Geen plaats voor radio Rijnwoude Zomerhof uitdaging Keukenhof ien club die het waard is om trots op te zijn Rijn Veenstreek 'Vliegende boomstam' in Woubrugs weiland Noordwijk: parkeerkelder bij winkels in Kerkstraat itie bekeurt jeugdige joyriders v den run Verschillende jonge Alphenaren hebben .termaandag aangegrepen om de auto van hun vader te n. Een 13-jarige jongen ramde in het bijzijn van zijn broers 4 en 8 jaar een paal toen hij gisterochtend wilde wegrijden eBriljantstraat. De jeugdige chauffeur kreeg van de politie jekeuring omdat hij zonder rijbewijs had gereden. Een 12- plaatsgenoot die met een 16-jarige vriend in de auto van ,ader rondreed, trok op de President Kennedylaan de aan- van de politie. Na verhoor kreeg de bestuurder een pro erbaai voor het rijden zonder rijbewijs. legger beschadigd bij brand ir. Bij een brand van een stapel pallets op de Harsweg in lar is de oplegger van een vrachtwagen beschadigd. De dweer was vannacht snel ter plaatse om het vuur te blus- De politie houdt er rekening mee dat vandalen de pallets en aangestoken. o-avond over galloways haan den rijn. De galloway-runderen staan al heerlijk te ibelen aan het groen in het Weteringpad-gebied. Maar de lente Alphen heeft meer plannen met de groenstrook aan jord-westkant van de wijk Kerk en Zanen. De veeroosters (fietspad worden verwijderd en er komen drie weides om len uit te laten. Alphen wil dat het gebied toegankelijk en blijft voor alle gebruikers: fietsers, wandelaars met en zon- ond, ouders met kinderen, mindervaliden enzovoorts, onenden kunnen morgenavond een toelichting krijgen op innen. Tussen 19 en 21 uur is er een inloopavond in wijk- um de Oude Wereld, aan de Oude Wereld 57 in Alphen. emade: drie mille voor Kinderhulp ade De jaarlijkse collecte in Alkemade voor het Nationaal j Kinderhulp heeft 3.350 gulden opgebracht. In totaal gin- 5 collectanten op pad. Het ingezamelde bedrag komt ten taan kinderen in de jeugdhulpverlening. fclub houdt 24-uursrace Surfclub Ter Aar houdt op zaterdag 19 en zondag 20 ju- jr de elfde keer een 24-uursrace op de Langeraarse Plas- r is voor 10.000 gulden aan prijzen beschikbaar. Het ma- J waarmee kan worden gesurfd is vrij en er mag zo vaak en gewisseld als nodig is. De race begint zaterdag 19 juni !uur. Inlichtingen: 0172-602876. stootje in Koudekerk kerk aan den rijn» Twee Koudekerkers zijn aangehouden aanleiding van een opstootje in de Rhijnenburgerlaan. De len zouden plaatsgenoten gisternacht hebben geslagen en igd. Een Koudekerker deed aangifte van mishandeling, ilaatsgenoot deed aangifte van schade aan zijn jas. De poli ert alle vijftien betrokkenen. tuurster taxibus mishandeld tering Een 32-jarige Leidse bestuurster van een "taxibusje l om 1.15 uur gestrand in het uitgaanspubliek. Zij stap- en kreeg een schop tegen haar knie, De politie hield later nwijzing van de vrouw een 36-jarige man uit Rijpwetering CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071 -5356411 Gemeente wil verder met Dance Radio 916 Radio Rijnwoude mag geen uitzendingen verzorgen in de eigen gemeente. Burgemeester en wethouders geven de voorkeur aan de Stichting Omroep Groene Hart die al ruim vijfjaar onder de naam Dance Radio 916 program ma's in Rijnwoude verzorgt. Initiatiefnemer J. Bethlehem van de nieuwe lokale omroep Radio Rijnwoude is hevig teleurgesteld en hoopt de politiek alsnog te kunnen be wegen het voorstel van B en W niet over te nemen. Henk Koster: „We weten niet hoe groot het succes van Zomerhof wordt. Ik heb wel positieve geluiden gehoord vanuit Engeland, Frankrijk en Duitsland." foto dick hogewoning Directeur Koster kijkt met tevreden gevoel terug lisse rob onderwater ROUWEN ZEILCURSUS VANAF 14 JUNI A.S. door de weekse ochtenden/middagen >G ENKELE PLAATSEN VRIJ!! BEL SNEL: Zeilschool Braassemermeer 071-3314348 Lentehof is dood, leve Zomerhof! De Keu kenhof maakt zich na een drukke periode met meer dan 800.000 bezoekers vanaf vo rige week, toen de deuren werden gesloten, op voor een nieuwe tuin. Directeur Henk Koster kan bijna niet wachten op 19 augus tus, de dag waarop Zomerhof de primeur beleeft. Waar de jubilerende bloementuin zich gewoonlijk opmaakte voor een rustperiode van tien maanden, is het nu alle hens aan dek voor de directie en het personeel. Tijd om terug te blikken is er bijna niet. Toch wil Koster even kwijt dat hij tevreden om kijkt naar Lentehof. „Het juiste aantal be zoekers weten we nog niet. Dat is pas over enkele weken bekend als alle touroperators ongebruikte kaarten hebben teruggestuurd. Dan pas kunnen we gaan tellen, maar we weten nu al dat we boven de 800.000 zit ten." De directeur zegt dat in de weten schap dat Pasen dit jaar ongunstig vroeg in het jaar viel en het aantal bezoekers daar door achterbleef bij de verwachtingen. De opening van het nieuwe expositiepa viljoen straks en de dagelijkse demonstra ties met de valkeniers en hun roofvogels tij dens de Lentehof kwalificeert Koster als de absolute hoogtepunten van dit jaar. „Met de opening van het nieuwe gebouw kun nen we als Keukenhof in de toekomst meer kanten uit. Ook de commerciële, ja. De Keukenhof moet mee in de moderne tijd en heeft met het nieuwe complex een sterke troef in handen. Het is een multifunctio neel gebouw." Koster speelt op 19 augustus nog een troef uit: Zomerhof. Een tuin met nieuwe bloemen (dahlia's, lelies), die op dat mo ment op hun mooist zijn. „Het zijn bloe men die groeien rondom de Middellandse Zee. We gokken dat er veel mensen vanuit die mediterrane landen hier naar toe ko men." Koster gelooft in mininaal 100.000 bezoekers van Zomerhof, die het levens licht ziet dank zij het 50-jarig jubileum. Diep in zijn hart hoopt de directeur op meer. Het dubbele aantal bezoekers brengt het aantal verkochte kaarten op het magi sche miljoen. Koster: „We weten echt niet hoe groot het succes van Zomerhof wordt. Ik heb wel positieve geluiden gehoord van uit Engeland, Frankrijk en Duitsland." Henk Koster praat met passie over zijn nieuwe geesteskind. Na een vervelende pe riode met een hartoperatie als dieptepunt, is de 56-jarige Lissenaar weer helemaal de oude. Ook de nieuwe structuur in de direc tie, dit jaar werd er naast hem een tweede directeur, Johan Troelstra, aangesteld, heeft hem nieuwe inspiratie gegeven. Geen haar op zijn hoofd die er aan denkt om De Keukenhof vaarwel te zeggen. Dit ondanks het feit dat Koster al dertig jaar, waarvan vijfentwintig jaar als directeur, aan de bloe mentuin is verbonden. „Op deze manier kun je richten op de dingen waarom het gaat, bijzaken worden geen hoofdzaken." Drie jaar „Zomerhof krijgt van ons drie jaar een kans", zegt Koster zelfverzekerd. „In princi pe is die tuin blijvend. Dat sluit aan bij de gedachte om meer met Keukenhof te doen. Voorheen had je de Keukenhof en als je die had gehad, was je weer tien maanden bezig met de nieuwe Keukenhof. Dit is een extra dimensie." De directeur, die het fotografe ren van bloemen als grote passie heeft en zelf de jubileumuitgave bijna heeft volge schoten, is lyrisch over de aanwinst, die op een nieuw stuk grond van vier hectare wordt aangelegd. De tuin wordt op een En gelse leest geschoeid. Met een doolhof, een labyrint, met 'oneindige' waterpartijen, maar ook met veel Hollandse elementen. Alsof Henk Koster wil zeggen: 'kom met zijn allen naar Zomerhof.' Want het jubileumjaar afsluiten met een miljoen bezoekers, dat zou een passend ca deau zijn. balvereniging TAVV viert vijftigjarig bestaan marieta kroft na de andere voetbal- ïtstond kort na de oor- Ter Aar duurde het om nde redenen nog tot oen opperde een aantal iten van café Kalshoven eraar het idee om een te richten. De eigenaar café stelde een stuk beschikbaar en op 1 ju- was de Ter Aarse Voet- niging een feit. Voor vijf den per jaar mocht de ider leiding van voorzit- Mesman een stuk wei- len met schapen. jaar later is het op- feest bij TAW, niet bij ïlshoven maar op het mplex in Aardam waar nds 1973 zijn thuisbasis let is een welverdiend an een club die het is om trots op te zijn, voorzitter Jan van den en vice-voorzitter Jos ntos tijdens een inter- de voetbalkantine om Er waren enkele we len al een ballonnen- een sponsorloop. De land zijn er toernooien, lende week komt er een en zijn er disco's voor illen en junioren. Een >unt vormt de voetbal- d van komende zater- het eerste elftal van TA- n de profclub RBC (eér- ie) uit Roosendaal, tijdens het pinkster- ide is er volop actie bij erwijl Ter Aar deze za- acht in duisternis is ge- het in de voetbalkanti- 3men en gaan van spe- nemen deel aan één 21 wedstrijden die tus- 'igmiddag half zes en pniddagmiddag half vijf •ken plaatshebben, regent het, maar dat pret niet drukken. Ge wordt er tijdens deze nde Nacht van Ter VV'ers oftewel 'blauw- Terwijl de nieuwe generatie op de achtergrond oefent, staan Jan van den Boogert (links) en Jos dos Santos stil bij een halve eeuw TAVV. foto loek zuyderduin witten' spelen tegen gastclubs die, net als de allereerste keer in 1949, vooral uit Woubrugge ko men. Van den Boogert en Dos San tos hebben deze nacht 'dienst'. Voorzitter 'Van den Boogert vangt tussen twaalf en zes uur gastspelers op en is er om even tuele problemen op te lossen. Dos Santos moet de wedstrijd tussen kwart over een en kwart voor drie fluiten. Een interview op dit ongewone tijdstip tussen deze activiteiten door is voor hen geen enkel probleem. Graag vertellen ze over hun club waarmee het zo goed gaat. zo benadrukt vooral de rap van de tongriem gesneden club voorzitter. Van den Boogert, in het dage lijks leven commercieel mana ger, maakt er geen geheim van dat hij de club door een finan cieel moeilijke tijd heeft gehol pen. Onder zijn leiding werd shirtsponsoring ingevoerd. Er kwamen bovendien reclame borden die de verenigingskas spekken langs de velden. TAW beschikt nu over vier betaalde trainers, 334 voetballende leden tussen de zes en 48 jaar en over een heel leger - meer dan hon derd - gemotiveerde vrijwilli gers. Er zijn geen vrouwelijke voetballende leden. Deze heb ben zich ruim een kwart eeuw van TAW afgescheiden en ver enigd in Iduna. „Maar we heb ben wel vrouwen in het be stuur", haast Van den Boogert zich te zeggen. „Onder hen is het belangrijkste bestuurslid: de penningmeester. Motiveren, enthousiast ma ken, lol maar ook discipline en prestatie zijn de strijdkreten waarmee Van den Boogert, Dos Santos en anderen het jeugd voetbal naar een hoger plan willen tillen. En het eerste elftal moet van de derde naar de tweede klasse, zo is hun stre ven. Ze zijn vol goede moed. marieta kroft Een half jaar geleden stond Rijnwoude ook al op het punt het Commissariaat voor de Me dia positief te adviseren over verlenging van de zendmachti ging aan de Stichting Omroep Groene Hart. De gemeente wachtte echter met haar advies toen bleek dat er nog een club was die met een lokale omroep wilde beginnen en dus een zendmachtiging wilde hebben. De twee omroepen kregen de opdracht van de politiek samen te werken omdat er maar één zendmachtiging kan worden verstrekt. De plannen voor sa menwerking strandden echter, waardoor de gemeente alsnog moet kiezen. B en W geven in hun voorstel aan de raad toe dat het maken van een keuze moeilijk is. Dat ze uiteindelijk de voorkeur ge ven aan Dance Radio 916 komt omdat dit station al vijf jaar uit zendt en volgens het college in een behoefte voorziet. Boven dien maakt de omroep gebruik van betaalde krachten. Hoewel Radio Rijnwoude ook een goed bedrijfsplan heeft, zijn er nog te veel financiële onzekerheden, meent het gemeentebestuur. Bovendien wil deze nieuwe omroep geleidelijk uitzendin gen gaan verzorgen. „Het is een klap op de kop van de vrijwilligers", zegt Beth lehem. „Kennelijk realiseert de gemeente zich onvoldoende wat een publieke lokale omroep inhoudt. We hebben een club vrijwilligers uit alle dorpen van Rijnwoude en uit alle geledin gen. We kunnen leuke dingen doen, maar kennelijk wordt dat niet gewaardeerd." De commissie algemene za ken en financiën behandelt het voorstel van B en W op 2 juni. „We gaan heus niet naast onze schoenen lopen", zegt Van den Boogert kwasi-bescheiden. „Maar we hebben de zaak goed op de rails." Natuurlijk zijn er altijd wel de onderhandelingen met de ge meente. Het gaat dan over sub sidies, meer velden en het on derhoud daarvan. Van den Boogert en Dos Santos beseffen maar al te goed dat de lijnen van rivaal Altior uit Langeraar naar het gemeentehuis kort zijn. CDA-fractievoorzitter Aad Otto zit bij Altior eh het CDA- raadslid Jan van den Bos is zelfs voorzitter. Maar het TAW-duo wordt er niet warm of koud van. „Wij hebben ook onze connecties", lacht Van den Boogert fijntjes. „Ik ben actief bij Gemeentebelangen, de wet houder welzijn en sport üan Bom) is ook van Gemeentebe langen." Tja, Altior. Van den Boogert en Dos Santos grijnzen als het gesprek over de andere voetbal club van de gemeente Ter'Aar In de Ter Aarse cultuur is er altijd strijd tussen de van oorsprong protestants-christe lijke Aardammers (Ter Aar) en de rooms-katholieke Langer- aarders. De historie verklaart waarom Altior altijd op zondag speelt en waarom TAW een za terdagclub is. Protestants-chris- telijken mochten immers niet op zondag sporten. Anno 1999 spelen gods dienstoverwegingen en de strijd tussen Aardammers en Langcr- aarders nauwelijks meer een rol, maken de twee bestuursle den duidelijk. „Maar wij blijven op zaterdag spelen. Daar is on ze organisatie pp ingesteld. We gaan bovendien niet Altior be concurreren. Een vijandige' re latie met Altior is er hooguit als we eens in het jaar tegen elkaar moeten spelen om de B en W- bokaal", lacht Van den Boogert. Schoorvoetend geeft hij toe dat Altior dan meestal sterker is. Brokstukken Engelse jager gevonden woubrugge ewout van der dussen In een weiland langs de Kerk- weg in Woubrugge, vlakbij de tankgracht, die in de oorlog werd gegraven, is vorige week het wrak gevonden van een Engelse nachtjager, die op 21 juli 1944 neerstortte. Hoewel de twee bemanningsleden destijds zijn geborgen - de na vigator Frederick Bernard Woodman ligt in Woubrugge begraven naast de hervormde kerk - was de juiste plaats van het wrak niet meer bekend. De stichting Crash Research in Aviation Society Holland (Crash), die het onderzoek heeft verricht en enkele stuk ken van het vliegtuig ter iden tificatie heeft meegenomen, heeft geen ruchtbaarheid aan de zoekactie en vondst willen geven. „Het was onze bedoe ling om het stil te houden, wij zijn bang dat ons onderzoek anders wordt belemmerd", zegt J. Uithol secretaris van Crash. „Er zijn veel mensen die zich daarmee bezighou den en vaak brutaalweg gaan graven. Daarom hebben wij er ook geen pers bij uitgeno digd." De graafploeg heeft de plek dan ook weer afgedekt. Volgens gegevens van de stichting, die zich sinds 1987 bezighoudt met onderzoek naar luchtslagen boven Ne derland en opgravingen van wrakken en ook een museum heeft in Abbenes met eerdere vondsten, betreft het een Mosquito van het 23 squa dron uit Little Snoring. „Het wrak zit anderhalve meter onder het maaiveld en vermoedelijk tot vier meter diep. Om het uit te graven moet wellicht een damwand worden geslagen om het grondwater weg te pompen. We denken dat de restanten nog in behoorlijke staat zijn. Wanneer we gaan graven is nog niet te zeggen, dat kan snel zijn, maar het kan ook nog twee jaar duren. Daarvoor sluiten we een contract met de grondeigenaar en informe ren we de gemeente. Voor de afvoer van de stukken en eventueel nog aanwezige mu nitie zijn standaard richtlij nen", aldus Uithol. Het gaat hem niet alleen om de wrakstukken, maar meer nog om het verhaal daarach ter. Om dat verhaal aan te vul len gaat J. Spring in 't Veld, de Mosquito-specialist van Crash, binnenkort naar Enge land. „We weten al wel dat het toestel op terugtocht uit Bel gië door een Duitse nachtjager is neergehaald, maar we we ten niet de missie van de vlucht", zegt Spring in 't Veld, die ook benieuwd is waarom de navigator in Woubrugge en de piloot op een militaire be graafplaats in Bergen op Zoom ligt begraven. Het uit eindelijke verhaal en de res tanten van het vliegtuig, dat grotendeels van hout was en daarom volgens Spring in 't Veld de bijnaam 'Vliegende boomstam' had, moeten een plaats krijgen in het museum van Crash. Eigenaar van het stuk wei land M. Kroes, die altijd heeft geweten dat het vliegtuig In zijn weiland lag, heeft geen bezwaar tegen berging van het wrak, maar hij wil wel goede afspraken. „Er zit nog kerosi ne in, of op welke brandstof ze dan ook vlogen. Dat roken we al bij het graven. Alles moet natuurlijk netjes worden op geruimd." De aanzet tot het onderzoek komt van Woubruggenaar H. Korenromp, die uit algemene belangstelling handelde. „Ik wist al jaren dat het er lag en heb er vaak met Kroes over gesproken. Ik hoop dat het kan worden geborgen", aldus Korenromp die vol lof is over de professionele manier waar op de stichting ermee omgaat. noordwuk job de kruiff Om het winkelgebied rond de Kerkstraat te versterken wil Noordwijk een parkeerkelder aanleggen tussen de Zeestraat en de Kerkstraat. De capaciteit van de bestaande parkeerterrei nen is nu al onvoldoende, ter wijl Noordwijk het winkelaan bod nog hoopt te verbeteren. De gemeente zou het liefst een paar grote winkels binnenha len. Als de gemeenteraad daar vanavond mee instemt, wordt binnenkort een onderzoek ge houden naar de Financiële en technische haalbaarheid van de parkeerkelder. De enige mogelijkheid voor extra parkeerplaatsen in het ge bied rond de Kerkstraat is on dergronds, zegt J. Korver, hoofd van de afdeling bouwen en wo nen bij de gemeente. Hij kan nog niet aangeven hoeveel par keerplaatsen de aan te leggen kelder oplevert. De bestaande terreinen zijn mede ontoerei kend omdat ook veel bewoners er parkeren. Een eventuele par keerkelder zou over een zo groot mogelijk gebied moeten komen en maximaal twee lagen diep zijn. Het onderzoek ernaai kan in augustus gereed zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19