Gekweekte zalm: goedkoop maar baggervet Cranberry: een frisse, veelzijdige bes Smaak Gebakken zalm met 'wilde' spinazie Cranberry compote DONDERDAG 27 MEI 1999 reoactie: margot klompmaker en saskia stoelinga 023-5) hans belterman De tijd dat dienstboden bij hun in diensttreding konden bedin gen dat zij niet vaker dan twee- of driemaal per week zalm hoefden te eten, ligt al een paar honderd jaar achter ons. Die tijd komt ook nooit meer terug. Zalm is er tegenwoordig nog steeds volop, maar dienstboden zijn schaars geworden. Met kabeljauw hoort zalm tot de meest gegeten vissoorten in ons land. De vissoort is zo lang zamerhand zijn dure imago kwijt en wordt in sommige pe rioden van het jaar zelfs onder de prijs van kabeljauw aange boden. In het voorjaar (paaitijd) en wanneer vissers door het slechte weer de zee niet op kunnen, stijgen de prijzen van kabeljauw tot recordhoogten. Dat zalm tegenwoordig niet zo duur is, komt doordat men erin is geslaagd de zalm in gevan genschap te kweken, met name in Noorwegen, Schotland en Ierland. Het succes is zo groot dat er soms hele partijen ge kweekte zalm op de Europese markten tegen spotprijzen wor den gedumpt. Dat de consu ment daar nauwelijks van profi teert, komt omdat de vishandel de lage prijzen niet doorbere kent. De ene zalm is de andere niet. Verschillen tussen gekweekte en de échte 'wilde' zalm zijn vrij groot. Gekweekte zalm is door gaans veel vetter dan de 'wilde' zalm en de smaak van ge kweekte zalm is een stuk flau wer. Gekweekte zalm uit Noor wegen is het vetst en heeft de minste smaak, vergeleleken met In het begin van de jaren zeven tig verwierven de gebroeders Troisgros in het Franse Roanne wereldfaam met hun 'saumon l'oseille' (zalm met zuring). Het gerecht staat er nog altijd op de kaart. Het werd al snel door col lega's in en buiten Frankrijk ge kopieerd. Omdat verse zuring bij ons vrijwel nooit te krijgen is, kan 'wilde' ofwel grofbladi- ge spinazie worden gebruikt. Spoel de vis af onder stromend koud water. Maak de plakken droog met keukenpapier. Wrijf de vis in met wat limoen- of ci troensap en strooi er zout over. Laat de vis tenminste 10 minu ten liggen. Spoel de spinazie enkele malen in ruim koud wa ter. Neem alle stelen weg. Maak de bladeren droog en snijd ze in smalle reepjes. Leg ze op een zeef en schenk er heel langzaam 3 liter kokend water over. Laat de spinazie uitlekken. Breng de visfond samen met de wijn aan de kook. Laat alles ko ken tot de helft van de oor spronkelijke hoeveelheid is overgebleven. Voeg slagroom en bosuitjes toe en laat koken tot opnieuw de helft van de oorspronkelijke hoeveelheid is overgebleven. Schenk de nu verkregen saus door een zeef in een ander pannetje. Roer de spinazie door de saus en voeg wat zout en peper toe. Houd al les tegen de kook aan. Verhit olie in een bakpan. Maak de zalmplakken opnieuw droog met keukenpapier. Bak de plak ken in ca. 90 seconden aan weerszijden goudbruin en nèt niet helemaal gaar. Voeg nog enkele druppels limoen- of ci troensap aan de saus toe. Schep de saus met de spinazie op voorverwarmde borden en wel zó dat de spiegels van de bor den er volkomen mee bedekt zijn. Leg de zalmplakken er in het midden in. Bestrooi de vis eventueel nog met een beetje zout. Tip: geef er gekookte klei ne aardappeltjes (krieltjes) bij. Voor 2 personen: 2 plakken gefileerde, graatloze zalm (onge veer 1 cm dik); 2 theel. limoen- of ci troensap; 100 gram grofbladige spinazie; 2 dl visfond uit potje; 1 dl droge witte wijn; 1 eetl. droge witte vermouth; 2 bos uitjes, grof gesnip perd; 2 dl slagroom; zout; witte peper; en kele druppels limoen- of citroensap; ca. 1 dl olijfolie. Met kabeljauw behoort zalm tot de meest gegeten vissoorten in ons land. foto united photos de boer de vis uit kwekerijen in Schot land en Ierland. Dit heeft te maken met het voedsel dat de zalmen krijgen voorgezet en hun bewegingsvrijheid. Een zalm die volop de ruimte heeft zal zich ook meer bewegen en mede daardoor ontwikkelt zich de smaak. Het valt te vergelij ken met de staart van een koe die vrijwel altijd in beweging is en dan ook veel smaakstoffen bevat. Niet voor niets heeft os senstaartsoep een opvallende smaak. De staartstukken van veel vissen zijn dan ook beter van smaak dan de rest van de Van gekweekte zalm is niet al tijd precies bekend wat de beesten te eten krijgen. Wel zit er veel garnalenpuf in hun voedsel. Garnalenpuf is het af val dat na het pellen van garna len overblijft. In de schildjes van de garnalen bevindt zich een stof waardoor het visvlees van de zalm de roze tot rode kleur krijgt. Kwekers ontkennen dat ze de vissen ook voeren met stoffen om de groei te bevorde ren. Gezien het vetgehalte van gekweekte zalm kun je bij die ontekenning een vraagteken zetten. Dat de consument niet en mas se de voorkeur geeft aan échte 'wilde' zalm heeft met de prijs te maken. Voor echte zalm be taal je al vrij snel drie- tot vier maal zoveel als voor de ge kweekte soort. Let bij aankoop van gekweekte zalm op het vet dat zich direct onder de huid bevindt en het vet waarmee het visvlees zo prachtig dooraderd kan zijn. Is de vetlaag onder de huid dikker dan enkele millime ters en zijn de vetaders in het visvlees wel heel opvallend aan wezig, dan is het misschien be ter de vis ergens anders te ko pen. Gerechten waarin cranberries zijn verwerkt. Het oogsten van de cranberry-velden. De cranberry behoort tot de plantenfamilie van de heide- achtigen. De struiken groeien in turf- en veengronden mefeen relatief hoge zuurgraad. Voor de oogst worden de velden on der water gezet. Machines trek ken door het water om de bes sen van de ranken te halen. De bessen drijven omhoog naar de oppervlakte en worden vervol gens uit het water gezogen. Het gros van de cranberries komt uit de Verenigde Staten en Canada. Daar worden meer dan 100 soorten verbouwd. In totaal zijn er wel 175 verschil lende soorten. De meeste vari anten dragen de naam van de teler die ze heeft gekweekt. Cranberries worden in de keu ken gebruikt om de krachtige, fruitige, lichtzure smaak. Ze worden vaak verwerkt in vlees gerechten. Door hun hoog pec- tine-gehalte zijn cranberries ook geschikt als smakelijk bind middel en goed te verwerken tot compote. Tevens is het een lekkere toevoeging aan ijs of dranken. De cranberry is bekend gewor den door de Pilgrim Fathers, die begin zeventiende eeuw vanuit Europa naar het Ameri kaanse continent emigreerden. In 1620 zetten zij voet aan land bij Cape Cod, Massachusetts. De daar woonachtige indianen leerden hen onder meer het eten van Pemmican: gedroogd hertenvlees, vet en geplette bes sen. In 1621 vierden de twee groepen samen de binnenge haalde oogst met een maaltijd van gevulde kalkoen, kalebas, maisbrood en rode bessen (Thanksgiving Diner). De Pil grim Fathers gaven de bes de naam 'cranberry'. De lichtroze bloem van de bessenplant deed hen door de vorm denken aan de kop en snavel van een kraanvogel, in het Engels 'cra ne'. 'Berry" betekent bes. De naam craneberry was geboren, later verbasterd tot cranberry. De 'Thanksgiving'-maaltijd is nog steeds een traditie op de vierde dag in november. In Nederland wordt de cranber ry nogal eens verward met de veenbes. Naast overeenkom sten in smaak en aroma zijn er duidelijke verschillen in grootte en structuur. De cranberry is ongeveer drie keer zo groot als de veenbes, en veel steviger en veerkrachtiger. Voor het selec teren van de geoogste bessen wordt van die laatste eigen schap dankbaar gebruik ge- foto pr maakt. Om te testen of de vruchten rijp zijn laat men ze stuiteren over een laag schot. Overigens groeien er op be scheiden schaal ook cranber ries op Terschelling. Het ver haal gaat dat omstreeks 1840 een vat met cranberries op het eiland aanspoelde. Dat zou het begin van de cranberryteelt op het Waddeneiland zijn geweest. De bes van Terschelling is iets kleiner dan de Amerikaanse soort. De cranberry staat bekend om zijn heilzame eigenschappen. De indianen gebruikten het sap voor het schoonmaken van wonden. Medicijnmannen drenkten verbanden in cran- berrysap om gif uit pijlwonden te trekken. Ook werd het sap gebruikt als kleurstof voor het verven van veren, kleding en De cranberry-plant. foto pr haren. Door het hoge vitamine C-gehalte bleken cranberries voor zeelieden een goede reme die tegen scheurbuik. Boven dien waren de bessen lang houdbaar door hun wasachtige buitenkant. Voor meer informatie: het Cranberry Informatiepunt, tel 071 - 560 2085 tussen 09.00 - 17.00 uur. Ingrediënten: 340 gram verse cran berries, 250 gram suiker, 0,25 I. wa ter. Was de bessen en breng ze in water aan de kook, tot de vruch ten openspringen. Doe er wat suiker bij en laat vijf minuten doorkoken. Af en toe roeren. Warm of koud serveren met kalkoen, kip of wild. Pinda's maken niet dik Het eten van pinda's of pinda kaas is niet alleen gezond, maar helpt ook bij het afval len! Dat blijkt uit verschillende Amerikaanse onderzoeken. Een voedingsdeskundige zette twee groepen mensen op di eet. De ene groep volgde een dieet met veel enkelvoudig onverzadigde vetzuren, zoals pinda's, pindakaas en ge mengde noten. De andere groep at vetarm (minder dan twintig procent van de calo rieën bestond uit vetzuren). Beide diëten zorgden voör een daling van het cholestorolge- halte in het bloed, een beken de risicofactor bij hart- en vaatziekten. Opmerkelijk was dat de 'vette groep' zijn dieet langer volhield dan de 'vetar me groep'. Bovendien bleef de vette groep langer op hun streefgewicht. Volgens een van de onderzoekers betekent vetvrij eten dus niet automa- Pindakaas helpt afvallen. foto united photos DE% robin van lonkhl j tisch gewichtsverlies, enki een gezond dieet ook lek? dingen inhouden zoals pii da's. Ook uit ander onderz blijkt dat het eten van puii helpt bij het op peil boude van het lichaamsgewicht doordat ze sneller een ve digd gevoel geven. Rabarber Van rabarber kun je zelfs wijn maken. foto united photos de boer robin van lonkh Het lijkt op fruit, maar het is groente en ligt weer volop in de winkel: rabarber. Met zijn groene en roodgroene sten gels en grote donkergroene bladeren wordt deze struik achtige plant tot de groenten gerekend. Rabarber is een van de weinige groenten waarvan alleen de stengels eetbaar zijn. Tijdens de Eerste Wereldoor log, een tijd van voedsel schaarste, aten mensen ook het blad. bat bleek echter voedselvergiftiging te veroor zaken. Nog steeds is niet dui delijk welke stoffen in het blad daarvoor verantwoordelijk zijn. In de Himalaya worden de gekookte bladeren van een wilde variant wel gegeten. En van de wortels van een Chine se soort maakt de genees delenindustrie een laxeet del. Nederlanders eten de stengels voornamelijk koolrt, als compote. Ra kan ook in taart en jamv den verwerkt, en je kunti q zelfs wijn van maken. Ral ber is vrij zuur. Door krijt te voegen wordt de smaal minder zuur: één theek krijt (te koop bij de dro^ 500 gram rabarber. Toevo o van krijt vermindert ookl 'stroeve tandengevoel' di barber geeft door de grot hoeveelheid oxaalzuur. B bruik van krijt hoeft er ov gens minder suiker bij de tg barber. In plaats van suil kan ook zoetstof worden bruikt, dat scheelt calorie Ijskoud Vorig jaar aten we gemiddeld 7,5 liter ijs. Dat is niets vergelek B met de Amerikanen, die meer dan het dubbele eten, en de Zwe Jder die ondanks hun koude klimaat zestien liter per persoon const len ren. foto united photos de boer cynthia va ?n i Gelijk met de eerste zonne stralen zijn ook de reclame campagnes voor de nieuwste ijsjes doorgebroken. Sommige ijssoorten zouden net zoveel calorieën leveren als een pakje roomboter, hoor je sommigen wel beweren, maar dat is overdreven. Ijs is een product met als basis magere melk poeder, vet, suiker, verdik- ïangs- en geleermiddelen, emul gatoren en geur-, kleur en smaakstoffen. Om daarvan ijs te maken worden deze in grediënten gemengd met wa ter. De vloeibare massa die dan ontstaat wordt gepasteu riseerd en gekoeld. Het meng sel wordt vervolgens bij een lage temperatuur opgeklopt, waarna de mix wordt diepge vroren tot min 30 graden Cel sius. Dit noemt men 'harden'. Consumptie-ijs kan zowel melkvet als plantaardig vet be vatten. Het vetgehalte kan va riëren. In roomijs zit ten min ste acht procent melkvet. Als variatie op roomijs is er ook yoghurt- en karnemelkijs. Sof- ingf tijs dankt zijn naam aanl feit dat het uit een ijsma( ers. komt die het verharding den ces overslaat. Waterijs is< !e tij suikeroplossing in water, dage waaraan geur-, kleur- en ikke smaakstoffen zijn toegev rs, d< Sorbetijs is waterijs met i in een redelijke hoeveelh vruchten of vruchtenmof Roomijs levert per bolletj calorieën, waterijs bevat 45 calorieën per lolly. Ijs een chocoladecoating lev meer calorieën: een Magi is goed voor 260 calorieël ty/Q rig jaar aten we gemidde liter ijs. Dat is niets verge met de Amerikanen, diet dan het dubbele eten, en Zweden, die ondanks hui gen koude klimaat zestien lit' Ge persoon consumeren. Oi Jm< ijs koud is, zou je denkei is tegen dorst. I geldt in elk geval niet voo roomijs en consumptie-i dat werkt zelfs dorstverh var gepd door de grote hoev heid suiker. :cl «0 m KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Carbolzuur; 5. energie: 6. in sect: 9. mohammedaanse gods dienst: 11. vaartuig: 13. diepte; 15. thans; 16. kunsttaal: 18. rondhout; 19. geliefde van Zeus; 20. voegwoord; 21. spil; 23. gril; 25. vogelproduct; 26. hengelsnoer; 28. Spaanse uit roep; 29. teder; 32. tennisterm; 33. gelofte; 34. lijkvaas. VERTICAAL: 1. Visgerei; 2. gravure; 4. fami lielid; 4. onbehouwen; 7. dro mer; 9. deel v.d. vinger; 10. cur sieve drukletter; 12. uitroep van pijn; 14. bijbelse stad; 16. gela den atoom; 17. tevens; 22. mu zieknoot; 24. asvaas; 25. oude lengtemaat; 27. glimmer; 28. kijken; 30. landtong; 31. Euro peaan. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Stikstof; 5. hoge omes; 6. tank; 8. noga; 10. ratio; 12. niets. Verticaal: 1. Scheen; 2. ingang; 3. stoot; 4. opeen; 7. ac tie; 9. aren; 11. ons. HEINZ )IO Ro:

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10