M Kritiek op wervingsactie ouderenbonden Regio ociaal cultureel centrum HVarmond wordt kleiner Rust in en om de kerk Tweemaal nadenken over verstrekken van gegevens' 'Leiderdorp 2015' kost klein miljoen Als het slecht afloopt aan we een dag huilen' EXAMENS Achterban VVD steunt plannen voor winkelcentrum Lange Voort Meer vrijheid huurders Willibrord Integer mens met verantwoordelijkheidsgevoel Inspireren. Waarderen. Respecteren. ONDERDAG 27 MEI 1999 chef erna straatsma, 071-5356437,plv-chef judy nihof. 071-5356416 Vutomobilist rijdt bromfietser aan iDERDORPEen 20-jarige Alphense bromfietser is gisterochtend p het fietspad langs de Van der Valk Boumanweg in Leider- lorp aangereden door een 41-jarige automobilist uit Oude We tering. De automobilist wilde het fietspad oversteken en zag jaarbij de bromfietser over het hoofd. De Alphenaar werd voor inderzoek overgebracht naar het ziekenhuis Rijnland in Leider- lorp. Daar bleken zijn verwondingen mee te vallen, zodat hij inel naar huis kon. (ozijnen gestolen in Poelgeest oegstgeestVan een bouwterrein in de nieuwe wijk Poelgeest in pëgstgeest zijn deze week acht kozijnen en bouwstempels, een soort steunpilaren, ontvreemd. Dit werd gisteren ontdekt. De joederen zijn vermoedelijk vervoerd op een aanhangwagen, die 10k van het bouwterrein is gestolen. IRMOND et nieuwe sociaal cultureel ntrum in Warmond wordt Is kleiner dan de bedoeling as. Door één zaal te schrap- |n wil de gemeente kosten be- laren. De kosten dreigden uit de ind te lopen: volgens een tus- ntijdse berekening is acht ton eer nodig dan geraamd. De mwkosten vallen hoger uit en ft kost meer geld om de om ring aan te passen. |Door op andere dingen te be- laren, houdt Warmond de ex il kosten beperkt tot ruim drie Dat geld wil de gemeente de algemene reserve halen, it nieuwe sociaal cultureel ifke van der tooien rti„. centrum wordt gebouwd aan de Herenweg, op de plek van het afgebrande verenigingsge bouw 't Trefpunt. In het pand komen onder meer de biblio theek en kinderopvang. Om het verkeer naar het ge bouw in goede banen te leiden wil de gemeente eenrichtings verkeer instellen op de Semina rielaan en de Laan van Ooster geest. Op beide wegen is het volgens de gemeente al druk met auto's van ouders, die hun kinderen naar school brengen of ophalen. Het plan is het eenrichtings verkeer op de Seminarielaan én de Laan van Oostergeest in te stellen vanaf de Herenweg rich ting de Mgr. Aengentlaan. voorschoten De kerk is onder meer een toevluchtsoord voor men sen die tot bezinning willen komen. Even er helemaal uit willen zijn. Weg van de drukte van alledag. En als die kerk gesloten is, zoals in dit geval de Laurentiuskerk aan de Leidseweg in Voorschoten, ga je ge woon voor de deur liggen. Als je maar even tot rust komt. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Registratiekamer: Woordvoerder B. Crouwers van de Registratiekamer - die de regering adviseert over wetgeving en beleid op het terrein van privacybescher ming- adviseert gemeenten tweemaal na te denken' voor dat zij gegevens verstrekken. „Is het bijvoorbeeld wel dui delijk dat die gegevens bij die ene vereniging komen en niet verder? En ben je er wel zo ze ker van wat die vereniging doet en of het wel past binnen het beleid? Is wel verzekerd dat die club zorgvuldig met de gegevens omgaat? Je kunt als gemeente ook vooraf burgers aanschrijven met de vraag of ze het goed vinden. Ook kun je zelf de mailing versturen met een antwoordkaartje. Zo geef je mensen de keuze." De wet op de Gemeentelijke Basis Administratie geeft aan aan welke instanties gemeen tes gegevens moeten verstrek ken. Dit zijn instanties zoals onder meer justitie, politie, de fiscus en het Bureau voor Ge nealogie. Als de gemeente een verzoek om gegevens krijgt van een instantie die niet in deze wet wordt genoemd, zo als een sportclub, dan moet ze hiervoor een speciale verorde ning instellen, die de gemeen teraad moet goedkeuren. De gemeente Oegstgeest zegt dat in dit geval te hebben gedaan. De doelstelling van de aan vrager moet wel in het ver lengde liggen van hetgeen de gemeente met haar beleid voorstaat. Mensen die bezwa ren hebben tegen verstrekking van hun gegevens kunnen dit kenbaar maken bij de ge meente. Zij komen dan op een lijst die moet voorkomen dat hun gegevens nogmaals aan een instantie worden ver strekt. Zelf heeft Crouwers overi gens geheimhouding over zijn gegevens aangevraagd. „Ik wil van tevoren weten wie mijn gegevens krijgt. Als anderen die ook willen moeten ze dat maar aan mij vragen." 'Ik denk: daar gaat m 'n privacy' .eiderdorp trekt bijna negen on uit voor het maken van ,4i oekomstplan 'Leiderdorp !015'. Het doel van het project de richting te bepalen die iet dorp de komende jaren op noet. Leiderdorp stapt daar- i' nee in de voetsporen van ge- neenten als Leiden en Kat wijk. Het toekomstplan staat te loek als een van de speerpun- en van het collegeprogram- 1a. Eerst voorzag men - mede loor de inschakeling van een extern bureau - een kosten post van 1,5 miljoen gulden. Maar dat vonden verschillen de politieke partijen iets te veel van het goede. Nu is er binnen de gemeente een spe ciaal projectteam gevormd. Leiderdorp 2015 gaat niet alleen over ruimtelijke orde ning. Ook zorg, welzijn, on derwijs en kinderopvang ho ren erbij. Het is de bedoeling dat Leiderdorpers actief bij het project betrokken raken. Dat gebeurt in de eerste helft van volgend jaar, in werkcon ferenties en 'toekomstdebat ten iji breed verband'. Bij de gemeente en de samenwerkende ouderenbonden in Oegstgeest zijn ruim twintig klachten binnengekomen over een ledenwerfactie van deze bonden onder 50-plus- sers. De klagers voelen zich in hun privacy aangetast, omdat de gemeente hun adres aan de bonden heeft ge geven. Volgens bonden en gemeente gaat het om een malig gebruik van de adressen. In Leiden adresseert de gemeente zelf de enveloppen: de ouderenbonden krij gen geen inzage in de adresbestanden. privacy van de Lissese ouderen. Maar de gemeente is niet straf baar, omdat de gemeenteraad ermee heeft ingestemd. Een verordening uit 1994, waarin staat dat aan organisaties met een maatschappelijk doel gege vens kunnen worden verstrekt, ligt daaraan ten grondslag. De ouderenbonden zijn door de oegstgeest/lisse connie van uffelen/peter blok Lisse heeft, net als Oegstgeest, aan de gezamenlijke ouderen bonden (ANBO, KBO en PCOB) persoonsgegevens verstrekt om hen aan nieuwe leden te hel pen, Daarmee heeft de ge meente inbreuk gepleegd op de actie ruim 400 leden rijker ge worden. Burgemeester H. van der Sluijs van Noordwijk zegt dat zijn gemeente persoonsgege vens van haar burgers alleen aan politie, justitie en de fiscus prijsgeeft. „Wij willen ons in Noordwijk zo strict mogelijk aan de privacy-wetgeving hou den. De wet biedt burgers be scherming." Katwijk neemt het zelfde standpunt in. In Oegstgeest hebben de Unie van Katholieke Bonden van Ouderen (KBO), de Alge mene Nederlandse Bond voor 50-plussers (ANBO) en de Pro testants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) - samenwerkend in het Drie Bonden Overleg (PBO) - naar ruim 4000 adres sen een brief gestuurd waarin zij 50-plussers oproepen lid te worden. In de brief wijzen de bonden erop, dat wie niet wil dat de ge meente gegegevens vertrekt aan derden, dit aan de gemeente kan laten weten. Zo'n twintig mensen hebben dat inmiddels gedaan. Twee mensen hebben bezwaar gemaakt tegen de han delwijze van de gemeente. Vijftig-plusser P. van Mourik is 'behoorlijk pissig' dat haar adres door de gemeente is ver strekt. „Ik denk: daar gaat m'n privacy. Als ik lid wil worden, maak ik dat zelf wel uit." PCOB-voorzitter G. Noorder- meer heeft drie boze reactiês gehad, naast 150 nieuwe aan meldingen. Hij is het niet eens met de kritiek. „Sommige men sen maken zich er verschrikke lijk druk over, maar dat hoeft niet. We hebben nu deze gege vens gekregen, voor eenmalig gebruik. Het gaat om adresstic kers die we op enveloppen heb ben geplakt en weggestuurd. Er schiet dus niks van over. Als mensen bezwaar hebben, moe ten ze deze brief in de prullen bak gooien, dan verdwijnen ze volledig in de anonimiteit. Wij hebben ons keurig aan de af spraken gehouden en daarmee is de kous af." De gemeente Leiderdorp wei gerde onlangs om adresgege vens te verstrekken. Drie jaar geleden gaf Leiderdorp die ge gevens nog wel, maar ook daar kwamen ldachten. De gemeen te stelt nu dat privacy zwaarder weegt dan het belang van de bonden. De ouderenbonden verschijnen morgen voor de commissie beroep- en be zwaarschriften, omdat ze het daarmee niet eens zijn. Leiden heeft een tussenop lossing gevonden: de gemeente heeft namens de Cosbo, de koepelorganisatie van ouderen bonden, brieven gestuurd naar de doelgroep. Gemeentewoord voerder M. van Zuuk: „Daar mee hou je de persoonsgege vens binnenshuis, terwijl de ouderen toch worden bereikt." Een woordvoerster van de Al phense Overleg van Samenwer kende Ouderenbonden zegt niet over adressenbestanden te beschikken. Vak: Frans VWO et een diepe zucht verlaat Marijn Tegelaar de exa- enzaal van het Fioretti Colle- in Lisse. Ze G D icht niet om it het zo leei oeilijk was. Iet is vooral jeilijk om je hele tijd te incentreren. denk dat dit ?1 een nor- ale tekst was," zegt Marijn. er het resultaat van haar in- lanningen maakt ze zich niet te veel zorgen. „Ik moet een halen voor een 7, dat moet el gelukt zijn", zegt ze, terwijl met Vicki van de Pavert in de in gaat zitten, in de slechts 15 leerlingen die in eindexamen Frans deden aren zij bijna als eersten klaar, laar tegen één leerling konden niet op. „We hebben iemand de klas die Spaanstalig is en j Frans dus wel een voordeel left. Zij was al klaar, terwijl ik 3g maar op de helft was," zegt cki. Zenuwachtig werd ze er ILLI niet door. „Iedereen moest er om lachen." Het is voor allebei de eerste keer dat ze examen doen, maar niet de eerste keer dat ze aan de tafels in de exa menzaal zit ten. „In maart heb ben we een proefexamen ge daan in de zaal," vertelt Marijn. Ze kwam toen niet verder dan een 3,7. Maar dat examen had ze een beetje afgeraffeld. „Het was op een vrije dag en hoe eerder je klaar was, hoe eerder je weg kon." Wellicht dat die oefening de eerste zenuwen iets heeft getemperd. Van zenuwen had Marijn bij Frans niet veel last. Maar ze heeft nog een examen voor de boeg: economie. Daar is ze wel zenuwachtig voor. Marijn moet dus nog even, terwijl Vicki naar huis kan om zich op haar Grieks te storten. „Dat examen De achterban van de Oegst- geestse WD geeft zijn steun aan de plannen voor de renova tie en uitbreiding van winkel centrum de Lange Voort. Dat werd duidelijk op de ledenver gadering die de partij gister avond hield. Aan de hand van het huidige plan werd terugge blikt op wat er in 1997 was afge sproken over onder meer veilig fietsen, parkeren en verminde ring van verkeer in het winkel centrum. Volgens fractievoorzitter R. Haafkens voldoet het huidige plan volledig aan deze eisen. De aanwezige leden spraken hun waardering voor het plan uit.1 Wel vroeg men zich af waarom er niet drie plannen zijn ge maakt, zodat kon worden geko zen. Ook vroegen sommige le den zich af of er niet te hoog wordt gebouwd. Marijn Tegelaar en Vicky van de Pavert lachend op de trappen van het Fioretti College in Lisse. FOTO LOEK ZUYDERDUIN bestaat ook uit teksten waar over je vragen moet beantwoor den. Ik moet er echt onwijs veel voor leren. Alles wat ik ooit ver taald heb," vertelt zij. De meisjes wagen zich niet aan een uitspraak over de afloop van de examens. „Ik weet het niet hoor, het kan vriezen en het kan dooien." Ook Vicki laat het allemaal maar op zich afko men. „Mijn ouders vragen als ik thuiskom altijd hoe het gegaan is. Daar kan ik nooit iets zinnigs op zeggen." Mocht het voor Marijn slecht aflopen dat weet ze al wat ze gaat doen. „Ik heb met mijn moeder afgesproken dat we dan een dag gaan hui len. Daarna ga ik het gewoon nog een jaar proberen. Dat is ook niet echt een ramp." Tijdens de eindexamenstunt bleek de VWO-ers weer eens, dat ze toch wel een hele leuke groep hebben. Als ze het exa men halen, gaan ze dan ook met gemengde gevoelens weg. „Op zich ben je het na zes jaar natuurlijk wel zat," zegt Vicki. Het wordt na het laatste exa men hoe dan ook groot feest. Als het aan Marijn ligt een com binatie van feest, strand en uit gaan. „Ik heb een briefje op mijn kast en daar tel ik de da gen op af." lesley grieten zoeterwoude jan preenen Woningbouwvereniging Willi brord in Zoeterwoude werkt aan een regeling om huurders meer vrijheid te geven. Tot nu toe is het zo, dat bij vertrek uit een huis alles in de oude staat moet worden teruggebracht. Willibrord wil toe naar een sys teem waarin huurders verande ringen kunnen aanbrengen die bij verhuizing intact kunnen blijven. Willibrord wil daarover voor af schriftelijke afspraken ma ken, zodat beide partijen weten waar zij aan toe zijn. Voorzitter F. de Graaff: „We willen het be leid aanpassen aan deze tijd en huurders meer inspraak geven. De buitenkant van het huis mag niet worden veranderd, maar de binnenkant wel. Als ie mand een andere keuken wil, moet die mogelijkheid bestaan en moet bij vertrek niet worden geëist dat de oorspronkelijke keuken weer wordt neergezet. We willen daar niet langer moeilijk over doen." De woningbouwvereniging wil in de loop van volgend jaar of uiterlijk in 2001 met een ex periment beginnen in een nieuwbouwproject. Achterlig gende gedachte is, dat Willi brord met het bieden van meer mogelijkheden en kwaliteit wil blijven concurrereren met de koopsector. ,Als je een huis koopt, kun je veel meer je wen sen kenbaar maken en het huis inrichten zoals je wilt. Wij wil len ook toe naar die situatie, zo dat het huren van huizen weer wat aantrekkelijker wordt. We hebben geen leegstand, maar we moeten wel zorgen dat dat zo blijft. Natuurlijk zullen we eisen blijven stellen, maar daar bij zullen we heel wat soepeler worden." Volgens De Graaff hoeft deze nieuwe aanpak niet of nauwe lijks te leiden tot hogere huren. „We hebben kortgeleden een extra medewerker bewonersza ken aangetrokken, die vooral communiceert met huurders. Die financiële ruimte hadden we. Deze medewerker gaat zich in principe ook met het experi ment bezighouden." Kiezen voor een Range Rover is kiezen voor het allerbeste dat The Best 4x4xFar te bieden heeft. U stapt - zonder over drijven - In de meest luxueuze en meest geavanceerde vierwielaangedreven auto mobiel die er ooit gemaakt is. Superieur in alle opzichten: veiligheid, comfort, technologie en prestaties. Het opmerkelijke resultaat van vijftig jaar 4x4 vakmanschap. De Range Rover is verkrijgbaar vanaf 132.500,-. U least hem vanaf 2.838,-* per maand. Nimarc B.V. THE BEST 4x4xFAR Harry de Jong (1930 -1999) Harry de Jong, ereburger van Leiderdorp, is dinsdag op 69- jarige leeftijd in zijn woon plaats overleden. De Jong was al geruime tijd ernstig ziek. Be gin dit jaar ontving hij de ere penning van de gemeente voor zijn belangeloze inzet voor de Leiderdorpse sportwereld. „Met deze penning ben ik net zo blij als met een koninklijke onderscheiding", reageerde De Jong verguld. Toen De Jong zo n vijfentwini- tig jaar geleden in Leiderdorp kwam wonen, rolde hij voet balclub RCL binnen, waar zijn drie zoons speelden. Hij be kleedde er diverse functies. Het bestuur van RCL droeg hem op een bepaald moment voor als lid van bestuur van de Leider- dorpse Sportraad. „Dat is goud weest", zegt RCL-se- cretaris P. Loes- berg. .Hij was de drij vende kracht achter al lerlei sportno- 1 f ta's." Zelf was De Jong i ook trots L J op wat de Sportraad samen met de ge meente wist te bereiken. Voor al als een vereniging iets kreeg, on- derkomen kon betrekken. „Als ik daar nu langs rij, geeft me dat een lek ker gevoel", zei hij begin dit jaar. RCL-secretaris Loesberg ty peert De Jong als 'een zeer in teger mens met een groot ver antwoordelijkheidsgevoel'. „Ie mand met een eigen kijk op het leven en op de maatschap pij", aldus Loesberg. „Hij was heel nauw betrokken bij aller lei zaken, niet alleen bij de sport." Ook toen De Jong niet meer actief was binnen het bestuur van RCL, verleende hij op de achtergrond nog allerlei hand en spandiensten. Ook schreef hij kritsche stukken in het clubblad onder de naam 'Ha- jo'. In de editie van deze maand verscheen het laatste artikel van zijn hand. Harry de Jong wordt maandag 31 mei in Leiden gecremeerd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17