a Zendelingen treuren om sluiting van uitvalsbas Leiding Gereformeerde Bond pleit voor 'brede bliT Kerk Samenleving ■V uuNutKüAL. i/ /v\ti iyyy 27 VANDAAG De tweede Paus die deze week op de heiligenka lender prijkt, heet Johannes J, leider van de rooms-katholieke kerk in het begin van de zesde eeuw na Christus. Hij maakte zich onsterfelijk door de Alexandrijnse berekening van de datum waarop Pa sen wordt gevierd verplicht te stellen. Voor het overige was hij weinig meer dan een vazal van koning Theodorik, heer ser der Ostrogoien. De katholieke Johannes I wist de keizer Justinus van het Oostromeinse rijk zover te krijgen enkele repressieve maatregelen tegen de Arianen in te trekken. Ari- anen waren christenen die de goddelijkheid van Jezus in twijfel trokken. Theodorik was een Ariaan en had dus tevre den moeten zijn met het werk van Johannes. Niettemin zet te hij Johannes I gevangen. De paus stierf korte tijd later, in 526. Baptistenopleiding fuseert veenendaal De Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland en de Evangelische Theologische Hogeschool (ETH) in Veenendaal gaan samenwerken bij de opleiding van voorgangers voor de Unie. De overeenkomst wordt 2 juni ondertekend. De baptis tenopleiding wil de toekomstige voorgangers van de Unie graag een HBO-opleiding aanbieden, die door het ministerie van On derwijs, Cultuur en Wetenschappen wordt erkend. Een eigen HBO-opleiding zou echter te weinig studenten trekken. Daarom heeft de Unie heeft toenadering gezocht tot de ETH. Het onder wijspakket van de Unie wordt geïntegreerd als keuzevak binnen het aanbod van de ETH, maar met behoud van de eigen identi teit. Studenten aan de Unie zullen aan beide onderwijsinstellin gen ingeschreven staan. Als ze het 4-jarige programma hebben voltooid, kunnen de studenten de einddiploma's van beide on derwijsinstellingen in ontvangst nemen. Manifestatie kerken op Cuba havana De protestantse kerken op Cuba houden de komende weken een grootscheepse manifestatie. Aan de Cubaanse Pro testantse Viering, die van 29 mei tot 20 juni duurt, nemen 49 kerken deel. Het is de grootse kerkelijke bijeenkomst na het be zoek van paus Johannes Paulus II vorig jaar januari aan het communistisch geregeerde land. Het doel is liefde en vrede tus sen de kerken en in de samenleving te bevorderen, zei de voor zitter van de Cubaanse Raad van Kerken, de anglicaanse pries ter Paul Oden Marichal. De manifestatie is volgens hem ook een bijdrage aan de eenheid van het Cubaanse volk. Deelnemende kerken zijn de adventisten, anglicanen, baptisten, methodisten, pinkstergelovigen en presbyterianen. Ook de Rooms-Katholieke Kerk, die geen lid van de Raad van Kerken is, is uitgenodigd mee te doen. Er zijn tussen de 500.000 en 600.000 protestanten Laatste avondmaal Da Vinei hersteld milaan Experts hebben de twintig jaar durende restauratie van 'Het laatste avondmaal' van Leonardo da Vinei afgerond. De wereldberoemde muurschildering in het klooster Maria delle Grazie, op deze foto uit 1982 te zien tijdens de restauratie, is volgens de restaurateurs teruggebracht tot zijn 'oorspronkelijke leven en licht'. Door de eeuwen heen was de schildering zwaar verweerd. De experts hebben gebruik gemaakt van oplosmidde len om het vijftiende-eeuwse meesterwerk te herstellen. Vanaf vrijdag is het weer te bezichtigen. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Enschede (wijk 4), mw. I.P Epema te Halfambt te Den Andel c.a.; te Wageningen (wijkgemeente 3), J. van Belzen te Hattem; te Uithoorn (SoW) (parttime), mw. E.C. Littooij te Amersfoort (geest. verz. 'De Lich tenberg'). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: B.J. Griffi oen, Sarphatistraat 288, 1018 GW Amsterdam, tel. 020- 6264257. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Gronmgen- Zuid, A.H. Driest te Zeist; naar Hattem, C. Beiboer te Oegst- geest. Bedankt: voor Spakenburg- Noord, H. van den Berg te Dalf- sen. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Amstelveen, J. Dek ker te Nijverdal. Aangenomen: naar Bunschoten- Spakenburg, D.W. Fijan te Wa penveld. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Aalburg, A.J. Gunst te Benthuizen. redactie aad rietveld. nijkerk anp Voorzitter G. Kamphuis, algemeen secretaris J. van der Graaf en synodevoorzitter B. van Vrees wijk - zij allen pleitten gisteren voor ruimte bin nen de Gereformeerde Bond, de rechterflank van de Nederlandse Hervormde Kerk. Op de jaarvergadering van de Bond in Nijkerk, waar de onderlinge verdeeldheid over het Samen op Weg-proces in feite de discussie bepaalde, wees Van Vreeswijk op het langzamerhand ver dwijnen van de bredere blik, juist aan de rechter zijde van de kerk. „Laat u breder informeren dan vanuit massief verzet en angstdenken." Hervormde gemeenten die vasthouden aan hun eigen beheersregeling, stappen steeds mak kelijker naar de rechter, hield Van Vreeswijk zijn gehoor voor. De synodevoorzitter sprak van „het vleselijk veiligstellen van bezittingen" uit angst voor het Samen op Weg-proces. „Mensen die in het dagelijks leven geen verzekeringen afsluiten, roepen voor het kerkelijk bezit de hulp van de notaris in." Het gaat in de kerk om waarheid en leven, zei Kamphuis. „Wie het één prijsgeeft ten koste van het ander, komt terecht in verstarring of verzandt in verwarring. De waarheid verbreiden en verde digen (de doelstelling van de Gereformeerde Bond) zonder eruit te leven, is ten diepste onmo gelijk. Het kan nooit gaan om de waarheid als een stelsel van gestolde zekerheden", aldus de voorzitter. Met een beroep op Calvijn wees Van der Graaf erop dat de (gereformeerde) belijdenis niet alleen grenzen kent, maar ook ruimte. Er bestaat zelfs overeenstemming in geloof met mensen en stro mingen die de gereformeerde belijdenis niet ken nen. Hij verwees naar baptisten, Spurgeon en Bunyan. „Ook Luther was gereformeerd, al was hij dan luthers", citeerde hij dominee L. Vroegin- dewy. Het gereformeerde spoor is in het christendom slechts een dun spoor, zei Van der Graaf. „Ik moet me voorzichtig uitdrukken, maar in mijn ogen is het wel het beste spoor. Door zijn nadruk op het Sola fide, Sola gratia en sola scrij leen het geloof, de genade en de Schrift.' Het hoofdbestuur moest zich in de ver verweren tegen verwijten, dat het te wei ning hield met de opvattingen van de le bestuur is in het Samen-op-Wegpro standpunt veranderd, vond een oud( Bleskensgraaf. De voorzitter sprak dat tegen. Tachtig procent van de gemi hebben gereageerd, stemden in met he pleidooi van het Bondsbestuur voor een rium op het Samen op Weg-proces, zei Graaf. „Veel gemeenten hebben niet terwijl 'minder dan een handvol' een brief had geschreven." li .e )ro-y- WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag af en toe zon en nog een enkele bui. In het zuidoos ten droog en vrij zonnig. In de loop van morgen toenemende bewolking en op veel plaatsen regen. Maxima meest tussen 12 en 17 graden, in het zuiden tem peratuur oplopend tot ongeveer 20 graden. Zweden: In het noorden eerst nog enkele buien. Verder droog en perioden met zon. Morgenavond toene mende kans op een bui. Maxima oplopend naar 15 graden in het noorden en 22 in het zuiden. Denemarken: Flinke zonnige perioden en mor gen later op de dag kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur oplopend naar on geveer 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Geregeld zon maar ook enkele re gen- of onweersbuien. Maxima tussen 17 en 22, in Engeland plaatselijk 25 graden. België en Luxemburg: Zonnig, vanaf vandaagavond meer bewolking en enkele pittige regen- en onweersbuien. Maxima rond 26 graden, morgen minder warm. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag zonnig, maar Ln het westen enkele stevige regen- en onweersbuien, morgen in het oosten enkele buien, in het wes ten op de meeste plaatsen droog en geregeld zon. Middagtempe- ratuur vandaag van 22 graden in het uiterste westen tot 30 in het oosten, morgen maxima rond 25 graden. Portugal: Op de meeste plaatsen droog en vooral in het zuiden zonnige pe rioden. In de loop van morgen toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera- tuur van 18 graden bij Porto tot 27 in het zuidoosten. Madeira: Flinke zonnige perioden, maar morgen later op de dag toene mende kans op een regen- of on weersbui. Maxima ongeveer 23 graden. Spanje: Vandaag in het noorden en noordoosten nog een enkele re- gen- of onweersbui. In het zui den en zuidwesten droog en zon nige perioden. Morgen overal flink wat zon. Maxima aan de noordwestkusten rond 20 gra den. Verder middagtemperatuur tussen 25 en 32 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima tussen 24 en 28 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon, maar plaatselijk ook mist of laag hangende bewolking. Maxima aan de stranden tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Veel zon en maxima van 27 gra den vlak aan zee tot 36 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vandaag geleid lei jk toenemende bewolking en later enkele regen en onweersbuien. Morgen in de Alpen nog kans op onweer, ver der droog en flink wat zon. Maxi ma van 24 graden aan de Cote d'Azur tot 32 plaatselijk aan de voet van de Pyreneeen. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig bij maxima van onge veer 28 graden. MÈkk opklaringen -$• zonnig windrichting 19 temperatuur V warmtefront y koufront lagedruk H hogedruk 'Als de kerk zich in zichzelf opsluit tekent ze haar doodvonnis De dagen van het zendingshuis in Oegstgeest zijn geteld. De gevel blijft staan, maar het achterste gedeelte van het monumentale landhuis gaat tegen de vlakte om plaats te maken voor luxueuze appartementen. In november verhuist het zendingsbureau naar Utrecht. Het verdriet en de nostalgie zijn groot bij de zendelingen, die hier tachtig jaar hun uitvalsbasis hadden. Het zendingshuis was een begrip in Oegstgeest. In het najaar sluit het definitief zijn deuren, 29 mei is er een afscheidsdag en afgelopen zaterdag was er een reünie van oud- zendingswerkers. Het was een treffen van veel oude be kenden, afgelopen zaterdag in het Zendingshuis in Oegstgeest. Herinne ringen werden opgehaSd, oude colle ga's sloegen elkaar op de schouders en er ontbrandden discussies over de voors en tegens van zendingslanden. „Indonesië was véél erger dan Nieuw- Guinea. Daar zaten tijgers, beren, leeuwen." De geur van Indische rijsttafel hangt in de gangen en conversatiezalen, waar lezingen worden gehouden en oude foto's aan het licht komen. Uit de feesttent, op het grasveld achter het landhuis, klinkt muziek van een groep uit Jakarta. Indiërs, Arabieren en Indo nesiërs schudden handen met oude zendelingen. „Ik ben drie jaar geleden oud-leerlingen van me gaan opzoeken en ik dacht: die zijn natuurlijk weer het bos in en op krokodillen gaan jagen." Zendeling en Oudtestamenticus P. Dirksen heeft jarenlang in Egypte ge doceerd. „Na mijn opleiding in het zendingshuis werd ik in 1963 uitge zonden naar Cairo. In het zendings huis van Oegstgeest vond je in je ver lofperiode een vaste plek, want je had geen huis meer in Nederland. Hier kon je terecht, je was altijd welkom. Het was vertrouwd terrein waar je elkaar ontmoette." „Het zendingshuis gaf haar bewo ners het gevoel in een wereldwijde ge meenschap te werken. Dat had je ner gens anders. Natuurlijk kon je, als je terugkwam van de zending een leuk appartementje huren, heel luxueus en prettig. Maar de uitwisseling van erva ringen hier in Oegstgeest was onver vangbaar en uniek. Jammer dat het zendingshuis verdwijnt. Jammer en triest. Ik ben bang dat het zendings- Italië: Veel zon maar vooral morgen ook kans op een lokale regen- of on weersbui, met name in de Alpen. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Droog en vooral vandaag veel zon. Maxima rond 26 graden. Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon maar in het binnenland ook kans op een lokale regen- of onweersbui. Maxima rond 24 graden. Turkije en Cyprus: Aan zee veel zon, landinwaarts meer bewolking en enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Maxima aan de kusten tussen 24 en 28 graden. Duitsland: Zonnig, morgen in het westen enkele pittige onweersbuien. Middagtemperatuur oplopend naar 28 graden. Zwitserland: Flink wat zon, maar vooral in het westen en zuiden toenemende kans op enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Oostenrijk: Zonnig. Morgen later op de dag in het westen kans op onweer. Maxima ongeveer 27 graden. VRIJDAG 28 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.30 Maan op 19.42 _Waterstand Zon onder 21.43 Maan onder05.09 IJmuiden Katwijk Hoog 03.35 15 59 03.08 15.32 Laag 11.50*00 00 11.31 23.41 Weerrapporten 27 n Amsterdam onbew. Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest -Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Mbdrid Malaga Mallorca regenbui hall bew. onbew. rl 19 7 0.1 r 1 20 7 0.0 o3 21 8 0.1 r. 1 20 5 0.0 ono2 21 5 0.0 o4 19 13 0.0 o3 22 11 0.0 zl 21 8 0.0 w.s.0 25 14 0.0 n4 26 17 00 zzo 1 20 10 0.0 0 1 13 0.0 zo 3 28 19 0.0 o3 13 0.0 w.s. 0 24 18 0.0 zo4 21 11 0.0 no3 24 10 0.0 w.s.0 24 13 0.0 wzw2 15 6 0.1 ver. 2 25 10 0.0 o2 21 14 0.0 w.s.0 23 10 0.0 zw5 14 8 0.0 n4 24 19 0.0 wzw4 21 16 2.0 w.s.0 26 15 0.0 01 22 11 0.0 ono3 23 13 0.0 wzw6 30 15 0.0 w8 26 18 0.0 ono4 32 18 0.0 w3 27 16 0.0 w.s. 0 25 13 0,7 zo 2 22 12 0.0 ono 1 20 16 00 zzw2 16 9 0.6 ono3 22 11 0.0 28 19 27 23 14 30 17 22 0.0 16 0.0 18 0.0 18 11.0 7 0.2 14 0.0 7 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging. Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W.F REDACTIE F. 8lok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3 oed 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921" ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tcje 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTl Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven van het jn- abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POST s e Voor abonnementen die per post (bi I worden verzonden geldt een toeslag iet 1 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET ven Voor mensen die moeilijk lezen, sl 0- hebben of blind zijn (of een andajffioi leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws i' Dagblad op geluidscassette besch informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden e G feestdagen). kej« Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Het Zendingshuis in Oegstgeest gaat sluiten. Acfiter de monumentale gevel worden straks appartementen gebouwd. werk zijn gezicht zal verliezen en on persoonlijker zal worden." Iedereen is het erover eens, dat zen ding tegenwoordig iets heel anders be tekent dan vroeger. Dirksen: „Vroeger bracht je als zendeling simpelweg het evangelie aan andere mensen. Dat kan niet meer. De wereld wordt kleiner en de godsdiensten gaan met meer res pect met elkaar om. Moslims en hin does zitten er niet op te wachten om bekeerd te worden. Daarvoor in de plaats is samenwerking gekomen, dia- loog." „Zendingswerk in de betekenis van heidenen tot christenen maken, met een tropenhelm op je kop, dat is verle den tijd. Bovendien, als ik pogingen gedaan had om mensen rechtstreeks te bekeren in Egypte was ik in minder dan geen tijd het land uitgezet. Maar zolang er een kerk is, is er zending. Als de kerk zich in zichzelf opsluit, tekent ze haar eigen doodvonnis. Zendelin gen moeten blijven proberen vanuit een christelijk inspiratie een bijdrage te leveren aan de bewoonbaarheid van de wereld." Ook oud-zendeling in Indonesië M. Duyverman heeft naar eigen zeggen nooit op een zeepkist gestaan. „Ik ben een zendeling van de tweede genera tie. Mijn vader is in Rotterdam opge leid - daar vonden ze het maar onzin dat in 1917 in Oegstgeest een nieuwe zendingsschool werd neergezet. Mijn vader was een zendeling in de oude stijl. Hij verkondigde het Woord in In donesië. Hij had het alleenrecht op de sacramentsbediening in een gebied zo groot als Utrecht. Hij had mensen on der zich. Ik gebruik bewust het woord 'onder'. Hij ontsloeg en stelde aan. Het was echt een koloniale tijd. In het zen dingshuis was het hetzelfde. Ons gezin •tutoyeerde de secretaris, maar vóór de tweede wereldoorlog was het nog 'ge achte Graaf van Randwijk'." „Toen ik naar Indonesië vertrok ge beurde dat met de strikte opdracht om alleen nog maar te adviseren. Je ging niet meer vertellen hoe het moest. De oudere indonesische predikanten spraken ons aan met 'vader'. Als ik dat weigerde zeiden ze, dat wij de vaders in het geloof waren, omdat wij het ze hadden geleerd. De jongere indone- siërs deden dat niet meer." Het zendingshuis was een plaats waar verhalen werden uitgewisseld. Als een nieuw gezin was aangekomen uit Irian Jaya of Papoea Nieuw-Guinea vlogen de verhalen over tafel. Ook op de reünie haalden de zendelingen her inneringen op. Duyverman: „Ik heb een oude medi cijnman gekend, en hij was in een dorp de enige overgebleven heiden, ik bedoel niet-christen. Elk jaar hoopten de christenen dat hij naar de kerk zou komen. Op een kerstavond kwam hij, en er ging een zucht door de gemeente heen. Hij vroeg het woord: 'Mensen, toen de eerste blanken kwamen en het evangelie verkondigden zeiden ze dat we vrede moesten hebben met elkaar. Er zou een einde aan het kwaad ko men. En wat zie ik nu, het is bij het ou de gebleven. Ik zal nooit chril den'." Maar er waren ook veel posj varingen. Er waren inlanders i oenen, dromen of bijna-dooi gen. Iemand die ernstig ziet coma lag en na een paar da bij kwam vertelde dat hij vlakte gezien had, doorsnee een rivier. Een blinkende gest hem tegen om naar de gaan, waar een prachtige sta< woond door zijn overleden den. De gestalte zei dat zijn niet was gekomen. Toen hij besefte hij dat de stad de h< van de christenen en hij bekei Dat was dan een succesje." Wat overheerst, de vreugde bekenden té zien of de pijn v< scheid? Duyverman: „Het is f dat het zendingshuis verdw was niet alleen een huis, maai thuis. Onvervangbaar. Maar i andert, en wij zendelingen wend aan veranderingen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14