Wk&êm Eindelijk heeft United haar heilige graal Mooie Mario' troeft Blijlevens af zm& ip h Sport Wim Jonk, de heen-en-weer van Oranje oninginnerit brengt geen eslissing in Olympia's Tour Wallage bindt in na dreigement KNVB Carolijn Brouwer verspilt energie bij Spa-regatta s u&k t I )J» I ■IRLt tt'ÜLi BV INDERDAC 27 MEI 1999 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv -chef janet van dijk. 0' 1 5356-163 amenwerking ARC en FC Groningen men aan den run ARC en FC Groningen gaan'nauw met el- ar samenwerken. Groningen wil hierdoor meer grip krijgen jonge talenten uit de Randstad. De club uit de eerste divisie A oet het vooral hebben van transfervrije spelers en (jonge) aateurs, omdat er geen geld is voor dure aankopen. ARC i I rikt door de samenwerking aantrekkelijker te worden voor ta- itvolle spelers, die in de Alphense 'kraamkamer' kunnen 'rij- n' en na stages gemakkelijker de eventuele overstap naar het taalde voetbal kunnen maken. De samenwerking krijgt ook andere terreinen vorm. Zo worden bestuursleden en trainers [ks n de Alphense hoofdklasser 'bijgeschoold' door professionals n FC Groningen en zullen trainers en spelers van de profclub nies verzorgen voor jeugdteams van ARC. ort geding Sponsor-Sparta tterdam Shirtsponsor De Goudse Verzekeringen spant mor- n een kort geding aan tegen Sparta. De hoofdsponsor heeft in nog twee jaar doorlopende contract een ontsnappingsclau- een lie ingebouwd, waarin staat dat de verbintenis kan worden igezegd bij degradatie. Sparta wil zekerheid omtrent de clau- Je, die de shirtsponsor vooralsnog niet wenst te geven. Sparta eft hierop onmiddellijke ontbinding van het contract geëist, club denkt na de nacompetitie over te weinig tijd te beschik- >n om alsnog een nieuwe shirtsponsor te kunnen strikken or het nieuwe seizoen. ie ik bestand Steegman valt mee )tterdam Er was ook nog positief nieuws van het Kasteel: o Steegman is gisteren uit het ziekenhuis ontslagen, waarin j maandagavond belandde nadat hij in de auto onwel was ge iden op weg naar het WCS-voetbalgala in Aalsmeer. Een ge- -let eltelijk dichtgeslibde ader was de oorzaak van de hartproble- ar en. De situatie is evenwel niet zo ernstig, dat hij moet worden leb dotterd. Verwacht wordt dat Sparta's technisch directeur bin- n afzienbare tijd zijn werkzaamheden kan hervatten. ers en trainers in het strijdperk Een selectie van trainers uit de Leidse regio neemt het navond op tegen een team bestaande uit sportjournalisten en erslaggevers, hoofdzakelijk van het Leidsch Dagblad. Het is or de 22ste keer dat dit jaarlijkse duel wordt gehouden. De af- p is om 19.00 uur op het terrein van De Sleutels. volendam cpd Wim Jonk (32) terug in Oranje. Toch weer in Oranje. Het tele foontje van bondscoach Frank Rijkaard, gisteren, verraste de Volendammer. „Hoewel ik de deur altijd open heb gelaten. Maar ook ik dacht na al die maanden dat mij een stil af scheid restte als speler van het Nederlands Elftal." Hij hield al geen rekening meer met een verkiezing voor de trip van Oranje naar Brazilië getuige het feit dat hij zijn voet balschoenen in Sheffield, zijn werkplek, achterliet. Jonk ver vangt Aron Winter die zich we gens familieomstandigheden afmeldde bij de bondscoach. Het verhaal van Jonk is genoeg zaam bekend. Zijn interland carrière verliep grillig en al eer der deed een keuzeheer (Hid- dink) geen beroep op hem, om de Volendammer vervolgens toch weer aan zijn selectie toe te voegen. „Het is de rode draad in mijn voetballeven. Het zij zo." „Ik besef ook dat ik een voet baller ben met speciale kwali teiten. Een voetballer waar er maar weinig van rondlopen. Daar hield ik me aan vast en daarom heb ik ook nooit een moment gepiekerd om het boek zelf te sluiten." Ook Rijk aard hield de deur op een kier tje. ,,A1 voor zijn eerste inter land als bondscoach zei hij me, dat hij weet wat-ie aan mij heeft. Hij kent mijn kwaliteiten. Maar na het WK wilde ik nog niet stoppen. Ik voelde me te goed en te fit. Een nieuwe bondscoach heeft nieuwe keu zes. Dat is zijn goed recht, of je het daar mee eens bent of niet. Natuurlijk is het leuker om zelf het moment van afscheid te bepalen. Of dat gebeurt, dat weet ik ook na volgende week niet. Het is logisch wanneer ik zeg dat ik graag mijn interland carrière met een EK in eigen land afwil sluiten." De laatste cap van Jonk da teert van vorig jaar zomer, tij dens het WK in Frankrijk, uit gerekend tegen Brazilië. Hij mag vandaag en morgen dan nog een bezoek brengen aan de Open Franse tenniskampi oenschappen op Roland Gar ros (Jonk is een verwoed ten- nisliefhebber) de knop is al om. „Ik hoop vurig in beide wed strijden tegen Brazilië te spe len. Dan kom ik in ieder geval op 50 interlands te staan." Niet dat Jonk dan verzadigd is. De speler van het Engelse Sheffield Wednesday wil nog veel te graag iets laten zien op het in ternationale podium. „Ik wil graag voor Oranje uitkomen." Kaiser Franz verloor zelden zo ongelukkig e koninginnerit in Olympia's bracht gisteren geen dui- jkheid in het algemeen klas- lent. De zege in Buchten voor Wally Buurstede, de ije leiderstrui bleef om de Duders van Marcel Duijn. renner van Rabobank was ler boos. Hij voelde zich be- eeld door de jury, die de strijd in de beslissende fase dgedwongen stillegde. waren meer coureurs die 'gepakt' voelden. Dennis bijvoorbeeld: dinsdag ivinnaar van de vijfde rit, ren zat hij weer mee in de [roep van vier die na de be- ming van de Eyserbosch- voorop reed. Het was een p van aanvankelijk zeven lers, waarvan Joost Legten- en de Est Andres Lauk de we' idleggers waren. Stefan van en diezelfde Legtenberg :n in de klim gelost, vier koplopers hadden de merberg beklommen en in op weg naar de Cauberg zij opeens een andere groep renners onder wie klasse mentsleider Duijn voor zich uit zagen rijden. Die groep en ook 22 anderen hadden ongewild een sluiproute genomen nadat een voorrijder een afslag had gemist. De kopgrtjep was boos; hun voorsprong mochten ze behou den maar het viertal had wel tien kilometer meer in de be nen. Bij de achtervolgers baalde Duijn, die bij de neutralisatie weer werd verenigd met een aantal concurrenten. Het viertal op kop - Heij, Lauk, Luppes en Ter Schure - zag in de slotkilometers Van Schalen en Buurstede aanslui ten. Die laatste won de sprint voor Van Schalen en Luppes. Lauk en Heij, de enige twee van het zestal met belangen in het klassement, pakten ruim veertig seconden terug op Duijn. Buurstede had vooral baat bij een dagzege. Zijn sponsor, Agu, stopt na dit seizoen en ploeglei der Egbert Koersen is naarstig op zoek naar nieuwe geldschie ters. Manchester United is weer terug aan de Europese top. De onvoorstelbare 2-1 triomf in de Champions League gisteravond op Bayern München komt 31 jaar na de Eu ropa Cup 1-zege op Benfica. De Engelsen zijn nu niet al leen de rijkste, ook de gelukkigste club van Europa. alles in mijn carrière gewon nen, behalve de Europa Cup 1. We beheersten de wedstrijd die we bovendien definitief hadden kunnen beslissen. Wat gebeurd is, is onverklaarbaar. Ik kan nie mand een verwijt maken". Ster speler Basler: „Niet Manchester United heeft vanavond gewon nen, maar Bayern München heeft verloren. Dat is het ver haal. Het is onbegrijpelijk hoe in drie minuten het beeld zo kan veranderen. De kater komt morgen". Met meer geluk dan wijsheid nam Manchester United de kroon over van Real Madrid, een ander voetbalmonument. De historische triomf, gisteren in de stampvolle arena van Bar celona, werd behaald op een te genstander, die zichzelf over trof en een beter lot verdiende. Paal en lat stonden doelpun ten van invaller Scholl en Janc- ker en een ruimere marge dan 1-0 (vrije trap van Basler in de zesde minuut) in de weg, voor dat United via Beckham, de ab solute veldheer in de arena, als nog twee doelpunten uit de hoed toverde. De laatste Europese voetbal finale van de twintigste eeuw was een onvervalste klassieker, waarin het allerbeste van de Engelse sterrenformatie geen moment boven kwam. In de 67ste officiële wedstrijd van een slopend seizoen bleek de ploeg niet meer de kracht te hebben, zowel lichamelijk als geestelijk, voor een krachtsexplosie. De overwinning had nóg een historische kant. Het beteken de, in een tijdsbestek van elf dagen, de voltooiing van the tri ple: het landskampioenschap, de nationale beker en de gusbert spierenburg De zoektocht naar de heilige graal is volbracht. Na 31 jaar en een eindstrijd met een even on voorstelbare als sensationele apotheose. Twee hoekschop pen (van Beckham) en twee doelpunten (van Sheringham en Solskjaer) brachten de be langrijkste Europese cup bij de ploeg die wankelde en de hoop eigenlijk allang had laten varen: Manchester United. Voor de Engelse ploeg was stadion Camp Nou van Barce lona gisteravond alleen in bles suretijd en na afloop een Thea tre of Dreams. Dronken van ge luk plaatsten de Red Devils in twee weerzinwekkende minu ten (90.38 en 92.24) de Europe se kroon op het levenswerk van hun coach, Alex Ferguson. Niet de winnaar, Manchester United, maar de verliezer, Bay ern München, stond centraal in de bizarre ontknoping van de Champions League 1998/1999. Voor de Duitse kampioen stort te in de Catalaanse hoofdstad een wereld in. President Beck- enbauer: „Zo kan voetbal zijn. Zelden heb ik zo'n ongelukkige nederlaag geleden. Bayern was de ploeg die het spel dicteerde. Het ontbrak ons nog slechts aan een paar seconden". Trainer Hitzfeld: „Wat rest is medelijden met mijn spelers, geen boosheid. Ik vind dat we trots moeten zijn op de presta tie die we hebben geleverd. Het hoge tempo van United kostte ons veel kracht. De gelijkmaker was een schok en was psycho logisch in het voordeel van Uni ted. Wij verkrampten daarna". VeteraanMatthaus: „Ik heb Spelers van Bayem München zijn ontredderd na het tweede doelpunt van Manchester United. Champions League. Daarmee was het feest compleet voor de club, die na de rijkste nu ook de gelulddgste en de sterkste van Europa is. Op alle fronten was Man chester United dit seizoen on overwinnelijk. In de Europese campagne bleef het zelfs onge slagen. Van de elf wedstrijden eindigden er wel zes in een ge lijkspel: tegen FC Barcelona (2), Bayem München (2), Inter en Juventus. Op het podium in Barcelona stond gisteravond ook een Ne derlander, Jaap Stam. Men hoefde maar naar het gezicht van de ex-PSV'er te kijken om een bevestiging te krijgen van het feit hoe gelukkig hij was met al het succes in z'n eerste seizoen met de Mancunians. Stam is een man van weinig woorden. Liever laat hij z'n voeten spreken. Sober en effec tief maaide hij het Duitse ge vaar, Carsten Jancker, onscha delijk. Stam kwam een jaar ge leden over van PSV voor een transfersom van 35 miljoen gul den, toentertijd nog een over dreven bedrag. De Nederlandse verdediger was afgelopen zomer één van de drie aankopen van Fergu son, naast Blomqvist en Yorke. Voor de laatste telde United 40 miljoen gulden neer. Ook Yorke bleek een gouden greep. De ene helft van het team van Fergu son groeide op in de eigetn FOTO» MARK LAMFRS kweekvijver. De andere helft werd aangetrokken, soms voor astronomische bedragen. Het financiële imperium van voor zitter Edwards is, op dit vlak, de grootste ter wereld. I let winnen van de Champions League Ie vert United een UEFA-bonus op van 6,75 miljoen gulden, de spelers elk een premie van 300.000 gulden en de coach, behalve een plaats in Manches ter United's Hall of Fame, ook nog een miljoen gulden. n Bri io Cipollini heeft gisteren derde etappezege geboekt Ronde van Italië. De Itali- e rassprinter was na de lfde rit, van Cesenatic'o Sassuolo over 168 kilome- n de sprint sneller dan zijn genoot Ivan Quaranta en :n Blijlevens. Die blijft dus lopig op twee zeges steken. ïaranta was dinsdag de ite, maar een dag later was illini oppermachtig. Blijle- 1 baalde van z'n derde Y°.flts. „Maar Cipollini was ge- ><rcl n te snel vandaag", erken- Brabander. „Ik zat boven- niet in een ideale positie, t kort voor de finish opge- dean. Ik kon geen kant op en 3tte"dus kansloos." «fort P°"'n' grijnzend van oor or: „Ik heb goed op Blijle- gelet, ik wist dat hij aasde j'n derde overwinning, ik wilde per se winnen en heel geconcentreerd en Dit was waarschijnlijk laatste kans op een zege in ronde." arter. Fransman Laurent Jala- rm- blijft klassementsleider. vens behoudt voor de tien- ove ichtereenvolgende dag de in het puntenklasse- >oeK pas vanaf volgende week aPl lag heeft de TVM-renner !td^ een kans op een sprintze- ant het peloton wacht een "•tie j] zware (berg) etappes. I^el derdag is de etappe nog Majpcht zwaar, met vier kleine igen. Daarna mogen de 'urs een dag rusten, voor- iur 1 6 ^Pen moeten beklim- Pstal t als eerder in de Ronde, lruW n er gisteren vóór de start ntje. weer onaangekondigde wissi dcontroles. Dit keer warep da8 formaties van Saeco (de ?asVvan Cipollini), Mapei en ver Zfatone Uno (waar de favo- ideu groningen gpd De Groninger burgemeester J. Wallage wil per wedstrijd in de nacompetitie bekijken of sup porters van de uitspelende club welkom zijn in Gronin gen. Vooralsnog moet alleen Helmond Sport, dat zondag te gen FC Groningen aantreedt, het zonder aanhangers doen. Ze zijn strafbaar als ze zich in het Oosterparkstadion, de na bijheid ervan of in andere de len van de stad ophouden. Aanvankelijk was Wallage van plan voor alle drie wed strijden in de nacompetitie supporters van de tegenpartij te weren. Nadat de KNVB dreigde dat FC Groningen dan de thuiswedstrijden op neu traal moest spelen, is hij hierop teruggekomen. „De KNVB vindt zo'n besluit voor drie wedstrijden te veel van het goede. Daarom heb ik de maatregel beperkt tot de eerste wedstrijd. Dat betekent echter niet dat, als het dan rus tig blijft, supporters van Excel sior en Sparta (de anderen te genstanders van FC Groningen in de nacompetitie, red.) wel welkom zijn. Dat bekijken we van wedstrijd tot wedstrijd," aldus de burgemeester gister avond. Wallage slaagde er eerder niet in steun te krijgen bij col lega burgemeesters voor zijn maatregel. Hij wil de suppor ters weren omdat een kleine groep aanhangers van FC Gro ningen zich misdraagt rond het Oosterparkstadion. De KNVB laakt het besluit van Wallage. „Hij zwicht voor de terreur van een héél kleine groep", aldus een woordvoer ster. De Groninger burgemeester is niet onder de indruk van de kritiek. „De KNVB heelt boter op z'n hoofd, doordat ze zich van meet af aan tegen mijn voorstel heeft gekeerd en niet met alternatieven is gekomen." Wallage erkent dat de politie, ondanks de maatregelen, reke ning moet houden met wanor delijkheden en extra mensen achter de hand dient te hou den. „Maar het gedoe elke keer rond het stadion gaat mij te ver." Voorhoutse zeilster ziet winst door diskwalificatie de mist ingaan medembuk gpd tanië was er een opvallende rol een groepje van zes renners, ker werd tiende. In het alge- e ren kjarco Pamani de kopman voor Patrick Jonker. In de vier- onder wie de Belg Wauters. De meen klassement staat Jonker *en'is) aan de beurt. Er werd de etappe, over 170 kilometer Litouwer Rumsas pakte de dag- nu zesde, op 1,55 minuten van verdachts aangetroffen. van Bristol naar Swansea, werd zege, op zes seconden gevolgd de Luxemburger Benoit Joa- de Ronde van Groot-Brit- hij vierde. Jonker kwam aan in door de Duitser Voigt. Erik Dek- chim. Uitgerekend op het moment dat Carolijn Brouwer vertelde de moed nog niet te heb ben opgegeven, kwam de mededeling van het wedstrijdcomité. De Europe-zeilster uit Voorhout werd als door een mokerslag ge troffen. Haar tweede race op de openingsdag van de Spa-regatta was ongeldig verklaard we gens geknoei met een boei. „Uitgerekend de wedstrijd die ik gewonnen heb, wét een verspilde energiekreunde Brouwer, die haar achterstand op Margriet Matthijsse verder zag groeien. Slechts schipbreuk lijkt Matthijsse nog van het olympische ticket te kunnen afhou den. De 22-jarige zeilster uit Rotterdam no teerde gisteren op het IJsselmeer bij Me- demblik weer drie 'eentjes'. In de drie se lectieregatta's heeft ze nu al 15 van de 27 races gewonnen. Brouwer bleef door het ongeldig verklaren van de door haar ge wonnen race op 5 zeges staan. Ze kon zich overigens wel vinden in de beslissing om de race ongeldig te verklaren. Na het veranderen van de baan, vanwege de gewijzigde windrichting, was een van de boeien onjuist neergelegd. „Dat had in vloed op de wedstrijd, dus is de ingreep van de jury terecht. Matthijsse had van een dergelijke ingreep geen last gehad. De twee rivales startten gisteren namelijk in verschillende groepen. „Wéér", aldus een felle Carolijn Brouwer. „Tijdens de selecties in Palma en Hyères hebben we ook niet vaak tegen elkaar geva ren. We ontlopen elkaar in 70 procent van de races. Dat komt omdat we de nummers één en twee op de wereldranglijst zijn. Toch vind ik het vreemd en jammer, omdat het hier de Nederlandse kwalificatie be treft." Met vertoon van macht greep Matthijsse drie zeges, waar Brouwer met pijn en moei te twee keer tweede werd. Met name in de derde race kon ze de schade ternauwer nood beperken. Brouwer: „Na de start zat ik aan de verkeerde kant van het veld. In het aandewindse rak heb ik veel goed ge maakt, waama ik nog bijna de winst pakte. Maar inderdaad, het verschil is weer iets groter geworden." Brouwer weigert echter de handdoek al te werpen. Ze heeft op het IJsselmeer nog elf races om Matthijsse te achterhalen. Van de resultaten van de drie selectieregatta's mag 25 procent, zijnde de slechtste scores, worden afgetrokken. Gezien de huidige vorm van regerend wereldkampioene Mat thijsse staat Brouwer echter voor een on mogelijke opgave. „Het gat van dik twintig punten is aanzienlijk, maar als ik zeg dat ik het niet meer kan goedmaken, kan ik de boot nu al op de trailer zetten. Dat weiger ik." Carolijn Brouwer: „In zeilen is van alles mogelijk. Door winddraaiingen en windga ten kunnen er rare dingen gebeuren." Toch sluit ze haar ogen niet voor de reali teit. „Ik kan nog zo goed varen, ik heb min dere prestaties van Margriet nodig. Het kan nog gebeuren dat de druk haar te veel wordt. Zo niet, dan is hel over en uit. Ik heb er dan twee, drie jaar hard voor geknokt Nee, verspilde moeite noem ik dat niet. Ik heb al die tijd genoten van de vrijheid die je hebt als zeilster. Ik heb mezelf gevormd tot degene die ik nu ben en ik ben niet afban kelijk van een mannetje in een volgboot." Dat laatste is een verwijzing naar haar ri vale, die zwaar leunt op de Nieuw-Zecland se trainer Rex Sly. 'Robotzeilen', aldus au todidact Brouwer. Matthijsse kan daar niet mee zitten. Syd ney lonkt en daardoor tevens de gouden olympische plak. Matthijsse denkt voorlo pig nog niet zo ver vooruit. „Ik moet tot en met zondag geen gekke dingen doen en zo veel mogelijk races winnen. Dan is het Olympische ticket voor mij. Maar ik wil niet aan onze onderlinge strijd denken. Ik richt me eerst op het prijzengeld hier, want dat is voor zeilbegrippen hoog. Die duizend dollar voor de beste Europe-zeilster kan ik prima gebruiken." -•^MtiMie j? \u.asE 8Z3S*-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23