Voorzitter Bijlmerenquête haalt hard uit naar D66'er Niemand is als voormalig WD-leider Bolkestein I fa Binnenland rVD is bereid tot andreiking aan D66 R Het de trein winkelen In Oberhausen, DUsseldorf of Keulen voor f99,- Knoepert blijkt taai Unieke HlV-zaak voor rechtbank Maastricht Sociale zaken begint campagne tegen RSI Advies: Usselmeer uitbreiden met meer fallage wil supporters kunnen weren 'Van W'alsem lapt waarheidsvinding aan zijn laars' gNiNCENDe Groninger burgemeester J. Wallage wil per wed- I ijd in de nacompetitie bekijken of supporters van de uitspe- I ide club welkom zijn in Groningen. Vooralsnog moet alleen ilmond Sport, dat zondag tegen FC Groningen aantreedt, het U i nder aanhangers doen. Aanvankelijk was Wallage van plan or alle drie wedstrijden in de nacompetitie supporters van de jenpartij te weren. Nadat de KNVB had gedreigd dat FC Gro- ïgen dan de thuiswedstrijden op neutraal moest spelen, is hij ;rop teruggekomen. Volgens de KNVB zwicht Wallage voor de reur van een héél kleine groep. De Groninger burgemeester aiet onder de indruk van de kritiek. ,.De KNVB heeft boter op i hoofd, doordat ze zich van meet af aan tegen mijn voorstel eft gekeerd en niet met alternatieven is gekomen." JJamp Twiske opnieuw bekeken maar De gemeente Oostzaan bekijkt het besluit over de 50, mst van een vluchtelingenkamp in recreatiegebied Het Twis- nog een keer. Dat is gisteren besloten na overleg tussen het llege van burgemeester en wethouders en de fractievoorzit- 'n' s van de lokale partijen. Het besluit volgt op een tumultueus )lï( rlopen informatieavond voor burgers. Daarbij liepen vorige n d ek de bezoekers de zaal uit. Burgemeester A. Moens erkent ide periode van heroverweging mede het resultaat is van de jenstand onder de bevolking. De Oostzaanse burgemeester rikt dat de denkpauze enige weken zal duren. De komst van we rhonderd Kosovaren naar Het Twiske hoeft volgens Moens 21: en vertraging op te lopen. jki ndere naam nieuw kankerfonds sterdam De Stichting Nationaal Fonds Kankerbestrijding 91 et sinds gisteren Stichting Nationaal Fonds tegen Kanker. Het gjj stuur van het pas enkele maanden oude fonds heeft hiertoe Vloten, omdat de al langer bestaande Nederlandse Kankerbe- ijding/KWF met een rechtszaak dreigde. De naam van het uwe fonds zou verwarring wekken. Het nieuwe fonds werd gericht omdat de Nederlandse Kankerbestrijding/KWF uit- w itend kankeronderzoek doet op het gebied van de reguliere e leeskunst. Volgens de oprichters van het Nationaal Fonds te- en Kanker kunnen ook biologen een bijdrage leveren. n Nederlands Persbure Kïecrd# Pers Drensti s di rtijen gaan uit van snel lijmen coalitie iaag gpd/anp tyVD is bereid D66 enigszins moet te komen om het de paarse kabinet te red- De verwachting is dat de paarse partijen daardoor .volgende week verder on- '7°|iandelen om de coalitie te lijmen. D66' eist wel redelijke mate van zeker- dat de WD eventuele toe- 'f ingen ook nakomt. j D66 en de WD gaat men n uit dat de lijmpogingen informateur Tjeenk Willink ien twee weken tot resul- kunnen leiden. D66 en de oni laten echter open of men f\zc lwerkelijk weer een drie- ijenkabinet kan vormen. De ïrcJ alen zullen te vergaande uc' stellen van D66 op het ge- van staatkundige hervor- jen verwerpen. WD-Twee- jamerleden blijven D66 een te.zDfactor vinden voor de se coalitie en houden ter- c0 rekening met een PvdA- -coalitie, nadat D66 alsnog jehaakt. De kans op nieuwe iezingen dit najaar wordt iet Binnenhof erg klein ge- drie paarse partijen zijn r nu over eens dat het vo- CLaar gesloten regeerakkoord dit moment" niet moet len opengebroken. De op- g voor de kabinetscrisis volgens alle betrokkenen len gezocht binnen de af ten die in 1998 zijn ge it over een vorm van refe- im, een gekozen burge- iter en een nieuw kiesstel- ik informateur Tjeenk Wil- onderzoekt of die elemen- le basis kunnen vormen vervolggesprekken tussen I laarse fractie-onderhande- De D66-fractie heeft er ingestemd dat er verder bjit gepraat en heeft fractie- De Graaf volledig de vrije ■ftoi !Wi)! Buten rag! ier tvillfP zegjb dagje winkelen in Oberhausen. Düsseldorf.of Keulen begint op het ion. Dagelijks rijden er 9 comfortabele EuroCity-treinen naar deze hemmingen. Met het Superdagretour reist u bovendien nog eens extra prdelig. Tickets verkrijgbaar bij de verkooppunten van NS Intemauonaal bel 0900-9296 150 ct/min). NS Internationaal den haag anp-gpd Voorzitter Meijer van de parlementaire enquêtecommis sie Vliegramp Bijlmermeer heeft vanmorgen keiharde kritiek geuit op D66-Tweede-Kamerlid Van Walsem. Hij had geen goed woord over voor de inbreng van de soci aal-liberaal in het Bijlmerdebat gisteren. genover het optreden van het kabinet. Meijer ging in zijn kritiek vanmorgen zover dat hij zich afvroeg of Van Walsem nog wel achter de opdracht staat die de Tweede Kamer vorig jaar gaf tot het houden van de enquête. Volgens Meijer ,,lapt Van Wal sem de waarheidsvinding aan de laars". ,,De commissie weet niet meer hoe zij met Van Wal sem moet debatteren", aldus Van Walsem nam het gisteren op voor zijn partijgenote minis ter Borst. Die dreigt in gevaar te komen doordat de PvdA als enige regeringspartij zich in grote lijnen achter de harde eindconclusies van de enquête commissie heeft geschaard. Sa men met de oppositie tekent zich daarmee een Kamermeer derheid af die kritisch staat te- Meijer. De kritiek die hij uitte is hoogst ongebruikelijk in de be handeling van een eindrapport van een enquêtecommissie. Van Walsem kreeg met zijn optreden eerder al de voltallige oppositie op zijn nek. Rosen- möller (GroenLinks) verklaarde dat hij van het optreden van D66 „een vervelende smaak in de mond had gekregen". De knallende ruzie die daar op volgde was tekenend voor het verloop van het debat. De oppositiepartijen CDA, Groen Links, SP, SGP, RPF en GPV on derschreven in grote lijnen de scherpe conclusies van de en quêtecommissie. Vooral minis ter Borst moest het ontgelden. hand gegeven om Paars te hel pen lijmen. Ingewijden verwachten dat de WD akkoord zal gaan met de versnelde invoering van het (niet-bindende) 'raadplegend referendum', ook al staat dat niet in het huidige regeerak koord. Ook het opnieuw indie nen van het vorige week^in de senaat gesneuvelde correctief referendum zou - besproken worden. WD-leider Dijkstal vindt de onderhandelingsruim te echter 'niet erg groot'. D66-leider De Graaf zei dat een oplossing recht moet doen aan de geloofwaardigheid van alle drie de partijen, „zo dat al mogelijk is". Verder hamerde hij vooral op de betrouwbaar heid van zijn coalitiegenoten waar het gaat om gezamenlijke afspraken. „In hoeverre kan een partij die een afspraak maakt, ook leveren?", zei De Graaf in een verwijzing naar de WD die het correctief referendum in de Eerste Kamer torpedeerde. De Graaf is er niet gerust op dat voorstellen tot staatkundige hervorming het in de toekomst wel halen in de Eerste Kamer, waar de paarse meerderheid is geslonken tot één zetel. „Dat probleem is er nog steeds." WD-leider Dijkstal, die vorige week pijnlijk werd verrast door het stemgedrag van de WD-se- naatsfractie, moest dat gisteren ook toegeven. Ook PvdA-fractieleider Mel- kert benadrukte dat het ver trouwen tussen de drie partijen hersteld moet worden. „Je moet van elkaar op aan kunnen", zei hij gisteren. Melkert vond dat de kans op het lijmen van Paars-2 „toeneemt met elke dag dat we met elkaar in gesprek blijven". Informateur Tjeenk Willink zet vandaag zijn besprekingen voort, opnieuw door alle drie de fractieleiders afzonderlijk te horen. venlo Het opblazen van de 25 jaar oude vleugelflat De Knoepert in het Venlose stadsdeel Blerick is gistermiddag niet vlekkeloos ver lopen. Het enorme gebouw had in dertig seconden als een plum pudding in elkaar moeten zakken, maar een technisch mankement verhinderde dat. Er staat nog altijd een stuk flat overeind. Klokslag twee uur ging de helft neer, en toen werd het stil. Zo'n kwartier later volgde nog een reeks ontploffingen. Na het optrekken van de stof wolken was echter duidelijk dat er nog altijd een twee meter breed flatdeel van tien verdiepingen overeind stond. De bovenste verdie pingen van de flat die in totaal zeventien etages telde bleken nog min of meer in hele staat terecht te zijn gekomen op het puin van de onderste etages. Enkele tienduizenden belangstellenden keken op veilige afstand toe naar het explosieve einde van het impopulaire bouwwerk. De Knoepert kreeg vorig jaar mei landelijke bekendheid toen het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers aankondigde 2000 asielzoekers in het leegstaande gebouw te willen onderbrengen. Dat leidde tot enorme protesten onder de Venlose bevolking. Uiteinde lijk werden met Venlo afspraken gemaakt over de opvang van asiel zoekers op een andere plek, en kon De Knoepert alsnog worden ge sloopt. FOTO ANP BAS RUTTEN Het debat ontaardde in ver dere verwarring en verwijten toen Van Walsem een brief van Borst tevoorschijn toverde, die de meeste andere Kamerleden nog niet hadden gezien. PvdA-Kamerlid Van Gijzel wilde gisteren nog geen politie ke consequenties trekken, maar liet blijken de ministers Jorrits- ma en Borst in het debat vol gende week kritisch te onder vragen. Evenals de oppositie deelt hij voor een groot deel de conclusies van de enquêtecom missie dat de Tweede Kamer door de regering te vaak on juist, onvolledig, ontijdig en on duidelijk is geïnformeerd. maastricht anp, Voor de rechtbank in Maas tricht is vanmorgen een uit zonderlijke zaak begonnen. Een man die met het aidsvi- rus is besmet, wordt verdacht van poging tot doodslag op zijn Heerlense ex-vrouw. Het stel had jarenlang seks zon der condooms, terwijl de vrouw niet wist dat haar echt genoot seropositief was. lustitie denkt te kunnen be wijzen dat de 32-jarige man uit Brunssum, die tegenwoor dig in Aken woont, van zijn ziekte op de hoogte was. De vrouw is overigens niet be smet geraakt. Zes jaar geleden zag Justitie in Leeuwarden in een vrijwel identieke zaak af van straf rechtelijke vervolging van een man. omdat hij op sterven lag. Wel kreeg het slachtoffer, zijn vriendin, een schadever goeding toegewezen. Juristen zijn erg benieuwd naar de afloop van de zaak, omdat die ook van belang kan zijn bij toekomstige za ken. Docent strafrecht mr. P. Bal van de Universiteit Maas tricht verwacht bovendien dat van een forse straf een belangrijke signaalfunctie uit gaat naar mensen die onveilig vrijen. De verdachte riskeert maximaal tien jaar gevange nisstraf. den haag anp Pijn in de nek. stijve armen of schouders, tintelingen in han den en vingers. Allemaal klach ten die op de beroepsziekte (re petitive strain injury) kunnen wijzen. Die kunnen wanneer ze worden verwaarloosd, tot on herstelbare gezondheidsschade en arbeidsongeschiktheid kun nen leiden. Reden voor mhet ministerie van sociale zaken om een campagne te beginnen on der mensen die met computers werken. Van de ruim 2,5 miljoen Ne derlanders die met personal computers werken, zou 40 pro cent in meer of mindere mate RSI-klachten. Van de mensen die in de landbouw, het trans port, de bouwnijverheid en de horeca werken, heeft een kwart er last van. De ernst van het probleem wordt lang niet altijd onderkend, zei staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken vanochtend. De vancfaag begonnen cam pagne is in de eerste plaats ge richt op mensen die achter beeldschermen zitten. Heeft ie mand klachten, dan is het heel moeilijk die te behandelen. Voorkómen is dus de bood schap. Van belang is dat men sen de verschijnselen herken nen. Daartoe worden onder be drijven CD-ROMS met uitleg verspreid en krijgen kopers van computers folders mee. Verder gaan er brieven naar huis- en bedrijfsartsen. De informatie is ook te vinden op internet ('st- oprsi.nl'). Werkgevers moeten hun personeel voorlichten en ervoor zorgen dat zij niet te lang (maximaal zes uur per dag) achter een beeldscherm zitten en regelmatig pauzeren of tussendoor andere dingen doen. We moeten voorkomen dat RSI een aandoening wordt die veel menselijk leed en grote economische schade aanricht, aldus de bewindsman. De arbeidsinspectie heeft de afgelopen maanden naar RSI- klachten gekeken bij werkne mers van financiële instellingen en architectenbureaus. Vier van de tien beeldschermwerkers bleken klachten te hebben. Bij één op de vijf houden die klachten ook na het werk aan. Nog niet de helft gaat naar de huisarts. Wieringen wordt wellicht weer eiland amsterdam anp Het Usselmeer zou moeten worden uitgebreid met een meer, dat van Wieringen in de kop van Noord-Holland weer' een eiland maakt. Ook bij de Noordoostpolder zou een nieuw randmeer moeten ko men. De Raad voor het Lande lijk Gebied stelt dat voor in het advies 'Voor een open toe komst', dat vandaag in Amster dam is aangeboden aan staats secretaris Faber (Natuur). Vol gens de raad zijn de nieuwe meren nodig wegens het stij gend waterpeil in het Ussel meer. Klimaatverandering zorgt 's winters voor meer regen en watertoevoer naar het meer. Inpoldering van het Marker meer (voor een tweede Schip hol bijvoorbeeld) mag daarom al helemaal niet meer, stelt de raad. Het meer kan juist beter worden uitgediept. Zelfs kleine landwinning langs de oevers moet kritisch worden bekeken. Dijken rondom het Usselmeer moeten hoger en omliggende polders kunnen als waterbuffer dienen. Vooral het advies om twee nieuwe randmeren aan te leg gen is zelden zo concreet be pleit als nu door de Raad voor het Landelijk gebied. Bij de vooroorlogse inpoldering van de Noordoostpolder en de Wie- ringermeer achtte men de randmeren niet nodig. Gevolg was echter dat de bodem van de Kop van Overijssel inzakte en de waterhuishouding in de war raakte. Een nieuw rand meer zou het effect kunnen herstellen, zo meent de raad. Het extra water biedt voorde len voor natuur, recreatie en scheepvaart. De Raad spreekt van een 'groot, open en nat hart in Nederland'. Uitbreiding van het aantal bootligplaatsen is mogelijk, maar het Usselmeer moet wel 'open, rustig en ruim' blijven. De raad vindt hoge ge bouwen en windturbines daar om ongewenst. Het advies bevat, ook een voorstel om de instellingen die bij het IJsselmeergcbied betrok ken zijn in een platform te bun delen, onder voorzitterschap van de Commissaris der Konin gin in Flevoland. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland kon vanoch tend nog niet reageren op het plan en wil dat eerst bestude ren. Bestuurders van de provin cie Flevoland en de gemeente Noordoostpolder staan in prin cipe positief tegenover het ad vies. den haag margit kranenburg Zou Bolkestein, als hij nog politiek leider van de WD was geweest, erin zijn geslaagd senator Wiegel vóór het referendum te laten stemmen? Een leuke vraag in de categorie 'wat als...'. Helaas is dit soort vragen nooit met een absoluut ja of nee te beantwoor den. Zeker niet als het om zoiets gril ligs als politiek gaat. Bij een poging toch te achterhalen welke rol Frits Bolkestein tijdens de 'Nacht van Wiegel' had kunnen spelen als hij de fakkel nog niet aan Hans Dijkstal had gegeven, is op z'n minst een hulpmiddel nodig. Voor wie van een beetje puzzelen houdt, kan het vandaag verschenen boek Frits Bolke stein. Portret van een liberale vrijbui ter' zo'n hulpmiddel zijn. De loopbaan van de spraakmakende liberale leider wordt driehonderd pagi na's lang minutieus beschreven en be commentarieerd. Ook Hans Wiegel komt hier en daar uitgebreid aan het woord. Dikke vrienden zijn de twee li beralen niet, zo blijkt. Wiegel vond Bolkestein in eerste instantie maar een 'rara avis' (rare vogel). Eén akkefietje zal altijd tussen de twee blijven in staan. De manier waarop Bolkestein lijsttrekker werd voor de verkiezingen van 1994 zette kwaad bloed bij Wiegel die een rentree in de landelijke politiek misliep. Bolkestein bewonderde wel de Wiegeliaanse manier van presente ren in de media en aan het volk. Het boek, geschreven door de jour nalisten Max van Weezei en Leonard Ornstein, is het eersté serieuze werk over de liberale politicus. Bolkestein heeft tot nu toe vooral boeken en boekjes geschreven over zichzelf of over onderwerpen die hem aan het hart gaan. Vorig jaar nog liet hij zich verleiden korte dagboeknotities te pu bliceren over de verkiezingscampagne en de formatie. Van Weezei en Omstein hebben hun best gedaan om met hun boek, zoals ze het zelf formuleren, een bijdrage te leveren aan de oplossing van het raad- sel-Bolkestein. Ze laten veel mensen uit zijn omgeving aan het woord, van een Idasgenootje van de lagere school tot Ed van Thijn en de omstreden van rechts-extremisme beschuldigde WD- 'er Hans van Baaien. Opvallend is dat ook Bolkestein zelf veelvuldig aan het woord komt. Een nieuw beeld van de liberale po liticus levert het boek niet op. Bekende kwalificaties over hem als afstandelijk, bot, intellectueel, houterig, on-Neder- lands, een vreemde eend in de bijt, bot en asociaal komen vaak voor. In de be schrijvingen klinkt onwillekeurig een soort bewondering door: niemand is als Bolkestein. Kleine onthullingen en nieuwe feit jes brengt het boek wel, zelfs met de meningsverschillen erbij. Oud-minis ter Ed van Thijn beweert bijvoorbeeld stellig dat Bolkestein in de jaren ze ventig aan hem vroeg hoe hij de meest rechtse PvdA'er na Duisenberg kort worden. Volstrekt onjuist, volgens Bol kestein, hij had in de jaren zestig even gespeeld met de gedachte aan een Ka merlidmaatschap voor de PvdA, maar later zeker niet. Van Thijn blijft echter bij zijn versie van het verhaal. Reconstructies van de manier waar op Bolkestein in de Kamer terecht is gekomen, van interne WD-partijperi- kelen en van het als geheim geldende 'Torentjesberaad' zetten de persoon Bolkestein neer, maar geven ook een beeld van de politieke cultuur van de laatste 25 jaar. In een reeks lange gesprekken met de twee journalisten heeft Bolkestein zich laten verleiden tot iets waaraan hij zegt een hekel te hebben: praten over mensen. Was van hem niet het gezegde: 'Grote mensen praten over ideeën, middelgrote mensen praten over gebeurtenissen en kleine mensen praten over personen'? In het boek zegt hij over Lubbers: „Het succes was hem naar het hoofd gestegen." Over de huidige CDA-lei- der: „De Hoop Scheffer is niet was echt. Een rechtse jongen met een links verhaal. Hij maakt daardoor een plas tic indruk." Over zijn PvdA-collega destijds: „Wallage liep bij gesprekken over het vreemdelingenbeleid in het Torentje soms helemaal rood aan. Dan kreeg hij zo'n dik hoofd." Bolkestein is inmiddels van het ac tieve politieke toneel verdwenen. Als 'Kamerlid zonder portefeuille' laat hij niet meer zo veel van zich horen. Hij streeft naar een post binnen de Euro pese Commissie, maar dat doen er meer. Verder is het stil geworden rond de persoon die zeker de afgelopen acht jaar een stempel op de Haagse politiek heeft gezet. De schrijvers zijn op zoek geweest naar het raadsel Bolkestein. De oplos sing geeft de liberaal zelf aan het einde van het boek: „Het heeft geen zin op zoek te gaan naar de mystiek van Bol kestein, want die is er niet." 'Frits Bolkestein. Portret van een li berale vrijbuiter', door Max van Wee zei en Leonard Ornstein (uitgeverij Prometheus, fl 34,90)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3