'Ik denk dat ik niet onopgemerkt in Leiden ben geweest' >s Landini Consort: helder en ontroerend M ens en [ie f Leiden Regio 1 wie zoekt wat zich hier laat vinden zal blijven Cowboys aan de Oude Vest v i-t ii? DINSDAG 25 MEI 1999 - v-v. Leids gemeentearchivaris Theo Schelhaas neemt afscheid Een gedicht van Bram Vermeulen siert de uitnodi ging voor het afscheid van Schelhaas (58). De laatste regels luiden: Ik heb een steen verlegd in een rivier op aarde./ Nu weet ik dat ik nooit zal zijn vergeten./ Ik leverde bewijs van mijn bestaan,/ omdat door het verleggen van die ene steen/ de stroom nooit meer dezelfde weg zal gaan. „Het gedicht verwoordt mooi mijn geloofsbelijdenis", aldus de scheidend archiva- Ik wil niet zomaar leven. Dat kan ik niet. En in Leiden heb ik wel degelijk een steen verlegd. Ik denk dat ik niet onopgemerkt in Leiden ben geweest." „De archieven moeten voor elke burger gratis toe gankelijk zijn. Dat hoort bij de wezenlijke kenmer ken van een eerlijke maatschappij. En dat moet je waarborgen." Een typerende uitspraak voor Schel haas, die altijd de maatschappelijke relevantie van het archief gestalte heeft willen geven. Dat is hem, zo vindt hij, op twee momenten goed gelukt: Leiden Stad van Vluchtelingen en het bezoek van president Bush aan Leiden. „Op die momenten heb ik vanuit het archief de belangrijke plek die Leiden inneemt in de geschiedenis van het ontstaan en voortgaan van de democratie naar voren gebracht." Het bezoek van Bush aan Leiden was een mooi moment in het leven van Schelhaas. Hij had via stamboom-onderzoek aangetoond, dat de familie van Bush afstamde van de Pilgrims in de zeventien eeuw. „Dus ik kon de mens Bush betrekken bij de historie van de Pilgrims en de ontstaansgeschiedenis van Amerika." Toch was deze episode niet een hoog tepunt in zijn tijd bij het Leidse gemeentearchief. Want door het bezoek van de president raakte hij overspannen. „Het heeft zoveel van mijn energie ge vergd, dat ik ingestort ben en dat heeft ongeveer een halfjaar geduurd. Een hele vervelende periode, maar je leert er wel van. Ik weet nu waar mijn grenzen lig- en kan daardoor zo goed onderkennen, dat ik nü met vervroegd pensioen moet. Omdat ik gewoon op ben. Niet geestelijk, want ik heb nog zoveel ge dachten over hoe het verder moet, maar lichamelijk ben ik op." Ik verwijt dit de maatschappij en ook de gemeen te Leiden. Ze laten toe dat de norm van wat je moet presteren gelegd is op het niveau van een veertigjari ge, die op het toppunt van zijn krachten is. Daar moet iedereen aan voldoen, ook de wat oudere werknemer. Bij de gemeente Leiden praten ze wel over een goed personeelsbeleid, maar in feite is het droefenis. Als baas, wil ik me tegenover mijn men sen wel goed gedragen. Ik drijf ze niet over hun grens heen. De gemeente Leiden heeft mij wel over een grens heengejaagd. Nu ik door mijn vertrek me niet meer hoef in te houden, komt er een stuk agres sie boven. Zo van: ik vind dat niet goed. Maar ja, als gereformeerde weet ik, dat we in een zondige wereld leven. Ik denk dat je atè mens de plicht hebt je'daar- tegen te blijven verzetten." .Leiden Stad van Vluchtelingen, een naam die ik heb bedacht, is voor mij wel een echt hoogtepunt. Het is bedoeld om de negatieve gevoelens over de toestroom van asielzoekers en vluchtelingen bij te stellen. Dat ik daar een rol in heb kunnen spelen, Functie en persoon kan en wil hij niet scheiden. Theo Schelhaas is gemeentearchivaris van Leiden. Althans tot morgen, want dan neemt hij na veertien jaar afscheid. „Dat is toch een beetje doodgaan." Hoe zwaar het afscheid hem ook valt, het moet, want hij is op. „Niet geestelijk, maar lichamelijk ben ik op." „De gemeente Leiden heeft mij over een grens gejaagd." Een terugblik van een sociaal- voelende en eigenwijze Haarlemse Leidenaar, die vocht en vecht voor zijn principes. FOTO MARK LAMERS daar ben ik erg dankbaar voor. Ik heb ook best veel voor mijn eigen personeel kunnen betekenen. En heel bewust heb ik willen werken met de mensen van de Zijlbedrijven, de sociale werkvoorziening. Ze hebben allemaal een handicap op een bepaald ge bied en daardoor worden ze in deze harde wereld opzij geschoven. Maar je moet gewoon een plek voor ze vinden waar ze hun beste kanten kunnen profileren, dan komt er heel veel uit. Nu wordt dat weer door de politiek vercommercialiseerd en daar door onder je handen afgebroken. Je kunt die men sen alleen in dienst nemen, als je belooft dat je ze na twee jaar echt een baan geeft. Nou, dat doet nie mand, dan is het af en uit met de pret" „En ja, dieptepunten zijn er geweest. Maar daar zeg ik liever niets over. Dat doet nog steeds zeer." Dadendrang, strijdlust, moreel besef, het zijn ka raktertrekken waarvan de bron in Schelhaas' jeugd ligt. „Ik ben tussen de kool van Broek op Langedijk geboren", schertst hij. „In een calvinistisch milieu, blijmoedig calvinistisch weliswaar, maar toch ook streng in wat je doet en wat je niet doet. Dat is me wel voorgeleefd. Net als mijn vader, burgemeester van het plaatsje Langedijk in Noord-Holland, ben ik een doener. Nu zou hij dat niet meer kunnen zijn, want tegenwoordig ben je als burgemeester - aldus mijn vader - een soort veredelde lintdoorknipper. In zijn tijd was de taak ook veel minder verpolitiekt. Nu wordt iemand van de Partij van de Arbeid tot burge meester benoemd en die mag in volle openheid ook Partij van de Arbeid zijn. Mijn vader was calvinist, maar zou dat nooit als burgemeester hebben willen uitdragen. Hij was er voor iedereen, een burgerva der. En grenzeloos populair. Eenderde van de bevol king van de gemeente Langedijk was bij zijn afscheid aanwezig." Schelhaas wilde altijd al bij de overheid werken. Want daar gebeurde het, daar kon je je idealen ver wezenlijken. Maar de politiek zag hij niet zitten. „Ik kan niet toneelspelen. Dat kan ik echt niet." En dus ging hij rechten studeren. Maar ook als overheidsju- rist kon hij niet bereiken wat hij wilde. „Ik maakte al lerlei plannen en nota's, maar de politiek ging ermee aan de haal." Dus koos hij voor zijn andere ambitie, de geschiedenis en het archiefwezen. „Mijn eerste indruk van een archief was, dat mensen die daar werkten een beetje monomaan waren. Dat wilde ik niet. Uiteindelijk heb ik besloten om toch het ar chiefvak te kiezen, maar om daarnaast in de maat schappij nog allerlei dingen te doeil." Naast zijn werk bij verschillende archieven blee, hij bijvoorbeeld voorzitter van een diakonie en se cretaris van gezinsverzorging in Haarlem. „En voo de 'Wende' hadden mijn vrouw en ik - samen mej anderen - contact met een kerkelijke groep in Oost Duitsland, die eigenlijk een ondergrondse verzets groep was. We waren voor hen het lijntje naar dj vrijheid, waarnaar ze zo verlangden. Mijn vrouw er ik staan ook in Stasi-dossiers, daar ben ik best trot, op." j In de tijd dat Schelhaas het Leidse gemeentea^ chief leidde, is er veel veranderd. De nieuwe huisveSj ting, bijvoorbeeld. Een goed gebouw, vindt hij, a doet de zo essentiële klimaatbeheersing het nog al tijd niet naar wens. En eindelijk heeft het archie binnen de gemeentelijke organisatie zijn juiste piel gevonden, waardoor een goede archiefvorming i gegarandeerd. „Het is nuttig, dat je er nu voor zorgt dat je voldoende materiaal overhoudt van het reilei en zeilen van de overheid, zodat toekomstige gene raties in staat zijn om de geschiedenis van deze tijt te schrijven." En al heeft hij zelf niet veel historiscl onderzoek kunnen verrichten - wat ook niet de taal van een archivaris, maar van een historicus is - hl heeft wel onderzoek mogelijk gemaakt. Door de op richting van Stichting Industrieel Erfgoed Leiden ei de vereniging Jan van Hout bijvoorbeeld. „En ik hel het initiatief genomen om de geschiedenis van Lei den te schrijven. Dat is toch wel mijn geesteskind Opgezet in de vorm van een stichting en op com merciële basis." Het eerste deel van dit vierdelig' standaardwerk over Leiden verschijnt in 2002. Toch blijven bij zijn vertrek nog problemen liggen De belangrijkste is dat er eenvoudig te weinig gel* voor het archief is. „Ik heb wel gezegd, dat het Leid gemeentearchief een reus op lemen voeten is. Voo de buitenwereld ziet het archief er prachtig uit. Ei dat is het ook. Leiden kan er trots op zijn. Maar eei goede financiële basis ontbreekt. Alleen al het pro bleem van het tegengaan van de verzuring kost 1( miljoen gulden. Dat zie ik de gemeente Leiden nie op tafel leggen. Het gemeentearchief is ook d- slechtst bemensde organisatie binnen de gemeent< Leiden. Vijftig procent onderbezetting. De politiel huilde krokodillentranen. 'Daar moet wat aan ge daan worden' riepen ze allemaal, maar dat is no; niet gebeurd. Onze normale taken kunnen we daar door nauwelijks aan, laat staan iets extra's. We gaai achteruit. Er komt meer het archief binnen, dan da we toegankelijk kunnen maken." Na zijn afscheid gaat hij een nieuw leven begin nen. „Ik zal moeten afkicken van het harde werken maar vooral van dat je nuttig bezig moet zijn. Vana nu wil ik gewoon dingen doen voor de lol. Op dez> 14 jaar van mijn leven zal ik - zeker over een paa maanden - met plezier terugkijken. Ik laat een dijl van organisatie achter met fantastische mensen ei zal dat straks allemaal best missen. Het is toch eei beetje doodgaan." leiden Wie niet naar Pinkpop in Landgraaf afreisde, kon zondag naar de Oude Vest in Leiden. Café Sus Antigoon en Café 't Vossie organiseerden daar voor de vijfde maal hun eigen "Pinkster Vestival'. De Haagse coverband Magie trad op, net als The Backdoor Sneakers uit Leiden. De zanger Bony Cornelia zorgde voor de Caribische noot. En anders dan bij Pinkpop, was er mu ziek voor cowboys. De Count ryband Mustang speelde een deuntje en The Key City Country Dancers waagden een dansje. FOTO TACO VAN DER EB muziek recensie li dy van der spek Concert: Landini Consort met Lara Morris, Clémence Comte en Heiko ter Schegget, blokfluiten. Gehoord. 22/5, Huys Dever, In de kapelzaal van 't Huys De: ver valt het gouden avondlicht nog onvermoeid naar binnen wanneer het Landini Consort in stemmig anthraciet/zwart aan treedt. Voor een blokfluitcon- sort ligt er een overzichtelijk aantal houten fluiten onder de stoelen startklaar. De hele dikke in iconcLin^Ji^rin Ld fLö d/ticJft nod- nui£. Beggin' Strips Kauwscrips als snack voor uw hond. Kies uit original bacon, turkey bacon of cheese bacon. Zak 8S gram. Met Klantenkaart 50% korting.3-29 j h grote contrabassen zijn voor dit programma niet uit de kast ge haald. Voor de pauze is de cantus-firmusstijl, afkomstig uit de oude kerkmuziek, opval lend aanwezig. Kortweg bestaat deze techniek uit het omspelen van een bestaande melodie in de tenor, die meestal heel rustig en bijna statig verloopt. Het streven naar gelijkwaardigheid van alle stemmen, in de 14e, 15e eeuw bon ton, wordt dan nog niet vergemakkelijkt door duidelijke harmonische samen klanken. Die zogeheten 'men- surale notatie' maakt een nauwkeurig bijhouden van de tijdsduur noodzakelijk. En daar is het Landini Consort een meester in. Helder zijn de drie stemmen van elkaar te onder scheiden. zonder die hechte eenheid van tijdsduur te scha den. In 'Una Panthera' van Joh. Ciconia wordt de cantus firmus door de basfluit gespeeld. De lange doordeinende soepele lij nen worden afgeremd door korte grijpgrage frasen. Je ziet de roofkat in aktie. Transparant is het stemmenweefsel in 'Con tent desir' van ene Thomas Crecquillon waarin (ook hier weer) de basfluit een volwaardi ge melodie aan de twee andere fluitmelodieën toevoegt. Bij zonder mooi wordt de samenk lank als de blazers elkaar ont moeten en samenkomen in één toon. De Fran<;aise, Clémence Comte maakt vóór de pauze de meeste indruk terwijl Lara Mor ris (Israël) haar muzikale inle vingsvermogen veel meer na de pauze de vrije loop laat. In de renaissance maakt de objectiviteit van de vocale gothische stijl plaats voor een sterker individualisme. Comte drukt een bijzonder stempel op 'El pietoso' van Vincenzo Ruffo, Al het leed van de wereld legt ze hier in haar spel. Het drama opgeroepen door de kracht van de compositie weet zij roerend te vertolken. 'O rosa bella' van Dunstable wordt een speelse losjes in el kaar gevlochten guirlande, waarin de strengen stuk voor stuk rijkelijk zijn versierd. En Lara trekt je mee in hoofse in getogenheid door loepzuivere loopjes en droefgeestige dwaal wegen (o.a. in 'Tender naken' van Henry VIII Onder, boven en mét Morris en Comte blijft Heiko ter Schegget een stabiele, betrouw bare constante in spel en uit straling. DUIVENBERICHTEN P.V. De Rijnklievers Ladan I, 3, 4; Hogenboom 2; H. van Goozen 5, 8. 9; J. van Ley- den 6: van der Star 7: W. Dok- kum 109. P.V. De Vriendenclub Th. Habraken 1, 3; IJ. Vinkestijn 8, 9. 2: R. vd. Nieuwendijk 4. 10: F. P.V. Het Oosten vd. Nieuwendijk en zn. 5, 6, 7, B. van Putten 1, 5, 8, 10; N. de 8: comb, van Weeren/Pracht 9. Groot en zn. 2, 3, 4, 6, 7, 9. P.V. Blauwkras P.V. De Rijnklievers Groenendijk-Pikaar 1, 4: H. Sla- Ladan 1, 3, 4; Hogenboom 2; H. dek 2: comb. vd. Blom 3; P. de van Goozen 5, 8, 9; J. van Ley- Mooy 5, 10: A. Houweling 6: J. den 6; van der Star 7; W. Dok van Polanen 7: P. Landesbergen kum 10. t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 25 Mei AARLANDERVEEN De Harmonie-Vereeni- ging 'Beethoven' hield 2den Pinksterdag haar 3de festival, ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Het feestterrein was in het weiland achter het hotel 'De Vergulde Wagen'. Tot de deelneming aan het festival hadden zich aan gemeld elf Harmonie-gezelschappen, zes fan fare-corpsen en acht zangvereenigingen. Om twaalf uren waren alle vereenigingen bij elkander en werd een aanvang gemaakt met den optocht, die leidde over Aarlanderveen naar villa 'Nuova' van den heer J.W.C. Bloem, burgemeester van Oudshoorn, en van daar naar het feestterrein. Na den afloop voerde ieder van de medewer kende vereenigingen twee stukken uit. Bijna alle vereenigingen gaven zeer goede muziek en er werd kranig gespeeld. ANNO 1974 ru zA -ür 'TjjL. i. ",*j - r_ 5 iJaiJ V Het team van ZLC dat gisteren kampioen van de tweede klasse, afdeling Leiden werd. Staand v.l.n.r.: trai ner Ruud de Groot, A. v. Oostenrijk, C. Crama, J. Sierat, K. v.d. Voort, D. de Kier, J. Verhoeven en P. Duy- venstein. Gehurkt v.l.n.r.: R. Pegt, L. den Os, R. Crama, L. Vermeren, M. Verhoeven, E. Sinteur en S. Bou- sie. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 25 mei LEIDEN - Jan Schaefer, staatssecretaris op het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, was gisteren weer eens in Leiden. "Even" op bezoek bij zijn partijgenoten, aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezin gen is een steuntje in de rug nooit weg. Hij kwam ondermeer vertellen dat "in tegenstel ling tot het CDA wij (de PvdA) ons aan de lijn houden, dat landelijke politiek buiten de ge meenteraadsverkiezingen moet worden gehou den. Andriessen en Aantjes lopen er zich elke dag mee te bemoeien, dat begrijp ik niet erg. Ik heb me tenminste nergens mee bemoeid. Schaefer wenste ook buiten de keuze pro grammacollege of afspiegelingscollege te blij ven: „Hoe die dingen (colleges van B. en W.) samengesteld gaan worden, gaat ons niet aan Ik heb te maken met wethouders en het maakt me niet uit van welke partij ze zijn. Al is het al- Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) op Ie «turen naar het LekUch Dagblad. t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54. 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het l/sldac h MUfeÉHÉla ie weken. tijd prettiger als er gelijkgestemden zitten." Onderwerp van de bijeenkomst was stadsver nieuwing, die, aldus Schaefer aardig op gang begint te komen. „Financieel is er voor Leiden nu geen enkele barrière meer." Schaefer kon digde voorts aan dat zijn collega Marcel van Dam vanmiddag een aantal regelingen bekend zou maken, „waarmee we best eens wat din gen kunnen uithalen tegen redelijke huren." Cees Waal, altijd strijdlustig, wees nog eens op een tegenstelling binnen het huidige CDA, tus sen wethouder Kret enerzijds en diens collega Ham anderzijds. „Ham wil, net als wij, op de eerste plaats woningbouw voor de Leidse inge zetenenen en Kret wil mensen van buiten hier heen halen om het gemiddeld inkomen om hoog te brengen. Een beetje vreemde zaak dat er tussen mensen van een lijst zulke grote me ningsverschillen bestaan op een dergelijk fun damenteel punt." Dagblad aan de Rik raai 82. IJ ontvangt de foto binne

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15