De doordouwers van de omni-vereniging U IT STOMPWIJK it Om Leidenaar Danny Kooymans (15) kunnen ze bij FC Utrecht niet heen Sport de CLUB VAN DE WEEK SLOOS sport DINSDAG 25 MEI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-535641 W W rCCDDAI/CI Echte doordouwers", noemt Frans Luiten de kleine gemeenschap in het dorp 'van langs de Stomp- wijksevaart'. Het was dan ook deze eigenschap die het mogelijk maakte dat Stompwijk '92 kon ontstaan. Op een volgens Luiten „legendarische avorid", nu zeven jaar geleden, zag de club het levenslicht Dankzij de sa mensmelting van de plaatselijke voetbal-, handbal- en gymnastiekvereniging zouden de namen Stompwijkse Boys, HVS en Gyversto vanaf dat momept nog slechts in jubileumuitgaven van de verse omni-vereniging terug te lezen zijn. 'Het Stompwijkse poldermodel' noemen ze het op sportpark De Meerhorst. Geroemd door de ge meente Leidschendam, want een ledenaantal van 750 op een populatie van tweeduizend mensen, dat is natuurlijk niet gek. „Inderdaad, soms hebben we wel eens een ca paciteitsprobleem. CLUB van de WEEK Stompwijk '92 Frans Luiten is voorzitter van de voetbalafdeling van Stomp wijk '92. En hoewel hij zater- lag, voor aanvang van de nacompetitie-wedstrijd te gen FC Zoetermeer, nog posi tief gestemd is over de kansen op het behalen van de vierde klasse, moesten de Stompwij- kers toch het onderspit delven. .We gaan nu de pijlen op het seizoen 1999-2000 richten", blikt Luiten alweer vooruit. „Want we willen hogerop en ik weet ook zeker dat het mogelijk is. Die jongens proeven nu hoe het is om voor de prijzen te spelen." De smaak van de over winning is inderdaad nog niet zo lang in Stompwijk aanwezig, want jarenlang moest het eerste elftal genoegen nemen met een plaatsje in het 'rechterrijtje' van de vijfde klasse. De laatste keer dat de aardap pelwagen van Kees Schrader werd opgetuigd, was alweer zon twaalf jaar geleden. Toen werd de vierde klasse, na een 5- 1 overwinning op Leidsche Boys, voor het laatst bereikt en konden de spelers de optocht door het dorp beginnen. Toen nog als Stompwijkse Boys, maar ook dat is niet de eerste naam die in de voetbalgeschie denis van het dorp opduikt. ,Voor dè'oorlog was er SNA, wat stond voor Sport Na Ar beid", vertelt Luiten. „Maar in 1947 bleek er al een vereniging met die naam te bestaan, waar door we op 28 mei onze naam in RKW Stompwijkse Boys ver anderden." Het zijn de tijden van het wegjagen van grazende schapen en het scheppen van de koeienvlaaien voor aanvang van de wedstrijd. Met de sym bolische veldhuur van één gul den in het achterhoofd, werd daar niet moeilijk over gedaan. 52 Jaar later liggen de zaken wel even wat anders. Luiten vertelt: „Dankzij de krachtenbundeling kwam Stompwijk '92 een stuk sterker naar de gemeente toe te staan dan de drie aparte clubs voor die tijd. Door een optimale samenwerking werd het ook een stuk simpeler om te onder handelen." Het belangrijkste resultaat was de opening van de sporthal in 1993. Secretaris Kees Vogelaar vindt het nog steeds „uniek" dat-ie daadwer kelijk gebouwd is. „De gemeen te twijfelde, maar gelukkig heb ben we ze met een aantal kleine dingen over de streep kunnen trekken. Bijvoorbeeld dat we de hal zelf zouden gaan schoon maken. Prachtig toch dat hier zo'n mooie sporthal staat, in een dorp met tweeduizend in woners?" De drie clubs hebben dan niet hun naam, maar wel de eigen identiteit behouden. „Elke af deling heeft zijn eigen bestuur ook gehouden", vertelt Luiten. „Van elke tak zit er een afge vaardigde in het omni-bestuur, dat eindverantwoordelijk is. En het mag wel eens gezegd wor den dat dat prima functio neert." En vervolgens met na druk: „Maar wij zijn er voor het voetbal en daai gaan we dan ook helemaal voor." Een goede vierdeklasser, dat is volgens hem wel mogelijk. „En als het vlaggenschip goed draait, straalt dat af op de hele vereni ging. Maar het is niet zo dat het behalen van de vierde klasse van levensbelarg is. Het be langrijkste is dat we er alles aan doen om de sfeer van saamho righeid vast te houden. De kracht van de „buitenge woon gezonde dub met een groot aanbod-, zoals de voet bal-voorzitter de vereniging zichtbaar trots aanduidt, ligt volgens Luiten vooral in het feit dat er wordt gecommuniceerd. „Dat is echt heel belangrijk voor deze club. We praten met de leden. We zeggen ook altijd: als er problemen zijn, vertel het dan gewoon. Dan kunnen we er wat aan doen. Want wij zijn er voor onze leden, zo simpel is het gewoon. Trouwens, praat je niet met je leden dan blijven bepaalde zaken b de omgeving van de bar hangen en gaan din gen een eigen leven leiden. Dat willen we voorkomen en daar om zullen we oot in de toe komst op deze manier door blijven gaan." Dat dit de juiste weg voor Stompwijk '92 is, kan Kees Vo gelaar nog extra benadrukken. De secretaris: „Mede op initia tief van onze leden, zijn we een tijdje geleden extra club- scheidsrechters g&an opleiden. Tien gediplomeeide arbiters hebben we nu. En dat op acht seniorenelftallen. Waar andere clubs vaak scheidsrechters te kort komen, moeten wij roule ren. Dat is echt ongekend en daar zijn we apetrots op. Ik laat het ook nooit na om dat bij an dere verenigingen te vertellen." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S TACO VAN CER EB Secretaris Kees Vogelaar (links) en voorzitter Frans Luiten van de voet balafdeling van Stompwijk '92. Naam: Stompwijk '92 Oprichtingsdatum: 26 oktober 1992 Ledenaantal: 750, waarvan driehonderd voetballers, 180 handballers en 270 binnensporters Contributie voetbal: ƒ235,- (senioren) en 90,- t/m ƒ125,- (junioren) Ledenaanmelding voetbal: 071-5801826 (Rina van den Bosch) Hoogtepunt: Promotie Stompwijkse Boys naar de vierde klasse in 1987, samenvallend met het 40- jarig jubileum Dieptepunt: Het verdwijnen van de vrouwenvoetbal afdeling, een aantal jaren geleden ELFTALvan de WEEK Stompwijk'92 1 Het was al weer twaalfjaar geleden dat Stompwijkse Boys voor het laatst een promotie vierde, maar dit jaar kon dit succes wel eens geëvenaard worden. In middels onder de naam van omni-ver- eniging Stompwijk '92, moest de wit groene formatie via nacompetitie een plekje in de vierde klasse veilig kunnen stellen. De eerste wedstrijd, uit bij ASC, werd een aantrekkelijke pot die in 2-2 eindigde. Na de tweede wedstrijd, thuis tegen FC Zoetermeer, vielhet doek al voor de Stompwijkers. Het was die 3-2 nederlaag die het feestje voor het team van aanvoerder los Oliehoek in de weg stond. „Ze waren net iets feller dan wij", ver telt Oliehoek. „Ik denk dat we een beetje te zenuwachtig aan de wedstrijd begon nen zijn. Bij rust stonden we al met 2-1 achter, waardoor we in de tweede helft wat meer risico's moesten nemen. We gingen achterin één op één spelen en dat resulteerde in nog een tegendoelpunt. Voor ons kon alleen Erwin Oudshoorn nog scoren. De lat en de paal stonden krijgt I sportmaieriaal aangeboden I Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 ERTUSSENIN daarna nog een gelijkmaker in de weg. De derde wedstrijd, gisteren tegen het eveneens al uitgeschakelde Oranjeplein, was dus alleen voor statistici interessant. „Van ons had-ie ook niet gespeeld hoe ven worden", zegt de aanvoerder. „Maar we hebben in ieder geval met 6-5 gewon nen, dankzij goals van Jeroen Ramekers, Hans van Benten, Jeroen van Emmerik en mijzelf. Omdat we allebei vrijuit kon den spelen, werd het nog best een leuke en open wedstrijd.Oliehoek heeft er ver trouwen in dat het volgende seizoen een Bijna het gehele landelijke B-elftal van de FC Utrecht werd terzijde geschoven, maar om de veel scorende spits kon den ze niet heen. Op het hoog ste jeugdniveau, strijdend te gen PSV, Ajax en Feyenoord, wist Kooymans namelijk vijf tien keer het net te raken. Goed voor de tweede plaats op de landelijke topscorerslijst. Geen geringe prestatie van de ex-Lugdunummer. Danny Kooymans wist al snel dat hij wat in het voetbal wilde bereiken. Als eerstejaars C-ju- nior maakte hij samen met nog vier anderen de overstap van Lugdunum haar UVS. Niet be paald de weg van de minste weerstand. Lugdunum beticht te UVS, al dan niet terecht, van het ronselen van spelers en de zoveelste wrijving tussen de twee buurmannen was een feit. „Ze namen het mij en vooral mijn vader als rasechte Lugdu- nummer (Daan Kooymans, red.) toch wel kwalijk dat ik naar UVS overstapte", aldus Kooymans. „Maar UVS vertel de me dat ik bij hen veel meer kans had om op te vallen dan bij Lugdunum en ik denk dat ze gelijk hadden." De feiten lijken de talentvolle Kooymans gelijk te geven; in de twee jaar die hij bij UVS voet balde had de spits binnen de kortste keren testwedstrijden bij Ajax en Sparta gespeeld en kreeg hij aanbiedingen van zo wel ADO Den Haag als FC Utrecht. Als hij moest uitko men voor het districtselftal West III dan was hij steevast de enige die van een amateurclub kwam. Tenslotte werd hij ook nog opgeroepen voor het Ne derlands elftal onder de 15 jaar. „Jammer genoeg kon ik geen gehoor geven aan die op roep, omdat ik op dat moment juist met' mijn ouders op va kantie was." Uiteindelijk streek Kooymans neer bij FC Utrecht. Hoewel de jeugdige leidenaar ook in Utrecht naar school kon, wilde hij het liefst gewoon op zijn ei gen school, Duinzigt in Oegst- geest, blijven. Daarom reist de derdejaars mavo-scholier vier keer in de week in gezelschap van zijn vader of moeder naar Utrecht om de trainingen te volgen. „De directeur van mijn school heeft veel begrip voor mijn situatie getoond en we hebben afspraken gemaakt. Zo mag ik vaak wat eerder weg. Als mijn studieprestaties er maar niet onder lijden, zo heeft hij gezegd." In het begin van het seizoen was het even wennen voor de nieuwe spits van FC Utrecht, maar de drang om te slagen in het voetbalwereldje straalt van hem af. „Ja, het is een flinke belasting: school, reizen, trai nen, reizen. Maar ik heb het er voor over. Ik ga vaak vroeg naar bed en ik let op met wat ik eet. Ik krijg ook vaak voedings programma's mee naar huis. Dat betekent dus weinig patat en veel koolhydraten." De voetbalwereld is hard. Zo moeten bij FC Utrecht voor het komend seizoen negen van de vijftien jongens vertrekken. Kooymans is echter realistisch: „Ja daar zaten vrienden van me bij, dat is wel rot. Maar als ze beter kunnen krijgen, dan moet je gewoon weg. Stel, je raakt een jaartje geblesseerd. Dan is het ook over. Zo werkt het. Ook als je bijvoorbeeld niet goed traint, dan zetten ze je leldcer op de bank." De har de wereld van het voetbal lijkt hem niet af te schrikken.Als ik het met voetbal niet redt, dan zal het de eerste weken even slikken zijn. Daarna moet je het toch weer oppakken. Dan ga ik lekker bij Lugdunum voetballen en kan ik in de toe komst misschien het doe-het- -zelf-bedrijfje van mijn vader overnemen." Toch lijkt het wel goed te zitten met de talenten van de fysiek sterke Kooymans. Vroeger speelde hij altijd een partijtje voetbal met de gebroeders De Cler. Een goede leerschool heeft hij dus wel gehad. Verder zit het voetbal hem ook in de genen. Zijn opa speelde nog met de grote Faas Wilkes bij Feyenoord, zijn vader wordt geschaard onder de beste voet ballers bij Lugdunum en Wim Rijsbergen is een neef van de familie. PIETER VAN SCHIE Danny Kooymans. FOTO MARK LAMERS beter afloop voor zijn team kent: „Ver trouwen moet je altijd hebben, anders hoef je het niet eens te doen. Er is bij mijn weten niemand die ermee stopt. Dit team is daarnaast, in vergelijking met een aantal jaren geleden, ook meer een groep geworden. Dat komt omdat we nu al een tijdje met elkaar samenspelen, zo dat de misverstandjes tussen met name de oudere en de jongere spelers momen teel verdwenen zijn. Dus zie ik de toe komst wel met een positief gevoel tege moet. GESPROKEh Voetbalmakelaar Si-' f gi Lens, in Sport In- ternationai: We moeten een ding niet vergeten: stoute j jongens kunnen al leen rondlopen als stoute clubs dat toelaten. Spelers spelen soms ook een bedenkelijke rol, of zijn voetballers ineens a priori allemaal jongens die vat de kostschool komen. Idem, over een videoband waarop een voetballer werd J aangeprezen: „Die speler gaf een schot, waarbij de bal op een onmoge lijke manier in de kruising vloog. Die band was gewoon gemonteerd. WCS-voorzitter Theo van 1 „Geld verdienen, daar gaat hef. ze om. Waarom zouden ze an-, ders als gekken ach ter spelers aanzitten en zelfs spelers van elkaar aftroggelen. Wij vinden dat er te veel geld aan het voet bal wordt onttrokken, omdat er te veel makelaars zijn die te veel vragen voor hun werk. Atletiektrainer Henk Kraaij- enhof in Sport International: „Litmanen speelt maar een be\ perkt aantal wedstrijden per jaar. Dat zijn miljoenen die je daardoor verliest. Individuali-, seren van de training wordt nog maar pas erkend in het voetbal. Je kunt niet ongestraft eindeloos op dezelfde manier trainen met de hele groep. Idem: „Nu is sprintster Marion Jones met die kogelstoter C.J. Huntert van 150 kilo. Dat vind ik een beetje een miskloon. Ik weet niet wat daar uit moet ko- Jaap Stam in Nieuwe Revu, over het vak van electriciën: „Er zit iets perfectionistisch in dat vak. Wat je doet, moet in een keer goed zijn. Als je elec- triciteit verkeerd aanlegt en de boel klapt er binnen de kortste keren uit, dan moet je opnieuu beginnen. Nauwkeurig werken dat spreekt me aan. Idem: „Ik geef in principe aan elk goed doel. Het Rode Kruis, de Hartstichting, oorlogsslachtof- fers, ik stort geld. Of ik daar mee schuldgevoel of angst af- koop. laat ik in het midden. Pete Sampras in Het Parool: „Er is enig geluk nodig om eent Grand Slam te winnen, maar als ik op Roland Garros wil j winnen, moet God mij te hulpr schieten. Bobby Haarms in Trouw, over 'zijn' hersteltrainingen: „En als een speler dan hele maal op apegapen lag, hele- maal stuk zat, normaal gespro ken geen woord meer zou kun nen uitbrengen, dan kreeg Jari nog altijd uit zijn strot: be dankt trainer. Zo'n jongen is het. Prachtig. We houden van elkaar. lari Litmanen in Het Parool: „Ik speel vaak met pijn. Regel- J matig ga je met pijn naar bed en sta je met pijn weer op. Je li. chaam is net een Formule I - wagen. Die is2d3dagen goed dan ligt-ie in puin en moet hij, weer worden opgekalefaterd. Niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk is dit een mooi, maar heel zwaar beroep. Co Adriaanse in de Volks krant: „Ik heb zelfs vrienden die zeg- gen dat ik heb geleerd om me diplomatiek te gedragen. Idem: „Op trainersbijeenkomsten wordt heel veel gekletst en heej. iedereen overal een mening j over. Maar als ik later inter views lees met die trainers, zie ik daar niets van terug. Voormalig Festina-verzorger Willy Voet in het Algemeen Dagblad: „Mocht het gebeuren dat er renners dood neervallen die ik onder handen heb gehad, dan ga ik echt kapot. Idem: Kelly is een goed mens. Hi is de sympathiekste renner die1 ik heb gedrogeerd. Kelly is een man van klasse. Voor mij een Monsieur". Tennisster Serena Williams ii de Volkskrant: „Ik weet dat je door tegenslag in het leven zomaar in het get to kunt belanden. Rijkdom be tekent niets als je niet bereid bent er elke dag voor te vech- Vader Williams in de Volkskrant: Hoe rijker de ouders hoe slapper de menta liteit van de kinderen".

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29