NAVO niet unaniem over 'bompauze' 'Wie is die meneer nu eigenlijk?' Buitenland Londen ontsnapt aan Iers bommengeweld NAVO-bases Italië wellicht doelwit van Rode Brigades au zo goed als zeker president 'Berliner Republik Bellen naar Frankrijk voortaan 29 cent p/min. ©AG 22 MEI 1999 raren openen vuur op leerlingen gjftBURG Dc directeur en een leraar van een middelbare ol in Zuid-Afrika hebben gisteren het vuur geopend op met >n gooiende leerlingen. Een leerling werd daarbij gedood anderen raakten gewond. De leerlingen waren kwaad ill ze erachter waren gekomen dat de school hen te veel yen betalen voor een excursie. Toen leraren weigerden het te veel betaalde bedrag terug te geven, begonnen ze de van de directeur en de schoolbibliotheek met stenen te be ien. De directeur en een leraar, die zich in de bibliotheek «den. openden daarop het vuur. val bij Belgische krant De Morgen Bij de Belgische krant De Morgen hebben leden van speciale eenheid van de rijkswacht gisteren een inval ge- L Zij waren op zoek naar informatie over een bericht dat radicale dierenactiegroep achter een recente brandaanslag en McDonalds-vestiging zit. Het bleef in Sint-Niklaas, tien a geleden, bij lichte schade aan de opslagruimte voor vlees, lorgen berichtte afgelopen week dat het Animal Liberation it(ALF) de brand stichtte. De krant liet de bron van de in- ratie weg. lisje overleden na 101 stokslagen Een Bengalees meisje is overleden na in opdracht van islamitische geestelijke 101 stokslagen te hebben ontvan- Het 18-jarige meisje was beschuldigd van seks voor het hu il en het opwekken van een abortus. Volgens de politie ide familie van het meisje geen aangifte te doen omdat de itelijke met represailles had gedreigd. Ook verbood de gees- ede familie het meisje naar de afranseling naar het zieken- te brengen. Het trio dat de stokslagen uitdeelde, is het dorp luchtaldus de politie. i viert verjaardag met sprong worth De Amerikaanse oud-president Bush viert zijn 75ste sardag op 9 juni met een parachutesprong vanaf een hoogte der kilometer. Het is de bedoeling dat Bush landt op het tin van de George Bush Bibliotheek in College Station in is. Twee jaar geleden baarde Bush ook al opzien met een chutesprong in Arizona. Bush maakte zijn eerste sprong hij in de Tweede Wereldoorlog in het Verre Oosten als pi- van een bommenwerper door de Japanners werd neerge- i ingrespartij wint verkiezingen Nepal De Congrespartij heeft de verkiezingen in Nepal ge inen. Hoewel nog niet alle stemmen zijn geteld, behaalde de atigde Nepalese partij 103 van de 205 zetels in het parle- t Naar verwachting komen daar nog tien zetels bij, zo Ide de Britse omroep BBC gisteren. Tweede partij wordt de munistische UML, ver daarachter stevent de voormalige larchistische Rastriya Prajatantra Partij op de derde plaats éigens de laatste schattingen ging ongeveer zestig procent de 13,5 miljoen Nepalese kiesgerechtigden naar de stem- De verkiezingen, die in twee etappes op 3 en 17 mei plaats- len, werden verstoord door geweld van maoïstische rebel- uwauto die in koffer kan EfD Een vouwauto die gemakkelijk in een koffer kan wor- meegedragen.-Die uitvinding is gedaan door een Griekse ent werktuigbouwkunde aan de Universiteit van Brighton, idee van Vaios Panagiotou was een auto te maken die niet (i te worden geparkeerd, zo heeft het Britse persbureau sAssociation gisteren gemeld. Het voertuigje rijdt op een maaiermotor en kan 56 kilometer per uur halen. Uit elkaar ipt vormen de kofferhelften de carrosserie. Wielen, stuur, len, richtingaanwijzer, alles is in een paar minuten uit te pen. itse verkrachter riskeert levenslang Een 34-jarige discjockey uit het Zuid-Engelse Cornwall or de Britse rechtbank schuldig bevonden aan een serie irachtingen, pogingen daartoe en aanrandingen. De man in 1987 al eens veroordeeld wegens een zedenmisdrijf. Vol de Britse wet krijgt een verkrachter automatisch levenslang legd wanneer hij in herhaling valt. Nadat de jury de man ildig bevond, kwamen er via een speciale telefoonlijn hon- I telefoontjes binnen van mogelijke slachtoffers. De drie rachtingen en minstens twaalf aanrandingen die donder- voor de rechtbank werden behandeld, waren nog maar het tvan de ijsberg, meldde de politie gisteren al in verschillen- ritse kranten. enselijke resten in vaten zuur ey^ De Australische politie heeft menselijke resten in vaten zuur aangetroffen in de kelders van een leegstaand bankge- n in Snowdown, een stadje in het zuiden van het land. Vol- media gaat het om de resten van maximaal twaalf vol- ienen, onder wie beruchte pedofielen. De Australische jus- heeft drie verdachten in staat van beschuldiging gesteld. De ie begon met een onderzoek nadat een aantal mensen als list was opgegeven. Diplomatiek overleg Kosovo nog geen stap verder De NAVO is vooralsnog niet van zins de bombardemen ten op Joegoslavische doelen op te schorten. Brussel, Londen en Washington ontzenuwden daarmee een be richt van deze strekking in de Britse pers. De alliantie lijkt evenwel niet geheel op een lijn te zitten. Nederland en Italië zijn juist voorstander van een 'bompauze'. Voorwaarde is wel dat de G8 (zeven rijkste industrielan den en Rusland) erin slagen een ontwerpresolutie op pa pier te zetten die door de Veiligheidsraad kan worden behandeld. bardementen pas ophouden als het leger van de Joegoslavische president Milosevic zich terug trekt. NAVO-zegsman Shea ont kende dat met klem. Volgens hem zet het bondgenootschap zijn acties tegen Joegoslavië BELGRADO-BRUSSEL-MOSKOU De Britse krant The Daily Tele graph meldde gisteren dat de NAVO overweegt de voorwaar de te schrappen dat de bom- voort zolang Milosevic niet vol doet aan alle gestelde eisen, zo als de terugtrekking van zijn troepen uit Kosovo. De recente missers van de NAVO hebben gisteren geleid tot intern beraad. Zowel de Ne derlandse minister van buiten landse baken Van Aartsen als zijn Duitse collega Fischer bel de met NAVO-baas Solana om hun zorgen over te brengen, nu onder meer ambassadegebou wen in Belgrado steeds vaker schade oplopen door bombar dementen. Pakistan dinede gisteren een officieel protest in de NAVO. Volgens Islamabad is de Pakis taanse ambassade in Belgrado tijdens de jongste aanvallen be schadigd. Ook de vertegen woordiging van Irak zou schade hebben, aldus het Iraakse pers bureau INA. NAVO-bommen veroorzaak ten al eerder schade aan de am bassades of ambassadeurswo ningen van Noorwegen, Zwe den, Zwitserland, Spanje, Hon garije en Israël. Per abuis bom bardeerde de alliantie eerder de Chinese ambassade. Het diplomatieke overleg dat een einde moet maken aan de oorlog om Kosovo leidde giste ren niet tot opvallende nieuwe initiatieven of voorstellen. Ver tegenwoordigers van de G8 werkten gisteren in Bonn on verminderd aan de tekst van een ontwerpresolutie. Vooral de VS en Rusland botsen nog steeds onder meer over de sa menstelling van een internatio nale troepenmacht die uitein delijk Kosovo moet binnentrek ken. De NAVO was ook gisteren weer bijzonder actief boven Joegoslavië. In de gevangenis van het dorp Istok in Kosovo zijn volgens Servische bronnen negentien doden gevallen toen er NAVO-bommen insloegen. Er zouden zeker tien gewonden zijn. De gevangenis was woens dag ook al doelwit van een NAVO-aanval. Belgrado zelf was ook weer doelwit. Volgens de Servische staatstelevisie is bij de jongste bombardementen in en om de Joegoslavische hoofdstad een groot brandstofdepot nabij de diplomatenwijk Dedinje ge raakt. Een Nederlandse F-16 heeft gisteren de duizendste vlucht uitgevoerd van het contingent jachtvliegtuigen op de Italiaan se luchtmachtbasis Amendola sinds het begin van de NAVO- luchtacties tegen Joegoslavië, op 24 maart. De duizendste vlucht werd al voor donderdag verwacht, maar door het slech te weer werd een aantal missies afgelast. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Londen blijkt vorig jaar zomer te zijn ontsnapt aan een serie zware bomaanslagen. Drie Ierse studenten, vrijwel zeker leden van de republikeinse terreur groep Real IRA. werden tijdig opgepakt en zijn gisteren ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 22 en 25 jaar. Ze beschikten over zes zeer zware brandbom men en een kilo van de kneed bare springstof semtex. Vooral de semtexbom had tot een gro te ramp kunnen leiden. De brandbommen warert bedoeld voor winkels. Volgens de rechtbank wilde het drietal door bomaanslagen het toen nog verse Noord-Ierse vredesakkoord om zeep helpen. Hun organisatie, de Real IRA, is een groep dissidente republi keinen die uit het Ierse Repu blikeinse Leger is gestapt uit onvrede over de positieve op stelling van Sinn Féin (de poli tieke tak van de IRA) jegens het vredesakkoord, en de wapen stilstand die de IRA zelf in acht neemt. De Real IRA wordt ook ver antwoordelijk geacht voor de bomaanslag in het Noord-Ierse Omagh, augustus vorig jaar, waarbij 29 doden vielen. De da ders daarvan zijn niet gepakt. Het nu veroordeelde drietal heeft geen officiële bekentenis afgelegd. Wel heeft de leider van het groepje na het voorle zen van de aanklacht verklaard dat het nooit de bedoeling was geweest om mensenlevens in gevaar te brengen. De bewijzen dat zij aanslagen beraamden, waren overduide lijk. Politie en geheime dienst bleken namelijk reeds in een vroeg stadium van de plannen op dc hoogte. Bij vrijwel alles wat de drie deden, zijn ze dan ook gevolgd, gefilmd of afge luisterd. VN-secretaris-generaal Annan en echtgenote tijdens het bezoek aan Kosovaarse vluchtelingen in Kukes. KUKES HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Kofi Annan mag dan misschien de zoveelste hoogwaardigheids bekleder zijn die een bezoek brengt aan de verdreven Koso- varen in de tentenkampen van Albanië, desondanks werd de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties gisteren enthou siast onthaald door de vluchte lingen die nu rondom Kukes wonen. Annan kwam aan in een heli kopter op het centrale plein van Kukes. Schreeuwende en jui chende kinderen stonden op hem te wachten. „NAVO, NAVO!", riepen de meesten. Maar Annan is van de VN! „Wij zijn voor de NAVO", zei een ou de man. Een klein meisje vroeg, wijzend in de richting van An nan: „Wie is die meneer eigen lijk." Maar het was allemaal goedbedoeld. Annan toonde in teresse in het lot van de Albane zen en de vluchtelingen waren wel in voor een verzetje. Kort daarop ging de tocht per auto naar een vluchtelingen kamp dat wordt bestuurd door Artsen zonder Grenzen, één van de zeven tentenkampen die Kukes rijk is. Er klonk veelvul dig applaus terwijl Annan langs de tenten liep en kortstondig luisterde naar een paar vluchte- lingenverhalen. Toch was de sfeer niet echt pro-VN. Veel vluchtelingen ge loven dat alleen de Verenigde Staten en de NAVO in staat zijn om de Serviërs te verslaan. De VN wordt een slappe houding verweten. „De Verenigde Naties is altijd voor een klassiek com promis. De Russen blij, de Amerikanen blij en de Serviërs blij. In zo'n geval zijn wij de enigen die niet blij zijn, want dan kunnen wij niet terug naar Kosovo", aldus Ahmed Rama- dani, een 37-jarige etnische Al banees uit Kosovo. De VN-secretaris-generaal zei in het kamp van Artsen zonder Grenzen dat de Joegoslavische troepen en paramilitaire eenhe den uit Kosovo moesten wor den teruggetrokken door presi dent Milosevic. Zich op de vlak- FOTO EPA LOUISA COULIAMAKI te houdend, voegde hij daaraan toe dat alle partijen die bij de Kosovo-crisis zijn betrokken, ervan overtuigd waren dat een resolutie van de Veiligheidsraad nodig is om het probleem defi nitief op te lossen. De duizenden vluchtelingen hadden daar weinig boodschap aan. Zij willen slechts naar huis. En wel zo snel mogelijk. En of dat nou door de NAVO of de VN wordt bewerkstelligd, maakt hen weinig uit. al weken zo weinig mogelijk aanstoot proberen te geven door niet in legerkleding of met legervoertuigen de basis te vei laten. Noemenswaardige inci denten met activisten hebben zich hier niet voorgedaan. Anders is dat bij de Ameri kaanse basis Avian» in Noord- Italië, waar dagelijks protesten zijn die ook niet zelden uitlo pen op rellen. Auto's van Ame rikaanse piloten zijn daar vaak doelwit van brandbommen. De beveiliging van de NAVO- bases valt onder verantwoorde lijkheid van het Italiaanse mi nisterie van defensie, maar ook daar wordt vooralsnog niet ge dacht aan verscherping van de maatregelen. In de verklaring die de extreem linkse terreurgroep Rode Briga des donderdag bij de Italiaanse krant II Messagero hebben afge geven, worden ook NAVO-ver- tegenwoordigers als mogelijk doelwit van terreuraanslagen genoemd. De Rode Brigades verwijten de Italiaanse regering en vakbonden hun standpunt in de oorlog tegen Joegoslavië. Op de Nederlandse NAVO- basis in Amendola in Zuid-Ita- lië wordt gevreesd voor aansla gen. Extra veiligheidsmaatrege len zijn echter nog niet geno men. Woordvoerder Van Hel- vert beklemtoont dat de Neder landse en Belgische militairen 'PETER VAN NUUSENBURG en wordt in de Berlijnse dag de nieuwe Duitse dent gekozen. Er zijn drie idaten: de Oost-Duitse ïar Schipanksi namens inservatieve CDU, de the- en 'vredesactiviste' Uta e-Heinemann namens de communistische PDS hannes Rau, de grand old van de sociaal-democra- eSPD. De twee dames mee onder het motto: lemen is belangrijker dan ien. Want dat Johannes 168) de komende vijf jaar irste president van de ner Republik zal zijn, be fit niemand. De drie kandidaten vlnr: Dagmar Schipanski, Johannes Rau en Uta Ranke-Heinemann. in het belang is van het land' zich bereid had verklaard om 'dit offer' te brengen. De manier waarop hij in werke lijkheid kandidaat is geworden, moet hem diep hebben ge kwetst. Zijn kandidatuur was het resultaat van een koehandel die in de politiek zijn weerga niet kent. Rau vierde vorig jaar zijn twin tigjarige minister-president- schap van Noordrijn-Westfalen. met ruim zestien miljoen inwo ners de dichtst bevolkte en eco nomische belangrijkste deel staat. Maar dat jubileum was niet voor iedereen reden tot vreugde. Noordrijn-Westfalen verkeert in een diepe crisis. Lang waren de staalindustrie en de mijnbouw er de motoren van de economie en de verschaffers van werkge legenheid. De problemen die zich met de globalisering van de economie hebben aange diend - met name de werkloos heid en verpaupering van de grote steden - schreeuwen om een dynamische, onconventio nele aanpak. Maar is Rau, sociaal-democraat van de oude stempel, daartoe in staat? Zelfs binnen zijn eigen partij beschouwt men hem op zijn best als de belichaming van een mooi maar voorbij tijdperk. De conclusie ligt voor de hand. Rau moet weg. Daarbij speelt bovendien de SPD-campagne voor de Bondsdagverkiezingen van september een rol. Het ver trek van de dan 67-jarige grand old man van de sociaal-demo craten zou een signaal zijn <jat de SPD zich vernieuwt, in te genstelling tot de CDU, die weer met Rau's generatiege noot, kanselier Kohl (68), aan treedt. Dit is geen roemvolle aftocht. Net zo weinig veelbelovend is het begin van zijn nieuwe le vensfase. Rau heeft de kansela rij in Düsseldorf nog niet ont ruimd, of de discussies en de insinuaties, voornamelijk aan gezwengeld door partij vrinden, begonnen. Is een 68-jarige, zichtbaar uit gebluste man, geschikt als pre sident voor een land dat als 'Berliner Republik' net aan een nieuwe periode begint? Is dat niet bij uitstek de aanleiding om een partijgenoot uit de voormalige DDR naar voren te schuiven? De vrouwen in de SPD vinden bovendien dat het de hoogste tijd is voor een pre sidente. Rau is door deze kritiek tot in het diepst van zijn ziel ge kwetst, zo weten intimi te mel den. maar is verstandig genoeg om dat niet in het openbaar te laten blijken. En omdat hij geen sjoege geeft, doen zijn tegen standers er een schepje boven op. Al snel circuleren er geruch ten over zijn slechte gezond heid. Rau heeft zeven jaar gele den een nier weg moeten laten halen. Nu zou hij, een ketting roker, aan longkanker lijden en ook zijn buikslagader zou op spelen. Kan iemand die vooral door partijgenoten zo is beschadigd president worden? Macht heeft het staatshoofd nauwelijks, zijn functie is in eerste plaats repre sentatief. Maar moreel gezag maakt er wel deel van uit, iets dat zijn voorgangers Von Weiz- saecker of Herzog duidelijk hadden. Zij werden serieus ge nomen wanneer zij zich met politiek en maatschappelijk controversiële kwesties be moeiden. Rau zal dit gezag waarschijnlijk nooit krijgen. Wel kan hij de 'president van het volk' worden. Rau is geen intellectuele hoogvlieger, maar hij heeft een perfecte antenne voor wat bij de 'gewone man' leeft, bij wie hij bovendien het gevoel kan over brengen 'een van hen' te zijn. Zo ging hij tot voor kort elke week onder het genot van pils en jonge klare klaverjassen met oude maten in een café in zijn geboorte- en woonplaats Wuppertal. Hij is een uitstekend spreker met een onuitputtelijke voorraad anek dotes en bijbelteksten - vandaar zijn bijnaam Broeder Johannes. Zijn lijfspreuk 'verzoening in plaats van verdeeldheid', waar mee hij in 1986 tevergeefs pro beerde bondskanselier te wor den - hij werd verslagen door Helmut Kohl -is tien jaar na de Val van de Muur actueler dan ooit. Wanneer hij erin slaagt dat tot stand te brengen, zal zijn presidentschap als suc cesvol in de geschiedenis wor den bijgeschreven. KPN Telecom heeft de tarieven verlaagd voor bellen naar de twaalf meest gebelde landen via het vaste telefoonnet. Deze nieuwe tarieven gelden 24 uur per dag, zeven dagen per week. -Zo belt u voortaan naar Frankrijk voor 29 cent per minuut. Bellen naar Parijs is zelfs nog voordeliger. Dankzij dc citytaricven van KPN Telecom kost dit slechts 23 cent per minuut. Kijk voor meer informatie op Internet: www.tarievcn.kpn-tclecom.nl of bel KlantenService Consumenten 0800-0402. altijd dichtbij.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7