Regio Bezwaren hertaxatie kosten Leiden 9 ton Wijzigingen in dienstregeling Voormalig laboratorium wordt feestbunker Discussieavond over Aalmarktplannen Van Vugt past na protest omstreden web-site aan Knippen en scheren INSDAG 25 MEI 1999 la wegman. 071-5356414. plv.-chef herman joustra. 071-5356430 Uitbater in wurggreep genomen jiden Omdat hij wegliep zonder te betalen na het nuttigen van 'oeüjj een broodje shoarma, ging de eigenaar van de broodjeszaak de je re klant achterna met het verzoek dat alsnog te doen. Daar was de lrieh inan' een SO-jar'ge Hagenaar, niet van gediend. Hij nam de uit bater onverwacht in een wurggreep om deze niet meer los te la- len. Ook een omstander slaagde er niet om de man uit de ver- 'tikkende omhelzing te bevrijden. Pas toen nog een voorbijgan ger zich er mee bemoeide, lukte dat. Met verwondingen aan ,n ve hals en nek werd de eigenaar van de broodjeszaak naar het zie kenhuis overgebracht. Ook de verdachte raakte gewond, maar was zo door het dolle heen dat hij slechts geboeid aan zijn ver wondingen geholpen kon worden. Op het politiebureau is hij vervolgens onderzocht door een medewerker van de Riagg. Hij bleek geestelijk zo in de war dat hij is opgenomen in een psy- h chiatrisch ziekenhuis. Inbreker komt jas ophalen jiden Op het moment dat de bewoonster van een pand aan de Haarlemmerstraat thuiskwam, de inbraak ontdekte en een haar ,pj onbekende jas van de grond raapte, stapte doodgemoedereerd je één van de inbrekers door het raam naar binnen. Brutaal griste rerkje ^et kledingstuk uit haar handen; dat was hij vergeten. Ver volgens ging hij er met zijn maatje vandoor via het dak van de woning met achterlating van de geluidsapparatuur die al buiten stond. Beneden gekomen liep het tweetal van 16 en 18 jaar recht in handen van de inmiddels gewaarschuwde politie. Daar nbQ bedreigde de oudste de agenten nog. Het duo is ingesloten. Dief duikt het water in •iden Politieagenten die vannacht over de Mörsweg reden, hoorden een alarm afgaan en zagen ter plekke een man uit een brandpoort komen die er als een haas vandoor ging. In het nauw gedreven, dook de man in het water van de Rijn en zwom naar de overkant. Daar wachtte een derde diender hem op. Toen hij weigerde uit het water te komen, sprong de agent er ook in en trok de man op de kant. Die is geboeid afgevoerd. Een onderzoek loopt nog naar zijn maat met wie hij aan het inbre ken was. J'vS Een 'dubbele' aanhouding Bij controle van een groepje jongeren op de Beesten markt, stuitte de politie gisteravond op een 16-jarige die in het bezit was van een gestolen scooter. Een 34-jarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, bemoeide zich indirect met de aanhouding door vervelende opmerkingen te plaatsen en aan politieauto's te zitten. Toen hij een agent beledigde, is hij even- t eens aangehouden en meegenomen naar het bureau. hda Rembrandt wint flagfootballtoernooi Het door Amsterdam Admirals georganiseerde flagfoot- juJltoernooi voor middelbare scholieren in de leeftijd van en waalf tot en met veertien jaar is zaterdag gewonnen door de Rembrandt Scholengemeenschap. Flagfootball is een variant op 1 American football; lichamelijk contact is verboden. Het toer- oooi werd gehouden naast de Amsterdam Arena. Aan de voor- rk01 rondes namen zestien scholen uit heel Nederland deel, waarvan ron: het AOC Groen College uit Rijnsburg, het Scala College uit Al- w ihen aan den Rijn, de Van Houtschool uit Amsterdam en de Rembrandt Scholengemeenschap zich plaatsten voor de finale. °ts" Door de toernooizege mogen de Leidse scholieren volgende ^et veek zaterdag deelnemen aan Europese flagfootballkampioen- ichappen in Düsseldorf. agcre straf voor aandeel in steekpartij )en haag/leiden Een 24-jarige man uit Oegstgeest is door het 'erechtshof in Den Haag veroordeeld tot een celstraf van negen 1 veken waarvan drie voorwaardelijk voor zijn aandeel in een Pe iteekpartij in de Haarlemmerstraat in Leiden. Vorig jaar werd 'ze le man door de politierechter veroordeeld tot vier maanden cel vaarvan twee voorwaardelijk, waartegen hij in hoger beroep jng. Het hof legde een veel lagere straf op omdat de verdachte rel bij de vechtpartij betrokken was, maar niet gestoken had. lij had 'slechts' klappen uitgedeeld. De nieuwe veroordeling vas conform de eis van de procureur-generaal. Aan het slacht- )ffer moet de verdachte een schadevergoeding van zevenhon- lerd gulden betalen. Ook daarmee komt de verdachte veel be- er weg dan bij de politierechter die een schadevergoeding van j Irieduizend gulden had toegekend. bi» u Leiden is na de afhandeling van het overgrote deel van de bezwaarschriften tegen de taxatie van het onroerend goed 150 miljoen gulden minder waard. Het onroerend goed in de gemeente is nu op papier nog 'slechts' 12,85 miljard gulden waard. De waardedaling van iets meer dan één procent kost de gemeente jaarlijks negen ton aan belastinginkomsten. „Dat is geen probleem voor de begroting", reageert wethouder van financiën H. Kruijt op de cijfers. „Je houdt immers altijd rekening met ver minderingen." leiden ruud sep (via het huurwaardeforfait) de inkomstenbelasting zijn geba- Tegen de taxaties waarop sinds seerd, zijn in Leiden 6000 be- 1997 de aanslagen van de OZB, zwaarschriften ingediend. Dat het hoogheemraadschap en komt neer op net iets meer dan tien procent van het aantal aan slagen dat begin '97 is verzon den. Alle bezwaren die betrekking hebben op woonhuizen zijn in middels afgehandeld, bij de be drijven wordt nog gewerkt aan ruim 300 zaken. De uitkomst van de tot nu toe afgehandelde zaken is dat de aanslag in een derde van de gevallen is ver laagd. Bijna 700 aanslagen gin gen zelfs meer dan tien procent naar beneden. Kruijt is heel tevreden met de uitkomsten van de bezwaren. „Met een totale vermindering van één procent kan ik goed le ven. Daarmee gaan we niet fi nancieel het schip in. Kijk, al alle 6000 bezwaren gehono reerd zouden zijn, dan had i een probleem gehad: niet al leen financieel, maar ook op het punt van de dienstverlening aan de burgers doe je het dan niet goed." De wethouder komt met di cijfers over de afhandeling van de bezwaarschriften op het mo ment dat de eerste taxateurs weer op pad gaan voor de vo gende waardebepaling. Pa vanaf 2001 moeten de belastin gen worden berekend op grond van een nieuwe waarde, maai de hele taxatie duurt inclusief voorbereiding en controle meei dan een jaar. Vanaf september wordt de bulk van de panden door taxateurs onder ogen ge nomen. Daarbij moet deze keer iedere woning afzonderlijk wor den bezocht. Door die manier van werken zal naar verwach ting het aantal bezwaarschrif ten afnemen. Nadeel is wel dat de taxatie door de grondigheid erg duur uitvalt: de hele opera tie gaat 4,2 miljoen kosten. Een deel daarvan krijgt de gemeente overigens terug van het hoog heemraadschap en de rijksbe lastingdienst, die ook gebruik maken van de cijfers. De ge meente is wettelijk verplicht om iedere vier jaar al het onroerend goed le laten taxeren. Of het daadwerkelijk zal luk- 1 ken om het aantal bezwaar schriften Hink terug te dringen, kan Kruijt niet beloven. Acties van politieke partijen zouden bijvoorbeeld nog roei in het eten kunnen gooien, en niet te vergeten een eventuele daling van de huizenprijzen. „Je leest regelmatig dat de huizenmarkt weieens in kan storten. En wanneer de waarde daalt tussen het moment dat er wordt getaxeerd en hel mo ment dat de aanslag op de mat valt, kun je natuurlijk heel veel bezwaren verwachten." leiden ruud sep De nieuwe dienstregeling van streekvervoerder Connexxion brengt voor de regio een groot aantal veranderingen met zich mee. De dienstregeling gaat in op zondag 30 mei. Tussen Leiden Centraal en Den Haag Bezuidenhout komt met lijn 89 een nieuwe snel- dienst te rijden. De busverbin ding is vooral bedoeld voor mensen uit Leiden en de Bol lenstreek die in de buurt van het Bezuidenhout en de Schen- kelstrook werken. De bus rijdt via de nieuwe overstapplaats 'Transferium 't Schouw A44' snel en rechtstreeks naar Den Haag. De interliner tussen Noord- wijk en Haarlem (Kjn 391) wordt opgeheven. Om de reizi gers tegemoet te komen gaat lijn 90 (Den Haag CS - Noord- wijk - Haarlem) vaker rijden. In plaats van eens per uur gaat de ze bus nu ieder half uur rijden. De verbinding tussen Leiden Centraal en Rotterdam wordt verbeterd. Lijn 204 neemt met ingang van aanstaande zondag in de middagspits een minder filegevoelige route via de snel weg A13 en de Doenkade rich ting Bleiswijk. In Rotterdam vervallen de haltes Weena en Teilingenstraat. Twee lijnen worden ingekort. Lijn 67 (Katwijk - Den Haag) stopt voortaan bij de halte Rijn soever in Katwijk. Het deel tus sen Katwijk en Noordwijk ver valt. Reizigers moeten overstap pen op lijn 95. Lijn 88 (Oegst geest - Den Haag) rijdt niet meer door naar Lisse. Tenslotte neemt lijn 43 (Lei den - Den Haag) een nieuwe route in het Bio-Science Park. Vanaf Leiden Centraal rijdt de bus voortaan via de Plesman- laan, de Darwinweg (langs Na- turalis) en de Zernikedreef. Alle informatie over tijden en buslijnen in de regio staan ver meld in het dienstregelingboek je Haaglanden, dat voor 3,75 gulden verkrijgbaar is bij de buschauffeurs, de informatie kantoren en diverse winkeliers. Duikers maken grachten schoon leiden Wegens succes geprolongeerd: de actie Duik Leiden schoon. Op zondag 30 mei halen dui kers voor de tweede keer rom mel uit de grachten in de bin nenstad. De Stichting Duik Hol land Schoon heeft besloten om in Leiden, als enige stad in Ne derland, opnieuw duikers in de wateren te laten rondzwem men. Leiden heeft vorig jaar een goede indruk gemaakt op de duikers, meldt de stichting. Er werd een grote hoeveelheid afval uit het water gevist, maar de duikers prijzen de 'enorme gezelligheid en betrokkenheid' van het publiek. Er wordt op 30 mei gedoken bij het Rapenburg, de Steen- schuur, de Botermarkt en de Vismarkt. Wie mee wil helpen, mag dat. Belangstellenden kun nen contact opnemen met de stichting (0252 -418125). Onroerend goed 150 miljoen minder waard Diverse wijkverenigingen hou den op donderdag 27 mei een discussieavond over de Aal marktplannen. Volgens de ver enigingen voor Pieters- en Aca- demiewijk en Levendaal-west en voor Maredorp/de Camp ontbreekt tot nu toe een werke lijke discussie over nut en noodzaak van de plannen. Die discussie misten zij in elk geval op de voorlichtingsbijeenkomst van de gemeente in december. De thema-avond heeft als ti tel 'de Aalmarkt, een brug te veel?' De initiatiefnemers van de discussieavond zijn niet te gen het aanpakken van verpau pering in de binnenstad, maar vragen zich af of de plannen van projectontwikkelaar MAB niet te grootschalig zijn voor Leiden. De wijkverenigingen hebben de stadsbouwmeester van de Haarlemmermeer ge vraagd om ideeën uit te werken waarin meer plek is voor wo nen, kleine winkels en waarin de gevel van de Aalmarktschool behouden kan worden. Hij zal deze ideeën die avond uiteen zetten. De discussieavond heeft plaats in de Waalse kerk, Bree- straat 64, 20.00 uur. Minister Hermans (onderwijs) wordt door aanstaand SP-se- nator Driek van Vugt niet lan ger in de zeik gezet. De de missionaire bewindsman krijgt op de internetpagina van het Leidse gemeente raadslid nu een tomaat in zijn gezicht. Hermans is het doel wit van Van Vugt en een aan tal medestudenten die zich hebben verenigd in de actie groep 'Hermans moet weg'. De groep doet de minister voorstellen voor een ander onderwijsbeleid. De internet pagina waarop de plannen worden voorgesteld liet tot het afgelopen weekeinde twee mannetjes zien die Hermans onderplasten. De minister Hermans was er 'pissig over, SP-Eerste Kamerlid Ruers noemde de actie 'niet slim'. Van Vugt zegt niet uit te zijn geweest op beschadiging van de minister. De verandering van de pagina is ingegeven door alle commotie die het piasprotest opriep, erkent de Leidenaar. „Daar had ik niet op gerekend". Van Vugt wordt volgens verwachting vandaag tot het jongste Eerste Kamerlid uit de geschiedenis gekozen. leiden zochten op eerste pinksterdag de kinder boerderij in de Merenwijk, waar alles in het teken stond van schapen en wol. Onder gro te belangstelling werden twaalf schapen ontdaan van hun vacht. Dat gebeurde zowel beide gevallen mak ondergingen. Op de foto wordt een exotisch schaap met een schaar onder handen genomen. In de stallen en het hoofdgebouw konden kinderen en hun ou ders zien hoe de wol zoal kan worden ver her en der stonden spinnewielen en pannetjes kleurstof. Wie wilde kon een hele vacht of een volledig bewerkte dot wol ko pen. rwerd vroeger wat af gebor- ild in het Kamerlingh Onnes •ken( aboratorium. Hordes natuur - sü undigen vergaapten zich aan :n, C ampende reageerbuizen en l va iruisende glazen bollen. Ho- :nd op een wetenschappelijke bui loorbraak. Die kwam toen daar legin deze eeuw de laagste ikset emperaturen ter wereld wer- kkenflen ber ikt. Maar het Kamer- Onnes aan de Nieuwsteeg sniet meer. Verhuisd naar het 1 iniversiteitsterrein in Leeu- I I enhoek. Op de opengevallen lek in het Leidse centrum omt volgend jaar de rechten- ro aculteit. linnenkort gaat het er een stuk gsve leter aan toe aan de Nieuw- leeg en de Zonneveldstraat. Er 'ordt nog één keer heftig ge- g-," lorreld in het voormalige labo- re^' atorium. En wel anderhalve et <k nnul week lang van 8 tot en met 17 juli. Minerva viert namelijk haar 37ste lustrum. Het com plex met een totale oppervlakte van 16000 vierkante meter waarvan een kwart voor het lustrum wordt gebruikt, onder gaat daartoe een forse gedaan teverwisseling. De immense ruimte wordt omgebouwd tot een feestbunker. Overal wor den dubbele muren gemetseld om geluidsoverlast tegen te gaan. Er wordt eigenlijk een be tonnen bak in het oude lab ge bouwd, compleet met extra sa nitaire voorzieningen en nood uitgangen voor de maximaal 4000 feestgangers die er per avond worden verwacht. Ook de kans op lawaai op straat van wachtenden die het gebouw in willen, is verkleind. De entree is aan een onbewoond deel van de Highland Games in het Van der Werfpark waar een aantal stevig uit de kluiten gewassen Leidenaars onderling gaat uit maken wie zich de sterkste man van de stad mag noemen. Zaterdag 17 juli maken Miner- vanen deel uit van koor èn or kest bij het VSB-avondspekta kel bij Annie's Verjaardag en het Waaghoofd. Over kunst ge sproken. Van 7 tot en met 9 juli voeren Minervanen in de Schouwburg een musical op. Oranje-groen Het straatbeeld van Leiden ver andert langzaam. Studenten huizen hebben ineens oranje- groene voordeuren, banken, balkonhekken en gevelorna menten. Fietsen in dito kleuren rijden rond in het centrum en zelfs de bekende paaltjes, Leie- naartjes, zijn in dezelfde oog verblindende tinten geverfd. Minerva is 185 jaar oud en Lei den zal dat weten ook. Het be schilderen van studentenhui zen en straatmeubilair in de lustruinkleuren is niet nieuw. Tien jaar terug was de combi natie paars-groen 'in'. Vijfjaar geleden overheersten de kleu ren blauw en geel en nu zijn de modekleuren dus oranje en groen. Overigens zijn de schilderpar- lijen van de Minervanen niet onomstreden. Op last van de gemeente moest er bij het vori ge lustrum weer het nodige in de 'oude staat' worden her steld. Na overleg tussen ambte- narèn en corpsbestuur werd daar toen gehoor aan gegeven. Wij zijn benieuwd hoe dat deze zomer zal gaan. De lustrumcommissie van Minerva. Staand (vlnr): Sietske van Zanten, Alexander de Nerée,UUk,.,.a, Wendela Hubrecht, Roger Holterman. Zittend: Wouter Loeff en Wouter Plantenga. foto pr minerva de Steenschuur en in het uni versiteitsgebouw is een gang van 100 meter lang vrijgemaakt waar de fuifnummers door moeten lopen alvorens het par- tygedruis te bereiken. In de feestruimte van vier verdiepin gen komen naast twee disco's onder meer twee restaurants, een broodjesbuffet, een pan nenkoekenhuisje en 26 bars. Alle geëxploiteerd door ver schillende studentenhuizen onder strakke regie van het lus trumcomité. Metamorfose is het thema van het lustrum. Dat slaat niet al leen op de verandering van het ontmantelde laboratorium tot superdisco maar ook op de ver andering die de studentenver eniging langzaam ondergaat in aanloop naar haar 185ste ver jaardag. De werkzaamheden drukken namelijk een grote stempel op de sociëteit. Niet minder dan 400 leden zijn ac tief bij de organisatie van het feest betrokken. Een aantal heeft zich zelfs een jaar als stu dent uitgeschreven om zich fulltime op de organisatie te werpen. Traditioneel zijn er 'gesloten' evenementen alleen toeganke lijk voor leden en 'open' onder delen waarbij ook de burgerij welkom is. Wij melden een aantal behorende tot de laatste categorie. Zo zijn er woensdag 7 juli viswedstrijden langs de Witte Singel en voetbalt de uni versiteit tegen de brandweer en politie in de Mors. 's Avonds staat de drijf-in bioscoop bij roeivereniging Njord aan de Morsweg op het programma. Een dag later is er in de socië teit aan de Breestraat bejaar denbingo. Omdat het lustrum samenvalt met de Lakenfeesten is Minerva ook aanwezig bij de drakenbootraces (10 juli) en het kleinkunstfestival bij café Barrera aan het Rapenburg (11 juli). Dinsdag 13 juli organi seert de studentenvereniging

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13