Christenen belijden schuld voor 'alle fouten uit afgelopen eeuwen' Voorlopig geen nieuwe bisschop voor Haarlem Simonis verwacl charismatische kerkvernieuwinj Krans van licht symbool hoop op vrede in Kosovo Kerk Samenleving _T_ DINSDAG 25 MEI 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 071-5J VANDAAG 25 Paus Gregorius VII (1073-1085), die op 25 mei herdacht wordt op de katholieke heiligenagen- da, is vooral bekend om de 'investituurstrijd', waarbij de macht van de kerk in het geding was versus die van de heersers van Duitsland-Italië, Frankrijk en Engeland. Kernpunt in de twisten, tussen vooral Grego rius en de Duitse vorst Hendrik IV, was de benoeming (in vestituur) van bisschoppen. Gregorius VII wilde af van de gewoonte die tot dan toe bestond, om het wereldlijk gezag bisschoppen te laten aanstellen. Gregorius VII eiste niet alleen voor de kerk volstrekte vrijheid, maar verkondigde ook de superioriteit van de kerk boven de staat en het on beperkte gezag van de paus over de kerk. Iedere investi tuur van een geestelijke door een leek noemde de paus een 'simonie' (genoemd naar de Bijbelse Simon de Tove naar), oftewel het verhandelen van geestelijke zaken, zo als ambten, door middel van geld of omkoperij. Keizer Hendrik IV vond dat Gregorius VII daarmee de grondsla gen van zijn rijksorganisatie aantastte. Hij trachtte de Paus af te zetten. En Gregorius VII deed hem daarom in de ker kelijke ban. Hoewel de Duitse vorst vervolgens nederig vergiffenis vroeg en kreeg, zette hij de investituurstrijd toch voort. Pas in 1122 werd een moeizaam compromis bereikt in het zogeheten Concordaat van Worms. Ouderling eist rehabilitatie stadskanaal Een kerkvoogd eist dat de predikant van de Her vormde Gemeente in Stadskanaal hem vanaf de kansel rehabili teert. Hij dreigt de plaatselijke kerkenraad voor de rechter te sle pen, als die blijft weigeren hem in het openbaar vrij te spreken van seksueel misbruik van zijn destijds 16-jarige dochter. Een regionale commissie van de kerkprovincies Groningen, Fries land en Drenthe dreigde eind 1997 met schorsing van ouder ling-kerkvoogd H. Oldenkamp omdat hij werd verdacht van in cest. Toen een onderzoek van justitie hem vrijpleitte, zuiverde deze commissie de ouderling van alle blaam. Maar Oldenkamp neemt daar geen genoegen mee. Hij zegt zich diep gekwetst te voelen door ds. A. Poortman, die vanaf de kansel op de affaire is ingegaan. Oecumenisch beraad over Kosovo geneve De houding van de kerken tegenover de Balkanoorlog is deze week onderwerp van een oecumenisch beraad in Boeda pest. De bijeenkomst met kerkelijke vertegenwoordigers uit Oost- en West-Europa en Noord-Amerika wordt gehouden op initiatief van de Wereldraad van Kerken. Het beraad, waaraan voorzitter R. Huysmans van de Raad van Kerken in Nederland deelneemt, heeft drie doelen: elkaar informeren, eikaars stand punt beter begrijpen en onder woorden brengen welke rol ker ken kunnen spelen om de vrede te bevorderen. Tijdens overleg in Genève tussen stafleden van onder meer de Wereldraad en de Orthodoxe Kerken bleek dat er soms tegenstrijdige interpre taties van het conflict bestaan. Een beraad met vertegenwoordi gers van de kerken uit het betrokken gebied, Europa en Noord- Amerika werd hoogst wenselijk geacht. Dag van het schrift moskou Nonnen en priesters gingen gisteren in processie over het Rode Plein in Moskou op de dag van Sint Cyril, de maker van het cyrillisch schrift. Honderden Moskovieten baden met patriarch Alexy II voor 'de bescherming van Rusland en vrede voor het Servische volk'. foto epa Vietnam ontkent hechtenis hanoi Vietnam ontkent dat voorganger Tran Dinh Ai van een Pinkstergemeente in Ho Chi Minh-stad in hechtenis zit. Flet mi nisterie van buitenlandse zaken wil ontkennen noch bevestigen, dat de polilie op 7 mei twintig evangelisten, onder wie Ai, tij dens een bijbelcongres in Hanoi heeft gearresteerd. Waar Ai wel verblijft, is onduidelijk. De andere negentien Pinksterleden wer den twee dagen na hun arrestatie vrijgelaten. „Niemand zit meer in hechtenis", aldus de woordvoerder. Ai probeert in het buitenland politiek asiel te krijgen om een langdurige detentie te voorkomen. De voorganger van de huiskerk heeft een beroep gedaan op buitenlandse ambassadeurs in Hanoi om hem en zijn gezin een vrijgeleide te verschaffen. 'Een grote zegen voor de kerk den bosch anp biddinghuizen «anp Christenen uit alle kerken zul len eind november namens het Nederlandse volk schuld belij den voor alles wat er in de afge lopen eeuwen fout is gegaan. De evangelische voorman Otto de Bruijne heeft daartoe de Domkerk in Utrecht gehuurd, maakte hij zondag op de pinks terconferentie Opwekking '99 bekend. De Bruijne, die ook tv-pre sentator is bij de Evangelische Omroep, verwacht zware oor delen van God over Nederland. Een collectieve schuldbelijdenis is volgens hem hard nodig. Bij de schuld van de natie denkt hij onder meer aan slavenhandel, oorlogen, ontrouw in huwelij ken, aanslagen op het milieu en de christelijke verdeeldheid. Het initiatief van De Bruijne is overgenomen door een inter kerkelijke werkgroep. Stichting Opwekking neemt de organisa tie op zich. Op alle vrijdagavon den van november zullen in verscheidene plaatsen gebeds diensten worden gehouden. Het is de bedoeling dat evange lische en charismatische chris tenen, maar ook rooms-katho- lieken en protestanten aan de bijeenkomsten deelnemen. Tijdens elke dienst zal een houten kruis de onderlinge eenheid symboliseren. De gelo vigen scharen zich eromheen. „Samen vragen wij vergeving en bidden wij voor de toekomst van de samenleving", aldus Opwekking. De Bruijne voor spelde overigens vier crises: een economische, een militaire, een gezondheids- en een geestelijke crisis. Hij ontleende die aan het bijbelboek Ezechiël 4, waar oor delen over Israël worden aan gekondigd. De Australische evangelist Mal Fletcher voorspelde tijdens de conferentie in Biddinghui zen juist een grote geestelijke opwekking in Nederland. „Doop mij met uw Heilige Geest", baden de honderden bezoekers die zaterdag uit de rijen naar voren waren geko men. Nazorgers legden hen de handen op, in de hoop dat de beoogde geestelijke vernieu wing zou doorbreken. Sommi gen begonnen vreemde klan ken uit te stoten, de zogenoem de tongentaai die het bewijs van de vervulling met de Heili ge Geest zou zijn. Zondagavond werd met hon derden zieken gebeden voor ge nezing. Eerder op de dag na men ongeveer 20.000 mensen deel aan een 'sing-in' in de openlucht. De eerste gezamenlijke ont moetingsdag van vijftien cha rismatische bewegingen en ge meenschappen in de Rooms- Katholieke Kerk heeft maandag ongeveer 3000 gelovigen ge trokken. Kardinaal Simonis ver wacht dat de bewegingen een nieuw elan aan de RK-Kerk zul len geven. „Ik vind het een grote zegen voor de kerk en zie er ongeloof lijk veel hoop in voor de toe komst", zei Simonis in Den Bosch. Hij noemde de bijeen komst een uitstekende opmaat voor een landelijke katholie kendag. Maar de organisatie van 'Kerk in beweging' wilde daar nog niet over speculeren. De vijftien door paus Johan nes Paulus II erkende bewegin gen streven naar kerkvernieu wing door meer ruimte te bie den aan de werking van de Hei lige Geest. Bisschop Van Luyn van Rotterdam riep de bewe gingen op samen te werken. „Niemand en geen enkele groep kan de pretentie hebben alleen het licht der wereld te zijn", waarschuwde hij. Van Luyn zei te dromen van een kerk, die gekenmerkt wordt door spiritualiteit, solidariteit en soberheid'. Met name jonge ren moeten volgens hem de kerk in het derde millennium opbouwen. „Wij zijn on the move met de Vader, Zoon en Heilige Geest", zei een verte genwoordigster van de Werk groep Katholieke Jongeren, die een eigen pinksterweekend hield. Jongeren hebben volgens haar de verantwoordelijl de fakkel van het geloof do geven. In een telegram moedig paus de bezoekers van dei dag aan hun harten ope stellen voor de Heilige G Het hoofd van de Rooms tholieke Kerk hoopt dat persoonlijke vernieuwing vruchten' zal afwerpen voo Kerk, tot heil van de wereld Ruim vijftig katholieke I* gingen kwamen vorig jaar Pinksteren op uitnodiging de kerkleider voor het eer Rome bijeen. Die ontmoe die door ongeveer 300.000| vigen werd bijgewoond, voor de Nederlandse bew gen aanleiding een kennj kingsdag te houden. Vertegenwoordigers van der meer de Katholieke Q matische Vernieuwing, dt colarebeweging, het Leg van Maria, de Gemeens Emmanuël en de Ridden van de Onbevlekte deelden idealen. Een lid van Cu vertelde hoe zijn leven in dankzij een driedaagse bi komst van de lekenbew veranderde. „Ik voelde d Heer in m'n hart was men", zei hij. Sindsdien zich actief in voor de parot Kardinaal Simonis wilde in het openbaar niet me: van de bewegingen idem ren. Wel zijn er bepaalde rismatische groepen waail me niet graag aansluit", de hij. Simonis benadrukte rigens, dat een bisschop ni le bewegingen in de ken vriend moet zijn. haarlem anp Waarnemend bisschop Punt van Haarlem heeft twee vicaris sen benoemd. Ook brengt hij het aantal dekenaten terug van elf naar acht. Op korte termijn valt geen benoeming van een nieuwe bisschop in Haarlem te verwachten, zo heeft het Vati- caan laten weten. Dat blijkt uit een zaterdag gepubliceerde brief van Punt aan de priesters, diakens en pastoraal werkers van het bisdom. Pastoor J. Vriend van de St. Jansbasiliek te Laren is be noemd tot vicaris voor welzijn en inzet pastoraal personeel. Punt hoopt daarmee een direc ter en intensiever contact te be werkstelligen tussen de werkers in het veld en het bisdomsbe- stuur. Zowel Punt als de pasto raal werkers en de bisschops raad hebben aangegeven dat zij daarnaar verlangen. Pastoraal theoloog A. Hen driks, pastoor te Warmenhui- zen, is benoemd tot vicaris voor katechese en toerusting vrijwil ligers. Het bisdom telt nu drie vicarissen. De uitbreiding is no dig, omdat met name door het overlijden van bisschop Bo mers. in september vorig jaar, de werkdruk voor vicaris-gene raal M. de Groot en Punt te hoog was opgelopen, schrijft de tijdelijk bisschop. Aanvankelijk bestond het plan het aantal dekenaten te verminderen tot vijf. Maar de dekenaten en parochies waren daar fel tegen. Punt heeft beslo ten de inkrimping te beperken tot de samenvoeging van de de kenaten Den Helder en Scha- gen, Zaandam en Purmerend en Beverwijk en Haarlem. Voor die maatregel bestaat volgens hem wel een ruim draagvlak. Punt wil de overblijvende drie vacatures voor dekens snel in vullen. Punt, die ook hulpbisschop van Haarlem is, heeft als apos tolisch administrator (tijdelijk bisschop) alle rechten en be voegdheden van een bisschop. De benoeming van een nieuwe bisschop heeft daarom voor het Vaticaan geen prioriteit. Over de taken en bevoegdheden van de dekenaten bestaat volgens Punt nog geen overeenstem ming tussen het bisdom en de dekenale besturen. Het zal de komende tijd onderwerp van gesprek zijn. De gezamenlijke dekenale besturen bekritiseerden eerder dit jaar het personeelsbeleid van het bisdom. Onder de gege ven omstandigheden is het vrij wel niet mogelijk om ons werk als werkgevers te doen, schre ven ze aan de bisschopsraad. ruswuk anp In tientallen kerken en op enkele pleinen zijn zaterdagavond vredeswakes voor Kosovo ge houden. Brandende kaarsjes rondom een puin hoop van stenen vormden op veel plaatsen het symbool van hoop op vrede. Naar schatting enkele duizenden mensen hebben een van de zeker zestig oecumenische gebedsdiensten bijgewoond. Voorafgaande aan de wakes luidden kerken in het hele land om zeven uur gedurende vijf minuten de klokken. Deelnemers aan de wakes kregen een kaars, die ze konden aansteken als teken van verbonden heid met alle slachtoffers en als teken van ver langen naar vrede. In de kathedrale basiliek van Sint Bavo in Haarlem woonden ongeveer 200 mensen de eu charistie bij. De eerste vijf minuten knielden veel gelovigen, onder wie waarnemend bis schop Punt, achterin de kerk. Ondertussen luid den de klokken. Ook bij het oorlogsmonument op de Dreef in Haarlem stonden mensen stil bij de crisis in Kosovo. De stilte werd afgewisseld met het voordragen van gedichten. Tijdens de oecumenische vredeswake in de Oud-Katholieke Kerk in Hilversum heerste 'heilige stilte', zei pastoor J. Dejonge na De vijftig bezoekers kwamen bijna aller naar voren om een lichtje te ontsteken rond stapel stenen, die de verdeeldheid in de wi symboliseerde. „Geef vrede. Heer, geef vrede" klonk heti Agneskerk in Amsterdam, waar zo'n 75 ma aan de oecumenische gebedsdienst deelnai Ook zij maakten met brandende kaarsjes krans van licht rondom een stapel gebrc stenen, oud hout en dakpannen, het syml van de verwoesting in de Balkan. „Vader, di de hemel zijt, verhaast in ons uw konini Dat recht en vrede komen", baden de gelov samen. In Vlaardingen ging de aangekondigde deswake niet door. De klokken van de G Kerk vielen na zeven slagen stil. Drie mini later gingen de deuren van de kerk dicht nen kwam een klein groepje gelovigen bij voor de wekelijkse bidstond. In Delft probei een aantal mensen tevergeefs de zangav voor Kosovo bij te wonen. De deur van deN we Kerk zat rond half acht potdicht. Binnen ren 450 mensen aanwezig, aldus de organis WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vrij veel bewolking en buien. In het binnenland ook wat zon en droger. Maxima rond 12 graden, landinwaarts warmer. Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en een enkele bui. Morgen in het zuiden redelijk wat zon en droog. Middagtemperatuur van 11 gra den in het noorden tot 19 graden in het zuiden. Denemarken: Geregeld zon en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en vooral in het noorden enkele buien. In het zuiden meer zon en droger. Maxima van 13 graden in Schot land tot bijna 20 graden in Zuid- Engeland. België en Luxemburg: Perioden met zon en meest droog. Maxima rond 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest droog en zonnige perio den. Middagtemperatuur rond 22 graden. Langs de Kanaalkust koeler. Portugal: Perioden met zon en .toenemen de kans op een regen- of on weersbui Op de westelijke stran den eerst kans op mist. Middag temperatuur van 27 graden vlak aan zee tot ver boven de 30 gra den in het binnenland. Madeira: Veel zon, maar ook kans op een onweersbui. Maxima ongeveer 25 graden. Spanje: Droog en flink zonnig. Wel een groeiende kans op een lokale on weersbui. Maxima tussen 28 en 35 graden, alleen bij wind van zee en langs de kust van Biskaje minder warm. Canarische Eilanden: Zonnig en droog. Op de noord- stranden ook wel eens een mist- veld. Maxima tussen 23 en 28 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon, maar ook kans op een enkele onweers bui. Op de stranden eerst kans op mist. Maxima tussen 25 en 35 graden. Tunesië: Vrij zonnig en dr.oog. Middag temperatuur tussen 25 tot 35 graden. Zuid-Frankrijk: Meest zonnig en droog. Maxima oplopend naar 25 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Maxima rond 27 graden. Italië: Zonnig maar vooral in de bergen ook kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Corsica en Sardinië: Droog en veel zon met maxima van ongeveer 25 graden. Malta: Zonnig en maxima van ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag vooral landinwaarts nog een regen- of onweersbui. Mor gen droog en veel zon. Maxima tussen 21 en 24 graden, donder dag iets warmer. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en vooral land inwaarts kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 22 en 27 graden. Duitsland: Wolkenvelden en af en toe regen, WOENSDAG 26 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.32 Zon onder 21.41 Maan op 17.33 Maan onder04.25 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.06 14.36 01.39 14.09 Laag 09.56 22.40 09.37 22.21 Weerrapporten 25 mei 08 u station weer wind Istanbul regenbui Klagenfurt licht bew. Kopenhagen regen Las Palmas onbew. Eindhoven half be Oen Helder licht b Rotterdam half be Twente zwaar Vlissingen zwaar Maastncht zwaar Aberdeen hall be Athene half be Barcelona onbew Berlijn zwaar Boedapesl onbew Bordeaux zwaar Brussel zwaar Cyprus onbew Dublin zwaar Frankfurt zwaar Genève licht b Helsinki regent Innsbruck half be temp neersl Malta max min mm Moskou 16 12 0.2 Münche 17 12 0.1 Nice 17 10 0.0 Oslo 16 11 0.2 Parijs 19 9 00 Praag 15 11 0.8 16 11 02 18 10 0.1 16 12 0.0 19 12 0.0 15 8 0.1 25 17 0.0 23 15 0.0 21 15 0.0 21 9 0.0 24 15 0.0 12 0.0 32 21 0.0 15 6 0.6 21 11 0.4 23 12 0.0 13 8 0.2 wl 25 0.0 in het zuidoosten eerst wat zon, maar later kans op onweer. Mor gen droog en tamelijk zonnig. Middagtemperatuur van 18 gra den in het noordwesten tot onge veer 23 in het zuiden. Zwitserland: Vandaag tamelijk veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. Morgen droog en flink wat zon. Maxima ongeveer 20 graden, morgen enkele graden spf.t Stockholm Warschau Wenen Zürich Bangkok Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar b« Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bf New Orleans onbew. New York onbew. Tel Aviv licht bei Tokyo onbew. hoger. Oostenrijk: Vandaag eerst zonnig, in de mid dag en avond vanuit het westen meer wolken en op veel plaatsen regen of onweer. Morgen naar het oosten wegtrekkende regen en geleidelijk meer zon. Middag temperatuur ongeveer 24 gra den, morgen enkele graden la ger. Polen: HHHH O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ■■Ml o zzw2 25 18 0.0 bewolkt 2E onweer -w- warmtefront w.s.O wnw2 22 19 6 14 0.0 0.0 regen sneeuw koufront 29 19 23 14 0.0 29.0 opklaringen hagel lagedruk z4 3/ 20 0.0 H nnw5 wzwfi 23 16 16 9 10.0 10.0 r— mist windrichting hogedruk 11(10 1 wnw9 25 26 13 10 0.0 0.0 zonnig 19 temperatuur -1000- luchtdruk in hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E, Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 'Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstra het automatisch afschrijven van f abonnements- geld, ontvangen 1,-W betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnes worden verzonden geldt een toeslag*»] aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEN Voor mensen die moeilijk lezen, sledö hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenrê van het regionale nieuws uit het Leidï* Dagblad op geluidscassette beschikbaï informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grfl Auteursrechten voorbehoudend Dagbladuitgeverij Damiate Vandaag vrij zonnig maar later op de dag in het westen meer be wolking en op veel plaatsen re gen, mogelijk ook onweer. Mor gen in het oosten eerst bewolkt en regenachtig, verder droog en perioden met zon. Maxima rond 23 graden, morgen ongeveer 18. Tsjechië en Slowakije: Vandaag vrij zonnig, later in Tsjechie kans op een regen- of onweersbui. Morgen in Slowakije bewolkt en regenachtig, in Tsje chië vanuit het westen zonnige perioden. Middagtemperatuur rond 25 graden, morgen onge veer 21. Hongarije: Vandaag zonnig. Morgen meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 24 graden. Z I E K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Hoogtepunt van Opwekking '99 was de sing-in, waar zo'n 15.000 gelovigen aan deelnamen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14