Slecht afgestelde lichten oorzaak files Stierebrug ft iM lh m li xA Wassenaarders willen geen toeristen door hun straat Zoeterwoude bouwt vooral voor jongeren en ouderen Regio Protest tegen bouw Politiek in Oegstgeest verdeeld over parkeren De Kempenaerstraat Langere uitruktijd voor brandweer Leiderdorp Dertig-kilometerzones DINSDAG 25 ME11999 I-53564$ 1 !un Passagiersschip ramt plezierjacht warmond Een veertig ton wegend passagiersschip uit Amster- I dam heeft op eerste pinksterdag omstreeks twaalf uur op de Zijl I een plezierjachtje uit Heemstede geramd. Ter hoogte van het j pontje naar de Merenwijk raakte het schip het pleziervaartuig aan de achtersteven, waardoor het jachtje werd omgeduwd. Vervolgens ramde het schip het jachtje nog eens midscheeps. De opvarenden, een gezin van vier personen uit Heemstede, konden bijtijds van boord springen en werden door passerende schepen in veiligheid gebracht. Bij een bewoner aan de Zijldijk I zijn zij van de schrik bekomen. Het jachtje is leeggepompt en afgemeerd in een nabijgelegen jachthaven. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van de aanvaring. Inbraak in Warmonds bedrijf warmond Bij een inbraak in een bedrijf aan de Warmondse Van den Woudestraat is een nog onbekend geldbedrag gesto len. De inbrekers wrikten een van de ramen open. Na vele laden en kasten te hebben doorzocht, heeft men het pand via de voordeur weer verlaten. De recherche stelt een sporenonder zoek in. Botsing tussen fietsers op Ruigekade Een 51-jarige man uit Vijfhuizen is gisterochtend rond kwart over elf in een overzichtelijke bocht op de Leider- dorpse Ruigekade met zijn racefiets tegen een fietsend echtpaar gebotst. Hierbij kwamen de 51-jarige Leidse vrouw en de race- fietser ten val. De vrouw is met een hoofdwond en schaafplek- ken naar het Rijnland ziekenhuis gebracht. De racefietser be zeerde alleen zijn hand. Zwemmen in Nacht van Leiderdorp leiderdorp Het zwemonderdeel van de Nacht van Leiderdorp gaat zaterdag door. Afgelopen week werd bekend, dat de Nacht door de organiserende Stichting Sport Promotie Leiderdorp (SSPL) is afgeblazen vanwege te geringe belangstelling van de sporters. Dat geldt echter niet voor de zwemmers: de Leider- dorpse Reddingsbrigade heeft de Nacht onder de aandacht ge bracht bij alle landelijke zusterverenigingen, en dat heeft geleid tot de deelname van twintig ploegen aan de zwemmarathon. Daarmee is de Nacht van Leiderdorp terug naar zijn oorsprong: ooit begon het evenement als zwemmarathon van de Leider- dorpse Reddingsbrigade. De SSPL beraadt zich de komende tijd over de toekomst van de Nacht als evenement met meerdere sporten. Weeda stopt als burgerraadslid BBL leiderdorp Simon Weeda stopt als burgerraadslid van Burger- belangen Leiderdorp (BBL). Hij blijft wel actief in de lokale par tij, in de eerste plaats in het bestuur, maar ook binnen een nieuw op te zetten 'PR-afdeling'. Weeda stopt met zijn fractie- werk om persoonlijke omstandigheden, maar ook omdat wat hem betreft de lol eraf is. „In het politieke bedrijf in Leiderdorp wordt erg op de personen gespeeld, en dat zit me niet lekker. Als je probeert je ergens hard voor te maken loopt dat uit op welhaast persoonlijke vetes. Dat gaat niet alleen over BBL, maar is in het algemeen zo." Weeda is vanaf 1994, toen BBL voor het eerst in de raad kwam, lid van de fractie. Het ziet er naar uit dat voormalig fractielid Herbert Weller de plek van Weeda voorlo pig waarneemt. Voorschotenaren naar Litouwen voorschoten Een delegatie van Voorschotenaren brengt van 28 mei tot en met 2 juni een bezoek aan de Litouwse gemeente Druskininkai. Het bezoek houdt verband met de stedenband die beide gemeenten hebben. Tijdens het bezoék wonen de Voorschotenaren onder meer de jaarlijkse opening van het zo- ;n in de Oost-Europese stad bij. Tot de Voorschotense groep behoren onder anderen burgerrteesterT. Cannegieter, wethouder A. Draijer, WD-raadslid Th. Schimmel, gemeentese cretaris C. Verlooij, twee basketbalteams van Blitz, het gelegen heidsorkest De Bierschuivers en enkele bestuursleden van de Stichting Voorschoten-Oost Europa. Rommelmarkt in Zoeterwoude jde In en rondom 'Ons Huis' aan het Kosterspad in Zoeterwoude-Dorp wordt zaterdag 29 mei vanaf half tien morgens de jaarlijkse rommelmarkt gehouden. Naast alle spullen die er te koop zijn, zijn èr ook tal van attracties voor kin deren, zoals een springkussen jen schminken. Bovendien is er ongeveer half elf een voorstelling van de clown Rusto. Tevo- wordt huis-aan-huis materiaal voor de markt opgehaald. Vandaag gebeurt dat in het oude gedeelte van het dorp, een dag later in de wijken Westwoud, Bloemenweide en Vogelweide. Bewoners van de Zoeterwoudse wijk Westwout en de Zij zijn bovendien bang voor parkeeroverlast en wijzen erop dat de Noordbuurtseweg laten er geen twijfel over bestaan dat ze fel tegen de bouw van een appartementencomplex op de hoek van de Van Swietenstraat/Van Alkemadestraat zijn. Waar nu nog het gebouw staat van de teken- en schildersgroep Kameleon moet een flatgebouw komen met drie verdiepingen. De omwonenden vinden dat het gebouw niet past in de omgeving. e woningen ten koste gaan van de weinige speelgelegenheid de wijk. De bouw van het complex komt volgende week donderdag aan de orde tijdens een commissievergadering. Vrijdagavond komen de bewoners opnieuw bijeen om zich op deze vergadering voor te be reiden. Deze bijeenkomst in de Kameleon begint om acht uur. foto henk bouwman e van uffelen Als je kleding wilt passen of naar de kapper wilt, heb je dan aan één uur genoeg? Politiek Oegstgeest is verdeeld over een verzoek van de winkeliersver eniging Oegstgeest Actief om de parkeertijd in de blauwe zones in en rond de De Kempenaer straat te verlengen naar twee Het CDA en D66 kunnen zich wel vinden in een parkeertijd van anderhalf uur, maar vinden twee uur te lang. „Dat gaat voorbij aan de bedoeling van die parkeerschijven: doorstro ming van het verkeer", zegt fractievoorzitter L. Poell van het CDA. „Een uur kan kort zijn als je kleding wilt passen. Maar mijn idee is - en ik doe veel boodschappen - dat je in an derhalf uur veel kunt doen." A. Koningsveld (D66) vindt ook in voering van parkeermeters be spreekbaar. Leefbaar Oegstgeest wil eerst beraad met de fractie. WD'er E. van Bellen vindt dat er roulatie moet zijn bij de parkeerplaat sen, maar kan zich de reacties van de winkeliers wel voorstel len. „Persoonlijk vind ik een uur betrekkelijk kort. Twee uur is reëler dan één." Progressief Oegstgeest-lid A van Kempen vindt het 'gek' dat men nu met j dit verzoek komt, daar een uui 'al jaren geldt'. Oegstgeest Actief-voorzittei M. van Riel stelt, dat de Dt Kempenaerstraat niet eens ir één uur is te bewandelen. Hi merkt irritatie bij klai ragen i of we hut :hijf willen verzetten", zegt kapper A. Tetteroo. Sinds maart controleert de politie streng oi automobilisten zich houder aan het toegestane uurtje par keren. Is dat niet het geval dar schrijft zij bonnen van negentig gulden uit. Tetteroo: „Pcrma nenten en verven duurt langei dan een uur. Als je twee uiü kunt parkeren heb ik in iedei geval royaal de tijd voor was sen, knippen, föhnen." Dat geldt ook voor het passer van kleding. „Kinderen passer kleding niet een-twee-dric Voor uitzoeken, passen en affe kenen is een uurtje net te kort Soms wil je ook even elders kij ken. Klanten zeggen dat het ir Oegstgeest niet aantrekkelijke^ is geworden met die parkeer schijven", zegt M. van Werkho ven van Kinderkleding De Kor nuitjes. De gemeente heeft beloofd op de kwestie terug te komen tijdens de raadsvergadering van I juli. Rit borré longaars Slechte - of zelfs geheel ontbrekende - afstemming van de verkeerslichten bij de twee kruispunten aan weers kanten van de Leiderdorpse Stierebrug is dé oorzaak van de opstoppingen op de Persant Snoepweg nabij Leiden. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van de gemeen te Leiderdorp. De gemeente gaat in overleg met Leiden een plan opstellen om het fileprobleem uit de wereld te helpen. leiderdorp/leiden de twee kruispunten. afke van der tooien De grootste ingreep is nodig op het kruispunt Hoge Rijndijk: Het onderzoek naar de oorzaak de elektronica daarvan is ver van de stremmingen is gedaan ouderd, zodat de kruising aan door BV Nederland Haarlem, z'n tax zit als het gaat om de de leverancier van de elektroni- hoeveelheid verkeer, die het ca voor de verkeerslichten op kan verstouwen. Als die instal latie wordt gemoderniseerd en er koppelsignalen komen tus sen de twee kruispunten is veel van het leed geleden, aldus Ne derland Haarlem. Directe aanleiding voor het onderzoek waren de vertragin gen die de bussen op de Van der Valk Boumanweg opliepen. In de spits kunnen de bussen de speciale busbaan over de Stierebrug nauwelijks bereiken. Het idee was om ook op de Van der Valk Boumanweg een bus baan aan te leggen. Maar Lei derdorp wilde eerst weten of dat wel nodig is, als de door stroming op de Persant Snoep weg sneller kan. Die snellere doorstroming is mogelijk. Het is zelfs denkbaar dat de busbaan over de Stiere brug kan worden afgeschaft ten gunste van een gewone rijbaan. Daarnaast denkt Leiderdorp in navolging van het rapport van Nederland Haarlem aan een ex tra opstelstrook richting A4 op het kruispunt Hoge Rijndijk. Onlangs besloot Leiderdorp op de Van der Valk Boumanweg eenrichtingsverkeer in te stel len. Volgens wethouder V. Mol- kenboer (verkeer) is dat onder meer nodig om de verkeerspro blemen rond de Stierebrug te lijf te gaan. leiderdorp afke van der toolen hof op: 'vrijwilligers die in die wijk gaan wonen hebben meei tijd nodig om bij de kazerne te komen'. Verder zijn er de be kende problemen als verkeers- remmende obstakels op de wé gen en de toename van de ver keersdrukte. Het verslag legt el wel de nadruk op dat er vong jaar vaker sprake was van min der spoedeisende hulpverle ning. Dat heeft invloed op d<e snelheid van uitrukken. Het aantal gevallen waarib onnodig is uitgerukt, is gedaald van 65 in 1997 naar 56 vorig jaar. Dat houdt in dat bij 2-j procent van alle meldingen ifc brandweer eigenlijk niet had hoeven komen. Daaronder wji ren slechts drie 'baldadige mei dingen'. De Leiderdorpse brandweer had in 1998 gemiddeld bijna anderhalve minuut langer no dig om voor hulpverlening uit te rukken dan het jaar daarvoor: krap negen minuten. Dat is de langste opkomsttijd in vijf jaar. Bij brandmeldingen was de brandweer wel iets sneller dan in 1997. In het jaarverslag 1998 noemt de brandweerleiding het 'van groot belang om de stij ging van de gemiddelde op komsttijd kritisch te volgen'. In het verslag staat een op somming van oorzaken voor de langere wachttijden voor men sen die hulp van de brandweer behoeven. In dat rijtje valt de bouw van de nieuwe wijk Ley- Oegstgeest begint hall juni met het instellen van dertig-kilome terzones in de Gruneriebuurt, de Bloemenbuurt, de Schilders- buurt en de Zee- en Verzetshel- denbuurt. Dat gebeurt op een andere manier dan oorspron kelijk de bedoeling was. De vele verkeersdrempels uil eerdere plannen zijn geschrapt. Tijdens een inspraakavond vo rig jaar maakten bewoners be* zwaar tegen drempels in rusiigi* straten. Nu worden de trottoirs bij de ingang van de buurten doorgetrokken. Op klei nep* kruisingen brengt de gemeente witte blokken als markering aan. Deze kruisingen worden later opgehoogd. Apartheid in de regio. Leiderdorpers worden op hun vijftigste al geacht zich als volleerde bejaarden gedragen, en in Voorschoten worden 'de Zuidelijken' gered van dezelfde armzalige boombakken die voor 'de Noordelijken' goed genoeg zijn. Stel. Je bent vijftig jaar en in de bloei van je leven. Je bent - om maar een voorbeeldje te noemen - net directeur geworden, gaat vol gende week hertrouwen, en het kleurspoelinkje datje kapper maandelijks aanbrengt past perfect bij het tweede leven dat zich zo be loftevol voor je ontrolt. Kortom, je bent helemaal (he man. Of the wo man natuurlijk. En dan ploft er een welkomstbrief van de Leiderdorpse ouderenbond op je deurmat. Keizer Nero heeft om minder Ro me in brand gestoken. Maar goed, daar zijn inmiddels 1933 jaren van beschaving overheengegaan. Dus je pakt de telefoon en.scheldt die secretaris van die ou derenbond de huid genadeloos vol. Want hoe kan die nou weten hoe oud jij bent? Stel hè. De oude baas aan de ande re kant van de lijn laat de storm ge duldig over zich heengaan, legt ge duldig uit dat het in je eigen belang is om lid te worden, en besluit op begrijpende toon: „Ik ben zelf pas op mijn 64-ste lid geworden, want ik vond mezelf ook nog helemaal niet oud. Maar toen ik eenmaal lid was dacht ik: hé, dat had ik veel eerder moeten doen." Zal best. Maar daarmee is nog niet de vraag beantwqord hoe hij aan je adres komt. Hij kan toch on mogelijk aan je gezicht zien dat je vijftig bent? Wel dan? Stel. Blijkt het de gemeente te zijn die deze dolk in je rug heeft gesto ken. Die heeft ijverig een uitdraai gemaakt van alle namen en adres- De omstreden boombakken op de Veurseweg. sen van alle plaatselijke Abrahams en Sarahs, en die aan de ouderen bond verstuurd. Mooie boel. Doe je van alles om en dan zou zo'n ambtenaartje dat Gelukkig, dit alles is slechts hypo thetisch. Immers, de gemeente Lei derdorp zou zoiets nooit nooit nooit doen, zo verzekert zij hoogst persoonlijk met de hand op haar hart. Nou ja, het is inderdaad een enkel keertje gebeurd, even gele den. Hoe dal dan kwam? Tja, dét weet ze niet meer. Daar zou je toch grijze haren van krijgen? Entree De bomen vallen na de zomerva kantie voor de bewoners van de Leidseweg in Voorschoten waar schijnlijk met bakken uit de lucht. Een ludieke groenvoorziening die op deze doorgaande weg echter wel eens als een zure regen kan worden ervaren. Er is immers niet om gevraagd en ze worden elders ongeschikt en ongepast gevonden. Wethouder Aad Draijer van open bare werken en verkeer en vervoer bedacht de transplantatie donder dagavond tijdens de raadsvergade ring. Hij had net opgemerkt dat de boombakken op de Veurseweg een armzalige en afschuwelijke indruk maken. Een naargeestiger welkom in Voorschoten was nauwelijksi denkbaar. Het is daarom alleen maar meege nomen dat ze op die plek plaats moeten maken voor een berm, zo dat automobilisten niet langer als skiërs tussen de bakken door hoe ven te laveren. Het zal bovendien de veiligheid vergroten als er een echte afscheiding komt tussen de twee rijstroken. Bestuurders hoe ven zich dan niet meer af te vragen of ze door de bomen nog een te- foto mark lamers genligger zien. Diezelfde verafschuwde bakken mogen nu verder wortel schieten bij een andere entree van Voor schoten, de Leidseweg. Alsof daar heel andere mensen de gemeente binnenkomen, die minder welkom zijn, minder eisen stellen aan de omgeving en weg zijn van een af bakening die verre van vrolijk oogt. In het kader van de democratie is het beter om de bomen tijdelijk naar binnen te halen, de raadzaal ermee op te fleuren en een kijkdag te houden. Er zullen ongetwijfeld Voorschotenaren zijn die een alter natieve middenberm zoeken voor hun oprijlaan. Zij kunnen profite ren van het feit dat ongewenste be zoekers er bij voorbaat door wor den afgeschrikt. Ongeacht of ze Voorschoten via de Leidseweg of de Veurseweg binnenkomen. wassenaar afke v Wassenaarders die langs de zogeheten Oost- west-route wonen (Lange Kerkdam-Van Olden- barneveltweg-Van Zuylen van Nijeveltstraat) willen dat toeristisch verkeer niet langer door hun straat gaat. Bezoekers van Duinrell en het Wassenaarse strand veroorzaken te veel ver keersoverlast voor hun deur. Buurtvereniging 'Oost West Thuis Best' (OWTB) heeft een rap port van deze strekking aangeboden aan de ge meente. De buurtbewoners zien niets in een recente verkeersnotitie van de gemeente. De oplossin gen die daarin worden aangedragen ontlasten de Oostwest-route niet of nauwelijks, denken zij. Ze verwachten de verlossing veeleer van een plan van de vereniging Vrienden van Wasse naar. Die stelt voor een aantal strategische plek ken elektronisch te 'bewaken'. De SW4 moet ten noorden van Wassenaar een afslag krijgen naar Duinrell, zodat toeristen om het dorp heen kunnen. „Doorgaand sluip verkeer en toeristisch verkeer worden met dit plan volledig geweerd; niettemin blijven alle woonwijken, inclusief de winkelstraten, op elk tijdstip voor iedereen bereikbaar", aldus de buurtvereniging. Volgens het rapport staat tachtig procent van de mensen die aan de Oost west-route wonen achter dit voorstel. zoeterwoude jan preenen Zoeterwoude wil bij het bou wen of splitsen van huur- en koopwoningen voorrang geven aan jongeren en ouderen. Van de aan de gemeente toegewe zen woningcontingenten gaat dertig procent naar huizen in de sociale sector. Dat betekent huizen met een kale huur tot 1.085 gulden. Van het aantal woningen van de woningbouw vereniging Willibrord blijft ten minste zeventig procent bene den de huursubsidiegrens, die ligt op een kale huur van 849 gulden. Van de voor ouderen geschikte woningen (gelijk vloers, met lift of op de begane grond) moet negentig procent ook onder die grens blijven. Die afspraken hebben ge meente en woningbouwvereni ging gemaakt voor de periode tot maart 2002. Na de huidige raadsperiode worden nieuwe afspraken gemaakt. Omdat het bouwen van soci ale huurhuizen niet rendabel is, wordt Willibrord in de gelegen heid gesteld ook huizen in de vrije sector te bouwen. „Vroe ger kregen we subsidie van het ministerie van volkshuisvesting, maar die is vrijwel komen te vervallen. Vandaar dat wij ge dwongen zijn ook duurdere woningen te bouwen en te ver kopen. Zo krijgen we het geld binnen om goedkopere huizen te bouwen", aldus E. de Graaff, voorzitter van Willibrord. De Graaff juicht de samen werking toe: „Wij hebben er ja ren geleden al op aangedron gen. Zo kun je tot een goede af stemming komen. Bijvoorbeeld over huisvesting voor jongeren en ouderen. In de wijk Bloe menweide was het eerst de be doeling om eengezinswoningen neer te zetten. Dat is op een ge geven moment veranderd in gestapelde bouw, een apparte mentencomplex, toen plotse ling bleek dat er vooral vraag was van jongeren en ouderen. Die wens is nu uitdrukkelijk in de afspraken meegenomen." Gemeente en woningbouw vereniging spreken zich ook uit voor aanpasbaar en duurzaam bouwen. Aanpasbaar bouwen houdt in dat woningen zo in el kaar worden gezet, dat ze ge makkelijk kunnen worden ver anderd als de bewoners minder valide worden. Omdat gemeen te en corporatie op dit punt nog geen beleid hebben ontwikkeld, is afgesproken dat per nieuw bouwproject wordt bekeken of er aanpasbaar moet worden ge bouwd en of de gemeente daar voor een bijdrage in de kosten /.ii leveren Verder is onder meer afge sproken om de werkzaamhe den goed op elkaar af te stem men. Wethouder J. Stuijt van volkshuisvesting: „Er moet overleg worden gepleegd als er in een straat veranderingen op komst zijn. Als er bijvoorbeeld sprake zal zijn van sloop door de woningbouwvereniging heeft het voor ons als ger weinig zin om kort daarvoor herbestrating over te gaan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17