg het Rode Kruis alarm over een dreigende hongersnood onder ruim 600.000 ontheem den in Kosovo, onbereikbaar voor humanitaire organisaties en voedselkonvooien. De NAVO zag echter af van voedseldrop pings, omdat het risico te groot werd geacht dat één van de transporttoestellen zou worden neergehaald. Een succesvol verloop van de nu afgesproken humanitaire operatie zal niet alleen de nood onder de vluchtelingen verlich ten, maar ook het politiek kli maat belangrijk verbeteren. Het is voor het eerst dat de NAVO om humanitaire redenen gas terugneemt bij zijn offensief te gen Joegoslavische doelen en Belgrado. Ook stemt Belgrado Premier Kok, op de mariniersbasis in Durres Albanië, staat per telefoon verslaggevers van het radio 1-jour naal te woord. Kok heeft gisteren met politieke leiders van Albanië gesproken over uitbreiding van Neder landse noodhulp. Harde toezeggingen deed hij echter niet. Gisteravond bracht Kok nog een bezoek aan Ne derlandse piloten op de Italiaanse luchtmachtbasis Amendola. foto anp Raymond rutting zijn militaire operaties in Koso- NAVO-aanvallen op Joegoslavië grado, zijn drie burgers gedood vo voor het eerst af op de be- opnieuw burgerslachtoffers ge- en drie zwaar gewond geraakt, hoeften van een hulporganisa- eist. In Ralja, enkele tientallen Dat meldde het Joegoslavische tie. Afgelopen nacht hebben de kilometers ten zuiden van Bel- staatspersbureau Tanjug. Britse zakenman bracht geen cent mee moskou hans hoocenduk correspondent De klucht rond het ruimteavon- tuur van de Britse zakenman Peter Llewellyn naar het Russi sche ruimtestation MIR lijkt voorbij. Het trainingscentrum voor kosmonauten Sterrenstad, even buiten Moskou, deelde gisteren mee dat Llewellyn niet met de training is begonnen. „Hij is niet langer bij ons", zo deelde plaatsvervangend direc teur Maiboroda mee. Llewellyn had beloofd voor zo'n 200 miljoen gulden te zul len zorgen als hij in augustus een tiendaags uitstapje naqj het oude ruimtestation zou mogen maken. Tegenover het persbu reau Interfax zei de directeur van het trainingscentrum: „Op 25 mei is de voorbereiding op de training gestopt, omdat on der meer de financiële kant van de zaak niet is opgelost." RKK Energija, de producent en exploitant van MIR, is koortsachtig op zoek naar mid delen om het 14 jaar oude ruimtelab in de lucht te hou den. Met Llewellyn dachten de Russische ruimtevaartautoritei ten een weliswaar vreemde, maar in ieder geval vermogen de vis aan de haak te hebben geslagen. Onderzoek naar zijn verleden wees echter uit dat st. george's ap Tegenstanders van de walvis- jacht, waaronder de Verenigde Staten, hebben gisteren op een zitting van de Internationale Walvisvaartcommissie (IWC) in Grenada èen motie aangeno men, waarmee het Japan moei lijker wordt gemaakt een ver zoek in te dienen bepaalde wal vissen van de lijst van be schermde diersoorten af te voe ren. In een resolutie werden de beheerders van het register van beschermde diersoorten ge maand niets te veranderen aan de status van de walvis. Japan heeft aangekondigd de IWC volgend jaar formeel te vragen beperkte handel toe te staan in vlees van de dwergvin vis. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie zei dat een dergelijke stap zal leiden tot een enorme toename van de vangst en de stroperij. Llewellyn niet de schatrijke vuilverwerker is waarvoor hij zich uitgaf. Wel arriveerde de 51-jarige een paar weken gele den in de Russische hoofdstad. Maar de beloofde miljoenen had hij niet bij zich. Daarna be gonnen schaarse berichten uit Sterrenstad te komen dat de zaak niet echt serieus kon zijn. Gisteren werd bekend dat de training was afgebroken en dat het zeer onwaarschijnlijk zou zijn dat Llewellyn ooit een voet aan boord van MIR zou zetten. parus cees van zweeden correspondent De vier Nederlanders die eind vorige week in het Zuid:Franse Monfort zijn ver moord, zijn omgekomen in een orgie van barbaars geweld. Dat blijkt uit het resul taat van de lijkschouwing, dat gisteren door de Franse rechter-commissaris be kend werd gemaakt. Artie van Hulst (51) werd door vier ko gels geraakt, alvorens hij zich poogde te barricaderen in de ruimte, waarin later zijn lijk werd gevonden. Hij was overleden aan de gevolgen van een van de kogels, die hem in de keel had geraakt. De drie anderen werden met een mes omgebracht. Artie's echtgenote Marianne (51) kreeg drie messteken in haar gezicht, voordat ze werd gekeeld. Ze bleek even eens in de borst te zijn gestoken. Haar zus Dora Niewenhuis (57) werd twaalf keer met een mes bewerkt. Ook zij overleed door een snede in de hals. Dora's man Jo- han (62) overleed aan 16 messteken, waarvan 12 in de rug. Een geëmotioneerde rechter-commis saris omschreef zijn aanvankelijke betite ling van het misdrijf als 'barbaars' giste ren als een understatement. „Het gaat wellicht te ver om van foltering te spre ken", zei Guy Etienne, „maar deze men sen zijn op meer dan beestachtige wijze afgemaakt." Niettemin sluit de rechter-commissaris niet uit dat de moorden het werk zijn ge weest van misdadigers uit de streek. De afgelopen anderhalf jaar zouden twee keer eerder fnensen zijn overvallen in de buurt van Monfort, waar Artie en Marian ne van Hulst een boerderij bezaten. Het daarbij gebruikte geweld was echter veel milder. De tweede hypothese blijft die van een afrekening. Gisterochtend werd de hoeve doorzocht met honden die in staat zijn drugs op te sporen. Of daarbij iets werd gevonden, werd niet bekend gemaakt. De lijkschouwing gaf geen uitsluitsel over het precieze tijdstip van de misdrij ven. Etienne veronderstelde echter dat de moorden waren gepleegd in de nacht van donderdag op vrijdag. Artie zou eerst zijn vermoord, de anderen toen zij thuiskwa men van een etentje in een restaurant in de omgeving. t2È£ WMM-Ï:'- T - - - '-I Met offensief tegen Servische grenstroepen berlun Een schip passeert de 30- meter hoge sculptuur 'Molecule Man'. Het beeld van kunstenaar Jonathan Borofsky staat in de ri vier de Spree bij de Duitse hoofd stad Berlijn. Volgens de kunste naar is de sculptuur het symbool voor menselijke relaties. FOTO REUTERS FABRIZIO BENSCH morina harald doornbos correspondent I Iet Kosovo Bevrijdingsleger, UQK, is gisterochtend een groot offensief tegen Servische grens troepen nabij Prizren begonnen in een poging om vanuit Noord-AJbanië een tweede cor ridor óp Kosovaars grondge bied te openen. Het UQK heeft 50 kilometer noordelijker al een corridor in handen die onge veer acht kilometer diep in Kos ovo reikt. Strijders van het UQK namen vanuit Albanië posities onder vuur van Servische grenstroe pen die enkele honderden me ters diep in Kosovo zijn gele gerd. De Serviërs sloegen snel terug. Joegoslavische tanks, die stonden opgesteld in de buurt van het vijf kilometer diep in Kosovo gelegen stadje Zur, be schoten de UQK-eenheden. Tenminste 15 granaten kwa men terecht op Albanees grondgebied. In het gehucht Cahan vonden een 50-jarige Al banese man en zijn 20-jarige dochter de dood toen hun huis een Servische voltreffer kreeg. In het iets dieper in Albanië ge legen dorpje Vlana werd een trainingskamp van het UQK ge raakt. Hierbij vielen geen slachtoffers, aangezien het kamp op het moment van de aanval leeg was. De Serviërs werden gedwon gen op te houden door NAVO- aanvallen op Servische posities in de buurt van Zur. Hierin schuilt een van de grootste pro blemen voor de Serviërs. Zodra NAVO-vliegtuigen boven Koso vo vliegen, zetten de Serviërs de motoren van hun tanks uit en stellen/ïun artillerie verdekt op totdat de straaljagers weer weg zijn. Op het moment echter dat deze wapens nodig zijn om aanvallen van het U^K tegen te gaan, moeten de Serviërs hun tanks en artillerie inzetten te gen de rebellen, waardoor hun dekking wegvalt en ze makkelijk zijn te traceren door de NAVO- vliegtuigen. Volgens de UC^K-woordvoer- der in het 20 kilometer verder op gelegen Noord-Albancse stad Kukes, Masar Salja, is het de bedoeling van de rebellen om gebied in de buurt van de Kosovaarse stad Prizren op de Serviërs te veroveren. Het is nog onduidelijk of het UQK er ook daadwerkelijk in is geslaagd om een bres te slaan in de Servische verdedigingsli nie aan de grens. Met name een enkele honderden meters breed mijnenveld dat aan de Koso vaarse kant is aangelegd dooi de Serviërs, zal het de rebellen niet makkelijk maken om Koso vo binnen te komen. Noorwegen ontacRucn? Dan lain je maar beter een gids bij je bcbbcn. .1, official,, lodu» '99. Noorwegen brochurelijn: 0900-8991170 (24 ,u,r pa, .I.,p/22,1 p.m.) paramaribo armand snuders correspondent De kwakkelende Surinaamse economie lijdt zwaar onder de aanhoudende acties, die mede door het bedrijfsleven worden ondersteund. Tal van grote ondernemingen hebben de deuren ge sloten uit protest tegen het beleid van de rege ring-Wijdenbosch, waardoor de export groten deels stil is komen te liggen. Gisteren gingen zo'n vijftienduizend betogers opnieuw de straat op om te eisen dat president Jules Wijdenbosch af treedt. Ook elders in het land is de bevolking in actie gekomen. De meeste ondernemers in het centrum van Pa ramaribo hebben al een week geen cent ver diend. Ze hebben hun zaken gesloten om op die manier hun ongenoegen te uiten over het, in hun ogen, funeste beleid van de regering. „Het is na tuurlijk heel schadelijk dat onze omzet tot nul is gedaald", zegt de eigenaar van een boetiek. „Maar doorgaan onder de huidige economische omstandigheden betekent voor de meeste bedrij ven het einde. Door de inflatie is de koopkracht van de consument enorm gedaald. Daar boven op hebben we een drastische verhoging van de omzetbelasting opgedrongen gekregen die de prijzen verder heeft opgedreven. Niemand over leeft dat." De export van olie, hout, bauxiet en andere giften van moeder natuur is de afgelopen week drastisch teruggelopen. Een enorme klap voor de staatskas, dat de noodzakelijke deviezen die dit oplevert nu moet ontberen. Volgens een stakende stafmedewerker van het ministerie van Financiën zal dit de regering verder in de proble men brengen. „Ze hadden al niets, nu hebben ze helemaal niets meer. Natuurlijk kunnen ze op nieuw geld laten bijdrukken, maar dat zal de cri sis ^lleen maar verergeren en het verzet vanuit de bevolking doen toenemen." Surinamers ondervinden nu de gevolgen van een ernstige benzineschaarste, omdat de meeste pompstations de verkoop hebben gestaakt. De bevoorrading van de winkels die nog open zijn, loopt daardoor gevaar. Bij een benzinestation twintig kilometer buiten Paramaribo is nog wel volop brandstof te krijgen. De Hindoestaanse mede-eigenaar weigert aan de acties mee te doen. „Niet dat ik het eens ben met de regering, integendeel. Ook van mij mogen ze naar huis. anders komt het land niet vooruit. Maar als ik vandaag niet open ben, wat moet ik morgen dan eten?" Het verzet tegen de regering-groeit met de dag. Gisteren legden douaneambtenaren het werk neer, waardoor er ook een kink in de kabel is ge komen voor de importeurs, die toch al in de pro blemen zijn gekomen door de staking van het personeel van de Surinaamse Luchtvaart Maat schappij (SLM). Ook worden hierdoor duizenden Surinamers gedupeerd die een pakket van familie uit Nederland toegestuurd krijgen. De meeste pakketdiensten hebben sinds het uitbreken van de onrust een sterke toename van het aantal zen dingen geconstateerd. De brandweer op de internationale luchthaven Zanderij gaat vandaag vrijwel zeker ook in sta king. Hiermee,komt het internationale vliegver keer van en naar Suriname stil te liggen. De KLM heeft voor vandaag een vlucht gepland staan. De KLM ging er vanochtend vanuit dat de vlucht vanmiddag naar Suriname gewoon kon worden uitgevoerd. De vlucht zou worden geannuleerd als voor vertrek het bericht binnenkomt dat de brandweer van de luchthaven in Paramaribo daadwerkelijk in staking gaat. Het toestel neemt extra brandstof aan boord om eventueel uit te kunnen wijken naar een ander vliegveld, aldus een woordvoerder. Dit als de formele bevestiging van de staking tijdens de vlucht binnenkomt. Mogelijk wordt dan uitgeweken naar Gura^ao. Zeker vijftienduizend mensen trokken gisteren tijdens een vreedzame mars wederom naar het' kabinet van de president, waar poppen die Wij denbosch en vice-president Pretaap Radhakis- hun moesten voorstellen, werden verbrand. „De regering kan wel zeggen dat de protesten niets voorstellen, maar op een bevolking van 400.000 zielen, van wie iets meer dan de helft in Paramaribo woont, is een aantal van vijftiendui zend demonstranten natuurlijk indrukwekkend", zo meende vakbondsleider Ronald Hooghart. El ders in het land zijn inmiddels ook stakingen uit gebroken en ging de bevolking de straat op om te protesteren. Zo is in de tweede plaats van Surina me, Nieuw-Nickerie, het openbare leven volledig stil komen te liggen. Econoom Derrick Ferrier ziet maar een oplossing weggelegd voor Wijdenbosch. „De regering kan na de afgelopen dagen niets anders doen dan constateren dat het volk niet meer achter ze staat. Ze hebben van monetaire economie geen kaas gegeten, dus zijn ze niet geschikt om het land te leiden. Maar als ze verdwijnen, moet het volk duidelijk gemaakt worden dat het zeer noodzakelijk is dat een nieuwe regering harde, pijnlijke maatregelen moet nemen. Want met het ertrek van Wijdenbosch zijn we er nog'niet."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7