v Lfï erkloze in Een stadsboulevard langs de Leeuwenhoek oord moet an de slag Scholen en GGD versterken Rr weerbaarheid van kinderen I Leiden Regio ^-conxLcaxCy ANDELFI WANDEL 'en makelaar in elatiegesehenken ^inlratuin Eigen winkel voor beleggen in Leiden irh"'rfif!iiÊë )ERDAG 27 MEI 1999 A WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 'i gezocht voor 900 personen 'Plesmanlaan is nu geen entree voorde stad' ROBBERT MINKHORST in gaat de werkloosheid in Leiden-Noord aanpak- Gisteren is het werkgelegenheidsproject 'Wie werkt, begonnen, waarin gemeente, Arbeidsbureau en De edrijven (DZB) samenwerken. Bedoeling is werk te ;n voor de ongeveer negenhonderd langdurig werk- i in het stadsdeel. Hiertoe zijn bijna duizend bedrij- iï de Leidse regio aangeschreven. JANNEKE DE JONGE ,-tf1 is wethouder J. Laurier is er niet veel nodig om oject tot ucces te „Als ie- erkgever i onder neemt, al slui- aldus de uder gis- ijdens de an het project. Inmiddels n 120 bedrijven interesse ld. af vandaag voeren ge- e en arbeidsbureau ge en met werkzoekenden ord. Onder deze mensen len zich herintredende en, vluchtelingen, gehan- en en mensen die een ge- van de week voor een imilielid moeten zorgen. Ie zomer moeten er zo n esprekken gevoerd zijn. Duizend bedrijven benaderd Tijdens deze gesprekken wordt geïnventariseerd wat de werk zoekende wil en kan. In het project wordt met na me veel van de werkge vers ver wacht. „U denkt crea tief mee, op zoek naar een passende baan voor de werkloze. In ruil daarvoor nemen wij de risi co's", aldus J. Weekenburg van DZB. Zo kan personeel worden gedetacheerd via DZB en krijgt de werkgever uitgebreide infor matie over subsidies die voor hem klaarliggen als hij een langdurig werkloze in dienst neemt. Verwacht wordt dat er ook mensen zullen zijn die di rect via een reguliere baan aan het werk kunnen, terwijl ande ren misschien eerst via een vrij- willigersbaan aan de slag gaan. De Plesmanlaan oogt nu vooral als een racebaan, breed, ver van bebouwing en met een paar 'heerlijke flauwe' bochten er in. Niet voor niets heeft de politie er snelheidscamera's laten in stalleren. Maar de Plesmanlaan moet er anders gaan uitzien. Gisteravond hield de steden bouwkundige Remco Slaven burg van de gemeente tijdens het Leids Architectencafé in de Burcht een betoog over de Ples manlaan en de Willem de Zwij gerlaan, die, met elkaar verbon den door de Schipholweg, sa men de boulevard van de stad moeten gaan vormen. De Ples manlaan moet tevens de fraaie entree worden die het nu nog niet is. Lammenschansweg „Van een stedelijke boulevard is de Lammenschansweg een goed voorbeeld", zei Slaven burg. De weg is ruim van opzet, omgeven door groen en redelijk veilig. Mensen willen er best graag vertoeven, dacht de ste denbouwkundige. Op de Ples manlaan en de Willem de Zwij gerlaan is dat niet zo. Dus maakte hij een studie naar bei de wegen, waarin staat hoe dat kan veranderen. „De Leeuwen hoek wordt niet als meest pret tig ervaren, terwijl het juist de Een fraaie entree is de Plesmanlaan nog niet. Maar dat gaat veranderen, hoopt de gemeente Leiden. nieuwe stad moet worden. De zijn zeker niet een poort, een Het nieuwe onderkomen van Plesmanlaan en zijn omgeving begin van de stad." zorgverzekeraar Z Z gaat daar foto henk bouwman al enigszins verandering in brengen, was de overtuiging van B D Architecten, gister avond met een uitgebreide ver tegenwoordiging present, én de ontwerper van het gebouw. Be halve de inrichting van de weg stond ook de bebouwing van de omgeving op de agenda. Het hoofdkantoor is zodanig vorm gegeven en zodanig gesitueerd, dat het een poort moet zijn aan de rand van de A44. Tegelijk ontstaat een plein, dat de stads boulevard 'afsluit', zei architec- te Paola Huyding. „Er komt met het Z Z-gebouw een einde aan de boulevard." Het bureau, met vestigingen in Leiden en Oosterbeek, heeft overigens meer gebouwen die langs de Plesmanlaan staan ontworpen. Slavenburg wil dat de Ples manlaan en de Willem de Zwij gerlaan echt herkenbaar wor den. Zó, dit is Leiden, moet hij of zij denken die de stad in rijdt. Belangrijk is het ook, dat de wegen meer kleur, aankle ding en sfeer krijgen: „Ze zijn de belangrijkste toevoerwe gen." Als de tramlijn er komt, moet hij niet in het midden van de Plesmanlaan lopen, vond Slavenburg, maar aan de rand. Wie uitstapt, staat meteen In het groen. De gebouwen aan de Plesmanlaan en de Willem de Zwijgerlaan keren hun rug naar de weg. Ook dat hoorde niet. Meer voordeuren aan de straat, zodat de weg en de stad meer een worden. Culi d'Or slagroomtaart Een mooi gedecoreerde luchtige slagroomtaart. In de diepvries. Per stuk 1000 gram y van 9.50 vo< LEIDEN ONNO HAVERMANS Vier Leidse basisscholen begin nen in het nieuwe schooljaar een project om de weerbaar heid en het zelfvertrouwen van hun leerlingen te vergroten. De GGD Zuid-Holland Noord heeft het project Kinderen op de Trampoline ontwikkeld om te zorgen dat vier- tot twaalfjari gen minder snel ruzie maken en rekening houden met elkaar. Het project draaide vorig jaar al op vijf scholen in Alphen aan den Rijn. Doel van het project is in een vroeg stadium kinderen te leren omgaan met hun eigen gevoe lens en die van anderen. Dat kan onder meer voorkomen dat kinderen op latere leeftijd gaan pesten. Zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid trekt 43.000 gul den voor het project uit. Volgens Marjanne Bontje van de GGD hebben steeds meer kinderen moeite in de omgang met elkaar. „De klassen zijn veel drukker dan vroeger, kin deren hebben individueel meer aandacht nodig. Ze zoeken sneller ruzie, sommigen heb ben moeilijkheden thuis en we ten niet goed meer hoe ze vriendjes moeten maken." Scholen doen daar wel wat aan, maar dat gebeurt niet structu reel. „Nieuw is dat het nu geïn tegreerd is in de klas. Dit is niet zomaar een keer een projectje, waar je na een paar weken niets meer van weet." Kinderen op de Trampoline bestaat uit een training van de leerkrachten en lessen 'sociaal emotionele vorming' voor de kinderen. Door middel van een ouderavond worden ook de ou ders erbij betrokken. „Tot dus ver grijpt een leerkracht correc tief in als er een probleem is, bijvoorbeeld als kinderen op het schoolplein aan het vechten zijn", aldus Bontje. „In dit pro ject leren kinderen in de klas over hun gevoelens te praten. Wanneer word jij boos? Waar kun je niet tegen? Hoe houd je rekening met elkaar? Basale vaardigheden worden geoefend in rollenspelletjes en toneel stukjes. Daarop kunnen de leer krachten teruggrijpen als er weer een vechtpartij of een an der incident is." Volgens Bontje hebben veel scholen belangstelling voor het project. „Veel scholen willen structureler aandacht besteden aan de sociaal-emotionele ont wikkeling van hun leerlingen. Er gaan wekelijks vele uren op aan rekenen en taal, maar om goed te kunnen leren moet je aan enkele voorwaarden vol doen. Een goede sfeer op school is erg belangrijk. Door kinderen te leren hoe ze met el kaar moeten omgaan, kun je ook voorkomen dat ze elkaar gaan pesten. Het aardige aan het project is dat alle leerlingen er aan mee doen, van groep één tot groep acht." Vooralsnog begint de GGD in Leiden op De Sleutelbloem, De Dolfijn, Montessorischool Apollo en de Telderschool, vier scholen met onderwijsvoor rang, dat wil zeggen dat die scholen extra middelen krijgen omdat ze bijvoorbeeld in een achterstandswijk staan. „Je moet het natuurlijk wel een tijdje doen om effect te zien", aldus Bontje. „Binnenkort gaan we het project in Alphen evalu eren. De contactpersonen van de vijf scholen die meededen brengen dan verslag uit." LffldQ www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS rubriek voor zakelijk nieuws. telefoon 071-535 64 26, fax 071-53219 21 3oede tip. De ondernemer :n beetje voor de dag wil met zijn kerstpakket goed aan er nu al over tc denken. „De drukte rond erstpakketten begint al september", zegt Claas Den van Griffioen Precious nts. „Daarna is het hier )aar maanden echt heel Maar zijn bedrijf in rela- chenken biedt veel meer kerstpakketten. Ooit be- ïn met 350 artikelen is het liment uitgegroeid tot uizend artikelen. Van pa 's en aanstekers met op- tot zilveren dienbladen, iet hij voor klanten al eens erzilverde asperge en een verde miniatuur drukpers andei ffioen leerde het vak in de afgelopen jaren van verschillen de kanten kennen. Zo deed hij in Schoonhoven de vakschool voor juweliers, werkte hij onder meer bij Siebel juweliers en was hij vertegenwoordiger in goud en briljanten. „Door al die jaren heb ik veel ervaring opgedaan en heel veel contacten opge bouwd", vertelt Griffioen. Vier jaar geleden besloot hij voor zichzelf te beginnen. Hij begon ijzersterk met een be proefd recept: de theelepel. Ter gelegenheid van vijftig jaar be vrijding gaf hij een speciale theelepel uit. „Het is onder zocht dat de looptijd van recla me op papier of karton hele maal niet lang is. Terwijl een theelepel heel lang mee gaat", zo legt hij uit: „Niet alleen van wege het materiaal, maar je Claas Griffioen in zijn showroom aan de Kanaalweg: „De theelepel haalt het volgend millennium wel" foto henk bouwman gooit zo'n lepeltje niet zo snel weg. Veel mensen geven hem dan lieverweg." Griffioen doet zowel zaken met grote bedrijven en ministe ries als met klein bedrijven met enkele werknemers. „Ik hou twee weken per jaar open huis voor de handel en twee dagen per jaar voor particulieren. Daarna kan ook iedereen lang- komen, mits er van tevoren een een afspraak is gemaakt", zegt hij in de showroom met vitrines vol zilverwerk. „Daar heb ik ge lukkig mijn schoonouders voor," zegt hij lachend als het onderwerp poetsen ter sprake komt. „Nee, daar ben ik echt blij mee, zilver moet je goed bij houden. Ze komen eens keer per week al het zilverwerk poet sen." Een zilveren asperge, een zil veren soeplepel, niéts is Griffi oen te gek. „Bijna alles kan. Als een klant iets vraagt, ga ik vaak mijn contacten langs, die me vervolgens monsters opsturen. Vervolgens kan de klant kiezen uit verschillende opties. Ik ben dus een soort makelaar in rela tiegeschenken." LESLEY GRIETEN KORT EN ZAKELIJK Elektronisch zakendoen. Dat is het thema van de bijeen komst die op maandag 31 mei in In Casa aan de Lammer markt 100 in Leiden wordt ge houden. Tijdens de bijeen komst van de ondernemings vereniging MKB kunnen onder nemers die meer willen weten van zaken doen via internet on dermeer korte workshops vol gen. De toegang voor de bijeen komst, die om 20.00 begint is gratis. Net als het parkeren op de Haagweg. Opnieuw is het Keurmerk Hy potheek Bemiddeling toebe deeld aan een bedrijf in Leiden. Dit keer is de eer voor FDC Hy potheekadviseurs. Omdat hy potheekbemiddeling een onbe schermd beroep is, is het voor een hypotheekbemiddelaar be langrijk dit keurmerk in de wacht te slepen. Om in aan merking te komen wordt het bedrijf ondermeer getoetst op deskundigheid op het gebied van hypotheekadvies en be scherming van privacy van klanten. DJ ROBBERT MINKHORST Dn krijgt als eerste gemeente in Zuid-Holland een cel voor beleggen. Vanaf 1 juni kunnen mensen bij Groeibelegger aan de Haarlemmerstraat geld in- eren in meer dan 120 nationale en internationale Isen. lden e Groeibelegger is een keten van open beleggings- kels - iedereen kan binnenkomen en beleggen. Er al winkels in Arnhem, Eindhoven en (ook vanaf 1 Amersfoort. De keten richt zich op beginnende ggers die de stap nog niet hebben durven maken )p de meer gevorderden die hun aandelenpakket en verbreden. Se Groeibelegger volgt met haar winkels de trend van de groeiende populariteit van meldt de winkel in een verklaring. „Inmiddels is het beleggen ook ontdekt door het grote publiek. Dat kijkt aan de ene kant met argusogen naar de successen op de aandelenbeurzen en moet aan de andere kant machteloos toezien dat de lage rente op de spaarreke ning steeds minder oplevert." Uit onderzoek onder potentiële beleggers is geble ken dat mensen wel geïnteresseerd zijn in aandelen kopen, maar terugschrikken vanwege risico's die ze zelf niet kunnen inschatten. Voor deze groep werkt De Groeibelegger met Beheerst Beleggen. Dat houdt in dat de beleggingsadviseur voor elke klant een speci fiek fondsenpakket samenstelt, dat, zo denkt De Groeibelegger, de optimale balans is tussen rende ment en zekerheid. „Hier is duidelijk vraag naar", zegt woordvoerder K. Winkelaar. die de pr doet voor De Groeibelegger. „Misschien moet je het wel een gat in de markt noe men." Feit is wel dat in drie maanden tijd vier winkels in Nederland zijn geopend. „Juist voor de kleine be legger komt zo'n winkel goed uit." Wel gaat De Groeibelegger er van uit dat beleggers in spe zich al geregeld over de beurs hebben laten in formeren. De winkel is vooral op hen ingericht. Ze kunnen rondneuzen en zelf bepalen welk fonds het meest interessant en geschikt is. Wie een fonds afsluit, betaalt alleen de aan het fonds verbonden afsluitkos- ten. Bij De Groeibelegger zijn die lager dan elders, be looft de winkel. t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 ZOETERWOÜDE - In de Gemeenteraad komt ter ta fel: Een adres van de firma Ribbink, Van Bork Co., verzoekende te willen goedkeuren dat de aan haar verleende concessie in 1891 voor den aanleg en de exploitatie van voor het publiek bestemde telepho- nen in deze gemeente, wordt overgedragen op de 'Algemeene Telephoon Maatschappij, voorheen Rib bink, Van Bork Co., waarop gunstig wordt be schikt. Een adres van J.J. Van Koolbergen, vergunning verzoekende voor het leggen en hebben in de gras kanten langs den Zoeterwoudschen weg van een draagbaar spoor ter wijdte van 70 cm. van af zijn fa briek tot de spoorlijn Leiden-Woerden, welk verzoek eveneens wordt toegestaan onder naleving der daar bij te stellen voorwaarden. Een voorstel van den heer Lagerberg om den Zuid- buurtschenweg van af de Bakkersbrug tot de Nieu- wewegsbrug van een paardenpadbestrating te voor zien vindt bestrijding, doch wordt bij stemming aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. ANNO 1974 -V. rfSmsL.-r* -'Wl Maandag 27 mei NIJMEGEN - Een zesjarig jongetje uit het Limburg se dorp Wellerlooi, Andre Heijligers, is toen hij op zijn fiets uit school naar huis reed. vijftig kilometer te ver gereden. Hij werd 's avonds tegen negen uur opgemerkt door een politieagent, toen hij in Nijme gen door een rood stoplicht reed. RIO DE JANEIRO (Reuter) - Dertig Braziliaanse ge vangenen hebben een netwerk van tunnels gebouwd terwijl anderen met blikjes samba-muziek maakten om de geluiden van het graven te overstemmen. De bewakers rinkelden met hun sleutelbossen het vrolij ke ritme mee, tot de nacht dat er een diepe stilte heerste en de bewakers ontdekten dat de gevange nen verdwenen waren. De mannen vluchtten omdat zij te weinigéten kregen, medische- en tandheel kundige verzorging ontbrak en de hygiënische ver zorging in hun cellen "meer dan verschrikkelijk" was. WASSENAAR (ANP) - Ruiters wordt op het ogenblik sterk afgeraden een rit over het Wassenaarse strand te maken. In de afgelopen dagen zijn enkele paar den tot de buik toe weggezakt in de 'blubber', die ontstaan is op plaatsen waar vorige week sleuven werden gegraven om grote hoeveelheden olieresten in te deponeren. Er hebben zich geen ongelukken met de paarden voorgedaan, maar voorlopig kunnen ruiters het strand beter mijden, zo meent de politie. De sleuven - ruim een meter diep - werden vorige week gegraven omdat het strand overspoeld was ge raakt met olie. De kuilen werden volgegooid met de kleverige substantie en later afgedekt met zand. De gaten werden echter niet aangestampt en op deze plaatsen is een blubberige massa ontstaan. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien d overschrijvingskaarl) Ier waarde van vijf gulden (vc Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AU lelden ol door contante betaling aan Dagblad aan de Rooseveltstraat 82.1/ ontvangt de foto binnen drie weken. ten veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen rnplaar van 13 nlj 18 In zwart wit) op te sturen naar het leldsc II leiden of door contante betaling aan de balie van het leidse

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15