'Windbuil' als hofdichter WEER 'Wat vind je van de palingpop uit Hilversum?' Moeilijke keuze voor D66 221 Kanshebb" Sport gestorven, emancipatie voltooid DINSDAG 25 MEM999 COMMENTAAR Commotie rond benoeming Andrew Motion door koningin Elizabeth MILLENNIUl®1 nog dagen ma 'iiov eest Nog 221 dagen en het imui nieuwe millennium bi jêtec aan. Reden voor deze om in een dagelijkse s terug te kijken op bel; „de rijke gebeurtenissend agen plaatsgrepen op corn JZ01 ponderende data indijk gelopen 1000 jaar. De aancj week: 25 mei 1935: Jes Owens breekt vier we records; 26 mei 1521: ther in de ban gedaai ïB-ï mei 1990: Luyendijkiflre< Indianapolis; 28 mei ^t' Einde Zuiderzee; 29 n at is 1978: Frits Spits begii nhe avondspits. 25 MEI 1935 ®d De 25ste mei 1935 is altiji een beetje een ongeloofw ge dag in de geschiedenis de atletiek. Jesse Owensi 21 jaar en zit nog altijd o; Ohio State University. Hf dag waarop de atleet inn bied meer doet denken aan df d vo kere jongen, offic.eel Janii idat veland Owens genaamd, engd gen zijn onderwijzeres zi iddel zei tegen haar dat mijnn msp< J.C. (dzjei-si) Owens v herhaalde Jesse Owens. I nee, J.C. (dzjei-si) Owens zei: Oh, Jess Owens. Ik a maar ja." Achteraf is hiji lukkig met die andere na waaronder de wereld hei waarderen. Vanaf de 25si 1935 kent iedereen de at die tijdens college-kampA schappen drie wereldretl verbetert en er een eveni Ochtends heeft hij meta| ner Larry Snyder nog o\J hij wel mee moet doen,! de pijn in zijn rug moorf ,,Toen klonk het startsd de rest van de middag n er niets meer van", zegt later. Hij heeft dan de lf in 9,4 seconden gelopen evenaring van het wereli cord), springt 8.13 metei loopt de 220 yards in 20 220 yards horden in 22,1 dens de Olympische Spt j 1936 wint Owens vier go ,et p medailles. Tot grote teleaa, ling van ene Hitler, die fl| v te atleet liever had zienk len. henk ruul )pn art iet hi ijk vc techt irak Vijf dagen voor het Songfestival wordt de landse inzending van I gerekend tot een van kanshebbers. Volgens Israëlische als de Brits makers eindigt 'One son' zaterdagavond op de plaats. De Jeruzalem denschapsafsluiters daarbij respectievelijk en Zweden als de numi vi en twee, en Groot-Brittajoi Kroatië als vier en vijf. De Britse bookie Wi voorziet daarentegen ee plaats voor de inzend Groot-Brittannië met ee taling van 5 tegen 1, o| gevolgd door IJsland Nederland (7:1). De vierde plaats gaat in lingen naar Duitsland, en Cyprus. Polen is hel ter met een uitbetaling tegen 1. 'plVE MENSELIJ Informateur Tjeenk Willink is vanmorgen officieel begonnen aan zijn opdracht om te redden wat er van Paars-2 te redden valt. De kansen op een herstel van de coalitie werden vorige week met na me in D66-kring laag aangeslagen, maar het is goed denkbaar dat het lange pinksterweekeinde de Democraten wakker heeft geschud uit hun nachtmerrie, en enige bezinning heeft gebracht. De eerste opiniepeilingen laten immers geen misverstand bestaan over het antwoord op de vraag wie voor de breuk moet gaan beta len. De ene partij wint een zetel, de ander verliest er een, maar bij D66 zorgt de crisis voor een bloedbad: de partij verliest in de pei lingen zeven van de veertien zetels. Dat gegeven bevestigt het beeld dat alleen de harde kern van de partij hecht aan het referen dum, en dat de aanhankelijkheid van de rest van het electoraat aan dit wetsvoorstel laag moet worden aangeslagen. Afgelopen weekeinde werd ook duidelijk dat de coalitiegenoten ver willen gaan om D66 van de nood een deugd te laten maken, door het regeerakkoord op het onderdeel 'staatkundige vernieuwing' aan te scherpen. Dat zou bijvoorbeeld moeten gebeuren met con crete afspraken over de democratisering van burgemeestersbenoe mingen, ook een oude wensdroom van D66. Met andere woorden: de lijmpoging van de vice-voorzitter van de Raad van State ver dient het serieus genomen te worden. Mocht D66 toch voor de oppositie kiezen, dan moet er nog eens goed gekeken worden naar de optie die de WD van meet af aan heeft bepleit, en die inmiddels ook de PvdA-prominenten als Ed van Thijn en Karin Adelmund is omarmd: Paars-3, een coalitie tus sen PvdA en WD. Het blijft - met alle respect voor zijn principes - wat te veel eer voor de heer Wiegel, als Nederland alleen vanwege zijn tegenstem verkiezingen moet organiseren. Ty Hallo, hier Aarde De VPRO is als een niets ontziende drugpusher. De omroep laat je proeven aan hemelse substanties en zonder dat je het doorhebt, treedt een soort van verslaving op. Pas als de stof aan je onthouden wordt, merk je dat je haar nodig hebt. Komt er een moment dat de gruwelijke afkickverschijnselen tot het verleden behoren en het nor male leven hervat is, dan staat ze opeens weer voor je neus. Je pro beert de snuif sneeuw of de schep bruine suiker te weerstaan, maar het lukt je niet. De afgelopen weken openbaarde zich op Nederland 3 weer de ver schrikkelijke sneeuw- en candyman. Jiskefet was op zijn best als een heerlijke trip naar de meest openbarende vergezichten. Om plots, als een fata morgana, weer te verdwijnen. Het is de schrik van de verslaafde. Gelukkig heeft de VPRO sinds zondag een afdoend medicijn gevon den. Arjan Ederveen tuft met zijn 'Hallo, hier aarde' als een metha- donbus voorbij. Zonder Ederveen te willen beledigen, moet ik zijn bijdrages op zon dagavond toch enigszins als substituut beschouwen. Hoewel zijn kwaliteit van grotere stabiliteit getuigt dan de qua hoogstaandheid verschillende soorten genotsmiddelen van Jiskefet en Ederveen zon dermeer een van de beste programmamakers op de Nederlandse te levisie is, beschouw ik hem als substituut - maar wel het beste in zijn soort. Zijn 14-delige reeks '30 minuten' was al van uitzonderlijk niveau. In 'Hallo, hier aarde' borduurt hij voort op het succesnummer. De eerste zes afleveringen kwamen vorig seizoen reeds op de buis en goddank wordt de in tweeën geknipte reeks nu voortgezet. Het eerste deel is steevast een docudrama. Zondag zagen we twee dames tijdens de pauze van de schouwburgvoorstelling 'Cabaret'. Het tweegesprek blonk uit in eenvoud en de manier waarop de rod- deldialoog zich ontwikkelde, deed me gruwen doordat de werkelijk heid zo dicht benaderd wordt. Schunnig was de manier waarop (de fictieve) Anne-kee werd begroet. Allerhartelijkst, om vervolgens te constateren dat ze wel erg typisch is. 'Dat is zo eentje waar niets op aan te merken is'. De dagsluiting - in het tweede deel - metA.E.J. 't Mannetje was minstens zo onderhoudend, 't Mannetje las een verhaal en van het absurdisme weet je soms niet waar je het zoeken moet. Bij de zin 'En op het pad naar de voordeur lagen een paar vochtige flagsto- netegels waaruit zelfs de fossielen verhuisd waren, omdat het er zo saai was' benadert de brille van Jiskefet. wil buys Zomers slot van meimaand Zoals de Pinksterstorm van 1860 nog lange tijd bij landgenoten, die 'dezen hevigen tempeest' aan de lijve hadden ondervonden, in het ge heugen gegrift stond; zo zal men zich in het zuiden van Duitsland de zondvloed van Pinksteren 1999 voorlopig heugen. In een etmaal tijd viel er in een tamelijk uitgestrekt gebied tussen de 100 en 150 mm. In de hogere delen van het Alpengebied viel de neerslag in de vorm van sneeuw. Op Duitslands hoogste berg, de Zugspitze' was het sneeuwdek midden vorige week geslonken tot minder dan 5 meter, zondagochtend lag daar 6,10 meter oftewel de dikste sneeuwlaag in mei sedert 1965. Bij ons viel het weer juist op de dag dat het volgens de verwachtingen beter zou moeten gaan, pinkstermaandag, tegen. In vochtige lucht- massa's kwam een zee van wolken vanuit de Kanaalregio ons land bin nen. Onder de wolkendeken koelde het 's nachts nauwelijks af, maar overdag schoot het thermisch niet op. Bovendien viel er nog enige tijd motregen. Pas aan het einde van de middag en gisteravond kwam de zon er aan te pas. De maximumtemperatuur steeg op Valken- burg naar 16,0 en op Schiphol tot 15,9 graden. Morgen draagt een hogedrukgebied in wording de bouwstenen aan tot wat een zomers slot van de meimaand lijkt te gaan wor den. Het systeem verplaatst zich over onze omgeving naar Po len. Onder invloed van het hogedrukgebied gaat de wind op donderdag en vrijdag uit richtingen tussen oost en zuid waaien en stijgt het kwik tot 25 graden en hoger. De snelle opwarming kan wel onweer tot gevolg hebben. Dat zou al in de nacht van donder dag op vrijdag het geval kunnen zijn. De combinatie van hoge temperaturen en buienkan sen geven het weerbeeld een drukkend karakter. Na een koude nacht met minima omstreeks 6 graden en mist banken is er morgen geregeld zon (ook partijen sluierbe- wolking). In de middag wordt het 19-20 graden. Aan zee is de temperatuur iets lager vanwege een matige zuidwestenwind. jan visser Er kan veel worden gezegd van de Britten, maar niet dat ze geen oog hebben voor traditie. In 1616 benoemde de kunstminnende koning James de Eerste een hofdichter. Nu, bijna vier eeuwen later, bestaat dit fenomeen nog steeds. Het Britse literaire wereldje had het er de afgelo pen maanden zelfs reuze druk mee want de twintigste hofdichter, Ted Hughes, overleed het afgelopen najaar en de grote vraag was dus: wie wordt de 21-ste? Afgelo pen week ging de kogel door de kerk. Op aanbeveling van het kabinet van Tony Blair benoemde koningin Eli zabeth de 46-jarige traditionele dichter en hoogleraar creatief schrijven Andrew Motion tot 'Poet Laureate' zo als de hofdichter genoemd wordt. Brachten de eerste hofdichters nog lyrische odes aan leden van het koningshuis tijdens verjaar dagen en op Nieuwjaarsdag, sinds de benoeming van Wil liam Wordsworth in 1843 geldt het hofdichterschap vooral als een erkenning en beloning van voorbeeldig woordkunstenaar schap. De hofdichter hoeft te genwoordig dan ook niet meer op gezette tijden op te draven, maar produceert een gedicht wanneer het hem -de hofdich ter is nog nooit een vrouw ge weest- uitkomt. Tegenover die zeer geringe ver plichting stond tot nog toe dan ook een symbolische beloning: een jaarlijkse vergoeding van honderd pond en een kistje goede wijn (vroeger een vat). Omdat de regering-Blair een moderne indruk wil maken, is nu met die laatste traditie ge broken. Motion krijgt een jaar lijkse toelage van vijfduizend pond, dat is zo'n zeventiendui zend gulden. De nieuwbakken hofdichter kondigde direct aan dat hij daarvoor dan ook echt wel wat gaat doen. „Ik wil tegemoet ko men aan de traditionele verant woordelijkheden en gedichten schrijven over belangrijke ge beurtenissen van koninklijke aard. Maar ik wil de baan ook verbreden naar andere onder werpen van nationaal belang", jubelde hij. Motion wordt alom beschouwd als een conservatieve en boven al bijzonder veilige keus. Hij is niet aan de drank en de drugs, is keurig getrouwd en heeft twee kindertjes, zit altijd keurig in het pak en zijn hobby is ko ken. Zijn poëzie schijnt daar mee in lijn te zijn. In het spraakmakende literaire we reldje werd hij (anoniem) afge daan als een windbuil en werd de benoeming 'een belediging voor de intelligentie van het land' genoemd. Die critici die dat zeiden, had den het overigens nog erger kunnen treffen. In de boezem van het kabinet is de afgelopen maanden zelfs even de naam van ex-Beatle Sir Paul McCart ney genoemd. Dit in het kader van Blairs streven om het hof dichterschap om te vormen tot 'een dichterschap voor het volk'. Verschillende dichters die de afgelopen maanden 'genoemd' werden, reageerden verschrikt op hun mogelijke nominatie. Tony Harrison -bij de bookma kers op de achtste plaats- rea geerde adequaat en schreef on middellijk een anti-royalistisch gedicht waarin hij de hofdichter vergeleek met een koninklijke rattenvanger. Andrew Motion: „Ik wil de baan Eventjes in de schijnwerpers stond ook de Schotse, alom ge roemde dichteres Carol Ann Duffy, die een poosje de favo riete kandidaat van Tony Blair schijnt te zijn geweest. Naar breden naar andere onderwerpen van verluidt heeft hij haar uiteinde lijk laten vallen wegens mogelij ke controverses over haar ho moseksuele geaardheid. Met de keus voor Andrew Moti on kan het establishment rustig nationaal belang." foto ap blijven ademhalen. Motion was ook niet voor niets van begin af aan de favoriet bij de bookma kers. harm harkema Marlayne Iaat alles maar over zich heen komen Katja Staartjes heeft als eerste Neder landse de Mount Everest beklommen enslaagde er op die manier in om historie te schrijven, zo meldden de kranten. Kranten die over een week oftivee weer in de papierbakken verdwenen zullen zijn, en wat er dan nog van Kat ja Staartjes' roem rest moeten we nog maar afwachten. In klimmerskrin gen is het bericht vermoedelijk wel op het prikbord beland, want iets als allereerste doen is tegenwoor dige vooral ook een kwestie van afstrepen wie je voorgingen, en hoe precies. Is erbij- voorbeeld al een zwarte vrouw op de top geweest? Zo ja, is er al eenlesbi- sche vrouw op de top geweest? Het wordt zon der enige twijfelbijgehouden, ergens, en met enig geluk lezen wij in het jaar 2001 datinmiddels de allereerste moslim vrouw de top heeft gehaald. Het gaat me hier niet om het belachelijk maken van sportieve inspanningen, of van vrouwen, in tegendeel Maar het blijft een feit dat Katja de tour gewoon geboekt had. 'Zelforganiseren is zo'n ge doe') en dat ze met negen-en-negentig andere mensenin het basiskamp zat. Ja allemaal mannen, dat is waar, maar daar zatenongetwijfeld minstens vijf mannen bij die minder sterk waren dan Katja,minder getraind of gewoon veel ouder, of een half been hadden of een anderehandicap, en juist daarom speci aal naar Nepal gekomen om die handi cap voorhet oog van de wereld te over winnen. Dus hoezo historie schrijven? Bij al het nationalistische tromgeroffel - een vrouw uit óns Nederland op de top, alsof het voor ons nét iets verder klimmen is vanuit de polder - moeten wehet eens hebben over de veel wezenlij ker vraag die verder niemand stelde: ishet wel zo bijzonder dat een vrouw op de top komt, kunnen ze het nietgewoon? JUSTUS VAN OEL Er zijn toch verder geen bijzondere maatschapppelijke barrières opdat ge bied dacht ik: wie het geld neerlegt mag komen. En vrouwen kunnentenslotte óók marathons lopen, driedubbele des noods, wel iets langzamer danmannen, maar voor de Mount Everest lijkt me tien minuten achterstand op hetpeloton toch een te verwaarlozen detail Het gaat toch niet om deneergezette tijd? Wat is het eigenlijk achterhaald, en vrouwvijandig zelfs, om zo'n bericht nog in de krant te zetten. 'Vrouw haalt top van de Mount Everest'. Ja, natuurlijk. Gewoon een kwestie van doorlopen. Fijn, knap, dapper, gefeliciteerd. Maar als je uniek wilt zijn, werkelijk uniek, moet jetegen woordig met iets beters aankomen. Maar wat, wat in gods naam? Voor demi Ijónairs onder ons was het dit jaar ballonvaren geblazen. De powerboat bijMonaco werd opgelegd, het polopaard verkocht, want als bij to- verslagverscheen er in het leven van de tycoons een Nieuw en Hoger Doel: als eerstemet een ballon de wereld rond. Met de hete adem van het millenium in de nekstortten de rijken der aarde zich op een de facto geheel achterhaaldver- voermiddel, dat met de modernste tech nologie tot iets houdbaars moetsworden getransformeerd. Alsof je zittende op eenrobot-in-de-vorm-van-een-paard de reis van Marco Polo gaat overdoen. Ballonvaren, een combinatie van ver valste nostalgie en eindelozemiljoenen- investeringen, leidend tot een onvermij delijk record, maar dewereld-die-bedrogen-wil-worden keek ademloos toe. Zouden we nu klaar zijnmet de ballonvaart, of moeten we nu gaan wachten op een reeks vrouwelijke- hemelzeilers? En nu we het er toch over hebben: hoe zit het met hetKanaal- zwemmen? Je hoort er nooit meer iets van. Doodgebloed, mogelijk omdatop een kwade dag echt niemand nog wil aansluiten op een lijst van duizenden- zelfbenoemde helden-voor-één-dag, waarondereen 89- jarige epilepticus dieDover haalde zonder eten en met windkracht 4 tégen. Het einde van elke competitie is als de buurvrouw het ook blijkt te kunnen en nog applauskrijgt ook. Sport gestorven, emancipatie voltooid. Marlayne heeft zich op haar eerste dag in Jeruzalem uiterst vakkundig aan de internationa le festivalvolgers gepresenteerd. Na de jolijt van Mrs. Einstein ('97) en de spontaniteit van Edsilia ('98) staat er namens Nederland op het Eurovisie-po dium weer een uiterst serieuze zangeres, die het zingen als een vak benadert, zonder het ple zier erin te verliezen. Marlayne mocht gisteren pas laat in de middag aan de bak en dat bood niet alleen ruimte voor een kort zwembadbezoek - het is tegen de veertig graden in Jeruzalem - maar ook maar weer eens een repetitie met haar begeleiders. Wat het effect ervan was liet zich niet meten, maar de eerste repetitie in het International Convention Cen tre verliep in elk geval rustig en zelfverzekerd. Marlayne bleek een vreemde eend in de festi- valbijt, want als enige deelne mer tot nu toe bleek de Neder landse voor het monitorgeluid niet de speakers onder het po dium, maar een bijna onzicht baar oordopje te gebruiken. Marlayne: „Het geeft me de mogelijkheid me vrij over het podium te bewegen, ik ben niet aan een plaats gebonden om mezelf goed te horen. Niet dat ik denk dat ik hele wandelingen ga maken, maar als ik dat zou willen dan kan het. Ik snap eer lijk gezegd niet waarom ik de enige ben: dit is echt ideaal." Marlaye oefent met haar groep in de spiegelzaal van het hotel in Jeruzalem. Ook op de aansluitende pers conferentie bleek Nederland zich te onderscheiden. Niet al leen was de Nederlandse zan geres - vreemd genoeg - de eni ge deelneemster die in de pers zaal niet met applaus werd be groet, maar ook was ze de enige die haar begeleiders meenam achter de tafel. Een even sym pathiek als terecht gebaar, want de zangers en zangeres spelen in 'One good reason' muzikaal en visueel een nauwelijks te on derschatten rol. Over het niveau van de pers- foto anp conferenties deze week later meer, maar de eerste vraag aan Marlayne even ter illustratie. Een Roemeense journalist: „Marlayne, what do you think of the palingpop from Hilver sum?" Na een uitleg over het verschil tussen Hilversum en Volendam moest Marlayne wel toegeven er niet zo veel aan te vinden. Blijft de vraag: hoe komtzo'n Roemeen er op? Nee, echt spannend wilde het niet worden tijdens het Neder landse vragenuurtje. Het was sowieso lang wachten op het eerste relletje, maar bij de Fran sen was het dan toch, hoewel bescheiden, raak. Wat er waar was van het gerucht dat zange res Nayah lid is geweest van een sekte, wilde een Israëlische journalist weten. Die vraag had de delegatieleider verwacht: „Het is waar, maar ze is er twee jaar geleden uitgestapt. En ver der zeggen we er niets meer over." Wordt ongetwijfeld ver volgd, want van dat soort ver halen lusten de Euro-freaks wel pap. En Marlayne? Die mocht ver téllen hoeveel ze van Ruth Ja- cott heeft geleerd en dat-die Ka mervragen over al-dan-niet- met-een-Engels-liedje-naar- het-festival in ieder geval aan haar niet besteed waren. Daar na werd ze mee gesleept naar de fotohoek, waar de visuele pers aan het werk mocht. Mar layne kreeg tot haar stomme verbazing een door een spon sor geproduceerde fles wijn in handen geduwd, ongetwijfeld' voor commerciële doeleinden. Ze liet het maar over zich heen komen: rustig en professioneel. tom ruufrok

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2