'Het is ongelooflijk snel gegaan' Shakespearesonnetten uit meer dan 50 Leidse kelen De stille kracht van G5 Cultuur Kunst De Trapeziste blijft te veel buitenkant Minuutje in de film kost soms dagen' NDERDAC 27 MEI 199! chef jan rijsdam, 071-5356444. plv chef annet van aarsen 071-5356443 wijfels over Rietveld-stoelen sterdam Er zijn twijfels girezen over de authenticiteit van t Rietveld-stoelen die veilhghuis Christie's gistermiddag gad or hoge bedragen veilde. Volgens Christie's gaat het om origi- le vroege Rietvelds. Maar Da van Zijl, adjunct-directeur van eel i Centraal Museum in Utrcht en conservator van de grootste n h 'tveld-collectie ter wereld, jetwist dat. Van Zijl heeft sterke be nwijzingen dat de meubeltes niet in de jaren twintig maar ssen s na de oorlog zijn vervaarrigd door Rietvelds uitvoerder Ge- ?rrei d van de Groenekan. Tweegeraadpleegde experts durven ft niet te zeggen of de stoekn van voor- of na de oorlog zijn. meubelstukken waren ingbracht door familieleden van etveld die volhouden dat ztgemaakt zijn in dezelfde periode waarin ze zijn ontworpen jn de jaren twintig dus. idanks de vraagtekens zetti Christie's de veiling gistermiddag ivoon door en telden Ameikaanse particulieren 90.000 gul- n neer voor de lattenstoel ei 48.000 gulden voor de rode iel. De zigzagstoelen wissefien voor 38.400 gulden per paar n eigenaar. ,eids Verleden' lekroond *e e jen De boekenserie 'LeidiVerleden' is bekroond door de e chting De Best Verzorgde loeken. De opvallend vormgege- :ren n miniboekjes, een initiatif van de dienst Bouwen en Wonen n de gemeente Leiden, besrijken verschillende Leidse onder open - van muurgedichteittot stadsuitbreiding. Vormgeefster Caroline de Lint. laatste deel uit de inmidels elfdelige serie is vanmiddag gereikt aan burgemeesterPostma en gaat over Leidse affï- p es. De prijs van De Best Vezorgde Boeken bestaat uit een f rkonde en een expositie inhet Stedelijk Museum in Amster- m en op de internationale >oekenbeurzen Frankfurter Messe Leipzigger Messe. De Leide boekenserie krijgt ook een ver- ilding in de tweetalige boelcatalogus van de Stichting, prijzen wordt in septembr in het Stedelijk Museum uitge- la kt. ïfee leiden caroline van overbeeke Dat Shakespeare dit jaar zoveel zoveel aandacht zou krijgen, had de Leidse Stichting Tegen-Bëeld niet verwacht. Maar de organisatie van Sessions of Passion, de voorleesavond van de Sha- kespeare-sonnetten in de openlucht, vindt het wel een leuke bijkomstig heid. De succesvolle kostuumfilm Sha kespeare in love ging immers niet echt over de literaire erfenis van Engelands bekendste schrijver. En dat werk, die vele dichterlijke zinnen die uit zijn pen vloeiden, wordt dinsdagavond nu juist wel op de Koornbrug, in het hart van de Leidse binnenstad ten gehore ge bracht. Uit vele Leidse kelen zullen 154 bekende en minder bekende sonnet ten klinken die Shakespeare in het jaar 1609 publiceerde. De beroemde sonnetten - een ervan is in Leiden te zien op de gevel aan het Rapenburg/ Houtstraat - verhalen van twee liefdesgeschiedenissen. In het eerste deel vlamt de liefde van de dich ter voor een jonge man wiens jeugd hij roemt, In het tweede deel komt er een mysterieuze Dark Lady ten tonele en rept de schrijver van een moeizame driehoeksrelatie. De dichter aanbidt zowel de donkere schone als de jonge man en wordt gek van jaloezie als uit gerekend deze twee een relatie krijgen. De marathonsessie in de openlucht wordt gehouden op dezelfde locatie als vorig jaar: de Koornbrug aan de Nieuwe Rijn. De sonnetten worden door meer dan vijftig deelnemers in series van drie gelezen en gezongen in zowel het Engels als het Nederlands, Spaans, Japans en Chinees. Carola van der Heyden: „Deze sonnetten zijn zó internationaal, dat dat wel kan. Het werk is erg mooi in andere talen, ook al versta je het niet." Vrouwen waren vorig jaar uitgeslo ten van deelname: de Mei van Gorter was bij uitstek een mannengedicht, zo oordeelde Tegen-Beeld. Bekeek de dichter het meisje Mei immers niet vanuit een puur manlijk standpunt? Louter manvolk bevolkte het katheder om die reden. Vrouwen waren slechts toehoorder. Dit jaar zijn zij wel van de partij. Een bont gezelschap van allerlei kunnen onder wie de schrijfster Pauli ne Slot, beeldend kunstenaar Nicole Carvajal, boekverkoopster Mieneke Hage, schrijfster (en echtgenote van Rudy Kousbroek) Sarah Hart, arbome- dewerkster Petra Haasnoot, studente Eileen Grace Fox, Hilde Jansen van het Leidse Volkshuis, lerares en zangeres Stella van der Veer, vertaalster Tanja Wezel en apotheker Cordula Jüngin- ger. Onder de manlijke deelnemers tref fen we onder meer burgemeester Jan Postma aan, schrijver Kousbroek, diens collega Abdelkader Benali, Rens Heruer van de 3 October Vereeniging, hoogleraar Chinese taal en letterkunde Wilt Idema, en minder bekenden zoals de lexicograaf Hans Heestermans, on dernemer Peter Lanbottom en liefheb ber Rick van Vliet. Carola van der Heyden meent dat de voordragers dit jaar meer een afspie geling van de Leidse samenleving zijn. „We willen niet alleen maar bekende Leidenaren laten lezen. Ik ben dan ook net zo blij met de deelname van de leerlingen van het Da Vinei College als met Rudy Kousbroek. Maar helemaal gelukt is die afspiegeling niet. De groep allochtonen bijvoorbeeld, is niet goed vertegenwoordigd. Volgend jaar willen we ons best doen om geestelij ken - zowel de dominee als de imam - erbij te krijgen. We denken eraan in het jaar 2000 werk van Leidse dichters 'door de eeuwen heen' ten gehore te brengen." De marathonsessie, Sessions of Passion, begint dinsdagavond om 18.30 uur en eindigt om circa 23.15 uur. Van 1 tot en met 30 juni is de ex positie Shakespeare, in tekens ver taald van kunstenaar Piet Franzen te zien in de Leidse Universiteitsbiblio theek aan de Witte Singel 27. In juli en augustus exposeren verschillende Leidse kunstenaars hun werk geïn spireerd op de Shakespeare-sonnet- ten in Sidac Studio aan de Hoge- woerd 77 in Leiden. Katwijker Clifford Stein speelt in Londense 'Cats theater recensie SUSANNE LAMMERS telling De Trapeziste door Maart ;n Brink. Regie: Irma Nijenhuis. C> :ien: 26/5. LAKtheater, Leiden. hte hebben een monoloog ge van de laatste arbeider va; eidse Meelfabriek, van Ma is van der Lubbe, van eei Jtse arbeider, maar eei w is in de huidige haussi theaterdocumentaires no| aan het woord geweest. Dt ;e theatermaakster Maartji den Brink past het procédi op een interessante dame interviewde een bejaardt us-artieste en speelt deler het gesprek, en zelfs eer stukje trapeze-act, na. at doet ze prachtig. In eer uur komen vele facetter het lange en volle leven var (sensation Gina', alias Jean Jos, aan de orde. Het b'egini haar voeten, of liever die voet die niét meer wil, van dat ongeluk. Van den k wijst en doet voor, springl de hak op de tak, zoals ou- nensen doen die hun eigen laai van binnen en buiten ran achter naar voren ken- Ze doet in een mooi geda- d pakje met mutsje, bege- door een ouwe draagbare -up, een bescheiden trape- ct. De vastgevroren glimlach en de kokette poses zijn helëmaal raak en na haar nummer strompelt ze weer als een oud wijfje naar haar stoel terug. En heel langzaam werkt ze naar de climax toe. Het ongeluk. 'Zweefartieste doet erge val', zoals de kranten kopten. Tij dens de afdaling lieten ze haar schieten. Het ging waarschijn lijk te snel, de jongens die het touw bedienden verbrandden hun handen en daar ging Gina. Ze lag zes maanden in het zie kenhuis en werkte daarna ge woon weer door. Ook al brak de oorlog uit. Helaas wordt het na de val veel gewoner, ook al horen we nog over optredens boven de leeuwen. Het verhaal gaat lijken op het verhaal van heel veel an dere oma's in bejaardenhuizen. En dan wreekt zich dat Van den Brink zich voornamelijk toelegt op het heel knap imiteren van de oude dame en er verder niet zo veel aan toevoegt. Daarom maakt deze voorstelling je voor al nieuwsgierig naar de echte Jeanne Mos, want hoe sympa thiek en innemend Van den Brink haar ook presenteert, ze is de echte niet en daar blijf je je voortdurend van bewust. Van den Brink bewijst uitstekend te kunnen observeren, maar door alleen maar na te spelen, blijft het toch een beetje buitenkant. Tien jaar geleden, toen Clifford Stein (26) uit Kat wijk zich aanmeldde bij de amateur balletschool van Carol Schrijnemakers in Leiden, kon hij alleen nog maar dromen van een grootse carrière als enter tainer. Maar dromen wer den werkelijkheid. Sinds ruim een jaar danst en zingt hij in het hart van de musicalwereld, West End in Londen. Zijn werkter rein: het New London The atre in Drury Lane. Zijn baan: twee rollen in de langst lopende musical al ler tijden, Cats. „Ik voel mij ontzettend vereerd dat ik hier mag spelen." londen imco lanting In Londen ruikt het naar musi cals. Vooral tussen de metrosta tions Piccadilly Circus en Hol- born, waar Zich de meeste thea ters bevinden. Theaterliefheb bers kunnen hier kiezen uit bij na 60 voorstellingen die spelen in theaters met klinkende na men als 'Her Majesty's', 'Thea tre Royal', 'Palladium' en, jawel, 'New London Theatre'. De mu sical 'Cats' trekt hier nog volle zalen. Zelfs na 18 jaar weet het verhaal over de op een vuilnis belt levende huisdieren nog steeds te boeien. Het record van 'langst lopende musical' werd in 1996 gebroken en de voorsprong op 'Les Miserables' (nummer 2 op de ranglijst) is na ruim 7.000 voorstellingen en 8 miljoen bezoekers (winst: ruim 100 miljoen pond), aan zienlijk. Het onvoorstelbare succes van 'Cats' heeft de show bijkans mythisch gemaakt in het musi calcircuit. Moesten dansers en zangers in 1981 nog worden overgehaald om aan de risico volle onderneming mee te doen, anno 1999 wordt met eerbied over de creatie van An drew Lloyd Webber gesproken. Clifford Stein: „'Cats' in Londen is de enige echte originele ver sie. Hier is het succes begon nen. Elaine Paige en Sarah Brightman stonden in de eerste cast. Daarom voel ik me ontzet tend vereerd dat ik hier mag spelen." Acht keer per week staat Clif ford op de planken om dan de ene rol, Mr. Mistoffelees, dan weer de andere, Carbucketty, te spelen. Clifford: „Carbucketty is een jong speels katje die ieder een pest, aan staarten trekt en gekke bekken trekt. Een heerlij ke rol met veel vrijheid. Mr. Mi stoffelees is acrobatisch een erg zware rol, waar ik m'n hoofd continu bij moet houden. Ei genlijk is werken op West End, in zo'n moordend tempo, heel vermoeiend. Op zondag, m'n enige vrije dag, lig ik meestal maar wat op de bank te zap pen." Zittend in een eetcafé om de hoek van 'zijn' theater lijkt Clif ford Stein nog steeds verbaasd over hoe snel zijn carrière berg opwaarts is gegaan. Vanaf het moment dat hij op z'n 15de de atletiek aan de wilgen hing ('ik verzon smoesjes om maar niet naar wedstrijden te hoeven') en voor de balletschool koos, ging het hem voor de wind. Clifford lacht: „Het is echt ongelooflijk snel gegaan. Van m'n lerares op de balletschool in Leiden kreeg ik na twee jaar het advies om professioneel te gaan dansen. Ze had me na een paar maan den al in de medium groep ge plaatst omdat ik zo snel leerde, enorm soepel bleek te zijn en geen problemen had met moei lijke stretch-oefeningen. Ik deed in die tijd het VWO op College Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Toen ik audi tie deed voor de Theaterschool in Amsterdam, waarvoor 400 mensen zich hadden aange meld, kwam ik met slechts 15 anderen door de selectie. Ik was vooral verbaasd omdat ik rela tief laat ben begonnen met dansen. Normaal moet je, als je het vak in wilt, op je vierde of vijfde beginnen." „In Amsterdam leerde ik zin gen, dansen, tappen, jazz, dra- 1 >ureren bij Kruimdtje: een kwestie van geduld «annet van aarsen een kwestie van geduld. De derdzestig figuranten, die en kwamen opdraven opnames in de Leidse voor de film Krui pt tje, weten er alles van. De 1 Ie kleding (jaren twintig) is yLJ ezocht, de haren zijn netjes I let PPkfct» echtgeno- of echtgenotes uitgezocht ian begint het grote wach- Maar ze hebben het el ig voor over. „Een minuutje le film kost soms dagen, ir ik heb het er graag voor wd\\x zegt Robert van Nimwe- og maar vier maanden in- j ihreven als Figurant bij cas- 1 ureau FTV is hij inmiddels 'professional'. „Ik ben al keer opgeroepen, telkens deze film. Opnames in *.ht, in Maassluis... Het is maal reuze interessant. Ik in de kleinmetaal, maai hobby doe ik wel eens iets video. Ik kan nu mooi be en hoe de professionals hei zo'n adept, Pieter Jonge er: „Het is vreselijk leuk doorbreekt je dagelijks be n. Maar je moet veel wach veel geduld hebben. Ik het en keer in Document ge ïld, van de NCRV. En in eer umentaire over jeugdge Dat is eigenlijk nog leu ts kleins. Jckrijgt bij zulki cties zelfs als figurant t< wat er allemaal gaat ge fdrolspelers zijn er deze ook: de Schouwburgscèm één van de ontroerendst» enten in de film worden eitje, het boefje, ziet voo rste keer zijn moeder, d< rtpianiste, zegt één vai figuranten. En dan ver „Maar ik weet niet of il ag vertellen." De produ Vijf Leidse kunstenaars exposeren bij LU MC Galerie RECENSIE BEELDENDE KUNST t/m 13/6, dagelijks, Galerie van het Leids Universitair Medisch Centrum, Al- binusdreef 2, Leiden centen hebben alles aan ge daan om iedereen, die niet op de set thuishoort, te weren. Op names binnen zijn - zo stellen ze - van een heel andere disci pline dan buiten filmen. Pot tenkijkers zijn ongewenst. De grote groep figuranten speelt, hoe kan het anders, voor Schouwburgpubliek. Voor een schijntje, 65 gulden. Straks, als ze de film gaan bekijken, mo gen ze waarschijnlijk van geluk spreken als ze een glimp van zichzelf opvangen. „In zo'n ge vulde zaal zie je jezelf niet meer terug", voorspelt figurant Nico van de Merwe, in het dagelijks leven onderhoudstimmerman. ,»Als je met minder figuranten bent, heb je meer kans. Laatst had ik meer 'geluk', ook bij een opname voor deze film. Toen stond ik mer een andere figu rant op straat en liep Kruimeltje bijna tegen me aan. En onlangs werd ik opgeroepen voor de film 'Soekamo in Holland', die eind van het jaar op tv te zien is. Ik ben er als bewaker in een Indonesische gevangenis goed in beeld." Anderen hebben minder erva ring. Zoals Gijs Hietkamp, stu dent werktuigbouwkunde. Nog maar twee weken geleden moest de vriendin van zijn huisgenoot naar het castingbu reau om haar inschrijving te verlengen. Hij ging mee. „In de twee weken daarna ben ik een keer opgeroepen voor de tv-se- rie 'Combat'. Maar to.en kon ik niet, ik had als souffleur een to neelvoorstelling." Als hij wel was gegaan, had hij nu een ste keltjescoupe en was de figuran tenrol in 'Kruimeltje' niet voor hem weggelegd geweest. Sommige figuranten dromen stilletjes van een carrière als ac teur of actrice. „Ik zou het best willen", zegt Astrid van Dorp. „Maar ik denk niet dat het ge beurt, als je je als figurant aan meldt. Ik hoop wel dat ik straks mezelf in de film terugzie." Als grijze muizen lijken ze over de witte wanden van de LUMC Galerie te zweven. Hier en daar gestreept, met een randje rood of groen of met miniscule roze oortjes. Sec beschouwd lijken deze ruimtelijke werken van Herby Nijenhuis door hun vorm, kleur en materiaal nau welijks aanwezig. Toch heeft het effect dat ze sorteren niets van doen met 'grijze muizen'. Nijenhuis' werk krijgt eerder de lading van gladde kiezels gevonden in een bergbeekje of in zee. Intrigerend, ingetogen en vooral stil laten ze van zich horen. Net als de andere wer ken die er op deze G5 tentoon stelling te zien zijn. Nog niet eerder hebben ze zo samen geëxposeerd, deze vijf kunstenaars die al langer een rol spelen in de Leidse kunstwereld: Renata Bauer, Piet Franzen, Herby Nijenhuis, Marijke Verhoef en Rob van 't Zelfde. Hoewel het werk van deze Groep van Vijf duidelijk van elkaar te onderscheiden valt, past het tegelijkertijd zeer goed bij elkaar. Het is allemaal abstract. Geen koele abstractie van de zichtbare werkelijkheid, maar een abstractie waarin in tuïtie en persoonlijke symbo liek de boventoon voeren. Waar het grijs van Nijenhuis' werk meer op de achtergrond blijft, vragen het felle fuchsi- aroze, het kanariegeel, het he- melswit en het cobaltblauw van de vierkante schilderijen van Rob van 't Zelfde direct je aandacht. In combinatie met de uitgesproken kleuren van gen oesters, lood, opgekruld zilverdraad, stukjes bont en fragmenten van een Delfts blauwe tegel je blik. Van het een duikt je oog in het ander. Om vervolgens verschillende associaties op te roepen en over elkaar heen te laten buite len. Onduidelijk blijft of je je eigen verhaal aan het beden ken bent of dat er honderden voor jou datzelfde hebben ge hoord, gedacht of gelezen. Zo perfect als de werken van Rob van 't Zelfde tonen, zo onaf zijn de gedachten en verhalen die ze oproepen. Dat maakt deze kunst tegelijkertijd irri tant en intrigerend. Marijke Verhoef neemt je in haar kleine schilderijen mee op de tochten die ze zelf ge maakt heeft. Ver weg of dicht bij huis; langs de Burcht, een sterrenhemel of door India. Met haar 'plattegronden', de kleuren en de fragmenten van zaken die zij is tegengekomen, lijkt ze een reconstructie te maken van haar reizen. Dat ze daarbij niet zomaar alles op doek zet, is duidelijk te zien. Regelmatig schemeren de fij nen van eerdere pogingen nog door de verf heen. Alsof niet alleen de geziene werkelijk heid, maar ook haar herinne ring een geschiedenis kent. Het ene werk mag dan mis schien wat harder fluisteren dan het andere, van het geheel van deze G5 gaat zeker een stille kracht uit. ma en acrobatiek. Het eerste jaar zat ik overdag in Amster dam en leerde ik 's avonds voor m'n eind-examen op een avondschool. Dat lukte abso luut niet en dus heb ik m'n VWO opgegeven. Ik heb het al tijd erg belangrijk gevonden steun te krijgen van m'n ou ders. Hoewel het m'n zus was die me uiteindelijk over de streep trok, stonden zij ook achter m'n keus. Nu zijn ze heel trots." De toekomst van Clifford Stein als zanger/danser nam vastere vormen aan toen hij in 1994 de internationale Philip Morris Scholarship won. Daar na was het een kwestie van tijd voor hij doorbrak. Vanaf 1995 verdient Clifford z'n brood met dansen en zingen in Joop van den Ende=producties als de Soundmixshow en Loveletters, als danser in discotheek IT in Amsterdam, maar bovenal in musicals. Eerst in 'Gaudi' van Eric Woolfson in Duitsland, ge volgd door 'Cats' in Antwerpen, de Nederlandse tour van 'West- side Story' en sinds vorig jaar 'Cats' in Londen. Clifford: „Ze belden naar Katwijk om te vra gen of ik 'swing' wilde worden in Londen. Dat wil zeggen dat je meerdere rollen kent en in valt op het moment dat een danser geblesseerd raakt of ziek is. Ik hing op en ik kon alleen maar gillen. Geweldig was dat. En nu zit ik hier alweer een jaar." Weer die verbazing op z'n ge zicht: „Londen is een fantasti sche stad, ik heb te gek werk, verdien goed, ontmoet af en toe bekende mensen, zoals Melanie Griffith en Emma van de Spice Girls, die de show komen bekij ken. Ik heb nog regelmatig mo menten dat ik om me heen kijk en denk: tjee zeg..." Intendant filmfonds kiest voor entertainment AMSTERDAM ARP De recent benoemde intendant van het Nederlands Fonds voor de Film, Richard Woolley, kiest 'entertainment' als norm voor de beoordeling van ideeën. Hij heeft „alle producenten, schrij vers en regisseurs" uit de Ne derlandse film- en lelevisiewe reld opgeroepen vóór 1 augus tus ideeën in te dienen voor pu blieksfilms: „Films die toegan kelijk en onderhoudend zijn en in staat een groot publiek te be reiken." „Culturele of artistieke crite ria staan niet voorop. De inten dant is meer geïnteresseerd in ideeën waarbij de producent, schrijver en/of regisseur ge dacht heeft in termen van en tertainment. Goed uitgewerkte ideeën en verhalen die iets los kunnen maken bij het publiek. De intendant is vooral op zoek naar komedies, romances en thrillers", aldus een woordvoer der van het fonds. Woolley treedt op 1 septem ber pas officieel aan. Zijn taak is marktgerichte filmprojecten sti muleren. In deze voor het film fonds nieuwe taak zal hij nauw samenwerken met de FINE BV, een investeringsmaatschappij opgericht door Economische Zaken die filmproducenten en private investeerders met elkaar in contact moet brengen. Nieu we geldstromen moeten de kwakkelende Nederlandse film industrie nieuwe impulsen ge ven. Met zijn oproep wil hij alvast „iedereen met kennis van en ervaring met het schrijven van drama uitnodigen tot het indie nen van ideeën: zowel nieuwe als gevestigde producenten, schrijvers en regisseurs, starters als cracks".

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21