eiden Regio Personeel Warenhuis onder minimum eiden zet eindsprint in voor gebiedsuitbreiding ndië-monument eze herfst onthuld Slaaghwijk opgefleurd Heimwee naar de Blauwe en Gele Tram -~rÜs iSIM Van Rij: illegale sloop was een misverstand Hulpdiensten op één lijn in de 'Nacht van 2000' Van Dam volgt Van Vugt op lUDERDAG 27 MEI 1999 wim wegman, 071-5356414. plv-chef herman joustra, 071-5356430 ingerafdrukken geven de doorslag den De Leidse politie hield gisteren een 39-jarige vrouw aan egens winkeldiefstal in de Haarlemmerstraat. Op het bureau eek dat de vingerafdrukken van de Leidse overeenkwamen iet afdrukken die eerder dit jaar waren aangetroffen bij twee oninginbraken in de stad. Daarop bekende zij inderdaad daar- or verantwoordelijk te zijn geweest. Geldgebrek als gevolg van ironisch drugsgebruik gaf zij op als motief voor haar daden, f vrouw is voorgeleid aan de officier van justitie. ïzinilpenluchtconcert afgeblazen is dat 2IÜ-Ï Mo. Het openluchtconcert van de muziekgroep De Sleutels it zaterdag niet door. De band, bestaande uit geestelijk ge- indicapten van Club 58, zou op het plein van de Beestenmarkt Dircden. Omstandigheden maakten het noodzakelijk om het op te schorten. wi 44 bij Leiden twee nachten dicht De A44 gaat tussen de afritten Leiden-Zuid en Leiden Igende maand twee nachten dicht. De afsluiting geldt alleen n lm or de richting Amsterdam. Rijkswaterstaat sluit de weg we nd ns werkzaan^ieden aan de bewegwijzering. De afsluiting gaat donderdagnacht 17 juni om half twee in en duurt tot half f, of zoveel korter als mogelijk is. De nacht erop is de weg tij- ns dezelfde uren dicht. Het verkeer wordt via de Haagse p houwweg en de Plesmanlaan omgeleid. dsd koord over gedenkteken het' Medewerkers kringloopwinkel verdienen minder don toen ze nog thuis zaten Personeel van kringloopwinkel Het Warenhuis zou min der verdienen dan het bijstandsniveau. De medewer kers, die werken op basis van een Melkertbaan, hebben bij hun werkgever geklaagd dat ze sinds ze werken min der verdienen dan toen ze nog thuis zaten. De dienst Mi lieu en Beheer onderzoekt de zaak. leiden ruud sep kertbaan verdienen het eerste jaar van hun aanstelling het De medewerkers met een Mei- wettelijk minimumloon. „Maar door individuele omstandighe den is het mogelijk dat iemand netto onder het bijstandsniveau komt te zitten. Dan is de regel dat zo iemand recht heeft op aanvullende bijstand", ver klaart W. van der Vlugt, die als sectorhoofd milieu en beheer vorige week vrijdag een bespre king had met het personeel van Het Warenhuis. „Of sommige van onze medewerkers inder daad onder het minimum zit ten, zijn we nu aan het uitzoe ken." Het Warenhuis is sinds begin dit jaar geopend. Personeelsle den klagen al vanaf het begin dat zij sinds ze werken minder verdienen dan toen ze werkloos waren. Er kwam echter pas schot in de zaak toen D. van or af irlnki ;n robbert minkhorst a' i op 14 augustus, niet op 19 iuisho -J december, maar ergens in onze lember of oktober wordt het :wee enkteken voor de voormali- Indiëgangers onthuld. Het ite, papieren ontwerp van OOT& istenaar Gerard Brouwer ngever Han Kleingeld moet de zomer klaar zijn. Wet- der Alexander Pechtold van uur meldt dat het herden- 13,1 [steken 25.000 gulden gaat lijnlij [en. De gemeente schenkt ,-aalvt njfde van dat bedrag. De betalen de voormalige In- [angers zelf. „We zijn tot iet S01 overeenkomst gekomen", de wethouder weten. initiatiefnemers hebben neergelegd bij de uitdruk- ike wens van Pechtold dat monument niet militaris- ande Van aard mag zijn. Zo kon eerdere schets van Pieter voorzitter van de :ing Militair Indië Monu- dam eer ertPyei atinj veel ment, de wethouder niet beko ren. Hij keurde het ontwerp van een soldaat, die het geweer naar beneden richt en zijn helm op de rug houdt, af. Gerard Brouwer heeft eerder reeds drie beeldjes (de laken koopman, visverkoper en bloe menhandelaar) langs de Leidse marktroute gemaakt. Het ont werp dat hij met Kleingeld zal maken, krijgt een plek op of na bij het voormalige wachtge- bouw van de vroegere kazerne bij de Morspoort. Eëh onthul ling op 14 augustus, een dag voor de capitulatie van de Ja panners in 1945, ligt volgens Pechtold 'te gevoelig'. In de cember is het te koud. De ont hulling in september of oktober wordt een herdenking op zich. De voormalige Indiëgangers hebben gevraagd of burge meester Jan Postma het ge denkteken wil onthullen. Dat verzoek wordt 'aan de burge meester overgebracht. leiden Groter dan ooit was de belangstelling voor de plantendag in de Slaaghwijk. Bewo ners konden met een bon, die ze de afgelopen weken in de bus hebben gekregen, een gera nium, hanggeranium of fuchsia ophalen om hun galerij of balkon op te fleuren. De plan- tenactie loopt al enkele jaren met succes in de Slaaghwijk, maar volgens L. Vermond van de wijkgroep Slaaghwijk was de toeloop gisteren met ruim 700 mensen nog aanzienlijker. „Ik denk dat dat veel heeft te maken met het mooie weer. Maar ook met de nieuwe opzet van de actie." Op het plein aan het Valken pad stonden deze keer terrasjes, er trad een jongleur op en het plaatselijke snookercen trum verzorgde muziek. „Volgend jaar willen we het nog groter aanpakken", aldus Ver mond. „We denken dan bijvoorbeeld aan li- ve-muziek en een uitgebreider pleinfeest." De plantjes die gisteren niet door bewoners zijn opgehaald, zijn geschonken aan verschillende instellingen in de wijk, zoals het buurthuis, kinderdagverblijf en de speeltuin. FOTO HENK BOUWMAN onderzoek is snel en duur. Alleen erste fase van tien weken kost al dan drie ton. De onderzoekers alle bestaande rapporten over de ote di se ruimtenood nog eens door en ltcr e aan moeilijke vragen stellen aan 2e( itenaren. Ze spreken de verwach- uit dat hun 'quick scan' geen radi- nieuw verhaal op zal leveren. En is de politiek in overgrote meer- leid enthousiast over het feit dat u, emeente het bureau BVR heeft in- op he c prei ct dek en br (ca. 2( sing. kjes ieblev& i rmen woord- gehuurd om het Leidse pleidooi voor de bouw van woningen en bedrijven op nog te annexeren regiogronden eens goed tegen het licht houdt. Met het inhuren van BVR maakt Lei den zich op voor de eindsprint naar de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, de blauwdruk voor de ruimtelijke orde ning in Nederland tot 2030. De ver wachting is dat de grote lijnen voor de Vijfde Nota nog rond de-zomer zullen worden uitgezet. Leiden hoopt dat er in de nieuwe blauwdruk plaats is voor Leidse woningbouwlocaties op (nu nog) Valkenburgs en Zoeterwouds grondgebied. Hoewel er de afgelopen jaren in Den Haag steeds meer oog is gekomen voor de Leidse ruimtenood, moet er nog heel wat gelobbyd en ge kneed worden om dat uiteindelijke doel te bereiken. De onderzoekers krijgen zeker niet de opdracht om het Leidse verhaal nog eens mooi in de schijnwerpers te zetten. „Ze mogen gerust schoppen te gen heilige huisjes. Als ze onze heilige huisjes omver trappen, dan zullen we daar natuurlijk op reageren door te verdedigen waarom ze toch vooral overeind moeten blijven. En dan zul len we eens kijken of onze argumenten steekhoudend zijn", nam wethouder T. van Rij alvast een voorsprongetje op het onderzoek. De commissie ruimtelijke ordening stelde zich gisteren in grote meerder heid achter de onderzoeksopdracht, al waren er wel wat bedenldngen bij de hoogte van de rekening. D66'er O. Welling vond het een 'fors bedrag' dat de gemeente voor het onderzoek op tafel moet leggen. „Maar dergelijke onderzoeken kosten kennelijk zulke bedragen", probeerde hij zichzelf ge rust te stellen. Alleen de éenmans- fracties van LWG/De Groenen en RPF/SGP/GPV verklaarden zich tegen het voorstel. Met BVR haalt de gemeente advi seurs over de vloer, die als het gaat om grootschalige bouwlocaties in ieder geval hun vak verstaan. Het bureau re kent bijna alle provincie-hoofdsteden tot zijn klanten, en heeft veel grote projecten begeleid. Dat de gemeente Utrecht erin slaag de om de nieuwbouwwijk Leidsche Rijn van de grond te krijgen, is voor een belangrijk deel de verdienste van BVR. :n in 1961 de Blauwe en de Ie Tram voorgoed uit het aatbeeld verdwenen, kwam een einde aan een periode ar menig Leidenaar van bo- en_|j i de vijftig nog wel eens met roelens van nostalgie en sschien wel romantiek aan :htcn< ugdenkt. Die grote, massieve bal nastellen met hun achterbal- is van de HTM en de NZH. hoge, schrille fluittoon Vl ardoor je ze vanuit de verte horen aankomen al kon je nog lang niet zien. De tocht Wassenaar naar Den Haag, EAL rit or lommerrijke dre- S ven waar naar je gevoel geen einde aan leek te komen, terwijl het toch eigenlijk maar een 'stukkie' was. Van die dingen dus die moeilijk uit te leggen zijn aan de huidige generatie die niet beter weet of de Haar lemmerstraat is altijd al verbo den gebied geweest voor wat voor verkeer dan ook. Terwijl nog geen veertig jaar geleden de tram gewoon dwars door de ook toen al drukste winkel straat van Leiden denderde. Met als eindpunt de remise voor de Overdekte, het zwem bad waar in die tijd half Leiden De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad leerde zwemmen. Maar dat in middels ook al weer passé is. Verouderd en voorbij, voor goed verleden tijd. Net als de tram. Maar, liefhebbers, opgelet! Want het is dit jaar precies 75 jaar geleden dat de Gele en de Blauwe Tram voor het eerst hun opwachting maakten in het Leidse, het Haagse en nog veel verder daarbuiten. In het kader daarvan zijn er enkele aardige initiatieven genomen om de herinnering aan de tram een nieuw leven in te blazen. Twee daarvan zijn op zijn minst de moeite van het ver melden waard. Wie nog eens terug wil in de tijd, of wie kennis wil maken met de tijd van toen moet zich bij boekverkopers Van Stockum aan de Breestraat 54 in Leiden de video van Rail Art Multime dia over de Gele Tram aan schaffen. De video duurt bijna een uur, kost zes tientjes, maar is dat geld dubbel en dwars waard. Het zijn namelijk beelden om van te smullen. Niet alleen om dat die oude, statige tram er zo mooi in naar voren komt, maar vooral ook omdat de film een prachtig en nauwgezet beeld geeft van de tijd. Pure nostalgie om die Volkswagen Kever, Morris Minor en Chevrolet Im pala de trambaan te zien krui sen. Een onwerkelijk gezicht om de conducteur met de hand de wissel bij de remise Maal drift te zien omzetten. Het stopbord van de agent, de ge dateerde reclame-uitingen op de winkels, de haardracht en de mode van toen - het zijn al lemaal beelden die zeer her kenbaar zijn voor vele mensen. En dan hebben we het nog niet over het doorkijkje in de Haar lemmerstraat en de trip met de tram over de Blauwpoortsbrug, langs het station, voorbij de Wassenaarseweg en het veld Vein UVS, over het Haagsche Schouw en zo verder langs het viaduct met het spoor richting Scheveningen naar Den Haag. Je zou, bij het zien van die zwartwitte en ingekleurde beel den, nog bijna heimwee krijgen naar die tijd van vroeger. Toen, om eens met Gerard Cox te spreken, geluk nog heel ge woon was. Op 20 juni opent het Museum Swaensteyn in Voorburg zijn deuren voor 'De Blauwe tram, een gouwe tram' een tentoon stelling die tot 24 oktober duurt. De expositie schetst het beeld van een fenomeen dat populair was bij de reizigers door het comfortabele materi eel en het gastvrije personeel. Dit bleef niet alleen beperkt tot de lijn Leiden-Den Haag, maar gold evenzeer voor de lijnen Leiden-Katwijk/Noordwijk, Leiden-Haarlem en Amsterdam - Volendam/Purmerend. In samenwerking met het his torisch genootschap 'De Blau we Tram' toont het museum HTM 1961-1982 DEEL II: DE BUITENLIJNEN De gele tram herleeft op een historische video van Rail Art Multime dia. FOTO PF voorwerpen, foto's en docu mentatie. Ook wordt een front van de legendarische tram na gebouwd, en een haltehuisje. Verder zijn er vele schaalmo dellen en zijn er ook bewegen de beelden. Het Museum Swaensteyn is gevestigd aan de Herenstraat 101 in Voorburg. Mochten er mensen zijn die nog interessante documentatie of onderdelen van de Blauwe Tram in huis hebben, dan houdt de stichting zich aanbe volen om daarmee de expositie te completeren. Telefoon: 010 - 5215215. ad van kaam Schoonderwoerd den Bezemer van LWG/De Groenen zich met de zaak ging bemoeien. Zijn be middeling leidde ertoe dat de getroffen medewerkers vorige week de toezegging kregen dat hun loon onder de loep zal worden genomen. Volgens Van der Vlugt komt het wel vaker voor dat mensen door bijzondere omstandighe den onder de bijstandsnorm te recht komen. „Maar dat zijn al tijd tijdelijke problemen. In de Melkertregeling krijgen de mensen na het eerste jaar een forse loonsverhoging waardoor ze sowieso boven de bijstand snorm komen." „Alleen het eerste jaar moet je soms een beroep doen op aanvullende bijstand." verder geen halszaak. „Met één telefoontje naar de bevoegde ambtenaar was het geregeld ge weest. Onomstreden sloopwerk wordt immers vaak op ambte lijke toezegging uitgevoerd. De officiële sloopvergunning volgt dan later. En wat er hier is ge sloopt is beslist onomstreden", aldus de wethouder. In een gisteren geschreven brief aan de raad laten de twee betrokken wethouders weten dat er voor het slopen aan de Meelfabriek een vergunning nodig was. Omdat die er niet was, is hel werk afgelopen dins dag door Bouw- en Woningtoe zicht tijdelijk stilgelegd. Met de uitleg over de gang van zaken rond de vergunning, was voor Van Rij de kou uit de lucht. WD-woordvoerder A. Geertsema, op wiens verzoek de illegale sloop aan de agenda van de vergadering was toege voegd, toonde zich tevreden met de uitleg. „Ik ben blij met de excuses van het college", al dus Geertsema. P. Duijvensz (GroenLinks) wees er nog maar eens op dat de Meelfabriek ver schrikkelijk gevoelig ligt. „En het is dus niet handig wanneer de indruk wordt gewekt dat er informatie achtergehouden wordt." Had de eigenaar van de Meelfa briek één telefoontje gepleegd naar de ambtenaar die over sloopvergunningen gaat, dan was er niets aan de hand ge weest. Maar de eigenaar dacht dat hij met de toezegging van de wethouders Van Rij en Pechtold dat de gemeente mee wilde werken aan de sloop van een schuurtje en een luifel bij de Meelfabriek genoeg in huis had om te beginnen. En de wet houders rekenden erop dat de eigenaar met hun toezegging naar de juiste ambtenaar zou stappen om netjes een vergun ning aan te vragen. Volgens Van Rij berustte het illegaal slopen aan de Meelfabriek gewoon op een misverstand. De wethouder die verant woordelijk is voor de niet ver leende sloopvergunning werd gisteren tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening ter verantwoording geroepen voor de sloop van twee onderdelen van de Meel fabriek afgelopen dinsdag. Van Rij erkende dat er iets fout was gegaan rond de sloopvergun ning, en bood daarvoor zijn ex cuses aan. Maar hij vond het leiden ad van k tijdens de komende jaarwisse ling de hulpdiensten in het dis trict Hollands Midden volledig op elkaar af. Hoewel het de ver wachting is dat het met de mil lenniumproblemen nog wel zal meevallen, sluiten deze instan ties de risico's zo veel mogelijk uit. De coördinatie gebeurt cen traal, vermoedelijk vanuit de meldkamer van het hoofdkan toor van politie in Leiderdorp. De korpsbeheerder van Hol lands Midden, burgemeester Postma van Leiden, is verant woordelijk voor de gang van za ken tijdens de 'Nacht van 2000'. Echt bang voor grootscheep se rellen of andere calamiteiten zijn ze niet bij Hollands Mid den, wél willen ze op het ergste zijn voorbereid. In zijn tussen- reportage aan het Regionaal College stelde politiedirecteur Heijsman gisteren de burge meesters van de 35 gemeenten ook in die zin gerust. „Politie, brandweer, GGD en ambulan cediensten zitten op één lijn voor wat betreft de operatione le inzet met oudjaar. Het gaat er nu om dat de gemeenten on derling goede afspraken maken over het beleid dat ze voeren. De tolerantiegrenzen moeten overal hetzelfde worden ge steld. Anders trek je de boel uit verband." Op verzoek gaf Heijsman daar een voorbeeld van. „Stel dat Leiden besluit om het ver branden van kerstbomen niet toe te staan. Dan moet die maatregel feitelijk voor de hele regio gelden. Want stel je voor dat het in Gouda door de hele stad heen wél mag, dan trek je met politie, brandweer en GGD al snel die kant op. Daarbij loop je het gevaar dat wanneer inzet elders in het gebied is vereist, je te laat komt omdat de boel is scheefgetrokken. Dat afstem men op team-, districts- en re gionaal niveau en wat te doen als een incident het 'normale' overstijgt, is derhalve van groot belang. Daar moeten we nu aan werken." Deels is die taak al verricht door zijn collega Huijsse, na mens Hollands Midden belast met de portefeuille Openbare Orde en Veiligheid tijdens de jaarwisseling. Zijn brief over het hanteren van de tolerantiegren zen - uitgangspunt voor de de finitieve opstelling straks schoot op sommige punten bij enkele burgervaders in het ver keerde keelgat. Met name het voorstel om gedoogplaatsen voor het houden van vreugde vuren te toleren, vonden ze be lachelijk. En het feit dat de poli tie straks harde maatregelen wil nemen tegen eventuele rel schoppers, moest dat nu al in de krant? vroeg burgemeester Boelen van Rijnwoude zich hardop af. Maak je zo geen sla pende honden wakker of maai je juist daarmee het gras niet voor je voeten weg? „Nee, dat doe je niet", vond korpschef Straver. „En wat dan nog? Het publiek is juist gebaat bij een goede voorlichting. Zo dat men weet waar de politie straks voor staat. We hoeven niet geheimzinnig te doen over het feit dat we het jaar 2000 op ordentelijke wijze willen in gaan." Het definitieve draaiboek, zo verwachtte politiedirecteur Heijsman, moet in september klaar zijn. Dan weet iedereen in Hollands Midden - politie, brandweer, GGD, ambulance diensten en gemeenten - wat er te doen staat, mocht onver hoopt in de vroege ochtend van 1 januari door een computer storing het licht een paar uur uitvallen. Tevens weet het per soneel van die diensten dan of alle verloven zijn ingetrokken danwel dat wordt uitgegaan van een 'normale' situatie. leiden is bestuurslid geweest van de Leidse Raad van Kerken, wijk- vereniging Noordvest en De Zonnebloem. Van Dam treedt toe tot de commissies werk, sociale za ken, wijkbeheer en stedelijk be heer, en algemene bestuurlijke aangelegenheden. De afgelo pen maanden 'oefende' Van Dam al in verschillende com missievergaderingen. Hans van Dam is I raadslid voor de SP in loeiden. Van Dam volgt per 1 juni Driek van Vugt op. De student politi cologie verlaat de gemeente raad om lid van de Eerste Ka mer te worden. De nieuwe SP'er is 58 jaar en zette zich buiten zijn werk in voor verschillende besturen. Hij

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13