Scala College stap dichter bij plek achter het station 'Vertrouwen boeren loopt een flinke deuk op' Rijn Veenstreek 'Gezicht in de dageraad' rijp voor de sloop Cafébaas vindt vragen GroenLinks flauwekul DE BOER OP Rechter legt Alphense aanrander werkstraf op Stenengooier gearresteerd IDERDAG 27 MEI 1999 chapenscheren op kinderboerderij hen aan den run De schapen van de Alphense kinderboerde- •n gaan op zondag 6 juni uit de vacht. De Stichting Alphense nderboerderijen heeft dan het jaarlijkse schaapscheerders- •st. Tegelijkertijd viert de milieuvereniging Rein Alphen haar njarig bestaan. Op de kinderboerderij Zegersloot is die dag, ast het scheren, van alles te beleven. De entree bedraagt 1 Iden voor kinderen en 2,50 voor volwassenen. De kinderboer- rij in het Bospark is die dag gesloten. ommelmarkt in Westerhaven jhen aan den rijn Op de rommelmarkt van het Alphense urthuis Westerhaven kunnen ook kinderen hun waren uit dien. Op zaterdag 29 mei kunnen zij voor 2,50 gulden een aampje huren. Voor andere belangstellenden bedraagt de aamhuur een tientje. De markt in en om het buurthuis aan de nmalaan duurt van 10 tot 14 uur. eiling en rommelmarkt in Buitenkaag iïENKAAGDe sporthal in Buitenkaag biedt het komende lekeinde plaats aan een veiling en een rommelmarkt. De Ne- rlands hervormde gemeente Kaag organiseert beide activitei- in de hal aan de Hoekhoofdweg/Leidsemeerstraat. De vei- g begint op vrijdagavond om 19 uur, de rommelmarkt zater- gochtend om 9 uur. ongen beroofd phen aan den rijn Een 17-jarige Alphenaar heeft gisteravond der bedreiging van een mes zijn portemonnee en telefoon aeten afstaan aan twee jongens van circa 17 jaar. Het tweetal kte bovendien kort na zes uur plaats op de Hooftstraat de Isketting van zijn nek. De politie stelde onmiddellijk een on- rzoek in in de buurt, maar dat leverde niets op. In de porte- >nnee zaten bankpasjes en foto's maar geen geld. nelheidsduivels op de bon isaterwoude Tijdens een snelheidscontrole op de Herenweg ^■Rijnsaterwoude, heeft de politie gisterochtend 74 hardrijders ^Hide bon geslingerd. In totaal passeerden tussen kwart voor en negen uur 503 automobilisten. De hoogst gemeten snel- id was 88 kilometer per uur. Toegestaan is 50 kilometer per tadsontbijt afgeblazen hen aan den run Het stadsontbijt dat Vroeg Vogelen op 27 ju in Alphen aan den Rijn had willen opdienen, gaat niet door. ganisator Paul Kentie krijgt de organisatie ervan dit jaar niet nd. Het ontbijt maakte deel uit van een reeks activiteiten die oeg Vogelen, een project van onder meer de gemeente en de V/ANWB, dit jaar op het programma had. Zo is er op zondag juli een sportieve dag rond de Zegerplas. Op 25 juli is het na- urzondag en op 2 augustus kunstzinzondag. Voor de oude- jzondag op 22 augustus zoekt Vroeg Vogelen nog chauffeurs ouderen door de omgeving willen rijden (0172-425338). ietsgids voor het Groene Hart 'hen aan den rijn Wie fietsen door het Groene Hart wil afwis- len met de cultuur, architectuur en gezelligheid van de grote illandse- en Vlaamse steden, kan terecht bij de Alphense W- ,\NWB. Daar liggen de zojuist uitgekomen boekjes van de LF2 ïdenroute. Deze fietsroute leidt van Amsterdam via Alphen p den Rijn naar Brussel. Het Lange-afstand Fietspad nummer LF2) was al bewegwijzerd, maar het wachten was nog op de ekjes. Die bevatten kaarten en een register met overnach- gsmogelijkheden, musea en attracties en gedetailleerde be- ïrijvingen van wat er onderweg te zien is. Het boekje kost 50 gulden. ietstochten van ijsclubs duiden/ter aar De ijsclubs uit Ter Aar, Leimuiden en Kudel- art zetten op zondag 30 mei fietstochten uit. Er zijn toertoch- i van 40, 75 en 195 kilometer. Het vertrek is vanaf 7 uur. De ntroleposten sluiten om 17 uur. De kosten van de twee korte :hten bedragen vijf gulden. De lange tocht kost 7,50 gulden, startplaatsen zijn bij het clubhuis van ijsclub Ter Aar (Oost- naalweg), het clubhuis van ijsclub Nut en Vermaak (Kerklaan imuiden) en bij ijsclub VZOQ (skeelerbaan Bilderdammerweg delstaart). CHEF TIM BROUWER DÉ KONING 071-6356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-535641' woubrugge De karakteristieke oude schuur aan de Vierambachtsweg met de naam 'Gezicht in de dageraad' mag van de gemeente onder de slopershamer. De oude wagenmakerij en de al jaren leegstaande woningen daarnaast kunnen plaatsmaken voor twee huizen. De schuur, ge bouwd door wagenmaker J. van Zwieten in de eerste helft van de vorige eeuw, is waarschijnlijk het oudste bedrijfspand van Woubrugge. Er zijn nog kasboeken van Van Zwieten uit 1837. C. de Jong, burgerlid van de commissie ruimtelijke ordening voor het CDA en ook voorzitter van de historische vereniging, betreurt de mogelijke sloop. Hij denkt aan verplaatsing naar een open-luchtmuseum en gaat overleg voeren met de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL). foto engel lameijer De gemeente Alphen onderzoekt of het Scala College een plek kan krijgen op het braakliggende stuk grond in Kerk en Zanen achter het station. Vanwege de bouw van het nieuwe stadhuis moeten de leerlingen uit de depen dance van de scholengemeenschap in het Burgemeester Visserpark verhuizen. Voor een uitbreiding van het hoofdgebouw aan de Diamantstraat is echter niet ge noeg ruimte, zo blijkt uit onderzoek. De stationsomge ving is daardoor nu één van de meest geschikte locaties geworden, zegt wethouder F. Dales. alphen aan den run omgeving. Vorige maand maak- saskia buitelaar te de gemeente al bekend dat er een nieuwe grote sporthal in Een gemeentelijke projectgroep Alpben moet komen. Wellicht brainstormt binnenkort over de achter het spoor in Kerk en Za- veranderingen in de stations- nen, gaf het college toen aan, omdat die plek werd gezien als uitwijkmogelijkheid voor de scholengemeenschap in het ge val uitbreiding op de huidige locatie niet mogelijk bleek. De sporthal zou immers, net als De Arena nu, aan het Scala kunnen worden gekoppeld. Volgens Dales is het aantrek kelijk om op die plek naast kan toren een school neer te zetten. „Dan is het 's avonds niet zo'n zwart gat. Door de volwasse neneducatie, cursussen en de sportactiviteiten is het er ook in de avonduren levendig." Hij verwacht dat de lange, smalle lap grond genoeg ruimte biedt voor zowel de school met de sporthal als kantoorpanden. Hij sluit echter niet uit dat alleen de leerlingen uit het Burge meester Visserpark er worden gehuisvest. Het Scala wil het liefst alle leerlingen op een lo catie onderbrengen. Voor het pand in het Visser park is nog geen bestemming gevonden. Alle opties, wonin gen, kantoren, cultuur, zijn wat het college betreft nog open. Als het gebouw aan de Dia mantstraat ook vrijkomt, wil Dales daar graag een of meer andere scholen huisvesten. Bij voorbeeld de Op Maat school, die nu nog verspreid is over drie panden in Alphen. Veel koeien ziek na verplichte inenting ele van zijn koeien 'braken lopen winter op': de dracht voortijdig afgebroken, imige dieren hadden een aad kwartier' ofwel een ont- ing aan de uiers. Met een minderde melkproductie, free of plotselinge sterfte on- zijn vee heeft hij niet te ipen. Het ziektebeeld onder lijna honderd koeien en kal- n van veehouder Jan de uit Ter Aar is niet anders andere jaren. Voorzichtig hij te concluderen dat zijn en in het najaar van 1998 ingeënt met een vaccin dat was b'e- met het •virus, rzichtig, bij de enartsen- ;tijk Ter waaraan verbon- i wel be- vaccin chtgeko- zo heeft ong van veearts ten? Het vertrouwen van de boeren in de overheid en fabri kant heeft een enorme deuk opgelopen. Dat geldt ook voor mij." De Jong vertelt dat iedere boer het afgelopen najaar voor het eerst verplicht was zijn koeien tegen koeiengriep (IBR) in te enten. LTO-Nederland (de koe pelorganisatie van agrariërs) en de rijksoverheid waren dat overeengekomen. Een TBR-vrij' Nederland is beter voor de ex portbelangen, was de achterlig gende gedachte. De boeren lie ten hun vee massaal inenten. In februari lomen. zijn ei- bedrijf gaat heeft iets te en. Hij niet dur- te meer lat hij al ns infor- ie-avon- Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphep aan den Rijn. Iedere boer, iedere' tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubnek De Boer Op belicht de andere kant. van bednjven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering uit veehouder Jan de Jong uit Ter Aar zijn zorg over de koeienziektes als gevolg van besmette inentingen. een speciaal ingestelde lijn zijn inmiddels er al zo'n 5000 klach ten bij de gezondheidsdienst binnengekomen. Een overzicht van klachten uit zijn gebied heeft WLTO-voor- zitter De Jong niet. „De klach tenlijn loopt buiten de WLTO om." Afgezien van een tele foontje dat hij kreeg van een boer uit de buurt van Leid- schendam die in korte tijd vier dode koeien had, heeft hij uit zijn directe omgeving nog geen Jan de Jong, melkveehouder in Ter Aar en voorzitter van de WLTO in het gebied rond de Aar, de Gouwe en de Rijn: „Het draagvlak onder de boe- om hun koeien dit najaar opnieuw in te enten is klein." alarmerende berichten ge hoord. Dat zegt echter niet al les. „Een boer loopt niet graag met zijn armoede rond", zegt De Jong. „Dat is ook de reden dat de besmette entstof laat aan het licht is gekomen. Bij de meeste boeren komt het wel eens voor dat de koeien tijdelijk minder melk geven, diarree hebben of het kalf vergooien. Bij een verband met de entin- Volgens De Jong begint nu het getouwtrek om de schadever goeding. Bayer vergoedt de be wezen schade. De moeilijkheid is dat het niet overal goed te be wijzen is. Op bedrijven waar het duidelijk is dat er iets aan de hand is, moet bloedonderzoek uitsluitsel geven. Er zijn echter ook veel randgevallen. Wie be taalt het bloedonderzoek als het BVD-virus niet kan worden aangetoond? Hoe stel je achter af de geleden schade vast. koei en kunnen inmiddels genezen zijn. En dan is er ook nog een mysterieuze koeienziekte die de laatste tijd de kop op steekt. De verschijnselen lijken veel op BVD. maar kunnen niet in het bloed worden aangetoond. De WLTO-bestuurder zegt in elk foto engel lameijer geval in actie te komen als de overheid of Bayer klachten niet serieus neemt of niet goed af handelt. Intussen is de onrust onder de melkveehouders groot, ervaart De Jong. „En het draagvlak om over een half jaar de koeien op nieuw te laten inenten is klein. Ik prakkiseer er ook niet over." ter aar MARIETA KROFT alphen aan den run» saskia buitelaar De twee caféhouders in de Alphense Julianastraat hebben er al les aan gedaan om hun terras op de stoep naar ieders tevreden heid in te richten, meent kroegbaas René van Rutten van Alle Hens. De veronderstelling van GroenLinks dat het terras onvei lige situaties zou opleveren vindt hij dan ook de grootste flau wekul. Dat zegt hij in een reactie op de schriftelijke vragen die de partij aan het collegebestuur stelde. „We hebben juist een goed alternatief gevonden voor deze stoep, die gevaarlijk schuin was. De gemeente wil daar niets meer aan doen omdat er straks in het kader van het Masterplan nieuwe bestrating komt. De situatie is nu juist veiliger dan voor heen." De twee uitbaters hebben over hun terras veel contact gehad met de gemeente en de politie. „We hebben alles aan hun wensen aangepast: we hebben hekken rondom geplaatst en het voetpad wordt niet onderbro ken, want tussen het terras en de gevel staan geen tafels. We hebben zelfs de oudere bewoners in de straat die met een rolla- tor lopen meer keren gevraagd of ze er een probleem mee had den. Dat was niet zo." Het terras van Van Rutten en zijn buurman van Choises steekt enkele meters de rijbaan op. Volgens GroenLinks kunnen er ongelukken gebeuren als mensen om het terras heen lopen. Van Rutten ziet juist voordeel in de ontstane situatie. „Dat dwingt automobilisten om af te remmen, meent hij. „Er wordt veel te hard gereden in de straat, we hebben ook al om ver keersdrempels gevraagd. Bij de vraag van GroenLinks hoe het zit met de gederfde par- keerinkomsten doordal het terras drie parkeerplaatsen bezet, zucht hij vermoeid. „Aan de overkant bij Hoogvliet zijn vanwe ge de verbouwing al wekenlang vier parkeerplaatsen verdwe nen. Daar hoor je niemand over. Trouwens, als de straat straks autovrij is, zijn er helemaal geen parkeerplaatsen. Voor ons en de gemeente is de kous af. Ik begrijp niet waarom een politieke partij er dan weer met vragen tussen moet komen." Aanraken toegestaan. Kijk wat er gebeurt als u de BeoCenter 9300 met een vinger beroert. Kies daarbij actieve luidsprekers zoals de BeoLab 4000 Ze kunnen het vermogen van de BeoCenter 9300 volledig aan BANG h. OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 3lb-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25 Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279 LISSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32 NOORDWIJK Expert De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49 OEGSTGEEST G W. Roest b v Bang Olufsen Center, Lange Voort 11 RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelierenstraat 37 VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25. OOIT KIEST U VOOR MOOIST Fotowedstrijd 'Archeon en zijn eten en drinken' alphen aan den run De vereniging Vrienden van Ar cheon wil amateurfotografen naar het archeologische thema park in Alphen aan den Rijn lokken. Zij heeft een fotowed strijd uitgeschreven met als thema 'Archeon en zijn eten en drinken'. De hoofdprijs bedraagt 750 gulden. Ook bezoekers mogen een oordeel vellen over de fo to's, die op 23 september in het bezit van de jury moeten zijn. Zij bepalen welke fotograaf de publieksprijs van 500 gulden krijgt. De derde prijs bedraagt 250 gulden. Stemmen Bezoekers kunnen schriftelijk stemmen tijdens een tentoon stelling van tien geslectecrde foto's die van 28 september tot en met 28 oktober duurt. Twee dagen later maken de Vrienden van Archeon op hun najaars vergadering de winnende foto's bekend. Onder de kiezers van de winnende publieksfoto wordt een Archeon-abonne- ment voor het jaar 2000 verloot. De jury bestaat uit Archeon- directeur J. Veldman, fotograaf C. van der Camp. Archeon- vriend H. May en jurysecretaris T. Brouwers. De ingezonden fo to's worden eigendom van de Vrienden van Archeon. Zij moeten betrekking hebben op het lopende seizoen. Daarbij valt te denken aan kiekjes van maaltijdbereiding in de prehistorie of van bezoekers die in het Archeon-restaurant Romeinse of Middeleeuwse ge rechten nuttigen. Meer inlich tingen geeft T. Brouwers (010- 5215745). den haag/alphen a persbureau cerberus De Haagse politierechter heeft een twintigjarige Alphenaar veroordeeld tot 140 uur werk straf en twee maanden voor waardelijk cel voor het aanran den van twee meisjes. De offi cier van justitie mr. M. van der Plas had vijf maanden celstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk, geëist, maar de rechter zette het onvoorwaar delijke deel daarvan om in een werkstraf. De Alphenaar had nog geen strafblad. Hij had zich op 3 september vergrepen aan het vijftienjarige nichtje van zijn stiefvader. Hij had haar opgehaald van school en was met haar naar een par keerplaats aan de Zegerplas ge reden. Daar betastte hij haar. Volgens het meisje tegen haar zin. Twee maanden later ging het weer mis. Op 20 november was hij een 17-jarige meisje naar huis gevolgd nadat hij zich eerst aan haar had opgedron gen in een winkelcentrum. Bij haar flat wurmde hij zich met een praatje naar binnen en be tastte haar. Hoewel het meisje duidelijk te kennen gaf dat ze niet gediend was van zijn avan ces en hem had gevraagd weg te gaan, ging de Alpnenaar door. Een reclasseringsambtenaar weet een en ander aan onvol wassenheid van de Alphenaar en sprak van 'seksueel experi mentgedrag'. Volgens de reclas sering zou een geheel voor waardelijke straf hebben vol staan. alphen aan den run een hevig bloedende hoofd wond op. Eerder die dag beko gelde hij een slecht ter been zijnde bejaarde vrouw met een straatklinker. De klinker schampte haar hoofd, maar ze raakte niet gewond. Beide slachtoffers zijn bewoners van serviceflat Driehoorne aan de Sterrenlaan in Alphen aan den Rijn. De verdachte kende de slachtoffers niet. De jongen krijgt professionele hulp. De politie heeft dinsdag een 13- jarige jongen uit Alphen aange houden die ervan wordt ver dacht op 23 april twee bejaar den te hebben mishandeld. Dat maakte de politie vanochtend bekend. De jongen heeft een bekentenis afgelegd. Hij had een 88-jarige Alphenaar een stuk trottoirtegel naar het hoofd gegooid. De man liep hierdoor

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19