Snuivende sterren aan schandpaal SOPHIE TOPLESS TV WEER Nederl and presenteert zich mager in Jeruzalem Het Gesprek van de Dag Blauw flitslicht 219 DONDERDAG 27 MEI 1999 COMMENTAAR Slechte timing Joegoslavië-tribunaal Uitgerekend op het moment dat er een sprankje hoop is dat de geesten in de oorlog rond Kosovo rijp worden voor bemiddeling, stak gisteren het gerucht de kop op dat het Joegoslavië-tribunaal met een formele aanklacht komt tegen president Milosevic. De of ficiële aankondiging was er weliswaar vanmorgen nog niet, maar de suggestie alleen al zorgt voor verstoring van het moeizaam ver lopende diplomatieke overleg om een voorlopig einde te maken aan de twee maanden durende oorlogshandelingen. Op zichzelf is het natuurlijk een logische stap en ook een mooi be richt dat het tribunaal de oorlogsmisdaden van de Joegoslavische president niet wil laten passeren. De man voert een schrikbewind, waarvan de etnische zuiveringen in Kosovo recent het meeste weerzin opwekken, maar dat al jaren aan de gang is. Het vervelende is alleen dat een formele aanklacht op dit moment een morele waarde vertegenwoordigt die in de praktijk niet te ver zilveren is. De leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, heeft al lang een soortgelijke aanklacht van het tribunaal aan zijn broek hangen, maar is nog altijd niet opgepakt. Veel wijst erop dat het ook voor Milosevic persoonlijk vrij weinig uitmaakt of hij al dan niet wordt aangeklaagd. Daar staat tegenover dat de aanklacht slecht is ontvangen bij de Russen, die juist met de inzet van oud premier Tsjernomyrdin de enige serieuze bemiddelingspoging on dernemen. Met de aanklacht is zijn diplomatie natuurlijk niet met een ten einde, maar wel vertraagd. De NAVO-bombardementen op Joegoslavië gaan hun derde maand in en nemen steeds meer de trekken aan van een wan hoopsoffensief. Stoppen kan niet, want dat zou gezichtsverlies op leveren, zo heet het. Hen volgende fase, het sturen van grondtroe pen, is volgens bronnen in Washington onvermijdelijk. Je moet er niet aan denken, want ook die fase zal geen oplossing brengen. Een pauze en nieuwe onderhandelingen, dat lijkt het enige dat er opzit. Juist die optie dreigt nu onder druk te komen door het tribu naal. Rechters moet los van de politieke waan van de dag kunnen opereren. Maar als zij stappen zetten in een oorlogssituatie wor den ze zelf een politieke factor, en dan is gevoel voor timing on ontbeerlijk. Veronica 'deecl' ooit de wereld in een half uur. Dan raasden er een paar filmpjes van liier en daar op de aardkloot over je scherm, en dat heette dan een actualiteitenprogramma. Afgezet tegen die eerste poging tot informatieve televisie van de voormalige radiopiraat is VPRO's Anil Ramdas met zijn Blauwe Licht nog bescheiden. Die doet, met drie gasten in de studio, een weekje televisie in 25 minu ten. Vier filmpjes roste hij er gisteravond in die 25 minuten doorheen. Een wervingsspotje van de koninklijke landmacht, een filmpje van de verwoesting die clusterbommen van de NAVO hadden aange richt in een dorp in Kosovo, beelden van de Nacht van Wiegel, en van de verfbom die in Duitsland op de schouder van de Groene mi nister Joschka Fischer uiteen spatte. Felix Meurders, Frits Spits en Stephan Sanders zaten allemaal ach ter hun eigen leeveetje en praatten erover. Want dat is het doel van Het Blauwe Licht: de media kritisch bekijken. Het werd een heel ge kakel. Meurders had het hoogste woord en onderbrak iedereen, Spits deed min of meer hetzelfde, maar dan op een bedachtzame manier. Ramdas stelde zo nu en dan een domme vraag ('Kan er over de oor log in Kosovo wel fatsoenlijk gediscussieerd worden?') of wierp zich vol overgave in de discussie. Alsof hij niet de presentator was van het programma, maar een deelnemer als de drie anderen. Alleen als hij zijn handen bezwerend in de hoogte stak om aandacht te vragen voor een volgend filmpje wist je: daar zit de baas van de tent. Sanders zat erbij en keek ernaar. Hij kreeg zo af en toe de kans om er een boeiende observatie tussendoor te prikken. Voorzover de pre sentatordat toeliet. Bij de Servische beelden: „Hoeveel raadsels kun je in één minuut stoppen?'' Bij de beelden van de Nacht van Wiegel, waar een interviewer D66'er Tom de Graaf voorhield dat hij met zijn dreigen met een kabinetscrisis de WD-senator 'stijver dan slag room' had gemaakt: „Een rare Haagse uitdrukking. Stijver dan slagroom is boter, en dat kun je heel goed smeren. Maar je merkt dat die politici en journalisten in Den Haag één exotische stam ge worden zijn, met een eigen taal. Maar daar was die brulboei van een Meurders weer, die meende te moeten zeggen dat politici 'palingen in een emmer snot' zijn. Lekker banaal en populistisch. En ik ging innig verlangen naarzo'n ouderwets programma, waar in één boeiende gast fatsoenlijk overéén boeiend onderwerp werd geïnterviewd. Nou eens niet 'de wereld in een halfuur'. Een keertje niet 'de week in 25 minuten'. Beetje diepgang. Zou dat kunnen? wil buys Nieuwe miss Universe Miss Botswana, Mpule Kwelagobe, is de nieuwe miss Universe. De 19-jarige studente elektrotechniek won de verkiezing voor miss Filipijnen en miss Spanje. De strijd tussen 48 jonge vrouwen vond plaats op een voormalige Amerikaanse marinebasis op de Caribi sche eilandengroep Trini dad en Tobago, geboorte land van de vorige winna res. Naar schatting 2,5 mil jard mensen keken naar het over de hele wereld uitge zonden spektakel. foto ap Zonnen en bijzonnen Britse boulevardpers ontdekt gat in 'nieuwsmarkt' Bekende Britten die wel eens cocaïne snuiven weten inmiddels dat ze daar vreselijk mee moeten uitkijken. De boulevard pers ligt voortdurend op de loer en nagelt sinds enige tijd de ene beroemdheid na de andere aan de schandpaal. Onthullingen over drugs ge bruikende beroemdheden vul len tegenwoordig het gat dat een paar jaar geleden is ont staan, nadat de buitenechtelijke verhouding als nieuwswaardig onderwerp had afgedaan. Want toen eenmaal de geheime lief des van prins Charles en wijlen prinses Diana op straat lagen, inclusief de sappige details, was er eenvoudigweg geen liefdes nestje meer te ontdekken dat het Britse lezerspubliek nog kon schokken. De tabloids moesten dus op zoek naar iets nieuws en hun onthullingen over snuivende sterren blijken een gouden greep te zijn. Ten eerste is de doelgroep bijna onuitputtelijk, want het aantal beroemdheden dat wel eens een lijntje legt, is niet ie tellen. Aardig voor de ta bloids is ook dat drugsbezit en - gebruik niet alleen moreel ver werpelijk zijn, maar ook nog eens onwettig. Zodoende is justitie al verschil lende malen op onthullingen ingesprongen en binnenkort draait ex-soapster John Alford zelfs het gevang in omdat hij onder het toeziend oog van een tabloid-reporter een paar gram metjes coke had verkocht. Het geen weer tot extra publiciteit in de bladen leidt. Heel het land huiverde toen on langs het zondagsblad News of the World en de Sunday Times onthulden dat Tom Parker Bowles, zoon van Camilla, werkzaam in de filmwereld en op vriendschappelijke voet ver kerend met kroonprins William, aan de cocaïne is. Het onderwerp vulde dagen lang vele pagina's, ook in de normale laanten. Niet alleen omdat Tom coke snuift, maar vooral omdat prins William (op de gevaarlijke leeftijd van 16 jaar) blijkbaar omgang heeft met een drugsgebruiker. Kan de prins de verleiding weerstaan waarvoor vriend Tom is bezwe ken, is nu de grote vraag. Veel werk hadden beide bladen overigens niet hoeven maken van deze primeur. Iemand uit de omgeving van Tom Parker Bowles had beide kranten inge licht en voorzien van compro mitterende details. Daarmee geconfronteerd door verslagge vers bekende Parker Bowles meteen. Zo makkelijk wordt het de bladen niet zo vaak gemaakt. Maar vooral het grootste zon dagsblad News of the World (oplage meer dan vier miljoen) is niet voor één gat te vangen. Sterverslaggever Mazher Mah- mood heeft een vrijwel ongeli miteerd budget tot zijn be schikking en is voortdurend on der dekmantel op strooptocht, gesteund door enkele technici die goed zijn in het installeren van geheime camera's en mi crofoons. Vorig jaar presenteerde hij zich als rijke zakenman in een Rolls Royce met een sponsorverhaal tje aan de voorzitter en vice- voorzitter van voetbalclub Newcastle United. Bij de twee de ontmoeting (op Marbella) was het al raak. De voorzitter vroeg een prostituee om cocaï ne, de vice-voorzitter duwde nog wat bankbiljetten in haar decolleté en verder maakten ze denigrerende opmerkingen over Newcasde-spelers en - Tom Parker Bowles. fans. Mahmood had het alle maal opgenomen en na publi catie in News of the World ruimden beiden het veld. Ook ex-soapster John Alford was vorig jaar het slachtoffer van Mahmood. Mahmood - dit maal als Arabische sjeik - bena derde Alford met de vraag of die als beroemdheid (tegen be taling) aanwezig wilde zijn bij de opening van zijn nieuwe dis co in Saudi-Arabië. Mahmood blijkt het spel zo overtuigend te kunnen spelen dat ook Alfords er in trapte. Na een paar ont moetingen kreeg Mahmood de televisiester zover dat die cocaï ne en cannabis voor hem ging halen en het hem verkocht. En vervolgens voor het oog van een geheime camera nog een snuilje nam ook. Op grond hiervan moet Alford de gevan genis in wegens handel in hard drugs. Vorige maand zwom de beken de BBC- discjockey Johnny Walker in een soortgelijke Mah- mood-fuik. Walker is inmiddels door zijn bazen geschorst. En afgelopen zondag onthulde Mahmood dat de wereldbe roemde aanvoerder van het En gelse rugbyteam, Lawrence Dallaglio, in zijn tienerjaren een klein fortuin heeft verdiend in de drugshandel, cocaïne heeft gesnoven en en passant zijn vrouw heeft bedrogen. Dalla glio, die zich inmiddels uit het team heeft teruggetrokken, had dit alles verteld aan Mahmood in de veronderstelling dat hij sprak met een rijke zakenman die een sponsorcontract met hem wilde afsluiten. Sommigen vinden de werkwijze van Mahmood beneden alle peil en vragen zich bovendien af wat het maatschappelijk be lang is van onthullingen over het drugsgebruik van individu en. De critici zijn echter ver in de minderheid. Dat blijkt ook uit het feit dat Mahmood twee maanden geleden nog een be langrijke journalistieke prijs won. Hij werd toen gekozen tot verslaggever van het jaar. harm harkema Sophie 'verraden' voor drie ton Sommigen dachten dat de Brit se schandaalbladen geleerd hadden van de dood van prin ses Diana. Het Britse konings huis bleef het afgelopen jaar in elk geval al te ranzige publiciteit bespaard. Gisteren echter sloeg de belangrijkste tabloid, The Sun, ouderwets gewetenloos toe. Slachtoffer was Sophie Rhys-Jones, die niet alleen op Diana lijkt, maar volgende maand ook gaat trouwen met prins Edward, broer van Char les, en jongste zoon van konin gin Elizabeth. The Sun opende in chocolade letters met de kop:Sophie Topless", „zie de verbluffende foto op pagina drie". Daar stond paginagroot een foto van Sophie, die gierend van de lach in de armen ligt van tv-presen- tator Chris Tarrant. De even eens lachende Tarrant houdt Sophies binikitopje in de hand. Compromitterend is de foto geenszins. Zij stamt uit 1988, toen Sophie Edward nog nooit had ontmoet. Bekend was bo vendien dat zij in die tijd vriendschappelijk omging met Tarrant. Meer straalt de foto ook niet uit. Toch vormde de publicatie ervan het gesprek van de dag. Want waarom moest The Sun deze foto zo no dig publiceren? Komen de rat ten van de tabloids weer uit hun holen? Buckingham Palace reageerde woedend. Een woordvoerder WORLD PICTURE OlfflEXCLUSIVE De voorpagina van The Sun waar op de geruchtmakende foto wordt aangekondigd. foto ap sprak van „wreedheid met voorbedachten rade" en „een grove inbreuk op het privéleven van mevrouw Rhys-Jones." De woordvoerder van premier Blair liet zich in soortgelijke ter men uit. Geschrokken bood The Sun ex cuses aan voor het plaatsen van de foto die destijds is genomen door een collega van Tarrant, de radiopresentatrice Kara Noble. Die zou de foto 'nooit' in de publiciteit brengen, be loofde ze Sophie Rhys-Jones. Nu ze dat toch - voor rond 330.000 gulden - gedaan heeft, voelt het slachtoffer zich „vre selijk verraden." Het was voor het radiostation waarbij Noble werkte aanleiding haar op staande voet te ontslaan. De di rectie zei niet zo'n verraderlijke persoonlijkheid in dienst te wil len hebben. harm harkema De spanning stijgt in Jeruzalem. Op weg naar het Eurovisie Songfestival is het aangebroken om de polls en de publieke opi nie een beslissende wending te geven. De eerste persconferen ties waren voor de vriendelijk heden - 'Glad to be in this great city' - maar nu is voor de dames en heren performers de tijd ge komen zich wat nadrukkelijker te manifesteren. De één doet dat beter en gemakkelijker dan de ander, zo bleek gisteren. Eén ding is zeker: qua presentatie scoort Nederland in Jeruzalem niet al te hoog. Elk team heeft wel zo z'n ma nieren om zich te profileren. De zangeressen van Turkije en IJs land, één van dé favoriete in zendingen, maakten er gisteren tijdens hun persconferenties een vrolijke boel door hun ei gen en/of andere festivalnum mers te zingen. De IJslanders waren daarnaast zo slim veel te weinig cd-singles van hun lied je mee te nemen, zodat er na afloop een aardige opstand met hier en daar wat onvriendelijk heden tussen 'journalisten' ontstond. Zo maak je legendes. De Oostenrijkse ploeg deelt ca meraatjes uit voor een fotowed strijd onder journalisten, België bespeelt de pers met heel veel humor en charme, de Engelse zangeressen weten de aandacht constant op zich gericht dankzij vijf schijnbaar steeds korter wordende rokjes, Noorwegen bouwde gisteren de spanning goed op door een half uur te laat te komen en Kroatië ver toonde - toegegeven, het is niet sterk, maar er gebeurde ten minste wat - een vriendelijk VW-filmpje. Nederland opende de bijeen komst met een herhaling van de introductie van maandag, waarna Marlayne nogal ver moeid voor de tweede keer mocht vertellen hoe oud ze is en dat ze op het conservatori um heeft gezeten. Verder nog vragen? Nou goed dan, er was tenminste, hoe mager ook, nog een nieuwtje. De Baarnse zan geres lijdt aan hooikoorts, heeft daar medicijnen tegen, maar door de drukte heeft ze er toch een beetje last van gekregen. Om die reden worden er vanaf vandaag ook geen interviews meer gegeven. „Maar het zin gen gaat nog goed, hoor!" En dat was het dan wel zo'n beetje. De schrikbarend matte bijeen komst kwam na een nogal cha otisch verlopen tweede repeti tie, waar wederom het geluid niet helemaal was zoals vooral de achtergrondzangers het graag gehoord hadden. En, nou ja, toe dan maar: op de tribune ontstond er bij de volgers nogal wat discussie over De Jurk, die gisteren dan toch eindelijk Geen nieuwe liefde, geen nieuw geluid werd geopenbaard. „Het lijkt wel een trouwjurk", aldus Ra dio 2-presentator Ron Stoelde, zonder te weten hoezeer hij de spijker op de kop sloeg. Marlayne later, over haar jurk van voile boven een grijsblauwe broek, die a: veel beter past bij een stemmige ballad dan een vlotte popsong, en b: schril af steekt bij de lekker nonchalante kleding van de achtergrondzan gers: „Toen ik ging trouwen had ik de keus uit twee ontwer pen. Deze viel af, omdat die an der net iets mooier was. Toen dacht ik: als er een keer een goede gelegenheid komt dan doe ik wél zoiets aan. Die gele genheid leek me nu wel aange broken." Benieuwd hoe vernie tigend het commentaar in de Privé-rubriek 'Hoe gaan onze sterren gekleed?' zal zijn. Tot slot: gelieve zaterdag te dui men voor gitarist Leendert Haaksma. Maandag liet hij tij dens de repetitie zijn plectrum vallen, wat op zich niet zo erg was omdat hij toch maar staat te playbacken. Gisteren echter kwakte zijn hele gitaar op de grond, en dat ziet er toch iets slordiger uit. Aan de andere kant: er gebeurde eindelijks eens iets verrassends in het Ne derlandse kamp. tomruufrok» nog dagen Nog 219 dagen en hei nieuwe millennium b1 aan. Reden voor deze t& om in een dagelijkse terug te kijken op bel; rijke gebeurtenissen! s' plaatsgrepen op corri rl< ponderende data in d e gelopen 1000 jaar. De" week: 25 mei 1935: Je J Owens breekt vier we ri records: 26 mei 1521: er ther in de ban gedaan mei 1990: Luyendijk i H Indianapolis: 28 mei|l5T Einde Zuiderzee; 291 ét 1978: Frits Spits begin st' avondspits. 27 MEI 1990 De laatste tien ronden vj t Indy 500 winnaar. Arie Li ie dijk: „Ik zat in de wageni j dacht: jezus, ik ga een mi dollar pakken. Ik dacht o thuis, aan mijn ouders di de buis zaten. Die krijgen hartstilstand als ik ga win T ging het door mijn hoofd' 27 mei 1990 wordt een A can Dream verwezenlijk wint Arie Luyendijk uit h C Zuidhollandse Sommela C in 1981 bijna platzak naa rika te zijn gereisd, de be )A roemdste aller autoraces dy 500 op de befaamde van Indianapolis en mag m der de ogen van 450.000 1(j( schouwers een cheque v 1.090.000 dollar incasser p is zijn eerste overwinnin V( Indycarserie en een belo |ai voor jaren volhouden in r tosport. Zo zwerft hij inn jonge jaren samen met z1 c der Jaap Luyendijk als et jn made door Europa. In 1!; wint hij nog een keer de n 500 als hij zijn teamgeno jn Scott Goodyear met 0,57 ier klopt. Luyendijk: „Ik wis wat me te wachten stont j. de eerste zege werd ik zc |w leefd dat ik maanden in jje soort droom bivakkeerd de vreugde en de oplucl st( blijven even groot als je i v maals wint." Over drie d ,e] op 30 mei 1999, na voor ;ar laatst in de Indy 500 te z af£ getreden, beëindigt Arie se dijk zijn loopbaan als co r MENSELIJ In reclamespotjes laat CL SCHIFFER met wapperen ren in de wind moeiteloos hoe je een Ci- troën het best over de weg stuurt. Al jaren is het Duitse topmodel het gezicht van het automerk. In de reclamewereld is mooi zijn ge noeg, want in een Franse krant gaf Schiffer vrijdag ze helemaal geen rijbewijs Ik weet hoe ik moet auto maar ik heb nooit tijd geh 1 mijn rijbewijs te halen", v:r de de blonde Duitse. Citrc niet geschokt door haar nis. ,,Ze is hoe dan ook g« auto's", liet een woordvt van het bedrijf weten. i ,k ÉSB de Het zonlicht bevat alle kleuren van de regenboog maar omdat de kleu ren te dicht op elkaar zitten zijn ze nauwelijks van elkaar te onder scheiden. Valt het zonlicht echter dóór een prisma dan vindt er bre king plaats en worden de diverse kleuren wel duidelijk zichtbaar. Gis teren dreven er opnieuw sluierwolken over onze streken. Deze ijle be wolking bestaat uit ijskristallen die door opstijgende bewegingen in de atmosfeer op ongeveer dezelfde hoogte drijven. Wanneer de kristallen dicht genoeg op elkaar zitten en zeshoekig van vorm zijn fungeren ze als prisma's. Daardoor ontstaan kleurige verschijnselen zoals de kleine kring van 22 graden om de zon. Aan de kleine kring waren gisteren ook raakbogen te zien en een ring van bijzonnen. Met name de helder kleurende bo- venraakboog (geen regenboog) was uren achtereen zichtbaar. Vaak zijn kringen voorboden van naderend slecht weer maar dat was nu niet het geval omdat storingen op afstand bleven. Een niet of nauwelijks zak kend weerglas is in dat verband eveneens een duidelijke indicatie. Vandaag was het fraai zomerweer, morgen moeten we weer een stap terug doen. Over de Britse eilanden trekt een activerende storing naar het noordoosten. Het front van dit systeem bereikt ons land en veroor zaakt enkele regen en onweersbuien. Het wordt wel 24-25 graden. De wind ruimt naar het zuiden tot zuidwesten en neemt toe tot matig, aan de kust tot vrij krachtig of krachtig. Tijdens het weekeinde blijft het warm zomerweer met middagtempera- turen tussen 25 en 30 graden. jan visser 'Een vrouw is pas echt geëmancipeerd als ze haar trouwdag vergeet'. Een briefje met deze tekst heb ik wel eens op het bureau van mijn man gelegd. Maar misschien is het wel andersom. Is een man pas echt ge ëmancipeerd als hij zijn trouwdag vergeet. Want daar rust een groot, klassiek taboe op. Wat hij ook in de loop van het jaar alle maal mag vergeten, niet die dag. Dit jaar hebben we er beiden aan gedacht en 'm ook met een etentje gevierd. Drieën dertigjaar getrouwd: we waren een beetje stil van. Naarmate de jaren toenemen, wordt het verbazingwek kender. Heel veel mensen van on ze generatie zijn inmiddels ge scheiden en om ons heen vol trekt zich nu een derde echt- scheidingsgolf. Dertig jaar of daaromtrent ge trouwd is kennelijk, net zoals tien of twintig, een kritisch punt in een relatie: de kinderen voor goed het huis uit, de hypotheek afbetaald, de hond dood, de vut in aantocht. Buffers tussen een feitelijke onverenigbaarheid van humeuren vallen weg, de span- i nende opbouwfase van een leven j samen is achter de rug en opeens HELEEN CRUL wordt de leegte tastbaar van mensen die elkaar niet veel meer te zeggen hebben. Bij deze valreep-echtscheiders is het meestal de man die er genoeg van heeft. Overvallen als hij wordt door een radicaal 'Nu of nooit-gevoel. Met een levensverwachting van zo'n dertig jaar is het nog de moeite waard drastische dingen te doen en je le ven een totaal andere wending te geven. Ze hebben dat soms al geprobeerd met de aanschaf van een motor, een wereldreis, een ander, groter huis, maai' dat hielp alle maal niet wezenlijk. Ze voelen zich ver dwaald in een donker bos en zoeken het licht in verleidelijke illusies over een nieu we liefde, een nieuw geluid. Sommigen zoeken niets, maar weten alleen dat ze 'dit' niet meer willen. En ze zitten aan onze tafel hun uitbundig met alcohol besprenkelde betogen te hou den die hun beslissing moeten rechtvaar digen, meer voor zichzelf dan voor ons. Vaak vinden ze zichzelf, met terugwerken de kracht, 'veel te jong getrouwd' en ver zuchten ze: 'Wat wisten wij nou toen van het leven'. Een gegeven dat, mét diezelfde terugwerkende kracht, ook weer zal gelden voor hun kinderen die nu gaan trouwen, want ook zij zijn jong, ook hun persoon lijkheid staat nog grotendeels in de grond verf en ook zij weten niet wat het leven hen zal geven en van hen zal vragen. Maar de schikgodinnen van geloof, hoop en liefde staan doorgaans om ieder bruidspaar heen, dus bruist het optimisme over de goede afloop net zoals de champagne. Toch is duurzame paarvorming meer dan ooit een complexe klus. Was vroeger een huwelijk voornamelijk een fysieke of mate riële overlevingsstrategie voor de stam, fa milie of gezin, nu is het vooral een emotio nele overlevingsstrategie voor individuele burgers en hun eventuele kinderen. Een relatie moet de wederzijdse stimulatie en inspiratie dienen, maar ook intimiteit op leveren, seksuele bevrediging, kameraad schap en geborgenheid. Binnen dat warme 'wij-gevoel' moet er bovendien ook ruimte zijn voor het ik dat zich buitenshuis zelf standig wil ontplooien, in werk, vriend schappen en eigen bezigheden. En tegelij kertijd worden mannen en vrouwen meer dan ooit geacht binnenshuis taken te de len. Nooit eerder is er aan het verschijnsel huwelijk zo'n zwaar en tegenstrijdig eisen- en verwachtingspakket gekoppeld. Daar door is een huwelijk de meest intensieve, persoonlijke ontwikkelingsweg geworden die een mens kan gaan. In dat confronte rende krachtenspel kun je elkaar bezitten of bezielen, je slijten of scherpen aan e kaar. Maar het rendement van het vech stoeien, van het landje veroveren op el kaar, van je eigen positie bepalen en be grip ontwikkelen voor die van de ander,! kan heel groot zijn: steeds meer intimitT verknochtheid, kameraadschap. Werd ik vroeger in bepaalde kringen r meer serieus genomen als ik zei dat ik I 'nog' getrouwd was, tegenwoordig ont-1 moeten mijn man en ik wel eens de be wonderende blik die mensen reservereij voor zeldzame antieke auto's. De infori tie dat we nog steeds aan ons eerste hui lijk bezig zijn, vergezeld van de indruk J we beiden goed bij ons verstand zijn enl basis van enthousiaste vrijwilligheid bij| kaar blijven, wekt zowaar een groeiend! waardering. En verder is het niet uit te ld gen, want de liefde is een mysterie. Hoi komt het dat je na zoveel jaar samen nol steeds een warm en blij gevoel krijgt a* dat ene, vertrouwde hoofd in een men ontwaart? Waarom wil ik bij een diner li ver naast hem zitten dan naast een wille keurige vreemde vent? Voorwaar, ik zeg n da het hart heeft zijn redenen die de rede o t10n kent.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2