D66-plan vluchtelingen neergesabeld Binnenland Heren aan de strijk Gevangenen houden buurtbewoners uit slaap Stier Sunny Boy zette veefokkerij op de kaart Faber en De Grave schouder aan schouder 'Zo'n drugsvangst blijft je als douanier de rest van je leven bij' IDERDAG 27 ME11999 iete geëist tegen Van Dijke (RPF) i haag Tegen RPF-Kamerlid Leen van Dijke is gisteren in ho- beroep 300 gulden boete geëist. Van Dijke heeft volgens de igse procureur-generaal Wesselink in een interview met het kblad Nieuwe Revu homoseksuelen opzettelijk beledigd. De k in hoger beroep komt overeen met de straf die de rechtbank m ten Haag vorig jaar aan Van Dijke oplegde. Het gerechtshof op 9 juni uitspraak. De RPF-leider ging tegen dat vonnis in F er beroep, omdat de vrijheden van meningsuiting en gods- ist naar zijn oordeel in het geding zijn. Het Kamerlid stelde joseksuelen in het interview met Nieuwe Revu uit 1996 op lijn met dieven en fraudeurs. Hij wilde zo aantonen dat er rthodox-christelijke kring ten onrechte zwaarder wordt ge- aan homoseksualiteit dan aan diefstal. nsterdam moet bijlessen betalen [erdam De gemeente Amsterdam moet opdraaien voor de 0 gulden aan kosten voor bijlessen voor de oudste zoon van vria ina Schaapman. Dit heeft de Amsterdamse rechtbank in ho- :n. beroep bepaald. Schaapman stapte naar de rechter omdat onderwijs op de 14e Montessorischool in de Jordaan zo ht was dat.haar kind bijles nodig had. De kantonrechter be- 1de vorig jaar al dat de gemeente de bijlessen moet betalen, ir de gemeente ging hiertegen in hoger beroep. Wethouder Irondel is teleurgesteld over de nieuwe uitspraak, maar wel met de duidelijldieid die het vonnis schept. Nu staat vast dat lingen niet allemaal een bepaald niveau hoeven te halen, ir dat de school wel voldoende lesstof moet bieden. Hier- 4 p :is ook de gemeente verantwoordelijk. ihef over sponsoring Triviant iaagD66 en de SP zijn boos op de TROS. Deze omroep 2I(* vier afleveringen van het televisie-spel Triviant in het teken b, de Europese verkiezingen. De Kamerleden Marijnissen (SP) iiskes (D66) werkten aan een van de uitzendingen mee. Pas [eraf hoorden ze dat het voorlichtingsbureau van het Euro- a e parlement de programma's met 100.000 gulden sponsort. le partijen menen dat deze wijze van sponsoring geen pas B| ft. „Als we het vooraf hadden geweten, hadden we nooit aan spelletje meegedaan. En het kan toch ook niet de bedoeling Wldat gemeenschapsgeld wordt aangewend om zo'n pro- J nma politiek te kleuren." De TROS liet gisteren weten in te Btiop de eis van Marijnissen en Giskes. Voorafgaand aan de inding op maandag 7 juni wordt een tekst getoond waarin lelijk wordt gemaakt dat de deelnemers niet wisten dat het rlichtingsbureau geld heeft gegeven en dat het programma nderdelen is aangepast in verband met de verkiezingen. iroïne in ruil voor steun kieslijst iem Tegen het Arnhemse ex-CD-raadslid H. Selhorst is gis- 1 in hoger beroep voor het hof in Arnhem een gevangenis van vijf maanden geëist wegens overtreding van de ïmwet. Volgens de procureur-generaal heeft het ex-raadslid ;jaar maart in Nijmegen verslaafden bolletjes heroïne aan- öden in ruil voor een handtekening op de kieslijst van zijn j. Selhorst werd vorig jaar mei door de politierechter ver- eeld tot een celstraf van vijf maanden, waarvan twee maan- 'oorwaardelijk. Volgens de procureur-generaal probeerde x-raadslid samen met andere mannen steun te'kopen voor tentrum Democraten. De partij had de verklaringen nodig te doen aan de verkiezingen. en legionellalijders Thermae 2000 inburg» De legionellabacterie die vlak voor Pasen in Ther- 2000 werd aangetroffen, heeft geen mensen ziek gemaakt, lacterie zat in een hydrojet-ligbad, dat in die periode door iensen werd gebruikt. Bij niemand openbaarden zich ziek- rschijnselen, laat staan de veteranenziekte. Dat heeft het isterie van volksgezondheid gisteren bekendgemaakt. Deze ffldmaking was een compromis dat is bereikt tijdens een geding vorige week tussen het Limburgse kuuroord en het sterie. Thermae 2000 meende dat het ministerie te hard stapel was gelopen door de ontdekking van de bacterie pu- elijk bekend te maken. Het kuuroord zou daar vooral in het van de paasdagen schade door hebben opgelopen. iderzoek extra snelweg Rotterdam iaag Den Haag begint samen met de randgemeenten burg en Rijswijk een onderzoek naar een extra snelweg ing Rotterdam. Momenteel perst al het autoverkeer zich via Itrechtsebaan (Al2) de stad in en uit. Op termijn moet daar 'Rotterdamsebaan' bij komen, die de Haagse binnenstad indt met het knooppunt Ypenburg (A13/A4). Het plan voor extra verbinding bestaat ai langer, maar welke route de moet gaan volgen was nog onduidelijk. Gisteren maakten Haag andgemeenten bekend dat de keuze is gevallen et Trekvliettracé, dat loopt via industriegebied Binckhorst Trekvliet. Onderzocht wordt of het mogelijk is de weg ge- ondergronds aan te leggen. De planmakers denken dat cLe vroegst in 2010 kan liggen en mikken daarbij uiter- op Rijkssteun. interstraf goed tegen inbraken ht Het aantal woninginbraken daalt flink als inbrekers straf in de winter moeten uitzitten. Volgens het jaarverslag ie politieregio Utrecht heeft de 'winterstalling' van inbre- ïn de winter van 1997/1998 geleid tot een halvering van het al inbraken in de stad in vergelijking met dezelfde periode roor. De winter is traditioneel de periode waarin het hoog- antal inbraken plaatsvindt. De simpele verklaring daarvoor i inbrekers bij voorkeur hun vak in het anonieme duister ïfenen. rschuiving uitbetaaldata AOW iaag AOW-ers die in financiële problemen denken te ko- i door het schuiven met de uitbetaaldata van de oudedags- ^Hfring, kunnen die verschuiving een jaar laten uitstellen. Dat jft staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken en werk- (enheid gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. Hoog- rst komt daarmee tegemoet aan een wens van de Tweede er om bij het verschuiven van de data een overbruggingsre- g te bieden. Hoogervorst wil door telkens vier dagen met tbetaaldata te schuiven over een paar jaar bereiken dat alle uitkeringen op de 23ste van de maand worden uitbetaald, n ou grote Kamermeerderheid vreesde echter dat grote groepen ïrden daardoor in financiële problemen kunnen geraken hun uitkering vier dagen later ontvangen. -laboratorium ontploft iburg In een bijgebouw van een boerderij in de Limburg- meente Valkenburg aan de Geul is gistermiddag een xtc-la- i! torium ontploft. De explosie werd gevolgd door een felle d, waarvoor de brandweerkorpsen van Heerlen en Valken met twintig man uitrukten. Na de brand vond de politie abletteermachine, een drukvat en tonnetjes met onbeken- lemicaliën. De ontploffing is volgens de politie ontstaan er iets was misgegaan bij de fabricage van xtc-pillen. De ie is op zoek naar de bewoner van het pand, die op vakan- het buitenland zou zijn. ANP Algemeen Nederlands Per Amsterdam In Amsterdam is gisteren het symposium Arbeid Zorg gehouden. Onder de titel Tussen vlinderdas en Theedoek' gingen diverse mannen met strijkbout en fleurige stoffen aan de slag. foto anp hans steinmeier ter apel gpd De bewoners van Tweede Val- thermond nabij Ter Apel heb ben er slapeloze nachten van. Een aantal gevangenen in het nabijgelegen Huis van Bewa ring maakt er een gewoonte van 's avonds en 's nachts de ramen open te zetten en luid tegen el kaar te schreeuwen. De omwo nenden houden ramen en deu ren zoveel mogelijk gesloten. Desondanks weten de gedeti neerden de televisies in de hui zen in de omgeving vaak te overstemmen. „Het is angstaanjagend, voor al als het donker is", vertelt een buurtbewoonster. Het ge schreeuw van de gevangenen begint vaak in de loop van de avond en gaat door tot ver na middernacht, evenals het geblaf van de honden in de buurt, die tekeer blijven gaan als de ge vangenen schreeuwen. „Het is een ware plaag. Met de rust en de stilte is het gedaan. We voe len ons gevangen in ons eigen huis", zegt de buurtbewoon ster. De penitentiaire inrichting Ter Apel ging in oktober vorig jaar open. Het Huis van Bewa ring herbergt sinds die tijd 384 gedetineerden, allen illegaal in Nederland verblijvende buiten landers. COA kan volgens minister Herfkens geen opvang bieden in Albanië denhaag» gpd/anp Het D66-plan om het Centraal Opvang Asielzoekers (COA) vluchtelingenkampen te laten bouwen in Albanië, is gisteren in de Tweede Kamer door het kabinet gena deloos weggehoond. voorstel was afkomstig van D66-Kamerlid Dittrich. Volgens Herfkens heeft het COA geen expertise om in het buitenland grote vluchtelingenkampen te bouwen. De VN-vluchtelingen- organisatie UNHCR heeft er niet om gevraagd en het Neder landse Rode Kruis is er beter voor toegerust. Dat bouwt in Zuid-Albanië al een kamp. Ook staatssecretaris Cohen „Daar kampen bouwen in de broeierige hitte met de kans op epidemieën is toch iets anders dan het managen van ping- pongtafels in Ermelo", was de vernietigende reactie van mi nister Herfkens (ontwikkelings samenwerking) tijdens het overleg over de opvang van vluchtelingen uit Kosovo. Het (asielbeleid) sabelde Dittrichs voorstel neer. „Als het COA be hoefte heeft aan een vluchtelin genkamp, dan wordt de firma De Boer gebeld die zo'n kamp bouwt." Bovendien is het COA zwaar overbelast door de komst van asielzoekers naar Neder land, stelde hij: „Het COA heeft zijn mensen hard nodig om de eigen accommodaties te behe ren." Dittrich vond dat beide be windslieden een 'karikatuur' van zijn voorstel maakten. Vol gens hem is het COA uitstekend in staat tentenkampen te bou wen en te managen. Hij ver wees naar een Noors hulppro ject in Albanië waar diverse me dewerkers van het COA stage lopen. Het D66-Kamerlid kwam onlangs met zijn voorstel en leek daarvoor ook de steun te hebben van CDA en WD, maar of dat nog zo is, is zeer de vraag. Dittrich kondigde giste ren aanvankelijk aan een motie in te dienen, maar na de harde kritiek van Cohen en Herfkens houdt hij dat nog in beraad. WD'er Kamp kwam tijdens het overleg andermaal op de proppen met zijn vrees dat de Kosovaren in Nederland zullen blijven, net zoals met de Bos- niërs het geval is. Dat zou een beloning' zijn van de etnische zuiveringspolitiek van Milose vic. aldus Kamp. Hij wil dat het kabinet daarom een 'terugkeer- plan' maakt. Hij hield de de missionaire PvdA-bewindsman voor dat de WD hem straks zal 'afrekenen' op de daadwerkelij ke terugkeer van de Kosovaren. Cohen was niet onder de in druk van Kamps dreigement. „U rekent maar een eind af', zei hij tegen de WD'er. Cohen zei nog geen reden te zien om zo n terugkeerplan te maken voor Kosovaren. Het merendeel wil trouwens niets liever dan te rugkeren naar Kosovo zodra dat mogelijk is. aldus de bewinds man. Hij toonde zich overigens met de Kamer somber over het Nederlandse voorstel om Koso- vaarse vluchtelingen in Europa dezelfde tijdelijke status te ge ven. Dat voorstel gaat het vol gens hem vandaag tijdens een overleg van de Europese minis ters van justitie en binnenland se zaken niet halen. „Dat is te leurstellend", beaamde de be windsman. heerenveen gpd Met de snuit eigenwijs in de lucht staat de legendarische stier Sunny Boy sinds gisteren te pronk in Heerenveen. Het brovizen beeld, gemaakt door de Brabantse kunstenaar Toon G/rassens, werd op zijn geboor tedag onthuld door de trainer Foppe de Haan van voetbalclub Heerenveen. De beeltenis staat voor het kantoor van CR Delta, de organisatie die sperma van het dier verhandelde. „Sunny Boy zette de Neder landse veefokkerij weer op de kaart. Hij zorgde ervoor dat het geloof in eigen kunnen terug keerde", aldus directeur Jacob Chadron van de fokkerijorgani satie Holland Genetics. Jaren lang was de veefokkerij afhan kelijk geweest van de Verenigde Staten. Sunny Boy werd veertien jaar geleden geboren! De kenners dichtten de stier aanvankelijk geen uitzonderlijke kwaliteiten toe. Maar fokker Minne Blanks- ma uit het Friese Schalsum hield het vertrouwen. Terecht, zo bleek, want het zwartbonte rund groeide in de jaren negen tig uit tot het boegbeeld van de moderne melkveehouderij in Nederland. Sunny Boy overleed op 27 december 1997, nadat hij Kwestie-Kosovo overheerst debat Na de onthulling van het beeld klom Foppe de Haan de stier. Rechts kijkt de kunstenaar Grassens toe. foto gpd jan de vries voor een wereldrecord van 2,3 Driehonderdduizend kwamen deelde fokker Blanksma vlak na miljoen spermadoses had ge- terecht in Nederland, waarvan de dood van Sunny Boy. Het zorgd. De stier verwekte een vele op boerderijen in Noord- Agrarisch Dagblad begon een miljoen nakomelingen, die en Oost-Nederland. Het beest actie, in samenwerking met ei- overal ter wereld rondlopen, verdiende een standbeeld, oor- genaar Holland Genetics. leiden silvan schoonhoven Het had een discussie-avond over de rol van de moderne krijgsmacht moeten worden, maar de kwestie-Kosovo over heerste gisteravond in de Leid- se Vredeskerk een debat tussen Mient Jan Faber en Frank de Grave. De vredesactivist en de demissionaire WD-minister van defensie stonden schouder aan schouder tegenover de zaal, waarin vooral anti-milita risten en pro-Servische Joego- slaven zich lieten horen. De emoties liepen hoog op. Het debat, georganiseerd door de discussiegroep International Christian Fellowship, verliep rumoerig. Weinigen waren ge ïnteresseerd in de subtiele ver schillen van mening tussen de IKV-secretaris en de defensie minister, want dat waren niet meer dan punten achter de komma in vergelijking met de radicale standpunten uit de zaal. De Grave kwam vooral mili tair ingrijpen in humanitaire drama's verdedigen. Hij werd echter flink aangepakt over de luchtaanvallen op Joegoslavië en vooral over de 'afzwaaiers'. Ook Faber toonde zich een voorstander van een krijgs macht die ingrijpt als een soe vereine staat de mensenrechten schendt. Opmerkelijk was dat hij zijn pijlen vooral richtte op de vredesbeweging, die hij ver weet alleen maar in de weer te zijn met verzet tegen de NAVO De rumoerige discussie die volgde werd beheerst door te genstanders van het NAVO-op- treden. Vragenstellers spraken voor hun beurt of klommen on gevraagd op het podium om petities en pamfletten te over handigen. De Grave was in zijn slotrede oprecht verontwaardigd. „Waarom denkt u het allemaal zoveel beter te weten. We kun nen erover van mening ver schillen of de methoden die de NAVO gebruikt effectief zijn, maar van'één ding ben ik zeker: van de gruwelijkheden die zich in Kosovo afspelen. En dat we dat als beschaafd land niet mo gen toelaten." De zaal applau disseerde. Maar vanachter de interruptiemicrofoon klonk ge sis van afkeuring. rotterdam yvonne keunen De Rotterdamse is apetrots. Maar liefst 4.008 ki lo cocaïne hebben douanebeambten in het ha vengebied onderschept. „Meer dan vierduizend kilo is echt verschrikkelijk veel. Het is het type vangst dat de douanier zijn hele leven bij blijft", zegt V. Castenmiller van de Rotterdamse doua ne. „De coke was nog onversneden, dus de straatwaarde komt waarschijnlijk hoger uit dan de half miljard gulden waarop het nu is ge schat." Het witte poeder was in kleine zakjes verpakt en verborgen in 215 rollen met spijkerstof. De waar was afkomstig uit Peru en bestemd voor Portugal. Rotterdam was slechts doorvoerha ven. Nog voor het zeeschip op 10 mei de Rotter damse haven invoer, was al bepaald dat de con tainer met denim fabrics, zoals de lading op de vrachtbrieven werd omschreven, moest worden doorgelicht. Hoe zo'n risico-analyse - zoals dat wordt ge noemd - wordt gemaakt, wil de douane niet prijsgeven. Maar het land van herkomst, het land van bestemming of een afwijkende lading kan een reden zijn om een laadkist eruit te pik ken. „Je moet het zien als een soort ervarings systeem". zegt Castemiller. „Wanneer er een boot met bananen uit Noorwegen komt, is dat een reden om de lading te controleren." De laadkist werd in de Douane Controle Loods gelost en de rollen stof werden gecontro leerd met de zogeheten palletscan. Met behulp van deze verplaatsbare x-ray (een middenmaat tussen de bagagescanner op Schiphol en de nieuwe containerscan op de Maasvlakte) kon den de douaniers zien dat in de rollen stof pak jes verstopt zaten. Toen daarin ook nog eens wit poeder bleek te zitten, werd de speurhond ingeschakeld en werden proeven gedaan. Nog dezelfde avond is de recordvangst onder streng toezicht verbrand. Met het oog op het onderzoek naar de afne mers, besloot de douane in samenspraak met Spaanse en Portugese autoriteiten om de vangst niet meteen naar buiten te brengen. Dat ge beurde pas gisteren nadat afgelopen dinsdag in het grensgebied tussen beide Zuid-Europese landen verschillende aanhoudingen waren ver richt. Het afgelopen jaar werden door de Neder landse douane en de Fiscale Inlichting en Op sporingsdienst (FIOD) over het hele jaar ruim 33 ton verdovende middelen in beslag geno men, waarvan 5.260 kilo cocaïne. Grote drugsvangsten den haag anp De cocaïnevangst in de Rotter damse haven van 4.008 kilo is weliswaar groot, maar geen Eu ropees record. Dat blijft voor Italië, waar in Turijn ooit 5.500 kilo cocaïne werd onderschept. Wel is de Rotterdamse vangst de grootste die ooit in Neder land is gedaan. Een overzicht van de grootste Nederlandse drugsvangsten van het afgelo pen decennium. In december 1989, nu tien jaar geleden, nam de Rotterdamse politie 330 kilo cocaine in be slag, de grootste cokevangst in Nederland tot dan toe. De drugs waren afkomstig uit Suri name. In mei van dat jaar werd ook op Schiphol een aardige slag geslagen: 140 kilo coke. In februari 1990 volgde op nieuw een Nederlands record: de politie in Dordrecht onder schepte 45.000 kilo Pakistaanse hasj, opgeslagen in een loods van een transportbedrijf. Veel? In 1989 stuurde 'de Hakkelaar' zijn mannen van Pakistan naar Canada met een scheepslading van 118.000 kilo Pakistaanse hasj. In maart 1990 ging het Rotter damse record alweer aan digge len: in IJmuiden werd een la ding ongevroren vruchtensap ontdekt met 2.658 kilo cocaïne. De lading was afkomstig uit Co lombia. In juli 1993 probeerden twee Amerikanen met het zeiljacht Amon Ra 500 kilo cocaïne op Texel aan land te brengen. Het duo strandde met een rubber boot op een zandplaat voor het waddeneiland. De drugs waren afkomstig uit Venezuela. Eén van de eerste grote vang sten chemische drugs (XTC en aanverwante middelen) werd in augustus 1993 gedaan door de Amsterdamse politie. Op het terrein van een Amsterdamse manege in Amsterdam-West werden ruim 1,6 miljoen XTC- pillen gevonden. Daarnaast trof de politie een miljoen neppillen en een hoeveelheid grondstof aan waarvan 13 miljoen pillen gedraaid hadden kunnen wor den. In maart 1994 werd het coke record opnieuw gebroken: de douanerecherche onderschepte in een loods in Zeewolde een partij van 3.234 kilo. De drugs, aangevoerd door een schip uit Venezuela, waren in de Amster damse haven al gesignaleerd door de autoriteiten Besloten werd de partij te volgen tot aan het afleveradres en daar in te grijpen. Overigens heeft deze tactiek niet geleid tot de arres tatie van de afnemers, die zich nooit hebben laten zien. In september 1995 deden douane en FIOD in Rotterdam eeh recordvangst marihuana: 23.500 kilo, afkomstig uit Co lombia. In juni 1995 kreeg de Neder landse politie een tip van de Britse douane: ze vond daarop 143 kilo heroïne in een schuur tje in Amersfoort. In oktober van dat jaar trof de Rotterdam se politie 1.000 kilo coke in een container met ingevroren gar nalen. In juli 1996 nam de politie, wederom in IJmuiden, 1.000 ki- «lo cocaïne in beslag op een schoener die afkomstig was uit Brazilië. Bij daaropvolgende huiszoekingen kwam nog eens 145 kilo boven water. Net iets groter was de partij die de douane in april 1997 wist te confisqueren in de haven van Vlissingen, verborgen op een schip, de Fogo Isle, uit Curasao: 1.236 kilo. In juni van dat jaar vond de politie Zaanstreek-Wa terland 1.000 kilo in een contai ner in Hoorn. Op 7 mei van dit jaar ontdekte de douane op Schiphol 700 kilo cocaïne in 144 dozen met groente en fruit, afkomstig uit Suriname. Voor Schiphol is de vangst een absoluut record. Drie dagen later volgde het re cord in Rotterdam: 4.008 kilo in de Rotterdamse haven. BOCHT EN BUMPERS Een doldwaze komedie van paul haenen met rijk de gooijer en olga zuiderhoek ER VALT EEN TRAAN OP DE TOMPOES Legendarisch succes van annie m.g. schmidt met o.a. trudy labij, jui/es hamel en m/(rgot dames HERFST IN RIGA De romantische toneelklassieker met ingeborg elzevier en kees coolen KORTSLUITING Het nieuwste stuk van haye van der heyden met o.a. nelly frijda en allard van der scheer THE ZOO STORY en OLD FRIENDS geregisseerd door edward albee met victor löw en leslie de gruyter DE TWEELING naar de roman van tessa de loo met yvonne van den hurk, wivineke van groningen, els ingeborg smits trudy de jong ENIGMA VARIATIES eric-emmanuel schmitt met eric schneider ei theo pont

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5